Uvoz auta

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
TheGodfather001
Posts: 1554
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#2526 Re: Uvoz auta

Post by TheGodfather001 »

HAVANA wrote:
Entropio wrote:Oprostite na pocetnickom pitanju, ali da li ovo znaci da ja moram otici u Njemacku, naprimjer, i dovuci auto, platiti sve to sto ste naveli, i onda ga uvesti i registrovati? To pitam jer vidim pise "spediterske usluge"...

Inače, gdje ima najpovoljnije auta vani? Mobile.de?

Malo mi je mrsko pisati ali ako se vec odlucis na tu avanturu bolje da znas sta i kako.U ovoj drzavi sve je komplikovano pa i tako jedna obicna stvar poput kupovine vozila a ako malu gresku napravis,kostace te puno.
Da ,moras otici u njemacku,naci vozilo,dogovoriti kupovinu...
Ako je vozilo od pdv obveznika mozes ostvariti povrat pdv-a a ako nije nema povrata poreza.Kad si dogovorio i kupio vozilo(pozeljno bi bilo radi nase carine da uplatu izvrsis putem banke)moras izvaditi tranzitne table,ex1 obrazac i euro 1 potvrdu(ili ako je manja vrijednost od 6000eura izjavu o EU porijeklu)Cijena tranzitnih tablica je razlicita od zemlje do zemlje +/- 250 eura.Cijena euro1 i ex1 +/- 80 eura.
Ako je vozilo od pdv obveznika placas punu cijenu vozila prodavcu a poslije moras nekako poslati papir i podici novac od povrata pdv-a.(cuvaj se prevare).Ako je fakturna vrijednost manja od 6000 eura idi sa izjavom na fakturi ali pazi dobro...Mora biti kompletan tekst,izjava prodavca... da je vozilo EU porijekla...sa jednim pecatom pored izjave , potpisom punim imenom i prezimenom , datumom...a pored toga jos jedan pecat sa obicnim potpisom.Ako napravis tu neku gresku ovi nasi na carini ce jedva docekati da ti obracunaju 16% carine.Kad si sve to obavio i sa mnogo srece kupio dobro i jeftino auto :oops: mozes krenuti put jedne jedine...Na izlazu iz EU(slo) moras odjaviti vozilo i priloziti neljubaznom ciki ex1 obrazac(ne smijes zaboraviti)...Po dolasku na BiH granicu javljas se u neku spediciju na granici i tu placas troskove prijave,spedicije...i kazes gdje ces cariniti vozilo(sarajevo ili neka druga carina).Zatim ulazis u postupak homologacije vozila i poslije par dana ako vozilo dobije potvrdu homologacje pristupas carinjenju vozila i tu placas spediciju,carinu,pdv...nakon toga tehnicki pregled i registracija.
E sad ovde ima jos mali milion varijacija na temu :-) carina,homologacija...ali u ovim gore stavkama ne smijes nigdje pogrijesiti.I nemoj da te ko nagovori da mijenjas fakture,umanjujes iznose,carinis uz kafe po granicnim prelazima cudnog imena...oplakaces...sad ili poslije...Uglavnom, ako ispravno poslazes kockice mozes sve dobro zavrsiti,ako ne...skuplja pita neg tepsija...
Imas mobile.de,autoscout24.de..samo nemoj kupit Q7 za 7000 eura uz prigodnu kaparu :lol: :-)
@HAVANA - znam da ti je preko glave pitanja, ali obzirom da si ekspert u uvozu (spreman sam ti i platiti za savjet pa mozes i u PP), imam pitanje da li je procedura ostala ista za uvoz vozila iz DE? Dogovorio sam kupovinu sa pr.licem iz Minhena(povrh svega neki lik iz Srbije je prodavac u tom salonu) pa je komunikacija olakšana, plaćam cijenu preko banke na netto cijenu koju mi je on dostavio (7600EUR). Auto bih preuzeo u Minhenu, ali me buni šta tamo pribaviti od dokumentacije... Mozes li, molim te, taksativno nabrojati dokumente koji ce mi trebati za prijavu carine u Sarajevu? Hvala unaprijed.
PS. ili je jednostavnije platiti prevozniku 500EUR za "dostavu auta na vrata"?
Aleksandar-Aco
Posts: 4
Joined: 27/03/2019 15:35

#2527 Re: Uvoz auta

Post by Aleksandar-Aco »

Pozdrav, Da li je neko imao iskustva sa ovom auto
kućom?
https://www.onlinecars.at
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#2528 Re: Uvoz auta

Post by HAVANA »

Aleksandar-Aco wrote:Pozdrav, Da li je neko imao iskustva sa ovom auto
kućom?
https://www.onlinecars.at
Ozbiljna kuca.Vecinom skupo ali zna izletiti...
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#2529 Re: Uvoz auta

Post by HAVANA »

TheGodfather001 wrote:
HAVANA wrote:
Entropio wrote:Oprostite na pocetnickom pitanju, ali da li ovo znaci da ja moram otici u Njemacku, naprimjer, i dovuci auto, platiti sve to sto ste naveli, i onda ga uvesti i registrovati? To pitam jer vidim pise "spediterske usluge"...

Inače, gdje ima najpovoljnije auta vani? Mobile.de?

Malo mi je mrsko pisati ali ako se vec odlucis na tu avanturu bolje da znas sta i kako.U ovoj drzavi sve je komplikovano pa i tako jedna obicna stvar poput kupovine vozila a ako malu gresku napravis,kostace te puno.
Da ,moras otici u njemacku,naci vozilo,dogovoriti kupovinu...
Ako je vozilo od pdv obveznika mozes ostvariti povrat pdv-a a ako nije nema povrata poreza.Kad si dogovorio i kupio vozilo(pozeljno bi bilo radi nase carine da uplatu izvrsis putem banke)moras izvaditi tranzitne table,ex1 obrazac i euro 1 potvrdu(ili ako je manja vrijednost od 6000eura izjavu o EU porijeklu)Cijena tranzitnih tablica je razlicita od zemlje do zemlje +/- 250 eura.Cijena euro1 i ex1 +/- 80 eura.
Ako je vozilo od pdv obveznika placas punu cijenu vozila prodavcu a poslije moras nekako poslati papir i podici novac od povrata pdv-a.(cuvaj se prevare).Ako je fakturna vrijednost manja od 6000 eura idi sa izjavom na fakturi ali pazi dobro...Mora biti kompletan tekst,izjava prodavca... da je vozilo EU porijekla...sa jednim pecatom pored izjave , potpisom punim imenom i prezimenom , datumom...a pored toga jos jedan pecat sa obicnim potpisom.Ako napravis tu neku gresku ovi nasi na carini ce jedva docekati da ti obracunaju 16% carine.Kad si sve to obavio i sa mnogo srece kupio dobro i jeftino auto :oops: mozes krenuti put jedne jedine...Na izlazu iz EU(slo) moras odjaviti vozilo i priloziti neljubaznom ciki ex1 obrazac(ne smijes zaboraviti)...Po dolasku na BiH granicu javljas se u neku spediciju na granici i tu placas troskove prijave,spedicije...i kazes gdje ces cariniti vozilo(sarajevo ili neka druga carina).Zatim ulazis u postupak homologacije vozila i poslije par dana ako vozilo dobije potvrdu homologacje pristupas carinjenju vozila i tu placas spediciju,carinu,pdv...nakon toga tehnicki pregled i registracija.
E sad ovde ima jos mali milion varijacija na temu :-) carina,homologacija...ali u ovim gore stavkama ne smijes nigdje pogrijesiti.I nemoj da te ko nagovori da mijenjas fakture,umanjujes iznose,carinis uz kafe po granicnim prelazima cudnog imena...oplakaces...sad ili poslije...Uglavnom, ako ispravno poslazes kockice mozes sve dobro zavrsiti,ako ne...skuplja pita neg tepsija...
Imas mobile.de,autoscout24.de..samo nemoj kupit Q7 za 7000 eura uz prigodnu kaparu :lol: :-)
@HAVANA - znam da ti je preko glave pitanja, ali obzirom da si ekspert u uvozu (spreman sam ti i platiti za savjet pa mozes i u PP), imam pitanje da li je procedura ostala ista za uvoz vozila iz DE? Dogovorio sam kupovinu sa pr.licem iz Minhena(povrh svega neki lik iz Srbije je prodavac u tom salonu) pa je komunikacija olakšana, plaćam cijenu preko banke na netto cijenu koju mi je on dostavio (7600EUR). Auto bih preuzeo u Minhenu, ali me buni šta tamo pribaviti od dokumentacije... Mozes li, molim te, taksativno nabrojati dokumente koji ce mi trebati za prijavu carine u Sarajevu? Hvala unaprijed.
PS. ili je jednostavnije platiti prevozniku 500EUR za "dostavu auta na vrata"?
E sad,zavisi koje je auto?Mozes li dobiti eur1?Kako god trazi od njih upute kako i sta.Tablice,odjava,ex1,eur1 ...Ako je auto kuca znace oni sve.
Aleksandar-Aco
Posts: 4
Joined: 27/03/2019 15:35

#2530 Re: Uvoz auta

Post by Aleksandar-Aco »

HAVANA wrote:
Aleksandar-Aco wrote:Pozdrav, Da li je neko imao iskustva sa ovom auto
kućom?
https://www.onlinecars.at
Ozbiljna kuca.Vecinom skupo ali zna izletiti...
Hvala
TheGodfather001
Posts: 1554
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#2531 Re: Uvoz auta

Post by TheGodfather001 »

HAVANA wrote: E sad,zavisi koje je auto?Mozes li dobiti eur1?Kako god trazi od njih upute kako i sta.Tablice,odjava,ex1,eur1 ...Ako je auto kuca znace oni sve.
Auto je Touran 2012.g., po broju šasije proizveden je u De, ovaj tip govori da mi mogu izdati EUR1, ali imajući u vidu trenutno stanje sa tim eur1 računao sam i bez njega punu carinu... Zvaću u petak uio, valjda rade jbm ih... Hvala na odgovoru.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16291
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#2532 Re: Uvoz auta

Post by sime_cipol »

Havana je nekoliko puta rekao da se EUR1 ne može dobiti. VW ne izdaje potvrdu. Ako slučaj ode na provjeru, vjerovatno dolazi plava koverta iz UIO sa kamatama.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#2533 Re: Uvoz auta

Post by HAVANA »

TheGodfather001 wrote:
HAVANA wrote: E sad,zavisi koje je auto?Mozes li dobiti eur1?Kako god trazi od njih upute kako i sta.Tablice,odjava,ex1,eur1 ...Ako je auto kuca znace oni sve.
Auto je Touran 2012.g., po broju šasije proizveden je u De, ovaj tip govori da mi mogu izdati EUR1, ali imajući u vidu trenutno stanje sa tim eur1 računao sam i bez njega punu carinu... Zvaću u petak uio, valjda rade jbm ih... Hvala na odgovoru.
Upravo imam 27 poslanih provjera.I to za mercedes,citroen,opel...cisti EU.Pozitivan je odgovor jer imam sve potvrde proizvodjaca.Za vw i ne vadim eur jer ne mogu dobiti regularnu potvrdu proizvodjaca.Koja je svrha da vadim nesto za sta znam da nije cisto i da ce na provjeri biti negativan odgovor.Ti probaj ako hoces,jedan je auto.Ja se ne igram sa tim stvarima
TheGodfather001
Posts: 1554
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#2534 Re: Uvoz auta

Post by TheGodfather001 »

HAVANA wrote:
TheGodfather001 wrote:
HAVANA wrote: E sad,zavisi koje je auto?Mozes li dobiti eur1?Kako god trazi od njih upute kako i sta.Tablice,odjava,ex1,eur1 ...Ako je auto kuca znace oni sve.
Auto je Touran 2012.g., po broju šasije proizveden je u De, ovaj tip govori da mi mogu izdati EUR1, ali imajući u vidu trenutno stanje sa tim eur1 računao sam i bez njega punu carinu... Zvaću u petak uio, valjda rade jbm ih... Hvala na odgovoru.
Upravo imam 27 poslanih provjera.I to za mercedes,citroen,opel...cisti EU.Pozitivan je odgovor jer imam sve potvrde proizvodjaca.Za vw i ne vadim eur jer ne mogu dobiti regularnu potvrdu proizvodjaca.Koja je svrha da vadim nesto za sta znam da nije cisto i da ce na provjeri biti negativan odgovor.Ti probaj ako hoces,jedan je auto.Ja se ne igram sa tim stvarima
Sve jasno kao dan. Ne mogu se ni ja igrati jer bi me ova moja zadavila, to je za nju auto a ja sam samo "izvršitelj", pa mi tih par stotina eura ništa ne znači na kraju. Hvala, javim svakako šta bude.
NediM17
Posts: 21682
Joined: 05/11/2009 11:49

#2535 Re: Uvoz auta

Post by NediM17 »

Nema dalje, pravi zenski auto. :plete:
TheGodfather001
Posts: 1554
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#2536 Re: Uvoz auta

Post by TheGodfather001 »

NediM17 wrote:Nema dalje, pravi zenski auto. :plete:
U Accent ne mogu više stati kolica, romobil, lopte, igračke, kofer, 2 dječije autosjedalice... Moje auto neće da vozi jer je automatik i strah je da ga ne oštete djeca iznutra, a ona izvana. Ovaj Touran je opremljen ovim džidžama za parkiranje, kamerom za vožnju unazad, ima dodatno grijanje(webasto), grijanjem sjedišta, a samim tim ne mora da struže led i snijeg....Ona svakako uzima kredit i plaća sve, tako da je moj uticaj na njen izbor sveden na 0. Ako ko hoće Accent-a, 2006.g., 88000km prešao, održavan u ovlašĆenom...sve mehanički tiptop, servisi urađeni, jedino treba dubinsko uraditi (djeca isprosipala sokove, monte i sl.), nudim ga povoljno:-) i nije još na OLXu.
User avatar
konektovan
Posts: 40594
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#2537 Re: Uvoz auta

Post by konektovan »

TheGodfather001 wrote:
NediM17 wrote:Nema dalje, pravi zenski auto. :plete:
U Accent ne mogu više stati kolica, romobil, lopte, igračke, kofer, 2 dječije autosjedalice... Moje auto neće da vozi jer je automatik i strah je da ga ne oštete djeca iznutra, a ona izvana. Ovaj Touran je opremljen ovim džidžama za parkiranje, kamerom za vožnju unazad, ima dodatno grijanje(webasto), grijanjem sjedišta, a samim tim ne mora da struže led i snijeg....Ona svakako uzima kredit i plaća sve, tako da je moj uticaj na njen izbor sveden na 0. Ako ko hoće Accent-a, 2006.g., 88000km prešao, održavan u ovlašĆenom...sve mehanički tiptop, servisi urađeni, jedino treba dubinsko uraditi (djeca isprosipala sokove, monte i sl.), nudim ga povoljno:-) i nije još na OLXu.

Pa zar nije zajednicki novcanik???? :mrgreen:
TheGodfather001
Posts: 1554
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#2538 Re: Uvoz auta

Post by TheGodfather001 »

konektovan wrote:
TheGodfather001 wrote:
NediM17 wrote:Nema dalje, pravi zenski auto. :plete:
U Accent ne mogu više stati kolica, romobil, lopte, igračke, kofer, 2 dječije autosjedalice... Moje auto neće da vozi jer je automatik i strah je da ga ne oštete djeca iznutra, a ona izvana. Ovaj Touran je opremljen ovim džidžama za parkiranje, kamerom za vožnju unazad, ima dodatno grijanje(webasto), grijanjem sjedišta, a samim tim ne mora da struže led i snijeg....Ona svakako uzima kredit i plaća sve, tako da je moj uticaj na njen izbor sveden na 0. Ako ko hoće Accent-a, 2006.g., 88000km prešao, održavan u ovlašĆenom...sve mehanički tiptop, servisi urađeni, jedino treba dubinsko uraditi (djeca isprosipala sokove, monte i sl.), nudim ga povoljno:-) i nije još na OLXu.

Pa zar nije zajednicki novcanik???? :mrgreen:
Jeste kad treba zavući ruku u moj novčanik... U njenom je kobra:-D
User avatar
konektovan
Posts: 40594
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#2539 Re: Uvoz auta

Post by konektovan »

:lol: :thumbup:
Okvir5
Posts: 9
Joined: 24/01/2019 01:02

#2540 Re: Uvoz auta

Post by Okvir5 »

...
Last edited by Okvir5 on 02/09/2021 14:50, edited 1 time in total.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16291
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#2541 Re: Uvoz auta

Post by sime_cipol »

Platis 500€ (nema zoll tabli, nema puta u i iz DE) i ljudi ti na kamionu dovuku auto pred vrata sa svim zavrsenim spediterskim papirima, tebi ostane samo dadzbine da platis, registrujes auto i da se vozas :D
Okvir5
Posts: 9
Joined: 24/01/2019 01:02

#2542 Re: Uvoz auta

Post by Okvir5 »

...
Last edited by Okvir5 on 02/09/2021 14:51, edited 1 time in total.
User avatar
Optimist
Posts: 13649
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#2543 Re: Uvoz auta

Post by Optimist »

Okvir5 wrote:Koga znas da uvozi auta? Ja ne mogu ikoga da nadjem, koga god nazovem u TK, svi prestali to raditi.
Evo ima mlad i nevin dovlaci auta, a on je iz Doboja. Nije ti Doboj preko svijeta.
tokolosh
Posts: 10
Joined: 26/05/2013 21:23

#2544 Re: Uvoz auta

Post by tokolosh »

Pozdrav ljudi, moze li mi neko reci dokle smo s ovim prelaskom sa euro 4 na euro 5? Ima li sta zvanicno?
User avatar
sime_cipol
Posts: 16291
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#2545 Re: Uvoz auta

Post by sime_cipol »

Od 1.6 pocinje Euro5.
Znaci jos hefta za Euro4
sweetgirl1203
Posts: 20
Joined: 19/09/2018 20:04

#2546 Re: Uvoz auta

Post by sweetgirl1203 »

Pozdrav, vezano za prethodno pitanje, zašto predstavlja problem uvozenja felgi s gumama preko granice kad se uvozi auto? Zar nije povišen limit bez plaćanja obaveza preko granice na 300€, ako je dvoje ljudi u autu, to je vec 600 € fore, ostatak sto pređe taj limit guma nek se plati carina PDV ako je novo i cao, ili ima nesto mimo ovog? I zna li nekog da prevozi tako auta a da je vamo bliže SBK i okolina, ništa se ne da naći na internetu. Pozz
dzelath
Posts: 32
Joined: 29/09/2010 22:51

#2547 Re: Uvoz auta

Post by dzelath »

Pozdrav. Znate li slučajno može li se za Jaguara dobiti EUR1 obrazac, tj. može li se dobiti potvrda od proizvođača?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#2548 Re: Uvoz auta

Post by Maraschino »

Ja da imam pare za Dzeguara ne bih ni upitao za taj EUR1. :)
dzelath
Posts: 32
Joined: 29/09/2010 22:51

#2549 Re: Uvoz auta

Post by dzelath »

Ima jaguara raznih modela i godista :) Kako god, nije malo iznos carine posebno ako se ne mora platiti :)
BiBi911
Posts: 2903
Joined: 09/12/2018 17:47

#2550 Re: Uvoz auta

Post by BiBi911 »

Maraschino wrote:Ja da imam pare za Dzeguara ne bih ni upitao za taj EUR1. :)

Ne brini se ima tih dzukela po 3000€
Post Reply