Uvoz auta

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#101 Re: Uvoz auta

Post by shlauf »

collapse wrote:
darastafari wrote:Vozdra svima.
Jel moze neko da mi kaze da li bi mi se isplatilo uvesti auto opel astra koje kosta oko 2000 eura ili fiat stilo koji kosta isto toliko, ili da iste kupim ovdje? Hvala
Ako mozes naci za te pare dobru astru ili fiata isplati se prema mojoj nekoj procjeni, otprilike bi te sve izaslo oko 6500KM
Pod uslovom da mu priznaju na carini račun na taj iznos. Uzima se kataloška vrijednost a njih ne interesuje što si ti našao auto za 2000€. Prvo se raspitaj na carini u mjestu prebivališta pa onda u kupovinu istog jer bi te mogla carina i PDV da zakolju.

Aleeeee aleeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
User avatar
collapse
Posts: 73
Joined: 09/02/2009 12:16

#102 Re: Uvoz auta

Post by collapse »

shlauf wrote:
collapse wrote:
darastafari wrote:Vozdra svima.
Jel moze neko da mi kaze da li bi mi se isplatilo uvesti auto opel astra koje kosta oko 2000 eura ili fiat stilo koji kosta isto toliko, ili da iste kupim ovdje? Hvala
Ako mozes naci za te pare dobru astru ili fiata isplati se prema mojoj nekoj procjeni, otprilike bi te sve izaslo oko 6500KM
Pod uslovom da mu priznaju na carini račun na taj iznos. Uzima se kataloška vrijednost a njih ne interesuje što si ti našao auto za 2000€. Prvo se raspitaj na carini u mjestu prebivališta pa onda u kupovinu istog jer bi te mogla carina i PDV da zakolju.

Aleeeee aleeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
Pa kolika je kataloska vrijednost, nije vise od 3k eura
kiko1
Posts: 2
Joined: 06/06/2011 14:00

#103 Re: Uvoz auta

Post by kiko1 »

Pozdrav svima,
Planiram da uvezem auto golf karavan tdi 66 kw 2001 godiste placeno 3050 eura u Holandiji. Auto je vec kupljeno i prevedeno na prijatelja, znaci tamo je registrovano. Obzirom da ga planiram pokloniti ocu koji je RVI, znaci islo bi preko povlastice a ja bi bio vozac. Molim Vas ako neko moze da mi objasniko ima iskustva s tim, koja je procedura od Holandije (odjava, ugovor...) pa do registracije u bih. Takodje me interesuje da li se auto moze prijaviti na granicnom prelazu Bosanski Brod. Svaka informacija je dobro dosla. Hvala vam unaprijed.
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#104 Re: Uvoz auta

Post by shlauf »

[quote="collapse"]

Pa kolika je kataloska vrijednost, nije vise od 3k eura[quote]


Carinarnica u Halilovićima i oni će reći kolika je kataloška vrijednost auta ili će priznati ispostavljeni račun.

Aleeeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
User avatar
Zatamnjena stakla
Posts: 10593
Joined: 13/10/2009 03:15
Location: Čaršija

#105 Re: Uvoz auta

Post by Zatamnjena stakla »

darastafari wrote:Vozdra svima.
Jel moze neko da mi kaze da li bi mi se isplatilo uvesti auto opel astra koje kosta oko 2000 eura ili fiat stilo koji kosta isto toliko, ili da iste kupim ovdje? Hvala
Štaš' se ba peglat tamo za 2000 eura, kupi ovdje k'o što ti ljudi kažu kakvo auto od 6000-6500 kaemova. Jer dodat ćeš sigurno još 1000 eura za carinu i ostalo :)
zozon83
Posts: 5
Joined: 10/06/2011 15:18

#106 Re: Uvoz auta

Post by zozon83 »

Vozdra raja,
veliki pozdrav za sve na forumu i svaka cast za odgovore, nadam se da cete i meni pomoci oko nedoumica.

Uvezao bih auto za majku iz Austrije posto ovde studiram. Kupio bih auto 99% of fizickog lica pa me samim tim interesuje sledece stvari:

1)>>> Kupoprodajni ugovor
Da li mogu koristiti standardni muster - blanko ugovor od ÖAMTC-a (Austrijski auto klub), na koji bih na dnu dopisao da je auto EU porijekla? Ili za kupovinu od fizickog lica MORA biti pravi EUR1 obrazac? Ugovor moram ovjeriti kod notara? Hocu 6% carine :mrgreen:

2)>>> Zoll Table?
Kontam da posle ugovora i odjave auta moram uzeti osiguranje i Zoll tablice. Ali sta ako se dogovorim sa prodavcem da sa njegovim tablicama (auto jos prijavljen) doteram auto do Bosne, prijavim sve bla bla, skinem i vratim mu tablice? Moze li se tako ustediti za Zoll table? Kako to ide u detalje?

3)>>> Racun i sve bi bilo na moje ime, naravno. Moram li onda i registrovati auto u BIH na moje ime ili to moze i na majcino ime? Posto njoj kupujem auto, a ona naravno ne moze doci u Austriju?

4)>>> Posto je auto od privatnog lica i nema povrata poreza, EX1 mi ne treba? Moram li auto prijaviti /odjaviti u Sloveniji? Kada dodjem na BIH granicu, prjavim auto za carinu, platim spediciju i onda u svom gradu u unutrasnjosti idem da carinim auto... Ko konkretno gleda dodatnu opremu na autu i samim tim procjenu osnovice za carinjenje?

5)>>> Gdje mogu oficijelno da provjerim katalosku cijenu auta? Auto je Opel Corsa C 1.2 16V, 2004, 80000km. Klima i jos neke sitnice od opreme



Znam da je milion pitanja ali ako neko nadje vremena da odgovori / pojasni bio bih jako zahvalan. Vjerujem da dosta ljudi zanimaju ovakvi detalji oko uvoza.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#107 Re: Uvoz auta

Post by poznanik »

zozon83 wrote:...Uvezao bih auto za majku iz Austrije posto ovde studiram. Kupio bih auto 99% of fizickog lica pa me samim tim interesuje sledece stvari:

1)>>> Kupoprodajni ugovor - Da li mogu koristiti standardni muster - blanko ugovor od ÖAMTC-a (Austrijski auto klub), na koji bih na dnu dopisao da je auto EU porijekla? Ili za kupovinu od fizickog lica MORA biti pravi EUR1 obrazac? Ugovor moram ovjeriti kod notara? Hocu 6% carine :mrgreen:
2)>>> Zoll Table? Kontam da posle ugovora i odjave auta moram uzeti osiguranje i Zoll tablice. Ali sta ako se dogovorim sa prodavcem da sa njegovim tablicama (auto jos prijavljen) doteram auto do Bosne, prijavim sve bla bla, skinem i vratim mu tablice? Moze li se tako ustediti za Zoll table? Kako to ide u detalje?
3)>>> Racun i sve bi bilo na moje ime, naravno. Moram li onda i registrovati auto u BIH na moje ime ili to moze i na majcino ime? Posto njoj kupujem auto, a ona naravno ne moze doci u Austriju?
4)>>> Posto je auto od privatnog lica i nema povrata poreza, EX1 mi ne treba? Moram li auto prijaviti /odjaviti u Sloveniji? Kada dodjem na BIH granicu, prjavim auto za carinu, platim spediciju i onda u svom gradu u unutrasnjosti idem da carinim auto... Ko konkretno gleda dodatnu opremu na autu i samim tim procjenu osnovice za carinjenje?
5)>>> Gdje mogu oficijelno da provjerim katalosku cijenu auta? Auto je Opel Corsa C 1.2 16V, 2004, 80000km. Klima i jos neke sitnice od opreme.
1.- Kupoprodajni ugovor između dvije fizičke osobe mora biti ovjeren od notara. Kao dokaz o porijeklu vozila možeš koristiti oba dokumenta ili samo jedan (Izjava na računu ili obrazac EUR1), ali svaki mora biti izrađen u propisanoj formi i ovjeren od strane carine i osobe koja daje garanciju navoda o porijeklu. Obrati se austrijskom špediteru, jednostavnije ti je...
2.- Ako sačiniš kupoprodajni ugovor i odjaviš vozilo, moraš odmah i tablice skinuti i vratiti, jer dalje ne vrijede. Dakle - moraš osigurati tablice za vozilo s privremenim trajanjem (zoll) u okviru trajanja police osiguranja za vozilo, i to sve na tvoje ime (ili ime kupca - uvoznika u BiH, koje će biti upisano u carinska dokumenta, i kasnije u saobraćajna). Ako, pak, postigneš dogovor s ranijim vlasnikom vozila, i s redovnim tablicama dođeš u BiH, ovdje onda opet moraš skinuti tablice, izvršiti niihovu odjavu kod austrijske administracije, i tek onda pristupiti carinjenju, što podrazumijeva prijavljivanje vozila na granici i carinjenje, a za to ti opet trebaju privremene tablice.
3.- Odluči se - ili račun ili kupoprodajni ugovor. Račun možeš dobiti i ako je prodavac fizičko lice, ali ako ta prodaja bude ostvarena posredstvom neke auto-kuće. O ugovoru sam pisao ispred...
Isto tako - na koga sačiniš kupovinu, na njegovo ime moraš i sačiniti sva ostala dokumenta (zoll table, prijave na granici, carinjenje i saobraćajna dokumentacija u BiH). Ako će vozilo biti registrirano na ime majke, onda svu dokumentaciju piši na njeno ima. Prethodno, od nje obezbjedi punomoć (poželjno i na njemačkom jeziku), da u njeno ime možeš izvršavati namjeravane radnje.
4.- Po pravilu, vozilo moraš prijaviti za postupak izvoza na izlaznoj carinarnici, o slučaju EU - na slovenačko-hrvatskoj granici, kao i na ulazu u BiH, na bilo kojem graničnom prelazu, i to u roku određenom na izlaznoj granici. Od BiH granice do carinarnice u kojoj ćeš cariniti vozilo (prema mjestu prebivališta uvoznika), takođe moraš ispoštovati rok za prijavljivanje.
Kad pristigneš na granicu BiH, odmah policajcu prijaviš vozilo za prijavljivanje na carini, koji te uputi dalje. Sada se javljaš bilo kojem špediteru, koji će ti preuzeti svu dokumentaciju, i nakon obrade i ev. carinskog pregleda, istu vratiti i uputiti prema odredišnoj carinarnici (Sarajevo ili neka druga, pisao sam...). Ako imaš neku extra ili posebnu opremu ugrađenu u vozilo, ili ako možda imaš bilo kakvih oštećenja na vozilu, motoru i sl. već na granici sve moraš prijaviti, i zahtijevati da se sve evidentirane promjene od originalnog izgleda i stanja vozila unesu u carinsku prijavu (TR). Kasnije će biti teško ili nemoguće dokazati.
Kad, nakon granice, pristigneš na odredišnu carinarnicu, takođe moraš angažirati nekog od špeditera, koji će ti ponovo uzeti dokumentaciju i dati uputstva i instrukcije. Tek sada, nakon ulaska s vozilom u carinski terminal, pregleda dokumentacije i stanja vozila, plaćaš carinu i pdv, i usluge špeditera. Poslije slijedi postupak registracije kod MUP-a.
5.- Kod nekog od BiH špeditera...
zozon83
Posts: 5
Joined: 10/06/2011 15:18

#108 Re: Uvoz auta

Post by zozon83 »

Veliko VELIKO hvala @ poznanik! ;)

Ipak neke stvari su mi jos nejasne...

Racun bih mogao dobiti ako ostvarim kupovinu preko auto kuce (Neka auto kuca kvazi otkupi taj auto i prodaje ga odmah meni, tu dobijam racun i na racunu pasus gdje stoji na njemackom "Prodavac garantuje da je roba bla bla EU porijeklom). Ako pak napravim kupoprodajni ugovor sa fizickim licem od koga kupujem auto, smijem li tu u ugovoru isto tako navesti tu izjavu o EU porijeklu? Da podjestim, auto realno vrijedi 3000€, po kataloskoj vrijednosti BIH ne bi nikako smjelo biti vise od 6000€, iz tog razloga bih pokusao da ustedim na tom EUR1 obrascu.

Pise da ova izjava o EU porijeklu robe mora biti ovjerena od prodavca (vlasnika, fizickog lica) i od carine! Koje carine? austrijske ili bosanske?

Moze li neko pojasniti pricu o "dva pecata" na racunu/ugovoru? Vazi li to i za kupovinu od privatnog lica?

Ako ipak moram uzeti eur1 obrazac, gdje dodji do istog i zna li neko koliko otprilike kosta? Mora li to biti iz DE (jer je opel tamo proizveden) ili u zemlji u kojoj je kupljen?

Kada auto udje u proces carinjenja - nakon ulaza u Bosnu, placam carinu,porez i spediterske usluge u mjestu gdje ga carinim - to ce biti Tesanj. Moram li tamo odvesti auto na uvid- kontolu- procjenu? Ako se homologacija radi npr. u Zenici - mora li se auto tamo voziti ili je sve to "papirologija" koju spedicija za mene obavlja?

Ovo za tablice mi je jasno, uzecu normalne zoll - export table, prijaviti auto na izlazu iz Slovenije, prijaviti na ulazu u Bosanskom Brodu i cariniti u Tesnju.


Jos jednom, veliko hvala za pomoc.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#109 Re: Uvoz auta

Post by 530i »

Auto se mora fizički odvesti na pregled zarad dobivanja (ili ne) homologacije tj. potvrde da se može regularno uvesti...
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#110 Re: Uvoz auta

Post by poznanik »

zozon83 wrote:Veliko VELIKO hvala @ poznanik! ;)

Ipak neke stvari su mi jos nejasne...

Racun bih mogao dobiti ako ostvarim kupovinu preko auto kuce (Neka auto kuca kvazi otkupi taj auto i prodaje ga odmah meni, tu dobijam racun i na racunu pasus gdje stoji na njemackom "Prodavac garantuje da je roba bla bla EU porijeklom). Da, upravo tako
Ako pak napravim kupoprodajni ugovor sa fizickim licem od koga kupujem auto, smijem li tu u ugovoru isto tako navesti tu izjavu o EU porijeklu? Da podjestim, auto realno vrijedi 3000€, po kataloskoj vrijednosti BIH ne bi nikako smjelo biti vise od 6000€, iz tog razloga bih pokusao da ustedim na tom EUR1 obrascu.
Naravno, klauzula mora biti ispisana na jednom od jezika EU, najbolje na njemačkom, ali čak - može i na našem jeziku.
Izjava dobavljača za proizvode s preferencijalnim statusom. Izjava dobavljača, koja se navodi dalje u tekstu, mora biti sastavljena u skladu s fusnotama.
Međutim, primjedbe u fusnotama se ne moraju prikazati. Izjava na bosanskom jeziku izgleda ovako:
IZJAVA
Ja, dolje potpisani, izjavljujem da je roba navedena u ovom dokumentu.....................(1) porijeklom iz
.....................(2) i da zadovoljava pravila o porijeklu koja reguliraju preferencijalnu trgovinu
sa...........................(3) .
Obavezujem se da ću carinskim organima na njihov zahtjev obezbijediti svu potrebnu
dokumentaciju.
..............................................(4)
..............................................(5)
..............................................(6)
1 Ukoliko je u pitanju samo određena vrsta robe navedene u dokumentu, takva roba mora biti jasno naznačena
ili obilježena, te napomena unesena u izjavu mora glasiti: “…..navedena u ovim dokumentu i
označena………porijeklom je iz………”
2 BiH, zemlja ili skupina zemalja ili teritorija iz kojih roba potiče
3 Navesti zemlju, skupinu zemalja ili teritoriju koje su u pitanju
4 Mjesto i datum
5 Ime i pozicija u poduzeću
6 Potpis


Njemačka verzija
Der Ausführer (Ermächtigter Ausführer; Bewilligungs-Nr. ...(1)) der Waren, auf die sich dieses Handelspapier bezieht, erklärt, dass diese Waren, soweit nicht anderes angegeben, präferenzbegünstigte ...(2) Ursprungswaren sind.


Pise da ova izjava o EU porijeklu robe mora biti ovjerena od prodavca (vlasnika, fizickog lica) i od carine! Koje carine? austrijske ili bosanske? Austrijske

Moze li neko pojasniti pricu o "dva pecata" na racunu/ugovoru? Vazi li to i za kupovinu od privatnog lica? Da, jedan pečat i potpis valorizira podatke o robi, drugi informaciju - tvrdnju o porijeklu. Obavezna su oba pečata.

Ako ipak moram uzeti eur1 obrazac, gdje dodji do istog i zna li neko koliko otprilike kosta? Mora li to biti iz DE (jer je opel tamo proizveden) ili u zemlji u kojoj je kupljen? Na carini u Austriji ili kod špeditera koji je ovlašten za popunjavanje. Ovjeru na obrascu EUR1 vrši carina svojim pečatom, ali prethodno dokazivanje porijekla ovjerravaš ili ti ili neka auto-kuća, koja zastupa predmetnu marku vozila. Cijena ne bi trebala biti veća od 10-tak EUR-a + usluga špeditera.

Kada auto udje u proces carinjenja - nakon ulaza u Bosnu, placam carinu,porez i spediterske usluge u mjestu gdje ga carinim - to ce biti Tesanj. Moram li tamo odvesti auto na uvid- kontolu- procjenu? Da
Ako se homologacija radi npr. u Zenici - mora li se auto tamo voziti ili je sve to "papirologija" koju spedicija za mene obavlja? Moraš auto odvesti u Zenicu, predlažem da tu uradiš dok ti još vrijede zoll tablice i osiguranje, da ih ne plaćaš dva puta...

Ovo za tablice mi je jasno, uzecu normalne zoll - export table, prijaviti auto na izlazu iz Slovenije, prijaviti na ulazu u Bosanskom Brodu i cariniti u Tesnju.

Jos jednom, veliko hvala za pomoc.
Sretno... :)
zozon83
Posts: 5
Joined: 10/06/2011 15:18

#111 Re: Uvoz auta

Post by zozon83 »

Ako ipak moram uzeti eur1 obrazac, gdje dodji do istog i zna li neko koliko otprilike kosta? Mora li to biti iz DE (jer je opel tamo proizveden) ili u zemlji u kojoj je kupljen? Na carini u Austriji ili kod špeditera koji je ovlašten za popunjavanje. Ovjeru na obrascu EUR1 vrši carina svojim pečatom, ali prethodno dokazivanje porijekla ovjerravaš ili ti ili neka auto-kuća, koja zastupa predmetnu marku vozila. Cijena ne bi trebala biti veća od 10-tak EUR-a + usluga špeditera.
"Prvi" pecat i potpis je dakle od austrijske carine prilikom napustanja zemlje. Ali "drugi" pecat ??? ->
Ako dokazivanje EU porijekla radi npr. "Opel Wien", onda oni stavljaju svoj potpis i pecat. Ali ako dokazivanje porijekla ovjeravam ja (kupac) ili cak prodavac (fizicko lice koje mi prodaje auto) kakav tu onda pecat staviti? :?

Da li carine prihvataju cijenu na fakturi/ kupoprodajnom ugovoru ako su malo (reda velicine 300-400€) ispod njihove kataloske vrijednosti? Ili se striktno uzima kataloska vrijednost bez obzira na sve?
zozon83
Posts: 5
Joined: 10/06/2011 15:18

#112 Re: Uvoz auta

Post by zozon83 »

Ima li neko mozda popunjen eur 1 obrazac (ili kupoprodajni ugovor) da okaci ovde ili mi proslijedi na E-mail? ([email protected])

Slika govori vise nego 1000 rijeci :roll:
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#113 Re: Uvoz auta

Post by poznanik »

zozon83 wrote:"Prvi" pecat i potpis je dakle od austrijske carine prilikom napustanja zemlje. Ali "drugi" pecat ??? ->
Ako dokazivanje EU porijekla radi npr. "Opel Wien", onda oni stavljaju svoj potpis i pecat. Ali ako dokazivanje porijekla ovjeravam ja (kupac) ili cak prodavac (fizicko lice koje mi prodaje auto) kakav tu onda pecat staviti? :?

Obrazac EUR1 nalazi se u setu od tri lista - žuti, koji prati robu, zeleni i bijeli koje zadržava izvozna carina. Na poleđini bijelog primjerka unosi se klauzula o porijeklu, koju potpisuje i ovjerava osoba koja to porijeklo tvrdi. U tvom slučaju, taj potpis možeš unijeti ti (potpisom i unosom tvojih osobnih podataka) ili ovlašteni predstavnik tvog automobila (potpis i pečat). Klauzula se potkrepljuje još i adekvatnom dokumentacijom.
Na sva tri primjerka EUR-a, na naličje carina ostavlja svoj pečat i potpis, kao i broj iz registra izdanih obrazaca. Svaki EUR1 u Evropi je jedinstven, ne postoje dva istovjetna, jer su svi numerisani.
Ponavljam savjet: Obrati se austrijskom špediteru, ove i slične informacije trebalo bi da dobiješ besplatno.


Da li carine prihvataju cijenu na fakturi/ kupoprodajnom ugovoru ako su malo (reda velicine 300-400€) ispod njihove kataloske vrijednosti? Ili se striktno uzima kataloska vrijednost bez obzira na sve?
Carinska osnovica je transakcijska vrijednost kupljene robe. Ukoliko ti postigneš odgovarajuću cijenu vozila u kupovini, platiš je posredstvom banke i prikažeš dokaz o plaćanju, takva vrijednost bi trebalo biti prihvaćena kao transakcijska. Međutim, ni takva ne smije biti ispod normalne - uobičajene cijene za takav proizvod, ali carina u BiH podnosi toleranciju i varijaciju u cijeni od cca. 10% na niže od kataloške vrijednosti.
zozon83
Posts: 5
Joined: 10/06/2011 15:18

#114 Re: Uvoz auta

Post by zozon83 »

E ovaj zadnji info zlata vrijedi!

@poznanik - imas cevape i pice od mene :-D . Svaka cast za volju i strpljenje da podijelis informacije.


Nazalost corsica koju sam gledao je vec prodata, u potrazi za novom...
fmlaboratorij
Posts: 1
Joined: 22/12/2008 02:11

#115 Re: Uvoz auta

Post by fmlaboratorij »

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showD ... geNumber=1

Npr. odlučim se za ovog ili sličnog Audija,koliko bi me otprilike koštao 'na cesti' u BiH sa urednom papirologijom na moje ime?
Hvala unaprijed dobri ljudi. :-)
User avatar
sekiracija
Posts: 1004
Joined: 07/06/2003 00:00

#116 Re: Uvoz auta

Post by sekiracija »

Majstori ,imam namjeru da uvezem auto iz Holandije Mercedes E320 benzin automat,godiste 1996,221pk.1500kg.Molim da mi skontate te dazbine oko uvoza ili da mi date dobar broj nekog povjerljiva speditera u Sarajevu.
Unaprijd zahvalan,sekiriki.
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#117 Re: Uvoz auta

Post by drndalo »

1996 ??? :? :-)

Tu bi ti bas mogao trebati dobar spediter...

Sudeci po nick-u, sekiracija ti ne gine... :D
Last edited by drndalo on 06/07/2011 00:47, edited 1 time in total.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#118 Re: Uvoz auta

Post by HAVANA »

Uvesces mudo marjanovo. :-)
User avatar
malawi
Posts: 152
Joined: 18/06/2011 17:29

#119 Re: Uvoz auta

Post by malawi »

sekiracija wrote:Majstori ,imam namjeru da uvezem auto iz Holandije Mercedes E320 benzin automat,godiste 1996,221pk.1500kg.Molim da mi skontate te dazbine oko uvoza ili da mi date dobar broj nekog povjerljiva speditera u Sarajevu.
Unaprijd zahvalan,sekiriki.

http://bihamk.ba/aktuelnosti/aktuelno/2 ... u-bih.html

Ima na linku svasta o homologaciji pa citaj...
User avatar
randooom
Posts: 167
Joined: 14/09/2005 14:55

#120 Re: Uvoz auta

Post by randooom »

Bio bih zahvalan ako bi mi neko ugrubo procijenio koliko do registracije bi izaslo slijedece

Audi A4 2000 godina 1.8 92 kW, cijena u Sloveniji (auto kuca) 3000€

Hvala unaprijed :-D
User avatar
sekiracija
Posts: 1004
Joined: 07/06/2003 00:00

#121 Re: Uvoz auta

Post by sekiracija »

malawi wrote:
sekiracija wrote:Majstori ,imam namjeru da uvezem auto iz Holandije Mercedes E320 benzin automat,godiste 1996,221pk.1500kg.Molim da mi skontate te dazbine oko uvoza ili da mi date dobar broj nekog povjerljiva speditera u Sarajevu.
Unaprijd zahvalan,sekiriki.

http://bihamk.ba/aktuelnosti/aktuelno/2 ... u-bih.html

Ima na linku svasta o homologaciji pa citaj...

Ma ima neke price ali nista konkretno,sta je problematicno pri homologaciji,jesu li godine,jeli to tehnicka ispravnost vozila,jeli to pitanje tog euro3 motora ili je nesta cetvrto?
User avatar
randooom
Posts: 167
Joined: 14/09/2005 14:55

#122 Re: Uvoz auta

Post by randooom »

Najsigurniji nacin je provjera direktno kod zastupnika tog odredjenog vozila u BiH.
Npr za VW, Audi, Seat itd... kod ASA-e. Jest da oni to naplacuju 15 KM (predprovjera), ali barem si onda siguran da nece bit belaja.
Neki dan sam pricao sa sefom tehnickog u jednom centru za homologaciju i on mi rece da su imali x slucajeva da je motor euro 3, ali da npr kocioni sistem ne zadovoljava norme i da se auto ne moze uvesti...
Dakle jedino sigurno i 100%, je ta varijanta, da kada nadjete auto, po broju sasije provjerite kod generalnog zastupnika tog auta za BiH.

A mene interesuje koliko kostaju probne tablice za izvoz uz Sloveniji :-D
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#123 Re: Uvoz auta

Post by uradi sam »

Jedno pitanje...mozda malo glupo ali kontam dali bi ovo moglo ovako da prodze...kupujem auto u Njemackoj i prepisujem ga na svoje ime, znaci ja postajem vlasnik auta, dali je ovo moguce uradit, dovlacim ga na njemackim tablama i zelim da ga preregistrujem na bosanske table..saljem njemacke table po jaranu i odjavljujem auto u njemackoj, Stim da naravno vozilo zadovoljava sve norme....moze li se kako napraviti ovakav scenario..poz.
User avatar
randooom
Posts: 167
Joined: 14/09/2005 14:55

#124 Re: Uvoz auta

Post by randooom »

uradi sam wrote:Jedno pitanje...mozda malo glupo ali kontam dali bi ovo moglo ovako da prodze...kupujem auto u Njemackoj i prepisujem ga na svoje ime, znaci ja postajem vlasnik auta, dali je ovo moguce uradit, dovlacim ga na njemackim tablama i zelim da ga preregistrujem na bosanske table..saljem njemacke table po jaranu i odjavljujem auto u njemackoj, Stim da naravno vozilo zadovoljava sve norme....moze li se kako napraviti ovakav scenario..poz.
Ukratko - ne moze!
jakaSA
Posts: 17
Joined: 08/11/2010 20:01

#125 Re: Uvoz auta

Post by jakaSA »

....kupujem novu bubu 2001 1.9 tdi godiste na stranim tablama. platio sam je 3000eura. imam povlasticu!! jesam li oslobodjen placanja carine ili necega radi te povlastice!!! ima li neko procjenu koliko ce me doci buba na cesti kod nas!!!hvala!!
Post Reply