Uvoz auta

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#3576 Re: Uvoz auta

Post by dr_Evil »

Evolution_IV wrote: 19/08/2023 11:37
ma to je vec krenulo u to sam siguran, jer u 99% slucajeva kad je vidljivo, vec je dobro krenuo pod i supljine...
A vjerujem ti, sta ces. Uglavnom htio sam vam reci da ne bjezite od auta iz Norveske, u Norveskoj se auta zaista odrzavaju jer su tehnicki pregledi rigorozni. Ali svakom trazite NAF test ako kupujete, tamo cete pronaci sve podatke o hrdji i genearlno karoseriji. Za mehaniku i nisu bas nesto NAF-ovci aman, ali da se to i u drugoj radnji pregledat.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13305
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#3577 Re: Uvoz auta

Post by Evolution_IV »

dr_Evil wrote: 19/08/2023 11:40
Evolution_IV wrote: 19/08/2023 11:37
ma to je vec krenulo u to sam siguran, jer u 99% slucajeva kad je vidljivo, vec je dobro krenuo pod i supljine...
A vjerujem ti, sta ces. Uglavnom htio sam vam reci da ne bjezite od auta iz Norveske, u Norveskoj se auta zaista odrzavaju jer su tehnicki pregledi rigorozni. Ali svakom trazite NAF test ako kupujete, tamo cete pronaci sve podatke o hrdji i genearlno karoseriji. Za mehaniku i nisu bas nesto NAF-ovci aman, ali da se to i u drugoj radnji pregledat.
G165 tricu phase 2 da mi je naletit od 2017 pa novije, to mi je i zelja :thumbup:
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#3578 Re: Uvoz auta

Post by dr_Evil »

Evolution_IV wrote: 19/08/2023 11:51
G165 tricu phase 2 da mi je naletit od 2017 pa novije, to mi je i zelja :thumbup:
Ovaj drug sta je kupio sad CX-5 stari mu radi u Mazdi, reci cu mu da pripazi ako bude pa ti javim

Ako nisam fulio na sta mislis :D
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13305
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#3579 Re: Uvoz auta

Post by Evolution_IV »

dr_Evil wrote: 19/08/2023 11:56
Evolution_IV wrote: 19/08/2023 11:51
G165 tricu phase 2 da mi je naletit od 2017 pa novije, to mi je i zelja :thumbup:
Ovaj drug sta je kupio sad CX-5 stari mu radi u Mazdi, reci cu mu da pripazi ako bude pa ti javim

Ako nisam fulio na sta mislis :D
posaljem pm kad budem kuci :-D
User avatar
jantruscek
Posts: 296
Joined: 08/07/2023 16:25
Location: jebote ba bog, to ne postoji

#3580 Re: Uvoz auta

Post by jantruscek »

dr_Evil wrote: 19/08/2023 09:50 ti si u startu dobro prosao jer si platio auto jako jeftino. Zaista takva auta nalete po toj cijeni ali to je rijetkost, ali vjerujem u tvom slucaju samo da si bio na pravom mjestu u pravo vrijeme, desi se zaista.
auto je kupljen putem
https://www.arvaltrading.com/?gclid=Cj0 ... gxEALw_wcB

ARVAL
https://www.arval.no/release
ALD
https://aldcarmarket.no/biler
LEASEPLAN
https://www.leaseplan.com/en-no/private ... car-lease/

na ovim linkovima se vidi ono sto se nudi privatnim kupcima


u Norveskoj leasing kuce imaju zatvorene aukcije, na kojima se trgovcima preprodaju automobili sa operativnog lizinga
mi obicna raja ne vidimo te druge stranice na kojima se nude flotne prodaje (po 4 ili 6 automobila)
moj auto je aukciji kupio jedan Poljak (od kojeg je vec kupljeno dosta automobila za izvoz) koji ima registrovanu firmu
kao sto sam rekao na pocetku ove diskusije, nije jednostavno, ali nije nemoguce kupiti dobar auto, koji je uredno odrzavan i vratiti 5000-15000 eura porezna
naravno ovisi od modela do modela
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#3581 Re: Uvoz auta

Post by dr_Evil »

jantruscek wrote: 21/08/2023 08:10
auto je kupljen putem
https://www.arvaltrading.com/?gclid=Cj0 ... gxEALw_wcB

ARVAL
https://www.arval.no/release
ALD
https://aldcarmarket.no/biler
LEASEPLAN
https://www.leaseplan.com/en-no/private ... car-lease/

na ovim linkovima se vidi ono sto se nudi privatnim kupcima


u Norveskoj leasing kuce imaju zatvorene aukcije, na kojima se trgovcima preprodaju automobili sa operativnog lizinga
mi obicna raja ne vidimo te druge stranice na kojima se nude flotne prodaje (po 4 ili 6 automobila)
moj auto je aukciji kupio jedan Poljak (od kojeg je vec kupljeno dosta automobila za izvoz) koji ima registrovanu firmu
kao sto sam rekao na pocetku ove diskusije, nije jednostavno, ali nije nemoguce kupiti dobar auto, koji je uredno odrzavan i vratiti 5000-15000 eura porezna
naravno ovisi od modela do modela
Ima toga, nikad nisam prisustvovao ali ima toga, jedno od auta koje sad vozim bilo je u vlasnistvu leaseplan kad je tek izaslo na cestu. Doduse sta imam ja od toga ili neko drugi odakle mi pare da kupim po 4 ili 6 skoro novih automobila. Nek je 5 auta po 250.000, to je 1.250000, ili ti ga 600-700.000KM ovisno o kursu.

Onaj sta kupi takva auta tesko da ce ga dati meni po cijeni kojoj je on kupio, ko ima tolike pare nece gubit pare na njemu, opet ce ga dati po trzisnoj ili malo ispod trzisne da sto prije ode.

Ali hvala na linkovima, pratit cu. Ovaj drugi se mogu pogledat cijene, ovaj prvi trazi registraciju.
engrez
Posts: 14
Joined: 07/06/2013 10:53

#3582 Re: Uvoz auta

Post by engrez »

Pozdrav svima!

Da li neko ima čovjeka u Oslu koji se bavi vozilima i mogao bi da detaljno pregleda auto (vizuelno i dijagnostikom)? Podrazumijeva se i adekvatna novčana naknada za to.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#3583 Re: Uvoz auta

Post by dr_Evil »

engrez wrote: 22/08/2023 11:54 Pozdrav svima!

Da li neko ima čovjeka u Oslu koji se bavi vozilima i mogao bi da detaljno pregleda auto (vizuelno i dijagnostikom)? Podrazumijeva se i adekvatna novčana naknada za to.
Ne bas drug, ali sve zavisi koliko si spreman izdvojiti. Norveska radi standardne testove vozila prilikom prodaje. Najpoznatiji je NAF test koji kosta malo preko 3000kruna, ali mozes u vecini radionica za 1500kruna slicnu uslugu dobiti, bez izvjestaja naravno. recimo Fixbil.

U Oslu su ti malo skuplja auta inace.. pa eto.. ako gdje zapnes pitaj.
engrez
Posts: 14
Joined: 07/06/2013 10:53

#3584 Re: Uvoz auta

Post by engrez »

Hvala za informaciju. Okej je meni i 3000NOK za to. Sve sto sam mogao online da provjerim sam i uradio. Uz carVertical imao sam covjeka da mi pogleda na tim nekim norveskim stranicama oficijelnu historiju. Ali nemam nekoga da ode i vidi sad de fakto stanje...
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#3585 Re: Uvoz auta

Post by dr_Evil »

engrez wrote: 22/08/2023 14:27 Hvala za informaciju. Okej je meni i 3000NOK za to. Sve sto sam mogao online da provjerim sam i uradio. Uz carVertical imao sam covjeka da mi pogleda na tim nekim norveskim stranicama oficijelnu historiju. Ali nemam nekoga da ode i vidi sad de fakto stanje...
Ma nista, naruci termin na NAF brukt bil test. MOzes naruciti online, i nek taj prodavac odveze auto, oni ce preuzeti i uraditi test. Oni ce tebi poslat izvjestaj, a ti njemu mozes proslijedit ako zelis. U svakom slucaju ako ne zeli takvo nesto ja bih se zamislio.

Posalji mi link ako hoces na pm od auta ako hoces mogu bacit pogled da vidim jel sve kao sto se ocekuje.
engrez
Posts: 14
Joined: 07/06/2013 10:53

#3586 Re: Uvoz auta

Post by engrez »

Evo riješio sam i pregled, hvala puno.

Špeditera sam isto našao ovdje kod nas, a ako neko ima preporuku za špeditera u Norveškoj, molim ga nek napiše.

Ovaj naš mi je rekao da je vrlo realno da dobijem Eur1 u Norveškoj (za razliku od Njemačke), a prijeko mi je potreban jer ovi gore neće keš.

Ima li neko iskustva sa ganjanjem Eur1 certifikata gore? Na 3 jezika guglam i nigdje ne mogu naći da je neko opisao proces u koracima.
Na norveškoj stranici su svašta nešta smrljali al' ništa crno na bijelo nisu kazali.

Je l' moguće da je to toliko komplikovano i je l' stvarno trebam odustati od toga?
engrez
Posts: 14
Joined: 07/06/2013 10:53

#3587 Re: Uvoz auta

Post by engrez »

Okej, ipak nije ni Eur1 bauk.

- Bosanski špediter me uputio da je moguće u NO dobiti Eur1.
- Norveški špediter kaže da to zadovoljstvo košta 1300 kruna, i uputio me da od oficijelnog distributera u NO tražim "leverandør-erklæring" (suppliers origin...), jer samo s njim može izdati Eur1, logy...
- Oficijelni distributer veli: "Može brt, evo popuni papir". Mogu izdati dokaz o porijeklu za vozila koja su oni uvezli. Čeka se do 15 dana i košta 1250 kruna.

Javim se opet s rezultatima u septembru :run:

Hvala svima na prethodnim informacijama.
User avatar
dark side of the moon
Posts: 468
Joined: 18/08/2006 15:23

#3588 Re: Uvoz auta

Post by dark side of the moon »

sehohari wrote: 06/08/2023 16:40
engrez wrote: 06/08/2023 16:29 Hvala sehohari. Za eur1 certifikat sam dobio odgovor od jedne kuće da se za audi više ne može dobiti, a druge da generalno za njemačka vozila (bmw, vw, audi) to više nije opcija navodno zbog toga što se dosta dijelova proizvodi van EU. Helem, tako da na eur1 ne racunam, a za obracun carine sad ima drugih folova, al' to je neka druga tema...

Ugl. znaci trebam kod speditera gore, speditera vamo. Koji mi je sad tu dokument osnov za potrazivanje povrata poreza i da li to uopce trebam raditi ili se unaprijed dogovorim s auto kucom za placanje bez PDVa a oni ganjaju to dalje?
Da, čuo sam jednom da su to ukinuli, valjda misle da će tako dići cijene polovnjaka pa da se više njihovih auta kupuje u salonima.

Mislim da to konkretno moraš vidjeti sa auto kućom. Znam da će ti kao firmi odmah dati netto cijenu, ali kod privatnika je to malo teže.
Uglavnom, treba ti dokaz da je auto izvezeno iz EU.
Ne znam 100% koji ti dokument tu treba, ali pretpostavljam da ti trebaju naši carinski papiri da je auto uvezeno. Isto, tokom izlaza iz EU (tj. na hrvatskoj granici) oni ti dadnu još neke papire da je auto izašlo (ili ispunjavaju/pečatiraju izvoznu, ne znam više tačno), ti papiri će ti možda isto trebati.
Sto se tice povrata poreza to u Njemackoj funkcionise bez problema bez obzira pravno ili fizicko lice i ne gledaj uopste auta gdje ne mozes dobiti povrat poreza. Na izvoznim papirima nalazi se bar-kod kojeg na izlaznoj carni carnik skenira (moja preporuka je da se ovaj detalj napomene carniku) a prodavac odmah u sistemu ima dokaz da je auto izaslo iz EU i moze ti izvrsiti povrat poreza (uglavnom to ne traje duze od 10ak dana). Ono sto mene zanima je zasto ne izdaju EUR1? Ima li iko da je skoro dobio EUR 1 iz Njemacke?
User avatar
xoklix
Posts: 2426
Joined: 16/01/2018 16:07

#3589 Re: Uvoz auta

Post by xoklix »

Za polovnjake nema EUR 1 iz Njemačke odavno. Mercedes je sredinom prošle godine prestao izdavati potvrdu o preferencijalnom porijeklu na osnovu koje špedicija popunjava EUR 1 i ovjerava ga na carini.
VW za nove automobile izdaje potvrdu samo ako je auto vrijednosti preko 30.000 €.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#3590 Re: Uvoz auta

Post by sehohari »

dark side of the moon wrote: 24/08/2023 09:56
sehohari wrote: 06/08/2023 16:40

Da, čuo sam jednom da su to ukinuli, valjda misle da će tako dići cijene polovnjaka pa da se više njihovih auta kupuje u salonima.

Mislim da to konkretno moraš vidjeti sa auto kućom. Znam da će ti kao firmi odmah dati netto cijenu, ali kod privatnika je to malo teže.
Uglavnom, treba ti dokaz da je auto izvezeno iz EU.
Ne znam 100% koji ti dokument tu treba, ali pretpostavljam da ti trebaju naši carinski papiri da je auto uvezeno. Isto, tokom izlaza iz EU (tj. na hrvatskoj granici) oni ti dadnu još neke papire da je auto izašlo (ili ispunjavaju/pečatiraju izvoznu, ne znam više tačno), ti papiri će ti možda isto trebati.
Sto se tice povrata poreza to u Njemackoj funkcionise bez problema bez obzira pravno ili fizicko lice i ne gledaj uopste auta gdje ne mozes dobiti povrat poreza. Na izvoznim papirima nalazi se bar-kod kojeg na izlaznoj carni carnik skenira (moja preporuka je da se ovaj detalj napomene carniku) a prodavac odmah u sistemu ima dokaz da je auto izaslo iz EU i moze ti izvrsiti povrat poreza (uglavnom to ne traje duze od 10ak dana). Ono sto mene zanima je zasto ne izdaju EUR1? Ima li iko da je skoro dobio EUR 1 iz Njemacke?
Žele da više ljudi kupuje nova auta, plus što im je to trošak.

Već sigurno 5-6 godina više ne postoji EUR 1 za vozila VW grupacije (tj. Audi, Škoda, VW i tkd.).
Doduše, do vrijednosti vozila od 6 hiljada eura špediter sam daje izjave o evropskom porijeklu, tako da za ova malo jeftinija vozila do Golfa 7 još možeš uvesti auta bez carine.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#3591 Re: Uvoz auta

Post by dr_Evil »

engrez wrote: 23/08/2023 15:49 Okej, ipak nije ni Eur1 bauk.

- Bosanski špediter me uputio da je moguće u NO dobiti Eur1.
- Norveški špediter kaže da to zadovoljstvo košta 1300 kruna, i uputio me da od oficijelnog distributera u NO tražim "leverandør-erklæring" (suppliers origin...), jer samo s njim može izdati Eur1, logy...
- Oficijelni distributer veli: "Može brt, evo popuni papir". Mogu izdati dokaz o porijeklu za vozila koja su oni uvezli. Čeka se do 15 dana i košta 1250 kruna.

Javim se opet s rezultatima u septembru :run:

Hvala svima na prethodnim informacijama.
Ma vecinom ne dobijes, ali moze se dobit naravno. Samo platit mu moras to zadovoljstvo dobio i ne dobio. I jos ces platiti garanciju na vozilo spediteru. Kani se corava posla
User avatar
xoklix
Posts: 2426
Joined: 16/01/2018 16:07

#3592 Re: Uvoz auta

Post by xoklix »

sehohari wrote: 24/08/2023 11:30
dark side of the moon wrote: 24/08/2023 09:56
Sto se tice povrata poreza to u Njemackoj funkcionise bez problema bez obzira pravno ili fizicko lice i ne gledaj uopste auta gdje ne mozes dobiti povrat poreza. Na izvoznim papirima nalazi se bar-kod kojeg na izlaznoj carni carnik skenira (moja preporuka je da se ovaj detalj napomene carniku) a prodavac odmah u sistemu ima dokaz da je auto izaslo iz EU i moze ti izvrsiti povrat poreza (uglavnom to ne traje duze od 10ak dana). Ono sto mene zanima je zasto ne izdaju EUR1? Ima li iko da je skoro dobio EUR 1 iz Njemacke?
Žele da više ljudi kupuje nova auta, plus što im je to trošak.

Već sigurno 5-6 godina više ne postoji EUR 1 za vozila VW grupacije (tj. Audi, Škoda, VW i tkd.).
Doduše, do vrijednosti vozila od 6 hiljada eura špediter sam daje izjave o evropskom porijeklu, tako da za ova malo jeftinija vozila do Golfa 7 još možeš uvesti auta bez carine.
Ne možeš uvesti ni na izjavu. Odnosno možeš,ali izjava ide na provjeru i onda pušiona. Hem platiš carinu hem penale.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#3593 Re: Uvoz auta

Post by sehohari »

xoklix wrote: 24/08/2023 11:40
sehohari wrote: 24/08/2023 11:30

Žele da više ljudi kupuje nova auta, plus što im je to trošak.

Već sigurno 5-6 godina više ne postoji EUR 1 za vozila VW grupacije (tj. Audi, Škoda, VW i tkd.).
Doduše, do vrijednosti vozila od 6 hiljada eura špediter sam daje izjave o evropskom porijeklu, tako da za ova malo jeftinija vozila do Golfa 7 još možeš uvesti auta bez carine.
Ne možeš uvesti ni na izjavu. Odnosno možeš,ali izjava ide na provjeru i onda pušiona. Hem platiš carinu hem penale.
100% prolazi, makar dosad nikad nije bilo problema kod ovih što znam.

Zavisi koje je auto u pitanju.

Ne možeš najnovijeg Passata uvest na izjavu jbg.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16337
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#3594 Re: Uvoz auta

Post by sime_cipol »

xoklix wrote: 24/08/2023 11:40
sehohari wrote: 24/08/2023 11:30

Žele da više ljudi kupuje nova auta, plus što im je to trošak.

Već sigurno 5-6 godina više ne postoji EUR 1 za vozila VW grupacije (tj. Audi, Škoda, VW i tkd.).
Doduše, do vrijednosti vozila od 6 hiljada eura špediter sam daje izjave o evropskom porijeklu, tako da za ova malo jeftinija vozila do Golfa 7 još možeš uvesti auta bez carine.
Ne možeš uvesti ni na izjavu. Odnosno možeš,ali izjava ide na provjeru i onda pušiona. Hem platiš carinu hem penale.
Carina se koliko znam sad placa imao nemao eur1. Ako imas, platis, cekas da oni provjere i ako je sve u redu, dobijes povrat.
HelaS
Posts: 5670
Joined: 22/09/2018 13:21

#3595 Re: Uvoz auta

Post by HelaS »

sime_cipol wrote: 24/08/2023 12:35
xoklix wrote: 24/08/2023 11:40
Ne možeš uvesti ni na izjavu. Odnosno možeš,ali izjava ide na provjeru i onda pušiona. Hem platiš carinu hem penale.
Carina se koliko znam sad placa imao nemao eur1. Ako imas, platis, cekas da oni provjere i ako je sve u redu, dobijes povrat.
To je kršenje Zakona. Niko nema pravo poništiti zakone nekakvim internim odlukama
User avatar
xoklix
Posts: 2426
Joined: 16/01/2018 16:07

#3596 Re: Uvoz auta

Post by xoklix »

sime_cipol wrote: 24/08/2023 12:35
xoklix wrote: 24/08/2023 11:40
Ne možeš uvesti ni na izjavu. Odnosno možeš,ali izjava ide na provjeru i onda pušiona. Hem platiš carinu hem penale.
Carina se koliko znam sad placa imao nemao eur1. Ako imas, platis, cekas da oni provjere i ako je sve u redu, dobijes povrat.
Nisam odavno uvozio, navodno se plaća depozit ako je EUR 1 iz Holandije. Bog zna kakve su tu šeme i šemalice.
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#3597 Re: Uvoz auta

Post by ranger »

a sta je sa francuzima moze li za njih eur1?
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#3598 Re: Uvoz auta

Post by dr_Evil »

HelaS wrote: 24/08/2023 12:51
sime_cipol wrote: 24/08/2023 12:35
Carina se koliko znam sad placa imao nemao eur1. Ako imas, platis, cekas da oni provjere i ako je sve u redu, dobijes povrat.
To je kršenje Zakona. Niko nema pravo poništiti zakone nekakvim internim odlukama
Krsenje ili ne tako ti je. Skoro svaki eur 1 uzimaju i na provjeru. Zato nam svabo vise i ne daje. Rekli nam fuck off :D
User avatar
jantruscek
Posts: 296
Joined: 08/07/2023 16:25
Location: jebote ba bog, to ne postoji

#3599 Re: Uvoz auta

Post by jantruscek »

RagibUzoriti wrote: 13/07/2023 13:48 Image

Hvala ti. Ovo ce biti dovoljno sa ostalim print screenovima da ti je kolega izvezao 12 auta.

Ko je poslao ovaj zahtjev sa ovim datumom i vremenom, porezna ce naci veoma lako.

Pa nek dokazuje da li je ili nije i koji je glupan slao drugom glupanu ovakve navode


:lol: :lol: :lol:
Image

i pored prijave policiji :lol: i poreznoj upravi :mrgreen: kraljevina Norveska je odlucila da ignorise frustrirane Bosnjake i uplatila novac za povrat poreza
Povrat za Citroen C4 dizel iz 2016 je 41.041 NOK ili 6942 KM (malo li je :D )
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#3600 Re: Uvoz auta

Post by hekaton »

Vjerovatno je mali offtopic ali bi cijenio insights i odgovore cijenjenih forumasa.
Zasto nov automobil ide na carinski terminal u Beogradu i kako je potrebno 15 dana da se automobil prebaci iz Beograda u salon gdje je incijalno narucen?
Hvala
Post Reply