Uvoz auta

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#3601 Re: Uvoz auta

Post by HelaS »

hekaton wrote: 29/08/2023 11:00 Vjerovatno je mali offtopic ali bi cijenio insights i odgovore cijenjenih forumasa.
Zasto nov automobil ide na carinski terminal u Beogradu i kako je potrebno 15 dana da se automobil prebaci iz Beograda u salon gdje je incijalno narucen?
Hvala
Ti slučajno znaš da automobil, u svom putu do kupca, prolazi Beograd. Ne moraš znati, tebi je bitno da ti stigne na tvoju adresu. Prije Beograda mogao je biti u Budimpešti, u Berlinu, u bilo gdje...
User avatar
jantruscek
Posts: 296
Joined: 08/07/2023 16:25
Location: jebote ba bog, to ne postoji

#3602 Re: Uvoz auta

Post by jantruscek »

hekaton wrote: 29/08/2023 11:00 Vjerovatno je mali offtopic ali bi cijenio insights i odgovore cijenjenih forumasa.
Zasto nov automobil ide na carinski terminal u Beogradu i kako je potrebno 15 dana da se automobil prebaci iz Beograda u salon gdje je incijalno narucen?
Hvala
zato sto su svi uvoznici u BiH (izuzev ASA Auta i cini mi se jos Hyundai) ustvari distributeri uvoznika iz HR ili Srb.
ne postoji samostalni BMW BiH vec BMW HR vodi prodaju u BiH
tako je i sa Renault koji je pod Renault-Nissan Hrvatska
Toyotu vodi Toyota Adria iz Slovenije
i tako redom Peugeot, Mazda, Volvo itd
sto se prodaje automobila u BiH tice mi smo ekonomska kolonija Hrvata i Srba

a sto se tvog auta tice, pa logicno transportni troskovi
sjede i cekaju da im izleti neki zbirni transport za BiH
a tebi pricaju price o carinskom terminalu u BG
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#3603 Re: Uvoz auta

Post by dr_Evil »

jantruscek wrote: 29/08/2023 08:20

i pored prijave policiji :lol: i poreznoj upravi :mrgreen: kraljevina Norveska je odlucila da ignorise frustrirane Bosnjake i uplatila novac za povrat poreza
Povrat za Citroen C4 dizel iz 2016 je 41.041 NOK ili 6942 KM (malo li je :D )
Jel se to tita ti svadjas sa covjekom koji vise nije na forumu :D
User avatar
jantruscek
Posts: 296
Joined: 08/07/2023 16:25
Location: jebote ba bog, to ne postoji

#3604 Re: Uvoz auta

Post by jantruscek »

dr_Evil wrote: 29/08/2023 11:48
jantruscek wrote: 29/08/2023 08:20

i pored prijave policiji :lol: i poreznoj upravi :mrgreen: kraljevina Norveska je odlucila da ignorise frustrirane Bosnjake i uplatila novac za povrat poreza
Povrat za Citroen C4 dizel iz 2016 je 41.041 NOK ili 6942 KM (malo li je :D )
Jel se to tita ti svadjas sa covjekom koji vise nije na forumu :D
taj slager cita forum, a toliko ga je pogodilo sto je sve o uvozu automobila iz Norveske izaslo na vidjelo, da je preko drugih slao pp :lol: :lol:
bijednik slao prijave policiji i poreznoj upravi u Norveskoj
samo da ga obavijestim da mu nista nije poslo za rukom
money is in the bank :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#3605 Re: Uvoz auta

Post by HelaS »

jantruscek wrote: 29/08/2023 11:47
hekaton wrote: 29/08/2023 11:00 Vjerovatno je mali offtopic ali bi cijenio insights i odgovore cijenjenih forumasa.
Zasto nov automobil ide na carinski terminal u Beogradu i kako je potrebno 15 dana da se automobil prebaci iz Beograda u salon gdje je incijalno narucen?
Hvala
zato sto su svi uvoznici u BiH (izuzev ASA Auta i cini mi se jos Hyundai) ustvari distributeri uvoznika iz HR ili Srb.
ne postoji samostalni BMW BiH vec BMW HR vodi prodaju u BiH
tako je i sa Renault koji je pod Renault-Nissan Hrvatska
Toyotu vodi Toyota Adria iz Slovenije
i tako redom Peugeot, Mazda, Volvo itd
sto se prodaje automobila u BiH tice mi smo ekonomska kolonija Hrvata i Srba

a sto se tvog auta tice, pa logicno transportni troskovi
sjede i cekaju da im izleti neki zbirni transport za BiH
a tebi pricaju price o carinskom terminalu u BG
Jbg, ti izšvercovao nekoliko norveških auta, pa sad sve znaš o njihovoj trgovini :-)
User avatar
jantruscek
Posts: 296
Joined: 08/07/2023 16:25
Location: jebote ba bog, to ne postoji

#3606 Re: Uvoz auta

Post by jantruscek »

HelaS wrote: 29/08/2023 12:05 Jbg, ti izšvercovao nekoliko norveških auta, pa sad sve znaš o njihovoj trgovini :-)
ima razlog zasto si na foe
razguli neznalice
grehota tastaturu na takvu osobu poput tebe trositi
bejzi sotono :lol:
fakat steta da takav lik ima internet konekciju
vec sam te opominjao da me ne citiras
fakat si naporan i dosadan do bola
tesko ti je pala smrt rahmetli ragiba i sad svaku moju citiras
momak razguli od mene
User avatar
Quaresma
Posts: 6697
Joined: 19/07/2010 16:37

#3607 Re: Uvoz auta

Post by Quaresma »

HelaS wrote: 29/08/2023 12:05

Jbg, ti izšvercovao nekoliko norveških auta, pa sad sve znaš o njihovoj trgovini :-)
komentar na nivou petogodisnjaka. nepotrebno skroz spamanje teme.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#3608 Re: Uvoz auta

Post by dr_Evil »

Davno ja rekoh da je ovo bolesna tema
User avatar
jantruscek
Posts: 296
Joined: 08/07/2023 16:25
Location: jebote ba bog, to ne postoji

#3609 Re: Uvoz auta

Post by jantruscek »

Uključi antibiotike da nam tema ozdravi
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66258
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#3610 Re: Uvoz auta

Post by _BataZiv_0809 »

Dijelim karte za Banovice ako se ne zaustavite
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66258
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#3611 Re: Uvoz auta

Post by _BataZiv_0809 »

jantruscek wrote: 29/08/2023 13:14
HelaS wrote: 29/08/2023 12:05 Jbg, ti izšvercovao nekoliko norveških auta, pa sad sve znaš o njihovoj trgovini :-)
ima razlog zasto si na foe
razguli neznalice
grehota tastaturu na takvu osobu poput tebe trositi
bejzi sotono :lol:
fakat steta da takav lik ima internet konekciju
vec sam te opominjao da me ne citiras
fakat si naporan i dosadan do bola
tesko ti je pala smrt rahmetli ragiba i sad svaku moju citiras
momak razguli od mene
Hefta
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10619
Joined: 10/03/2022 22:16

#3612 Re: Uvoz auta

Post by ZoomZoomKiwi »

:sax: :thumbup:
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#3613 Re: Uvoz auta

Post by hekaton »

jantruscek wrote: 29/08/2023 11:47
hekaton wrote: 29/08/2023 11:00 Vjerovatno je mali offtopic ali bi cijenio insights i odgovore cijenjenih forumasa.
Zasto nov automobil ide na carinski terminal u Beogradu i kako je potrebno 15 dana da se automobil prebaci iz Beograda u salon gdje je incijalno narucen?
Hvala
zato sto su svi uvoznici u BiH (izuzev ASA Auta i cini mi se jos Hyundai) ustvari distributeri uvoznika iz HR ili Srb.
ne postoji samostalni BMW BiH vec BMW HR vodi prodaju u BiH
tako je i sa Renault koji je pod Renault-Nissan Hrvatska
Toyotu vodi Toyota Adria iz Slovenije
i tako redom Peugeot, Mazda, Volvo itd
sto se prodaje automobila u BiH tice mi smo ekonomska kolonija Hrvata i Srba

a sto se tvog auta tice, pa logicno transportni troskovi
sjede i cekaju da im izleti neki zbirni transport za BiH
a tebi pricaju price o carinskom terminalu u BG
Hvala sad mi je dosta jasnije.
Izvinjavam se zbog offtopic-a.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#3614 Re: Uvoz auta

Post by pinkman »

Je li neko kupovao novo auto u Njemackoj?

Kako ide oko carine? Citao sam i vidim frka oko ovih obrazaca, izjave na fakturi i sl.

Zanima me sta ako npr. auto jeste proizvedeno u Njemackoj, ali neki dio (plastika recimo :D) je izvan EU?

Kako ide to? Izdaje li prodavac tj distributer taj EUR1
moee
Posts: 1395
Joined: 07/06/2011 10:44

#3615 Re: Uvoz auta

Post by moee »

Kakva je trenutno situacija oko uvoza auta iz DE? Da li se carina obavezno naplaćuje, a zatim čeka provjera EUR1 obrasca?

Kako najlakše provjeriti da li se za neki automobil može dobiti EUR1?
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10619
Joined: 10/03/2022 22:16

#3616 Re: Uvoz auta

Post by ZoomZoomKiwi »

Kratko, zaboravi na EUR1.
moee
Posts: 1395
Joined: 07/06/2011 10:44

#3617 Re: Uvoz auta

Post by moee »

EFD22 wrote: 01/10/2023 20:52 Kratko, zaboravi na EUR1.
Važi samo za uvoz iz DE ili generalno? Prošli vikend sam bio sa čovjekom koji je dogovarao Passata 7 iz SLO i garantuju mu EUR1...
User avatar
Magarece_godine
Posts: 2564
Joined: 07/05/2009 19:51

#3618 Re: Uvoz auta

Post by Magarece_godine »

Eur1 je nista bez potvrde proizvodjaca...ako i dobijete eur1 trazite i potvrdu proizvodjaca...u njemackoj je to nemoguce dobiti...nema veze koji je auto u pitanju...
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#3619 Re: Uvoz auta

Post by sehohari »

jantruscek wrote: 29/08/2023 11:47
hekaton wrote: 29/08/2023 11:00 Vjerovatno je mali offtopic ali bi cijenio insights i odgovore cijenjenih forumasa.
Zasto nov automobil ide na carinski terminal u Beogradu i kako je potrebno 15 dana da se automobil prebaci iz Beograda u salon gdje je incijalno narucen?
Hvala
zato sto su svi uvoznici u BiH (izuzev ASA Auta i cini mi se jos Hyundai) ustvari distributeri uvoznika iz HR ili Srb.
ne postoji samostalni BMW BiH vec BMW HR vodi prodaju u BiH
tako je i sa Renault koji je pod Renault-Nissan Hrvatska
Toyotu vodi Toyota Adria iz Slovenije
i tako redom Peugeot, Mazda, Volvo itd
sto se prodaje automobila u BiH tice mi smo ekonomska kolonija Hrvata i Srba

a sto se tvog auta tice, pa logicno transportni troskovi
sjede i cekaju da im izleti neki zbirni transport za BiH
a tebi pricaju price o carinskom terminalu u BG
Ne razumijem tačno šta misliš.

Desi se da hrvatski i srpski biznismeni i ovdje imaju svoje koncesionare, tipa Verano Motors ili Tomića, ali imaš i dosta naših koncesionara. Jedino možda Peugeot "svoje" prvo zastupništvo ima u Zagrebu ili BG, ali to je njihova firma, Hrvati ili Srbi nemaju ništa s tim.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#3620 Re: Uvoz auta

Post by sehohari »

Magarece_godine wrote: 01/10/2023 23:54 Eur1 je nista bez potvrde proizvodjaca...ako i dobijete eur1 trazite i potvrdu proizvodjaca...u njemackoj je to nemoguce dobiti...nema veze koji je auto u pitanju...
Može špediter sam dati izjavu ako je auto ispod određene vrijednosti (ne sjećam se tačno koja je cifra u pitanju).
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10619
Joined: 10/03/2022 22:16

#3621 Re: Uvoz auta

Post by ZoomZoomKiwi »

6000€ i to izjava prodavca na fakturi, ne špeditera.
User avatar
Magarece_godine
Posts: 2564
Joined: 07/05/2009 19:51

#3622 Re: Uvoz auta

Post by Magarece_godine »

sehohari wrote: 02/10/2023 00:17
Magarece_godine wrote: 01/10/2023 23:54 Eur1 je nista bez potvrde proizvodjaca...ako i dobijete eur1 trazite i potvrdu proizvodjaca...u njemackoj je to nemoguce dobiti...nema veze koji je auto u pitanju...
Može špediter sam dati izjavu ako je auto ispod određene vrijednosti (ne sjećam se tačno koja je cifra u pitanju).
Da, moze ako je auto ispod 6.000 eur. Ta izjava na fakturi obicno, mijenja eur1 i ona moze ici na provjeru. Mah postalo je nemoguce regularno uvesti nesto u Bosnu bez placanja carine. Jedino sto moze je Clio sa turskom proizvodnjom...spediteri se pozovu na neki bilateralni sporazum izmedju BiH i Turske..
engrez
Posts: 14
Joined: 07/06/2013 10:53

#3623 Re: Uvoz auta

Post by engrez »

engrez wrote: 23/08/2023 15:49 Okej, ipak nije ni Eur1 bauk.

- Bosanski špediter me uputio da je moguće u NO dobiti Eur1.
- Norveški špediter kaže da to zadovoljstvo košta 1300 kruna, i uputio me da od oficijelnog distributera u NO tražim "leverandør-erklæring" (suppliers origin...), jer samo s njim može izdati Eur1, logy...
- Oficijelni distributer veli: "Može brt, evo popuni papir". Mogu izdati dokaz o porijeklu za vozila koja su oni uvezli. Čeka se do 15 dana i košta 1250 kruna.

Javim se opet s rezultatima u septembru  :run:

Hvala svima na prethodnim informacijama.
Evo, rekao sam se javiti u septembru, pa se izvinjavam na kašnjenju!

Uvezao sam Audi Q5 iz NO, sa EUR1, tako da sam na kraju platio samo PDV, homologaciju i špediciju.
EUR1 uopšte nije bauk. Razlog što se za neka auta ne može dobiti jeste što se ne može uvijek dobiti ovaj dokaz o porijeklu od oficijelnog distributera (suppliers origin što sam ranije spominjao), a on se nekad ne može dobiti jer je vjerojatno je izvoznik u EU odlučio podnijeti zahtjev za povrat carina koje su plaćene za ulazne materijale korištene u proizvodnji.

Evo detaljno za dobavljanje EUR1 i uvoz auta iz Norveške:
- za dokaz o porijeklu kontaktirajte oficijelnog distributera za VW (i audi) "Moller bil" i to na mail [email protected]. Recite da vam treba "leverandør-erklæring". Oni će vam poslati formu (jedna stranica) u koju unesete broj šasije, vaše podatke i pošaljete im tako popunjeno
- "leverandør-erklæring" se može čekati i do 15 dana, a u mom slučaju je to bilo 2 dana. Dobio sam fakturu na adresu tek prije neki dan od 1000 kruna. Dakle, oni će vam poslati dokument i vi tek poslije plaćate.
- to je u suštini samo jedan papir na kojem je kratka izjava koja potvđuje da to auto zadovoljava uslove za blabla...
- taj dokument skupa sa kupoprodajnim ugovorom ili fakturom šaljete norveškoj špediciji. Ovo je bila moja špedicija https://www.vtsc.no/en/ . Tražite Karolinu (Caroline) vrlo ljubazna i ažurna špediterka
- budući da sam ja kupovao vozilo od privatnog lica trebala mi je još od prodavca potpisana punomoć (fullmakt na norveškom jel), koji je isto jedna rečenica koja kaže da se on slaže s tim da se radi Eur1 na tom autu (kod njih nema pečata tako da je potpis i skeniran dokument sasvim dovoljan)
- naglasio sam da taj Eur1 obavezno bude opečaćen od carine naravno jer ona ga validira (da ne bi bilo problema ovdje)
- špediterka mi je još izdala i izvozni papir, a kada sam znao i koje su tablice kamiona koji će ga izvest onda mi je izdala i tranzitni papir
-eur1 je 1350 kruna, ostali papiri jos oko 600 kruna

Dalje o autu:
- auto sam našao na finn.no
- NAF test nije neophodan kao što sam ja bio nasavjetovan (košta a i čeka se termin). To je test pun svega i svačega i samo vas može odvratiti od kupovine. Radije uzmite historiju vozila iz oficijalnog servisa i probajte auto i tjt. Eto... moj savjet
- uglavnom svi traže žiralne uplate. Neki su raspoloženi za parcijalno plaćanje u kešu ali ja sam rijetko nailazio na takve
- prva peripetija kod plaćanja žiralno je bila što mi je banka ovdje tražila potvrdu iz poreske da nemam poreskih dugovanja i to tek onda kada sam došao s nalogom. Međutim, kada sam u prethodna dva dolaska u banku, jasno prezentovao situaciju kada i kolko para i zašto želim uplatiti i pitao jel mi išta treba, nije mi trebalo... al' jbg na kraju sam to riješio bez potvrde iz poreske na ljubaznost
- kada sam zaključio kupoprodajni ugovor s prodavcem sam odmah otišao u Vegvesen (njihova administracija za registracije), on je odjavio auto predao tablice, a ja sam kupio testne na 24h za 500 kruna
- interesantno je da nije moguće izvesti polovno auto na tockovima iz NO osim ukoliko nije registrovano i to mi je porvrdjeno od strane policije i Vegvesena. Testne table vas mogu dovući najdalje do Danske, a izvozne table daju samo novim autima. Rekli su mi i da postoji opcija da ja kao fizicko lice, koje nije norvezanin, registrujem auto (tu vjestinu jos nisam stekao al probacu iduci put)
- ovo gore sve traje ukupno 5 minuta. Prodavac auto moze odjaviti i preko aplikacije lol
- auto je pokupio prevoznik iz Bosne koji radi to non stop. Ko želi broj nek se javi u PP. oko 2200KM
- za 4 gume s felgama koje su bile u autu, hrvatima je išlo 30 eura na kafu lol
- btw trebaju vam "obje one njihove saobracajne" takozvani kec i dvica haha odnosno CoC dokument
- carinio sam auto u Docu na Lašvi (Travnik) sa Interšpedom, sve preporuke, oko 200KM. Homologaciju sam radio u Lašva trans 250KM
- dakle na carini su trebali izvozni papir, izvozna deklaracija, CoC (kec i dvica), Eur1 i opet onaj dokaz o porijeklu, kupoprodajni i homologacija zavrsena.
- pdva bilo oko 4500KM. Platio u kešu uzeo papire i auto.
- nije bilo nikakvih depozita za provjeru EUR1 il kojekakva čuda i podmazivanja.

Registracija:
-naravno moralo je zapet na kraju jer u MUP-u su najpametniji i bolje znaju od svih ovih prethodnih špeditera, carina, granicara i šta ti ja znam lol
- oni su mi tražili ORIGINALNUUU POTVRDU DA JE AUTO ODJAVLJENO U NORVEŠKOJ EVO JA JOŠ NE MOGU DA VJERUJEM
- vratite se gore na korak gdje je prodavac za 5 minuta odjavio auto. Eh tu mu odmah vegvesen izda tu potvrdu, na norveškom (opet nema pečata)
- ja se javim vegvesenu za 10 minuta mi na mail pošalju tu potvrdu jer se ona štanca ko cips brt nema tu fejk original
- isprintam u crno bijelo, odbiju opet nije original (jer je crno bijela)
- isprintam u koloru, ali i sasvim slučajno nađem u fascikli među dokumentima, koje mi je carina vratila jer im nije trebalo, i originalnu potvrdu. Originalna potvrda se naravno ni po čemu ne razlikuje od ove što sam ja isprintao u koloru.
- helem odnio fkt originalnu i sve pet, auto registrovano
- btw norvežani imaju i online portal gdje svako može provjeriti osnovne detalje o autu uključujući i datum odjave ako je odjavljeno.

Eto, ako kome trebadne još detalja nek se javi u PP
User avatar
Caterpilar
Posts: 167
Joined: 15/09/2023 15:25

#3624 Re: Uvoz auta

Post by Caterpilar »

Ovaj zadnjio sa crno bijelom - i u koloru :lol: :lol: :lol:

aferim majstore ,meni je ovo prekomplikovano i kada se ovako podrobnije objasni.
Da hoću sutra uvesti auto iz Luxemurga ili Belgije već vidim da bi mi se zgadilo oko obilate procedure i papira. Najnejasnija stvar mi je sa špediterima, jel to ono što po BHTrucku nekad traže uslugu transporta od tačke A do tačke B pa se javljaju pritvanici koji ti mogu to obaviti , e tako i u slučaju auta
User avatar
Caterpilar
Posts: 167
Joined: 15/09/2023 15:25

#3625 Re: Uvoz auta

Post by Caterpilar »

Koliko je moguće uvesti auta godišnje kao fizičko lice?

Da li je moguće uvesti auto iz SAD? iskustva
Post Reply