Uvoz auta is Amerike.

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#51 Re: Uvoz auta is Amerike.

Post by Tuzla111 »

exliberal-ex wrote:Dajte ljudi nemojte zajebavat...hoce covjek da uveze auto...njegovo auto njegov izbor

Ako imate informaciju koja moze pomoc...ako ne manite te price joj nevaljaju americka auta ili nevaljaju ni njemacka koja se prodaju po americi ( iako ih je svabo napravio)

ps
a ovo sto je napisao u vezi poplava nije zajebancija, bila je ovdje kod mene afera gdje su uhvatili dilere koji su prodavali auta koja su "malo plivala" po americi a to sakrili....dok nisu pocele gljive da rastu :D

Sta mislite sta oni rade sa autima koja plivaju poslije onih hurikana...bace ih u smece ? :wink:
:thumbup: Ljudi koji nemaju puno osiguranje namaju raloga da prijavljuju poplavu nikome jer pare ne mogu dobiti tako da ih samo mogu osusiti i prodati sto prije.
Oni sto imaju osiguranje dobiju pare za auto koje nakon toga ide na aukciju gdje mali dileri iz drugih drzava mogu kupiti ta auta i imaju nacine da prekriju u "saobracajnoj" da se ne vidi da je auto bilo u poplavi. :thumbup: :thumbup:
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#52 Re: Uvoz auta is Amerike.

Post by MyTao »

exliberal-ex wrote:Dajte ljudi nemojte zajebavat...hoce covjek da uveze auto...njegovo auto njegov izbor

Ako imate informaciju koja moze pomoc...ako ne manite te price joj nevaljaju americka auta ili nevaljaju ni njemacka koja se prodaju po americi ( iako ih je svabo napravio)

ps
a ovo sto je napisao u vezi poplava nije zajebancija, bila je ovdje kod mene afera gdje su uhvatili dilere koji su prodavali auta koja su "malo plivala" po americi a to sakrili....dok nisu pocele gljive da rastu :D

Sta mislite sta oni rade sa autima koja plivaju poslije onih hurikana...bace ih u smece ? :wink:
I sta sad? Cijela drzava u kojoj se to desilo mora auta prodavati po nizoj cjeni zbog toga ili?
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#53 Re: Uvoz auta is Amerike.

Post by Tuzla111 »

MyTao wrote:
exliberal-ex wrote:Dajte ljudi nemojte zajebavat...hoce covjek da uveze auto...njegovo auto njegov izbor

Ako imate informaciju koja moze pomoc...ako ne manite te price joj nevaljaju americka auta ili nevaljaju ni njemacka koja se prodaju po americi ( iako ih je svabo napravio)

ps
a ovo sto je napisao u vezi poplava nije zajebancija, bila je ovdje kod mene afera gdje su uhvatili dilere koji su prodavali auta koja su "malo plivala" po americi a to sakrili....dok nisu pocele gljive da rastu :D

Sta mislite sta oni rade sa autima koja plivaju poslije onih hurikana...bace ih u smece ? :wink:
I sta sad? Cijela drzava u kojoj se to desilo mora auta prodavati po nizoj cjeni zbog toga ili?
Nije se govorilo o cijeli u tom kontestu vec o kupovini novog auta dizelasa a da prodam svog benzinca.
Cienfuegos
Posts: 593
Joined: 04/05/2011 19:48
Location: Boston

#54 Re: Uvoz auta is Amerike.

Post by Cienfuegos »

Tuzla111 wrote:
exliberal-ex wrote:Dajte ljudi nemojte zajebavat...hoce covjek da uveze auto...njegovo auto njegov izbor

Ako imate informaciju koja moze pomoc...ako ne manite te price joj nevaljaju americka auta ili nevaljaju ni njemacka koja se prodaju po americi ( iako ih je svabo napravio)

ps
a ovo sto je napisao u vezi poplava nije zajebancija, bila je ovdje kod mene afera gdje su uhvatili dilere koji su prodavali auta koja su "malo plivala" po americi a to sakrili....dok nisu pocele gljive da rastu :D

Sta mislite sta oni rade sa autima koja plivaju poslije onih hurikana...bace ih u smece ? :wink:
:thumbup: Ljudi koji nemaju puno osiguranje namaju raloga da prijavljuju poplavu nikome jer pare ne mogu dobiti tako da ih samo mogu osusiti i prodati sto prije.
Oni sto imaju osiguranje dobiju pare za auto koje nakon toga ide na aukciju gdje mali dileri iz drugih drzava mogu kupiti ta auta i imaju nacine da prekriju u "saobracajnoj" da se ne vidi da je auto bilo u poplavi. :thumbup: :thumbup:

Tacno je da ide na aukciju ali to su aukcije na kojim se prodaju auti koji su bili u sudarima, poplavama, vatri I slicno. I svaki taj automobil dobije papire da vise nije "cist" iako poslije inspekcije I potrebnih popravki moze ponovo da bude na cesti. Naravno vrijednost mu je znatno manja od istog automobila koji ima ciste papire (title, pink slip ili neki treci naziv zavisno od drzave). Znaci nema nacina da se nesto prikrije. Mozes samo ti da ne pregledas papirologiju prije nego potpises pa da budes prevaren. Uostalom carfax ili autocheck izbace cijelu istoriju uredno.
tokolosh
Posts: 10
Joined: 26/05/2013 21:23

#55 Re: Uvoz auta is Amerike.

Post by tokolosh »

I na kraju, nikakvih informacija, kako sta?
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#56 Re: Uvoz auta is Amerike.

Post by Tuzla111 »

tokolosh wrote:I na kraju, nikakvih informacija, kako sta?
Sta ti treba?
tokolosh
Posts: 10
Joined: 26/05/2013 21:23

#57 Re: Uvoz auta is Amerike.

Post by tokolosh »

Tuzla111 wrote:
tokolosh wrote:I na kraju, nikakvih informacija, kako sta?
Sta ti treba?
Pa uveze li ga na kraju, kako je tekla procedura isplati li se, koliko je sve stajalo? Zanima me i je li u jedan kontejner stanu 2 auta? A zanima me i kakva je procedura oko homologacije auta iz SAD, sta se treba prilagoditi nasem trzistu?
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#58 Re: Uvoz auta is Amerike.

Post by Tuzla111 »

tokolosh wrote:
Tuzla111 wrote:
tokolosh wrote:I na kraju, nikakvih informacija, kako sta?
Sta ti treba?
Pa uveze li ga na kraju, kako je tekla procedura isplati li se, koliko je sve stajalo? Zanima me i je li u jedan kontejner stanu 2 auta? A zanima me i kakva je procedura oko homologacije auta iz SAD, sta se treba prilagoditi nasem trzistu?
Ukratko, svi su bili u pravu, ne isplati se zajebavati oko toga. Homologacija na povlasticu nije problem, carina na povlasticu nije problem. Problem ce ti biti ove stvari ako ga ne uvozis na povratnicku povlasticu.
A pravi problem lezi u popravci. Nit ti ko zna popraviti pravi problem ovdje, niti imas djelova, i moras narucivati po paprenim cijenama i ta cifra brzo ide prema gore, i onda vrijednost auta prilikom kasnije prodaje.
U kontejner mozes staviti 2 auta ako uzmes onaj veci kontejner. to nije problem.
zgembo29
Posts: 3
Joined: 03/02/2013 19:07

#59 Re: Uvoz auta is Amerike.

Post by zgembo29 »

Drug,

Reci mi samo ukratko ako ikako kako može, šta u Americi treba da se uradi, da bi se uvelo Auto iz USA?
Povratnička deklaracija je jedno, a šta ostalo?

Hvala unaprijed.
zgembo29
Posts: 3
Joined: 03/02/2013 19:07

#60 Re: Uvoz auta is Amerike.

Post by zgembo29 »

Sta ti treba?[/quote]
Pa uveze li ga na kraju, kako je tekla procedura isplati li se, koliko je sve stajalo? Zanima me i je li u jedan kontejner stanu 2 auta? A zanima me i kakva je procedura oko homologacije auta iz SAD, sta se treba prilagoditi nasem trzistu?[/quote]
Ukratko, svi su bili u pravu, ne isplati se zajebavati oko toga. Homologacija na povlasticu nije problem, carina na povlasticu nije problem. Problem ce ti biti ove stvari ako ga ne uvozis na povratnicku povlasticu.
A pravi problem lezi u popravci. Nit ti ko zna popraviti pravi problem ovdje, niti imas djelova, i moras narucivati po paprenim cijenama i ta cifra brzo ide prema gore, i onda vrijednost auta prilikom kasnije prodaje.
U kontejner mozes staviti 2 auta ako uzmes onaj veci kontejner. to nije problem.[/quote]


Reci mi samo ukratko ako ikako kako može, šta u Americi treba da se uradi, da bi se uvelo Auto iz USA?
Povratnička deklaracija je jedno, a šta ostalo?
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#61 Re: Uvoz auta is Amerike.

Post by Tuzla111 »

zgembo29 wrote:Drug,

Reci mi samo ukratko ako ikako kako može, šta u Americi treba da se uradi, da bi se uvelo Auto iz USA?
Povratnička deklaracija je jedno, a šta ostalo?

Hvala unaprijed.
Trebas od konzulata da dobijes tu potvrdu da si povratnik. to ti je vrlo jednostavno.
Onda lagano da kompanije koja ce ti dovuci auto preko okeana. Oni ne traze nista samo onaj vlasnicki papir da im ostavis i ostavis im adresu gdje da ti taj papir posalju postom nakon sto auto posalju brodom. Vlasnicki papir dodje fedexom brzo u Bosnu. Ne trebas nista vise tamo raditi. ako hoces da auto odjavljujes i tablice vracas do tebe je.
Kad auto dodje ovamo, trebaces neke papire u ministarstvu izganjati, nije strasno, homologaciju platiti, oslobodjen si svih prepravki, al se ipak mora uraditi kako bi se upisao broj sasije, broj motora i drugi detalji. Nakon toga spediter ide i neke izjavice potpises i oni onda odnesu na carinu i onda cekas 4-5 mjeseci dok se gospoda vrati sa ljetovanja, zimovanja, bolovanja pa im se pricejfi da ti potpisu papire.
Eto to je to, nakon toga ide tehnicki i registracija, al to nisam jos radio jer je auto registrovano u americi i vozam ga na njihovim tablama jos uvijek. Samo kupis pogranicno osiguranje.
Prilikom ulazka u Bosnu, ako ti je auto registrovano u americi nemoj govoriti da ga uvozis vec samo da dolazis turisticki, da te ne peglaju na granici ako budes ti vozio iz hrvatske. i idi preko Bihaca ako mozes malo su normalniji i uzece na kafu ako im ponudis. Imas i opciju da ti spedicija iz Hrvatske doveze auto na carinu u Sarajevo, mozda i bolja opcija ali sam cuo da su u SA carinici pegla teska.
zgembo29
Posts: 3
Joined: 03/02/2013 19:07

#62 Re: Uvoz auta is Amerike.

Post by zgembo29 »

Hvala ti puno na ovom objašnjenju.
I hvala ti još više što si samo odgovorio na pitanje a ne postavio pedeset podpitanja kao ove zadnje 3 stranice tvoje patnje sa ovim pametnjakovićima, što sve znaju :-).
Gdje ću, šta ću, valjda to svako treba sam da zna ;-).

Hvala drug i sve najbolje.
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#63 Re: Uvoz auta is Amerike.

Post by Tuzla111 »

zgembo29 wrote:Hvala ti puno na ovom objašnjenju.
I hvala ti još više što si samo odgovorio na pitanje a ne postavio pedeset podpitanja kao ove zadnje 3 stranice tvoje patnje sa ovim pametnjakovićima, što sve znaju :-).
Gdje ću, šta ću, valjda to svako treba sam da zna ;-).

Hvala drug i sve najbolje.
ma bolje ti je da se pripremis na ta pitanja kad dodjes, to je nas mentalitet takav, uzmi odma kakve tablete za smirenje jer ova pitanja ce da te dovode do ludila.
Nema na cemu i pitaj ako sta treba, ako ti treba spedicija u Sarajevu, ima momak posten uradice ti to bez da te zavlaci.
sodi33
Posts: 142
Joined: 21/05/2012 18:47

#64 Re: Uvoz auta is Amerike.

Post by sodi33 »

exliberal-ex wrote: 29/01/2018 00:55
united bosnae wrote:
muminovic wrote:E oko ovoza ne znam nista, ali imam podatke da su sva auta za USA trzise oko 50% losija nego za EU, zato su im i cijene dosta manje...

Ako te to zanima mozda malo da se raspitas...
Minimalno 50%...moji izvori govore i do 79%.
Mislim, glupi ameri.... svakako im mozes podvaliti muda pod bubrege. Kad bi im prodali trotinet umijesto auta, siguran sam da ne bi skontali vec bi stali i pitali gdje je drzac za Coca-Kola
Kako je samo Yugo udario pecat na americko trziste cetverotockasa. Zauvijek osvojio srca americkih vozaca. Zapravo decki iz Kragujevca su utrali put kasnije uspjesnom osvajanju trzista za europske kompanije kao sto su VW, Renault, Peugeot, Fiat, Saab, Volvo, Opel koji i sa 21% kapaciteta na USA trzistu cine dar-mar.
:lol: :lol: :lol: :thumbup:
Neznam otkuda vam takvi zakljuci jer lipate gluposti, zivio sam u USA nekih 15 god i sigurno nisu glupi kao sto to mi balkanci volimo reci glupi ameri, pa cak i kina ne moze prodati svoj proizvod ako ne zadovoljava kriterije..uzet cu primker obicne garderobe vecina je iz kine ali kvalitet je extra u odnosu na robu iz kine koja se prodaje nama "pametnim balkancima" jeste li znali da lijekovi koji se proizvode u Njemackoj prva klasa ide na USA trziste druga EU pa tek onda zemljama poput nas. Zbog svih tih stvari je amer lud sto vozi nova auta a mi balkanci "pametni"..
sodi33
Posts: 142
Joined: 21/05/2012 18:47

#65 Re: Uvoz auta is Amerike.

Post by sodi33 »

karanana wrote: 29/01/2018 01:53 100%.
volkswagen grupacija sav svoj shkart od vw-a i audija salje i uvaljuje glupanima u ameriku. ko ih jebe, nisu bitno trziste pa kad auta crknu za par mjeseci od kupovine, jebat ih. fokus je evropa, primarno jugoistocna evropa. e tu dolazi kajmak i nema zajebancije sa tim trzistem.

de ti vidi u bosni sa kakvim spediterom kakva je situacija sada. znao sam neke ljude koji su uvezli prije 10-12 godina. znam da su isli sami po auta u ploce i da su ih tamo zajebavali dok su preuzeli i izvezli auta iz luke. zato preoporucujem speditera. vidi ako mozes izganjati i povratnicki status, ako to jos uvijek vrijedi, pitanje je vrijedi li i sad.
a i, ako sam skonto, neke stvari i zakoni su se promijenili kada je u pitanju i homologacija i uvoz i carine. mozda ti je isplatnije prodati taj krsh i fusheraj tude u americi pa onda uzet pare i dodati to sto bi ionako platio za prevoz i carine i sve dadzbine i onda kupiti pravi das auto kvalitet koji se dovozi u bosnu da se prodaje.
Lupas vjeruj gluposti druze jako bitno trziste za volkswagen audi mercedes bmw je upravo USA mani se te price glupi ameri a mi smo kao pametni...gdje smo mi a gdje su oni pa ces vidjeti ko je glup
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#66 Re: Uvoz auta is Amerike.

Post by karanana »

Hahaha.
Ne vjerujes mi kad kazem da je sjeverna amerika za vw nebitno trziste a da je balkan bitno. Kako mi ne vjerujes?
Post Reply