Uvoz auta is Amerike.

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#1 Uvoz auta is Amerike.

Post by Tuzla111 »

Pozdrav, siguran sam da ima ljudi ovdje koji su imali iskustva sa ovim ili koji znaju nekoga ko je imao iskustva.
Uvozim auto iz Los Angeles-a( Long Beach port) za Rijeku. Dobio sam online quote od jedne kompanije $2350 za Audi Q7.
Ima li neko nas da ovo radi ili znate li mozda neku firmu koja moze ovo uraditi jeftinije.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#2 Re: Uvoz auta is Amerike.

Post by muminovic »

E oko ovoza ne znam nista, ali imam podatke da su sva auta za USA trzise oko 50% losija nego za EU, zato su im i cijene dosta manje...

Ako te to zanima mozda malo da se raspitas...
united bosnae
Posts: 480
Joined: 23/07/2005 06:40
Location: Here&There

#3 Re: Uvoz auta is Amerike.

Post by united bosnae »

muminovic wrote:E oko ovoza ne znam nista, ali imam podatke da su sva auta za USA trzise oko 50% losija nego za EU, zato su im i cijene dosta manje...

Ako te to zanima mozda malo da se raspitas...
Minimalno 50%...moji izvori govore i do 79%.
Mislim, glupi ameri.... svakako im mozes podvaliti muda pod bubrege. Kad bi im prodali trotinet umijesto auta, siguran sam da ne bi skontali vec bi stali i pitali gdje je drzac za Coca-Kola
Kako je samo Yugo udario pecat na americko trziste cetverotockasa. Zauvijek osvojio srca americkih vozaca. Zapravo decki iz Kragujevca su utrali put kasnije uspjesnom osvajanju trzista za europske kompanije kao sto su VW, Renault, Peugeot, Fiat, Saab, Volvo, Opel koji i sa 21% kapaciteta na USA trzistu cine dar-mar.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#4 Re: Uvoz auta is Amerike.

Post by exliberal-ex »

united bosnae wrote:
muminovic wrote:E oko ovoza ne znam nista, ali imam podatke da su sva auta za USA trzise oko 50% losija nego za EU, zato su im i cijene dosta manje...

Ako te to zanima mozda malo da se raspitas...
Minimalno 50%...moji izvori govore i do 79%.
Mislim, glupi ameri.... svakako im mozes podvaliti muda pod bubrege. Kad bi im prodali trotinet umijesto auta, siguran sam da ne bi skontali vec bi stali i pitali gdje je drzac za Coca-Kola
Kako je samo Yugo udario pecat na americko trziste cetverotockasa. Zauvijek osvojio srca americkih vozaca. Zapravo decki iz Kragujevca su utrali put kasnije uspjesnom osvajanju trzista za europske kompanije kao sto su VW, Renault, Peugeot, Fiat, Saab, Volvo, Opel koji i sa 21% kapaciteta na USA trzistu cine dar-mar.
:lol: :lol: :lol: :thumbup:
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#5 Re: Uvoz auta is Amerike.

Post by karanana »

100%.
volkswagen grupacija sav svoj shkart od vw-a i audija salje i uvaljuje glupanima u ameriku. ko ih jebe, nisu bitno trziste pa kad auta crknu za par mjeseci od kupovine, jebat ih. fokus je evropa, primarno jugoistocna evropa. e tu dolazi kajmak i nema zajebancije sa tim trzistem.

de ti vidi u bosni sa kakvim spediterom kakva je situacija sada. znao sam neke ljude koji su uvezli prije 10-12 godina. znam da su isli sami po auta u ploce i da su ih tamo zajebavali dok su preuzeli i izvezli auta iz luke. zato preoporucujem speditera. vidi ako mozes izganjati i povratnicki status, ako to jos uvijek vrijedi, pitanje je vrijedi li i sad.
a i, ako sam skonto, neke stvari i zakoni su se promijenili kada je u pitanju i homologacija i uvoz i carine. mozda ti je isplatnije prodati taj krsh i fusheraj tude u americi pa onda uzet pare i dodati to sto bi ionako platio za prevoz i carine i sve dadzbine i onda kupiti pravi das auto kvalitet koji se dovozi u bosnu da se prodaje.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15463
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#6 Re: Uvoz auta is Amerike.

Post by problemnatravunu »

Kako god bilo, ja ne bi to uvozio iz Amerike, nego ovde negdje kupio model za ovo trziste, zamisli samo poslije kojekakvih peglaža sa dijelovima i slično....o kasnijoj eventualnoj prodaji da ne pričam!
Uglavnom, ako si ipak odlučio to uvoziti, prvo ti je pitati kod nekog speditera iz BiH, oni znaju sve to oko uvoza, to ti je informacija iz prve ruke :thumbup:
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#7 Re: Uvoz auta is Amerike.

Post by Tuzla111 »

Imam speditera tamo koji ce sve odraditi, mene zanima ako neko zna kompaniju koja bi mogla auto da prenese preko okeana iz Long Beach luke u Rijeku.
Ja bi prodao ovdje auto al je problem sto nije bas lako prodati ovdje nekome Q7 za kes jer raja ovdje kupuje auta od para koje nemaju(credit ili lease) a i vrijednost mu je mnogo manaj nego u Bosni. Primjera radi, q7 koji je tamo 40k, ovdje je $12k.
A jos ga uvozim na pocratnicku povlasticu.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#8 Re: Uvoz auta is Amerike.

Post by HAVANA »

Uslov za uvoz vozila za povratnike, upustvo za plaćanje administrativnih taksi, nacrte uplata za identifikacju(131,60+20,00), u slučaju izuzimanja iz postupka homologacije i provođenje samo postupka identifikacije(nisu bitni tehnički uslovi).



Dakle, potrebno je:

1)Prevesti postojeću dozvolu kod ovlaštenog prevodioca za engleski/njemački jezik

2)Obezbjediti dokaz o boravku u inostranstvu(Ambasada ili drugi dokument)

3)Obavještenje, odnosno obrazac PBA-3 o stalnom prebivalištu u BiH, i

4)Kopije uplata administrativnih taksi(5,00 i 15,00 KM).



Za uplatu od 20,00 KM, u poziciju opština treba upisati broj opštine prebivališta.

Uplate za identifikaciju možete izvršiti kada dobijete Rješenje od Ministarstva.



ZAHTJEV možete dobiti u Ministarstvu komunikacija i transporta BiH,

i popuniti na licu jesta, prilikom predaje potrebne dokumentacije.



Na jedno ime možete uvesti vozila kao povratnik(bez plaćanja carine i PDV-a), po jedno vozilo

različitih kategorija, na primjer: putničko, motocikl, oldtajmer, pod uslovom neprekidnog boravka

najmanje tri godine i vlasništva najmanje godinu dana.



Za sve ostalo obavezan je redovan postupak homologacije, uz predhodni pregled od strane

specijalista FSB/Zagreb i Centar Motor/Široki Brijeg; cijena KM 982,80(uslov nivo EURO4).
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#9 Re: Uvoz auta is Amerike.

Post by Tuzla111 »

HAVANA wrote:Uslov za uvoz vozila za povratnike, upustvo za plaćanje administrativnih taksi, nacrte uplata za identifikacju(131,60+20,00), u slučaju izuzimanja iz postupka homologacije i provođenje samo postupka identifikacije(nisu bitni tehnički uslovi).



Dakle, potrebno je:

1)Prevesti postojeću dozvolu kod ovlaštenog prevodioca za engleski/njemački jezik

2)Obezbjediti dokaz o boravku u inostranstvu(Ambasada ili drugi dokument)

3)Obavještenje, odnosno obrazac PBA-3 o stalnom prebivalištu u BiH, i

4)Kopije uplata administrativnih taksi(5,00 i 15,00 KM).



Za uplatu od 20,00 KM, u poziciju opština treba upisati broj opštine prebivališta.

Uplate za identifikaciju možete izvršiti kada dobijete Rješenje od Ministarstva.



ZAHTJEV možete dobiti u Ministarstvu komunikacija i transporta BiH,

i popuniti na licu jesta, prilikom predaje potrebne dokumentacije.



Na jedno ime možete uvesti vozila kao povratnik(bez plaćanja carine i PDV-a), po jedno vozilo

različitih kategorija, na primjer: putničko, motocikl, oldtajmer, pod uslovom neprekidnog boravka

najmanje tri godine i vlasništva najmanje godinu dana.



Za sve ostalo obavezan je redovan postupak homologacije, uz predhodni pregled od strane

specijalista FSB/Zagreb i Centar Motor/Široki Brijeg; cijena KM 982,80(uslov nivo EURO4).
Ne ide mi u glavu kako da dokazem boravak u inostranstvu i prebivaliste u Bosni u isto vrijeme bukvalno.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#10 Re: Uvoz auta is Amerike.

Post by HAVANA »

Napisao sam ti vec.Kontaktiraj ambasadu.Tamo ces odjaviti boravak i dobiti papir, a ovde ces prijaviti...Ako neces da se odjavljujes onda moras sve placati.
User avatar
B6Redhell
Posts: 5860
Joined: 25/12/2010 04:56

#11 Re: Uvoz auta is Amerike.

Post by B6Redhell »

Ne znam isplati li se to. Ako nije dizel. Pogotovo ako je stariji sa 3.6 motorom. Q7 ne treba velika homogenizacija za domace registracije ali bez obzira dolar je poprilicno jak i koliko je to isplativo
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#12 Re: Uvoz auta is Amerike.

Post by Tuzla111 »

B6Redhell wrote:Ne znam isplati li se to. Ako nije dizel. Pogotovo ako je stariji sa 3.6 motorom. Q7 ne treba velika homogenizacija za domace registracije ali bez obzira dolar je poprilicno jak i koliko je to isplativo
Nije dolar jak, eno ga skoro na 1.50 dosao. Znaci bukvalno auto koje je tamo 40k KM, ja ovdje prodajem za 16k KM. Uvozim ga na povlasticu tako da nemam homologacije.
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#13 Re: Uvoz auta is Amerike.

Post by Tuzla111 »

HAVANA wrote:Uslov za uvoz vozila za povratnike, upustvo za plaćanje administrativnih taksi, nacrte uplata za identifikacju(131,60+20,00), u slučaju izuzimanja iz postupka homologacije i provođenje samo postupka identifikacije(nisu bitni tehnički uslovi).



Dakle, potrebno je:

1)Prevesti postojeću dozvolu kod ovlaštenog prevodioca za engleski/njemački jezik

2)Obezbjediti dokaz o boravku u inostranstvu(Ambasada ili drugi dokument)

3)Obavještenje, odnosno obrazac PBA-3 o stalnom prebivalištu u BiH, i

4)Kopije uplata administrativnih taksi(5,00 i 15,00 KM).




Za uplatu od 20,00 KM, u poziciju opština treba upisati broj opštine prebivališta.

Uplate za identifikaciju možete izvršiti kada dobijete Rješenje od Ministarstva.



ZAHTJEV možete dobiti u Ministarstvu komunikacija i transporta BiH,

i popuniti na licu jesta, prilikom predaje potrebne dokumentacije.



Na jedno ime možete uvesti vozila kao povratnik(bez plaćanja carine i PDV-a), po jedno vozilo

različitih kategorija, na primjer: putničko, motocikl, oldtajmer, pod uslovom neprekidnog boravka

najmanje tri godine i vlasništva najmanje godinu dana.



Za sve ostalo obavezan je redovan postupak homologacije, uz predhodni pregled od strane

specijalista FSB/Zagreb i Centar Motor/Široki Brijeg; cijena KM 982,80(uslov nivo EURO4).
Od ove 4 stavke koje ste naveli, sta treba da zavrsim u USA prije nego tamo dodjem?
Stavku 2 sam nasao na website od konzulata i to ocigledno ide prije nego se vratim, samo ne mogu da skontam koliko treba da uplatim $ na racun za to pa cu ih kontaktirati.

Stavka broj 1, jel to trebam ponjeti "pink slip" u Bosnu pa ga tamo prevesti?
Stavka 3 i 4 se zavrsavaju kad se vratim u Bosnu?

Hvala.
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#14 Re: Uvoz auta is Amerike.

Post by MyTao »

Tuzla111 wrote:Imam speditera tamo koji ce sve odraditi, mene zanima ako neko zna kompaniju koja bi mogla auto da prenese preko okeana iz Long Beach luke u Rijeku.
Ja bi prodao ovdje auto al je problem sto nije bas lako prodati ovdje nekome Q7 za kes jer raja ovdje kupuje auta od para koje nemaju(credit ili lease) a i vrijednost mu je mnogo manaj nego u Bosni. Primjera radi, q7 koji je tamo 40k, ovdje je $12k.
A jos ga uvozim na pocratnicku povlasticu.
Pa prodaj dileru. Sigurno ces izgubiti manje tako, nego da placas prevoz i sve sto ide uz to.
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#15 Re: Uvoz auta is Amerike.

Post by Tuzla111 »

MyTao wrote:
Tuzla111 wrote:Imam speditera tamo koji ce sve odraditi, mene zanima ako neko zna kompaniju koja bi mogla auto da prenese preko okeana iz Long Beach luke u Rijeku.
Ja bi prodao ovdje auto al je problem sto nije bas lako prodati ovdje nekome Q7 za kes jer raja ovdje kupuje auta od para koje nemaju(credit ili lease) a i vrijednost mu je mnogo manaj nego u Bosni. Primjera radi, q7 koji je tamo 40k, ovdje je $12k.
A jos ga uvozim na pocratnicku povlasticu.
Pa prodaj dileru. Sigurno ces izgubiti manje tako, nego da placas prevoz i sve sto ide uz to.
Dileru da prodam? Uz duzno postovanje ne znas o cemu pricas.
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#16 Re: Uvoz auta is Amerike.

Post by MyTao »

Tuzla111 wrote:
MyTao wrote:
Tuzla111 wrote:Imam speditera tamo koji ce sve odraditi, mene zanima ako neko zna kompaniju koja bi mogla auto da prenese preko okeana iz Long Beach luke u Rijeku.
Ja bi prodao ovdje auto al je problem sto nije bas lako prodati ovdje nekome Q7 za kes jer raja ovdje kupuje auta od para koje nemaju(credit ili lease) a i vrijednost mu je mnogo manaj nego u Bosni. Primjera radi, q7 koji je tamo 40k, ovdje je $12k.
A jos ga uvozim na pocratnicku povlasticu.
Pa prodaj dileru. Sigurno ces izgubiti manje tako, nego da placas prevoz i sve sto ide uz to.
Dileru da prodam? Uz duzno postovanje ne znas o cemu pricas.
Sto? Zar ne mozes?
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#17 Re: Uvoz auta is Amerike.

Post by Tuzla111 »

MyTao wrote:
Tuzla111 wrote:
MyTao wrote:
Pa prodaj dileru. Sigurno ces izgubiti manje tako, nego da placas prevoz i sve sto ide uz to.
Dileru da prodam? Uz duzno postovanje ne znas o cemu pricas.
Sto? Zar ne mozes?
Znas li ti za kakve cijene oni kupuju auta? Ne kupuju ga za punu cijenu sigurno.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#18 Re: Uvoz auta is Amerike.

Post by HAVANA »

Koja ti je godina q7 i koji motor?
Seyfo
Posts: 4330
Joined: 23/08/2011 14:12

#19 Re: Uvoz auta is Amerike.

Post by Seyfo »

Znam par primjera ljudi koji su uvezli aute iz USA, i to samo iz razloga koji ti navodiš, ovdje vrijedi bar duplo više. To je bio jedini razlog uvoza.
Smatram da je to opravdano SAMO u slučaju da ga misliš odmah prodavati i staviti razliku u džep, da bi iskoristio svoje pravo kao povratnika.Ako ga misliš koristiti, naći ćeš se u sve većim problemima, pogotovo što se radi o autu koji inače iziskuje velike troškove eksploatacije.
Međutim:
-servisiranje je upitno kod čitave VAG grupacije (VW, Audi), softveri su drugačiji, nabavka dijelova
-dalja prodaja auta uvezenih iz Amerike je upitna jer kupci bježe od njih, radije će platiti više isti model iz Njemačke(tako da je tih 40k upitno)
-veliki pad vrijednosti protokom vremena ( pratio sam par modela, godinama su se bezuspješno prodavali a cijene padale do 50%)
-rizik kod uvođenja sve strožijih pravila prilikom registracije svake 2-3 godine u BiH
-troškovi transporta do Rijeke i dalje do BiH su veliki i nisu konačni

Postoje modeli auta koji su isti bez obzira u kojem dijelu svijeta se prodavali (npr.dosta modela Mazde),a to nije slučaj sa Audijem, VW, BMW i Mercedesom, koji imaju pogone u USA ili Mexicu.
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#20 Re: Uvoz auta is Amerike.

Post by MyTao »

Tuzla111 wrote: Znas li ti za kakve cijene oni kupuju auta? Ne kupuju ga za punu cijenu sigurno.
Ne znam... to valjda zavisi o kakvom se autu radi, o kilometrazi, kako je ocuvan, itd itd...

A za "punu" cijenu :lol: naravno da ces ga njima prodati za manje, ali ako ces platiti 5-6 hiljada da ga posaljes u Bosnu i rijesis sve sto ide uz to, zar nije logicnije da ga prodas njima 5-6 milja manje nego sto vrijedi i rijesis se glavobolje.

Cudna ti je ta matematika znam... Ali radi.
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#21 Re: Uvoz auta is Amerike.

Post by Tuzla111 »

MyTao wrote:
Tuzla111 wrote: Znas li ti za kakve cijene oni kupuju auta? Ne kupuju ga za punu cijenu sigurno.
Ne znam... to valjda zavisi o kakvom se autu radi, o kilometrazi, kako je ocuvan, itd itd...

A za "punu" cijenu :lol: naravno da ces ga njima prodati za manje, ali ako ces platiti 5-6 hiljada da ga posaljes u Bosnu i rijesis sve sto ide uz to, zar nije logicnije da ga prodas njima 5-6 milja manje nego sto vrijedi i rijesis se glavobolje.

Cudna ti je ta matematika znam... Ali radi.
Tesko je nasim ljudima razumjeti al ljudi ovdje nemaju $10k u cashu da bace na polovno auto. Ko ima tplike pare radije ce otici i staviti depozit na novo auto. Takav mentalitet.
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#22 Re: Uvoz auta is Amerike.

Post by karanana »

da, sad i mene interesuje godina, motor, miljaza/kilometraza, pa cisto da vidim sta to u americi kosta svega 18 hiljada KM.
vjerujem da jesu u americi auta nesto jeftinija, ali da je razlika za q7 duplo i vise, with all due respect, ne vjerujem. moja pretpostavka je kad vidimo ove podatke o autu da cemo vidjeti i da je ta razlika u cijeni znatno manja i da ce ovi dodatni troskovi pojesti poprilicno dosta ove razlike. mozda nece sve jer nece platiti carinu i pdv.

pa naravno da velika vecina ljudi nema 10 hiljada bilo cega u keshu. za to sluze krediti, a mnogi imaju otvorene linije koje im se odobre unaprijed i mogu ih odmah aktivirat kad pronadju auto. ne moze svako kupiti novu q7 od 60-70 hiljada dolara cak i da ima 10 hiljada za prvu uplatu, ali moze na kredit uzeti takvu polovnu.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#23 Re: Uvoz auta is Amerike.

Post by exliberal-ex »

Ma ja otkad sam u Kanadi samo sam jednom sreo par koji je keshirao auto, stariji par , penzioneri otisli da kupe auto kao da kupuju hljeb.

Druga stvar je kvaliteta auta, amerikanci nisu toliko osjetljivi kao sto su evropljani, pa zato neke evropske marke imaju malo losiji standard on evropskih. U mnogim slucajevima motori su drugaciji, nisu dizelasi kao sto su po evropi itd.
Za vece klase e tu je drugacije
Gledao sam nedavno neku emisiju I spomenuse WV fabriku I juznoj africi , to je jedina fabrika koja pravi Tuareg modele...I odatle idu po cijelom svijetu.
Da se auti mogu naci jeftinije, mogu ...imam poznanika koji svakih godinu dvije prebaci auto dole..zadnji mu je bio Mercedes e 300...nasao ga dosta jeftino, sredio papire I poslao za CG
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#24 Re: Uvoz auta is Amerike.

Post by exliberal-ex »

Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#25 Re: Uvoz auta is Amerike.

Post by Tuzla111 »

karanana wrote:da, sad i mene interesuje godina, motor, miljaza/kilometraza, pa cisto da vidim sta to u americi kosta svega 18 hiljada KM.
vjerujem da jesu u americi auta nesto jeftinija, ali da je razlika za q7 duplo i vise, with all due respect, ne vjerujem. moja pretpostavka je kad vidimo ove podatke o autu da cemo vidjeti i da je ta razlika u cijeni znatno manja i da ce ovi dodatni troskovi pojesti poprilicno dosta ove razlike. mozda nece sve jer nece platiti carinu i pdv.

pa naravno da velika vecina ljudi nema 10 hiljada bilo cega u keshu. za to sluze krediti, a mnogi imaju otvorene linije koje im se odobre unaprijed i mogu ih odmah aktivirat kad pronadju auto. ne moze svako kupiti novu q7 od 60-70 hiljada dolara cak i da ima 10 hiljada za prvu uplatu, ali moze na kredit uzeti takvu polovnu.
2008 Audi Q7 3.6 Premium presao 101k milja. Ovdje mu je vrrijednost $12k ako ga prodajem privatno a tesko fa mogu i 10k dobiti. Kupio ga prije 3 godine u keshu i znam fa je sve na autu OK i mozda j 5 godina mu nece trebati nikakvih popravki. Mozda prednje kocnice za 2 godine. Prodao A3 prije 2 sedmice za 25% ispod vrijednosti.
Post Reply