UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post Reply
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#76 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by kabal1337 »

Glupost i trosenje para. Nacin ratovanja se promijenio. Bolje je ulagati u dronove i modernizaciju vojnih jedinica.


Oruzje je lahko rastaviti, ocistiti, sastaviti, otkloniti kvar.
Bolje imati oci na nebu i dobru komunikaciju nego slijepe vojnike na terenu. Pokazano i dokazano.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40858
Joined: 29/06/2011 23:39

#77 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by dječak sa šibicama »

U Hrvatskoj su izracunali da ce ih jedan vojnik kostati oko 5000 eura po rocniku, moras mu dati platu kupiti uniformu hranu i tako dalje.

10 hiljada vojnika puta 5000 eura za tri mjeseca, nije mala para.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#78 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by DaysleepeR »

Pored toga što država nema para da finansira regrute, nemaju ni građani finansijsku mogućnost da pauziraju život na neko vrijeme umjesto da studiraju ili traže posao.

Opet će se to pretvoriti u štele i štelice, oni koji ih nemaju će biti po nekakvih zabitima u kasarnama ne učeći ništa korisno, dok će im privilegovani uzimati mjesta na fakultetu i na poslovima.

Ja sam služio vojni rok inače, bacio 6 mjeseci života.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40858
Joined: 29/06/2011 23:39

#79 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by dječak sa šibicama »

Drzava ti zakonski naredi da moras 30 dana ili 3 mjeseca ili 4 godine sluziti vojni rok, a ti ne moras, u zakonu mora postojati clan o prigovoru savjesti, ne zelis sluziti zbog vjerskih ili drugih uvjerenja, ali onda moras odraditi civilni rok. Neki drustveno koristan rad.

Uglavnom, nisam znao da se rocnicima daje plata, ali to mi je ok, u SFRJ se sluzilo besplatno. I u ovoj drzavi nakon rata. Ne samo to, ono je bilo mucenje, nema tople vode svaki vikend ides kuci da se okupas i pojedes nesto konkretno. I to ako si blizu kuce, jedan drugar iz Visokog sluzio u Bihacu :D smrso 10 kila.
NediM17
Posts: 21695
Joined: 05/11/2009 11:49

#80 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by NediM17 »

Bila je "plata" i u JNA.
Mogle se jedno 2-3 steke cigara kupiti za to.
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#81 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by PM72 »

NediM17 wrote: 15/02/2024 12:25 Bila je "plata" i u JNA.
Mogle se jedno 2-3 steke cigara kupiti za to.
Bila je "plata" i mogao si kupiti 2-3 šteke cigara al niške Drine jal Morave :lol: ...da kupiš žilete jal biceve,kremu ili dezodorans.
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#82 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by Ateista »

Kome je do pucanja i vojske, neka se prijavi u profesionalnu. 21. vijek je i trebalo bi da smo to davno prevazisli, kakvi obavezni vojni rokovi i gluposti. Za vecinu ljudi je to gubljenje vremena, zivot stane i prekine se na odredjeni period, a rijekto ko ima neke realne koristi od toga. Ako bude kakvog rata, ja bih svakako preko grane, ne pada mi na pamet ni za cije ciljeve da ginem.
NediM17
Posts: 21695
Joined: 05/11/2009 11:49

#83 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by NediM17 »

Niška Drina "ćilimara" nije ni tako loša bila.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40858
Joined: 29/06/2011 23:39

#84 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by dječak sa šibicama »

Jeste kad bi se moglo hvatati noge, drzava proglasi mobilizaciju i zatvori granice :D salu na stranu, po novim sjevernokorejskim metodama koje EU planira, i ako se domognes Njemacke recimo oni ce donijeti zakon na nivou EU da te Njemacka mora vratiti. Previse je Ukrajinaca pobjeglo, a fali im topovskog mesa, pa ih zele vratiti nazad.

Nema vise bjezanije sve mi se cini.
NediM17
Posts: 21695
Joined: 05/11/2009 11:49

#85 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by NediM17 »

Ih kako su po Srbiji "vaćali" prekodrinsku braću i slali nazad preko Drine.
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#86 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by Truba »

Za jna puca mi djon kako je bilo

Znam kako je bilo uprdjene sale raznih nacionalosti
Stari grah od kojeg proljev 9 puta dnevno imam
U nekom selu na granici makedonije i srbije
Nepismeni seljaci i desetari cokulici
Kome je to zanimljivo
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#87 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by Haris.ba »

PM72 wrote: 15/02/2024 11:54
Haris.ba wrote: 15/02/2024 11:49 Jeftinije je promjeniti jedan clan u kantonalnom zakonu da imas pravo imati poluautomatsku pusku.
Naoruzana nacija - sigurna nacija.
Pametno.Bilo bi nas još manje jer bi se dodatno istrijebili među sobom.
Ako cemo se istrijebiti sto imamo legalno oruzje, onda se i trebamo istrijebiti.
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#88 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by kabal1337 »

dječak sa šibicama wrote: 15/02/2024 12:34 Jeste kad bi se moglo hvatati noge, drzava proglasi mobilizaciju i zatvori granice :D salu na stranu, po novim sjevernokorejskim metodama koje EU planira, i ako se domognes Njemacke recimo oni ce donijeti zakon na nivou EU da te Njemacka mora vratiti. Previse je Ukrajinaca pobjeglo, a fali im topovskog mesa, pa ih zele vratiti nazad.

Nema vise bjezanije sve mi se cini.
Jah,
Vecina drzave hajruje, zive kao da se nista i ne desava. Dok druge tjeraju na mobilizaciju.
Ja koliko mogu vidjet svi koji su razgulili u ratu, bolje su prosli. Bar nemaju PTSP.

Vojska ti treba da te nauci da napravis sebi krevet, kako stvari da slazes...
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40858
Joined: 29/06/2011 23:39

#89 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by dječak sa šibicama »

Uglavnom nista pametno, odes tamo eto ako je normalna ekipa steknes neku raju, dobra zajebancija lude godine ionako, naucis rasklapati pusku i ukopati se u fox hole kako to danas fensi nazivaju, da me danas pitaju ja bi se pozvao na prigovor savjesti i odsluzio u nekom starackom domu.

Pa i u ratu su se ljudi pozivali na prigovor savjesti, istina dobijali su zatvora :D jedan od jehovinih svjedoka inace brat rahmetli Dzeksona Curija, rece mi da im je Alija sredio da oni ne moraju u vojsku a nece ici ni u zatvor jer dezerteri.
Sve se moze dogovoriti ako imas adute u rukama.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#90 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by Haris.ba »

kabal1337 wrote: 15/02/2024 12:39 Vojska ti treba da te nauci da napravis sebi krevet, kako stvari da slazes...
Joj, koliko se provlaci ta teza....

Sta briga drzavu da li ja spremam krevet? :-)
Mislim, znam ja da je to element obuke da radis sta ti se naredi, ma kako debilno bilo. Pocnes od slaganja kreveta, pa do naredbe idi da umres jer u komandi misle da trebas.

Zato, ne lazimo se i budimo ozbiljni. Vojna obuka je obuka da umres kad zatrebas.
NediM17
Posts: 21695
Joined: 05/11/2009 11:49

#91 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by NediM17 »

Neki su dolaskom u JNA prvi put spavali na krevetu.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40858
Joined: 29/06/2011 23:39

#92 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by dječak sa šibicama »

I obavezna tetovaza

Image
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#93 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by kabal1337 »

ko ne zna koristiti asov, lopatu, motiku, prste, ili bilo sta drugo da iskopa sebi rupu/rov e ne znam.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40858
Joined: 29/06/2011 23:39

#94 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by dječak sa šibicama »

Ovo sto u HR i SR uvode, tri mjeseca, to je neka osnovna obuka sa puskom i slaganjem kreveta.

U jna je bila i specijalisticka ostalih 9 mjeseci, moj stari bio vezista u Pancevu, ili Subotica ne sjecam se tacno, komsija bio granicar iznad Trsta, drugi komsija robijao na albanskoj granici, a jedan stariji drugar sluzio ko kuhar sa famoznim Sirkom iz HZ, skupa bili pred rat ne znam gdje. Non stop mi je pricao o Sirku, a nije iz Sarajeva pa mu Sirko bio interesantan.
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#95 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by kabal1337 »

Haris.ba wrote: 15/02/2024 12:41
kabal1337 wrote: 15/02/2024 12:39 Vojska ti treba da te nauci da napravis sebi krevet, kako stvari da slazes...
Joj, koliko se provlaci ta teza....

Sta briga drzavu da li ja spremam krevet? :-)
Mislim, znam ja da je to element obuke da radis sta ti se naredi, ma kako debilno bilo. Pocnes od slaganja kreveta, pa do naredbe idi da umres jer u komandi misle da trebas.

Zato, ne lazimo se i budimo ozbiljni. Vojna obuka je obuka da umres kad zatrebas.
Sve oni to rade, da budes alat. Eno pogledaj Legionare, oni nece da to razmisljas oni hoce da izvrsavas.

Ja kazem ko zeli da nauci da rastavlja, sastavlja, da nauci kako kvar da otkloni sve se iz knjiga moze nauciti. Pa i osnove prezivljavanja.

I onda ti neko kaze treba ti vojska da te nauci da se obrijes, da opeglas ves, slozis ves. Ma bjezi ko hoce nauci sam.

Covjece prodjes pokraj kasarne ruglo, trava ne pokosena, prljavo i mi o necemu pricamo.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40858
Joined: 29/06/2011 23:39

#96 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by dječak sa šibicama »

Vojska stvara muskarce od mladica :skoljka:
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#97 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by DaysleepeR »

kabal1337 wrote: 15/02/2024 12:49
Haris.ba wrote: 15/02/2024 12:41
kabal1337 wrote: 15/02/2024 12:39 Vojska ti treba da te nauci da napravis sebi krevet, kako stvari da slazes...
Joj, koliko se provlaci ta teza....

Sta briga drzavu da li ja spremam krevet? :-)
Mislim, znam ja da je to element obuke da radis sta ti se naredi, ma kako debilno bilo. Pocnes od slaganja kreveta, pa do naredbe idi da umres jer u komandi misle da trebas.

Zato, ne lazimo se i budimo ozbiljni. Vojna obuka je obuka da umres kad zatrebas.
Sve oni to rade, da budes alat. Eno pogledaj Legionare, oni nece da to razmisljas oni hoce da izvrsavas.

Ja kazem ko zeli da nauci da rastavlja, sastavlja, da nauci kako kvar da otkloni sve se iz knjiga moze nauciti. Pa i osnove prezivljavanja.

I onda ti neko kaze treba ti vojska da te nauci da se obrijes, da opeglas ves, slozis ves. Ma bjezi ko hoce nauci sam.

Covjece prodjes pokraj kasarne ruglo, trava ne pokosena, prljavo i mi o necemu pricamo.
Ja sam služio vojsku, da me ubiješ sad nemam pojma kako se rastavlja i sastavlja puška.
Kad bi morao naučio bih za dan.

To slaganje kreveta, ja sam dobijao nagradne dane jer sam došao odgojen i naučen kako se to radi.
Uhljupi nikad naučili nisu.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40858
Joined: 29/06/2011 23:39

#98 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by dječak sa šibicama »



i tri mjeseca obuke za ovo :D
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#99 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by kabal1337 »

Iskreno ja sam protiv, iznio sam neke od razloga.
Rat nije zajebancija i igrica. A Evropa i nasi saveznici bi nas naguzili gore neko Ukrajinu jer smo vjere koje smo. U miru nas pokusavaju okarekterisat kao teroriste, a ne tek u ratu opet.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27607
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#100 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by JoseMujica »

Haris.ba wrote: 15/02/2024 11:49 Jeftinije je promjeniti jedan clan u kantonalnom zakonu da imas pravo imati poluautomatsku pusku.
Naoruzana nacija - sigurna nacija.
kaka smo stoka rafalalo bi se po mahalama dok im se djeca u igri posvađaju :roll:
Post Reply