UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post Reply
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#101 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by Piaty »

Moj koncept bi se razlikovao od sadašnjeg ili nekadašnjeg.

Osnovna obuka traje 2 mjeseca.

-više tjelesnog vježbanja (svaka 2-3 dana tjelesno vježbanje i tako do kraja obuke)
-više gađanja i više naglaska na poznavanja ličnog naoružanja (bar jednom sedmično gađanje (puška i PM, uz dobru pripremu za izvođenje istoga)).
-tim building

-manje bespotrebnog drilovanja i zajebavanja sa krevetima i nenakremanim čizmama
-manje strojeve obuke nego inače (neko tvrdi da je strojeva izgrađenost ogledalo vojske, ja tvrdim da nije)
-više slobodnog vremena i ukidanje bilo kakvih vrsta dežurstava za vrijeme obuke
User avatar
Ateista
Posts: 46592
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#102 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by Ateista »

dječak sa šibicama wrote: 15/02/2024 12:34 Jeste kad bi se moglo hvatati noge, drzava proglasi mobilizaciju i zatvori granice :D salu na stranu, po novim sjevernokorejskim metodama koje EU planira, i ako se domognes Njemacke recimo oni ce donijeti zakon na nivou EU da te Njemacka mora vratiti. Previse je Ukrajinaca pobjeglo, a fali im topovskog mesa, pa ih zele vratiti nazad.

Nema vise bjezanije sve mi se cini.
Nadam se da cu biti pametniji od svojih roditelja koji i pored svega sto su znali nisu vjerovali da ce doci do sranja, kad su povjerovali bilo je kasno. Ja se nadam da cu skontati na vrijeme. :D
User avatar
Ateista
Posts: 46592
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#103 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by Ateista »

Haris.ba wrote: 15/02/2024 12:41
kabal1337 wrote: 15/02/2024 12:39 Vojska ti treba da te nauci da napravis sebi krevet, kako stvari da slazes...
Joj, koliko se provlaci ta teza....

Sta briga drzavu da li ja spremam krevet? :-)
Mislim, znam ja da je to element obuke da radis sta ti se naredi, ma kako debilno bilo. Pocnes od slaganja kreveta, pa do naredbe idi da umres jer u komandi misle da trebas.

Zato, ne lazimo se i budimo ozbiljni. Vojna obuka je obuka da umres kad zatrebas.
:thumbup:
To je to, a ja ne zelim ni za kog umirati.
User avatar
Ateista
Posts: 46592
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#104 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by Ateista »

Piaty wrote: 15/02/2024 14:02 Moj koncept bi se razlikovao od sadašnjeg ili nekadašnjeg.

Osnovna obuka traje 2 mjeseca.

-više tjelesnog vježbanja (svaka 2-3 dana tjelesno vježbanje i tako do kraja obuke)
-više gađanja i više naglaska na poznavanja ličnog naoružanja (bar jednom sedmično gađanje (puška i PM, uz dobru pripremu za izvođenje istoga)).
-tim building

-manje bespotrebnog drilovanja i zajebavanja sa krevetima i nenakremanim čizmama
-manje strojeve obuke nego inače (neko tvrdi da je strojeva izgrađenost ogledalo vojske, ja tvrdim da nije)
-više slobodnog vremena i ukidanje bilo kakvih vrsta dežurstava za vrijeme obuke
Opet potpuno bespotrebno.
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#105 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by Piaty »

Ateista wrote: 15/02/2024 14:08
Piaty wrote: 15/02/2024 14:02 Moj koncept bi se razlikovao od sadašnjeg ili nekadašnjeg.

Osnovna obuka traje 2 mjeseca.

-više tjelesnog vježbanja (svaka 2-3 dana tjelesno vježbanje i tako do kraja obuke)
-više gađanja i više naglaska na poznavanja ličnog naoružanja (bar jednom sedmično gađanje (puška i PM, uz dobru pripremu za izvođenje istoga)).
-tim building

-manje bespotrebnog drilovanja i zajebavanja sa krevetima i nenakremanim čizmama
-manje strojeve obuke nego inače (neko tvrdi da je strojeva izgrađenost ogledalo vojske, ja tvrdim da nije)
-više slobodnog vremena i ukidanje bilo kakvih vrsta dežurstava za vrijeme obuke
Opet potpuno bespotrebno.
Nisam ja rekao da sam čak i "za",već govorim za slučaj kada bi se to već uvelo, onda bar da se rade korisne stvari.

Zaboravih - bolja hrana za vojnike
User avatar
JoseMujica
Posts: 27607
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#106 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by JoseMujica »

ja vas sve podržavam u nastojanju da umrete kad vam kažu da trebate...imate moju punu moralnu podršku

nakon mojih osobnih iskustava, ne ložim se više ni na heroje ni na Rambo filmove...moj idol je Halid Čengić i Logistički centar Visoko

ako bilo kojoj od vojski treba neko za takve uloge nek računa na mene....nisam zakeralo što se tiče ideologija...uklopiću se nekako :D
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#107 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by zposao »

Ateista wrote: 15/02/2024 14:03
dječak sa šibicama wrote: 15/02/2024 12:34 Jeste kad bi se moglo hvatati noge, drzava proglasi mobilizaciju i zatvori granice :D salu na stranu, po novim sjevernokorejskim metodama koje EU planira, i ako se domognes Njemacke recimo oni ce donijeti zakon na nivou EU da te Njemacka mora vratiti. Previse je Ukrajinaca pobjeglo, a fali im topovskog mesa, pa ih zele vratiti nazad.

Nema vise bjezanije sve mi se cini.
Nadam se da cu biti pametniji od svojih roditelja koji i pored svega sto su znali nisu vjerovali da ce doci do sranja, kad su povjerovali bilo je kasno. Ja se nadam da cu skontati na vrijeme. :D
Jes ali gdje bježati kad jw citav svijet u kiti krasnoj?

Da je na Tristan da Cuhna se skrasiti :lol: čini mi se da su oni saznali za WW2 tek kad je zavrsio :lol:
Bobi
Forum administrator
Posts: 32183
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#108 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by Bobi »

Jedna dobra stvar u JNA sto si se mogao naljevat pivama svaki dan u kantini :mrgreen: . Pijanih bilo na sve strane i niko nije pravio neku galamu, malo rondanja ko fol i sve se zaboravi za 10 minuta :D. Pa oficiri po kancelarijama pravili sjela a gdje nece vojska :D.
User avatar
Ateista
Posts: 46592
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#109 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by Ateista »

Piaty wrote: 15/02/2024 14:10
Ateista wrote: 15/02/2024 14:08
Piaty wrote: 15/02/2024 14:02 Moj koncept bi se razlikovao od sadašnjeg ili nekadašnjeg.

Osnovna obuka traje 2 mjeseca.

-više tjelesnog vježbanja (svaka 2-3 dana tjelesno vježbanje i tako do kraja obuke)
-više gađanja i više naglaska na poznavanja ličnog naoružanja (bar jednom sedmično gađanje (puška i PM, uz dobru pripremu za izvođenje istoga)).
-tim building

-manje bespotrebnog drilovanja i zajebavanja sa krevetima i nenakremanim čizmama
-manje strojeve obuke nego inače (neko tvrdi da je strojeva izgrađenost ogledalo vojske, ja tvrdim da nije)
-više slobodnog vremena i ukidanje bilo kakvih vrsta dežurstava za vrijeme obuke
Opet potpuno bespotrebno.
Nisam ja rekao da sam čak i "za",već govorim za slučaj kada bi se to već uvelo, onda bar da se rade korisne stvari.

Zaboravih - bolja hrana za vojnike
Ok, onda se slazem da bi ta opcija bila manje losa. :D
User avatar
Ateista
Posts: 46592
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#110 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by Ateista »

zposao wrote: 15/02/2024 14:15
Ateista wrote: 15/02/2024 14:03
dječak sa šibicama wrote: 15/02/2024 12:34 Jeste kad bi se moglo hvatati noge, drzava proglasi mobilizaciju i zatvori granice :D salu na stranu, po novim sjevernokorejskim metodama koje EU planira, i ako se domognes Njemacke recimo oni ce donijeti zakon na nivou EU da te Njemacka mora vratiti. Previse je Ukrajinaca pobjeglo, a fali im topovskog mesa, pa ih zele vratiti nazad.

Nema vise bjezanije sve mi se cini.
Nadam se da cu biti pametniji od svojih roditelja koji i pored svega sto su znali nisu vjerovali da ce doci do sranja, kad su povjerovali bilo je kasno. Ja se nadam da cu skontati na vrijeme. :D
Jes ali gdje bježati kad jw citav svijet u kiti krasnoj?

Da je na Tristan da Cuhna se skrasiti :lol: čini mi se da su oni saznali za WW2 tek kad je zavrsio :lol:
Ako bude WW3 onda smo bas najebali, ovo govorim ako bude neki lokalni rat opet. :D
HelaS
Posts: 5670
Joined: 22/09/2018 13:21

#111 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by HelaS »

Obavezan vojni rok u Srbiji može biti samo dio plana da Srbija zarati sa Kosovom, Crnom Gorom i BiH, avanturizam i idiotizam ravan Putinovom. No, je li iko vjerovao prošle godine da bi Putin prešao ukrajinsku granicu sa stotinu hiljada vojnika? Nije, ali sada jeste takva situacija, jer je znao da u rezervnom sastavu ima još nekoliko stotina do milion vojnika. I dominira ratom, svojom vojskom naginje ka okupatorskoj pobjedi, unatoč silnim ukrajinskim dronovima, artiljeriji i milijardama USA dolara. Dakle - vojnik pobjeđuje, ne tehnika.

Obavezan vojni rok u Hrvatskoj može biti samo dio plana, ako Srbija napadne BiH zbog ostvarenja "srpskih ciljeva", da može ustati u odbranu "hrvatskog stanovništva" u BiH, pa im treba redovna vojska i dobro obučena i spremna rezervna.

Sa profesionalnom BiH vojskom, u nekoj takvoj ratnoj situaciji, možemo imati sličnu situaciju kao sa Vojskom Kraljevine Jugoslavije. Prvo, istog dana raspast će se na 3 podvojske. Drugo, vojna spremnost naše aktivne vojske je fotografska, "@archijevska", krcata samohvalom i divnim color fotografijama, na kojima se vrte jedni isti tenkovi, haubice, i nekoliko stotina napucanih vojnika. Ne znam kakva im je vojna obuka, ali sumnjam da većini jeste dobra da su svi spremni za ozbiljnije ratove i bitke, kolektivno.

Obavezan vojni rok, takva vojska, kao i svaka druga, je uglavnom žrtveno, "ratno meso", ali takvo da čini odvraćanje ili upotrebu dodatnih resursa agresivne vojske, što nije zanemarivo.

Drugo: Obavezna vojska nije i ne treba biti samo vojnik u kasarni koji uči rasklapati pušku. S dobrom komandom, mladi ljudi profiliraju svoj život, disciplinom, radnim obavezama i navikama, stručnim znanjem iz raznih oblasti, kolektivnim druženjem i upoznavanjem ljudi, njihovih običaja, kultura, tradicija, itd. Ne žive svi u Centru Sarajeva i da znaju i prihvataju ljude kao ljude, mnogi su u kojekakvim zabitima, malim mjestima u kojima se gaji selektivitet spram religija, polova, socijalne strukture, i td. Gdje god, takve društvene anomalije treba ispravljati, ako želimo imati uredne međuljudske odnose, u kojima neće dominirati kleronacionalne stranke, njihove vođe i interesi, u kojima ovce bleje...

Treće: Obavezna vojska, kao i svaka druga, ima svoj broj, resurse koji se uvijek koriste u prirodnim nesrećama za njihovo otklanjanje, u javnim radovima, itd. Osim što puno košta, obavezna vojska doprinosi razvoju privrede i ekonomije. Prikupljen novac u budžetu države neće ispariti kao voda, taj novac će biti pušten u javne finansijske tokove. Tim novcem bit će plaćene uniforme privatnim preduzećima, tim novcem bit će kupljeno gorivo, građevinskim firmama bit će plaćena izgradnja ili dogradnja kasarni, tekstilnoj industriji bit će plaćene posteljine, pidžame, isl. Bit će plaćena mesna i mliječna industrija, od poljoprivrednika bit će kupljeno voće i povrće, itd. Milion je razloga za, razlozi protiv su defetizam i sve slično.
User avatar
dulekrele
Posts: 3845
Joined: 10/04/2014 18:25

#112 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by dulekrele »

Bobi wrote: 15/02/2024 14:16 Jedna dobra stvar u JNA sto si se mogao naljevat pivama svaki dan u kantini :mrgreen: . Pijanih bilo na sve strane i niko nije pravio neku galamu, malo rondanja ko fol i sve se zaboravi za 10 minuta :D. Pa oficiri po kancelarijama pravili sjela a gdje nece vojska :D.
Ne znam u kojoj si ti vojsci bio ali mi nismo mogli prismrditi kantini dok smo imali obuku. Ode jedan do kantine i donese za sve sta im treba. Pive svakako ne.
Kasnije kad prode obuka i da. I opet nije bilo pijanih po krugu kasarne.
Srbija se sprema za rat to je evidentno. To sto im to svo nauruzanje nece pomoci ako zarate sa NATOM to njima nije ocito bitno. Da li misle da napadne nasu zemlju tesko je reci ali ce sigurno dijelovati ako meded iz laktasa krene da se odvaja, a patriote to krenu da sprijece. Ako i bude ljudi koji su spremni da brane ovu zemlju onda ih svakako treba obuciti. Da li kroz redovan vojni rok koji ne bi trebao da traje duze od 4 mjeseca kolko je trajala obuka u JNa a kasnije se 8 mjeseci natezala jaja ili kroz uvodenje predmeta u srednje skole to ne znam. Ali svakako nesto treba poduzeti jer smo sa ovim sastavom vojske najebali.
Last edited by dulekrele on 15/02/2024 14:29, edited 1 time in total.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32183
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#113 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by Bobi »

dulekrele wrote: 15/02/2024 14:21
Bobi wrote: 15/02/2024 14:16 Jedna dobra stvar u JNA sto si se mogao naljevat pivama svaki dan u kantini :mrgreen: . Pijanih bilo na sve strane i niko nije pravio neku galamu, malo rondanja ko fol i sve se zaboravi za 10 minuta :D. Pa oficiri po kancelarijama pravili sjela a gdje nece vojska :D.
Ne znam u kojoj si ti vojsci bio ali mi nismo mogli prismrditi kantini dok smo imali obuku. Ode jedan do kantine i donese za sve sta im treba. Pive svakako ne.
Kasnije kad prode obuka i da. I opet nije bilo pijanih po krugu kasarne.
Pa dobro, to je vas stara vojska malo prcal a i nije bio običaj da mlada vosjka radi pšta poželi, vecinom su desetari i mladji vodnici odlučivali o svemu, oficire je bolila ona stvar :D.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27607
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#114 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by JoseMujica »

dulekrele wrote: 15/02/2024 14:21
Bobi wrote: 15/02/2024 14:16 Jedna dobra stvar u JNA sto si se mogao naljevat pivama svaki dan u kantini :mrgreen: . Pijanih bilo na sve strane i niko nije pravio neku galamu, malo rondanja ko fol i sve se zaboravi za 10 minuta :D. Pa oficiri po kancelarijama pravili sjela a gdje nece vojska :D.
Ne znam u kojoj si ti vojsci bio ali mi nismo mogli prismrditi kantini dok smo imali obuku. Ode jedan do kantine i donese za sve sta im treba. Pive svakako ne.
Kasnije kad prode obuka i da. I opet nije bilo pijanih po krugu kasarne.
koji si ti baksuz jebote...i u JNA te zapala 7. muslimanska :lol: :lol: :lol: :lol:
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#115 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by zposao »

Ateista wrote: 15/02/2024 14:17
zposao wrote: 15/02/2024 14:15
Ateista wrote: 15/02/2024 14:03

Nadam se da cu biti pametniji od svojih roditelja koji i pored svega sto su znali nisu vjerovali da ce doci do sranja, kad su povjerovali bilo je kasno. Ja se nadam da cu skontati na vrijeme. :D
Jes ali gdje bježati kad jw citav svijet u kiti krasnoj?

Da je na Tristan da Cuhna se skrasiti :lol: čini mi se da su oni saznali za WW2 tek kad je zavrsio :lol:
Ako bude WW3 onda smo bas najebali, ovo govorim ako bude neki lokalni rat opet. :D
Meni sve smrdi na WW3.
Čak bi mi ovaj put mogli glumiti mirotvorce po čitavom svijetu i miriti zaraćene strane :lol:
NediM17
Posts: 21695
Joined: 05/11/2009 11:49

#116 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by NediM17 »

Eee kad se trošilo zaječarsko a ovi ga tek sad reklamiraju. :D
Bobi
Forum administrator
Posts: 32183
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#117 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by Bobi »

JoseMujica wrote: 15/02/2024 14:24 koji si ti baksuz jebote...i u JNA te zapala 7. muslimanska
Ma dobro, ko lelula sklone ga negdje da spava, to je vazdan bilo igre mačke i miša s dežurnim oficirom, mislim on sam a nas 1000 :D.
User avatar
dulekrele
Posts: 3845
Joined: 10/04/2014 18:25

#118 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by dulekrele »

Ne bih imao nista protiv da je moj klipan otisao na vojnu obuku makar 4 mjeseca. Makar bi naucio kako se zateze krevet i slaze odjeca :D

Medutim s obzirom da srbi nece nikada pristati na vojni rok jer time bi se jacala BiH preostaje samo da na nivou federacije se uvede u srednjim skolama predmet sa obaveznim gadanjem pa i nekim ljetnim kampovima.
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#119 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by kabal1337 »

Srbija nema kapacitete na udari na 2-3 fronta u isto vrijeme
User avatar
dulekrele
Posts: 3845
Joined: 10/04/2014 18:25

#120 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by dulekrele »

kabal1337 wrote: 15/02/2024 14:34 Srbija nema kapacitete na udari na 2-3 fronta u isto vrijeme
Srbija ce udariti prvo po nama ako bude htjela jer znaju da ce ovdje bolje proci nego na kosovu. Kosovo je kompaktno osim malog dijela sjevera.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#121 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by Dope_Man »

Valjda se pospremanje za sobom i slicne stvari uci u kuci.
Trappist
Posts: 4301
Joined: 12/09/2020 08:52

#122 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by Trappist »

HelaS wrote: 15/02/2024 14:18 Obavezan vojni rok u Srbiji može biti samo dio plana da Srbija zarati sa Kosovom, Crnom Gorom i BiH, avanturizam i idiotizam ravan Putinovom. No, je li iko vjerovao prošle godine da bi Putin prešao ukrajinsku granicu sa stotinu hiljada vojnika? Nije, ali sada jeste takva situacija, jer je znao da u rezervnom sastavu ima još nekoliko stotina do milion vojnika. I dominira ratom, svojom vojskom naginje ka okupatorskoj pobjedi, unatoč silnim ukrajinskim dronovima, artiljeriji i milijardama USA dolara. Dakle - vojnik pobjeđuje, ne tehnika.

Obavezan vojni rok u Hrvatskoj može biti samo dio plana, ako Srbija napadne BiH zbog ostvarenja "srpskih ciljeva", da može ustati u odbranu "hrvatskog stanovništva" u BiH, pa im treba redovna vojska i dobro obučena i spremna rezervna.

Sa profesionalnom BiH vojskom, u nekoj takvoj ratnoj situaciji, možemo imati sličnu situaciju kao sa Vojskom Kraljevine Jugoslavije. Prvo, istog dana raspast će se na 3 podvojske. Drugo, vojna spremnost naše aktivne vojske je fotografska, "@archijevska", krcata samohvalom i divnim color fotografijama, na kojima se vrte jedni isti tenkovi, haubice, i nekoliko stotina napucanih vojnika. Ne znam kakva im je vojna obuka, ali sumnjam da većini jeste dobra da su svi spremni za ozbiljnije ratove i bitke, kolektivno.

Obavezan vojni rok, takva vojska, kao i svaka druga, je uglavnom žrtveno, "ratno meso", ali takvo da čini odvraćanje ili upotrebu dodatnih resursa agresivne vojske, što nije zanemarivo.

Drugo: Obavezna vojska nije i ne treba biti samo vojnik u kasarni koji uči rasklapati pušku. S dobrom komandom, mladi ljudi profiliraju svoj život, disciplinom, radnim obavezama i navikama, stručnim znanjem iz raznih oblasti, kolektivnim druženjem i upoznavanjem ljudi, njihovih običaja, kultura, tradicija, itd. Ne žive svi u Centru Sarajeva i da znaju i prihvataju ljude kao ljude, mnogi su u kojekakvim zabitima, malim mjestima u kojima se gaji selektivitet spram religija, polova, socijalne strukture, i td. Gdje god, takve društvene anomalije treba ispravljati, ako želimo imati uredne međuljudske odnose, u kojima neće dominirati kleronacionalne stranke, njihove vođe i interesi, u kojima ovce bleje...

Treće: Obavezna vojska, kao i svaka druga, ima svoj broj, resurse koji se uvijek koriste u prirodnim nesrećama za njihovo otklanjanje, u javnim radovima, itd. Osim što puno košta, obavezna vojska doprinosi razvoju privrede i ekonomije. Prikupljen novac u budžetu države neće ispariti kao voda, taj novac će biti pušten u javne finansijske tokove. Tim novcem bit će plaćene uniforme privatnim preduzećima, tim novcem bit će kupljeno gorivo, građevinskim firmama bit će plaćena izgradnja ili dogradnja kasarni, tekstilnoj industriji bit će plaćene posteljine, pidžame, isl. Bit će plaćena mesna i mliječna industrija, od poljoprivrednika bit će kupljeno voće i povrće, itd. Milion je razloga za, razlozi protiv su defetizam i sve slično.
nakon sto je gomilao vojsku mjesecima, sigurno je bilo veliko iznenadjenje. Jedino iznenadjenje je bilo kako prije to nije uradio s obzirom da je 2014. hladno krenuo na krim i zauzeo ga.
U normalnoj, "ne-ratnoj" situaciji nam treba 27 sati da se popravi mala pukotina na glavnom cjevovodu, a ti spominjes nekakve profesionalne vojnike i obuke, daj ba...
User avatar
Ateista
Posts: 46592
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#123 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by Ateista »

HelaS wrote: 15/02/2024 14:18 Obavezan vojni rok u Srbiji može biti samo dio plana da Srbija zarati sa Kosovom, Crnom Gorom i BiH, avanturizam i idiotizam ravan Putinovom. No, je li iko vjerovao prošle godine da bi Putin prešao ukrajinsku granicu sa stotinu hiljada vojnika? Nije, ali sada jeste takva situacija, jer je znao da u rezervnom sastavu ima još nekoliko stotina do milion vojnika. I dominira ratom, svojom vojskom naginje ka okupatorskoj pobjedi, unatoč silnim ukrajinskim dronovima, artiljeriji i milijardama USA dolara. Dakle - vojnik pobjeđuje, ne tehnika.

Obavezan vojni rok u Hrvatskoj može biti samo dio plana, ako Srbija napadne BiH zbog ostvarenja "srpskih ciljeva", da može ustati u odbranu "hrvatskog stanovništva" u BiH, pa im treba redovna vojska i dobro obučena i spremna rezervna.

Sa profesionalnom BiH vojskom, u nekoj takvoj ratnoj situaciji, možemo imati sličnu situaciju kao sa Vojskom Kraljevine Jugoslavije. Prvo, istog dana raspast će se na 3 podvojske. Drugo, vojna spremnost naše aktivne vojske je fotografska, "@archijevska", krcata samohvalom i divnim color fotografijama, na kojima se vrte jedni isti tenkovi, haubice, i nekoliko stotina napucanih vojnika. Ne znam kakva im je vojna obuka, ali sumnjam da većini jeste dobra da su svi spremni za ozbiljnije ratove i bitke, kolektivno.

Obavezan vojni rok, takva vojska, kao i svaka druga, je uglavnom žrtveno, "ratno meso", ali takvo da čini odvraćanje ili upotrebu dodatnih resursa agresivne vojske, što nije zanemarivo.

Drugo: Obavezna vojska nije i ne treba biti samo vojnik u kasarni koji uči rasklapati pušku. S dobrom komandom, mladi ljudi profiliraju svoj život, disciplinom, radnim obavezama i navikama, stručnim znanjem iz raznih oblasti, kolektivnim druženjem i upoznavanjem ljudi, njihovih običaja, kultura, tradicija, itd. Ne žive svi u Centru Sarajeva i da znaju i prihvataju ljude kao ljude, mnogi su u kojekakvim zabitima, malim mjestima u kojima se gaji selektivitet spram religija, polova, socijalne strukture, i td. Gdje god, takve društvene anomalije treba ispravljati, ako želimo imati uredne međuljudske odnose, u kojima neće dominirati kleronacionalne stranke, njihove vođe i interesi, u kojima ovce bleje...

Treće: Obavezna vojska, kao i svaka druga, ima svoj broj, resurse koji se uvijek koriste u prirodnim nesrećama za njihovo otklanjanje, u javnim radovima, itd. Osim što puno košta, obavezna vojska doprinosi razvoju privrede i ekonomije. Prikupljen novac u budžetu države neće ispariti kao voda, taj novac će biti pušten u javne finansijske tokove. Tim novcem bit će plaćene uniforme privatnim preduzećima, tim novcem bit će kupljeno gorivo, građevinskim firmama bit će plaćena izgradnja ili dogradnja kasarni, tekstilnoj industriji bit će plaćene posteljine, pidžame, isl. Bit će plaćena mesna i mliječna industrija, od poljoprivrednika bit će kupljeno voće i povrće, itd. Milion je razloga za, razlozi protiv su defetizam i sve slično.
Za boldirano, slazem se da postoji veliki broj omladine kojima je potrebno tako nesto, da ih ojaca, nauci ih osnovnim stvarima, psotovanju i toleraniciji, ali kljucna stvar je da nam ne treba to svima, ima nas koji smo takve stvari naucili kuci i sad svoju djecu isto tako tome ucimo, nama to ne treba i ne vidim zasto bismo svi bili trpani u isti kos zbog jednog broja lezihljebovica koji ne znaju nista u zivotu, ne moze se zivot po njima mjeriti. Kome treba neka ide, nisam protiv da bude dobrovoljna vojska gdje ce roditelji prijavljivati svoju nesposobnu djecu, nas kojima to ne treba neka puste na miru.
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#124 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by kabal1337 »

@HelaS znas li ti koliko OSBih konzumira konzervirane hrane. Kakvo mlijeko i mlijecni proizvodi, pa nije ti vojska hotel.

Kakvi klasicni rovovi, kad te ne prijatelj prati iz neba.
Postavis haubice, neprijatelj vidi gdje su.

I rusi imaju obavezan vojni rok pa na kraju porokase svoje oficire.
Mi nemamo jammere za dronove i ostala sranja.
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10798
Joined: 27/04/2021 22:52

#125 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by tramvajtrojka »

kabal1337 wrote: 15/02/2024 15:23 @HelaS znas li ti koliko OSBih konzumira konzervirane hrane. Kakvo mlijeko i mlijecni proizvodi, pa nije ti vojska hotel.

Kakvi klasicni rovovi, kad te ne prijatelj prati iz neba.
Postavis haubice, neprijatelj vidi gdje su.

I rusi imaju obavezan vojni rok pa na kraju porokase svoje oficire
Nasa vojska nema para da kupi uniforme za redovne vojnike i da ih nahrani, ako dobiju okrajak hljeba i konzervu od boga pitaj odakle proizvodenu udaraju se nogom u guzicu, a ne za neki dodatni rok pa ti momci bi bili kao logorasi vise nego kao vojnici
Post Reply