Uvjerenje o radnom iskustvu

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Zoooka
Posts: 4890
Joined: 14/04/2022 13:22

#26 Re: Uvjerenje o radnom iskustvu

Post by Zoooka »

Ljudi, znate li u kojem periodu se vadi uvjerenje o radnom iskustvu u Federalnom zavodu za Pio Mio? To je pretpostavljam ona crvena zgrada u Envera Šehovića, ali znam da ima neki period u toku dana kada se može izvaditi
human01d
Posts: 78
Joined: 28/01/2008 22:37

#27 Re: Uvjerenje o radnom iskustvu

Post by human01d »

Zoooka wrote: 07/09/2022 17:32 Ljudi, znate li u kojem periodu se vadi uvjerenje o radnom iskustvu u Federalnom zavodu za Pio Mio? To je pretpostavljam ona crvena zgrada u Envera Šehovića, ali znam da ima neki period u toku dana kada se može izvaditi
08:30 - 13:00h
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#28 Re: Uvjerenje o radnom iskustvu

Post by nikeze »

Mislim da volonter treba imati ugovor o volontiranju koji definiše prava i obaveze poslodavca i volontera. Volonter može imati pravo na naknadu za topli obrok. Poslodavac na osnovu ugovora treba prijaviti volontera u jedinstveni sistem prijave i odjave zaposlenika. Nakon završetka volontiranja iz jedinstvenog sistema se u poreznoj upravi dobije potvrda o volontiranju. Mislim da su tako neki to uradili i to je jedino ispravno.
koBr
Posts: 15
Joined: 21/01/2020 12:41

#29 Re: Uvjerenje o radnom iskustvu

Post by koBr »

koBr wrote: 25/09/2022 20:26 Pozdrav ekipa.

Imam jedno pitanje a ova tema mi se učinila prikladnom za to pitanje.

Naime, aplicirao sam na konkurs u kojem se tražilo 3 godine rada u struci. Konkurs ide preko AFSFBiH i ja sam predao uvjerenja od poslodavaca da sam radio na poslovima struke i to ide bez problema.
Ali... javlja se sljedeći problem.
Prilikom prvog zaposlenja, pošto još nisam bio diplomirao, poslodavac me bio prijavio sa SSS, i bilo je: kad diplomiraš donesi uvjerenje i mi ćemo to promjeniti. Ja sam donio uvjerenje i računao da je to riješeno. Ali nedavno sam vadio potvrdu o stažu u PIO-u i vidim da sam ja cijelo vrijeme, oko 2 godine, bio prijavljen sa tom SSS.
Da li je moguće retroaktivno nekim zahtjevom to promjeniti u Poreznoj i PIO-u ili javna uprava prizna to uvjerenje koje poslodavac izdaje, da sam radio na poslovima struke itd... Da li mi to može, ukoliko prođem na konkursu, napraviti problem pa da me ipak odbiju ili neće biti problema?

Ako neko ima iskustvo ili znanje, bio bih mu stvarno zahvalan da mi odgovori :-D
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20399
Joined: 12/08/2013 12:51

#30 Re: Uvjerenje o radnom iskustvu

Post by insaneinthebrain »

koBr wrote: 25/09/2022 20:31
koBr wrote: 25/09/2022 20:26 Pozdrav ekipa.

Imam jedno pitanje a ova tema mi se učinila prikladnom za to pitanje.

Naime, aplicirao sam na konkurs u kojem se tražilo 3 godine rada u struci. Konkurs ide preko AFSFBiH i ja sam predao uvjerenja od poslodavaca da sam radio na poslovima struke i to ide bez problema.
Ali... javlja se sljedeći problem.
Prilikom prvog zaposlenja, pošto još nisam bio diplomirao, poslodavac me bio prijavio sa SSS, i bilo je: kad diplomiraš donesi uvjerenje i mi ćemo to promjeniti. Ja sam donio uvjerenje i računao da je to riješeno. Ali nedavno sam vadio potvrdu o stažu u PIO-u i vidim da sam ja cijelo vrijeme, oko 2 godine, bio prijavljen sa tom SSS.
Da li je moguće retroaktivno nekim zahtjevom to promjeniti u Poreznoj i PIO-u ili javna uprava prizna to uvjerenje koje poslodavac izdaje, da sam radio na poslovima struke itd... Da li mi to može, ukoliko prođem na konkursu, napraviti problem pa da me ipak odbiju ili neće biti problema?

Ako neko ima iskustvo ili znanje, bio bih mu stvarno zahvalan da mi odgovori :-D
odi u poreznu i pitaj
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#31 Re: Uvjerenje o radnom iskustvu

Post by nikeze »

koBr wrote: 25/09/2022 20:31
koBr wrote: 25/09/2022 20:26 Pozdrav ekipa.

Imam jedno pitanje a ova tema mi se učinila prikladnom za to pitanje.

Naime, aplicirao sam na konkurs u kojem se tražilo 3 godine rada u struci. Konkurs ide preko AFSFBiH i ja sam predao uvjerenja od poslodavaca da sam radio na poslovima struke i to ide bez problema.
Ali... javlja se sljedeći problem.
Prilikom prvog zaposlenja, pošto još nisam bio diplomirao, poslodavac me bio prijavio sa SSS, i bilo je: kad diplomiraš donesi uvjerenje i mi ćemo to promjeniti. Ja sam donio uvjerenje i računao da je to riješeno. Ali nedavno sam vadio potvrdu o stažu u PIO-u i vidim da sam ja cijelo vrijeme, oko 2 godine, bio prijavljen sa tom SSS.
Da li je moguće retroaktivno nekim zahtjevom to promjeniti u Poreznoj i PIO-u ili javna uprava prizna to uvjerenje koje poslodavac izdaje, da sam radio na poslovima struke itd... Da li mi to može, ukoliko prođem na konkursu, napraviti problem pa da me ipak odbiju ili neće biti problema?

Ako neko ima iskustvo ili znanje, bio bih mu stvarno zahvalan da mi odgovori :-D
Kako ćeš promijeniti ako si radio sa SSS spremom. Kakav ugovor si imao sa tim poslodavcem. Ako si tokom rada imao SSS onda je ispravno da je upisano kao SSS. Inače, moguće su retroaktivne promjene rješenjem uz priloženu dokumentaciju i zahtjev.
Post Reply