Uvjerenje o radnom iskustvu

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
purgatorio
Posts: 1065
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#1 Uvjerenje o radnom iskustvu

Post by purgatorio »

Sestra mi je radila u jednoj privatnoj firmi, u računovodstvu, ono samo da nauči malo raditi. Nije bila prijavljena niti išta već je samo radila, volonterski. Može li njoj ta firma izdati uvjerenje o radnom iskustvu u svrhu prijave na javni oglas?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#2 Re: Uvjerenje o radnom iskustvu

Post by muminovic »

kazes da je radila volonterski, dakle privredno drustvo gdje je radila joj moze izdati potvrdu.
User avatar
purgatorio
Posts: 1065
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#3 Re: Uvjerenje o radnom iskustvu

Post by purgatorio »

Mogli bi, i nije problem to. Ali da li je to važeće jer nije ona kod njih nigdje bila zavedena da radi.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#4 Re: Uvjerenje o radnom iskustvu

Post by muminovic »

purgatorio wrote:Mogli bi, i nije problem to. Ali da li je to važeće jer nije ona kod njih nigdje bila zavedena da radi.
Pa napisao si da je radila volonterski, dakle bila je zavedena kao volonter.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24877
Joined: 08/09/2005 20:08

#5 Re: Uvjerenje o radnom iskustvu

Post by Haris.ba »

Je li potpisala ugovor o volonterskom radu?
accident
Posts: 13
Joined: 09/06/2016 11:34

#6 Re: Uvjerenje o radnom iskustvu

Post by accident »

Mislim da je za takve poslove potrebno zakljuciti ugovor i dostaviti ga sluzbi za zaposljavanje u roku od osam dana (cini mi se). Ako nije bilo toga, onda ne mogu.
User avatar
purgatorio
Posts: 1065
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#7 Re: Uvjerenje o radnom iskustvu

Post by purgatorio »

accident wrote:Mislim da je za takve poslove potrebno zakljuciti ugovor i dostaviti ga sluzbi za zaposljavanje u roku od osam dana (cini mi se). Ako nije bilo toga, onda ne mogu.
O tome se radi, potpisala je ona ugovor, ali to nesto bezze, nije to nigdje dostavljeno ni išta. Pa ne znam sad da li može takvo uvjerenje predati.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#8 Re: Uvjerenje o radnom iskustvu

Post by muminovic »

na osnovu tog "bezze ugovora" znaci da nije radila na crno, i moze joj se izdati potvrda.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#9 Re: Uvjerenje o radnom iskustvu

Post by hrle1976 »

A ga komplikujete majko mila. Ona je imala ko neku vrstu prakse. Poslodavac te prake moze dati izjavu o njenoj sposobnosti, ako hoce, koju ona moze priloziti uz motivacisko pismo i cv kad trazi posao.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24877
Joined: 08/09/2005 20:08

#10 Re: Uvjerenje o radnom iskustvu

Post by Haris.ba »

hrle1976 wrote:A ga komplikujete majko mila. Ona je imala ko neku vrstu prakse. Poslodavac te prake moze dati izjavu o njenoj sposobnosti, ako hoce, koju ona moze priloziti uz motivacisko pismo i cv kad trazi posao.
Poslodavac nije da može, već mora da da podatke iz službene evidencije o radu. Ako odbije - može do suda.
Stvar je da se ne može "praksa" obavljati u havi. Mora postojati neki osnov. Da li kao volonter (stari termin, sada mislim osposobljavanje za rad bez radnog odnosa) ili kao pripravnik. I u jednom i u drugom slučaju je morao postojati ugovor o volontiranju ili ugovor o obavljanju pripravničkog staža (isti se nosi zavod za zapošljavanje, te se prijavljuje u poreznu upravu).
Jer se moraju vršiti određena plaćanja na te ugovore državi.

E sad, može firma dati potvrdu da je neko bio u toj firmi i radio poslove na crno. Izdavale su firme i luđe potvrde. Čak je i bila po novinama potvrda obrtničke radnje kod koje je kći jednoga našega vrlog sindikaliste bila na "pripravničkom" kao diplomirani psiholog ili filozof (nijedna obrtnička radnja ne može imati registriranu djelatnost za psihologa ili filozofa - možda proricanje sudbine i slično? :D ). A šta će napisati kao pravni osnov firma? Bilo djete da se nauči raditi, ili može izdati dokument sa netačnim podacima i počiniti krivično djelo?
User avatar
purgatorio
Posts: 1065
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#11 Re: Uvjerenje o radnom iskustvu

Post by purgatorio »

O tome se i radi, firme sklapaju nekakve ugovore i nigdje ih ne nose, ni u poreznu ni u sluzbu za zaposljavanja. Čitav ovaj koncept voloniranje/osposobljavanje za rad/pripravnički je nakaradan i ne valja dvije pare.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#12 Re: Uvjerenje o radnom iskustvu

Post by hrle1976 »

Haris.ba wrote:
hrle1976 wrote:A ga komplikujete majko mila. Ona je imala ko neku vrstu prakse. Poslodavac te prake moze dati izjavu o njenoj sposobnosti, ako hoce, koju ona moze priloziti uz motivacisko pismo i cv kad trazi posao.
Poslodavac nije da može, već mora da da podatke iz službene evidencije o radu. Ako odbije - može do suda.
Stvar je da se ne može "praksa" obavljati u havi. Mora postojati neki osnov. Da li kao volonter (stari termin, sada mislim osposobljavanje za rad bez radnog odnosa) ili kao pripravnik. I u jednom i u drugom slučaju je morao postojati ugovor o volontiranju ili ugovor o obavljanju pripravničkog staža (isti se nosi zavod za zapošljavanje, te se prijavljuje u poreznu upravu).
Jer se moraju vršiti određena plaćanja na te ugovore državi.

E sad, može firma dati potvrdu da je neko bio u toj firmi i radio poslove na crno. Izdavale su firme i luđe potvrde. Čak je i bila po novinama potvrda obrtničke radnje kod koje je kći jednoga našega vrlog sindikaliste bila na "pripravničkom" kao diplomirani psiholog ili filozof (nijedna obrtnička radnja ne može imati registriranu djelatnost za psihologa ili filozofa - možda proricanje sudbine i slično? :D ). A šta će napisati kao pravni osnov firma? Bilo djete da se nauči raditi, ili može izdati dokument sa netačnim podacima i počiniti krivično djelo?
Zar u BiH niko nije cuo ili nema preporucene izjave poslodavca ili kolege radnika o osobini i sposobnosti radnika, koji napusta firmu iz licnih razloga ili mozda ne, ali je i dalje u potrazi za novim poslom, jer ne ide u penziju, pa da bi bio bolje atraktivan kod drugog poslodavca? To nema veze jel rijec o praksi ili bukvalnom zaposljenju. Ugovor ima radnik kao i poslodavac i sam kao takav ima sastav koji je propisan zakonom itd. Da skratim ima ime firme, i dva potpisa. Znaci nije iz have. Ja u CV, ako zelim, mogu navesti broj bivseg kolege. A on ce u ime mene dati iskren komentar o mojoj socialnoj i radnoj osobini. Ova praksa je svugdje sasvim normala pa me cudi da nije i u BIH.

Moze napisati sljedece sto je primjerice sasvim standardno u jednoj Njemackoj.

Osoba XY - maticni broj. Je kod ime firme, bila na praksi na odjelu ---------- od tog i tog datuma. Osoba XY je bila na sljedecim projektima, na kojim je sa zadovoljstvom isvrzila itd. Osoba je odgovorna, tacna i lojalna itd. Sa naj toplijim preporukama za buduceg poslodavca itd. Ako imate dodatnih pitanja u vezi osobe XY mozete na broj itd. Potpis - sef odjela, glavni direktor ili ako je kolega ovlasten od sefa odjela da ovo napise itd.
User avatar
dildi
Posts: 148
Joined: 01/07/2015 22:52

#13 Re: Uvjerenje o radnom iskustvu

Post by dildi »

hrle1976 wrote:
Haris.ba wrote:
hrle1976 wrote:A ga komplikujete majko mila. Ona je imala ko neku vrstu prakse. Poslodavac te prake moze dati izjavu o njenoj sposobnosti, ako hoce, koju ona moze priloziti uz motivacisko pismo i cv kad trazi posao.
Poslodavac nije da može, već mora da da podatke iz službene evidencije o radu. Ako odbije - može do suda.
Stvar je da se ne može "praksa" obavljati u havi. Mora postojati neki osnov. Da li kao volonter (stari termin, sada mislim osposobljavanje za rad bez radnog odnosa) ili kao pripravnik. I u jednom i u drugom slučaju je morao postojati ugovor o volontiranju ili ugovor o obavljanju pripravničkog staža (isti se nosi zavod za zapošljavanje, te se prijavljuje u poreznu upravu).
Jer se moraju vršiti određena plaćanja na te ugovore državi.

E sad, može firma dati potvrdu da je neko bio u toj firmi i radio poslove na crno. Izdavale su firme i luđe potvrde. Čak je i bila po novinama potvrda obrtničke radnje kod koje je kći jednoga našega vrlog sindikaliste bila na "pripravničkom" kao diplomirani psiholog ili filozof (nijedna obrtnička radnja ne može imati registriranu djelatnost za psihologa ili filozofa - možda proricanje sudbine i slično? :D ). A šta će napisati kao pravni osnov firma? Bilo djete da se nauči raditi, ili može izdati dokument sa netačnim podacima i počiniti krivično djelo?
Zar u BiH niko nije cuo ili nema preporucene izjave poslodavca ili kolege radnika o osobini i sposobnosti radnika, koji napusta firmu iz licnih razloga ili mozda ne, ali je i dalje u potrazi za novim poslom, jer ne ide u penziju, pa da bi bio bolje atraktivan kod drugog poslodavca? To nema veze jel rijec o praksi ili bukvalnom zaposljenju. Ugovor ima radnik kao i poslodavac i sam kao takav ima sastav koji je propisan zakonom itd. Da skratim ima ime firme, i dva potpisa. Znaci nije iz have. Ja u CV, ako zelim, mogu navesti broj bivseg kolege. A on ce u ime mene dati iskren komentar o mojoj socialnoj i radnoj osobini. Ova praksa je svugdje sasvim normala pa me cudi da nije i u BIH.

Moze napisati sljedece sto je primjerice sasvim standardno u jednoj Njemackoj.

Osoba XY - maticni broj. Je kod ime firme, bila na praksi na odjelu ---------- od tog i tog datuma. Osoba XY je bila na sljedecim projektima, na kojim je sa zadovoljstvom isvrzila itd. Osoba je odgovorna, tacna i lojalna itd. Sa naj toplijim preporukama za buduceg poslodavca itd. Ako imate dodatnih pitanja u vezi osobe XY mozete na broj itd. Potpis - sef odjela, glavni direktor ili ako je kolega ovlasten od sefa odjela da ovo napise itd.
Da li je ovdje ili na bilo kojem drugom pitanju, ikako rekao "kako je u Njemackoj" ili "kako je u Ceskoj" ?

Ljude zanima samo kako je u BiH, druge zemlje ih ne zanimaju.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#14 Re: Uvjerenje o radnom iskustvu

Post by hrle1976 »

Opet topla preporuka poslodavca tj direktora, sefa odjela ili kolege ako je ovlasten nemaju nista sa zakonom. Niti imas pravnu osnovu da gonis nekoga zbog takve preporuke. Ako u mojim ocima je Hamo kao kolega i radnik poslusan onda je tako. Hoces ti uvaziti takvu preporuku ili ne je tvoje legitimno pravo. Opet, radnik Hamo ima ugovor u ruci kojim moze da dokaze da je bio zaposljen kod te firme, na tom odjelu, na toj poziciji itd. Ovo je standardno u citavom svijetu. Sto u BiH se trazi dlaka u jajetu kod svakog pitanja je sasvim drugi par opanaka. Ako nisi bio na crno onda imas ugovor, a sto se prakse tice tu je opet ovisno o cemu je rijec, jel skolska praksa, mandatorna i sl. Znaci da skratimo ako nema ugovor o radnom odnosu kod poslodavca onda je na crno. Za prakse nije mandatorno praviti ugovor i ako ovo podrucije u BiH nije uopste razvijeno, jer primjerice biro ne salje ne zaposlene na praksu kod poslodavaca kako bi se pokazali i tako usli u radni odnos. Za staziranje i ostalo postoje propisi ali opet svaki ugovor se sastoji ako nista bar od dva primjerka pa bill to sve napisano na toalet papiru, nije bitno.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24877
Joined: 08/09/2005 20:08

#15 Re: Uvjerenje o radnom iskustvu

Post by Haris.ba »

Hrle1976, kakve si ti struke?
hrle1976 wrote:Opet topla preporuka poslodavca tj direktora, sefa odjela ili kolege ako je ovlasten nemaju nista sa zakonom. Niti imas pravnu osnovu da gonis nekoga zbog takve preporuke. Ako u mojim ocima je Hamo kao kolega i radnik poslusan onda je tako. Hoces ti uvaziti takvu preporuku ili ne je tvoje legitimno pravo. Opet, radnik Hamo ima ugovor u ruci kojim moze da dokaze da je bio zaposljen kod te firme, na tom odjelu, na toj poziciji itd. Ovo je standardno u citavom svijetu.
Hajmo, nadošli smo. Znači, da bi se izdala preporuka - mora postojati neki osnov na osnovu kojeg je poslodavac saznao kakav je to radnik. Naravno, niko neće podnijeti negativnu preporuku (oksimoron jelde), ali i tu zakon štiti radnika - te u potvrdu o radnom iskustvu se ne smiju staviti informacije koje će otežati buduće zapošljavanje. Preporuka nije ono što se traži konkursom (naročito u državnim organima). Već se traži potvrda o radnom iskustvu. U nju ne ide nikakvo mišljenje poslodavca o radniku. Mišljenje o radniku ide u preporuku i ona je samo bonus. Ali, sama za sebe nema velikog efekta.
hrle1976 wrote:Sto u BiH se trazi dlaka u jajetu kod svakog pitanja je sasvim drugi par opanaka.
Pa šta je sad? Jesmo mimo svijeta? Ili treba imati zakonski osnov za rad, ili ne?
hrle1976 wrote:Za prakse nije mandatorno praviti ugovor i ako ovo podrucije u BiH nije uopste razvijeno, jer primjerice biro ne salje ne zaposlene na praksu kod poslodavaca kako bi se pokazali i tako usli u radni odnos. Za staziranje i ostalo postoje propisi ali opet svaki ugovor se sastoji ako nista bar od dva primjerka pa bill to sve napisano na toalet papiru, nije bitno.
Za praksu jeste obavezno praviti ugovor. Osim kada se radi o praksi kroz obrazovanje (primjer npr. praksa ugostitelja, autohemaničara tokom stručnog školovanja koju organizira škola). Ne znam o kakvoj razvijenosti "prakse" se priča, ali nekoliko godina već traju razni projekti sufinansiranja gdje se pripravnici šalju u firme da steknu iskustvo. Koliko je razvijeno tržište rada, takvi su i rezultati.

NIko konkursom neće tražiti ugovor o radu. Ima raznih ugovora o radu. Neki su od jedne stranice, neki su od 20 stranica. Neki su detaljni, neki nisu. Neki sadrže cijenu rada, neki ne. Zbog toga i postoje potvrde o radnom iskustvu koje sadrže informacije koje su neophodne da se radnik zaposli. Šta sad treba? Novi poslodavac da čita 10 ugovora o radu koji koliko god imali zakonsku formu i sadržaj, u praksi su veoma različiti.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#16 Re: Uvjerenje o radnom iskustvu

Post by hrle1976 »

Preporuka je dobra volja poslodavca da da odgovor na zahtjev praktikanta ili zaposlenog. Sasvim normalne su pojave da direktor kaze napis sta zelis ja cu potpisati. Ovo je samo preprouka koja je subjektivna i niko ne moze za nju da odgovara isto kao sto niko ne moze da odgovara za ukus licni. Poslodavac nema duznost da pravi prepriuke kad ga radnik napusta. Radnik ima svoju radnu knjizicu u kojoj pise nesto o radnom stazu, koliko dugo, gjde itd. Preporuke se vise temelje na osobini radnika. Pojednostavimo stvari. Preporuka moze biti i verbalna kao i pismena. Ja mogu na poslu imati dogovor sa svojim bivsim kolegom da u slucaju novog posla poslje uspjesno obavljenog itervjua, da dam njega kao referencu za evt. daljnja pitanja. I po nacinu izlaganja iz prvog posta ja zakljucujem da je o ovome rijec.

Sto se prakse tice razjasnili smo sve. Za skolsu praksu nije potrebno za ostale kazem ako biro i socijalni rad imaju kakve umjesanosti pa da preko njih ide najvjerovatnije da postoji sema za popunavanje tj. da se praksa opravda. Pravim paralelu sa Njemackom, kad kazem razvijeno, jer ovdje na birou tj. preko JOBCENTER idu na prakse koje nemaju ugovor vec se popuni formular u kojem firma XY mora imati najmanje radnika toliko i toliko, na osnovu duzine brzposlenosti kandidat ima pravo na praksu od 4, 8, 13, pa cak do 26 sedmica. Za staziranje i sl. radove se zna pravilnik.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66218
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#17 Re: Uvjerenje o radnom iskustvu

Post by _BataZiv_0809 »

Fascinira žar sa kojim pristupaš temama o kojima ili nemaš pojma ili je tvoje znanje potpuno irelevantno.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#18 Re: Uvjerenje o radnom iskustvu

Post by hrle1976 »

_BataZiv_0809 wrote:Fascinira žar sa kojim pristupaš temama o kojima ili nemaš pojma ili je tvoje znanje potpuno irelevantno.
Ti si meni potpuno nebitan, niti sam te pitao za sat. Molim lijepo gledaj svoja posla.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#19 Re: Uvjerenje o radnom iskustvu

Post by Chmoljo »

_BataZiv_0809 wrote:Fascinira žar sa kojim pristupaš temama o kojima ili nemaš pojma ili je tvoje znanje potpuno irelevantno.
iskreno, evo i ja, jedva uspijem dokučiti šta pisac želi da kaže...

čovjek pita o radnom iskustvu. kakva su sad brljanja o preporukama i kakve to veze sa kadaifom ima? :-)
Bobi
Forum administrator
Posts: 32183
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#20 Re: Uvjerenje o radnom iskustvu

Post by Bobi »

Eeeee..sjetih se :D...evo
http://www.klix.ba/vijesti/bih/kako-je- ... /140226107

BIH
Kako je kćerka prvog sindikalca Ismeta Bajramovića dobila posao u Vladi FBiH


:mrgreen:

:P

8)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66218
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#21 Re: Uvjerenje o radnom iskustvu

Post by _BataZiv_0809 »

Chmoljo wrote:
iskreno, evo i ja, jedva uspijem dokučiti šta pisac želi da kaže...

čovjek pita o radnom iskustvu. kakva su sad brljanja o preporukama i kakve to veze sa kadaifom ima? :-)
Covjek uopste ne poznaje nas pravni sistem, ali redovan je na ovim temama :-)
Bobi
Forum administrator
Posts: 32183
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#22 Re: Uvjerenje o radnom iskustvu

Post by Bobi »

Pravni sistem nam je kao nogometna liga :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66218
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#23 Re: Uvjerenje o radnom iskustvu

Post by _BataZiv_0809 »

Bobi wrote:Pravni sistem nam je kao nogometna liga :D
Takav je da ga je i hrle/zviz odabrao kao pogodno tle za svoj forumski opus :D
User avatar
dildi
Posts: 148
Joined: 01/07/2015 22:52

#24 Re: Uvjerenje o radnom iskustvu

Post by dildi »

Bobi wrote:Pravni sistem nam je kao nogometna liga :D
Kad stignes i ako stignes pogledaj postove od Zviz/Hrle na pravu, sve sama prica koja nikakve veze nema sa pravom u Bosni i Herceogovini.

Onako ofrlje prica i dodaje Njemacku, Cesku i "cijeli svijet".
sarajevowintwr
Posts: 208
Joined: 18/06/2011 09:22

#25 Re: Uvjerenje o radnom iskustvu

Post by sarajevowintwr »

Narode interesuje me jedno objasnjenje pa ko je upucen nek pise. Da li osoba koja je 2010godine radila volonterski godinu dana, sto je tada bilo uslov za polaganje strucnog ispita, ima za to vrijeme evidentiran staz, boravak na birou ili nista od toga?
Post Reply