Uštimavanje retrovizora

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

ELMauro
Posts: 138
Joined: 03/06/2011 22:27
Location: Somewhere in Middle-earth...

#1 Uštimavanje retrovizora

Post by ELMauro »

Pitanje za iskusnije vozače: Kako da pravilno naštimam retrovizore i lijevi i desni tako da vidim jasno ako me neko pretiče, posebno sa desne strane (jedan smijer sa dvije trake) jer dešava mi se da ne vidim automobil ni na retrovizoru ovom iznad instrument table a ni na desno retrovizoru i onda kada krenem u desnu traku odjednom mi auto izleti na desnoj strani u mojoj ravnini, vjerovatno nisam dobro naštimao pa me zanima postoji li neko opšte pravilo kada se štimaju? početnik sam vozač zato pitam. :P :run:
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#2 Re: Uštimavanje retrovizora

Post by dgL_ »

ELMauro wrote:Pitanje za iskusnije vozače: Kako da pravilno naštimam retrovizore i lijevi i desni tako da vidim jasno ako me neko pretiče, posebno sa desne strane (jedan smijer sa dvije trake) jer dešava mi se da ne vidim automobil ni na retrovizoru ovom iznad instrument table a ni na desno retrovizoru i onda kada krenem u desnu traku odjednom mi auto izleti na desnoj strani u mojoj ravnini, vjerovatno nisam dobro naštimao pa me zanima postoji li neko opšte pravilo kada se štimaju? početnik sam vozač zato pitam. :P :run:
Uvijek imas mrtvi ugao koji ne mozes vidjeti, zato ako nisi siguran uvijek baci oko nakon sto pogledas u retrovizor i uvjeri se da li ima neko... Iako sam davno polagao instruktor mi nikad to nije branio cak je govorio da je to dobra osobina zbog mrtcog ugla... Retrovizor nastimas sam onako kako ti odg. Sjednes u auto i stimad i kad vidis da imas najbolji pregled to je to... Nema neke filozofije
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#4 Re: Uštimavanje retrovizora

Post by condy »

Covjek gleda u retrovizor :shock:

Vecina se gleda na retrovizoru, ceslja se, sminka, gleda u guzove djevojke koja prodje, hajd to i moze :mrgreen:
User avatar
doktor_seha
Posts: 87
Joined: 06/04/2011 10:13

#5 Re: Uštimavanje retrovizora

Post by doktor_seha »

U mrtvom uglu su obicno auta koja su naposredno iza tebe na susjednoj traci pa negdje do polovine tvog auta, opet to varira od postavke spigli... najcesce od zadnje ivice prednjih vrata do zadnje ivice straznjih)

Moj ti je savjet da sebi namjestis da vidis sto manje lima svog auta a sto vise ceste iza sebe... tako ces sebi maksimalno smanjiti taj mrtvi ugao (ali ces ga i dalje imati i uvijek ce tu biti... pa ako nisi savrseno svjestan rasporeda automobila oko tebe slobodno okreni glavu na brzinu da vidis bolje u taj mrtvi ugao) posto znam neke koji gledaju svoje auto u retrovizorima a ne u tudja..

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#6 Re: Uštimavanje retrovizora

Post by kB27 »

ELMauro wrote:Pitanje za iskusnije vozače: Kako da pravilno naštimam retrovizore i lijevi i desni tako da vidim jasno ako me neko pretiče, posebno sa desne strane (jedan smijer sa dvije trake) jer dešava mi se da ne vidim automobil ni na retrovizoru ovom iznad instrument table a ni na desno retrovizoru i onda kada krenem u desnu traku odjednom mi auto izleti na desnoj strani u mojoj ravnini, vjerovatno nisam dobro naštimao pa me zanima postoji li neko opšte pravilo kada se štimaju? početnik sam vozač zato pitam. :P :run:
Uvijek postoji mrtvi ugao, najčešće i sa lijeve i sa desne strane. Možda možeš pokušati sa 'pomoćnim retrovizorom' kao npr. ovo:
http://thumbs1.ebaystatic.com/d/l225/m/ ... jRdsjQ.jpg

Ali po mom mišljenju je bolje da uvijek provjeriš mrtvi ugao prije prestrojavanja. Ove stvari imaš kupiti u prodavincama tipa Obi, Penny, ...
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#7 Re: Uštimavanje retrovizora

Post by kabal1337 »

Sjednes na vozacevo sjediste, pozicioniras glavu iznad srednje konzole ( mjenja, rucna bilo sta ti moze biti orijetnir) i stimas desni retrovizor tako da ih pojmeris skroz do kraja, tacnije do pozicije gdje vise ( lijevim dijelom stakla retrovizora jedva vidis stranu svoga auta) .
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#8 Re: Uštimavanje retrovizora

Post by Danguba »

dgL_ wrote: Uvijek imas mrtvi ugao koji ne mozes vidjeti, zato ako nisi siguran uvijek baci oko nakon sto pogledas u retrovizor i uvjeri se da li ima neko... Iako sam davno polagao instruktor mi nikad to nije branio cak je govorio da je to dobra osobina zbog mrtcog ugla... Retrovizor nastimas sam onako kako ti odg. Sjednes u auto i stimad i kad vidis da imas najbolji pregled to je to... Nema neke filozofije
Gdje sam ja polagao, ovo je obavezno...a zmigavac zadnji. :thumbup:

Za postavljaca, imas sada ove nove retrovizore sa lampicom u njemu. Sve dok gori lampica imas nekoga pored tebe(vjerovatno u mrtvom uglu).
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#9 Re: Uštimavanje retrovizora

Post by dgL_ »

Danguba wrote:
dgL_ wrote: Uvijek imas mrtvi ugao koji ne mozes vidjeti, zato ako nisi siguran uvijek baci oko nakon sto pogledas u retrovizor i uvjeri se da li ima neko... Iako sam davno polagao instruktor mi nikad to nije branio cak je govorio da je to dobra osobina zbog mrtcog ugla... Retrovizor nastimas sam onako kako ti odg. Sjednes u auto i stimad i kad vidis da imas najbolji pregled to je to... Nema neke filozofije
Gdje sam ja polagao, ovo je obavezno...a zmigavac zadnji. :thumbup:

Za postavljaca, imas sada ove nove retrovizore sa lampicom u njemu. Sve dok gori lampica imas nekoga pored tebe(vjerovatno u mrtvom uglu).
Ma brate mnogi govore pola sekunde u saobracaju je mnogo... Medjutim ja imam naviku ako bas nisam siguran, ako je guzva velika da pogledam... Jednom davno mi je fabia crvena Pizza kovaci kod Mahira :)) bila u mrtvom ugli a bio sam siguran da nema nikoga na skenderiji prema gradu... Sreca jaran bio samnom i refleksno mi rekao pazi i bukvalno me spasio udesa, krivice...
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#10 Re: Uštimavanje retrovizora

Post by insomnia78 »

Ja uvijek pogledam
A inace imam naviku uvijek pratiti retrovizore i sve sto mi se desava oko auta


S moje sokoćalo
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#11 Re: Uštimavanje retrovizora

Post by condy »

Sad gledanje mimo retrovizora, okretanjem nije uvijek sigurno. Kako ces to izvesti na autoputu sa tri ili vise traka gdje ima puno saobracaja i pri brzini od 160 +km/h ? Okretat glavu i zagledat se imali koga iza nije pravilno ni u gradskim cestama sa vise traka kao u Sarajevu gdje se vozi brze. U voznji gledanje je prema cesti, samo kad se vozi sporije i kad se ukljucujes u neku cesti i sl. treba se pored retrovizora okrenuti i pogledati.
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#12 Re: Uštimavanje retrovizora

Post by kB27 »

Joj što ne mogu ovih seratora.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#13 Re: Uštimavanje retrovizora

Post by insomnia78 »

Pa nije sad da se okrenem pa blehnem minutu. Brzi pogled, od sekundu, dvije neposredno prije prestrojavanja


S moje sokoćalo
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#14 Re: Uštimavanje retrovizora

Post by Matijevic_Vlado »

kB27 wrote:Joj što ne mogu ovih seratora.
E vala Bas. Ono bi sad od ovoga nauku pravilo i neke glupe teorije iznosilo. Misli sto duzi post da ga to cini pametnijim
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#15 Re: Uštimavanje retrovizora

Post by Danguba »

condy wrote:Sad gledanje mimo retrovizora, okretanjem nije uvijek sigurno. Kako ces to izvesti na autoputu sa tri ili vise traka gdje ima puno saobracaja i pri brzini od 160 +km/h ? Okretat glavu i zagledat se imali koga iza nije pravilno ni u gradskim cestama sa vise traka kao u Sarajevu gdje se vozi brze. U voznji gledanje je prema cesti, samo kad se vozi sporije i kad se ukljucujes u neku cesti i sl. treba se pored retrovizora okrenuti i pogledati.
Ako ne mijenjas traku onda samo gledas naprijed i povremeno u retrovizore(radi promjena situacija u tvojoj okolini).
Ako mijenjas traku(udesno) bilo u gradskoj voznji ili auto putu MORAS pogledati 1. unutrasnji retrovizor,2. vanjski retrovizor, 3. pogledati preko ramena(da ne okreces rame) pa tek onda 4.ukljuciti zmigavac za prebacivanje.

To se zove ''tehnika gledanja 1,2,3 i 4'' . Jedino tako neces ugroziti ni sebe ni drugoga.
IcedFlame
Posts: 1238
Joined: 06/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#16 Re: Uštimavanje retrovizora

Post by IcedFlame »

Ovo je buraz imao u autu, samo se nakaci na postojeci retrovizor. Puno bolja preglednost, i cini mi se da se vidi do stokova vrata s obje strane :D

Image
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#17 Re: Uštimavanje retrovizora

Post by L u c i f e r »

IcedFlame wrote:Ovo je buraz imao u autu, samo se nakaci na postojeci retrovizor. Puno bolja preglednost, i cini mi se da se vidi do stokova vrata s obje strane :D

Image
eh potpuno sam bio zaboravio na ovo

ovo sam imao kao početnik

prava stvar, sve vidiš oko sebe
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#18 Re: Uštimavanje retrovizora

Post by KB9 »

kod mene djed i dan danas ima tu gromadu u svom golfu :mrgreen:
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#19 Re: Uštimavanje retrovizora

Post by muha_sa »

nista vas ne kosta da prilikom prestrojavanja il preticanja osim u retrovizor malo bacite pogled lijevo jal desno.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#20 Re: Uštimavanje retrovizora

Post by condy »

Danguba wrote:
condy wrote:Sad gledanje mimo retrovizora, okretanjem nije uvijek sigurno. Kako ces to izvesti na autoputu sa tri ili vise traka gdje ima puno saobracaja i pri brzini od 160 +km/h ? Okretat glavu i zagledat se imali koga iza nije pravilno ni u gradskim cestama sa vise traka kao u Sarajevu gdje se vozi brze. U voznji gledanje je prema cesti, samo kad se vozi sporije i kad se ukljucujes u neku cesti i sl. treba se pored retrovizora okrenuti i pogledati.
Ako ne mijenjas traku onda samo gledas naprijed i povremeno u retrovizore(radi promjena situacija u tvojoj okolini).
Ako mijenjas traku(udesno) bilo u gradskoj voznji ili auto putu MORAS pogledati 1. unutrasnji retrovizor,2. vanjski retrovizor, 3. pogledati preko ramena(da ne okreces rame) pa tek onda 4.ukljuciti zmigavac za prebacivanje.

To se zove ''tehnika gledanja 1,2,3 i 4'' . Jedino tako neces ugroziti ni sebe ni drugoga.
Pa upravo ćeš tako ugroziti i sebe i druge. Gledanje preko ramena odnosno usmjeravanje pogleda mimo ceste ispred sebe na autocesti je vrlo opasno, jer u tom trenutku kad ti baciš pogled preko ramena, vozilo ispred tebe može prikočiti, i ti se u njega možeš zakucati, jer pri tim brzinama je dovoljno mala nepažnja i gotovo. Ja pišem o saobraćajnicama koje su jako opterećene i na kojima ima puno saobraćaja. I ta tehnika gledanja je možda izvodiva kad ideš sat dva negdje ali kad voziš po 15-20 sati, pa ima da ti otpadne vrat... :D
User avatar
helpdesk1
Posts: 517
Joined: 04/08/2011 14:14

#21 Re: Uštimavanje retrovizora

Post by helpdesk1 »

Šta reći za vožnju u kružnom toku kad ljudi ni retrovizor ne znaju naštimati :-)
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#22 Re: Uštimavanje retrovizora

Post by Danguba »

condy wrote: Pa upravo ćeš tako ugroziti i sebe i druge. Gledanje preko ramena odnosno usmjeravanje pogleda mimo ceste ispred sebe na autocesti je vrlo opasno, jer u tom trenutku kad ti baciš pogled preko ramena, vozilo ispred tebe može prikočiti, i ti se u njega možeš zakucati, jer pri tim brzinama je dovoljno mala nepažnja i gotovo. Ja pišem o saobraćajnicama koje su jako opterećene i na kojima ima puno saobraćaja. I ta tehnika gledanja je možda izvodiva kad ideš sat dva negdje ali kad voziš po 15-20 sati, pa ima da ti otpadne vrat... :D
Poslusaj Dangubu i nemoj filozofirati. :wink:
Jedna mi je vozacka mozda starija od tvog rodnog lista :D a drugu sam dobio u zemlji gdje je tehnika gledanja jako bitna upravo zbog frekvencije saobracaja bilo u gradu ili na otvorenim cestama.

p.s. ne smijem ni pitati gdje si polagao... :D
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#23 Re: Uštimavanje retrovizora

Post by kB27 »

Danguba wrote:
Poslusaj Dangubu i nemoj filozofirati. :wink:
Jedna mi je vozacka mozda starija od tvog rodnog lista :D a drugu sam dobio u zemlji gdje je tehnika gledanja jako bitna upravo zbog frekvencije saobracaja bilo u gradu ili na otvorenim cestama.

p.s. ne smijem ni pitati gdje si polagao... :D

Ma filozofira i namjerno kontrira. Momak pita kako da se bolje snađe u gradu, on priča o '160+' vožnji u Njemačkoj sa tri trake na autocesti.

I naravno da ti neće otpasti vrat ako dovoljno pratiš saobraćaj oko sebe i kad se ne prestrojavaš.


Jučer skrećem iz Azize Šaćirbegović lijevo na tranzit (raskrsnica kod pekare As), malo prije nego što sam se do kraja fino uključio na tranzit pogledam mahinalno desni retrovizor - kad lik na motorcicu/skuteru pored auta. Ja zinuo, koliko moraš biti bolestan da na onom prdavcu u raskrsnici prestižeš auto SA DESNE STRANE??? Da nisam pogledao, i da sam zauzeo krajnji desni položaju traci (što je normalno, a i poželjno tu jer ima nekakav šaht) - izbacio bih ga sa ceste tamo pred autoservis Džafko. :mrgreen:
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#24 Re: Uštimavanje retrovizora

Post by condy »

Polagao sam u Bosni kao i većina ljudi ovdje. Polaganjem niko se ne nauči voziti, ni ovdje ni vani već se obuči osnovama vožnje. Iskustvo je dobra stvar ali to nije nikakva garancija da si dobar vozač jer neki se nikad ne nauče voziti. Vožnja je znanje i umijeće i nema veze sa starosti vozačke dozvole, i sa " tehnikama gledanja " . Sve što predstavlja neki šablon po kojem se vozi, je odlika nesigurnih vozača... ja šablone ne volim u vožnji, i nemam ništa protiv te tehnike gledanja pri laganoj vožnji, prestrojavanju, ali u špicama i pri tome brzoj vožnji na autocestama nemaš ti vremena razgledati okolo sebe... kad se vodiš nekim šablonom onda ti je sve isto..:)
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#25 Re: Uštimavanje retrovizora

Post by kB27 »

Fino ti je čovjek rekao da ne razgledaš oko sebe, nego iskoristiš prefierni vid da pogledaš mrtvi ugao.
Post Reply