Ušteđevina

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Elokventni
Posts: 141
Joined: 30/07/2010 00:32

#1 Ušteđevina

Post by Elokventni »

Nadam se da je odgovarajuće mjesto za ovu temu. Apsolutno mi je jasno da mnogi ljudi nemaju mogućnost da ostvare dovoljne prihode, pa da od istih mogu izdvojiti određeni dio na štednju. I sam sam imao jedan relativno loš period, od nezaposlenosti, preko malih primanja, pa evo sada do neke situacije gdje mogu svaki mjesec izdvajati nešto. Zbog toga hoću da naglasim da temi nije svrha hvalisanje, pisanje nekih nerealnih iznosa i slično.

Upravo jer sam preživio neki neizvjesan period, želio sam da imam neku finansijsku sigurnost u smislu, ako ostanem bez posla da se mogu osloniti na ovu štednju dok ne nađem novi posao. Počeo sam istraživati malo na internetu i na bosanskom nisam pronašao neke baš posebne savjete, a koji su mi se činili korisnim. Na stranim jezicima sam čitao neke preporuke, no radi se odma i o drugim valutama itd. Zbog toga me interesuje, okvirno šta smatrate dobrom ušteđevinom? Neki okvirni plan mi je bio do 35 godine života uštediti iznos od dvije godišnje plate. Da li je to puno, malo, dovoljno?

Neke od stvari koje mi omogućavaju ovo su svakako i to što trenutno nisam oženjen i nemam djecu, također nemam ni automobil jer mi je posao relativno blizu. Dakle to su sve neke stvari koje bi također želio ostvariti uz ovu štednju.
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#2 Re: Ušteđevina

Post by soha96 »

Ne bih drzao u stednji iznos veci od neke 2-3 godine troskova zivota. Ako mozes ustediti vise od toga onda ulazi u nesto, kupuj nekretnine. Drzati bas tako velike cifre na kamari je malo nelogicno jer gube vrijednost sa inflacijom.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#3 Re: Ušteđevina

Post by moonca »

Pred rat u Bosni, bio je jako popularno neko austrijsko zivotno osiguranje.. poznajem osobu koja je u penziji koristila te novce kao pomoch u izdrzavanju.. ako to jos uvijek postoji. mislim da bi bilo dobro uzeti ga... jer si u godinama..kad imash vremena da akumulirash iznos ...
User avatar
n+1
Posts: 6920
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#4 Re: Ušteđevina

Post by n+1 »

soha96 wrote: 18/09/2022 15:36 Ne bih drzao u stednji iznos veci od neke 2-3 godine troskova zivota. Ako mozes ustediti vise od toga onda ulazi u nesto, kupuj nekretnine. Drzati bas tako velike cifre na kamari je malo nelogicno jer gube vrijednost sa inflacijom.
Puno je i 2-3 godine.
Elokventni wrote: 18/09/2022 15:32 Nadam se da je odgovarajuće mjesto za ovu temu. Apsolutno mi je jasno da mnogi ljudi nemaju mogućnost da ostvare dovoljne prihode, pa da od istih mogu izdvojiti određeni dio na štednju. I sam sam imao jedan relativno loš period, od nezaposlenosti, preko malih primanja, pa evo sada do neke situacije gdje mogu svaki mjesec izdvajati nešto. Zbog toga hoću da naglasim da temi nije svrha hvalisanje, pisanje nekih nerealnih iznosa i slično.

Upravo jer sam preživio neki neizvjesan period, želio sam da imam neku finansijsku sigurnost u smislu, ako ostanem bez posla da se mogu osloniti na ovu štednju dok ne nađem novi posao. Počeo sam istraživati malo na internetu i na bosanskom nisam pronašao neke baš posebne savjete, a koji su mi se činili korisnim. Na stranim jezicima sam čitao neke preporuke, no radi se odma i o drugim valutama itd. Zbog toga me interesuje, okvirno šta smatrate dobrom ušteđevinom? Neki okvirni plan mi je bio do 35 godine života uštediti iznos od dvije godišnje plate. Da li je to puno, malo, dovoljno?

Neke od stvari koje mi omogućavaju ovo su svakako i to što trenutno nisam oženjen i nemam djecu, također nemam ni automobil jer mi je posao relativno blizu. Dakle to su sve neke stvari koje bi također želio ostvariti uz ovu štednju.
Koliko sad imaš godina?
Elokventni
Posts: 141
Joined: 30/07/2010 00:32

#5 Re: Ušteđevina

Post by Elokventni »

Nedavno napunio 31
User avatar
janje_
Posts: 2227
Joined: 05/04/2007 14:05

#6 Re: Ušteđevina

Post by janje_ »

moonca wrote: 18/09/2022 15:46 Pred rat u Bosni, bio je jako popularno neko austrijsko zivotno osiguranje.. poznajem osobu koja je u penziji koristila te novce kao pomoch u izdrzavanju.. ako to jos uvijek postoji. mislim da bi bilo dobro uzeti ga... jer si u godinama..kad imash vremena da akumulirash iznos ...
Grawe. Postoji jos uvijek. Nije losa stvar, mada i to inflacija jede s vremenom.

Nekretnine su uvijek dobre. Neki manji stan na kredit, poslije je dobar asset za prodati ako zagusti ili drzati podstanare kao dodatak penziji.

Investiranje u akcije moze biti unosno, ali i jako rizicno.
User avatar
Edin H.
Posts: 46899
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#7 Re: Ušteđevina

Post by Edin H. »

Ma kakva štednja, mlad si :D , putuj, zezaj se, ganjaj trebe…

Ali ako ti je već do štednje Iskoristi taj novac kao depozit i kupuj nekretnine
zigzag
Posts: 5609
Joined: 18/04/2014 11:26

#8 Re: Ušteđevina

Post by zigzag »

Sa 31. godinom trčiš, grizeš, tražiš prilike... otimaš se, svaki dan novo...

Tridesete su godine za hiljadu projekata, kako životnih, tako i poslovnih

Ko u 31. razmišlja o ušteđevini , taj će cijeli život propuštati prilike, i uskraćivati sam sebe.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8128
Joined: 25/05/2013 23:49

#9 Re: Ušteđevina

Post by apsidejzi »

Elokventni wrote: 18/09/2022 15:32 Nadam se da je odgovarajuće mjesto za ovu temu. Apsolutno mi je jasno da mnogi ljudi nemaju mogućnost da ostvare dovoljne prihode, pa da od istih mogu izdvojiti određeni dio na štednju. I sam sam imao jedan relativno loš period, od nezaposlenosti, preko malih primanja, pa evo sada do neke situacije gdje mogu svaki mjesec izdvajati nešto. Zbog toga hoću da naglasim da temi nije svrha hvalisanje, pisanje nekih nerealnih iznosa i slično.

Upravo jer sam preživio neki neizvjesan period, želio sam da imam neku finansijsku sigurnost u smislu, ako ostanem bez posla da se mogu osloniti na ovu štednju dok ne nađem novi posao. Počeo sam istraživati malo na internetu i na bosanskom nisam pronašao neke baš posebne savjete, a koji su mi se činili korisnim. Na stranim jezicima sam čitao neke preporuke, no radi se odma i o drugim valutama itd. Zbog toga me interesuje, okvirno šta smatrate dobrom ušteđevinom? Neki okvirni plan mi je bio do 35 godine života uštediti iznos od dvije godišnje plate. Da li je to puno, malo, dovoljno?

Neke od stvari koje mi omogućavaju ovo su svakako i to što trenutno nisam oženjen i nemam djecu, također nemam ni automobil jer mi je posao relativno blizu. Dakle to su sve neke stvari koje bi također želio ostvariti uz ovu štednju.
Po mom shvatanju malo je previse drzati 2g ustedjevine. Inflacija je najgori neprijatelj ustedjevine i zato treba imati u steku neki iznos koji ce pokriti iznenadne nepredvidjene troskove. Sad sve naravno ovisi o visini plate jer taj iznos veoma lagano moze biti necijih 5-10 plata a necijih 2 godine a kod nekog je to jedna plata. Sam procjeni koliki bi mogao biti iznenadni trosak i skupi do te granice. Ostatak investiraj. Moja granica je vrijednost jednog prosjecnog polovnog ali dobrog automobila. Imam auto i ako mi rikne, zelim imati dovoljno fleksibilnosti da mogu kupiti drugo a da ne moram stiskati dok ne skupim. Svi ostali troskovi su mnogo manji. Npr rikne frizider, tv, sporet i sl. Kupim iz te kamare i onda polako namirim.

Najbolja investicija je u nekretnine ali za to treba dosta novca. Naravno, uvijek mozes skupiti do minimalnog iznosa za hipotekarni kredit i onda kupiti nesto na otplatu. Ako uzmes malo stariji objekat i ako si vjest u rukama mozes sam renovirati i onda prodati mnogo skuplje. Medjutim, i za to treba dobrih 4-5 godina ustedjevine tako da investiranje u nekretnine jeste najbolja ideja ali nije i najbrza. Ono sto je malo vise rizicno ali ne i nemoguce, jeste investiranje u hartije od vrijednosti a tu prvenstveno mislim na dionice. Ako krenes ulagati u dionice automatski halali 70% ulozenog novca jer dok se malo ustelis gubices. Nakon par fulova skontaces da na trzistu dionica nema brzih para, osim ako bas imas mnogo mnogo srece ili ako imas stelu i znas informaciju vise od ostalih (mada je to u pravilu ilegalno). Ja ulazem u dionice i dobro mi ide. Imam jedno jednostavno pravilo. Ulazem u dionice koje daju dividendu ali iskljucivo u firme koje imaju stabilan tok novca. Cilj mi je uloziti toliko da dividenda pokrije moje godisnje troskove. Moj plan je da do 55-e odem u penziju zahvaljujuci dividendama. CIjena dionica ide gore dole i ja ne prodajem dok cijena ne ode gore u visini 5 godisnjih dividendi. Tad prodam. Ako ode dole, nema veze. Svakako sam kupio firmu sa stabilnim finansijskim knjigama i trenutne fluktuacije mi ne smetaju. Treci oblik investiranja je kupovina robe koju mozes preprodati. Alternativno, kupovina nekih masina koje ces koristiti za proizvodnju necega. Ja volim obradu drveta i kupio sam par masina za obradu istog. Planiram praviti proizvode od drveta i prodavati ih. Trenutno eksperimentisem i ucim se raznim tehnikama.

Ne znam koliko para je tvoje dvije godisnje plate ali nemoj zaboraviti da je sve poskupilo i da inflacija trenutno jede 15-tak % tvoje ustedjevine. Znaci stednja do visine nekog velikog troska, ostalo investiranje.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5532
Joined: 04/08/2020 19:22

#10 Re: Ušteđevina

Post by -Chesterfield- »

Elokventni wrote: 18/09/2022 15:32 Nadam se da je odgovarajuće mjesto za ovu temu. Apsolutno mi je jasno da mnogi ljudi nemaju mogućnost da ostvare dovoljne prihode, pa da od istih mogu izdvojiti određeni dio na štednju. I sam sam imao jedan relativno loš period, od nezaposlenosti, preko malih primanja, pa evo sada do neke situacije gdje mogu svaki mjesec izdvajati nešto. Zbog toga hoću da naglasim da temi nije svrha hvalisanje, pisanje nekih nerealnih iznosa i slično.

Upravo jer sam preživio neki neizvjesan period, želio sam da imam neku finansijsku sigurnost u smislu, ako ostanem bez posla da se mogu osloniti na ovu štednju dok ne nađem novi posao. Počeo sam istraživati malo na internetu i na bosanskom nisam pronašao neke baš posebne savjete, a koji su mi se činili korisnim. Na stranim jezicima sam čitao neke preporuke, no radi se odma i o drugim valutama itd. Zbog toga me interesuje, okvirno šta smatrate dobrom ušteđevinom? Neki okvirni plan mi je bio do 35 godine života uštediti iznos od dvije godišnje plate. Da li je to puno, malo, dovoljno?

Neke od stvari koje mi omogućavaju ovo su svakako i to što trenutno nisam oženjen i nemam djecu, također nemam ni automobil jer mi je posao relativno blizu. Dakle to su sve neke stvari koje bi također želio ostvariti uz ovu štednju.
Najbolje da se oženiš i prepustiš ženi da ti čuva kamaru.
Znaju žene s parama... :D
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#11 Re: Ušteđevina

Post by Ci-Nick »

Evo većina ti savjetuju ulaganje u nekretnine.
Meni bi to bila zadnja opcija.
Prvo zbog ne tako jednostavne kupovine i prodaje, drugo zbog samih troskova kupovine, mislim na porez.
Treće zbog iznosa ulaganja.
Nekretnina koja kosta 200.000 se ne moze ni kupiti ni prodati u dijelovima. Ne može se ni diverzificirati.
Zivotno daje jako mali prinos. Jedva iznad 1% uz visestruko veću inflaciju.
Prva opcija je pokretanje biznisa. Ako imaš talenta za nesto,.. trgovina, zanatstvo,.. pokreni biznis. Imas idealnu starost za pokretanje biznisa.
Ako nisi za biznis, ulozi u tuđi biznis ili kupi dionica.
Kupi dionica Elektroprivrede, sad su 14 KM a sljedeće godine u ovo vrijeme će biti minimalno 28 KM.
Elokventni
Posts: 141
Joined: 30/07/2010 00:32

#12 Re: Ušteđevina

Post by Elokventni »

@zigzag
Iskreno ne vidim kako je štednja kontradiktorna radu, iskorištavanju određenih prilika itd. Cilj teme je valjda da u nekim realnim okvirima utvrdim koliko je pametno štediti koliko novca i slično.

@apsidejzi
Hvala na komentaru. Ima dosta korisnih informacija i razmišljanja koja dijelim. Duže već razmišljam i o nekom dodatnom poslu koji bi mogao pokrenuti sa prijateljem. Ali iskreno nismo ideju konkretizirali, pa se stalno vrtimo u krug. Pored toga sam razmišljao i o nekom manjem online biznisu. To su stvari koje trenutno ne bi bili veliki troškovi, pa bi eventualni finansijski rizik bio relativno nizak. Onako jedno pitanje kao neko ko je totalno neupućen u kupovanje dionica. Koliko je neki razuman početni kapital za takve stvari?
User avatar
apsidejzi
Posts: 8128
Joined: 25/05/2013 23:49

#13 Re: Ušteđevina

Post by apsidejzi »

Elokventni wrote: 18/09/2022 19:42 @apsidejzi
Hvala na komentaru. Ima dosta korisnih informacija i razmišljanja koja dijelim. Duže već razmišljam i o nekom dodatnom poslu koji bi mogao pokrenuti sa prijateljem. Ali iskreno nismo ideju konkretizirali, pa se stalno vrtimo u krug. Pored toga sam razmišljao i o nekom manjem online biznisu. To su stvari koje trenutno ne bi bili veliki troškovi, pa bi eventualni finansijski rizik bio relativno nizak. Onako jedno pitanje kao neko ko je totalno neupućen u kupovanje dionica. Koliko je neki razuman početni kapital za takve stvari?
Ja sam prvu investiciju zavrsio sa -100% :lol: propala firma. Imali lijepu pricu al nista konkretno. Kao da ti i tvoj jaran napravite firmu, stavite je na berzu i prodate je meni. Imate ideju ali nista u praksi.

Srecom to je bilo veoma malo para (mislim 150KM) tako da nisam puno grcnuo. Onda je proslo par godina dok sam se ponovo usudio. Nazalost nisam mnogo naucio nego sam opet poceo kupovati dionice na najnesigurnijoj berzi, ocekivao veliku dobit. Par puta ubo i zaradio nesto para, ali sve u svemu zavrsio godinu sa -60%.

E onda sam naucio lekciju i poceo analizirati firmu prije nego je kupim. U konacnici pronasao 10tak kompanija koje su nakon analize pokazale da su stabilne i poceo kupovati naizmjenicno. Kupim jednu za koju smatram da je cijena ispod vrijednosti. Onda cekam da naraste. U medjuvrmeenu neka druga od tih 10 padne zbog nekog glupog razloga. Ona prva narasla. Prodam, kupim ovu drugu i tako sam tih 10 tak redao par godina. Vrlo brzo skontas da vecina dionica ima cikluse kad idu gore kad dole i kad imas 10tak komada uvijek je jedna gore, jedna dole. Onda sam u jednom trenutku sve prodao i ulozio u kupovinu kuce uz hipotekarni kredit. Cijena kuce narasla u medjuvremenu i jos uvijek sam u dobrom plusu :D Kad sam opet skupio nesto para poceo ponovo kupovati i prodavati. Ide gore dole jer sad je malo zeznuto zbog korone i rata u Ukrajini, sve je dole ali to je vise strah od inflacije nego sto stvarno firmama lose ide. Mnoge firme nisu nikad bolje poslovale. Ja sam recimo, trenutno u minusu ali ne mislim prodavati jer ovo je privremeno. Idealna prilika da jos kupim.

Za mene nema razumnog pocetnog kapitala. Imas samo novac za koji nisi emotivno vezan. Ako ti je zao izgubiti sve, nemoj investirati. Bolje potrosi na nesto :D Moras biti spreman gledati minus i ostati hladnokrvan. Meni se prije kupovine kuce znalo desiti da mi kapital naraste i padne za citavu mjesecnu platu u toku jednog dana. Danas izgubim dvije plate, sutra naraste tri plate. Ja gledam one cifre i kontam, vidi budale. Kad legne prava plata meni bude smjesno. Ko da nije ni legla. Totalno izgubis orjentaciju o vrijednosti novca. Al hajde da ne zachatavamo o tome. TO dolazi tek sa iskustvom :D

Za pocetak ti preporucujem da odgledas nekoliko klipova ovog lika i da dobro saslusas sta ima da kaze. Prvih 9 minuta je uvod. Mozes ih preskociti.

soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#14 Re: Ušteđevina

Post by soha96 »

zigzag wrote: 18/09/2022 18:42 Sa 31. godinom trčiš, grizeš, tražiš prilike... otimaš se, svaki dan novo...

Tridesete su godine za hiljadu projekata, kako životnih, tako i poslovnih

Ko u 31. razmišlja o ušteđevini , taj će cijeli život propuštati prilike, i uskraćivati sam sebe.
Pa valjda trebas ustediti da bi investirao i ostvario nesto :-)

Sta mislis da lik koji postane milioner, to postane tako sto samo trci okolo i otvara hiljadu projekata bez ikakvih ulaganja. Stedis i ulazes u biznis i napredujes.
User avatar
mayab
Posts: 27025
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#15 Re: Ušteđevina

Post by mayab »

Za šta god se odlučio šta su ti ovdje savjetovali,
svakako sklopi kakav ugovor i o životnom osiguranju,ako to već nemaš ,
ipak tu ima neke dobiti,
a imaš ti i tvoji najbliži i neku sigurnost u godinama dok ne dođe vrijeme za isplatu akumuliranih sredstava.
Ja sam svoje životno stavio na kćerku , "nedobog" mi se šta desi prije nego doživim isplatu, cijeli unaprijed dogovoreni iznos ide kćerki...ima tu još opcija glede životnog osiguranja, malo se raspitaj.
A ako imaš dovoljno za kupnju nekretnine, i onda stavljanje pod rentu, to nije nimalo loše !
I sretno sa biznisom .
User avatar
nepass1
Posts: 9526
Joined: 06/07/2017 07:35

#16 Re: Ušteđevina

Post by nepass1 »

Covjek hoce dvije plate godisnje da ustedi vi o privatnom biznisu nekretninama ulaganjima

Dvije plate su 2-4kKM?!?!
zigzag
Posts: 5609
Joined: 18/04/2014 11:26

#17 Re: Ušteđevina

Post by zigzag »

Neko može, neko ne može.

Ne treba se zapakovat u neke štednje u tim godinama jer time čovjek sebe ograničava.
A ograničavati se u tridesetoj godini je recept za tanku budućnost.
U tim godinama sav dostupni kapital biti angažovan, na bilo koji način.


I biznisi se najčešće prave vanjskim finansiranjem, ne ušteđevinama.
User avatar
_Reds_
Posts: 9326
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#18 Re: Ušteđevina

Post by _Reds_ »

Sve zavisi kakvke planove imaš.

Ovi što ti kažu mlad si ti, lažu te.

Ne znam da li planiraš porodicu, ali ako planiraš, da si mlad nisi.

Ne znam, imaš li nekretninu, gdje živiš i kako.
Kako god, ako imaš neku solidnu platu, i nemaš troškova nekretnine (kredit ili iznajmljivanje), trebao bih bez problema moći da uštediš pola plate, odnosno 2 godišnje za 4 godine.

Ovdje neki pominju privatni biznis.
Inače sve do jednog, imaju te privatne biznise, uspješni samo tako.

Sa druge strane, uvijek je lakše rizikovati kad si sam, nego kad budeš imao porodicu.
zrakomlat
Posts: 10235
Joined: 23/09/2012 17:22

#19 Re: Ušteđevina

Post by zrakomlat »

nepass1 wrote: 19/09/2022 07:09 Covjek hoce dvije plate godisnje da ustedi vi o privatnom biznisu nekretninama ulaganjima

Dvije plate su 2-4kKM?!?!
Nabrzinu si vjerovatno preletio tekst pa nisi primjetio da je napisao 2 godišnje plate.
User avatar
nepass1
Posts: 9526
Joined: 06/07/2017 07:35

#20 Re: Ušteđevina

Post by nepass1 »

zrakomlat wrote: 19/09/2022 07:57
nepass1 wrote: 19/09/2022 07:09 Covjek hoce dvije plate godisnje da ustedi vi o privatnom biznisu nekretninama ulaganjima

Dvije plate su 2-4kKM?!?!
Nabrzinu si vjerovatno preletio tekst pa nisi primjetio da je napisao 2 godišnje plate.
Jesam jebi ga
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4367
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#21 Re: Ušteđevina

Post by VladaFBiH »

neki zlatni standard, da bi mirno spavao, je od 5 do 10 plata ušteđevine koje bi imao za trošenje u slučaju da ostaneš bez posla odnosno da možeš priuštiti sebi da 6-12 mjeseci ne radiš
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5532
Joined: 04/08/2020 19:22

#22 Re: Ušteđevina

Post by -Chesterfield- »

Jedno vrijeme je bilo aktualno da ljudi kupe ovce. :D
Ali moraš naći čobana koji već ima svoje ovce.
Napraviš s njim dogovor. Uglavnom ti nemaš ništa s ovcama, niti šta radiš. Stado se množi...
Ali kao i u svakom biznisu rizikuješ da se stado razboli - bruceloza i druge zarazne bolesti...
User avatar
Truba
Posts: 81199
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#23 Re: Ušteđevina

Post by Truba »

trgnut se iz letargije treba
ali mnogi koji su se trgnuli izgubili su :D
manji dio je uspio

najbolje je kernuti od 0 i svojim radom...
ali to je trgovina...informatika... uslužne djelatnosti

krenuti s desetinama tisućjev...ne znam nisam pametan :D sve češće govorim nisam pametan
User avatar
Ironmen
Posts: 5975
Joined: 29/07/2015 17:36

#24 Re: Ušteđevina

Post by Ironmen »

soha96 wrote: 18/09/2022 15:36 Ne bih drzao u stednji iznos veci od neke 2-3 godine troskova zivota. Ako mozes ustediti vise od toga onda ulazi u nesto, kupuj nekretnine. Drzati bas tako velike cifre na kamari je malo nelogicno jer gube vrijednost sa inflacijom.
Sta mu predlazes da kupi od nekretnina sa 2 godisnje plata ??. Sator mozda.
sale07
Posts: 1282
Joined: 18/05/2018 12:28

#25 Re: Ušteđevina

Post by sale07 »

VladaFBiH wrote: 19/09/2022 08:57 neki zlatni standard, da bi mirno spavao, je od 5 do 10 plata ušteđevine koje bi imao za trošenje u slučaju da ostaneš bez posla odnosno da možeš priuštiti sebi da 6-12 mjeseci ne radiš
Standard je 3 plate, al i to sigurno ovisi od plate. Nije isto plata od 1k i 5k.
Ovaj sa 5k lahko moze u slucaju problema spustiti mjesecnu potrosnju na 1k, al ovaj sa 1k nema kud nize.

Ja bih to ovako poredao
Ako ti je plata manja od 2k i nemas neki velik kredit 6 plata.
Ako ti je plata veca od 3k i nemas neki velik kredit 3 plate.
Post Reply