Ustavni sud Bosne i Hercegovine-Odluka o Danu Republike Srpske

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!

Da li će Ustavni sud BIH podleći političkom pritisku Izetbegovića i Dodika

Poll ended at 21/09/2016 19:49

Da-
15
44%
Ne-
16
47%
Ne znam-
3
9%

Total votes: 34

Crvene_brigade

Ustavni sud Bosne i Hercegovine-Odluka o Danu Republike Srpske

Post by Crvene_brigade » 16/09/2016 19:49

Da li će sutrašnja odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine koja će biti objavljena u subotu, 17.09.2016. godine značiti i konačno urušavanje integriteta ove institucije pred naletima kriminalizovanog političkog dvojca Dodik-Izetbegović?

arzuhal

Re: Ustavni sud Bosne i Hercegovine-Odluka o Danu RS-a

Post by arzuhal » 16/09/2016 20:02

Predsjednik Ustavnog suda BiH Mirsad Ćeman (iako i sam pišem skraćeno US jer je lakše, ipak bi, iz pijeteta prema najvišem državnom tijelu sudske vlasti u državi Bosni i Hercegovini, trebalo pisati cjelovit naziv, dok se manje važne stvari na nižim nivoima mogu pisati skraćeno, recimo FBiH ili RS...) je rekao da se Odluka može poništiti ako i samo ako se, u međuvremenu, pojavi neki pravni argument, neka pravna činjenica koja bi mogla zaista promijeniti raniju Odluku, a koja nije bila poznata u ranijem postupku.

Dakle, stvar je sasvim jasna: ako bi Ustavni sud BiH zaista sutra i promijenio svoju raniju Odluku, odnosno poništio je prihvatajaći žalbu RS-a i vratio stvar na početak, mora se taj razlog - ta pravna činjenica koja ranije nije bila poznata Ustavnom sudu a ima težinu da promijeni Odluku - jasno iznijeti, navesti i obrazložiti. Ukoliko tu tako zaista bude, onda Ustavni sud radi po zakonu a ne po političkom pritisku, ma ko šta govorio. I svi trebamo da prihvatimo to kao legalisti, ako smo legalisti.

Ukoliko Ustavni sud BiH poništi Odluku a ne navede jasno i nedvosmisleno koja je to pravna činjenica koja ranije nije bila poznata a koja je dovela do promjene Odluke, e onda možemo ustvrditi da Ustavni sud BiH djeluje prema političkim voljama...

Streptokok

Re: Ustavni sud Bosne i Hercegovine-Odluka o Danu Republike Srpske

Post by Streptokok » 16/09/2016 20:20

50:50

nece valjati ako je tek onako povuku, a opet bojim se da ce stranci podviti repove i bas to uraditi.

Danguba

Post by Danguba » 16/09/2016 21:22

Da li će Ustavni sud BIH podleći političkom pritisku Izetbegovića i Dodika
Pa ne moze dva puta Izetbegovic vrsiti pritisak. :-)

Svjedoci smo svakodnevnog i otvorenog pritisna na Ustavni sud iz manjeg entiteta od najvisih funkcionera.

Hoce li podleci tom jednostranom pritisku, vidjet cemo sutra.

vivaldi

Post by vivaldi » 16/09/2016 21:38

arzuhal wrote:Ukoliko tu tako zaista bude, onda Ustavni sud radi po zakonu a ne po političkom pritisku, ma ko šta govorio
dragi arzo zar si i ti ovako naivan postao...

arzuhal

Post by arzuhal » 16/09/2016 22:12

vivaldi wrote:
arzuhal wrote:Ukoliko tu tako zaista bude, onda Ustavni sud radi po zakonu a ne po političkom pritisku, ma ko šta govorio
Ne znam po čemu šta mjeriš i ocjenjuješ, ali ja navodim stvar definicijski i formalno.

vivaldi

Post by vivaldi » 16/09/2016 23:02

arzuhal wrote:
vivaldi wrote:
Ne znam po čemu šta mjeriš i ocjenjuješ, ali ja navodim stvar definicijski i formalno.
ma jebes definicije i formalnost, bitna je sustina,

u ovoj zemlji je sve politika, pa tako i sudovi, a tom politikom rukovode 3 osobe - bakir, mile i dragan.

ja ne znam nista o pravu, nisam ni vidovit, ali znam da danas, sutra, za pet ili 10 godina kakva god da bude apelacija, ko god da je podnese, ako bude protiv interesa srba i ti i ja i svi mi ovdje znamo kako ce glasati dvoje srpskih sudija, ako bude protiv interesa hrvata i ti i ja i svi mi ovdje znamo kako ce glasati dvoje hrvatskih sudija, ako bude protiv interesa bosnjaka i ti i ja i svi mi ovdje znamo kako ce glasati dvoje sudija bosnjaka.

konkretno ovaj slucaj je nevjerovatna ilustracija svih nasih apsurda.

apelaciju je podnio bakir izetbegovic, predsjednik sda , ustavnom sudu na cijem se celu nalazi mirsad ceman, covjek koji je svojevremeno bio v.d predsjednika sda , a na tu funkcija ga je postavio otac apelanta (alija) koji je u ratu zamrznuo funkciju predsjednika sda. drugi sudija je seada palavric, zena koja je bila potpredsjednik sda, clanica glavnog odbora sda i poslanik sda odakle je sda i progurala u ustavni sud ne ulazeci u njenu strucnost (da ne ulazimo u njen zanimljiv strucni cv).

mozemo se takodjer prisjetiti i slucaja cuvenog sudije ustavnog suda krstana simica koji je milorada neoprezno nazvao "sefe" pa otkrio svoju "nepristrasnost" i "nezavisnost" sto mu je i doslo glave pa su ovi danas bolje savladali mimikriju,

tu sva diskusija o nezavisnost i nepristranosti pocinje i zavrsava.

jedino dva pitanja koja se mogu postaviti (a oba su retoricka) su:

- kako je moguce da bilo kakav cak i niskorangirani politicar, a ne predsjednici i potpredsjednici stranaka politicar moze postati sudija opstinskog, a kamoli ustavnog suda? pitanje je retoricka je u cirkus zemlji gdje god se okrenes imamo cirkuzante na pozicijima.

- drugo pitanje je ako je to tako koji ce nam kurac uopste US? pitanje je retoricko je se na njega umjesto odgovora moze samo postaviti pitanje - koji ce nam kurac bilo sta, jer US nije nista ni bolji ni gori ni od entiteskih sudova, kanotnalnih, opstinskih, privrednih, od javnih preduzeca, administracije, zdravstva, skolstva..od bukvalno svege u ovoj zemlji. Sve funkcionise po principu - sta prodje, dobro je, a sto ne prodje jebaji ga, idemo dalje.

sutra ti vrlo lako US togu mogu obuci nepristrasni nikola spiric i dusanka majkic, a kad red zapadne nekog rusa da upadne medju strane sudije to ce uz 2 nezavisna hrvata biti odlucujuca peta ruka, a onda ce da nagrnu apleacije iz lakstasa i sirokog.

ali nije ti to bitno.

danasnja bosna i hercegovina je rezultat 100 hiljada mrtvih, par stotina hiljada invalida, milion izbjeglih, nato bombarodvanja, snaznog politickog svojevreemnog zalaganja najmocnjih svjetskih sila, rigoronzih sankcija, hapsenja...najdramaticnijih mogucih okolnosti koje su trajala godinama.

bilo kakvu promjenu sustinske prirode (osim jednoglasnog unutrasnjeg dogovora sve tri strane) ne mogu donijeti nikakve sudske odluke taman da je sudija sveti petar i ostali sveci, a kamoli neki beznacajni krstani i seade koji se svakako ne smiju mijesati u svoj posao bez odobrenja onih koji su ih tamo poslali. ko misli drugacije, taj je politicki naivan do besvjesti.

ono sto se eventualno moze postaviti kao pitanje u ovom konkretnom slucaju, jeste da li je 9 januar bas bio neko sustinsko pitanje za srbe pa je mile ovako zapjenio?

najvjerovatnije da nije, ali je mile imao 5-6 dobrih razloga da bas njega potegne za refrendum:

- referendum je tempirao pred same izbore i moguce je da utice na izbore dovoljno da mu omoguci prevagu i pobjedu. kazem prevagu jer refrenedum sam po sebi mu ne moze donjeti pobjedu, a oko vlasti i moci se sve vrti pa je pobjeda uvijek bitna

- drugi razlog je sto refrenedum o svetom stefanu i njegovo slavlje nije pitanje zbog kojeg ce saradnici usred noci buditi obamu i merkelovu pa je vrlo izvjesno da nece biti nekih velikih posljedica

- referednum ce dati odgovor da li ce jovanka iz ugljevika 9 januara otici na posao u opstinu ili nece, sto znaci da mu za ovaj refrenedum ne treba nicije priznanje jer ga sam moze provesti sto je vrlo bitno

- odrzavanjem refreenduma ce ojacat i svoj kredibilitet nakon vec bezbroj prijetnji raznim refreenduma. ovim refrenedumom (koji je najbezaleniji) ce pucnastvu pokusati pokazati da drzi rijec.

to su neki od razloga, a ima ih jos.

i na kraju sta ce desiti ako ga odrzi? malo talasanja par dana, a onda opet sve po starom. pitanje ce se opet aktuelizirati u januaru u povratnickim opstinama i u srebrenici ako camil opet pobjedi, ali za par dana i to ce prestati.

u februaru cemo vec imati neku najnoviju krizu boga pitaj oko cega pa ce sve opet jovo nanovo.

Danguba

Post by Danguba » 17/09/2016 00:06

Zbog pristrasnosti nasih sudija, sudije stranci ce donijeti ''pravno'' ne ''politicku'' odluku i zato sudije stranci trenutno ne odgovaraju Dodiku.
Nije kriv Bakir zbog apelacije. US je mogao to rijesiti i na drugi nacin(odbiti apelaciju) ali je vjerovatno nasao razloga zbog cega je donio prvobitnu odluku. To sto se sudije iz reda Srba nisu slagale sa njom ne znaci da su gledali ''pravno'' nego stranacki ''politicki''.

Referendum jednom prosao(u ovom obliku), otvarara se mogucnos za 101 u narednom periodu(sto ce se sigurno desavati. Stalno cemo biti ''na ivici'' sukoba jer ce nastupiti anarhija(bezvlasce).

Referendum kao referendum je dozvoljen ali u ovom obliku, sigrno nije(referendumom na odluke najveceg sudskog organa). Referendum o infrastrukturalnim pitanjima u entitetu, kantonu, opstini...je sasvim normalan a da mjesna zajednica trazi ponistenje odluke Kantonalnog ili US RS je nelogican.

MZ Kozarac ne mora vise da postuje ni jednu odluku koja im se ne svidja jer bi imali pravo na referendum.

Nije Bakir kriv zato sto je podnio apelaciju(velikosrpska podvala).
Niko nije preglasan u US i nije politicka nego pravna odluka.(opet velikosrpska podvala)
Nije da nece ostaviti posljedice. Nista nece biti kao prije. Mnogi koji su bili optimisti sada polako gube taj optimizam ''sta ce se desiti dan poslije''.

Kako god bilo, vrijeme je da neko pocne stemati Dejton.

vivaldi

Post by vivaldi » 17/09/2016 00:52

Danguba wrote:Zbog pristrasnosti nasih sudija, sudije stranci ce donijeti ''pravno'' ne ''politicku'' odluku i zato sudije stranci trenutno ne odgovaraju Dodiku.
ma opet naivnost. sve te sudije su pazljivo probrane, kakvo crno pravo.

davno sam napisao da je cak i sudski epilog genocida i uloge srbije dogovoren u beogradu, a ne presudjen u hagu, mada ljudi jebu mjaku sakibu softicu koji se pito ko i mi.

srbija godinama nije isporucivala optuzene niti slala dokumentaciju, a onda je expresno sve zavrseno u kratkom roku - isporuceni i ljudi i dokumentacija. Zar nikome nije palo na pamet da tu nesto smrdi? ameri kad su podigli optuznicu jasno je bilo da ih zbog svog ugleda ne mogu vise povuci, a za pravdu ih je bolila neka stvar. ponudili su srbiji deal da zrtvuje optuzene, a zauzvrat ce se ameri pobrinuti da nema kolektivnih posljedica.

sve sto se poslije desavalo u hagu je bila samo realizacija tog dogovora, a to su zadnjih godinu-dvije potvrdili mnogi tuzioci od dzefrija najsa pa nadalje - zatamnjene strane dokumenata, misteriozni nestanak dokaza, forsiranje nespremnih optuznica, odabir sudija...taj najsov intervju i sada imas na al jazeera portalu. naravno sve te sudije i tuzioci su sutili ko zaliveni dok se uzimala plata od par desetina milja, a savjest im redom proradila tek po isteku mandata.

zato si i u slucaju srbije imao solomosnku presudu u fazonu nisu krivi, ali i jesu.

cak je i u ovom slucaju jedan strani sudije imao izdvojeno misljenje. glasao je u fazonu "da nije po zakonu, ali nije bas ni protivzakonito"
Danguba wrote: Referendum kao referendum je dozvoljen ali u ovom obliku, sigrno nije(referendumom na odluke najveceg sudskog organa). Referendum o infrastrukturalnim pitanjima u entitetu, kantonu, opstini...je sasvim normalan a da mjesna zajednica trazi ponistenje odluke Kantonalnog ili US RS je nelogican. MZ Kozarac ne mora vise da postuje ni jednu odluku koja im se ne svidja jer bi imali pravo na referendum. Nije Bakir kriv zato sto je podnio apelaciju(velikosrpska podvala). Niko nije preglasan u US i nije politicka nego pravna odluka.(opet velikosrpska podvala) Nije da nece ostaviti posljedice. Nista nece biti kao prije. Mnogi koji su bili optimisti sada polako gube taj optimizam ''sta ce se desiti dan poslije''. Kako god bilo, vrijeme je da neko pocne stemati Dejton.

sto se tice ostatka posta, to su sve proizvoljne forumske spekulacije.

a forum ko forum. u prosjeku svaka dva mjeseca pocinje rat. tema o dodiku je otvorena prije 8 godina, a otkako je otvorena broje mu se zadnji dani, rs godisnje bankrotira u prosjeku 7 do 10 puta, ameri naravno imaju tajni plan, imaju ga i rusi, refrendumi, otcjepljenja, treci entitet, blablabla

naravno niko nikad nije postavio pitanje "inventure" stotina pogresnih tvrdnji koje su se preturile preko foruma u prteklih 15 godina.

but who the fuck cares, zivi se za aktuelni trenutak :D

channel10

Post by channel10 » 17/09/2016 01:23

Potvrdit će već donesenu odluku i započinje igranka :mercireklama:

arzuhal

Post by arzuhal » 17/09/2016 06:34

vivaldi wrote:

u ovoj zemlji je sve politika, pa tako i sudovi, a tom politikom rukovode 3 osobe - bakir, mile i dragan.

ja ne znam nista o pravu, nisam ni vidovit, ali znam da danas, sutra, za pet ili 10 godina kakva god da bude apelacija, ko god da je podnese, ako bude protiv interesa srba i ti i ja i svi mi ovdje znamo kako ce glasati dvoje srpskih sudija, ako bude protiv interesa hrvata i ti i ja i svi mi ovdje znamo kako ce glasati dvoje hrvatskih sudija, ako bude protiv interesa bosnjaka i ti i ja i svi mi ovdje znamo kako ce glasati dvoje sudija bosnjaka.

apelaciju je podnio bakir izetbegovic, predsjednik sda , ustavnom sudu na cijem se celu nalazi mirsad ceman, covjek koji je svojevremeno bio v.d predsjednika sda , a na tu funkcija ga je postavio otac apelanta (alija) koji je u ratu zamrznuo funkciju predsjednika sda. drugi sudija je seada palavric, zena koja je bila potpredsjednik sda, clanica glavnog odbora sda i poslanik sda odakle je sda i progurala u ustavni sud ne ulazeci u njenu strucnost (da ne ulazimo u njen zanimljiv strucni cv).

mozemo se takodjer prisjetiti i slucaja cuvenog sudije ustavnog suda krstana simica koji je milorada neoprezno nazvao "sefe" pa otkrio svoju "nepristrasnost" i "nezavisnost" sto mu je i doslo glave pa su ovi danas bolje savladali mimikriju,

- kako je moguce da bilo kakav cak i niskorangirani politicar, a ne predsjednici i potpredsjednici stranaka politicar moze postati sudija opstinskog, a kamoli ustavnog suda? pitanje je retoricka je u cirkus zemlji gdje god se okrenes imamo cirkuzante na pozicijima.

- drugo pitanje je ako je to tako koji ce nam kurac uopste US? pitanje je retoricko je se na njega umjesto odgovora moze samo postaviti pitanje - koji ce nam kurac bilo sta, jer US nije nista ni bolji ni gori ni od entiteskih sudova, kanotnalnih, opstinskih, privrednih, od javnih preduzeca, administracije, zdravstva, skolstva..od bukvalno svege u ovoj zemlji. Sve funkcionise po principu - sta prodje, dobro je, a sto ne prodje jebaji ga, idemo dalje.

sutra ti vrlo lako US togu mogu obuci nepristrasni nikola spiric i dusanka majkic, a kad red zapadne nekog rusa da upadne medju strane sudije to ce uz 2 nezavisna hrvata biti odlucujuca peta ruka, a onda ce da nagrnu apleacije iz lakstasa i sirokog.

ali nije ti to bitno.

danasnja bosna i hercegovina je rezultat 100 hiljada mrtvih, par stotina hiljada invalida, milion izbjeglih, nato bombarodvanja, snaznog politickog svojevreemnog zalaganja najmocnjih svjetskih sila, rigoronzih sankcija, hapsenja...najdramaticnijih mogucih okolnosti koje su trajala godinama.

bilo kakvu promjenu sustinske prirode (osim jednoglasnog unutrasnjeg dogovora sve tri strane) ne mogu donijeti nikakve sudske odluke taman da je sudija sveti petar i ostali sveci, a kamoli neki beznacajni krstani i seade koji se svakako ne smiju mijesati u svoj posao bez odobrenja onih koji su ih tamo poslali. ko misli drugacije, taj je politicki naivan do besvjesti.

ono sto se eventualno moze postaviti kao pitanje u ovom konkretnom slucaju, jeste da li je 9 januar bas bio neko sustinsko pitanje za srbe pa je mile ovako zapjenio?

najvjerovatnije da nije, ali je mile imao 5-6 dobrih razloga da bas njega potegne za refrendum:

- referendum je tempirao pred same izbore i moguce je da utice na izbore dovoljno da mu omoguci prevagu i pobjedu. kazem prevagu jer refrenedum sam po sebi mu ne moze donjeti pobjedu, a oko vlasti i moci se sve vrti pa je pobjeda uvijek bitna

- drugi razlog je sto refrenedum o svetom stefanu i njegovo slavlje nije pitanje zbog kojeg ce saradnici usred noci buditi obamu i merkelovu pa je vrlo izvjesno da nece biti nekih velikih posljedica

- referednum ce dati odgovor da li ce jovanka iz ugljevika 9 januara otici na posao u opstinu ili nece, sto znaci da mu za ovaj refrenedum ne treba nicije priznanje jer ga sam moze provesti sto je vrlo bitno

- odrzavanjem refreenduma ce ojacat i svoj kredibilitet nakon vec bezbroj prijetnji raznim refreenduma. ovim refrenedumom (koji je najbezaleniji) ce pucnastvu pokusati pokazati da drzi rijec.

i na kraju sta ce desiti ako ga odrzi? malo talasanja par dana, a onda opet sve po starom. pitanje ce se opet aktuelizirati u januaru u povratnickim opstinama i u srebrenici ako camil opet pobjedi, ali za par dana i to ce prestati.

u februaru cemo vec imati neku najnoviju krizu boga pitaj oko cega pa ce sve opet jovo nanovo.
Svašta ti nešto reče što svi dobro znamo (ili, barem, što ne isključujemo iz priče) al' ne reče da je Venecijanska komisija, na koju Bakir i Mile nemaju baš toliko utjecaja, ocijenila 9. januar koji se uzima kao Dan RS-a kao diskriminatoran datum za nesrbe.

Dakle, vivaldi, postoje i neki vandejtonski parametri, neke civilizacijske norme i vrijednosti po kojima se stvarnost ravna, ne samo "šta tri naroda misle" i što se ne tiče samo krsti i seadi...I to je suština, a ne formalnost.

Toto

Post by Toto » 17/09/2016 07:53

ima li direktni prenos??

channel10

Post by channel10 » 17/09/2016 11:20

KvaziExpert wrote:Kad ce se otprilike znati odluka?
Sjednica je počela jutros u 8 sati.

arzuhal

Post by arzuhal » 17/09/2016 11:24

Verujem
Ustavni sude
ti barem
poznaješ lude
vi nešta petljate svoje...
Al PIK je PIK,
a Dick je Dick...

arzuhal

Post by arzuhal » 17/09/2016 11:31

Neće to brzo...U Ustavnom sudu imaju slične pauze k'o kadhoš izvadit ZK: troje idu na pauzu u 10h, troje u 10:30, a troje u cirka 11...Koliko sam sad rek'o, devetoro? To je to...

Edin H.

Post by Edin H. » 17/09/2016 11:59

vivaldi wrote:

ali nije ti to bitno.

Nezavisno sudstvo u BiH :-)

Edin H.

Post by Edin H. » 17/09/2016 12:01

Toto wrote:ima li direktni prenos??
Hoce li biti navijaci? :zzzz:

channel10

Post by channel10 » 17/09/2016 12:55

Hoce tebra. Sve Edin do Edina. Cudno ime za srbina :skoljka:

Edin H.

Post by Edin H. » 17/09/2016 13:20

channel10 wrote:Hoce tebra. Sve Edin do Edina. Cudno ime za srbina :skoljka:

:zzzz:

jasko_ba

Post by jasko_ba » 17/09/2016 13:34

Majku glupu, kad je nekome ovo prioritet u zivotu. Travu im treba zabraniti, nek lizu kamenje :lol:
Banjalučani uz trubače iščekuju odluku Ustavnog suda
Image

bingov buraz

Post by bingov buraz » 17/09/2016 13:39

Jel ovo frtljavac Stevandic u dresu?

mO k3

Post by mO k3 » 17/09/2016 13:42

jasko_ba wrote:Majku glupu, kad je nekome ovo prioritet u zivotu. Travu im treba zabraniti, nek lizu kamenje :lol:
Image
Ovo je bolest ...

tandmand

Post by tandmand » 17/09/2016 13:46

jasko_ba wrote:Majku glupu, kad je nekome ovo prioritet u zivotu. Travu im treba zabraniti, nek lizu kamenje :lol:
Image
Po običaju, svaki rezultat će oni proslaviti kao pobEdu. :mrgreen:

and

Re: Ustavni sud Bosne i Hercegovine-Odluka o Danu RS-a

Post by and » 17/09/2016 13:55

arzuhal wrote:Predsjednik Ustavnog suda BiH Mirsad Ćeman (iako i sam pišem skraćeno US jer je lakše, ipak bi, iz pijeteta prema najvišem državnom tijelu sudske vlasti u državi Bosni i Hercegovini, trebalo pisati cjelovit naziv, dok se manje važne stvari na nižim nivoima mogu pisati skraćeno, recimo FBiH ili RS...) je rekao da se Odluka može poništiti ako i samo ako se, u međuvremenu, pojavi neki pravni argument, neka pravna činjenica koja bi mogla zaista promijeniti raniju Odluku, a koja nije bila poznata u ranijem postupku.

Dakle, stvar je sasvim jasna: ako bi Ustavni sud BiH zaista sutra i promijenio svoju raniju Odluku, odnosno poništio je prihvatajaći žalbu RS-a i vratio stvar na početak, mora se taj razlog - ta pravna činjenica koja ranije nije bila poznata Ustavnom sudu a ima težinu da promijeni Odluku - jasno iznijeti, navesti i obrazložiti. Ukoliko tu tako zaista bude, onda Ustavni sud radi po zakonu a ne po političkom pritisku, ma ko šta govorio. I svi trebamo da prihvatimo to kao legalisti, ako smo legalisti.

Ukoliko Ustavni sud BiH poništi Odluku a ne navede jasno i nedvosmisleno koja je to pravna činjenica koja ranije nije bila poznata a koja je dovela do promjene Odluke, e onda možemo ustvrditi da Ustavni sud BiH djeluje prema političkim voljama...
ne kontam kako bi ustavni sud mogao promijeniti odluku?
jedino što se u međuvremenu desilo je presuda karadžiću

hAZNADAR

Post by hAZNADAR » 17/09/2016 13:59

Image
Neki izvor, link?

Post Reply