USTAŠLUK

feral.tribune
Posts: 864
Joined: 29/01/2008 17:23
Location: u uvali moga djetinjstva

#26 Re: USTAŠLUK

Post by feral.tribune »

zlajo wrote:Za one kojima rijec "ustasluk" se tako lako prelijeva preko jezika bilo bi dobro da se malo bolje upoznaju sa povjescu hrvatskog naroda,prije nego se upute komentirati.U Yugi su generacije filovane sa pricama o Hrvatima koji su cim pokazu malo svoje nacionalne orjentiranosti nazivani ustasama.Kao ono prvo i najbitnije sto mnogima od vas uopce nije ni znano.Ustase i Ante Pavelic nikada nikavim izborima, koji bi se provodio u hrvatskom narodu, nisu dospjeli na vlast. Vec su ih na vlast doveli Hitler i njemacki nacisti okupirajuci tada cijelu Hrvatsku.Tokom svih tih godina rata nikada nisu provodeni izbori za vlast,niti su ustase imale veliku potporu u hrvatskom narodu.Odlaskom i padom nacisticke Njemacke nestaju i ustase sa politicke scene Hrvatske.
Trebali li spomenuti da je prvi oslobodilacki pokret i ustanak organiziran upravo u Hrvatskoj,u nasoj nekadasnjoj YU.Netko je spomenuo Bleiburg, da su samo tamo ustase pobijene,ajde de, ali ubijan je svatko tko je mogao biti opasan za novi komunisticki rezim.Ogroman broj Hrvata tada,kao i kasnije nikada nije bio za Jugoslaviju.Ne zato sto su ustase, vec zato sto su bili za potpuno drugaciji politicki sistem i sto su znali (imajuci iskustva sa prvom Jugoslavijom)da Jugoslaviju koriste srpski politicari kako bi dominirali i provodili svoju politiku.
Da se ne vracam sada u to kako je nastala prva Yuga,Kraljevina SHS,odnosno u svom samom pocetku Drzava SHS,u kojoj su Slovenci i Hrvati bili naivno uvuceni nakon pada Austijske Monarhije,da bi u vrlo kratkom vremenu izgubili jako mnogo svoje samostalnosti i nametnuta im diktatura srpskog kralja.
U doba nakon 2. svjestkog rata bilo koji oblik pokazivanja hrvatske nacionale pripadnosti je bio automatski povezivan sa ustaslukom, sto jedno sa drugim nikakve veze nema. Svatko normalan u Hrvatskoj optuzuje ustase i njihova djela tokom 2. svjetkog rata i to je ogromna vecina Hrvata.Da jedan dio omladine se indentificira sa simbolima ustasa, je fenomen koji imamo i u ostalim zemljama Evrope na gotovo potpuno isti nacin.Uglavnom taj dio omladine niti je svijestan,a niti se zanima za to sto ustase stvarno jesu bili.I oni su samo neznatna manjina, koja dolazi do izrazaja samo na skupovima i koncertima poput Thompsona.
Nitko normalan u Evropi ne gleda na Hrvate kroz Ustasluk, izuzetak je dobar dio Srba koji su se Jasenovcem opravdavali za sve svoje agresorske namjere i zvjerstva koja su cinili tokom rata.Danas postaju svijesni da su izgubili (prokockali) prliku da budu vodeci narod na Balkanu.Osim tih nekih Srba, u novije vrijeme jedan dio Bosnjaka djeli to misljenje o Hrvatima,a sa druge strane nisu na cisto s tim da li su im Hrvati bili saveznici (pogotovo 95. kada su Srbi bili stjerani do Banja Luke) ili neprijatelji (sukobi u Srednjoj Bosni,Mostaru...).
U svakom slucaju onima koji Hrvatima ne zele dobro, naklapanje o Ustasluku moze izgledati kao jedan dobar joker u rukavu (koji se eto moze korisiti samo za zamaglivanje vlastitog naroda,posto tih predrasuda Evropa i ostali svijet nema).Zivjeti u paranoji kako "svi oni koji su oko nas" ,nama zele nesto oteti, napakostiti ,unistiti,...nije bas dobra osnova za jednu svijetliju i bolju buducnost.Prije svega zato sto ne odgovara realnosti, a zatim i iskljucuje bilo kakvu pozitivnu povezanost i suradnju sa svojim susjedima.....Pogotovo onda kada smo jadni,nerazvijeni, slabo organizirani,nemoci da budemo samostalni....da ne kazem dobrim dijelom izgubljeni u mnogo cemu...

Zaista , logorasi Dretelja i stanovnci Vakufa , Mostara Prozora Stoca , Capljine ...Ahmica ...ni danas nisu nacisto ko im je bio saveznik a ko neprijatelj jerbo mrtva usta ne govore a oni koji su prezivjeli zanijemili su .
Sto se tice pokazivanja bezazlenih hrvtaskih nacionalnih osjecaja , narocito kada igra repka Hrvatske pouceni iskustvom iz 1998 kada je Hrvatska dobila Njemacku , dok traje EP 2008 muslimani od Stoca do Viteza idu na pijacu u pancir kosuljama i sljemovima a jaja trpaju u blinirane cekere .Naime te ' 98 pored dva gola u istocnom dijelu grada Mostara pale su i dvije glave .Jedna mlada djevojka izbjeglica iz Nevesinja platila je glavom jer nije znala razlikovati " hrvatsku nacionanalnu pripadnost " od ustasluka i rafalne paljbe iz drugog dijela grada .
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#27 Re: USTAŠLUK

Post by fixer »

jennisjoplin wrote:
fixer wrote:janis
nije bitno sta su radili gore ako im sistem nije dao priliku da objasne sta su radili. i najveceg kriminalca kad ubijes bez sudjenja pravish od njega zrtvu. vidit cete kroz godine kad se razvije prica u narodu da je slobu ubio hag kako ce ga krenuti velicati srpski narod. svakog zlocinca je bitno osuditi jer na taj nacin zakopavas njegovu politiku. da je hag osudio slobu, danas tadic ne bi mogao da zbog koalicije sa sps-om abolira citavu njegovu zlocinacku politiku.
nisi hvatio ni ti a ni fiore sto je receno, a ni ostali a pogotovo zlajo.ni ja ni svi vi nisu bili rodjeni kada se to desavalo a znamo samo istinu jer nam je "neki rodjak" zaglavinjao tamo negdje. ispade da ni partizani nisu oslobodili od fazisma bivsu zemlju. za zlaju koji napisa Kuran od ove teme jedno pitanje: OGRANICI SE SAMO NA bIh I NABROJI MI SVE FABRIKE KOJE SU NAPRAVLJENE U DOBA MRAKA I U KOJIMA SU RADILI I HRVATI (mozes i nabrojati i koliko ih je radilo), a onda mi pored toga nabroji koliko je fabrika izradjeno od ovih sto upalise svjetlo, donesose demokratiju, oslobodise hrvate i na kraju koliko hrvata radi u tim njihovim demokratski izgradjenim tvornicama/fabrikama :run:
nista nije crno bijelo, pa ni jugoslavija nije bijela onoliko koliko je ti predstavljas. shvati da je tebi bilo vaznije imati posao i neku egzistenciju, a opet nekom drugom su vaznije individualne slobode. isto sad moderna hrvatska ima mnogo negativnih pojedinosti u odnosu na jugoslaviju. nikad nisam volio ljude koji su generalizirali. posebno kad su me ljudi u hrvatskoj pitali da li volim titu ili tudjimana. i jedan i drugi su imali pozitivnih stvari i mnostvo negativnih, a to nije razlog da se proglasavaju ni svetcima, ni demonima.
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#28 Re: USTAŠLUK

Post by fixer »

ObiVan wrote:Ustastvo je unutrasnjo-spoljasnji problem Hrvatske, okoline, pa cak i nemalobrojne migracije. Uzroka ima toliko da bi se moglo sastaviti bar deset dobrih knjiga o tome, neki faktori su specificni, a drugi su tipicni za zemlju sa mozda i preprogresivnim i intenzivnim rastom nacionalizma. Moze se reci da u Hrvatskoj postoji neka standardna populacija, koja se decenijama nije slagala sa politikom Jugoslavije, sa polozajem hrvatskog naroda, hrvatstva i ostalog. Ta grupa fungira kao motor ustastva, te njegovo neiscrpno gorivo, jer se slobodno moze reci da su frustracije te populacije preuspjesno usadjene u naredne generacije, te se neprestano reproduciraju i gomilaju. Za te ljude partizanska istorija Hrvatske, jugoslavenska istorija Hrvatske i ostalo predstavljaju mrlju i bolnu tacku, kojoj se radikalizmom suprotstavljaju. Ova snaga je fundamentalna za ustastvo u Hrvatskoj. Druga snaga je ona reaktivna, koja je nastala ratom 90ih, gdje je kroz rat intenziviran nacionalni osjecaj i prezir prema svemu sto nije u skladu sa idejom o novoj drzavi. Tudjman je jako vjesto uvezao ove dvije struje, te napravio po meni nesavladiv temelj i zid ustaske ideje i sile na prostoru Hrvatske. Ma koliko apsurdno sve bilo, pomalo tragikomocni, da jedan partizanski general bude regenerator ustaske ideje, to je tuzna realnost hrvatske istorije i sadasnjosti. Treca snaga ustaske struje je migracija, koja kao i prva ima neiscrpnu frustraciju i prezir prema svemu sto nije u skladu sa ustaskom idejom, te je iz raznoraznih razloga bila prisiljena da se nastani od Argentine do Australije, gdje je dovoljno plodno pripremana podrska buducoj Republici Hrvatskoj po cijeni da se ideja ustastva sto bolje etablira u novoj drzavi. Ne smijemo nikako zaboraviti odredjenu grupaciju na prostoru BiH, koja se vise identificira sa bilo kojom ustaskom idejom, nego sa bilo kojom drugom na prostoru Hrvatske. Zasto je sve to ustvari problem? Ustastvo kao frizirani i intenzivni oblik ljubavi prema drzavi i svome narodu i ne predstavlja znatan problem. Veci je problem pozicioniranje ustastva kao lajtmotiv hrvatske istorije, te hrvatske drzave. Jedan takav cin je tako kontradiktoran, te u sukobu sa svim partizanskim idejama, sa brojnim zrtvama koje su pale u odrzanju Hrvatske, kasnije Jugoslavije. Nadasve tragicno je da na prostoru Dalmacije, koja je dala tolike zrtve u NOB, sada prevladava ideja ustastva i NDH. Medjutim to je jedna perpetum mobile struktura, jako dobro osmisljena od strane ideologa ustastva, koja se nece vise moci ni eliminisati. Danas-sutra kroz Hrvatsku moze da hoda i 80 posto anti-ustaski-raspolozenih, no to nece ugroziti korijene koje je pustilo ustastvo u toj drzavi. Evropa taj pokret dozivljava kao posljedica mlade drzave, te njenog izfriziranog nacionalizma, no mislim da je to samo potcijenjivanje problema. S druge strane se tu nista i ne moze ucinit, kockice su se slozile tako, sve je vise sklonijih ustastvu, a manje onih koji ga kategoricki odbijaju. Za nadati se da ce svijest nacije razviti sposobnost da napravi disjunkciju izmedju patriotizma, ljubavi prema domovini i jednoj fasistickoj ideji. Ja sam je napravio.
:thumbup: :thumbup:
sa vecinom stvari se slazem. svaka cast. samo ja ne vidim da je ustastvo toliko rasprostranjeno u hrvatskoj kao sto ti kazes. puno je tu medija koji su izuzetno jaki a jedva cekaju da napadnu na zadnje bastone ustastva. sam sanader je politicar koji je mnogo daleko od ustastva, ali nije mu zelja da ulazi u taj sukob iz razloga sto mu je to preriskantan posao s obzirom na neraskidivu vezu izmedju "domoljublja" i ustastva.
u danasnjoj europi samo dvije vlade nisu iz desnice, tako da ce mnogo njih zatvoriti pomalo oci na sitne ekcese. u hrvatskoj fasizam je mnogo manje opasan nego u italiji, i ako europa ima nekog napadati zbog fasizma, mora berlusconijeve koalicione partnere.
al milan je samo takav kreten koji steti ugledu sdp-a. sdp mora uci u obracun sa njim.
User avatar
bihpatriot
Posts: 304
Joined: 13/01/2008 18:09

#29 Re: USTAŠLUK

Post by bihpatriot »

:D :D :D E ljudi ja fakat ne volim diskutirati o politici (imam pametnijeg posla), ali ovo mi je jedna od najinteresantnijih tema na koju sam naletio u nekim svojim proucavanjima, pa evo, rek da ostavim i svoj komentar. Mislim, pravo su me iznenadile neke stvari koje sam zakljucio o ustasama i ono totalno sam promijenio misljenje od onoga koje sam imao bazirano na partizanskim udzbenicima o ustasama.

Nastojacu da iznesem to analiticki (koliko me mozgov sluzi). Prvo, ustaski pokret je nesto sto ima korijene u pravastvu, tj. Stranci Prava koja je utemeljena 1861. godine (bastinici su danasnji HSP). Idejni tvorac pravaske ideologije je Ante Starcevic, i ono sto mi je bilo interesantno pravo je slijedece (citat, Ante Starcevic):
"Svaki je narod smjesa različitih naroda, različite krvi..Kako nam Hrvatstvo završava iza posljednjeg Hrvata, tako nam međunarodno bratstvo prestaje iza posljednjeg naroda..Mi sudimo da sreća i nesreća svakog naroda na istoku Europe, stoje bezuvjetno od sreće i nesreće susjednih mu naroda..Ja sam za sjedinjenje svih naroda, za jedinstvo cijeloga čovječanstva...

...Mi iskreno ljubimo i za brata držimo i Srba, i Nijemca, i Talijana, i Židova, i Ciganina, i Luterovca, svakoga tko radi za općenito dobro svoga naroda i cijele domovine, a plašimo se jednako i Hrvata i Srba, svakoga tko je protiv onim skupnim svetinjama. Zato makar se svi proglasili za Hotentote ili nas se svaki zvao posebnim imenom, samo da svi budemo slobodni i sretni."
E sada, uporedite ovo sa onim Garasaninovim iz 1844. i Njegosevim (koja ono godina biii): jednu trecinu pobiti, jednu trecinu protjerati, jednu trecinu pokrstiti... :roll: :roll: :roll:

Pravastvo je prakticno "prestalo postojati" u korist Radnicke stranke Stjepana Radica, po osnivanju Drzave Srba, Hrvata, i Slovenaca, 1918. - 1921. i to po nalogu tadasnjeg predsjednika stranke Ante Pavelica(!!!) koji je tada zastupao stav integracije svih jugoslovenskih naroda, i to pazi sad ovo, u apsolutisticku centralisticku monarhiju sa glavnim gradom Beogradom i dinastijom Karadjordjevica "na celu"!!!

Tacka nastanka "Ustaskog revolucionarnog pokreta" kako to staseu promoviraju se uzima ubistvo Stjepana Radica, Pavla Radica, i Djuru Basariceka, od strane zastupnika Radikalne stranke(!!!) Punise Racica u parlamentu Kraljevine SHS(!!!)... Dakle, ovo je tacka u historiji u kojoj pravastvo prelazi u ustastvo, pod dirigentskom palicom Ante Pavelica, a rezultate ukratko i znamo:
- Surovanje sa Nijemcima i Italijanima (dvije okupacione zone, sjever i jug)
- NDH (danasnja RH i BiH)
- Hrvatstvo kao nacija (ukljucujuci i katolike, i muslimane, i pravoslavne)
- Antisrpska(?) ili anticetnicka(?) + antijevrejska orjentacija (Jasenovac)
- I naravno, ono sto mi je onako, pravo interesantno, je opcepoznati stav spram Hrvata-muslimana: hrvatsko cvijece, gradi se dzamija u Zagrebu, Pavelic nosi fes, itd. itd. :lol: :lol: :lol: :lol:

E sada, po partizanskoj capri je bilo ustase = cetnici (kvislinzi, izdajice naroda, genocidoisti,...), ali ako posmatramo to kao dvije ideologije, ustaska/pravaska i cetnicka/radikalna, ja brate ipak ne mogu staviti znak jednakosti izmedju te dvije. Ipak je ustasko/pravaska bila "ukljuciva" i ne-temeljena na religioznoj bazi (jedna nacija, tri religije), dok je cetnicko/radikalna bila "iskljuciva" i temeljena na religioznoj bazi (jedna nacija, jedna religija)!!!

Eto tako ja to vidim. U slijedecem postu sarnem malo siri okvir, tj. moderne reflexije 1990.-2008., kako ustaske ideologije, partizanske ideologije, i demokratske ideologije u Hrvata (onako kako ja to vidim). A sad odo spat... ;-) ;-) ;-)
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#30 Re: USTAŠLUK

Post by 1gorstak »

Americki crnci generalno, a i dobar dio americkih bijelaca, vrijeme robovlasnistva smatra mrljom u americkoj istoriji, sto ne sprecava znatan broj stanovnika juznih drzava da istice i ponosi se konfederalnim obiljezjem. Isto tako, ustastvo je u hrvatskom drustvu jos uvijek prisutno zbog ideje o Hrvatskoj do Drine, ideje o potentnoj hrvatskoj naciji, a ne zbog zelje za ubijanjem srpske djece.
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#31 Re: USTAŠLUK

Post by fixer »

1gorstak wrote:Americki crnci generalno, a i dobar dio americkih bijelaca, vrijeme robovlasnistva smatra mrljom u americkoj istoriji, sto ne sprecava znatan broj stanovnika juznih drzava da istice i ponosi se konfederalnim obiljezjem. Isto tako, ustastvo je u hrvatskom drustvu jos uvijek prisutno zbog ideje o Hrvatskoj do Drine, ideje o potentnoj hrvatskoj naciji, a ne zbog zelje za ubijanjem srpske djece.
haj molim te navedi zadnjeg politicara koji je nesto slicno izjavio i vrijeme kad je to izjavio?
pa jebote, jedan stjepan mesic je vishe uradio za bosnu nego ijedan bosanac.
jedna vesna pusic je isla u samoubilacku akciju tvrdnjom da je hdzova politika bila agresorska u bosni i hercegovini.
stvarno ne vidim gdje si vidio daljnu prisutnost hrvatskih apetita kad je u pitanju bosna ?
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#32 Re: USTAŠLUK

Post by 1gorstak »

fixer wrote:
1gorstak wrote:Americki crnci generalno, a i dobar dio americkih bijelaca, vrijeme robovlasnistva smatra mrljom u americkoj istoriji, sto ne sprecava znatan broj stanovnika juznih drzava da istice i ponosi se konfederalnim obiljezjem. Isto tako, ustastvo je u hrvatskom drustvu jos uvijek prisutno zbog ideje o Hrvatskoj do Drine, ideje o potentnoj hrvatskoj naciji, a ne zbog zelje za ubijanjem srpske djece.
haj molim te navedi zadnjeg politicara koji je nesto slicno izjavio i vrijeme kad je to izjavio?
pa jebote, jedan stjepan mesic je vishe uradio za bosnu nego ijedan bosanac.
jedna vesna pusic je isla u samoubilacku akciju tvrdnjom da je hdzova politika bila agresorska u bosni i hercegovini.
stvarno ne vidim gdje si vidio daljnu prisutnost hrvatskih apetita kad je u pitanju bosna ?
Rekao sam da je prisutno a ne da preovladava. Hrvatska je danas prijatelj BiH. Devedeset trecu i cetvrtu sam oprostio (zaboravio nisam niti mogu) a sutra cemo zajedno u EU. Ili ako ne udjemo zajedno, Hrvatska ce nam u tom procesu sigurno biti saveznik. Danasnjoj Hrvatskoj zelim sve najbolje, a to sto ima onih koji se ponose sa NDH, danima kada je Hrvatska teritorijalno bila velika, nije drugacije od postojanja onih koji u SAD zale za danima kada su drzave imale vise autonomije, a manje kontrole iz Vasingtona. Na stranu robovlasnistvo i Jasenovac.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#33 Re: USTAŠLUK

Post by Maraschino »

Ja mislim da je ustastvo trenutno vise prisutno (procentualno) u BiH medju BH Hrvatimai nego u samoj Hrvatskoj.
Ustastvo je prisutno i u naseljenim podrucjima Hrvatske gdje su prije rata zivjeli Srbi a sada su naseljeni BH Hrvati.
Ustastvo se sada koristi kao metod zastrasivanja nekoga sa mracnom ideologijom Ante Pavelica dok su Srbi svoje cetnike oprali u varkini i sada su antifasisti i oslobodioci Jugoslavije tako da vise nikoga ne mozes sa cetnicima plasiti i ako znamo da su to dva ista zla koja su nas zadesila.
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#34 Re: USTAŠLUK

Post by Prozor »

I smijesno i tragicno je kada neko u Dalmaciji velica i hvali ustastvo kada je upravo Dalmacija k´o poklon data Italiji od, pazi sad, ustasa...
User avatar
jennisjoplin
Posts: 2287
Joined: 17/02/2008 09:44
Location: Das ist Valter

#35 Re: USTAŠLUK

Post by jennisjoplin »

fixer wrote:
jennisjoplin wrote:
fixer wrote:janis
nije bitno sta su radili gore ako im sistem nije dao priliku da objasne sta su radili. i najveceg kriminalca kad ubijes bez sudjenja pravish od njega zrtvu. vidit cete kroz godine kad se razvije prica u narodu da je slobu ubio hag kako ce ga krenuti velicati srpski narod. svakog zlocinca je bitno osuditi jer na taj nacin zakopavas njegovu politiku. da je hag osudio slobu, danas tadic ne bi mogao da zbog koalicije sa sps-om abolira citavu njegovu zlocinacku politiku.
nisi hvatio ni ti a ni fiore sto je receno, a ni ostali a pogotovo zlajo.ni ja ni svi vi nisu bili rodjeni kada se to desavalo a znamo samo istinu jer nam je "neki rodjak" zaglavinjao tamo negdje. ispade da ni partizani nisu oslobodili od fazisma bivsu zemlju. za zlaju koji napisa Kuran od ove teme jedno pitanje: OGRANICI SE SAMO NA bIh I NABROJI MI SVE FABRIKE KOJE SU NAPRAVLJENE U DOBA MRAKA I U KOJIMA SU RADILI I HRVATI (mozes i nabrojati i koliko ih je radilo), a onda mi pored toga nabroji koliko je fabrika izradjeno od ovih sto upalise svjetlo, donesose demokratiju, oslobodise hrvate i na kraju koliko hrvata radi u tim njihovim demokratski izgradjenim tvornicama/fabrikama :run:
nista nije crno bijelo, pa ni jugoslavija nije bijela onoliko koliko je ti predstavljas. shvati da je tebi bilo vaznije imati posao i neku egzistenciju, a opet nekom drugom su vaznije individualne slobode. isto sad moderna hrvatska ima mnogo negativnih pojedinosti u odnosu na jugoslaviju. nikad nisam volio ljude koji su generalizirali. posebno kad su me ljudi u hrvatskoj pitali da li volim titu ili tudjimana. i jedan i drugi su imali pozitivnih stvari i mnostvo negativnih, a to nije razlog da se proglasavaju ni svetcima, ni demonima.
fixer opet izbjegavas temu. nije generalizirano, nije ni bijelo-crno samo iznosenje cinjenica. do istine se moze doci samo cinjenicama, do razlucivanja lose-dobro moze se doci samo cinjenicama. zato ako hoces diskusiju i raspravu hajdemo onda sa cinjenicama. za pocetak NABROJI ONO STO SI ZAMOLJEN, samo nabroji nista vise a onda cemo raspravljati jel' to dobro ili lose, jel' to crno ili bijelo :?: :?: :?:
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#36 Re: USTAŠLUK

Post by fixer »

kad smo vec kod cinjenica, sta mislis o ljudima koji su platili zivotom samo zbog toga sto se nisu slagali sa citavom ideologijom proslog sistema? ja stvarno ne tvrdim niti da je ovo danas svjetlo, a ono prije da je bio mrak, ali ne tvrdim ni obrnuto. tito je imao stvarno nekoliko pozitivnih stvari, ali to ne smije biti razlog da se citav prosli sistem uzdize i velica. mnogo krvi je palo da bi se izgradila svaka ta fabrika koju spominjes i tu cinjenicu trebamo postovati.nemoze i ne smije niti jedna ideologija biti ispred zivota jednog covjeka.
feral.tribune
Posts: 864
Joined: 29/01/2008 17:23
Location: u uvali moga djetinjstva

#37 Re: USTAŠLUK

Post by feral.tribune »

1gorstak wrote:Americki crnci generalno, a i dobar dio americkih bijelaca, vrijeme robovlasnistva smatra mrljom u americkoj istoriji, sto ne sprecava znatan broj stanovnika juznih drzava da istice i ponosi se konfederalnim obiljezjem. Isto tako, ustastvo je u hrvatskom drustvu jos uvijek prisutno zbog ideje o Hrvatskoj do Drine, ideje o potentnoj hrvatskoj naciji, a ne zbog zelje za ubijanjem srpske djece.
A ta drzava se pravi tako sto srpskoj i bosanskoj djeci dajes cokolade .U zamjenu za Hrvatsku do Drine i do Zemuna .A njihove oceve sluzis kavijarom i sampanjcem u restoranima Jasenovac i Dretelj .
feral.tribune
Posts: 864
Joined: 29/01/2008 17:23
Location: u uvali moga djetinjstva

#38 Re: USTAŠLUK

Post by feral.tribune »

fixer wrote:kad smo vec kod cinjenica, sta mislis o ljudima koji su platili zivotom samo zbog toga sto se nisu slagali sa citavom ideologijom proslog sistema? ja stvarno ne tvrdim niti da je ovo danas svjetlo, a ono prije da je bio mrak, ali ne tvrdim ni obrnuto. tito je imao stvarno nekoliko pozitivnih stvari, ali to ne smije biti razlog da se citav prosli sistem uzdize i velica. mnogo krvi je palo da bi se izgradila svaka ta fabrika koju spominjes i tu cinjenicu trebamo postovati.nemoze i ne smije niti jedna ideologija biti ispred zivota jednog covjeka.
Tacno .Da bi se izgradila fabrika poslije drugog svjetskog rata mnogo je krvi palo .Od fasiticke , ustaske , cetnicke ruke .Puno nevine ljudske krvi su popile te zvijeri . Nazalost puno ustasa i cetnika je izmaklo pravdi pa su se vratitli 1992 da se napiju jos nevine ljudske krvi .S obzirom da su u ovom ratu ustase i cetnici pobijednici za za razilku od partizana koji su gradili fabrike ovi ih ruse i pljackaju .
P.S. Tito je zaista imao samo nekolko dobrih stvari pa mu cijeli svijet dodje na sprovod .A jadnom Anti Pavelicu koji je imao toliko dobrih stvari u Spaniji na sprovod dosla tri policajca da utvrde identitet jednog od najvecih satrapa u istoriji .
User avatar
Hodidjed
Posts: 616
Joined: 27/03/2008 15:48

#39 Re: USTAŠLUK

Post by Hodidjed »

jennisjoplin wrote:pitanje za fiore:
a sto je tvoj "nevini i posteni" rodjak radio na blajburgu? pa mladiceve falange sa najmodernijim oruzjem u tri dana bez suda likvidirase 7 ooo zaista nevinih a titova vojska sve skupa u to doba prema blajburgu nije imala ni pola koliko mladic cetnika, a oni da ne gase tri dana oruzje. halo , otvori malo oci i pitaj se: STO NEVINI RADE NA BLAJBURGU??? sto ne ostadose kod kuce, pa niko ih ne bi dirao, kao sto ni hrvati nisu dirali srbe u kninskoj krajini :P :P :P
Isto pitanje sam postavljao nekoliko puta kad se dotakne teme o Bleiburgu, ali odgovor nisam nikad dobio.
Sto li?
feral.tribune
Posts: 864
Joined: 29/01/2008 17:23
Location: u uvali moga djetinjstva

#40 Re: USTAŠLUK

Post by feral.tribune »

fixer wrote:
1gorstak wrote:Americki crnci generalno, a i dobar dio americkih bijelaca, vrijeme robovlasnistva smatra mrljom u americkoj istoriji, sto ne sprecava znatan broj stanovnika juznih drzava da istice i ponosi se konfederalnim obiljezjem. Isto tako, ustastvo je u hrvatskom drustvu jos uvijek prisutno zbog ideje o Hrvatskoj do Drine, ideje o potentnoj hrvatskoj naciji, a ne zbog zelje za ubijanjem srpske djece.
haj molim te navedi zadnjeg politicara koji je nesto slicno izjavio i vrijeme kad je to izjavio?
pa jebote, jedan stjepan mesic je vishe uradio za bosnu nego ijedan bosanac.
jedna vesna pusic je isla u samoubilacku akciju tvrdnjom da je hdzova politika bila agresorska u bosni i hercegovini.
stvarno ne vidim gdje si vidio daljnu prisutnost hrvatskih apetita kad je u pitanju bosna ?
Lazes .Vesna Pusic je rekla Da ja Hrvtska izvrsila agresiju na Bosnu .Sto se tice granica na Drini ...hm znas Tudjman i Milosevic Karadjic & Boban su ovaj put dogovorili granicu na Neretvi a Ante Pavelic nije imao potrebu ni razlog da dogovra sa Srbima u ono vrijeme pa je samo rekao Drina - Zemun . .Dalje , zbog caprkanja oko granica danas se ide u Hag u zatvor a ne na Banske dvore po orden .eeeeeee doslo doba da eUropa proba.U aplikaciji za EU moras popuniti rubriku gdje stoji postivanje o medjunardno priznatim granicama .A i Bosanci su tu da pomrse svaku varijantu o promijeni granica .A sta o granicama misle Tudjamnovi i Djapicevi jastrebovi ne trebas sumnjati samo su se sakrili fasisti .Medjutim njihove ideje , misli i snove mozes poslusati danas od nogometnih navijaca .Te dripce o granicama i drugim stvarima , ipak je neko poducio .
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#41 Re: USTAŠLUK

Post by fixer »

feral.tribune wrote:
fixer wrote:kad smo vec kod cinjenica, sta mislis o ljudima koji su platili zivotom samo zbog toga sto se nisu slagali sa citavom ideologijom proslog sistema? ja stvarno ne tvrdim niti da je ovo danas svjetlo, a ono prije da je bio mrak, ali ne tvrdim ni obrnuto. tito je imao stvarno nekoliko pozitivnih stvari, ali to ne smije biti razlog da se citav prosli sistem uzdize i velica. mnogo krvi je palo da bi se izgradila svaka ta fabrika koju spominjes i tu cinjenicu trebamo postovati.nemoze i ne smije niti jedna ideologija biti ispred zivota jednog covjeka.
Tacno .Da bi se izgradila fabrika poslije drugog svjetskog rata mnogo je krvi palo .Od fasiticke , ustaske , cetnicke ruke .Puno nevine ljudske krvi su popile te zvijeri . Nazalost puno ustasa i cetnika je izmaklo pravdi pa su se vratitli 1992 da se napiju jos nevine ljudske krvi .S obzirom da su u ovom ratu ustase i cetnici pobijednici za za razilku od partizana koji su gradili fabrike ovi ih ruse i pljackaju .
P.S. Tito je zaista imao samo nekolko dobrih stvari pa mu cijeli svijet dodje na sprovod .A jadnom Anti Pavelicu koji je imao toliko dobrih stvari u Spaniji na sprovod dosla tri policajca da utvrde identitet jednog od najvecih satrapa u istoriji .
opet generalizirash. ti danas sto pljackaju se zovu kriminalci i budi siguran da im se hebe za ideologiju u velikoj mjeri. njih interesuje samo profit, a dokaz toga je i organizirani sverc sa neprijateljima cak i u vrijeme rata. a opet ti ljudi ne bi bili na vlasti da ih narod ne zeli. ove mozes smjeniti, a one prije nisi mogao nikako.
istina, marshalu je mnogo ljudi doslo na sprovod, ali je takodjer mnogo medjunarodnih organizacija protestiralo zbog njegove ideologije o individualnim pravima. veliki drzavnici koji su mu dosli na sprovod su ga smatrali presudnim za mir u svijetu za vrijeme hladnog rata. tito je bio odlican diplomat i tad je jugoslaviju pozicionirao na zaista visoko mjesto u medjunarodnoj politici. mnogi demokratski drzavnici mu nisu zamjerili njegov odos prema politickim protivnicima u jugoslaviji iz razloga sto im je bio odlican partner u borbi protiv varsavskog pakta. covjeka od koga ovisis ne kritizirash. uostalom ne treba tebi potvrda nekih stranih tijela da znash da je goli otok negativna stvar i velika mrlja u njegovoj karijeri.
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#42 Re: USTAŠLUK

Post by fixer »

feral.tribune wrote:
fixer wrote:
1gorstak wrote:Americki crnci generalno, a i dobar dio americkih bijelaca, vrijeme robovlasnistva smatra mrljom u americkoj istoriji, sto ne sprecava znatan broj stanovnika juznih drzava da istice i ponosi se konfederalnim obiljezjem. Isto tako, ustastvo je u hrvatskom drustvu jos uvijek prisutno zbog ideje o Hrvatskoj do Drine, ideje o potentnoj hrvatskoj naciji, a ne zbog zelje za ubijanjem srpske djece.
haj molim te navedi zadnjeg politicara koji je nesto slicno izjavio i vrijeme kad je to izjavio?
pa jebote, jedan stjepan mesic je vishe uradio za bosnu nego ijedan bosanac.
jedna vesna pusic je isla u samoubilacku akciju tvrdnjom da je hdzova politika bila agresorska u bosni i hercegovini.
stvarno ne vidim gdje si vidio daljnu prisutnost hrvatskih apetita kad je u pitanju bosna ?
Lazes .Vesna Pusic je rekla Da ja Hrvtska izvrsila agresiju na Bosnu .Sto se tice granica na Drini ...hm znas Tudjman i Milosevic Karadjic & Boban su ovaj put dogovorili granicu na Neretvi a Ante Pavelic nije imao potrebu ni razlog da dogovra sa Srbima u ono vrijeme pa je samo rekao Drina - Zemun . .Dalje , zbog caprkanja oko granica danas se ide u Hag u zatvor a ne na Banske dvore po orden .eeeeeee doslo doba da eUropa proba.U aplikaciji za EU moras popuniti rubriku gdje stoji postivanje o medjunardno priznatim granicama .A i Bosanci su tu da pomrse svaku varijantu o promijeni granica .A sta o granicama misle Tudjamnovi i Djapicevi jastrebovi ne trebas sumnjati samo su se sakrili fasisti .Medjutim njihove ideje , misli i snove mozes poslusati danas od nogometnih navijaca .Te dripce o granicama i drugim stvarima , ipak je neko poducio .
nedeljom u 2 radimir cacic na upit da prokomentira izjavu jadranke kosor je rekao da je stav hns-a tad bio da je hdz-ova politika bila agresorska. to po meni nista ne mijenja jer je isti qurac nazvati hrvatsku agresorom ili politiku hdz-a agresorskom.
nije bitno sta djapicevi jastrebovi misle o granicama, bitno je sta narod misli o djapicu, a to su pokazali na izborima.
delightful
Posts: 1409
Joined: 07/07/2006 16:58

#43 Re: USTAŠLUK

Post by delightful »

tema se zakljucava dok je zoom ne pregleda.
Locked