Usporedba plate, BiH vs. Njemacka

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#51 Re: Usporedba plate, BiH vs. Njemacka

Post by vjesticanametli »

Pa sad :lol: :dajba: nije stara
A jel se pita za godine :bije: hahhahaj bjezi banovace nas
User avatar
Rockefeller
Posts: 7291
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#52 Re: Usporedba plate, BiH vs. Njemacka

Post by Rockefeller »

:run:

Ja bi kao hadzija sa platom od 1500 maruna u Bosni zivio ali, jebiga.

Moze se onako naglabat. Jebote u Berlinu ne mos nac stan, dvosoban naravno, ispod 650-700€ blizu Mitte(Brandenburger Tor). Fazon u tome svemu, prijavi se petsto ljudi za jedan stan, nema stanova itd.

Grad je uvezan S Bahnom, busevima, tramvajem, U Bahnom sto je najbitnije. Da toga nema, mos ga jebat. Covjek ne bi nikad otiso nidje :lol:

Pitam kolegu svabu, jesi ti ikad bio u Köpenicku(jedan kraj Berlina) a on iz Spandau(drugi kraj Berlina), kaze nisam nikad :lol: a nije jedini.

Jebaji ga kad je golemo. Stan kupit jbte da ga citav zivot otplacujes. Bolje i to na kraju nego kirija.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#53 Re: Usporedba plate, BiH vs. Njemacka

Post by moonca »

muminovic wrote:
mufa1 wrote:Kilu teletine ja plaćam 8.80 eura sa kostima, teleca šnicla bez kosti 14.80 eura u mesnici naravno.
U istoj mesnici neki dan uzeo kompletan biftek, 2,7 kg, plaćen 90 eura.

Kad idem u restoran na steakove, imam 3 opcije gdje uglavnom idem, restoran u sklopu kina, veliki izbor hrane, izmedju ostalog steakovi, 35eura 350 grama sa prilozima naravno. Druga opcija, kvalitetnija, clock tower, tj Harley Davidson restoran, izmedju 40-60 eura 300 do 500 grama steak-a.
I treća opcija, steak butik, samo elita i ambasadori (cuj ambasadori :lol:) jedu, 12 eura po 100 grama, 28 dana odležalog steak-a.

Ne znam koga pokušavaš lagat, sebe vjerovatno najviše..
to sto ti kupujes nije vidjelo teletine.

Mislis na veal chops-gdje je cijena do $45 max u boljem restoranu, boca vina$60 vrlo pristojna, $9 voda, desert $10 --$124 /tip $24=$148 -cijene u usa, tu je negdje i Njemacka (vino za 2 osobe) ili casu -do $18 :-)

Image
User avatar
deer_hunter
Posts: 1012
Joined: 28/09/2012 15:46

#54 Re: Usporedba plate, BiH vs. Njemacka

Post by deer_hunter »

mufa1 wrote:Ne broji se to, ako nisi u Minhenu, i ako ne placas 1300 eura stan od 70 kvadrata, kao da i nisi u Njemackoj..
Reko ti ja, ovdje ljudi pisu samo o stereotipima..
pa jedini grad u Njemackoj gdje zivi svih 80 miliona Njemaca je Minhen, ostalo je sve krs i kamenjar gdje zive samo poskoci...tako isto i u Svedskoj, postoji samo jedan grad,Stockholm i tu zive svi Svedjani, tu su svi restorani(ovo je vrlo vazno, jer nasi ljudi zive samo za restorane, bifteke, kafe,itd..) nista okolo nema. jbg tako bi se dalo zakljuciti iz postova na ovoj i drugim slicnim temama :D
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#55 Re: Usporedba plate, BiH vs. Njemacka

Post by drunken tiger »

muminovic wrote:
mufa1 wrote:Ma sve ok, razumijem namjere, ali odma drugi post i dolazi lik i pise kako je večera u njemackoj 300 eura.. Veću glupost odavno ne pročitah..
Daj mi cijenu vecere T-Bone stejka / tuna stejka / teletine u restoranu sa 5 zvjezdica u Njemackoj uz flasu solidnog vina.

1 kg "teletine" obicne u mesnici u Njemackoj je 50 EUR/kg. Da ne spominjemo biftek, ramstek, t-bone stejk il sta zanimljivije, tipa t-bone stejk koji je lezao 30-60 dana u specijalnoj marinadi u posebnim uslovima i temperaturi...

A ja sam ti izlozi cijenu istog iz restorana u BiH sa 5 zvjezdica, uz posebno odobrenje i preporuku da je mjesto akreditirano da u njega ulaze i ambasadori stranih zemalja i diplomatsko osoblje.
Ne bolujemo svi od te bolesti da ručamo gdje ruča"elita" i ambasadori stranih zemalja. Nisi ti drug napisao to zbog teme nego da mi vidimo da ti ručaš s elitom. Lijepo je to i drago mi je zbog tebe. Hvalite me usta moja.
User avatar
deer_hunter
Posts: 1012
Joined: 28/09/2012 15:46

#56 Re: Usporedba plate, BiH vs. Njemacka

Post by deer_hunter »

drunken tiger wrote: Ne bolujemo svi od te bolesti da ručamo gdje ruča"elita" i ambasadori stranih zemalja. Nisi ti drug napisao to zbog teme nego da mi vidimo da ti ručaš s elitom. Lijepo je to i drago mi je zbog tebe. Hvalite me usta moja.
moze bit...a moze bit i da je konobar/kuhar/nocni cuvar :mrgreen: u tom restoranu
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#57 Re: Usporedba plate, BiH vs. Njemacka

Post by drunken tiger »

deer_hunter wrote:
drunken tiger wrote: Ne bolujemo svi od te bolesti da ručamo gdje ruča"elita" i ambasadori stranih zemalja. Nisi ti drug napisao to zbog teme nego da mi vidimo da ti ručaš s elitom. Lijepo je to i drago mi je zbog tebe. Hvalite me usta moja.
moze bit...a moze bit i da je konobar/kuhar/nocni cuvar :mrgreen: u tom restoranu
Sve je moguće. Možda je i vlasnik. Ili sin vlasnika :D :D
User avatar
cehaja
Posts: 186
Joined: 18/06/2012 01:06

#58 Re: Usporedba plate, BiH vs. Njemacka

Post by cehaja »

Niti u BiH, a niti u Njemackoj sa prosjecnom platom si niko i nista.

U Njemackoj je prosjecni Njemac podstanar, isto kao u Svicarskoj.

U BIH je sreca sto su se prije dijelili stanovi besplatno, pa sad skoro svako ima svoj stan, sto je odlicno.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#59 Re: Usporedba plate, BiH vs. Njemacka

Post by mirsek »

cehaja wrote:Niti u BiH, a niti u Njemackoj sa prosjecnom platom si niko i nista.

U Njemackoj je prosjecni Njemac podstanar, isto kao u Svicarskoj.

U BIH je sreca sto su se prije dijelili stanovi besplatno, pa sad skoro svako ima svoj stan, sto je odlicno.
Sa prosjecnom platom si u Njemackoj jedan zadovoljan i finansijski potpuno spokojan covjek.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#60 Re: Usporedba plate, BiH vs. Njemacka

Post by insomnia78 »

To iz iskustva il?
User avatar
Rockefeller
Posts: 7291
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#61 Re: Usporedba plate, BiH vs. Njemacka

Post by Rockefeller »

Vidi, sve zavisi gdje zivis i kolika ti je plata.

:zjev:
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#62 Re: Usporedba plate, BiH vs. Njemacka

Post by mirsek »

insomnia78 wrote:To iz iskustva il?
A gle matematika, statistika, izvjestaji suvisno je bilo sta od toga tebi objasnjavati, ti uzmes fino teku i napises prosjek za francusku iz glave :lol: :lol: :lol:
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#63 Re: Usporedba plate, BiH vs. Njemacka

Post by animals »

Ebo vas biftek..
jednom probao i nikad vise..
krvavo i zilavo..
sta se kurcite da jedete bifteke..
ko da je to mjerilo covjeka..
vise volim pitu krompirusu, nego biftek...
User avatar
cehaja
Posts: 186
Joined: 18/06/2012 01:06

#64 Re: Usporedba plate, BiH vs. Njemacka

Post by cehaja »

animals wrote:Ebo vas biftek..
jednom probao i nikad vise..
krvavo i zilavo..
sta se kurcite da jedete bifteke..
ko da je to mjerilo covjeka..
vise volim pitu krompirusu, nego biftek...
Volim i ja pitu krompirusu...
User avatar
Ecci
Posts: 439
Joined: 03/06/2010 22:33
Vozim: Biciklam

#65 Re: Usporedba plate, BiH vs. Njemacka

Post by Ecci »

Pita je zakon, kad napravi ko zna napraviti, to u restoranu ne možeš kupiti. Kakav biftek, ljudi misle skupo sam ga platio pa mora biti dobar. Preplatio si ga jarane, ali i to je neka škola.

Prosječna plata se razlikuje od pokrajine do pokrajine. I da živiš u pokrajini gdje je najniža prosječna plata, opet ti se kompenzuje cijenama stanovanja, životnih namirnica. Ukratko, ako živiš u manjem mjestu, gdje stanovi nisu skupi i gdje ih ima, život sa prosječnom platom je pristojan.
A ako dvoje radi, onda imaš standard koji u Bosni nikad nećeš dostići.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#66 Re: Usporedba plate, BiH vs. Njemacka

Post by Bluemore »

muminovic wrote:Vecera sa flasom vina / teletina/tuna stejk u vrhunskom restoranu u BiH 30 EUR Vs. Njemacka 300 EUR.
A mozete vala uporediti i kvalitet zdravstva... koverta za doktora kod nas i u de 0€
Ili let u neku evropsku npr destinaciju a da nije ograniceno na cetri drzave
Pa tu brzo dodjes do obrnute proporcije od ove vecera
al doduse nije svakom ni da putuje a vecerat se mora jos uz vino :D
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#67 Re: Usporedba plate, BiH vs. Njemacka

Post by Bluemore »

muha_sa wrote:gdje je bolje :?
Tamo gdje si :bih: :kiss:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#68 Re: Usporedba plate, BiH vs. Njemacka

Post by moonca »

cehaja wrote:Niti u BiH, a niti u Njemackoj sa prosjecnom platom si niko i nista.

U Njemackoj je prosjecni Njemac podstanar, isto kao u Svicarskoj.

U BIH je sreca sto su se prije dijelili stanovi besplatno, pa sad skoro svako ima svoj stan, sto je odlicno.
Nije bilo besplatno.Svaki zaposleni je doprinosio u stambeni fond.
Taman kao samac dodjes na red za stan a ono ti kolegica sa dnu liste, sa tek rodjenom bebom -otme. :roll:
User avatar
deer_hunter
Posts: 1012
Joined: 28/09/2012 15:46

#69 Re: Usporedba plate, BiH vs. Njemacka

Post by deer_hunter »

bio na veceri sa profesorima i kolegama s kursa njemackog jezika u jednoj pizzeriji,9 ljudi. 9 pizza i porcija spageta, zenske po jedno pice, mi muski po tri pive od pola litra. Racun 115 eura. U kakve to likovi restorane idu gdje im je vecera 300 eura?? Izgleda da vas konobari uzimaju samo tako, bice da ste mrtvi pijani kad placate racun :D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#70 Re: Usporedba plate, BiH vs. Njemacka

Post by insomnia78 »

Elitna neka picerija :lol:
User avatar
deer_hunter
Posts: 1012
Joined: 28/09/2012 15:46

#71 Re: Usporedba plate, BiH vs. Njemacka

Post by deer_hunter »

Da li je elitna ili ne, ne znam. Nalazi se u gradicu 50 km od Minhena. Inace iz tog gradica je svima nama iz Bosne dobro poznata firma koja ima godisnji promet preko milijardu eura i cije proizvode svakodnevno kupujemo. Nisam vidio gazdu te firme da vecera u toj pizzeriji, sto vjerovatno znaci po tvojim standardima da nije elitna. Jbg ti kad na veceru odes s jedne strane ti sjedi Macron, a s druge Karim Benzema ;-)
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#72 Re: Usporedba plate, BiH vs. Njemacka

Post by insomnia78 »

Ne veceram s arapima
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#73 Re: Usporedba plate, BiH vs. Njemacka

Post by mirsek »

deer_hunter wrote:bio na veceri sa profesorima i kolegama s kursa njemackog jezika u jednoj pizzeriji,9 ljudi. 9 pizza i porcija spageta, zenske po jedno pice, mi muski po tri pive od pola litra. Racun 115 eura. U kakve to likovi restorane idu gdje im je vecera 300 eura?? Izgleda da vas konobari uzimaju samo tako, bice da ste mrtvi pijani kad placate racun :D
Nije to uopste skupo.
Ne bi te puno manje doslo i u Sarajevu u nekoj osrednjoj piceriji/restoranu.
Pizze srednje oko 10 KM, tjestenina oko 6-10 KM toceno veliko oko 4-5 KM, pice oko 3 KM (neki sok).
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#74 Re: Usporedba plate, BiH vs. Njemacka

Post by insomnia78 »

Njih 9 jelo i jos popili po tri velike pive za 115€?
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#75 Re: Usporedba plate, BiH vs. Njemacka

Post by mirsek »

insomnia78 wrote:Njih 9 jelo i jos popili po tri velike pive za 115€?
Muski popili po 3 velike, mozda je muskih bilo 2-3 osobe.
Ocigledno je da nije neki elitni restoran ali vjerovatno nije ni neka lokalna krcma u selu.
Svejedno, prejeftino za Njemacku..
Post Reply