Uspjeh njemačkih krajnjih desničara

Post Reply
User avatar
trimi68
Posts: 1591
Joined: 11/03/2004 00:00
Location: East Sarajevo
Grijem se na: Plin
Horoskop: Stirjelac

#1 Uspjeh njemačkih krajnjih desničara

Post by trimi68 »

Uspjeh njemačkih krajnjih desničara

BERLIN - Prema rezultatima izlaznih anketa koje je provela TV postaja ARD, Socijaldemokratska stranka Njemačke (SPD) pobjednik je na izborima za pokrajinske parlamente koji su jučer održani u saveznim pokrajinama Berlin i Mecklenburg-Vorpommern, a desnoradikalna Nacionaldemokratska stranka Njemačke (NPD) ušla je u parlament potonje pokrajine.

U saveznoj pokrajini Mecklenburg-Vorpommern SPD je osvojio 30 posto glasova, a CDU 28 posto, ali je u parlament u Schwerinu sa 7 posto glasova ušao i desnoradikalni NPD. (H)

znam da je daleko od nas ali ovako je počelo 1930...dali se istorija ponavlja?
King Kikapu
Posts: 1162
Joined: 11/08/2005 09:56
Location: hrasno brdo

#2

Post by King Kikapu »

da, ali ne doslovno.
User avatar
muha_sa
Posts: 128605
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#3

Post by muha_sa »

Jašta--sad će nama švabe--imamo mi našeg Valtera-
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#4

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Raja je pocela da se pali i zari... :oops:

Image
User avatar
kicky
Posts: 991
Joined: 08/08/2004 23:14
Location: mostar

#5 Re: Uspjeh njemačkih krajnjih desničara

Post by kicky »

trimi68 wrote:Uspjeh njemačkih krajnjih desničara

BERLIN - Prema rezultatima izlaznih anketa koje je provela TV postaja ARD, Socijaldemokratska stranka Njemačke (SPD) pobjednik je na izborima za pokrajinske parlamente koji su jučer održani u saveznim pokrajinama Berlin i Mecklenburg-Vorpommern, a desnoradikalna Nacionaldemokratska stranka Njemačke (NPD) ušla je u parlament potonje pokrajine.

U saveznoj pokrajini Mecklenburg-Vorpommern SPD je osvojio 30 posto glasova, a CDU 28 posto, ali je u parlament u Schwerinu sa 7 posto glasova ušao i desnoradikalni NPD. (H)

znam da je daleko od nas ali ovako je počelo 1930...dali se istorija ponavlja?
Scenarij doista podsjeća na ono razdoblje, ali to je bilo drugo vrijeme. Mislim da Njemačka može biti primjer jednog demokratskog, uređenog i tolerantnog društva. Naravno postoji i manjina koja odolijeva tim standardima. Nacionalistička Partija Njemčke bilježi dobre rezultate na pokrajinskom nivou na istoku zemlje, to je potvrdila i ovim izborima, ali mislim da se mi moramo više brinuti za nacionalističke stranke u našem susjedstvu. Podsjećam radikali su najjača stranka u Srbiji i njihova se retorika ne razlikuje puno od one NPD-a.
Titov_pionir
Posts: 142
Joined: 19/01/2005 01:42

#6

Post by Titov_pionir »

Ma nije ovo repriza 1930-ih. NPD je usla u parlament pokrajine, jer je osvojila glasove u pretezno siromasnim dijelovima mecklenburg-vorpommerna, gdje vlada velika nezaposlenost, tj tamo gdje se ljudi osjecaju prevarenim velikim narodnim pratijama. Vjerujem da ce Savezna vlada Njemacke tim predijelima posvetiti povecanu pzanju, kako bi se ovakav scenario izbjegao u buducnosti.
Dzemidzic
Posts: 115
Joined: 02/08/2006 07:54

#7

Post by Dzemidzic »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:Raja je pocela da se pali i zari... :oops:

Image
Ma jel ovo oni igraju Kozaracko kolo? Doduse male korekcije kod partizana :shock:
Post Reply