Uslovi za penziju

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

sodi33
Posts: 142
Joined: 21/05/2012 18:47

#1 Uslovi za penziju

Post by sodi33 »

Pozdrav forumasi, danas sa ocem razgovaram on nesto prikuplja papire za penziju. Kako skuplja papire tako jedni mu govore jedno drugi drugo, jedni kazu treba 20g staza drugi 15. Njegova sledeca situacija je on ima 13g staza od pre rata radio u Energoinvestu i ima 2 god vojske(neznam kako se racuna vojska) Dali on ispunjava uslove za penzionisanje sa 65 god, jel ima neko ko se malo razumije u ovu tematiku
hurmasica
Posts: 1002
Joined: 18/03/2011 08:51

#2 Re: Uslovi za penziju

Post by hurmasica »

Po novom zakonu o PIO uslov za starosnu penziju je 15 godina staza i 65 godina starosti. Medjutim treba provjeriti da li se i dalje priznaje vojni staz, trebalo bi da se priznaje, ali najbolje je da se posavjetuje kad preda papire u PIO oni ce mu sve reci kako i je i sta mu treba.
Staz u energoinvestu mu se racuna ali ce mu prosjek plate koji se uzima za obracun penzije uzeti u nekom minimalnom iznosu, jer ne raspolazu podacima iz tog perioda, tako da se ne nada nekoj velikoj penziji, minimalac.
Svakako nek se raspita i na Birou za nezaposlene osobe, postojala je mogucnost da biro dokupi tri godine staza.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#3 Re: Uslovi za penziju

Post by Sanjarko »

sodi33 wrote: 05/07/2021 11:07 Pozdrav forumasi, danas sa ocem razgovaram on nesto prikuplja papire za penziju. Kako skuplja papire tako jedni mu govore jedno drugi drugo, jedni kazu treba 20g staza drugi 15. Njegova sledeca situacija je on ima 13g staza od pre rata radio u Energoinvestu i ima 2 god vojske(neznam kako se racuna vojska) Dali on ispunjava uslove za penzionisanje sa 65 god, jel ima neko ko se malo razumije u ovu tematiku
Kako znam minimalno 15 godina radnog staza, 65 godina starosti, a vojni staz se prije duplo racunao. Znaci ima 17 tj., 13+4. Ako sam dobro pohvatao. Trebala moja stara u penziju ove godine. Imala 23, 5 nije neko prije rata uplacivao, valjda tadasnji sef podruznice gdje je radila, pa se valjda vodi da ima 18. Ali ona od starog rahmetli uzela njegovu jer joj su rekli da ce brze dobit. Ali sad ja nemogu iako sam invalid.

Na godinu cemo pokusat da ona ostvari svoju a meni kao invalidu da dodjele od rahmetli starog samo neznamo hoce li to ikako moc. Izgleda smo pogresno nasavjetovani i pogrijesili. Ali ja tad nisam imao status invalida pa mozda i nismo a i hvatali smo se za slamku.

Korona sr*nje bilo. Nije se moglo nista. Zakljucavanje bilo tad, a i ja i rahmetli stari obojica u isto vrijeme u bolnici.

Ja od soka, on mozdani. :(
hurmasica
Posts: 1002
Joined: 18/03/2011 08:51

#4 Re: Uslovi za penziju

Post by hurmasica »

Sanjarko wrote: 05/07/2021 17:03
sodi33 wrote: 05/07/2021 11:07 Pozdrav forumasi, danas sa ocem razgovaram on nesto prikuplja papire za penziju. Kako skuplja papire tako jedni mu govore jedno drugi drugo, jedni kazu treba 20g staza drugi 15. Njegova sledeca situacija je on ima 13g staza od pre rata radio u Energoinvestu i ima 2 god vojske(neznam kako se racuna vojska) Dali on ispunjava uslove za penzionisanje sa 65 god, jel ima neko ko se malo razumije u ovu tematiku
Kako znam minimalno 15 godina radnog staza, 65 godina starosti, a vojni staz se prije duplo racunao. Znaci ima 17 tj., 13+4. Ako sam dobro pohvatao. Trebala moja stara u penziju ove godine. Imala 23, 5 nije neko prije rata uplacivao, valjda tadasnji sef podruznice gdje je radila, pa se valjda vodi da ima 18. Ali ona od starog rahmetli uzela njegovu jer joj su rekli da ce brze dobit. Ali sad ja nemogu iako sam invalid.

Na godinu cemo pokusat da ona ostvari svoju a meni kao invalidu da dodjele od rahmetli starog samo neznamo hoce li to ikako moc. Izgleda smo pogresno nasavjetovani i pogrijesili. Ali ja tad nisam imao status invalida pa mozda i nismo a i hvatali smo se za slamku.

Korona sr*nje bilo. Nije se moglo nista. Zakljucavanje bilo tad, a i ja i rahmetli stari obojica u isto vrijeme u bolnici.

Ja od soka, on mozdani. :(
Da bi dijete kao invalid moglo naslijesiti.porodicni npenziju mora biti invalidnost utvrdjena prije 14 godine zivota, svaka invalidnost koja je kasnije nastala nije uslov za porodicnu penziju.
Invalidska penzija je licna penzija a moraju biti ispunjeni uslovi za staz 1/3 pokrivenosti radnog vijeka radnim stazom kao i utvrdjena I kategorija invalidnosti.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#5 Re: Uslovi za penziju

Post by Sanjarko »

hurmasica wrote: 06/07/2021 06:30
Sanjarko wrote: 05/07/2021 17:03

Kako znam minimalno 15 godina radnog staza, 65 godina starosti, a vojni staz se prije duplo racunao. Znaci ima 17 tj., 13+4. Ako sam dobro pohvatao. Trebala moja stara u penziju ove godine. Imala 23, 5 nije neko prije rata uplacivao, valjda tadasnji sef podruznice gdje je radila, pa se valjda vodi da ima 18. Ali ona od starog rahmetli uzela njegovu jer joj su rekli da ce brze dobit. Ali sad ja nemogu iako sam invalid.

Na godinu cemo pokusat da ona ostvari svoju a meni kao invalidu da dodjele od rahmetli starog samo neznamo hoce li to ikako moc. Izgleda smo pogresno nasavjetovani i pogrijesili. Ali ja tad nisam imao status invalida pa mozda i nismo a i hvatali smo se za slamku.

Korona sr*nje bilo. Nije se moglo nista. Zakljucavanje bilo tad, a i ja i rahmetli stari obojica u isto vrijeme u bolnici.

Ja od soka, on mozdani. :(
Da bi dijete kao invalid moglo naslijesiti.porodicni npenziju mora biti invalidnost utvrdjena prije 14 godine zivota, svaka invalidnost koja je kasnije nastala nije uslov za porodicnu penziju.
Invalidska penzija je licna penzija a moraju biti ispunjeni uslovi za staz 1/3 pokrivenosti radnog vijeka radnim stazom kao i utvrdjena I kategorija invalidnosti.
Nama neko rekao da sa sizofrenijom bi mogao naslijedit porodicnu penziju. A vjerovatno sam je imao odmalena samo u ovoj jb-noj drzavi niko nije obracao paznju na to ili nije primjetio jer smo nedovoljno informisani, edukovani itd.

Nemam dana radnog staza, a skola mi skoro nikako nije isla sem malo 5 i 6 razreda. Ne znam moze li se naknadno utvrdit da sam je imao mozda odmalena i to mozda kao posljedicu pencilinskog soka, konvulzija, krace kome, i nekog lijeka koji je sad zabranjen davat tako maloj djeci i inace djeci, ne znam za odrasle.

+1
hurmasica
Posts: 1002
Joined: 18/03/2011 08:51

#6 Re: Uslovi za penziju

Post by hurmasica »

Sanjarko wrote: 06/07/2021 06:50
hurmasica wrote: 06/07/2021 06:30

Da bi dijete kao invalid moglo naslijesiti.porodicni npenziju mora biti invalidnost utvrdjena prije 14 godine zivota, svaka invalidnost koja je kasnije nastala nije uslov za porodicnu penziju.
Invalidska penzija je licna penzija a moraju biti ispunjeni uslovi za staz 1/3 pokrivenosti radnog vijeka radnim stazom kao i utvrdjena I kategorija invalidnosti.
Nama neko rekao da sa sizofrenijom bi mogao naslijedit porodicnu penziju. A vjerovatno sam je imao odmalena samo u ovoj jb-noj drzavi niko nije obracao paznju na to ili nije primjetio jer smo nedovoljno informisani, edukovani itd.

Nemam dana radnog staza, a skola mi skoro nikako nije isla sem 5 i 6 razreda. Ne znam moze li se naknadno utvrdit da sam je imao mozda odmalena i to mozda kao posljedicu pencilinskog soka, konvulzija, krace kome, i nekog lijeka koji je sad zabranjen davat tako maloj djeci i inace djeci, ne znam za odrasle.

+1
Nisam sigurna, ali mislim da bi trebali probati ostvariti svojepravo na penziju ako je tako. Sretno
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#7 Re: Uslovi za penziju

Post by moonca »

:-x
Zar nema niti jedne osobe, da je upucena oko pomoci ugozenima... iz Zenice i pomogne, Sanjarku..da dobije, neophodnu pomoc..koja ga i zakonom sleduje..
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66170
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#8 Re: Uslovi za penziju

Post by _BataZiv_0809 »

moonca wrote: 06/07/2021 18:21 :-x
Zar nema niti jedne osobe, da je upucena oko pomoci ugozenima... iz Zenice i pomogne, Sanjarku..da dobije, neophodnu pomoc..koja ga i zakonom sleduje..
Takva pomoc se ne trazi na forumu i o takvim stvarima se ne moze razgovarati ozbiljno bez dokumentacije. Sanjarko neka ode u centar za besplatnu pravnu pomoc, ponese sve dokumente i dobit ce pravu informaciju.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#9 Re: Uslovi za penziju

Post by moonca »

_BataZiv_0809 wrote: 06/07/2021 18:37
moonca wrote: 06/07/2021 18:21 :-x
Zar nema niti jedne osobe, da je upucena oko pomoci ugozenima... iz Zenice i pomogne, Sanjarku..da dobije, neophodnu pomoc..koja ga i zakonom sleduje..
Takva pomoc se ne trazi na forumu i o takvim stvarima se ne moze razgovarati ozbiljno bez dokumentacije. Sanjarko neka ode u centar za besplatnu pravnu pomoc, ponese sve dokumente i dobit ce pravu informaciju.
Taj savjet neka ode . ili ono , ' reci da te poslao Bata' -------- ne radi..
.... mislila sam, da se neko licno ukljuci uz njegovu...dokimnetaciju----------- pokusha pomoci ..

.. osobe kojima to treba , nekada se ne osjecaju ugodno -sami traziti , obilaziti ustanove...... itd.... da jesu. ne bi im trebala nikakva pomoc...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66170
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10 Re: Uslovi za penziju

Post by _BataZiv_0809 »

moonca wrote: 06/07/2021 18:49
_BataZiv_0809 wrote: 06/07/2021 18:37

Takva pomoc se ne trazi na forumu i o takvim stvarima se ne moze razgovarati ozbiljno bez dokumentacije. Sanjarko neka ode u centar za besplatnu pravnu pomoc, ponese sve dokumente i dobit ce pravu informaciju.
Taj savjet neka ode . ili ono , ' reci da te poslao Bata' -------- ne radi..
.... mislila sam, da se neko licno ukljuci uz njegovu...dokimnetaciju----------- pokusha pomoci ..

.. osobe kojima to treba , nekada se ne osjecaju ugodno -sami traziti , obilaziti ustanove...... itd.... da jesu. ne bi im trebala nikakva pomoc...
Ne treba ga niko slati, niti se treba pozivati na bilo koga.

Ova drzava ima institucije medju koje spada i centar za besplatnu pravnu pomoc upravo za slucajeve poput Sanjarkovog koji evidentno nema para za advokata. Znaci savjet je da stavi sve papire u fasciklu i ode po savjet kod ljudi kojima je to posao.

To je ispravan put. A trazenje misljenja od dokonih forumasa svakako nije.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#11 Re: Uslovi za penziju

Post by moonca »

_BataZiv_0809 wrote: 06/07/2021 19:05 Ova drzava ima institucije medju koje spada i centar za besplatnu pravnu pomoc upravo za slucajeve poput Sanjarkovog koji evidentno nema para za advokata. Znaci savjet je da stavi sve papire u fasciklu i ode po savjet kod ljudi kojima je to posao.

To je ispravan put. A trazenje misljenja od dokonih forumasa svakako nije.
Institucije u kojima rade ljudi, ne roboti.. koji bi to procesirali bez obzira ko podnosi.. ali, kad je zivo bice -iza pulta.. ne dobije svako istu paznju, hocu reci... sumnjam na iskrenoj pomoci..... sto dalje hocu reci- treba mu 'veza' neka...
Vjerujem da je Sanjarko -pokusavao, ali jednostavno ne moze . da skupi 'ono sto i treba' jednostavno ne zna... sto nije iznenadjujuce...niti nesto da se stidi..

Poneki forumash mozda ima info.. jer mu je neko blizi ili krug poznanstva -tako sto dobio-

licno znam. vrlo imucnu zenu koja je i pored dobre penzije dobila i 'socijalnu pomoc'. jer se nije mogla sam brinuti o sebi- to odlucuje komisija..i mora se podnijeti zahtjev...
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#12 Re: Uslovi za penziju

Post by Guadalajara »

moonca wrote: 06/07/2021 19:17
_BataZiv_0809 wrote: 06/07/2021 19:05 Ova drzava ima institucije medju koje spada i centar za besplatnu pravnu pomoc upravo za slucajeve poput Sanjarkovog koji evidentno nema para za advokata. Znaci savjet je da stavi sve papire u fasciklu i ode po savjet kod ljudi kojima je to posao.

To je ispravan put. A trazenje misljenja od dokonih forumasa svakako nije.
Institucije u kojima rade ljudi, ne roboti.. koji bi to procesirali bez obzira ko podnosi.. ali, kad je zivo bice -iza pulta.. ne dobije svako istu paznju, hocu reci... sumnjam na iskrenoj pomoci..... sto dalje hocu reci- treba mu 'veza' neka...
Vjerujem da je Sanjarko -pokusavao, ali jednostavno ne moze . da skupi 'ono sto i treba' jednostavno ne zna... sto nije iznenadjujuce...niti nesto da se stidi..

Poneki forumash mozda ima info.. jer mu je neko blizi ili krug poznanstva -tako sto dobio-

licno znam. vrlo imucnu zenu koja je i pored dobre penzije dobila i 'socijalnu pomoc'. jer se nije mogla sam brinuti o sebi- to odlucuje komisija..i mora se podnijeti zahtjev...
To se zove tudja njega...haman dupla penzija...
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#13 Re: Uslovi za penziju

Post by Guadalajara »

Komisija se mora plaćati osim ako je osoba socijalni slučaj. Tako da troškove može snositi služba za socijalne slučajeve. Za penziju/komisiju se mora platiti 140 KM. Papiri, medicinski nalazi ne smiju biti stariji od 6 mjeseci inače odbijenica.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#14 Re: Uslovi za penziju

Post by Guadalajara »

Sanjarko wrote: 06/07/2021 06:50
hurmasica wrote: 06/07/2021 06:30

Da bi dijete kao invalid moglo naslijesiti.porodicni npenziju mora biti invalidnost utvrdjena prije 14 godine zivota, svaka invalidnost koja je kasnije nastala nije uslov za porodicnu penziju.
Invalidska penzija je licna penzija a moraju biti ispunjeni uslovi za staz 1/3 pokrivenosti radnog vijeka radnim stazom kao i utvrdjena I kategorija invalidnosti.
Nama neko rekao da sa sizofrenijom bi mogao naslijedit porodicnu penziju. A vjerovatno sam je imao odmalena samo u ovoj jb-noj drzavi niko nije obracao paznju na to ili nije primjetio jer smo nedovoljno informisani, edukovani itd.

Nemam dana radnog staza, a skola mi skoro nikako nije isla sem malo 5 i 6 razreda. Ne znam moze li se naknadno utvrdit da sam je imao mozda odmalena i to mozda kao posljedicu pencilinskog soka, konvulzija, krace kome, i nekog lijeka koji je sad zabranjen davat tako maloj djeci i inace djeci, ne znam za odrasle.

+1
Mora ti pisati da si 100% invalid. Da ležiš par mjeseci u Jagomiru sa budalama zaključan. Da si totalno nesposoban itd...mora ti doktor jasno napisati.
User avatar
Truba
Posts: 81731
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#15 Re: Uslovi za penziju

Post by Truba »

Ganjaj stelu
Nista od toga 5 godina ces se maltretirati
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#16 Re: Uslovi za penziju

Post by Sanjarko »

Guadalajara wrote: 06/07/2021 19:30
Sanjarko wrote: 06/07/2021 06:50

Nama neko rekao da sa sizofrenijom bi mogao naslijedit porodicnu penziju. A vjerovatno sam je imao odmalena samo u ovoj jb-noj drzavi niko nije obracao paznju na to ili nije primjetio jer smo nedovoljno informisani, edukovani itd.

Nemam dana radnog staza, a skola mi skoro nikako nije isla sem malo 5 i 6 razreda. Ne znam moze li se naknadno utvrdit da sam je imao mozda odmalena i to mozda kao posljedicu pencilinskog soka, konvulzija, krace kome, i nekog lijeka koji je sad zabranjen davat tako maloj djeci i inace djeci, ne znam za odrasle.

+1
Mora ti pisati da si 100% invalid. Da ležiš par mjeseci u Jagomiru sa budalama zaključan. Da si totalno nesposoban itd...mora ti doktor jasno napisati.
II kategorija invalid, 219,5 km invalidnina. Na godinu cemo se zalit i pokusat ako mogne vecu invalidnost da dobijem jer ja samostalno tesko funkcionisem. Ko da imam autizam. Pokusat cemo vidit da stara ostvari svoju penziju tako da meni mogne, ako mogne, pripadne od starog penzija.

Kazem hvatali se za slamku. Korona sr*nje bilo, nije stara mogla radit, ja i stari, oba u bolnici itd. Svasta nam se izdesavalo.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#17 Re: Uslovi za penziju

Post by Guadalajara »

Sanjarko wrote: 07/07/2021 00:08
Guadalajara wrote: 06/07/2021 19:30

Mora ti pisati da si 100% invalid. Da ležiš par mjeseci u Jagomiru sa budalama zaključan. Da si totalno nesposoban itd...mora ti doktor jasno napisati.
II kategorija invalid, 219,5 km invalidnina. Na godinu cemo se zalit i pokusat ako mogne vecu invalidnost da dobijem jer ja samostalno tesko funkcionisem. Ko da imam autizam. Pokusat cemo vidit da stara ostvari svoju penziju tako da meni mogne, ako mogne, pripadne od starog penzija.

Kazem hvatali se za slamku. Korona sr*nje bilo, nije stara mogla radit, ja i stari, oba u bolnici itd. Svasta nam se izdesavalo.
Da se Allah dz.s. smiluje i olaksa. Idi na preglede da dobiješ i ti tudju njegu. To ti je haman duplo ili vise od tih 219,5 KM.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#18 Re: Uslovi za penziju

Post by Sanjarko »

Guadalajara wrote: 07/07/2021 00:17
Sanjarko wrote: 07/07/2021 00:08

II kategorija invalid, 219,5 km invalidnina. Na godinu cemo se zalit i pokusat ako mogne vecu invalidnost da dobijem jer ja samostalno tesko funkcionisem. Ko da imam autizam. Pokusat cemo vidit da stara ostvari svoju penziju tako da meni mogne, ako mogne, pripadne od starog penzija.

Kazem hvatali se za slamku. Korona sr*nje bilo, nije stara mogla radit, ja i stari, oba u bolnici itd. Svasta nam se izdesavalo.
Da se Allah dz.s. smiluje i olaksa. Idi na preglede da dobiješ i ti tudju njegu. To ti je haman duplo ili vise od tih 219,5 KM.
Ovo je tudza njega i invalidnina ali II kategorija, I kategorija je 400 km. A ja samostalno nefunkcionisem kako treba. Moram pratnju imat kad idem sam bilo gdje. Mozda samo kvart nemoram, ali dalje moram. Nesnalazim se u prostoru. Izgubim lako orjentaciju. Kazem ko da imam autizam.

Hvala na zelji. Valjda bude barem malo podnosljivije. Lakse. +1
User avatar
karanana
Posts: 47251
Joined: 26/02/2004 00:00

#19 Re: Uslovi za penziju

Post by karanana »

mislim da je moonca negdje odgovorila na ovo pitanje, ali ne mogu sada da nadjem a mislim da je prikladna tema:
vezano za kupovinu staza, koji su uslovi? do koje starosne dobi se moze staz nadokupiti? koliko je para mjesec, godina? koliko se mjeseci/godina max moze kupiti?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#20 Re: Uslovi za penziju

Post by Sanjarko »

karanana wrote: 07/07/2021 00:37 mislim da je moonca negdje odgovorila na ovo pitanje, ali ne mogu sada da nadjem a mislim da je prikladna tema:
vezano za kupovinu staza, koji su uslovi? do koje starosne dobi se moze staz nadokupiti? koliko je para mjesec, godina? koliko se mjeseci/godina max moze kupiti?
Kako sam pohvatao, dokupljivali su ljudi po par godina, za par hiljada.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#21 Re: Uslovi za penziju

Post by Guadalajara »

Sanjarko wrote: 07/07/2021 00:26
Guadalajara wrote: 07/07/2021 00:17

Da se Allah dz.s. smiluje i olaksa. Idi na preglede da dobiješ i ti tudju njegu. To ti je haman duplo ili vise od tih 219,5 KM.
Ovo je tudza njega i invalidnina ali II kategorija, I kategorija je 400 km. A ja samostalno nefunkcionisem kako treba. Moram pratnju imat kad idem sam bilo gdje. Mozda samo kvart nemoram, ali dalje moram. Nesnalazim se u prostoru. Izgubim lako orjentaciju. Kazem ko da imam autizam.

Hvala na zelji. Valjda bude barem malo podnosljivije. Lakse. +1
Aha. Pokušaj za prvu kategoriju. Idi na sve preglede oči-vid, uši-sluh, psihičko-mentalno stanje, srce, secer, pluca...Sve pregledaj, doktori uvijek nadju neku dijagnozu..Pa deset tamo, dvadeset vamo...nakupi se. I vidi sta ti je najkritičnije da znaš gdje možeš tražiti.
El_comadante
Posts: 7937
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#22 Re: Uslovi za penziju

Post by El_comadante »

sodi33 wrote: 05/07/2021 11:07 Pozdrav forumasi, danas sa ocem razgovaram on nesto prikuplja papire za penziju. Kako skuplja papire tako jedni mu govore jedno drugi drugo, jedni kazu treba 20g staza drugi 15. Njegova sledeca situacija je on ima 13g staza od pre rata radio u Energoinvestu i ima 2 god vojske(neznam kako se racuna vojska) Dali on ispunjava uslove za penzionisanje sa 65 god, jel ima neko ko se malo razumije u ovu tematiku
računa se vojaska duplo, ali i bez toga ima 13+2= 15 godina koliko treba za penziju, a novi zakon je ili 40 godina staža bez obzira na godine starosti ili minimalno 15 staža plus 65 godina života. sretno.
El_comadante
Posts: 7937
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#23 Re: Uslovi za penziju

Post by El_comadante »

Guadalajara wrote: 06/07/2021 19:30
Sanjarko wrote: 06/07/2021 06:50

Nama neko rekao da sa sizofrenijom bi mogao naslijedit porodicnu penziju. A vjerovatno sam je imao odmalena samo u ovoj jb-noj drzavi niko nije obracao paznju na to ili nije primjetio jer smo nedovoljno informisani, edukovani itd.

Nemam dana radnog staza, a skola mi skoro nikako nije isla sem malo 5 i 6 razreda. Ne znam moze li se naknadno utvrdit da sam je imao mozda odmalena i to mozda kao posljedicu pencilinskog soka, konvulzija, krace kome, i nekog lijeka koji je sad zabranjen davat tako maloj djeci i inace djeci, ne znam za odrasle.

+1
Mora ti pisati da si 100% invalid. Da ležiš par mjeseci u Jagomiru sa budalama zaključan. Da si totalno nesposoban itd...mora ti doktor jasno napisati.
ja znam jednog koji je 80% invalid, ežao u Jagomiru par puta po 45 dana čini mi se i nasijedio je očevu penziju a nema staža. 80% penzije jer je takav zakon.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#24 Re: Uslovi za penziju

Post by Guadalajara »

El_comadante wrote: 07/07/2021 09:09
Guadalajara wrote: 06/07/2021 19:30

Mora ti pisati da si 100% invalid. Da ležiš par mjeseci u Jagomiru sa budalama zaključan. Da si totalno nesposoban itd...mora ti doktor jasno napisati.
ja znam jednog koji je 80% invalid, ežao u Jagomiru par puta po 45 dana čini mi se i nasijedio je očevu penziju a nema staža. 80% penzije jer je takav zakon.
Kad si budala može svašta :D
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#25 Re: Uslovi za penziju

Post by Sanjarko »

Lezao sam ja 7 puta za 9 godina u KB ZE na njihovom odjelu. Nisam nadam se budala. Da se razumijemo nisam u vinklu, ali valjda nisam budala, i mozda nikad u vinklu nisam ni bio. Ne znam koliki invaliditet pise u rjesenju.

Kazem ko da imam autizam ili ko da sam ga imao pa sad dalo se na sizofreniju ili sam nju odmalena imao.

Rekao sam ja da se vojni staz duplo racuna. Lezalo dosta boraca sa mnom. Nisu bili dobro hem traume od rata, hem mnoge zivot pritisnuo. Kazem i @karanana da se mislim 2, 3 godine staza mogu dokupit za 4, 5, 6 hiljada km.

Znam ovo jer sam cuo za ovo sve.
Post Reply