Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
mire11
Posts: 68
Joined: 14/07/2013 23:25

#176 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by mire11 »

druzze ja sam predo prije 8 sad ce 9 mjececi IR-1 / CR-1 supružnika Viza cekam jbg pred sami sam kraj al sigorno imam da cekam jos 2 do 3 mjeseca a tvoja viza je vjerenicka al i ona ide sporo prije 6 mjeseci ja ti garantujem da neces otic al strpljenje i dobices je abd sve naj boljeti zelim i strpi see
adis9000
Posts: 4
Joined: 04/10/2014 23:02

#177 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by adis9000 »

Ma joj druze ove mi sve vize idu nekako kilavo...kazu da je rok za taj citav proces oko 5 mjeseci najduze sto se moze cekat..ja se nado da ce to ic malo brze..al izgleda da cu bit zadovoljan ako i bude za tih 5 mjeseci.. hvala
razonoda
Posts: 3532
Joined: 27/09/2014 16:19

#178 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by razonoda »

mocma wrote:Pozdrav svima!
Imam par pitanja vezana za zeleni karton putem udaje.
Ja sam vec u Americi, na intership programu. J1 Viza mi istice februara 2015. Imam decka 4 meseca I planiramo da se uzmemo krajem godine kako bih ja ostala ovde,medjutim on nije drzavljanin,ima samo green card.
Interesuje me da li su ista pravila ili je otezano zbog situacije sto je on na green cardu? Ili je dovoljno samo da sredimo papire,uzmemo se I zavrsimo papirologiju,vrlo verovatno uz pomoc advokata.
Ne mogu da nadjem nigde ovakav slucaj,tako da hvala na svakom odgovoru,cak I samo za misljenje....
obavezno se raspitaj kod imig. advokata, nije skup razgovor, da te uputi sta dalje a da ne napustas usa.
utopijabih
Posts: 51
Joined: 02/09/2014 21:25

#179 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by utopijabih »

Ako se oženim
Za Anerikanku - da li bi i za koliko mogao da dobijem njihov pasos ?
BeatrixSA
Posts: 9
Joined: 22/02/2014 16:56

#180 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by BeatrixSA »

Pozz,

zna li neko sta sa ovim military records koji su mi dosli na checklisti za NVC process? Znam da vecina moze bez toga, al' kod nas je malo unikatna situacija. Muz je zaposlen u vojsci, kao profesionalni vojnik. Sta da radimo za te rekorde? On ima ugovore o radu koje je potpisivao i to je to... Imal' iko sa slicnim iskustvom?
adis9000
Posts: 4
Joined: 04/10/2014 23:02

#181 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by adis9000 »

pozdrav
sto se tice mog slucaja,stanje se malo promijenilo.
jucer sam dobio od ambasade u sarajevu spisak papira koji su potrebni da prikupim prije nego mi zakazu razgovor. sto znaci da cijeli dosadasnji proces nije trajao ni puna 3 mjeseca(2 mjeseca i 15 dana) i u tom vremenu uscis je zaprimio moju i-129f peticiju,odobrio istu te je poslao u NVC na dalje procesuiranje,i oni su tu istu proslijedili u sarajevo.
moje konkretno pitanje u ovom trenutku je da li dokumenti koje nosim u ambasadu na razgovor moraju biti prevedeni na engleski i da li moraju biti ovjereni apostile pecatom?
unaprijed hvala na odgovoru
melb26sa
Posts: 2447
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#182 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by melb26sa »

adis9000 wrote:pozdrav
sto se tice mog slucaja,stanje se malo promijenilo.
jucer sam dobio od ambasade u sarajevu spisak papira koji su potrebni da prikupim prije nego mi zakazu razgovor. sto znaci da cijeli dosadasnji proces nije trajao ni puna 3 mjeseca(2 mjeseca i 15 dana) i u tom vremenu uscis je zaprimio moju i-129f peticiju,odobrio istu te je poslao u NVC na dalje procesuiranje,i oni su tu istu proslijedili u sarajevo.
moje konkretno pitanje u ovom trenutku je da li dokumenti koje nosim u ambasadu na razgovor moraju biti prevedeni na engleski i da li moraju biti ovjereni apostile pecatom?
unaprijed hvala na odgovoru
Ne i ne.
All documents not written in English, or in the official language of the country in which you are applying for a visa, must be accompanied by certified translations.
Documents
Birth, Marriage, and Death Certificates

Birth ("Izvod iz maticne knjige rodenih"), marriage ("Izvod iz maticne knjige vjencanih") and death ("Izvod iz maticne knjige umrlih") certificates are available from the civil registrar ("maticar") having jurisdiction over the locality where the event occurred. If the event occurred abroad, the BiH citizen may report it to the BiH authorities and is then issued the corresponding document, listing the foreign country as the place of occurrence of the event. The fact that a marriage took place by proxy is not usually evident from the marriage certificate. Only civil marriages are legal in BiH.

Note: The practice in BiH has been that changes in civil status, such as divorce or name change are entered onto birth certificates. Thus, the BiH authorities usually require submission of a recently issued (within the past six months) birth certificate when BiH citizens request issuance of government documents.
Divorce Certificates

Copies of divorce judgments are available from the court which decided the case. A divorce certificate is typewritten with the initial phrase, "In the name of the people" ("U ime naroda!"). Only divorces obtained through the civil courts are legal.
Police Records

Available. A certificate (Uvjerenje) issued by the Ministry of Interior (Ministarstvo unutrasnjih poslova) shows whether the applicant has been convicted of any crimes and the articles of law involved. A similar document is issued by the Municipal Court (Opstinski Sud) of the district in which the applicant last resided, and shows whether the applicant is currently under investigation in any criminal matter. Visa applicants are required to obtain both documents.
Prison Records

May not be available. A statement of the time spent in a correctional institution can be obtained from the prison in which a person was confined. It does not contain a report of his demeanor during imprisonment.
Military Records

As of January 1, 2006, obligatory military service in BiH has been discontinued (BiH now has only a professional army). All men who in the past completed their obligatory military service (including the service in the former Yugoslav People's Army, "JNA") are in possession of so-called "military record books" ("vojna knjižica"), which lists the dates of their mandatory service, reserve duty, participation in wars, etc.
Passport and Other Travel Documents

Passports:

The Government of Bosnia and Herzegovina issues tourist, official and diplomatic passports. Following the Swiss example, the text throughout is in four languages: Bosnia and Croatian (Latin alphabet), Serbian (Cyrillic), and English.

The passports are machine-readable and contain anti-fraud technology. The photo page is safeguarded by a colorful hidden image of the Bosnian crest in a diminishing left to right repetitive series that is visible only under a black light. The bearer's photo is photo-digitized and doubly protected from tampering by a global image imprinted on the lower left corner and initials "BiH" appear above the applicant photo. A watermark of the Bosnian crest is visible over the date and place of issue.

The front cover is dark blue with gold lettering and features a gold and blue version of the national crest bisected by a diagonal row of seven stars. The inside back and front cover are printed in multicolored ink that fluoresces, and the binding threads are fluorescing blue and yellow, the colors of the Bosnia and Herzegovina flag. Micro printing is included in the wavy design which is carried over from the front to the back cover.

There are 32 pages; each page number is incorporated into the design and printed at the lower right corner on each page. The passport number is perforated into the top of all the pages. When viewed under ultraviolet light, the letters "BiH" in Cyrillic and Latin alphabets appear in the center of the page, the page number appears on the left and right edges on each page, and a random pattern of confetti also appears.

The pages are imprinted with a stylized map of southern Europe and a diagonal line of stars in the pattern of the Bosnia and Herzegovina flag. The words "Bosna i Hercegovina" repeat in both Latin and Cyrillic script, across the pages. An oval is incorporated into the lower center of the page, with the words "Bosna i Hercegovina" in a smaller size font. Since November 2005, the practice of minor children being entered (on pages 30 and 31) in a parent's passport has been discontinued. However, this may still be seen in passports issued prior to that date which are still valid. Adult passports are valid for 5 years, and minor passports are valid for 2 years.

Identity card:

As of October 31, 2005 the "old" identity cards (those issued based on the entity and cantonal regulations in BiH or those issued at the time of the former Yugoslavia) ceased to be valid. All BiH citizens over the age of 18, whose place of residence is in BiH, must carry an identity card ("licna karta"), which is issued by the CIPS (Citizens' Identification Protection System) office in their place of residence.

Visa Issuing Post

Sarajevo, Bosnia (Embassy) -- Nonimmigrant, including K, and Immigrant visas

NIV and IV services for citizens and permanent residents of Bosnia only are processed by the U.S. Embassy in Sarajevo.
Visa Services

All of Bosnia and Herzegovina.
adis9000
Posts: 4
Joined: 04/10/2014 23:02

#183 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by adis9000 »

hvala na brzom i opsirnom odgovoru melb :)
User avatar
disi.h
Posts: 106
Joined: 22/04/2013 17:09
Location: SARAJEVO

#184 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by disi.h »

Pozdrav, trebaju mi neke informacije za prijateljicu. Naime, ona ima dvojno državljanstvo (US i BiH), ovdje rođena, tamo otišla sa 5 godina i živjela sve do maja. Ovdje došla u maju, udala se sada u oktobru. Mislila je da je ovdje fino živjeti, međutim pokajala se i sada hoće da preda peticiju za muža i da idu nazad u SAD. Znamo da se treba popuniti forma I 130, međutim ima dosta nejasnoća,a bukvalno je nemoguće doći do ambasade da im neko pomogne. Oni su htjeli angažovati advokata ovih dana da im pomogne oko popunjavanja te forme, međutim bolje bi bilo da je sami popune i uštede. Sada mene zanima da li ona samo to treba popuniti i poslati u Čikago? Molim vassssss za pomoć..
melb26sa
Posts: 2447
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#185 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by melb26sa »

disi.h wrote:Pozdrav, trebaju mi neke informacije za prijateljicu. Naime, ona ima dvojno državljanstvo (US i BiH), ovdje rođena, tamo otišla sa 5 godina i živjela sve do maja. Ovdje došla u maju, udala se sada u oktobru. Mislila je da je ovdje fino živjeti, međutim pokajala se i sada hoće da preda peticiju za muža i da idu nazad u SAD. Znamo da se treba popuniti forma I 130, međutim ima dosta nejasnoća,a bukvalno je nemoguće doći do ambasade da im neko pomogne. Oni su htjeli angažovati advokata ovih dana da im pomogne oko popunjavanja te forme, međutim bolje bi bilo da je sami popune i uštede. Sada mene zanima da li ona samo to treba popuniti i poslati u Čikago? Molim vassssss za pomoć..
http://www.visajourney.com/content/i130guide1
omgana
Posts: 3
Joined: 09/11/2014 04:54

#186 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by omgana »

Caos ljudi :)
Molim vas ako neko ima informaciju,savet neka kucka!...Zabavljam se sa deckom godinu dana,nedavno je dobio useljeničku vizu(posle 10 god.) i do 25 novembra treba da ode tamo sa porodicom.Kada ode, koliko sam skapirala nakon mesec/dva dobija papire ms da je to zelena karta.Zanima me da li nakon toga mozemo pokrenuti postupak za verenicku vizu i da li moze da se vrati nazad pa da cekamo zajedno kada se pokrene postupak ? Ili mora tamo raditi(voditi se kao zaposlen) da bi garantovao dobar zivot za mene?...Celokupna njihova porodica je dobila vizu preko ujaka koji je situiran i moze da im/nam obezbedi pocetni zivot,posao...Strasna mi je razdvojenost mesecima dok ne dobijem vizu...ako imate neki savet tu sam .
User avatar
Muhamed Đakmić
Posts: 14652
Joined: 25/05/2012 18:56
Location: Dunjaluk
Contact:

#187 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by Muhamed Đakmić »

mihajloviću, mihajloviću...

drži se teme, ne bih da te moram banovati ;-)
april10
Posts: 3
Joined: 12/02/2015 10:13
Contact:

#188 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by april10 »

Ukratko proces radi advokat započeli smo ga u julu 2013. god (poprilično se razvukao vjerovatno zahvaljujući ožurnom advokatu).U procesu smo mlađi sin sad 16 god. i ja kao supruga(brak zasnovan jun 2013.god).Advokat naravno slao originalna dokumenta koja su nas po njegovim uputama trebala dočekati u ambasadi SA ali su se naravno izgubila i trebamo vaditi nova.To je sad manji problem bar se nadam jer još uvijek ne znam tačno šta trebam da nosim od dokumenata na razgovor i da li trebam da ih prevodim ( advokat rekao suprugu ne treba međutim ja bih volila da mi to neko potvrdi ).
Drugi problem je da se na sinovo ime vraća i obrazac I-864 gdje kako su naveli u poslednjem e-mailu ostvaren minimum i da se koriguje stavka koliko sam razumjela bruto državni porez i sam obrazac proslijedi sinu da ga on nosi na razgovor. U pitanju je Atlanta naravno suprug vozi kamion.
Za mene još nisu ništa odgovorili osim da nedostaju lična dokumenta i advokat je slao valjda kopja ponovo.
Ja sam se odlučila da angažujemo advokata u SAD da nam nebi vraćali kako nedostaje ovo ili ono,a ustvari smo kroz sve to prolazili i svaki put bi nas obavjestili da su dobili to što nedostaje i da je 60 radnih dana rok za obradu. Moželi mi neko reći šta možemo očekivati dalje i da li se trebamo nadati okončavanju i vizi ili ??????????????????????
ljevsa
Posts: 5
Joined: 19/03/2009 12:08

#189 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by ljevsa »

adis9000 wrote:Ma joj druze ove mi sve vize idu nekako kilavo...kazu da je rok za taj citav proces oko 5 mjeseci najduze sto se moze cekat..ja se nado da ce to ic malo brze..al izgleda da cu bit zadovoljan ako i bude za tih 5 mjeseci.. hvala

Preko koje agencije se ide za to sredjivanje papira i vize? Je li duzina procesa za dobijanje vjerenicke vize zavisi od drzava ili je u cijeloj americi isto? Ko ti je rekao da se dobije za najduze 5 mjesec?

Pozzzz
ljevsa
Posts: 5
Joined: 19/03/2009 12:08

#190 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by ljevsa »

ljevsa wrote:
adis9000 wrote:Ma joj druze ove mi sve vize idu nekako kilavo...kazu da je rok za taj citav proces oko 5 mjeseci najduze sto se moze cekat..ja se nado da ce to ic malo brze..al izgleda da cu bit zadovoljan ako i bude za tih 5 mjeseci.. hvala

Preko koje agencije se ide za to sredjivanje papira i vize? Je li duzina procesa za dobijanje vjerenicke vize zavisi od drzava ili je u cijeloj americi isto? Ko ti je rekao da se dobije za najduze 5 mjesec?

Pozzzz
Molim naravno i druge za odgovor...ljudi pomagajte ne znam odakle da krenem...
dosada_ziva
Posts: 383
Joined: 04/02/2015 22:54

#192 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by dosada_ziva »

je li iko izvucen na lutriji ? kod mene has not been seleted.
Vidal89
Posts: 1012
Joined: 18/01/2013 02:26

#193 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by Vidal89 »

dosada_ziva wrote:je li iko izvucen na lutriji ? kod mene has not been seleted.
Based on the information provided, the Entry HAS NOT BEEN SELECTED for further processing for the Electronic Diversity Visa program at this time.

E jesmo nesretnici, osudjeni da trunemo u ovoj zemlji
dosada_ziva
Posts: 383
Joined: 04/02/2015 22:54

#194 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by dosada_ziva »

Vidal89 wrote:
dosada_ziva wrote:je li iko izvucen na lutriji ? kod mene has not been seleted.
Based on the information provided, the Entry HAS NOT BEEN SELECTED for further processing for the Electronic Diversity Visa program at this time.

E jesmo nesretnici, osudjeni da trunemo u ovoj zemlji
i ja isto. Ovo mi je drugi put, necu se predavati, igram i dalje.

Jebo ovo, blago onog ko je otis'o odavde.
Vidal89
Posts: 1012
Joined: 18/01/2013 02:26

#195 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by Vidal89 »

dosada_ziva wrote:
Vidal89 wrote:
dosada_ziva wrote:je li iko izvucen na lutriji ? kod mene has not been seleted.
Based on the information provided, the Entry HAS NOT BEEN SELECTED for further processing for the Electronic Diversity Visa program at this time.

E jesmo nesretnici, osudjeni da trunemo u ovoj zemlji
i ja isto. Ovo mi je drugi put, necu se predavati, igram i dalje.

Jebo ovo, blago onog ko je otis'o odavde.
nisam ni ja pa cekajmo sad Maj mjesec kad bude izvlacenje :D
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#196 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by Tuzla111 »

Pozdrav, evo da ne citam sad sve pa cu opcenito da napisem jer vidim da ima zabune.
Vjerenicka viza vam je svima mnogo bolja opcija od sklapanja braka pa trazenja vize onda. Ako je sve cisto, vjerenicka viza je najbolja opcija.
U americi se dobije prvo radna dozvola, pa gren card i nakon 5 godina boravka se moze dobiti pasos.
JA nikakvih problema na ovom putu nikad nisam imao jer sve bilo cisto. Pasos ne daju tek tako, vec kad se aplicira, ameri to sve pregledaju u detalja, ja kad sam dosao na razgovor, zena izvadi kutiju mojih papira. Siguran sam da znaju i kad sam kakio svaki dan u Americi :D
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2017
Joined: 14/06/2017 17:07

#197 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by MehmedPasaMoric »

Ako nadjem neku dovoljno naivnu da mi bude vjerenica i da dobijem vizu, jel i dalje imam mogucnost da tamburam Amerikanke a da me ne deportuju, posto su mi ostale u jako lijepom sjecanju prilikom jedne od mojih posjeta Obecanoj zemlji?
melb26sa
Posts: 2447
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#198 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by melb26sa »

Tuzla111 wrote:Pozdrav, evo da ne citam sad sve pa cu opcenito da napisem jer vidim da ima zabune.
Vjerenicka viza vam je svima mnogo bolja opcija od sklapanja braka pa trazenja vize onda. Ako je sve cisto, vjerenicka viza je najbolja opcija.
U americi se dobije prvo radna dozvola, pa gren card i nakon 5 godina boravka se moze dobiti pasos.
JA nikakvih problema na ovom putu nikad nisam imao jer sve bilo cisto. Pasos ne daju tek tako, vec kad se aplicira, ameri to sve pregledaju u detalja, ja kad sam dosao na razgovor, zena izvadi kutiju mojih papira. Siguran sam da znaju i kad sam kakio svaki dan u Americi :D
Ne, nije. Razloga podosta: 90 dana za sklapanje braka, neki beneficiaries izvise jer petitioner nikad nije planirao/la da potpise affidavit of support, ili nikad nemaju dovoljno prihoda da plate tih $1200 za adjustment of status (bez dodatnog medicinskog pregleda ako se radi na vrijeme) ili cak odbiju da se vjencaju.

I drzavljanstvo se dobije nakon 3 godine drzanja zelene karte I braka sa USC.

Ovih dana kad treba preko godine da se sa K1 vize dobije zelena karta (cast rijetkim izuzecima ako je dobiju za manje od 6 mjeseci) to je dodatna godina cekanja na drzavljanstvo.

Naspram vjerenicke vize, supruznicka je superiornija jer po ulasku u USA mozes raditi I od dana ulaska si green card holder sto skracuje cekanje na drzavljanstvo. I dalje je potrebno dizanje uslova prije druge godisnjice zelene karte (ako se viza aktivira prije druge godisnjice braka) ali taj uslov imaju I ovi sa zelenom kartom nakon adjustment of status.
melb26sa
Posts: 2447
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#199 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by melb26sa »

MehmedPasaMoric wrote:Ako nadjem neku dovoljno naivnu da mi bude vjerenica i da dobijem vizu, jel i dalje imam mogucnost da tamburam Amerikanke a da me ne deportuju, posto su mi ostale u jako lijepom sjecanju prilikom jedne od mojih posjeta Obecanoj zemlji?

Ozbiljno? A sto te neka od tih iz lijepog sjecanja ne uzme za muza pa onda neces morati misliti o mogucoj deportaciji?
Preporucujem pogledati epizode 90 days fiance- cak ima I na bh kablovskim -tlc ili tako nesto.
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#200 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by Tuzla111 »

MehmedPasaMoric wrote:Ako nadjem neku dovoljno naivnu da mi bude vjerenica i da dobijem vizu, jel i dalje imam mogucnost da tamburam Amerikanke a da me ne deportuju, posto su mi ostale u jako lijepom sjecanju prilikom jedne od mojih posjeta Obecanoj zemlji?
Ne krivim te prijatelju, samo tamburaj. Mozes dobru Meksikanku ugrabit jer si white a one takve vole, a iskreno znaju kako da odrade biznis :D
Post Reply