USK

Zanimljivosti, dešavanja i kulturno-politički život u Bihaću, Buzimu, Cazinu, V. Kladuši, Bos. Petrovcu, Sanskom Mostu, Bos. Krupi...

Moderator: Chloe

User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#1 USK

Post by StLouis »

Dodajte novosti i sve u vezi USK...novosti iz kulture, ekonomije, politike, obavijesti, info, aktuelnosti...
:)


http://lin.bihac.org/


http://www.cazin.net/


http://www.kladusaonline.com/

http://www.sanskimost.com/
User avatar
Phantea
Posts: 143
Joined: 25/03/2007 00:16
Location: Sugarland :)

#2 Re: USK

Post by Phantea »

Izgleda da od toga nea nista:) Ovdje je vecinom raja koja trenutno nije u Krajini vec nas ima svuda po malo, kolko sam skontala :roll:

A i mene interesuju vijesti, dogadjanja, diskusije, ista....vezano za rodnu grudu. Ajte ljudi, bilo sta :?:
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#4 Re: USK

Post by StLouis »

Phantea wrote:Izgleda da od toga nea nista:) Ovdje je vecinom raja koja trenutno nije u Krajini vec nas ima svuda po malo, kolko sam skontala :roll:

A i mene interesuju vijesti, dogadjanja, diskusije, ista....vezano za rodnu grudu. Ajte ljudi, bilo sta :?:
bice, bice :-)
User avatar
Phantea
Posts: 143
Joined: 25/03/2007 00:16
Location: Sugarland :)

#5 Re: USK

Post by Phantea »

Jah kad smo kod događanja u našoj Krajini imalo ko da mi kaže kad je tačno paprikašijada ili kako se već zove onaj event koji se odigrava u Cazinu :?:
Nadam se da barem ak ništ sam potrefila ime eventa i da će neko da skonta na šta mislim :roll:
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#6 Re: USK

Post by StLouis »

Phantea wrote:Jah kad smo kod događanja u našoj Krajini imalo ko da mi kaže kad je tačno paprikašijada ili kako se već zove onaj event koji se odigrava u Cazinu :?:
Nadam se da barem ak ništ sam potrefila ime eventa i da će neko da skonta na šta mislim :roll:
mislim da se zove kestenijeda :-) to je ngdje u jesen i cuo sam da je postao popularn festival...ako nadjem vise ino javim ti :)
User avatar
Phantea
Posts: 143
Joined: 25/03/2007 00:16
Location: Sugarland :)

#7 Re: USK

Post by Phantea »

StLouis wrote:
Phantea wrote:Jah kad smo kod događanja u našoj Krajini imalo ko da mi kaže kad je tačno paprikašijada ili kako se već zove onaj event koji se odigrava u Cazinu :?:
Nadam se da barem ak ništ sam potrefila ime eventa i da će neko da skonta na šta mislim :roll:
mislim da se zove kestenijeda :-) to je ngdje u jesen i cuo sam da je postao popularn festival...ako nadjem vise ino javim ti :)
Am prije neg se pocnes raspitivat o kestenijadi sam da kazem da je to navodno sad nekad, znaci nije kestenijada:) da se ne raspitujes zalud, smjernica bi bila da je taj 'dogadjaj' valjda sad nekad ( maj/juni ).
Gracias enivejzz :)
I naravno, sta god nacujes javi jal na PP jal odje :) Unaprijed zahvalna :)
sarkić ajid-paša
Posts: 148
Joined: 01/08/2005 17:17

#8 Re: USK

Post by sarkić ajid-paša »

Dosta lokalnih vjesti mozete naci na http://www.biscani.net ili http://www.noviradiobihac.com/index.php
User avatar
balashevic
Posts: 41
Joined: 29/03/2008 18:03
Location: Sarajevo

#9 Re: USK

Post by balashevic »

Phantea wrote:
StLouis wrote:
Phantea wrote:Jah kad smo kod događanja u našoj Krajini imalo ko da mi kaže kad je tačno paprikašijada ili kako se već zove onaj event koji se odigrava u Cazinu :?:
Nadam se da barem ak ništ sam potrefila ime eventa i da će neko da skonta na šta mislim :roll:
mislim da se zove kestenijeda :-) to je ngdje u jesen i cuo sam da je postao popularn festival...ako nadjem vise ino javim ti :)
Am prije neg se pocnes raspitivat o kestenijadi sam da kazem da je to navodno sad nekad, znaci nije kestenijada:) da se ne raspitujes zalud, smjernica bi bila da je taj 'dogadjaj' valjda sad nekad ( maj/juni ).
Gracias enivejzz :)
I naravno, sta god nacujes javi jal na PP jal odje :) Unaprijed zahvalna :)
31.05.2008,

tradicionalna Cazinska paprikasijada.. :D


evo malo i detaljnije o tome

http://forum.cazin.org/index.php?showto ... ntry235393
User avatar
balashevic
Posts: 41
Joined: 29/03/2008 18:03
Location: Sarajevo

#10 Re: USK

Post by balashevic »

StLouis wrote:Dodajte novosti i sve u vezi USK...novosti iz kulture, ekonomije, politike, obavijesti, info, aktuelnosti...
:)


http://lin.bihac.org/


http://www.cazin.net/


http://www.kladusaonline.com/

http://www.sanskimost.com/

http://www.youtube.com/user/batan83cazin

http://www.youtube.com/user/arhivacazin


ima dosta materijala iz Cazina i sire, i prilicno cesto to Ibro azurira..
User avatar
Phantea
Posts: 143
Joined: 25/03/2007 00:16
Location: Sugarland :)

#11 Re: USK

Post by Phantea »

Ibro dirka naš.
Svaka čast i hvala na uputi. Nadam se da ću biti tamo kad to bude i da će biti lijepo vrijeme. :D
User avatar
Phantea
Posts: 143
Joined: 25/03/2007 00:16
Location: Sugarland :)

#13 Re: USK

Post by Phantea »

Amele ti se bash trudis da nam Krajinu lijepo promovises.
Svaka cast :-D
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#14 Re: USK

Post by StLouis »

10.10.2008.




USK


Vlada smanjila tarife određenih taksa


Prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o administrativnim taksama i tarifi administrativnih taksa prihvatila je danas u Bihaću Vlada Unsko-sanskog kantona (USK).
Novina je da se od plaćanja kantonalne takse oslobađaju svi RVI-i, odnosno ratni vojni zarobljenici-logoraši, nosioci ratnih priznanja i odlikovanja te nezaposleni demobilizirani borci.

Izmjena tarife kantonalnih administrativnih taksa provedena je u resorima MUP-a, poljoprivrede, pravde i obrazovanja, a uskoro bi mogla uslijediti i u zdravstvu, tačnije kod izdavanja rješenja za rad specijalizovanih prodavnica za promet medicinskih pomagala, najavio je ministar zdravstva USK-a Mustafa Avdagić.

Dosta vremena Vlada je utrošila na izjašnjavanje o pravilnicima o radu, unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta u Službi za zapošljavanje USK-a. Vladinu saglasnost čekali su i federalni inspektori, koji su nakon nedavno provedenog inspekcijskog nadzora u ovoj ustanovi otkrili niz nedostataka u primjeni propisa iz radnih odnosa.

Jučer su se uvjerili da su oni otklonjeni novim pravilnicima, tako da se danas čekalo i Vladino očitovanje o njima.

Najviše zamjerki ministri su uputili na reguliranje plaća i ostalih primanja zaposlenika Službe za zapošljavanje, te je stoga rukovodnim organima ove ustanove naloženo da se sačini poseban pravilnik, koji će definirati sva primanja zaposlenih.

Tako su usvojeni pravilnici o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta, dok je Pravilnik o radu djelimično prihvaćen. U skupštinsku proceduru drugi put upućen je i Program rada službe za 2008.

Današnjim zaključkom Vlade pokrenute su aktivnosti na sazivu Skupštine poduzeća „Polietilenka“ iz Bihaća. Povratom dionica većinski kapital ovog poduzeća vraćen je u nadležnost Vlade Kantona.

Danas je potvrđeno imenovanje članova Nadzornog odbora, tima za reviziju te Vladinog opunomoćenika, koji bi uskoro trebao sazvati skupštinu tog privrednog društva.

(FENA)
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#15 Re: USK

Post by StLouis »

:thumbup: :thumbup: :bih:


Vlada FBiH

Utemeljen Nacionalni park "Una"

Vlada Federacije BiH danas u Sarajevu donijela je odluke kojima je utemeljila i omogućila funkcioniranje Nacionalnog parka "Una", istakao je danas na konferenciji za novinare u Sarajevu federalni ministar okoliša i turizma Nevenko Herceg.
Prvom odlukom, donesenom u skladu sa zakonom i međunarodnim direktivama, utemeljen je Nacionalni park "Una" kao javno poduzeće sa sjedištem u Bihaću.

Ciljevi tog nacionalnog parka su: unapređenje, učuvanje i održivo korištenje prirodnih vrijednosti, očuvanje biološke raznolikosti, poticanje razvitka ruralnog prostora, poticanje dopunskih djelatnosti u poljoprivredi.

Drugom odlukom, kako je dodao Herceg, Vlada je imenovala privremeni Nadzorni odbor Nacionalnog parka "Una"“, a imenovanje se odnosi na rok od najduže 60 dana, do okončanja procedure javnog natječaja.

Posebnom odlukom je Federalnom ministarstvu okoliša i turizma data ovlast za uplatu 100.000 KM na ime osnivačkog kapitala JP Nacionalni park "Una".

Herceg je posebno istakao da je Vlada danas utvrdila i Nacrt federalne staretgije zaštite okološa koja se odnosi na razdoblje 2008.-2018.

Strategija je razrađena kroz četiri poglavlja o zaštiti prirode, zaštiti zraka, upravljanju otpadom, dok je zaštita i upravljanje vodama riješeno posebnim dokumentom.

Pored Strategije, sačinjen je i Izvještaj o stanju okoliša i to je prvi put u historiji BiH da je problematika okoliša sagledana na jezgrovit i temeljit način, a stanje okoliša ocijenjeno na temelju prikupljenih pokazatelja.

U izradi Strategije je, uz glavni stručni tim, učestvovalo i 15 stručnih radnih skupina, a utemeljeno je i međusektorsko tijelo sastavljeno od predstavnika sektora relevantnih za okoliš (energetika, prostorno planiranje, šumarstvo, poljoprivreda, industrija, zdravstvo, vodoprivreda, turizam i koncesije).

"Prirodne potencijale trebamo staviti u funkciju razvoja, ali pri tome se mora voditi računa da se oni koriste na ekonomski, ekološki prihvatljiv i održiv način", istakao je ministar Herceg.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#16 Re: USK

Post by Maraschino »

Ovo je za svaku pohvalu. :thumbup: :thumbup:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#17 Re: USK

Post by Maraschino »

Ovo sam napisao samo iz razloga da VAS Krajisnike malo probudim. :-) :D

Zadnji post na podforumu '' Bosanska Krajina '' bio je napisan 17. novembra 2008 .god. :dance: :bih:

Hajde malo zivnite, neko bi ovdje mogo biti bjen :D :run: vire mi :D
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#18 Re: USK

Post by StLouis »

ustajte, bice bjenih :D
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#19 Re: USK

Post by StLouis »

http://sarajevo-x.com/clanak/090410043


Inzko u posjeti Bihaću

'Vidim napredak na svakom koraku'

Visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko i predsjedavajući Savjeta ministara BiH Nikola Špirić istakli su tokom današnje zajedničke posjete Bihaću da je sve što se radi u ovom gradu vrijedno pažnje i da se na svakom koraku vidi veliki napredak.
"BiH je za mene Evropa u malom po svom bogatstvu, šarolikosti kultura i tradicije, kulturno-istorijskog nasljeđa. Bihać je, isto tako, poseban. Odavde se cijeloj Evropi šalju vrijedne poruke o radu", rekao je Inzko novinarima nakon susreta sa načelnikom opštine Bihać Hamdijom Lipovačom i njegovim saradnicima.

Ukazujući na značaj prve zajedničke posjete visokog predstavnika u BiH i predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH jednoj lokalnoj zajednici, Špirić je rekao da Bihać nije slučajno odabran.

"Poruke koje stižu iz Bihaća ohrabruju, ali i stvaraju dodatnu dozu odgovornosti državnih institucija prema ovom gradu", naglasio je Špirić.

On je podsjetio da je Savjet ministara BiH ratifikovao sporazum sa Njemačkom u iznosu od 17 miliona eura kojima će biti rješavani problemi kanalizacionog sistema u Bihaću.

"Tu je i aerodrom Željava, IPA fondovi, jer je Bihać granična opština i ima veliku ulogu u saradnji sa Hrvatskom. Razgovarli smo i o novoj prekategorizaciji graničnih prelaza sa Hrvatskom, posebno u dijelu Martinog Broda i Tržačkih Raštela. Vrijeme je da se BiH otvori prema sujedima", dodao je Špirić.

Načelnik opštine Bihać Hamdija Lipovača rekao je da su Inzko i Špirić svojom posjetom dali jasnu podršku Bihaću i svemu onome što ova lokalna zajednica doprinosi na putu BiH ka EU, a to je suživot, tolerancija i sve bolja ekonomija.

Tokom sureta sa načelnikom opštine bilo je riječi i o razvoju, povratku i međugraničnoj saradnji.

Posjeta Bihaću nastavljena je posjetom preduzećima "Bihać triko" i "Bihaćka pivara".

Nakon toga su Špirić i Lipovača položili cvijeće na Spomen-obilježje žrtvama fašističkog terora iz Drugog svjetskog rata na Garavicama, nakon čega slijedi i posjeta bihaćkim povratničkim naseljima.
User avatar
BOGUS
Posts: 118
Joined: 10/05/2008 13:04
Location: the baustela

#20 Re: USK

Post by BOGUS »

Sljedece godine,najvjerovatnije u jesen,u Sanici ce se odrzati evropsko prvenstvo u fly fishing-u.Ako ima pojedinaca koji vjeruju da su "jaki" na mahaljci,bujrum.Za ljubitelje ovog sporta imam reci samo ovo: endemicna vrsta lipljena,dostizu duzinu do 60 cm.
sarkić ajid-paša
Posts: 148
Joined: 01/08/2005 17:17

#21 Re: USK

Post by sarkić ajid-paša »

Visoki u Bišću
Image
sarkić ajid-paša
Posts: 148
Joined: 01/08/2005 17:17

#22 Re: USK

Post by sarkić ajid-paša »

Trnutno glavna vjest u Bihaću je rusenje ili obnova gradskog mosta
Image
User avatar
Chalenge
Posts: 19
Joined: 07/04/2009 15:09
Location: Daleko

#23 Re: USK

Post by Chalenge »

Reportaža: Bosanski Petrovac - Patuljak iz zaboravljene zemlje

Na sred Petrovačkog polja, ili što bi pjesnik Skender Kulenović kazao «Na Petrovačkoj cesti», na sve strane u nedogled se pruža procvjetali maslačak, kao žuto more. Ogromno prostranstvo, a mali gradić, u čovjeku budi osjećaj beznačajnosti. Tako se vjerovatno osjećao i Ahmet Hromadžić, kao «Patuljak iz zaboravljene zemlje», dok je pišući najljepše pripovjedke na Balkanu davao im naslove poput one poznate «Patuljak vam priča».

Bosanki Petrovac je upravo taj patuljak u zaboravljenoj zemlji Krajini, sa 5-6 hiljada stanovnika, kako kažu mještani, među kojima se ubrajaju i oni koji su odavno već otišli. U centru grada radnici obnavljaju Dom kulture, uz Sekderovu, Hromadžićevu i ostavštinu slikara Jovana Bijelića, nadaju se da će oživjeti turizam, ili barem školske ekskurzije. Načelnik Općine je Ermin Hajder, prvi udarnik stranke Danisa Tanovića. «Često sam na televiziji i smatram da ta medijska popularnost može pomoći u promociji našeg grada!» - kazao nam je Hajder. Ipak, nakon nebrojenih gostovanja, u finalu TV showa «Piramida» Ermin Hajder je izgubio od glumca sa TV sapunice. Sve prolazi, ali zadatak promocije i oživljavanja Bosanskog Petrovca ostaje i dalje velik i težak.

«Nadamo se da će ove godine Petrovac zablistati u okviru Kulturnog ljeta. Ovo je grad poznatih velikana umjetnosti i to je baština koju trebamo iskoristiti!» - kazala nam je Milica Kecman, upraviteljica muzeja slikara Jovana Bijelića, koja je također i direktorica radija Bosanski Petrovac, koji je možda jedini radio u BiH koji radi na AM frefrenciji. RAK im je oduzeo dozvolu za FM još u vrijeme dok je Ermin Hajder bio direktor i novinar radija. U to vrijeme vlast u kantonu imala je ideju da Bosanski Petrovac naseli sa Bošnjačkim izbjeglicama, sagrađene su 3 džamije iako prije rata nije bilo ni jedne. Međutim to nije smetalo većinskom Srpskom stanovništvu da se vrati. Radio je u svemu tome, ni kriv, ni dužan, platio. Direktorica Kecman se nada da će ponovo dobiti dozvolu za FM. Ona je također i direktorica Doma kulture koji se obnavlja. Sa 12 hiljada maraka su napravili krov, a sa još 16 hiljada iz Kantonalnog i Federalnog budžeta kompletno ga renoviraju, što je pravi finansiski podvig.

«U vrijeme predhodne vlasti, na sanaciju Doma je utrošeno 250 000 maraka, međutim ništa nije urađeno a toliko novca nisu mogli potrošiti da su svaku kvaku plaćali hiljadama maraka!» - priča nam direktorica. Knjige iz vremena komunizma bile su samo bačene na tavan, kako je krov prokišnjavao knjige su se kvasile, te tako zadebljale i tešeke provalile su strop.

Ali što se tiče originalnih knjiga i slika velikih umjetnika iz ovog kraja, one se revnosno održavaju i čuvaju pod video nadzorom. Svi se nadaju tom kulturnom turizmu, ili ako ništa, stanovnicima ovog Krajiškog gradića je važno da se svako malo posjete, da se često veliki umjetnici rađaju u malim mjestima, u zaboravljenoj zemlji.
User avatar
Luke Perry
Posts: 1862
Joined: 07/04/2008 17:59

#24 Re: USK

Post by Luke Perry »

u b.petrovcu valjda do rata nije bilo nijedne crkve a ne dzamije. zapravo kao i bila je crkva ali zapustena jer su se valjda petrovacki srbi profilirali kao valjani komunisti :-)
User avatar
Chalenge
Posts: 19
Joined: 07/04/2009 15:09
Location: Daleko

#25 Re: USK

Post by Chalenge »

Udruženje logoraša se pretvorilo u humanitarnu pomoć članovima slomljenih leđa

Povodom Dana logoraša 9. maja i Dana pobjede nad fašizmom, predstavnici udruženja logoraša «Profesor Omer Filipović» Ključ i načelnik općine Ključ Osman Ćehajić, još jednom su zajednički istakli zahtjeve i potrebu da se zakonski riješi status logoraša u Bosni i Hercegovini. Kao najbrojnije udruženje, logoraši iz Ključa su podnijeli 1360 tužbi protiv Republike Srpske, međutim dužnost i države BiH je da prizna status osobama koje su prošle kroz logorske torture.

«Nedžad Gromilić u Norveškoj ima u potpunosti priznat status žrtve koncetracionog logora, a na primjer, da živi u BiH, državi koja ima najviše interesa da prizna svoje logoraše, bio bi samo član udruženja građana» - kazao je Enes Salihović, predsjednik upravnog odbora logoraša. On je dodao da se udruženje logoraša pretvorilo u humanitarno društvo koje od svojih članarina pomaže u kupovini lijekova članovima kojima su leđa slomljena u logorima.
Post Reply