USA viza i novija iskustva

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#926 Re: USA viza i novija iskustva

Post by detroit-mercy »

Troll_Happens wrote:Da li je neko isao u skorije vrijeme turisticki u ameriku sa djevojkom? Planiram krajem god ili pocetkom iduce posjetiti tetku u americi. Ostali bi odprilike oko 3 sedmice. Ja vec imam turisticku vizu koju sam dobio prije par god koja je jos validna. Djevojka je nema kakva je procedura da bi je dobila jel potrebno opet garantno pismo od tetke i za nju ili moramo ponovo sve zajedno predati? Hvala unaprijed za informacije.. :)
Garantna pisma vise nisu potrebna :mrgreen: moze ti popunitiy onaj Affidavit of Support ali taj ti u ambasadi ne pije puno vode. Uglavnom gledaju imas li razlog da se vratis prije nego ti odobre vizu :mrgreen: . Za djevojku je bolje da kaze da je to njena tetka i da ide da je posjeti. Jer ako kaze da je od momka, malo sam skeptican :mrgreen: .
User avatar
Troll_Happens
Posts: 2795
Joined: 25/04/2007 20:04
Location: negdje na istoku zaklet da nadjem nju...

#927 Re: USA viza i novija iskustva

Post by Troll_Happens »

detroit-mercy wrote:
Troll_Happens wrote:Da li je neko isao u skorije vrijeme turisticki u ameriku sa djevojkom? Planiram krajem god ili pocetkom iduce posjetiti tetku u americi. Ostali bi odprilike oko 3 sedmice. Ja vec imam turisticku vizu koju sam dobio prije par god koja je jos validna. Djevojka je nema kakva je procedura da bi je dobila jel potrebno opet garantno pismo od tetke i za nju ili moramo ponovo sve zajedno predati? Hvala unaprijed za informacije.. :)
Garantna pisma vise nisu potrebna :mrgreen: moze ti popunitiy onaj Affidavit of Support ali taj ti u ambasadi ne pije puno vode. Uglavnom gledaju imas li razlog da se vratis prije nego ti odobre vizu :mrgreen: . Za djevojku je bolje da kaze da je to njena tetka i da ide da je posjeti. Jer ako kaze da je od momka, malo sam skeptican :mrgreen: .
Pa nisu oni glupi da to neprovjere. To mozemo nasima tako guslat onaj te tamo provjeri i prije nego sto mu dodjes na razgovor. Tako da od toga nema nista. Jedino je dobro sto radi i sto se na to moze vaditi...
Sjecam se prije par god da je jedan jaran isao sa djevojkom ali se ne mogu vise sjetiti kakva je to kombinacija bila u pitanju...
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#928 Re: USA viza i novija iskustva

Post by detroit-mercy »

Troll_Happens wrote:
detroit-mercy wrote:
Troll_Happens wrote:Da li je neko isao u skorije vrijeme turisticki u ameriku sa djevojkom? Planiram krajem god ili pocetkom iduce posjetiti tetku u americi. Ostali bi odprilike oko 3 sedmice. Ja vec imam turisticku vizu koju sam dobio prije par god koja je jos validna. Djevojka je nema kakva je procedura da bi je dobila jel potrebno opet garantno pismo od tetke i za nju ili moramo ponovo sve zajedno predati? Hvala unaprijed za informacije.. :)
Garantna pisma vise nisu potrebna :mrgreen: moze ti popunitiy onaj Affidavit of Support ali taj ti u ambasadi ne pije puno vode. Uglavnom gledaju imas li razlog da se vratis prije nego ti odobre vizu :mrgreen: . Za djevojku je bolje da kaze da je to njena tetka i da ide da je posjeti. Jer ako kaze da je od momka, malo sam skeptican :mrgreen: .
Pa nisu oni glupi da to neprovjere. To mozemo nasima tako guslat onaj te tamo provjeri i prije nego sto mu dodjes na razgovor. Tako da od toga nema nista. Jedino je dobro sto radi i sto se na to moze vaditi...
Sjecam se prije par god da je jedan jaran isao sa djevojkom ali se ne mogu vise sjetiti kakva je to kombinacija bila u pitanju...
Ne znam o procesu toliko, znam da su ovi moji imali korektan razgovor tipa, koga imate tamo, koliko ostajete, sta radite i sl. Nista pretjerano.
User avatar
Troll_Happens
Posts: 2795
Joined: 25/04/2007 20:04
Location: negdje na istoku zaklet da nadjem nju...

#929 Re: USA viza i novija iskustva

Post by Troll_Happens »

Pa ne znam konto sam da tetka napise u tom pismu i za nju ali da stavi da ja vec imam i da idemo skupa i eventualno ako bude trebalo da podjem s njom u ambasadu pa da to potvrdim. Mene nisu smarali puno osnovno pitali cime se bavis kome ides koliko ces ostat sta tetka radi itd klasika. I slicna pitanja kad sam sletio na aerodrom.
User avatar
matic.ivan
Posts: 272
Joined: 19/02/2012 14:24

#930 Re: USA viza i novija iskustva

Post by matic.ivan »

Troll_Happens wrote:Pa ne znam konto sam da tetka napise u tom pismu i za nju ali da stavi da ja vec imam i da idemo skupa i eventualno ako bude trebalo da podjem s njom u ambasadu pa da to potvrdim. Mene nisu smarali puno osnovno pitali cime se bavis kome ides koliko ces ostat sta tetka radi itd klasika. I slicna pitanja kad sam sletio na aerodrom.
sad si u USA ?
User avatar
Troll_Happens
Posts: 2795
Joined: 25/04/2007 20:04
Location: negdje na istoku zaklet da nadjem nju...

#931 Re: USA viza i novija iskustva

Post by Troll_Happens »

matic.ivan wrote:
Troll_Happens wrote:Pa ne znam konto sam da tetka napise u tom pismu i za nju ali da stavi da ja vec imam i da idemo skupa i eventualno ako bude trebalo da podjem s njom u ambasadu pa da to potvrdim. Mene nisu smarali puno osnovno pitali cime se bavis kome ides koliko ces ostat sta tetka radi itd klasika. I slicna pitanja kad sam sletio na aerodrom.
sad si u USA ?
Ne bio sam prije par god..
User avatar
matic.ivan
Posts: 272
Joined: 19/02/2012 14:24

#932 Re: USA viza i novija iskustva

Post by matic.ivan »

Troll_Happens wrote:
matic.ivan wrote:
Troll_Happens wrote:Pa ne znam konto sam da tetka napise u tom pismu i za nju ali da stavi da ja vec imam i da idemo skupa i eventualno ako bude trebalo da podjem s njom u ambasadu pa da to potvrdim. Mene nisu smarali puno osnovno pitali cime se bavis kome ides koliko ces ostat sta tetka radi itd klasika. I slicna pitanja kad sam sletio na aerodrom.
sad si u USA ?
Ne bio sam prije par god..
a gdje si sada ? :-)
irenasa
Posts: 46
Joined: 21/08/2010 17:04
Location: Sarajevo,Bosna i Hercegovina

#933 Re: USA viza i novija iskustva

Post by irenasa »

Izvucena sam na lutriji GC,pa me interesuje posto nemam prolaznost na osnovu skole(11 god.skolovanje jer je sredna trogodisnja),a imam vjerovatno prolaznost na osnovu zanimanja tj.mog posla jer radim kao knjigovodja u jednoj firmi i jos jednoj firmi vodim knjige,sta mi treba kao dokaz da sam knjigovodja.Radno iskustvo mi je oko 3 god.
Dali se kao dokaz prilaze mozda ugovor o radu,3 zadnje plate ili treba i iz porezne nesto.
Sta tacno traze kao dokaz.
Bila bi bas razocarana da nemogu proci radi neke gluposti.
Hvala unaprijed.
User avatar
B6Redhell
Posts: 5877
Joined: 25/12/2010 04:56

#934 Re: USA viza i novija iskustva

Post by B6Redhell »

irenasa wrote:Izvucena sam na lutriji GC,pa me interesuje posto nemam prolaznost na osnovu skole(11 god.skolovanje jer je sredna trogodisnja),a imam vjerovatno prolaznost na osnovu zanimanja tj.mog posla jer radim kao knjigovodja u jednoj firmi i jos jednoj firmi vodim knjige,sta mi treba kao dokaz da sam knjigovodja.Radno iskustvo mi je oko 3 god.
Dali se kao dokaz prilaze mozda ugovor o radu,3 zadnje plate ili treba i iz porezne nesto.
Sta tacno traze kao dokaz.
Bila bi bas razocarana da nemogu proci radi neke gluposti.
Hvala unaprijed.
Stvarno si srtena svaka cast na lutriji jer rijetki su to dobili. Ja mislim razgovor s njima u ambasadi je isto tako vazan za dalji prolazak za to se spremi, a ostalo ne bih ti znao reci jer nisam koristio lutriju pri ulasku u US.. I opet mislim sto se tice tih "nasih' skola I nije to toliko vazno koliko neki ovi nasi forumasi sa "Doktorijatima Nauka" besijede. skola je nista nula bez iskustva... Toliko od mene.. :thumbup:
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#935 Re: USA viza i novija iskustva

Post by Avetinho »

irenasa wrote:Izvucena sam na lutriji GC,pa me interesuje posto nemam prolaznost na osnovu skole(11 god.skolovanje jer je sredna trogodisnja),a imam vjerovatno prolaznost na osnovu zanimanja tj.mog posla jer radim kao knjigovodja u jednoj firmi i jos jednoj firmi vodim knjige,sta mi treba kao dokaz da sam knjigovodja.Radno iskustvo mi je oko 3 god.
Dali se kao dokaz prilaze mozda ugovor o radu,3 zadnje plate ili treba i iz porezne nesto.
Sta tacno traze kao dokaz.
Bila bi bas razocarana da nemogu proci radi neke gluposti.
Hvala unaprijed.
Ako si izvucena na lutriji, moze te sprijeciti da odes samo ako si pocinila kakvo suludo kriminalno djelo.

Skupi sve sto imas, i pakuj se.

Sve najbolje!
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#936 Re: USA viza i novija iskustva

Post by miki27A »

Avetinho, nije bas to tako: ako ne moze proci preko skolovanja (12 godina skole redovne), preko posla ima uslov da je radio/la posao u zoni 4 ili 5 i SVP preko 7 zadnje dvije godine.
Knjigovodja to nije, to je zona 3 a to je nedovoljno da prodje preko radnog iskustva.
evo pa i ti pogledaj: https://www.onetonline.org uporedi npr. librarian (zona 5, SVP 8 i preko) i bookkeeping (knjigovodja zona 3, SVP 6<7)) pa ce ti biti jasnije.
ademo
Posts: 38
Joined: 23/01/2009 14:23

#937 Re: USA viza i novija iskustva

Post by ademo »

Jel se neko prijavio u oktobru sa sajta ove godine za DV ?! 8)
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#938 Re: USA viza i novija iskustva

Post by jefferson »

Troll_Happens wrote:
detroit-mercy wrote:
Troll_Happens wrote:Da li je neko isao u skorije vrijeme turisticki u ameriku sa djevojkom? Planiram krajem god ili pocetkom iduce posjetiti tetku u americi. Ostali bi odprilike oko 3 sedmice. Ja vec imam turisticku vizu koju sam dobio prije par god koja je jos validna. Djevojka je nema kakva je procedura da bi je dobila jel potrebno opet garantno pismo od tetke i za nju ili moramo ponovo sve zajedno predati? Hvala unaprijed za informacije.. :)
Garantna pisma vise nisu potrebna :mrgreen: moze ti popunitiy onaj Affidavit of Support ali taj ti u ambasadi ne pije puno vode. Uglavnom gledaju imas li razlog da se vratis prije nego ti odobre vizu :mrgreen: . Za djevojku je bolje da kaze da je to njena tetka i da ide da je posjeti. Jer ako kaze da je od momka, malo sam skeptican :mrgreen: .
Pa nisu oni glupi da to neprovjere. To mozemo nasima tako guslat onaj te tamo provjeri i prije nego sto mu dodjes na razgovor. Tako da od toga nema nista. Jedino je dobro sto radi i sto se na to moze vaditi...
Sjecam se prije par god da je jedan jaran isao sa djevojkom ali se ne mogu vise sjetiti kakva je to kombinacija bila u pitanju...
A jel mislis da ce ambasada provjeravati krvnu vezu izmedju tetke i te djevojke. Zakon kaze da nesmije lagati, i ako te uhvate onda vise nikad vizu nece dobiti. Tj. sve je dobra volja. Ako djevojka ima posao to je najvaznije. Znam za slucaj kada je djevojka dolazila momku koji je studirao u SAD, i dobila je vizu na povjerenje jer je bila student u BiH, (americki univerzitet je poslao pismo gdje je navedeno da je djevojka tog momka). Zena u ambasadi je izdala vizu i rekla djevojci da cim se vrati u Bih da se javi u americku ambasadu da potvrdi povratak. Tako je i bilo.
User avatar
Troll_Happens
Posts: 2795
Joined: 25/04/2007 20:04
Location: negdje na istoku zaklet da nadjem nju...

#939 Re: USA viza i novija iskustva

Post by Troll_Happens »

jefferson wrote: A jel mislis da ce ambasada provjeravati krvnu vezu izmedju tetke i te djevojke. Zakon kaze da nesmije lagati, i ako te uhvate onda vise nikad vizu nece dobiti. Tj. sve je dobra volja. Ako djevojka ima posao to je najvaznije. Znam za slucaj kada je djevojka dolazila momku koji je studirao u SAD, i dobila je vizu na povjerenje jer je bila student u BiH, (americki univerzitet je poslao pismo gdje je navedeno da je djevojka tog momka). Zena u ambasadi je izdala vizu i rekla djevojci da cim se vrati u Bih da se javi u americku ambasadu da potvrdi povratak. Tako je i bilo.

razlika je nebo i zemlja, zato sto je taj lik tamo studirao a ja ne studiram niti zivim tamo. Prema tome... :zjev:
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#940 Re: USA viza i novija iskustva

Post by jefferson »

Troll_Happens wrote:
jefferson wrote: A jel mislis da ce ambasada provjeravati krvnu vezu izmedju tetke i te djevojke. Zakon kaze da nesmije lagati, i ako te uhvate onda vise nikad vizu nece dobiti. Tj. sve je dobra volja. Ako djevojka ima posao to je najvaznije. Znam za slucaj kada je djevojka dolazila momku koji je studirao u SAD, i dobila je vizu na povjerenje jer je bila student u BiH, (americki univerzitet je poslao pismo gdje je navedeno da je djevojka tog momka). Zena u ambasadi je izdala vizu i rekla djevojci da cim se vrati u Bih da se javi u americku ambasadu da potvrdi povratak. Tako je i bilo.

razlika je nebo i zemlja, zato sto je taj lik tamo studirao a ja ne studiram niti zivim tamo. Prema tome... :zjev:
Nije bas, studenti koji tamo studiraju su pod posebnim restrikcijama. On je bio na F-1 vizi i nije imao pravo zaposlenja, itd, itd. To sto je on tamo studirao je otezavajuca okolnost za nju.
P0LICE
Posts: 2
Joined: 01/10/2015 18:59

#941 Re: USA viza i novija iskustva

Post by P0LICE »

imam par pitanja, pa se nadam da mi neko moze odg. iz iskustva..

Ovako, drzavljanin sam SADa, boravim u BIH vec 5 god... dosao sam iz privatnih razloga, a nakon god dana nasao sam djevojku ovdje koju sam i ozenio nakon 4 god..
E sad, namjeravamo da idemo oboje za Ameriku, ja ovdje trenutno radim ona ne radi, u americi nisam radio znaci 5 god dok sam ovdje boravio...

Gledao sam onaj I-130 zahtjev za zelenu kartu, i primjetio da ima stavka o financiranju partnera... u ambasadi SADa su mi rekli da mogu kao sponzora staviti nekog od rodbine...tetka mi zivi u americi pa bi nju stavio... ali interesuje me jeli iko predavao na ovaj nacin, i kako je proslo to sve,?

Ako u nekom slucaju ne uspijem zeni ovako izganjati papire, postoji li neka opcija da na osnovu mene ona dobije vizu za ameriku ? ili npr da posalje joj moja tetka? jeli to moguce? pa bi sve obavio vezano za drzavljanstvo u americi...

hvala unaprijed
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#942 Re: USA viza i novija iskustva

Post by melb26sa »

P0LICE wrote:imam par pitanja, pa se nadam da mi neko moze odg. iz iskustva..

Ovako, drzavljanin sam SADa, boravim u BIH vec 5 god... dosao sam iz privatnih razloga, a nakon god dana nasao sam djevojku ovdje koju sam i ozenio nakon 4 god..
E sad, namjeravamo da idemo oboje za Ameriku, ja ovdje trenutno radim ona ne radi, u americi nisam radio znaci 5 god dok sam ovdje boravio...

Gledao sam onaj I-130 zahtjev za zelenu kartu, i primjetio da ima stavka o financiranju partnera... u ambasadi SADa su mi rekli da mogu kao sponzora staviti nekog od rodbine...tetka mi zivi u americi pa bi nju stavio... ali interesuje me jeli iko predavao na ovaj nacin, i kako je proslo to sve,?

Ako u nekom slucaju ne uspijem zeni ovako izganjati papire, postoji li neka opcija da na osnovu mene ona dobije vizu za ameriku ? ili npr da posalje joj moja tetka? jeli to moguce? pa bi sve obavio vezano za drzavljanstvo u americi...

hvala unaprijed
Do zeninog drzavljanstva ima dosta godina - bar 3-4 tako da to malo stavi na stranu dok ne rijesis imigrantsku vizu.

Predaj I-130 peticiju (nije zahtjev jer ti mozes zahtjevati sta hoces, imigracija je privilegija a ne pravo). Ne moze zena na osnovu nikog drugog osim tebe dobiti imigrantsku vizu po osnovu spajanja porodice.

U medjuvremenu rijesi poreze jer kao US drzavljanin si duzan prijaviti porez na sav svjetski prihod - pogledaj malo zadnje strane svog pasosa. Ti si takodjer i sponzor svoje zene kada dodje vrijeme za affidavit of support (I-864) a tetka moze biti joint-sponsor. Malo porazmisli kako ces dokazati svoj domicile ili povratak u ameriku jer se i to trazi - adresa, posao, glasanje na izborima, bankovni racun, vozacka dozvola i slicno.

Editovano: pogledaj na USCIS.gov pod formularima: I-130, g-325a, I-864, I-864p, g-1145.
kenci234
Posts: 72
Joined: 09/11/2015 12:32

#943 Re: USA viza i novija iskustva

Post by kenci234 »

Pozdrav svima ,

Imam pitanje za Turisticku vizu (SAD) Amerika , koje su procedure i dali ju je tesko dobiti.Posto trebali bi mi kada bi isao za NYC preko turisticke agencije.
Hvala :bih:
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#944 Re: USA viza i novija iskustva

Post by jefferson »

kenci234 wrote:Pozdrav svima ,

Imam pitanje za Turisticku vizu (SAD) Amerika , koje su procedure i dali ju je tesko dobiti.Posto trebali bi mi kada bi isao za NYC preko turisticke agencije.
Hvala :bih:
Pretrazi ovu temu, dobit ces vise nego dovoljno informacija.
murga112
Posts: 147
Joined: 14/12/2011 22:10

#945 Re: USA viza i novija iskustva

Post by murga112 »

Možda je vec neko pitao nesto slicno,nije mi cilj spamati vec jednostavno trazim informacije

Vjerenica mi zivi u americi,americki drzavljanin,podnijela je peticiju za K-1 fianceè vizu,ja sam dobio odgovor iz americke ambasade sta mi treba od dokumentacije,moj problem je sto trenutno zivim i radim u Njemackoj,pa je skupljanje dokumentacije islo sporo.

Dobio sam par potvrda iz Bosne (da nisam ozenjen,potvrda o nekaznjavanju,potvrda da nisam morao sluziti vojni rok) i na svakoj potvrdi stoji razloga izdavanja potvrde: dobijanje boravisne vize u njemackoj.

Jel mi te potvrde mogu proci u Ambasadi u Sarajevu?

Da li se moze ambasada kontaktirati telefonskim putem,pokušao sam vec al uvijek završim na nekom automatu,,slusm upute par minuta i završim u slijepoj ulici[
dosada_ziva
Posts: 383
Joined: 04/02/2015 22:54

#946 Re: USA viza i novija iskustva

Post by dosada_ziva »

je li iko apliciro na lutriju ove godine
User avatar
SpecialOffer
Posts: 2593
Joined: 16/05/2015 12:49

#947 Re: USA viza i novija iskustva

Post by SpecialOffer »

dosada_ziva wrote:je li iko apliciro na lutriju ove godine
Kad je bila ta lutrija za ovu godinu?
dosada_ziva
Posts: 383
Joined: 04/02/2015 22:54

#948 Re: USA viza i novija iskustva

Post by dosada_ziva »

SpecialOffer wrote:
dosada_ziva wrote:je li iko apliciro na lutriju ove godine
Kad je bila ta lutrija za ovu godinu?
oktobar 2015, na to sam mislio
User avatar
luckylaka
Posts: 22457
Joined: 15/01/2010 06:28

#949 Re: USA viza i novija iskustva

Post by luckylaka »

Cura valjda ima njemacko drzavljanstvo(zivi i radi u Njemackoj 100 godina) i bosanski pasos .kakva je procedura za dolazak u posjetu u Ameriku.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#950 Re: USA viza i novija iskustva

Post by Fudo387 »

luckylaka wrote:Cura valjda ima njemacko drzavljanstvo(zivi i radi u Njemackoj 100 godina) i bosanski pasos .kakva je procedura za dolazak u posjetu u Ameriku.
https://travel.state.gov/content/visas/ ... sitor.html
Post Reply