USA viza i novija iskustva

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#1226 Re: USA viza i novija iskustva

Post by deogest »

Nakon studiranja dobrog fakulteta, vrlo lagano moze da ostane i da se zaposli, rodjak mi je tako ostao, vec na 3 godini recimo na ekonomiji tamo, dolaze renomirane firme i daju im predugovore.

Ali za studiranje tamo treba mnogoo novca, sto 99 % nasih nema. Kcer Reufa Karabega recimo normalno studira godinama u L.A, ima cak i svog vozaca. Ali Reuf je Reuf. :mrgreen:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#1227 Re: USA viza i novija iskustva

Post by moonca »

Ima tih sluchajeva. plate su dosta nize .. ali, firma ti papire 'sredjuje' i to moze potrajati.. :wink: no, svejedno..ako neko zeli ostati. to je ....cijena

Poznavala sam zenu..koja je dovela nechaka iz Srbije.. i uzimao je chasove na -nesto kao . likovna akademija. nije bilo skupo. moguce do $ 5 000 godisnje. i bio je ovdje par godina. . usput .radio na 'crno' no, nije uspio nachu 'zenu'. i vratio se
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18007
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#1228 Re: USA viza i novija iskustva

Post by GandalfSivi »

Postavio sam bio na drugoj temi.
https://www.klix.ba/biznis/sad-olaksale ... /211109149

Da prevedem, dosta raje iz Srbije je dolazilo preko ovog programa, vecinom da rade kao spasioci na bazenima, mnogi su i ostali, radili po kafanama dok nisi sredili status. Nije jednostavno kada se dodje, malo se para zaradi, ali ih znam koji su uspjeli preko ovoga ostati ovdje.
User avatar
Copper
Posts: 390
Joined: 18/10/2021 20:34

#1229 Re: USA viza i novija iskustva

Post by Copper »

deogest wrote: 02/12/2021 15:58
miki27A wrote: 02/12/2021 15:52

Evo da ti se javi jedna koja je dobila na lutriji.

Robot231: ako ces na studentsku onda odmah idi na studentsku (pazi da imas $$$ za studije).
I sljedece godine ipak apliciraj za lutriju, ko zna, mozda dobijes.
Kakva lutrija, ljudi igraju po 15 godina pa ne dobiju nikad. Najlaksi put ti je da odes da studiras tamo, za sta treba naravno novac. 50-100k samo za godinu. Bez ikakvih problema i to vrlo brzo odes tako.

Drugacije za nas veoma tesko, cak i turisticki. Momak, mlad od 22 godine, sposoban za rad, a nezaposlen i neozenjen ce u 90 % slucajeva dobiti odbionicu i za turisticku vizu jer im nemas cime garantirat da ces da se vratis, da tamo neces naci amerikanku da joj slozis dijete i ozenis je pa ostanes.

Turisticki da odes postoji mogucnost jedino ako si zaposlen u dobroj firmi pa im onda prilozis platne liste jer im je to garancija da ces da se vratis ( ko bi normalan dobru firmu napustio, jel tako?), drugacije ne moze nikako. Ne kazem da ce uvijek tako biti, teoretski postoji mogucnost da je dobijes turisticki, ali ona je vrlo mala i ne isplati se cekanja, zivaca i troskova jer broj odbijenih viza za gradjane BIH je veoma veliki. Cak je nedavno i za Hrvatsku bio veliki, dok nije palo ispod 3 %, pa su dobili bezvizni rezim na 90 dana. Britanija je jos gora s tim.
Prema ovo sto ti pises svakome bi bio zabranjen i tranzit kroz Ameriku osim ako si student. Uzmes pajser i skratis taj pesimizam svoj.
User avatar
Copper
Posts: 390
Joined: 18/10/2021 20:34

#1230 Re: USA viza i novija iskustva

Post by Copper »

moonca wrote: 02/12/2021 18:12 Ima tih sluchajeva. plate su dosta nize .. ali, firma ti papire 'sredjuje' i to moze potrajati.. :wink: no, svejedno..ako neko zeli ostati. to je ....cijena

Poznavala sam zenu..koja je dovela nechaka iz Srbije.. i uzimao je chasove na -nesto kao . likovna akademija. nije bilo skupo. moguce do $ 5 000 godisnje. i bio je ovdje par godina. . usput .radio na 'crno' no, nije uspio nachu 'zenu'. i vratio se
Za umjetnike je druga vrsta vize.
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#1231 Re: USA viza i novija iskustva

Post by deogest »

Copper wrote: 02/12/2021 19:36
deogest wrote: 02/12/2021 15:58

Kakva lutrija, ljudi igraju po 15 godina pa ne dobiju nikad. Najlaksi put ti je da odes da studiras tamo, za sta treba naravno novac. 50-100k samo za godinu. Bez ikakvih problema i to vrlo brzo odes tako.

Drugacije za nas veoma tesko, cak i turisticki. Momak, mlad od 22 godine, sposoban za rad, a nezaposlen i neozenjen ce u 90 % slucajeva dobiti odbionicu i za turisticku vizu jer im nemas cime garantirat da ces da se vratis, da tamo neces naci amerikanku da joj slozis dijete i ozenis je pa ostanes.

Turisticki da odes postoji mogucnost jedino ako si zaposlen u dobroj firmi pa im onda prilozis platne liste jer im je to garancija da ces da se vratis ( ko bi normalan dobru firmu napustio, jel tako?), drugacije ne moze nikako. Ne kazem da ce uvijek tako biti, teoretski postoji mogucnost da je dobijes turisticki, ali ona je vrlo mala i ne isplati se cekanja, zivaca i troskova jer broj odbijenih viza za gradjane BIH je veoma veliki. Cak je nedavno i za Hrvatsku bio veliki, dok nije palo ispod 3 %, pa su dobili bezvizni rezim na 90 dana. Britanija je jos gora s tim.
Prema ovo sto ti pises svakome bi bio zabranjen i tranzit kroz Ameriku osim ako si student. Uzmes pajser i skratis taj pesimizam svoj.
Naravno da nije svima, ali je veoma tesko, vizu turisticku dobijas na 10 godina, zbog toga tesko daju. I naravno da je sve to gore istina, mnogo odbijenica. Ko hoce otici, nadje nacin ali ovako na taj nacin tesko.

Najlakse ipak da se ode je da nadjete gore nase neke trebe i ozenite se, dosta ih dolazi ovdje i tako traze, imam isto skolsku koja se udala za lika naseg sto gore zivi, dosao lik 2 puta i to je to. I to napustila posao u opstini. :lol:
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#1232 Re: USA viza i novija iskustva

Post by deogest »

Copper wrote: 02/12/2021 19:38
moonca wrote: 02/12/2021 18:12 Ima tih sluchajeva. plate su dosta nize .. ali, firma ti papire 'sredjuje' i to moze potrajati.. :wink: no, svejedno..ako neko zeli ostati. to je ....cijena

Poznavala sam zenu..koja je dovela nechaka iz Srbije.. i uzimao je chasove na -nesto kao . likovna akademija. nije bilo skupo. moguce do $ 5 000 godisnje. i bio je ovdje par godina. . usput .radio na 'crno' no, nije uspio nachu 'zenu'. i vratio se
Za umjetnike je druga vrsta vize.
Naravno, znamo kako je Deen dosao i ostao. :lol:
User avatar
Copper
Posts: 390
Joined: 18/10/2021 20:34

#1233 Re: USA viza i novija iskustva

Post by Copper »

deogest wrote: 02/12/2021 22:37
Copper wrote: 02/12/2021 19:38

Za umjetnike je druga vrsta vize.
Naravno, znamo kako je Deen dosao i ostao. :lol:
Ima ona jedna Slovenka na YT 30 godina nema dana radnog staza, ko fol gluma nesto. Sipak obicni. Osim ako ne glumi na 18+ stvarima. Ali onako ima americku vizu po Instagramu i YT samo ode razgledati i hodat.
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#1234 Re: USA viza i novija iskustva

Post by deogest »

Copper wrote: 02/12/2021 22:40
deogest wrote: 02/12/2021 22:37

Naravno, znamo kako je Deen dosao i ostao. :lol:
Ima ona jedna Slovenka na YT 30 godina nema dana radnog staza, ko fol gluma nesto. Sipak obicni. Osim ako ne glumi na 18+ stvarima. Ali onako ima americku vizu po Instagramu i YT samo ode razgledati i hodat.
Ako ima dobra primanja i slovenske papire, nije problem nikakav. Malo tamo, malo u Sloveniji i to je to. :lol:

Ali istina, druga je to viza, sto se Deena tice: :arrow:
SAD su mi oduvijek bile vrlo privlačne i atraktivne, a odluku da pokrenem kompletan proces donio sam 2012. godine tokom posjete mojoj dragoj prijateljici Selmi Berisalić u New Yorku. Istog ljeta sam posjetio i Floridu te mi se mnogo dopalo sve što sam vidio. Nakon povratka u Milano nazvao sam dugogodišnju prijateljicu Amru Džeko, koja je tada živjela u Los Angelesu, i ona je odigrala veliku i bitnu ulogu u kompletnom procesu dobijanja zelene karte koju sam dobio kao zaslužni umjetnik ili ono što oni ovdje zovu “Alien of extraordinary ability”. S obzirom na moju vrlo plodonosnu karijeru i neke vrlo važne projekte na kojima sam radio, taj proces je bio lagan i relativno brz.
:mrgreen: :lol:
User avatar
Copper
Posts: 390
Joined: 18/10/2021 20:34

#1235 Re: USA viza i novija iskustva

Post by Copper »

deogest wrote: 02/12/2021 22:48
Copper wrote: 02/12/2021 22:40

Ima ona jedna Slovenka na YT 30 godina nema dana radnog staza, ko fol gluma nesto. Sipak obicni. Osim ako ne glumi na 18+ stvarima. Ali onako ima americku vizu po Instagramu i YT samo ode razgledati i hodat.
Ako ima dobra primanja i slovenske papire, nije problem nikakav. Malo tamo, malo u Sloveniji i to je to. :lol:

Ali istina, druga je to viza, sto se Deena tice: :arrow:
SAD su mi oduvijek bile vrlo privlačne i atraktivne, a odluku da pokrenem kompletan proces donio sam 2012. godine tokom posjete mojoj dragoj prijateljici Selmi Berisalić u New Yorku. Istog ljeta sam posjetio i Floridu te mi se mnogo dopalo sve što sam vidio. Nakon povratka u Milano nazvao sam dugogodišnju prijateljicu Amru Džeko, koja je tada živjela u Los Angelesu, i ona je odigrala veliku i bitnu ulogu u kompletnom procesu dobijanja zelene karte koju sam dobio kao zaslužni umjetnik ili ono što oni ovdje zovu “Alien of extraordinary ability”. S obzirom na moju vrlo plodonosnu karijeru i neke vrlo važne projekte na kojima sam radio, taj proces je bio lagan i relativno brz.
:mrgreen: :lol:
Ma bila obicna fukara jedva za tena imali to i sama priznala. Ali kako onako samo malo tamo u Los Angeles, ubija Bogu dene. Vrati se u Sloveniju kad nema para pa ubija i tu Bogu dana po Hrvatskoj.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#1236 Re: USA viza i novija iskustva

Post by moonca »

E, sad moze i Fazlija u Ameriku. :oops: :lol:
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#1237 Re: USA viza i novija iskustva

Post by deogest »

I onda nasao tetku crnca sa Extraordinary ability da je siguran.
Malterego97
Posts: 3
Joined: 02/11/2021 09:23

#1238 Re: USA viza i novija iskustva

Post by Malterego97 »

Da li je iko u skorije vrijeme popunjavao aplikaciju za turističku il ije čak bio na razgovoru u ambasadi?
landlord
Posts: 332
Joined: 12/11/2007 09:29

#1239 Re: USA viza i novija iskustva

Post by landlord »

Malterego97 wrote: 19/12/2021 19:15 Da li je iko u skorije vrijeme popunjavao aplikaciju za turističku il ije čak bio na razgovoru u ambasadi?
Jesu moji dobili produzenje na 10 godina. Imali su vizu na 10 godina koja im je istekla ove godine. Samo su poslali DS-160 i pasose DHL-om i dobili ih nazad nakon 4 dana.
papak na kvadrat
Posts: 5
Joined: 28/12/2021 19:35

#1240 Re: USA viza i novija iskustva

Post by papak na kvadrat »

Pozdrav raja...evo ovako, imam želju da malo vidim Ameriku pa sam mislio da uplatim sebi neko turističko putovanje preko neke renomirane agencije...cijene za takva putovanja nisu niske, ali pare imam, pare nisu problem...elem, zanima me da li ce biti tesko dobiti turisticku vizu u ambasadi...zaposlen sam, radim u drzavnoj firmi, plata malo iznad prosjeka, radni odnos za stalno,u ranim tridesetim, neozenjen...isao bih sa drugom ako ga uspijem nagovoriti...kaze skupo mu je, puno je to para za nekoliko dana putovanja...ako ne budem imao s kim otisao bih sam...svakako ne bih bio tamo sasvim sam, tu bi bio vodic i ostali putnici iz turisticke grupe..., elem pisite sve sto znate... :-D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#1241 Re: USA viza i novija iskustva

Post by moonca »

:dajba:
. nabolje bi bilo da si u nekoj partiji .kao SDA. pa te oni kobajagi .poshalju.da neku vaznu 'poruku' prenesesh do Ambasade u Americi.. :oops:
sarajevsko_pivo
Posts: 3388
Joined: 27/07/2009 16:22

#1242 Re: USA viza i novija iskustva

Post by sarajevsko_pivo »

deogest wrote: 02/12/2021 15:58
miki27A wrote: 02/12/2021 15:52

Evo da ti se javi jedna koja je dobila na lutriji.

Robot231: ako ces na studentsku onda odmah idi na studentsku (pazi da imas $$$ za studije).
I sljedece godine ipak apliciraj za lutriju, ko zna, mozda dobijes.
Kakva lutrija, ljudi igraju po 15 godina pa ne dobiju nikad. Najlaksi put ti je da odes da studiras tamo, za sta treba naravno novac. 50-100k samo za godinu. Bez ikakvih problema i to vrlo brzo odes tako.

Drugacije za nas veoma tesko, cak i turisticki. Momak, mlad od 22 godine, sposoban za rad, a nezaposlen i neozenjen ce u 90 % slucajeva dobiti odbionicu i za turisticku vizu jer im nemas cime garantirat da ces da se vratis, da tamo neces naci amerikanku da joj slozis dijete i ozenis je pa ostanes.

Turisticki da odes postoji mogucnost jedino ako si zaposlen u dobroj firmi pa im onda prilozis platne liste jer im je to garancija da ces da se vratis ( ko bi normalan dobru firmu napustio, jel tako?), drugacije ne moze nikako. Ne kazem da ce uvijek tako biti, teoretski postoji mogucnost da je dobijes turisticki, ali ona je vrlo mala i ne isplati se cekanja, zivaca i troskova jer broj odbijenih viza za gradjane BIH je veoma veliki. Cak je nedavno i za Hrvatsku bio veliki, dok nije palo ispod 3 %, pa su dobili bezvizni rezim na 90 dana. Britanija je jos gora s tim.
Znaci lakše mu je na lutriji dobiti nego plaćati godišnje 100k dolara.

Ja znam dosta naroda koji su dobili green Card na lutriji od prvog puta, neki od petog a neki ni nakon 15 puta nisi.

Uglavnom probaj takodjer kroz lutriju ništa te ne košta ;)
User avatar
Copper
Posts: 390
Joined: 18/10/2021 20:34

#1243 Re: USA viza i novija iskustva

Post by Copper »

papak na kvadrat wrote: 29/12/2021 12:02 Pozdrav raja...evo ovako, imam želju da malo vidim Ameriku pa sam mislio da uplatim sebi neko turističko putovanje preko neke renomirane agencije...cijene za takva putovanja nisu niske, ali pare imam, pare nisu problem...elem, zanima me da li ce biti tesko dobiti turisticku vizu u ambasadi...zaposlen sam, radim u drzavnoj firmi, plata malo iznad prosjeka, radni odnos za stalno,u ranim tridesetim, neozenjen...isao bih sa drugom ako ga uspijem nagovoriti...kaze skupo mu je, puno je to para za nekoliko dana putovanja...ako ne budem imao s kim otisao bih sam...svakako ne bih bio tamo sasvim sam, tu bi bio vodic i ostali putnici iz turisticke grupe..., elem pisite sve sto znate... :-D
Samo predaji treci put ce garant primit da te ne gledaju vise. I samo pamet u glavu gledaj neke slabo naseljenije drzave tu oni hoce da ljudi dolaze. Najvise ti je naravno to je svugdje tako poslova u proizvodnji i fizicki poslova uvijek potrebno jer ne zele to da rade domaci.
Bosna i Hercegovina6
Posts: 1
Joined: 21/02/2022 22:16

#1244 Re: USA viza i novija iskustva

Post by Bosna i Hercegovina6 »

Mene interesuje oko iste B vize za Ameriku, u obrascu DS 160 se navodi da se trebaju popuniti polja poput - kojim se letom ide, iz kojeg pa do kojeg grada, koji prevoznik i sl (drugim rijecima da je kupljena karta), dok se na stranici ambasade navodi kako je preporuka da se karta NE kupuje prije nego sto viza bude odobrena. Na jednom mjestu pise jedno, na drugom drugo, a bez popunjenog navedenog obrasca se ne moze aplicirati za razgovor za vizu. Treba li prije ugovoriti let, tj. kupiti kartu ili ne?
rimano
Posts: 723
Joined: 28/12/2009 00:05

#1245 Re: USA viza i novija iskustva

Post by rimano »

Prvo viza pa onda kupovanje karte, ne sjecam se da sam
popunjavao koji let je u pitanju, ali jesam datum putovanja, gdje odsjedam itd. Ja sam imao vizu od ranije ali zena i dijete su mi dobili vizu prvo pa smo onda kupili karte.
kazo
Posts: 1513
Joined: 08/03/2012 19:57

#1246 Re: USA viza i novija iskustva

Post by kazo »

Ne mogu da nadjem adekvatniju temu pa moram ovdje. Zna li neko imaju li medicinari iz BiH mogucnost zaposlenja u USA i da li priznaju nase diplome? Imam iskustvo u struci 6 godina, ako im to sta znaci :-D
sarajevo-x.com
Posts: 838
Joined: 19/04/2013 08:42
Location: Tuzla, Bosnia and Herzegovina

#1247 Re: USA viza i novija iskustva

Post by sarajevo-x.com »

kazo wrote: 31/03/2022 17:40 Ne mogu da nadjem adekvatniju temu pa moram ovdje. Zna li neko imaju li medicinari iz BiH mogucnost zaposlenja u USA i da li priznaju nase diplome? Imam iskustvo u struci 6 godina, ako im to sta znaci :-D
Ne, mora se sve ponovo polagati
kazo
Posts: 1513
Joined: 08/03/2012 19:57

#1248 Re: USA viza i novija iskustva

Post by kazo »

sarajevo-x.com wrote: 31/03/2022 19:44
Ne, mora se sve ponovo polagati
Hvala. Moram onda u Njemacku :D
sarajevo-x.com
Posts: 838
Joined: 19/04/2013 08:42
Location: Tuzla, Bosnia and Herzegovina

#1249 Re: USA viza i novija iskustva

Post by sarajevo-x.com »

kazo wrote: 31/03/2022 20:15
sarajevo-x.com wrote: 31/03/2022 19:44
Ne, mora se sve ponovo polagati
Hvala. Moram onda u Njemacku :D
Welcome to the club :-D
User avatar
agnostic_front
Posts: 6311
Joined: 14/04/2010 21:45
Location: Grbavica

#1250 Re: USA viza i novija iskustva

Post by agnostic_front »

Bosna i Hercegovina6 wrote: 21/02/2022 22:34 Mene interesuje oko iste B vize za Ameriku, u obrascu DS 160 se navodi da se trebaju popuniti polja poput - kojim se letom ide, iz kojeg pa do kojeg grada, koji prevoznik i sl (drugim rijecima da je kupljena karta), dok se na stranici ambasade navodi kako je preporuka da se karta NE kupuje prije nego sto viza bude odobrena. Na jednom mjestu pise jedno, na drugom drugo, a bez popunjenog navedenog obrasca se ne moze aplicirati za razgovor za vizu. Treba li prije ugovoriti let, tj. kupiti kartu ili ne?
rimano wrote: 21/02/2022 22:46 Prvo viza pa onda kupovanje karte, ne sjecam se da sam
popunjavao koji let je u pitanju, ali jesam datum putovanja, gdje odsjedam itd. Ja sam imao vizu od ranije ali zena i dijete su mi dobili vizu prvo pa smo onda kupili karte.
Ja cak nisam ni fiksne datume imao za putovanje, ali imam razlog putovanja i dobio na 10 godina.
Post Reply