USA viza i novija iskustva

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
tratinčica78
Posts: 18
Joined: 21/07/2008 17:59

#1 USA viza i novija iskustva

Post by tratinčica78 »

Da li je neko u zadnje vrijeme predavao za americku vizu? Interesuju me svjezija iskustva, ali i ona malo starija su dobrodosla. Molim za savjet i malo ohrabrenja :)
Pozdrav!!!
User avatar
Furby
Posts: 476
Joined: 10/06/2002 00:00
Location: Sarajevo - Chi-Town - Negdje izmedju

#2 Re: USA viza i novija iskustva

Post by Furby »

User avatar
tratinčica78
Posts: 18
Joined: 21/07/2008 17:59

#3 Re: USA viza i novija iskustva

Post by tratinčica78 »

hvala, ali voljela bih cuti licna iskustva i neki savjet. kako je protekao razgovor, koja pitanja su bila, sta je najbolje imati od dokumenata....
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#4 Re: USA viza i novija iskustva

Post by jefferson »

tratinčica78 wrote:hvala, ali voljela bih cuti licna iskustva i neki savjet. kako je protekao razgovor, koja pitanja su bila, sta je najbolje imati od dokumenata....
Koju vizu vadis? Studentsku ili turisticku?
Ja sam bio svuda po evropi i niti jedna evropska ambasada nije ni do koljena kada je u pitanju ljubaznost. Tretiraju te kao nekog ko ima paravo na ono sto oni zakonom dozvoljavaju.
Ako ides kod nekog konzul ce pitati kod koga, sta je ta osoba tebi, gdje radi, sta ti radis, kad se vracas i to na nasem jeziku!
User avatar
tratinčica78
Posts: 18
Joined: 21/07/2008 17:59

#5 Re: USA viza i novija iskustva

Post by tratinčica78 »

trazim turisticku vizu. udata sam, ali idem sama. zaposlena sam tek 3 mjeseca. idem u posjetu rodjacima u kanadi pa sa njima na 7 dana u USA. interesuje me kolike su mi sanse da dobijem americku vizu.
melb26sa
Posts: 2447
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#6 Re: USA viza i novija iskustva

Post by melb26sa »

tratinčica78 wrote:trazim turisticku vizu. udata sam, ali idem sama. zaposlena sam tek 3 mjeseca. idem u posjetu rodjacima u kanadi pa sa njima na 7 dana u USA. interesuje me kolike su mi sanse da dobijem americku vizu.
Tratincice, ne bi trebala imati problema. Ponesi vjencani list i navedi da muz ostaje u BiH (pretpostavljam zbog posla). Ako imate stan, kucu, ponesi dokaz o vlasnistvu, ako unajmljujete stan vidi mozes li dobiti pismo od gazde (znam kako to ide ali ipak spominjem). Iz firme gdje radis, ponesi dokaz o zaposlenju i da ti daju godisnji odmor od toliko i toliko dana i da te ocekuju na poslu tog i tog datuma. Ako imas pismo od rodjaka sa pozivom u posjetu i da namjeravate u Ameriku na kratki posjet i to ponesi. Ako si vec uzela kanadsku vizu, pokazi im i to.
Polako, smireno i bice sve uredu. U medjuvremenu si pripremi i DS-156 (online formular koji kada isprintas na kraju dobijes bar kod) http://evisaforms.state.gov/
Onda za svaki slucaj ispuni i DS-157 http://www.state.gov/documents/organization/79964.pdf i DS-158 http://www.state.gov/documents/organization/79965.pdf

Evo sad citam da ce novi formular DS-160 uskoro objediniti i DS-156, DS-157 i DS-158 ali ne pise kad ce se poceti primjenjivati.
User avatar
tratinčica78
Posts: 18
Joined: 21/07/2008 17:59

#7 Re: USA viza i novija iskustva

Post by tratinčica78 »

hvala puuuuno za informacije, a posebno za ohrabrenje :-D
Babonić
Posts: 137
Joined: 24/07/2008 08:23

#8 Re: USA viza i novija iskustva

Post by Babonić »

Kao prvo odeš u Raiifaisen banku da kupiš kod to jeste jednu vrstu šifre za telefonski razgovor sa osobljem ambasade.Kada kupiš kod onda nakon 24 sata nazoveš ambasadu i ukucaš šifru sa koda i radnik ili radnica koji su u ambasadi pri telefonu ti ljubazno objasne šta ti sve treba i naruče te vrlo brzo za razgovor u ambasadi.Netreba mnogo papirologije i sve se brzo završi kod njih,prije nego što dođeš na razgovor moračeš dva obrasca ispuniti preko interneta a jedan od njih moračeš oštampati i vlastoručno ispisati nije komplikovano,i nezaboravi uplatiti taxu za vizu koja je bespovratna i košta 120 dolara.Sretno i nadam se da češ brzo dobiti vizu.
User avatar
tratinčica78
Posts: 18
Joined: 21/07/2008 17:59

#9 Re: USA viza i novija iskustva

Post by tratinčica78 »

hvala. i ja se nadam da cu dobiti vizu.
javicu rezultate. :)
User avatar
tratinčica78
Posts: 18
Joined: 21/07/2008 17:59

#10 Re: USA viza i novija iskustva

Post by tratinčica78 »

jupi dobila sam vizu :) multiple ulaz na 1 godinu. znali ko gdje proci najeftinije za kartu ?
chudna
Posts: 98
Joined: 27/05/2005 13:14
Location: sarajevo-sada sam daleko

#11 Re: USA viza i novija iskustva

Post by chudna »

Cestitam na dobijanju vize. A za kartu ti preporucujem Brada Travel, imaju sjediste u zgradi Energoinvesta na 10. spratu (ako dodjes to broja Air Abe ili Abaneta - to je taj broj). Ja nazalost imam samo njihove brojeve preko americke centrale. Sretan put i lijepo se provedi.
Babonić
Posts: 137
Joined: 24/07/2008 08:23

#12 Re: USA viza i novija iskustva

Post by Babonić »

Ja sam išao u oktobru preko Dragon Travel agencije jako su dobri nalaze se u Skenderiji prekoputa restorana Gaj. Sretno!
TheSpy
Posts: 83
Joined: 24/01/2008 20:13

#13 Re: USA viza i novija iskustva

Post by TheSpy »

Ima li jos kakvih iskustava u skorije vreme? Jesu li guzve sad u januaru za zakazivanje intervjua...jesu li pooštrili kriterije, jel i dalje tesko dobiti vizu?

trebam uskoro zakazati intervju za J-1 vizu, pa zato pitam.

I jos nesto, poprilicno glupo, al' jPg kad ne znam :roll: - jel se telefonski razgovor za zakazivanje intervjua obavlja na bosanskom? sve me nesto strah da ne pocnu pricat na engleskom kad nazovem :-)
sarayewo
Posts: 740
Joined: 08/07/2003 00:00

#14 Re: USA viza i novija iskustva

Post by sarayewo »

U call centru rade nasi ljudi koji govore i bosanski i engleski... Jako su profesionalni i ljubazni, tako da nemas brige... Potvrdice s tobom da imas sve potrebne papire i zakazati kad da dodjes.

Takodje, nema potrebe da ides ranije jer su grupe rasporedjene na pola sata. Tako da ako ti zakazu u 9:30, samo budi na vrijeme... nema svrhe ici tamo prije. Strazari na ulazu imaju spisak imena iz svake grupe i prozovu samo te ljude da prodju do ulaza (ostali cekaju kod prve rampe, na cosku ambasade.

U svakom slucaju, sretno na razgovoru! Nego, izvini ako puno pitam, ali J-1 je studentska viza... kako ides na studij a bojis se pricati na engleskom?
Saby_Ebo
Posts: 4
Joined: 03/04/2009 06:50

#15 Re: USA viza i novija iskustva

Post by Saby_Ebo »

Cao svima moze li mi neko pomoci dalje stvarno neznam dalje :( ... planiram da predam za americku vizu jer hocu da idem momku u posjetu ali par osoba su mi rekli da ne spominjem da idem momku jer bi mogla dobiti odbijenicu mozda ce misliti da zelim da se udam i da ostanem tamo,a ja zelim da odem samo na 1mjesec ili cak manje ,rekli su mi bolje je da navedem samo kao da putujem da vidim zemlju kao turista ...bilo bih vam zahvalna ako bih mogla dobit savjet mozda je neko imao iskustva slicnog molim vas javite mi...lijep pozdrav i hvala :-D
User avatar
Vozdra raja :-)
Posts: 1379
Joined: 28/02/2008 02:57
Location: Istok
Contact:

#16 Re: USA viza i novija iskustva

Post by Vozdra raja :-) »

sarayewo wrote: izvini ako puno pitam, ali J-1 je studentska viza
J-1 nije studentska viza. F-1 je studentska viza.

Ova prva je obicno za razmjenu studenata, kulturne razmjene mladih ljudi itd... ali NE studiranje!
User avatar
Vozdra raja :-)
Posts: 1379
Joined: 28/02/2008 02:57
Location: Istok
Contact:

#17 Re: USA viza i novija iskustva

Post by Vozdra raja :-) »

TheSpy wrote:Ima li jos kakvih iskustava u skorije vreme? Jesu li guzve sad u januaru za zakazivanje intervjua...jesu li pooštrili kriterije, jel i dalje tesko dobiti vizu?

trebam uskoro zakazati intervju za J-1 vizu, pa zato pitam.

I jos nesto, poprilicno glupo, al' jPg kad ne znam :roll: - jel se telefonski razgovor za zakazivanje intervjua obavlja na bosanskom? sve me nesto strah da ne pocnu pricat na engleskom kad nazovem :-)

Sada kada se zakazuju termini, nema guzve!

Tel razgovori su na bosanskom jeziku, 100% posto!
velaxsa
Posts: 368
Joined: 12/04/2005 06:53
Location: Sarajevo
Contact:

#18 Re: USA viza i novija iskustva

Post by velaxsa »

tratinčica78 wrote:jupi dobila sam vizu :) multiple ulaz na 1 godinu. znali ko gdje proci najeftinije za kartu ?
Puno ti je povoljnije da se karta uzme iz Canade ili USA. Predlazem ti da vidis sa tom familijom i da ti oni rezervisu kartu. Ako treba broj ili e mail za uzimanje karte preko naseg covjeka, javi. Nije reklama,ali covjek je jako fin i posten.Ne kosta te nista da provjeris cijene...Sretno.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#19 Re: USA viza i novija iskustva

Post by jefferson »

Saby_Ebo wrote:Cao svima moze li mi neko pomoci dalje stvarno neznam dalje :( ... planiram da predam za americku vizu jer hocu da idem momku u posjetu ali par osoba su mi rekli da ne spominjem da idem momku jer bi mogla dobiti odbijenicu mozda ce misliti da zelim da se udam i da ostanem tamo,a ja zelim da odem samo na 1mjesec ili cak manje ,rekli su mi bolje je da navedem samo kao da putujem da vidim zemlju kao turista ...bilo bih vam zahvalna ako bih mogla dobit savjet mozda je neko imao iskustva slicnog molim vas javite mi...lijep pozdrav i hvala :-D
Neces imati problema! Jel ti momak na studentskoj vizi ili ima neki drugi status?
ozbiljna
Posts: 106
Joined: 13/03/2007 15:37

#20 Re: USA viza i novija iskustva

Post by ozbiljna »

samo se jos kod nas kupuju avionske karte u agencijama :roll: zar vec godinama nije puuuuno jeftinije i lakse kupiti kartu preko interneta? preporucujem http://www.kayak.com (pretrazuje sve avio-kompanije i sve sajtove za prodaju karata).
landlord
Posts: 332
Joined: 12/11/2007 09:29

#21 Re: USA viza i novija iskustva

Post by landlord »

Poz,

na pricu avio karata.. ja sam trazio sve moguce online varijante i iz Sarajeva dobijao neke nenormalne sume. Tipa od 2000$ pa navise za jednu kartu u jednom smijeru.
Tako da sam se na kraju odlucio uzeti karte iz Bg-a. Dvije karte u jednom smjeru su me dosle 1270$. Napominjem da putujem na krajnji zapad USA-a. I pri tome imam tri presjedanja.
Agencija preko koje sam nasao karte je ValueAir. Imate na siteu te agencije i broj telefona. Trazite Sonju i ona ce vam naci jos povoljniji let nego sto je na njihovoj stranici.
Naravno ovo je moje iskustvo.. Ako neko zna za jeftinije.. super neka napise.

poz.
melb26sa
Posts: 2447
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#22 Re: USA viza i novija iskustva

Post by melb26sa »

Vozdra raja wrote:
sarayewo wrote: izvini ako puno pitam, ali J-1 je studentska viza
J-1 nije studentska viza. F-1 je studentska viza.

Ova prva je obicno za razmjenu studenata, kulturne razmjene mladih ljudi itd... ali NE studiranje!
Apsolutno netacno - ja sam STUDIRALA godinu dana u USA na J-1 vizi - nije bila F-1 zato sto je Uncle Sam platio studij. Malo proguglati sta sve moze pod J-1 pa ces vidjeti da je i studiranje tamo (znaci ne samo au-pair, rad preko ljeta i slicno).
Saby_Ebo
Posts: 4
Joined: 03/04/2009 06:50

#23 Re: USA viza i novija iskustva

Post by Saby_Ebo »

jefferson wrote:
Saby_Ebo wrote:Cao svima moze li mi neko pomoci dalje stvarno neznam dalje :( ... planiram da predam za americku vizu jer hocu da idem momku u posjetu ali par osoba su mi rekli da ne spominjem da idem momku jer bi mogla dobiti odbijenicu mozda ce misliti da zelim da se udam i da ostanem tamo,a ja zelim da odem samo na 1mjesec ili cak manje ,rekli su mi bolje je da navedem samo kao da putujem da vidim zemlju kao turista ...bilo bih vam zahvalna ako bih mogla dobit savjet mozda je neko imao iskustva slicnog molim vas javite mi...lijep pozdrav i hvala :-D
Neces imati problema! Jel ti momak na studentskoj vizi ili ima neki drugi status?
Moj momak je drzavljanin amerike Amerikanac je pa zato pitam jer su mi rekli da bi mogla dobiti odbijenicu...ako kazem da idem kod njega u posjetu.
melb26sa
Posts: 2447
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#24 Re: USA viza i novija iskustva

Post by melb26sa »

Saby_Ebo wrote:
jefferson wrote:
Saby_Ebo wrote:Cao svima moze li mi neko pomoci dalje stvarno neznam dalje :( ... planiram da predam za americku vizu jer hocu da idem momku u posjetu ali par osoba su mi rekli da ne spominjem da idem momku jer bi mogla dobiti odbijenicu mozda ce misliti da zelim da se udam i da ostanem tamo,a ja zelim da odem samo na 1mjesec ili cak manje ,rekli su mi bolje je da navedem samo kao da putujem da vidim zemlju kao turista ...bilo bih vam zahvalna ako bih mogla dobit savjet mozda je neko imao iskustva slicnog molim vas javite mi...lijep pozdrav i hvala :-D
Neces imati problema! Jel ti momak na studentskoj vizi ili ima neki drugi status?
Moj momak je drzavljanin amerike Amerikanac je pa zato pitam jer su mi rekli da bi mogla dobiti odbijenicu...ako kazem da idem kod njega u posjetu.
Osim ako imas jake dokaze da se imas namjeru vratiti ovamo (posao, studij, porodica, nekretnine) velike su ti sanse za odbijenicu. Evo rezonovanja: on je USC, nema se namjeru vracati u Bosnu, ti sada ides u "posjet" sto te cini intending immigrant a kad tamo dodjes najmanji je problem nabrzinu se vjencati i poslati papire za adjustment of status.
Saby_Ebo
Posts: 4
Joined: 03/04/2009 06:50

#25 Re: USA viza i novija iskustva

Post by Saby_Ebo »

Planiramo se vjencati ali meni sada samo treba da odem u posjetu pa cemo zajedno za Bosnu se vratiti i ovdje se vjencati,on nema nikakve veze sa Bosnom AfroAmerikanac je ...hvala vam mnogo na pomoci ja ipak necu spomenuti da idem kod momka mozda je bolje ...hvala i pozdrav :thumbup:
Post Reply