USA viza i novija iskustva

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Pokusaj_sa
Posts: 137
Joined: 09/03/2011 12:35

#1076 Re: USA viza i novija iskustva

Post by Pokusaj_sa »

Trebao bih kod sestre iduce godine sa zenom i djecom.. Turisticki.. Koliko se ceka za vizu, troskovi isl ?
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#1077 Re: USA viza i novija iskustva

Post by alibaba_i_30_godina »

Bascarsija1 wrote:
alibaba_i_30_godina wrote:
gentoo wrote:Pa fino pise "randomly selected for further processing.. "

Nisi ti nista dobio.. :-)
Upravo to, moguće je da ne bude ništa od ovoga jer treba još proći i ostale korake.

Ja se sjećam da sam prije 15-ak godina jednom aplicirao iz zezancije i isto ovako prošao i zvali me na mobitel nešto pričali. Ja se zezao, dijete u srednju školu išlo nisam im vjerovao. :D
Jeste dobijo je a ako si se ti zezao sjedi sada gdije si.
O čemu ti pričaš čovječe? Odakle ti znaš gdje sam ja trenutno i da sam nezadovoljan?

Ovdje mnogi sebi daju za pravo da misle da su drugi ljudi nezadovoljni, a moguće je da žive čak i bolje od njih samih. :oops:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#1078 Re: USA viza i novija iskustva

Post by moonca »

Pokusaj_sa wrote:Trebao bih kod sestre iduce godine sa zenom i djecom.. Turisticki.. Koliko se ceka za vizu, troskovi isl ?
Idi u Ambasadu i pitaj- sta ti sve treba- ljubazni su- dobit ces sve upute.
User avatar
Rugafet
Posts: 4679
Joined: 14/12/2015 17:52

#1079 Re: USA viza i novija iskustva

Post by Rugafet »

Pokusaj_sa wrote:Trebao bih kod sestre iduce godine sa zenom i djecom.. Turisticki.. Koliko se ceka za vizu, troskovi isl ?
Sada moraš online zakazati apojtment za ambasadu. Tu online češ unijeti sve podatke, adresa sestre, vaše podatke, e mail i sl. Ako ne znaš engleski, nadji nekoga ko zna da ti to ispuni. Tako da ćete ti i ambasada komunikacirati isključivo putem maila. Na razgovor čekaš nekih 20 tak dana, dobiješ na mail tri datuma pa izabereš koji ti paše. Tad ćeš ponijeti ono što ti oni napišu u mailu, slike 5x5 i tako to. E sad na razgovor nosi što više papira koji dokazuju da češ da se vratiš, tipa imaš stan na sebi, auto, zemlju i sl. Onda ako si zaposlen potvrde, ako imaš para na banci to sve skupi i nadaj se da je lik ustao raspoložen taj dan jer sve na kraju ovisi o njemu. Eh da nisam siguran mislim da je 250KM po osobi, to češ uplatiti u Raiffeisen banci prije razgovora.
User avatar
Bascarsija1
Posts: 562
Joined: 21/11/2017 04:38
Location: Nexus 1

#1080 Re: USA viza i novija iskustva

Post by Bascarsija1 »

O čemu ti pričaš čovječe? Odakle ti znaš gdje sam ja trenutno i da sam nezadovoljan?

Ovdje mnogi sebi daju za pravo da misle da su drugi ljudi nezadovoljni, a moguće je da žive čak i bolje od njih samih. :oops:[/quote]

1. Ja nisam ni jednom recju spomenuo tvoje zadovoljstvo ili ne-zadovoljstvo. Ali je interesantno da si ti nato pomislio a onda napisao komentar.
2. Ocigledno si appliciro jer si zelio u USA. Onda kad si dobio onda nisi skonto sta si dobio (sto si potrdio u svome postu (jos su te zvali na telefon a ti nisi skonto)).
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#1081 Re: USA viza i novija iskustva

Post by alibaba_i_30_godina »

Bascarsija1 wrote:
1. Ja nisam ni jednom recju spomenuo tvoje zadovoljstvo ili ne-zadovoljstvo. Ali je interesantno da si ti nato pomislio a onda napisao komentar.
2. Ocigledno si appliciro jer si zelio u USA. Onda kad si dobio onda nisi skonto sta si dobio (sto si potrdio u svome postu (jos su te zvali na telefon a ti nisi skonto)).
Možda da je post bio pismeniji i gramatički ispravan ne bi odavao toliko negativan dojam koji inače odaje.

Kažeš:
Jeste dobijo je a ako si se ti zezao sjedi sada gdije si.
iz čega se može zaključiti da bi meni kao trebalo biti krivo i da ostanem i sjedim sada gdje jesam i šutim o svemu ovome. Nigdje nije navedeno da nisam 'skontao' već da nisam vjerovao i shvatao ozbiljno. Ja sam tečan na engleskom jeziku bio još u srednjoj školi prije 15 i više godina, tako da mi nije bio potreban prevodilac ili neko da mi kaže na šta sam aplicirao i zašto. A pogotovo ne ti da me i na neki način sažaljevaš, kako si demonstrirao u prethodno citiranom.

Usput, nauči kako se pravilno neko quota i/ili citira ukoliko već hoćeš da ti se odgovori na post.

Pozdrav tebi gdje god da si. :wink:
User avatar
Bascarsija1
Posts: 562
Joined: 21/11/2017 04:38
Location: Nexus 1

#1082 Re: USA viza i novija iskustva

Post by Bascarsija1 »

alibaba_i_30_godina wrote:
Bascarsija1 wrote:
1. Ja nisam ni jednom recju spomenuo tvoje zadovoljstvo ili ne-zadovoljstvo. Ali je interesantno da si ti nato pomislio a onda napisao komentar.
2. Ocigledno si appliciro jer si zelio u USA. Onda kad si dobio onda nisi skonto sta si dobio (sto si potrdio u svome postu (jos su te zvali na telefon a ti nisi skonto)).
Možda da je post bio pismeniji i gramatički ispravan ne bi odavao toliko negativan dojam koji inače odaje.

Kažeš:
Jeste dobijo je a ako si se ti zezao sjedi sada gdije si.
iz čega se može zaključiti da bi meni kao trebalo biti krivo i da ostanem i sjedim sada gdje jesam i šutim o svemu ovome. Nigdje nije navedeno da nisam 'skontao' već da nisam vjerovao i shvatao ozbiljno. Ja sam tečan na engleskom jeziku bio još u srednjoj školi prije 15 i više godina, tako da mi nije bio potreban prevodilac ili neko da mi kaže na šta sam aplicirao i zašto. A pogotovo ne ti da me i na neki način sažaljevaš, kako si demonstrirao u prethodno citiranom.

Usput, nauči kako se pravilno neko quota i/ili citira ukoliko već hoćeš da ti se odgovori na post.

Pozdrav tebi gdje god da si. :wink:
Absolutno te NE sazaljevam. Dapace, drago mi je da si se zezao. Uzivaj gdije god da si. Bilo bi dobro da drugima ne dajes savjete koji ce da im umanjuju sansu za napredkom.
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#1083 Re: USA viza i novija iskustva

Post by alibaba_i_30_godina »

Bascarsija1 wrote: Bilo bi dobro da drugima ne dajes savjete koji ce da im umanjuju sansu za napredkom.
O kakvim mojim savjetima ovdje pričaš, ja napisao svoje iskustvo i 1 post prije ove šarade. Niti sam nekome sugerirao da se ne prijavljuje, niti sam ohrabrivao. Svašta. Ljudi ili ne čitaju, ili površno čitaju. Nema drugog objašnjenja. :-)
User avatar
Bascarsija1
Posts: 562
Joined: 21/11/2017 04:38
Location: Nexus 1

#1084 Re: USA viza i novija iskustva

Post by Bascarsija1 »

alibaba_i_30_godina wrote:
Bascarsija1 wrote: Bilo bi dobro da drugima ne dajes savjete koji ce da im umanjuju sansu za napredkom.
O kakvim mojim savjetima ovdje pričaš, ja napisao svoje iskustvo i 1 post prije ove šarade. Niti sam nekome sugerirao da se ne prijavljuje, niti sam ohrabrivao. Svašta. Ljudi ili ne čitaju, ili površno čitaju. Nema drugog objašnjenja. :-)
alibaba_i_30_godina wrote:
gentoo wrote:Pa fino pise "randomly selected for further processing.. "

Nisi ti nista dobio.. :-)
Upravo to, moguće je da ne bude ništa od ovoga jer treba još proći i ostale korake.

Ja se sjećam da sam prije 15-ak godina jednom aplicirao iz zezancije i isto ovako prošao i zvali me na mobitel nešto pričali. Ja se zezao, dijete u srednju školu išlo nisam im vjerovao. :D
gentoo je rekao da onaj Hera nije nista dobio. A ti si jos nadodao da si ti isto dobio a nisi vijerovao (sta god to znacilo).
Ja tvirdim da je Hera dobio i da bi mu bilo pametno da se ne zeza (cini mi se da je cak dovoljno inteligentan da mu taj drugi savijet ni ne treba al eto...)
User avatar
Hercegoviina
Posts: 2261
Joined: 14/02/2013 14:11

#1085 Re: USA viza i novija iskustva

Post by Hercegoviina »

koliko je sajt Airbnb pouzdan za iznajmljivanje soba u usa i da li je to moguce iz bih iznajmiti
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#1086 Re: USA viza i novija iskustva

Post by moonca »

Hercegoviina wrote:koliko je sajt Airbnb pouzdan za iznajmljivanje soba u usa i da li je to moguce iz bih iznajmiti
..Mislim da jeste... pouzdani su. :thumbup:
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#1087 Re: USA viza i novija iskustva

Post by nKrkan »

U vezi ovih viza i zezancija , šta im predočiti iz firme kao dokaz zaposlenja , potpisan ugovor na nedoređeno vrijeme? U wordu se moze napravit al hajd , ima li nešto jače od toga što dokazuje da si radnik i da ti daju godisnji
User avatar
Bascarsija1
Posts: 562
Joined: 21/11/2017 04:38
Location: Nexus 1

#1088 Re: USA viza i novija iskustva

Post by Bascarsija1 »

nKrkan wrote:U vezi ovih viza i zezancija , šta im predočiti iz firme kao dokaz zaposlenja , potpisan ugovor na nedoređeno vrijeme? U wordu se moze napravit al hajd , ima li nešto jače od toga što dokazuje da si radnik i da ti daju godisnji
1. Pitaj svoju firmu kako oni to regulisu. Vece firme imaju website gdije se unese tvoj broj I na taj nacin se potvrdi.
2. Sa svoje strane mozes priloziti Ponudu za posao koju su ti poslali kad si se zaposljavao.
3. Primas platu? Prilozi odreske (racune) da si placen.
4. Placas li takse? Prilozi da si platio taksu.
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11059
Joined: 15/01/2010 18:31

#1089 Re: USA viza i novija iskustva

Post by Jack Be Nimble »

Hercegoviina wrote:koliko je sajt Airbnb pouzdan za iznajmljivanje soba u usa i da li je to moguce iz bih iznajmiti
Veoma pouzdan. Kada putujem u americi i van amerike.
User avatar
nostalgicar
Posts: 1150
Joined: 23/07/2003 00:00

#1090 Re: USA viza i novija iskustva

Post by nostalgicar »

Pozdrav ruljo. Ja i supruga smo aplicirali za I-130 vizu. Na stranici USCIS-a vec nesto manje od dva mjeseca stoji "In Process
Your benefit request has been accepted and is under review."

Mene zanima sledece:
- koliko ce trajati to da sam u procesu ( otprilike )
- Sta ce biti nakon sto urade update , odnosno sta cu trebati nakon toga ?

Hvala !!!
User avatar
Bascarsija1
Posts: 562
Joined: 21/11/2017 04:38
Location: Nexus 1

#1091 Re: USA viza i novija iskustva

Post by Bascarsija1 »

nostalgicar wrote:Pozdrav ruljo. Ja i supruga smo aplicirali za I-130 vizu. Na stranici USCIS-a vec nesto manje od dva mjeseca stoji "In Process
Your benefit request has been accepted and is under review."

Mene zanima sledece:
- koliko ce trajati to da sam u procesu ( otprilike )
- Sta ce biti nakon sto urade update , odnosno sta cu trebati nakon toga ?

Hvala !!!
https://egov.uscis.gov/processing-times/
User avatar
nostalgicar
Posts: 1150
Joined: 23/07/2003 00:00

#1092 Re: USA viza i novija iskustva

Post by nostalgicar »

Bascarsija1 wrote:
nostalgicar wrote:Pozdrav ruljo. Ja i supruga smo aplicirali za I-130 vizu. Na stranici USCIS-a vec nesto manje od dva mjeseca stoji "In Process
Your benefit request has been accepted and is under review."

Mene zanima sledece:
- koliko ce trajati to da sam u procesu ( otprilike )
- Sta ce biti nakon sto urade update , odnosno sta cu trebati nakon toga ?

Hvala !!!
https://egov.uscis.gov/processing-times/
Hvala, ali mislio sam da ima neko ovdje pa da nesto kaze iz svog licnog iskustva po tom pitanju.
bosanceros94
Posts: 7
Joined: 10/11/2017 14:38

#1093 Re: USA viza i novija iskustva

Post by bosanceros94 »

Poz svima.. Zanima me jedna informacija, ako je neko u toku. Naime, cuo sam da sada puno odbijaju vjerenicke vize, pa da li neko ima informaciju kakav je status oko toga. Ja imam u planu na ljeto poceti proces, pa bih volio znati da li je bas toliko tesko sada dobiti, ili su samo prazne price, i isto je kao i prije sto se toga tice. Hvala unaprijed na odgovorima 😊
lu_55
Posts: 2
Joined: 23/10/2015 01:08

#1094 Re: USA viza i novija iskustva

Post by lu_55 »

Pozz raja, zanima me da li ima neko ko trenutno prolazi krpz fazu K1 vize? Koliko traje i zasto odbijaju toliko vjerenicke vize? I da li je neko predao za supruznicku vizu koliki traje taj proces? Hvalaa :-)
lu_55
Posts: 2
Joined: 23/10/2015 01:08

#1095 Re: USA viza i novija iskustva

Post by lu_55 »

bosanceros94 wrote: 23/11/2019 03:56 Poz svima.. Zanima me jedna informacija, ako je neko u toku. Naime, cuo sam da sada puno odbijaju vjerenicke vize, pa da li neko ima informaciju kakav je status oko toga. Ja imam u planu na ljeto poceti proces, pa bih volio znati da li je bas toliko tesko sada dobiti, ili su samo prazne price, i isto je kao i prije sto se toga tice. Hvala unaprijed na odgovorima 😊
Pozz. Da li ti predajes za sebe ili za vjerenicu? :?
bosanceros94
Posts: 7
Joined: 10/11/2017 14:38

#1096 Re: USA viza i novija iskustva

Post by bosanceros94 »

lu_55 wrote: 23/12/2019 19:05
bosanceros94 wrote: 23/11/2019 03:56 Poz svima.. Zanima me jedna informacija, ako je neko u toku. Naime, cuo sam da sada puno odbijaju vjerenicke vize, pa da li neko ima informaciju kakav je status oko toga. Ja imam u planu na ljeto poceti proces, pa bih volio znati da li je bas toliko tesko sada dobiti, ili su samo prazne price, i isto je kao i prije sto se toga tice. Hvala unaprijed na odgovorima 😊
Pozz. Da li ti predajes za sebe ili za vjerenicu? :?
Ona predaje za mene..
User avatar
nostalgicar
Posts: 1150
Joined: 23/07/2003 00:00

#1097 Re: USA viza i novija iskustva

Post by nostalgicar »

Jel ima neko ziv na ovoj temi da mi odogovori na neka pitanja koja mi nisu jasna. :)
piking
Posts: 44
Joined: 30/01/2020 09:44

#1098 Re: USA viza i novija iskustva

Post by piking »

Registrovao sam se prije par dana s namjerom da postavim par pitanja i podijelim svoje iskustvo ovdje, ali čitajući postove onih koji su se javljali prije samog razgovora a naknadno im je zahtjev za vizu odbijen, nisam htio "trčati pred rudu".

Uglavnom, osvojio sam na nagradnoj igri putovanje za 2 osobe u Ameriku uz plaćen prijevoz, smještaj te ulaznice za 2 utakmice NBA lige i naravno dodatne izlete. Putuje se krajem ovog mjeseca a destinacija je Miami.

Sredinom januara sam sa prijateljem popunio DS-160 obrazac (tip vize B2), uplatio taksu i zakazao termin za razgovor koji je bio danas.
Na razgovor smo došli 15ak minuta prije termina ali smo u čekaonici čekali duže od sat vremena. Pri ulasku unutra, ispred nas je bilo 20ak osoba. Nisam siguran jesu li termini bili prenatrpani pa nisu stigli sve završiti ali je kasnije sve krenulo malo brže.
Sve u svemu, pitanja su bila čista formalnost, obojica smo završili za ukupno 3-4 minute.
Redne brojeve smo uzeli jedan iza drugog tako da je on išao prvi a ja nakon njega te je gospođa već bila upoznata da idemo zajedno i nije me dodatno ispitivala o putovanju. Postavljena su mi 2-3 pitanja o tome čime se bavim, koliko zarađujem i mislim da je to bilo to.

Obojica smo zaposleni na neodređeno (nisu nam tražili nikakve potvrde iako smo ih imali), imali smo i potvrdu da kompletne troškove pokriva organizator nagradne igre međutim ni to nam nisu tražili kao dokaz. Doslovno ništa što smo ponijeli nam nije trebalo osim prve stranice koju smo dobili nakon popunjavanja DS-160 formulara i pasoša/putovnice.

Maloprije sam od DHL-a dobio SMS da je pošiljka sa dokumentima već danas u 16h poslana iz Sarajeva te da bi do petka trebala biti isporučena u ured za preuzimanje.

Sretno svima koji trenutno započinju sa procesom, budite opušteni i pažljivo popunite DS-160 obrazac. Ukoliko predajete aplikaciju za B vizu, način na koji popunite formular (naravno istinitim podacima) po mojoj procjeni 95% odlučuje dobijate li vizu ili ne. Razgovor je stvarno prijatan i djeluje kao čista formalnost, a tu je i faktor sreće na kakvo raspoloženje ćete naići taj dan :)

Pozdrav!
Vidal89
Posts: 1012
Joined: 18/01/2013 02:26

#1099 Re: USA viza i novija iskustva

Post by Vidal89 »

Vidal89
Posts: 1012
Joined: 18/01/2013 02:26

#1100 Re: USA viza i novija iskustva

Post by Vidal89 »

Hercegoviina wrote: 15/07/2019 13:58 Nisam rekao da neću ići...već pripremam papirologiju
Drug jesi otisao, jesi se snasao? Mozes li nam prenijeti iskustva neka
Post Reply