USA - Izbori za predsjednika 2020

Post Reply
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18040
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#1 USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by GandalfSivi »

Debate za kandidata demokratske stranke pocinju sljedece sedmice, pa je vakat da se otvori nova tema.

Sa Republikanske strane imamo Trumpa, dok medju demokratama imamo nekih 24 kandidata, prava guzva u sesnaestercu. Po meni bi bila katastrofa ako Biden bude kandidat, jer je on fakticki Hillary 2.0, a vidjeli smo kako je to proslo. Dan poslije proslih izbora sam napisao da bih rado vidio Elizabeth Warren kao kandidatkinju i jos uvijek se drzim toga.

Evo teksta od prije dvije i po godine, mislim da sam dosta toga pogodio:
One final note about the election.

First of all, I am really scared. I am scared for the future of this country. Not because our next president might do (and it looks like he is going to do a lot of things that I don’t agree with), but more importantly, what are his supporters (the part that Hilary put into a basket of deplorables) will do, now when they think that their racism, bigotry and misogyny got a legitimate support from the president. That is scary as hell, and I say that as a white male.

Second, I am looking at all the analysis how this could happen. And I am sorry to say this, but I have a feeling that everyone is missing the point. These elections were not decided by white males, nor by influence of the third party candidates, nor by the people who didn’t vote, nor by the fascists who wanted their voices to be heard. These elections were decided by hard-working blue collar Americans (A shocking statistics says that 29% of Latinos voted for Trump). It is easy and understandable to share Hilary’s view about the world in general, especially if one lives in any of the big cities, surrounded by the people who are within the same income bracket and worry about things like global warming, human rights, international policies, etc etc. It is a bit harder to share that point of view if one lives in a small town in Pennsylvania, or Iowa, or Ohio, or Wisconsin, even Michigan. When you live your life, work hard (if you are lucky to have a job), and you still can’t afford payment on your house, or some nice vacation. Your parents could do that, but you can’t. There is something wrong with that picture.

Now, I do agree that everything Trump said is a pure BS, and he will probably make things much worse, but at the same time, he has succeeded to sell his BS to the people much better than Hilary, who probably has had much better plan. As a liberal who lives in a big city, for me it is much worse to hear a candidate talking about grabbing women for their pussy, but I also have to understand there is a majority of people who believe that Hilary’s speech to the banks, basically promising that she’ll let them regulate themselves was the worst thing they could hear, especially after 2007. Hilary was making one mistake after another, connecting herself to everything that people despise. I do believe that is a real irony that a guy who has never have done anything for the working class wins against any democrat, but that is the reality we need to live with.

There is a funny story, when different democrats were thinking about running for the president, the Wall Street sent a clear message that not a single democrat will get a penny if Elizabeth Warren runs even in the primaries. That is how we got Bernie. Oh Bernie, he never stood a chance, and as much as I was supporting him, I am glad that he didn’t run. He would be spent and the idea would die with him. The idea is more important than the person, which brings me to the silver lining.

If (and that is a big if) we survive the next four years, there will be time for the new elections. I want to believe that Democrats will learn their lesson and understand that the future is in the progressive movement, the same one who is talking to hard-working people and not to the big money, the movement that believes (but truly believes) in social justice. We need representatives who will really represent the will of the people, who will be working in everyone’s interest.

We need a first female president. Elizabeth Warren 2020!!!
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#2 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by geralt »

Srce kaze Bernie, mozak kaze Warren, a onda se sjetim 90-ih i rata i kazem Biden.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#3 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by wewa »

bojim se da cemo onu mrkvu gledati jos jedan mandat, kad pogledam demokrate i njihove potencijalne kandidate :cry:
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18040
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#4 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by GandalfSivi »

Puno ce se toga procistiti nakon prvih par debata, ali realno mislim da bi Elizabeth bila najjaci kandidat, dovoljno je progresivna za lijevo krilo, centristi se sve vise okrecu prema njoj, u zadnjih mjesec dana je skocila 5%, ima kompletan plan razradjen (za razliku od mnogih drugih), a i poprilicno je rjecita, zna fino objasniti svoje stavove. Jebe je kiks sa porijeklom, ali to je realno manja greska od svih ostalih...
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#5 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by AleksoMKD »

Barem ce biti zabavno.

I procenjujem stotine strana debate na forumu.
Crvena Tifoza
Posts: 10492
Joined: 06/06/2007 04:47
Location: kandahar....

#6 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by Crvena Tifoza »

Za BiH definitivno najpovoljniji Biden, ali ipak mislim opet će TVamp uzeti.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44870
Joined: 29/12/2005 01:20

#7 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by jeza u ledja »

Sve se nakanjujem otvoriti temu, ali mi bi mrsko. :D Drago mi je da je neko drugi napokon pokrenuo, jer mi se nije dalo o ovome na temi o Trumpu.

Sto se tice ovih izbora.

Ja zelim da mislim da sam nesto naucio od pomnog pracenja americke politike unazad 15 godina. Mozda bih trebao otvoriti temu od prije 11-12 godina, o predsjednickim izborima 2008-e, da vidim malo kako sam tad razmisljao i sta se promjenilo :D .
U zadnjih par mjeseci sam listao sve zivo od ovim D kandidatima, gledao intervjue, mitinge, town hallove, itd. Smatram da sam proveo mnogo vise vremena razmisljajuci o kandidatima od prosjecnog glasaca, pogotovo sto se tice raznih opcija, ali da opet ne znam dovoljno, ni blizu, da donesem neku odluku.

No kad kazem da sam nesto kao naucio, onda mislim malo sire, na uopste vaznost pozicije americkog predsjednika, americki politicki sistem i sklop, spregu svih dijelova vlasti, kako one funkcionisu, i na koji nacin imaju uticaj na obican zivot gradjana. Takodje razmisljam o tome koliko su bitni faktori, tj razlika izmedju necega sto kandidat govori, sto kad je izabran radi, i sto kad je izabran moze da uradi. Kada kandidat kaze "ja cu uraditi XY", to se meni moze svidjeti, ali ja kao glasac moram razmisljati o tome ne samo da li mi se svidja to sto govori, ne samo da li je kandidat iskren kada to kaze, vec i o tome koliko se to svidja drugima, koliko takva politika ima podrsku kod drugih i koliko je ona doslovce izvodiva na poziciji za koju je taj kandidat biran.
Takodje razmisljam generalno o tome koliko politicka pozicija uopste igra ulogu u svakodnevnom zivotu. Ovo vazi pogotovo za vrijeme u kojem zivimo danas, vrijeme globalizacije, interneta, u kojem globalna desavanja imaju vecu ulogu u zivotima obicnih ljudi. I tu ne mislim samo globalnu ekonomiju, migracije, ratove, vec i na fiktivnu sliku o globalnim desavanjima i njenoj fiktivnoj ulozi na nas zivot. I onda se pri tome stvaraju grupisanja, cesto na drustvenim platformama (evo recimo i na ovoj), u kojoj svako zauzima neku poziciju i na osnovu nje dalje nadgradjujemo stavove, donosimo odluke. To se onda prenosi i na nase politicke stavove.
Ovo cak vazi i za stvarni zivot, bar u Americi. Amerika je sve vise podjeljena na urbane i ruralne dijelove, na liberalne i konzervativne sredine, gdje ljudi jedni drugima prenose iste stavove, potvrdjuju ih i podebljavaju, u jednom zatvorenom krugu gdje se ne samo drukciji stavovi, vec uopste vijesti ne mogu cuti. Znam nebrojeno primjera iz vlastitog zivota gdje je to tako.

Mi sa ovog foruma, i kao neko ko nije odrastao u Americi, imamo barem tu prednost da imamo neka saznanja o svijetu oko nas koje prosjecni Amerikanac nema.

Imajuci sve ovo u vidu. Mislim da je od izuzetne vaznosti uvijek pokusavati imati kompletnu sliku o nekom problemu. Takodje mislim da je od izuzetne vaznosti pokusavati biti svjestan kakve o istom problemu stavove imaju drugi ljudi, pogotovo oni koji nisu slicni meni. Takodje mislim da je od izuzetne vaznosti pokusavati biti svjestan koliko je nesto moguce, izvodljivo, i koliki ce to biti faktor u stvarnom zivotu, jednostavno, biti u stanju razaznati sta je bitno, sta ne.
Cini mi se da su ljudi sve manje svjesni svega ovoga, tj. da je trend u tom smislu negativan, ne pozitivan, iako zivimo u doba interneta, tj. bas zato sto zivimo u to doba.

Znaci imajuci sve ovo u vidu, s tim razmisljanjem gledam i na ove izbore. Postoje stvari koje odredjeni kandidati govore, a koje mi se svidjaju, ali za koje ne mislim da su doslovce izvodljive. Postoje ideje koje kandidati govore, ali ne mislim da bi imali politicku podrsku da ih izvrse. Postoje stvari koje kandidati govore, a za koje im jednostavno ne vjerujem da stvarno tako misle. A postoje i stvari koje kandidati govore, a za koje jednostavno mislim da su vrlo malo bitne u stvarnom zivotu. Najzad, postoje stvari s kojima se jednostavno ne slazem.
Onda postoje strahovi, tipa sta ako ideje koje kandidati zastupaju, a koje se i meni svidjaju, donesu nezeljene posljedice? Sta ako ono sto se svidja meni, se svidja drugima, i sta ako se zbog odabira tog kandidata ne pocnu desavati kontra stvari koje nismo ocekivali? Takodje postoji strah da kandidat za kojeg navijam jednostavno nije dovoljno jak da pobjedi nad preziborima, i naravno najbitnije sta ako kandidat koji je omiljen medju Demokratama nije dovoljno jak da pobjedi Trumpa?
U tim svim nekim pricama se izgubi svjesnost o tome sta je stvarno bitno i sta je moguce.

Helem, ja imam svog favorita, tj. favorite, i najradije bih da cijela ova ekipa bude na vlasti, ali ono sto je meni ubjedljivo, ali ubjedljivo najbitnije, je da ko god da pobijedi nad predizborima - pobijedi Trumpa (ili Republikanskog kandidata :evil: ) na predsjednickim izborima. Da li je Sanders, Biden, Gabbard, apsolutno mi je - u odnosu na to - nebitno. Mislim da tako sto se tice predsjednistva razmislja velika vecina americkih glasaca, na obje strane i mislim da tako razmislja i vecina D glasaca (tako kazu i ankete). Ovo je ubjedljivo najbitnija stvar. Stoga, kad pricamo o Demokratskim predizborima, ono, da stavimo stvari u perspektivu. Eventualna prepucavanja oko kandidata na ovoj temi samo mogu biti objektivno posmatrana imajuci to u vidu.

E sad, znaci s tim u vidu, to mi je prvi element u odabiru kandidata. Medjutim, odredjivati koji faktor je bitan, koji kandidat je najbolje pozicioniran protiv Trumpa, to je vec predmet dikusije. Sta ja mislim nije isto sta drugi misle, i sta je stvarnost. Plus se ta stvarnost, kako da kazem, mijenja, kako vrijeme prolazi, pa neke stvari i neki kandidati izrone iz uglova kojih nismo bili svjesni ranije. Po meni, izbori Obame i Trumpa su pokazali da ne postoje granice preko kojih americki glasac nece preci. Ne postoji vise opis modela standardnog kandidata za poziciju predsjednika. Americki glasac je otvoren za sve.

Dalje, za mene je idealan kandidat jedna stvar, a kandidat koji je najbolje pozicioniran da pobjedi na izborima nesto sasvim drugo. Sve sto je bitno je imati vise boba od protivnika. Znaci kandidat ne treba da privuce ne znam sad, razne grupe ljudi, staro, mlado, crno, bijelo, sareno, zene, omladinu, ovu regiju, onu regiju, ne, samo je bitno da privuce dovoljno glasova da pobjedi. (Naravno, mnogo bolje bi bilo da ima veliku podrsku svih, jer bi to znacilo i glasove u istom maniru i za Kongres, ali ovo tesko da ce se desiti)

Tako da, ja imam svoje hajde recimo idealne kandidate, ali to ne znaci da mislim da ce oni pobjediti, i sigurno ne znaci da necu glasati za druge ako moj kandidat ne pobjedi. Ja mislim da je neizlazak na izbore ili glasanje za treceg kandidata na izborima 2012-e, svih onih koji su protivnici Trumpa, jednostavno bio nevjerovatno neodgovoran akt, zlocin protiv demokratije. Mislim da su mnogi naucili tu lekciju, i u tom smislu, za mene, svi oni koji ne budu zaokrucili D za predsjednika 2020-e su isto sto i glasaci Trumpa.

Sjoj uvoda, mogao sam ovo u 3 recenice al dobro. :-) Ovo se desi kad jeza u ledja ima slobodan petak. :lol:

======================

Za mene je trenutno najdrazi kandidat Pete Buttigieg. Zasto? Pa jednostavno svidja mi se kako razmilja, sta govori, svidja mi se odmjerenost njegovih rijeci, intelekt, znanje. Ne svidja mi se sto nema iskustvo u Kongresu, gdje bi morao donjeti neke zajebanije odluke, ali ok. Sticem utisak da on ima jako dobar osjecaj za sagledevanje problema iz raznih uglova, kao i za shvatanje i suosjecanje s ljudima koji nisu kao on. Svidja mi se sto je bio u vojsci, svidja mi se sto je sin imigranta, itd itd. Znam kako ce ovo zvucati, ali najblizi je nekom mom krugu ljudi. (I ovo kazem bukvalno jer ga "poznajem" preko havera Kad je dolazio u nase selo, kad je bio totalno nepoznat, ovaj haver mi je rekao da odem da se upoznam. Tad sam prvi put cuo za njega, prije nego sto se proculo. Ja ne odoh, sad mi zao. :sad:) Nisam mogao vjerovat da ce postati ovako popularan.
On je nekako i najblizi Obami, po manirima, nacinu price, iskustvu. Mislim da ga ta Obamina ekipa i gura i vjerovatno je zato uspio doci u do ovdje. Sad, koliko on ima sansi, kao gej klinac koji izgleda ko da mu je 18 godina.... :-) Mislim vrlo malo...ali sta ja znam. :-?

Poslije njega najveci favorit mi je Kamala Harris. Ona mi od svih ovih kandidata izgleda nekako najvise predsjednicki (ne racunajuci Bidena). Ima tacno iskustvo, godine, odmjerenost, ali progresivne stavove. Simpaticna je, ali je pravo zajebana na poslu. Ima svojih mana, kad je bila drzavni tuzitelj u Kaliforniji, ali meni nisu licno toliko bitne. Mislim da bi ona bila u stanju i progurati nesto kroz Kongres.

Poslije nje mi je favorit Sanders. Nisam lud za Bernijem jer me strah nekih stvari koje predlaze, ali lik je ziva legenda. Prica iste stvari kao i prije 30 godina, cijeli zivot prica istu pricu i to postujem, ima integritet kao nijedan politicar u Americi. Ono sto je najbitnije u vezi njega je sto bi se uhvatio u kostac sa parama i lobijima u politici, koje su ogroman problem. Ono sto je glavni problem u vezi njega je to sto nisam siguran da bi on te ideje mogao sprovesti u djelo, pod jedan, i pod dva, sto nisam siguran da bi njegove ideje ikad dobile dovoljnu podrsku da bi mogao pobjediti Trumpa. Ovo stvarno veze nemam jel tacno, samo kazem da je vrlo moguce da sto se tice njega postoji tvrda granica preko koje ne moze preci (u glasovima), i da bi on zauvijek bio zakucan na mjesto s kojeg ne moze makEti, cak i ako bude izabran.

Poslije njih glasao bih za Andrew Yanga, Joe Bidena, Klobuchar, Castra, itd itd.

Ima ovih nekih kandidata stvarno ne znam ko su...pa o njima ni necu.

Postoji nekoliko ljudi za koje sigurno necu glasati u primaries: O'Rourke, Warren, Booker i Gabbard.


Ja Elizabeth Warren doslovno ne mogu gledat. Moja zena koja je progresivnija od mene, i svidja joj se sta prica Warren, ona je doslovce ne moze slusat. Gledali smo town hallove mnogih kandidata, ali Warren nismo uspjeli vise od 15 minuta, ona mi reci de bogati ugasi je. Meni je totalno nejasno kako neko misli da ona moze biti uspjesan kandidat ali eto. :-) Jednostavno ima takav skricav i odbojan nastup, ali eto ima ljudi kojima se svidja. :-?
Takodje mislim da ljude ne zanima samo plan i program, ozbiljnost, inteligencija, prodornost, sve to ima Warren (iako se ne slazem sa nekim bitnim stvarima). Ljude u predsjednickim kandidatima zanima nesto vise, nesto sto ima manje veze sa politikom, a vise sa "politicnoscu", "drzavnistvom", ponasanjem, stavom, doslovce fizickim izgledom. Kad kazem "ljude", mislim na prosjecnog americkog glasaca. Mislim cak i na prosjecnog Demokratskog glasaca, ali eto mozda se varam.

O'Rourke i Booker su fejk, a Gabbard ima islamofobicne izjave. Tako da i oni otpadaju.

Sad sto se tice Bidena. On je front runner u anketama, bez pogovora, i za sada bojim se on je najozbiljniji kandidat. On bi bio neki izbor standardnog americkog politicara s kakvima smo odrasli gledajuci televiziju. Ono, bijel, mator, poznat senator, ogromno iskustvo, itd itd. Ja licno ga gotivim, iako ima milion problema i iako je zaglavio u proslom vijeku. Problem sa njim je sto je mator - i to se vidi. Znaci ne po godinama, vec jednostavno po izgledu. Problem je nedostatak energije, odlucnosti, agresivnosti (kakve je on sigurno imao ranije) i mislim da ga to cini kandidatom vrlo osjetljivim na nagli pad popularnosti, pogotovo nakon debata. Ja mislim da su danas izbori, bukvalno evo danas, prije debata, prije icega, da bi on lako pobijedio Trumpa. Mislim da je mnogim americkim glasacima dojadio ne toliko Trump, koliko konstantna kriza, haoticnost, istrage, dernjava, ismijavanje i jednostavno cirkus oko Bijele kuce. Mnogi ja mislim hoce povratak u neku "normalu", a nema bolje slike "normale" od Joe Bidena. Sad, kolike su te brojke veze nemam. Ja mislim da ono sto ljudi imaju u glavi o Bidenu i ono sto ce cuti kad budu pomnije posmatrali debate i to, nazalost, nije isto. Biden bi takodje bio u stanju mnogo bolje sprovoditi neke stvari u djelo, radeci sa Kongresom.

I kad smo kod toga, sta ja imam od toga sto neki kandidat da ideju koja nikad nece moci biti sprovedena? Po meni je skroz pogresna ideja da ce kao nesto biti toliko popularno da ce privoliti veliki broj i onih anamo. To je sarena laza kojom kandidati opravdavaju svoje radikalne ideje, a radikalnim idejama zele privuci koji glas. Ono sto imamo zadnjih 20-ak godina je nekontrolisan rast jacine predsjednicke funkcije. Vrijeme je da se te ovlasti malo zauzdaju. Ako nesto nema popularnost, ne treba onda predsjednik vrsiti izvrsne odluke i zaobilizati Kongres. Znam da je tako lakse, ali problem je sto nije tvoja strana uvijek na vlasti.
Ja bih vise voliko kandidata koji, paradoksalno, manje prica o svojoj ulozi, a vise o tome sta se stvarno moze napraviti da bude trajno. Jedna osoba ne moze sama praviti velike stvari i to je mozda i najvaznija stvar u svemu ovome. Nema magicnih kandidata.


Sve ce se ovo vrlo brzo iskristalisati pa ce neki brzo otpasti, tako da je mozda glupo o njima raspravljati. Ako danas imam nekog kandidata, do vremena do kad dodju do mene primaries mozda izleti neki drugi, a mozda vidim da nema fajde od glasanja za XY pa glasam za nekog drugog.

U svakom slucaju koga kod stave pred mene u novembru 2020-e, a da pise D, glasacu za njega/nju.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44870
Joined: 29/12/2005 01:20

#8 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by jeza u ledja »

GandalfSivi wrote:Puno ce se toga procistiti nakon prvih par debata, ali realno mislim da bi Elizabeth bila najjaci kandidat, dovoljno je progresivna za lijevo krilo, centristi se sve vise okrecu prema njoj, u zadnjih mjesec dana je skocila 5%, ima kompletan plan razradjen (za razliku od mnogih drugih), a i poprilicno je rjecita, zna fino objasniti svoje stavove. Jebe je kiks sa porijeklom, ali to je realno manja greska od svih ostalih...
Mislim da se varas, al eto. Njena podrska jeste porasla, ali to je zato sto je podrska Sandersu opala, znaci ne zato sto joj hrle centristi. Oni su sto kazu "u istoj traci".

Evo pogledaj ovdje trend nje i Sandersa:
https://www.realclearpolitics.com/epoll ... -6730.html

Problem koji imaju svi progresivni kandidati je sto ih nigdje nema medju manjinama, odnosno crncima. Oni su haman pa kljucni faktor u primaries. Taj problem je imao i Sanders prije 3 godine.

Vidjecemo sta ce nam donjeti debate.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#9 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by Maraschino »

Najgori demokrata bolji je od ovog zuce.
Razbucao je medjunarodne odnose da se Amerika nece oporaviti 3-4 mandata. Sve je okrenuo naglavacke misleci da radi nesto ispravno a najvise zbog jakog ega.
Jedna *ickica u realnom zivotu ali kada ima vlast, onda se proserava.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44870
Joined: 29/12/2005 01:20

#10 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by jeza u ledja »

Maraschino wrote:Najgori demokrata bolji je od ovog zuce.
Razbucao je medjunarodne odnose da se Amerika nece oporaviti 3-4 mandata. Sve je okrenuo naglavacke misleci da radi nesto ispravno a najvise zbog jakog ega.
Jedna *ickica u realnom zivotu ali kada ima vlast, onda se proserava.
Ukratko.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44870
Joined: 29/12/2005 01:20

#11 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by jeza u ledja »

Neki dan odgledah Buttigiegov foreign policy speech, koga zanima:

User avatar
tvojkomsija
Posts: 1478
Joined: 21/04/2014 17:59

#12 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by tvojkomsija »

Samo Joe Biden! :thumbup:
lajkujMe
Posts: 12136
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#13 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by lajkujMe »

Trump uzima lopatom.
Lik je popularniji sad nego na izborima, mnogi se razocarali u demokrate koji su sve vise ekstremi ljevicari.
Nema niko da mu ospori mandat.
User avatar
mousstapha
Posts: 4178
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#14 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by mousstapha »

Kao uvijek veliki uticaj na americke uzbore imaju mediji i kako vrijeme odmice i trka ulazi u finis sve se vise raspravlja o tome ko je bolji kandidat da pobjedi Trumpa ili republikanskog kandidata. Mislim da to pitanje nije totalno nebitno, ali moze biti kontraproduktivno za demokratskog kandidata. Ono sto treba demokratama jeste jedna kampanja kakvu je imao Obama u svoje vrijeme. Na kraju dana je bitno probuditi nadu. Izborom Trumpa pokazalo se da je americko drustvo podijeljeno po mnogim pitanjima i tu treba traziti sansu za pozitivnu kampanju.
Mi izvan amerike uvijek zaboravimo da izbore odlucuje unutarnja politika, a ne vanjska na koju se cesto najvise fokusiramo.
User avatar
tvojkomsija
Posts: 1478
Joined: 21/04/2014 17:59

#15 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by tvojkomsija »

lajkujMe wrote:Trump uzima lopatom.
Lik je popularniji sad nego na izborima, mnogi se razocarali u demokrate koji su sve vise ekstremi ljevicari.
Nema niko da mu ospori mandat.
Nije istina da je popularniji, pogledaj approval rating..
U januaru 2017, za vrijeme inauguracije imao je 45.5 posto podrske, sada je to 42.6..
A za usporedbu, Obama je u prvom mandatu, za vrijeme inauguracije imao 67 posto podrske.. o cemu Trump moze samo sanjati..

Trump grijesi iz dana u dan, i ovo sranje sa Iranom bi ga moglo dobro uzdrmat :thumbup:

Joe Biden je trenutno favorit kod demokrata, i ima najvece sanse da bude kandidat.. ja sam siguran da ce u slucaju da bude izabran (sto je veoma vjerovatno) on pobijediti Trumpa.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40317
Joined: 29/06/2011 23:39

#16 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by dječak sa šibicama »

nezaposlenost smanjena, zivotni standard povecan, rezultati su iza njega, Trump :thumbup:
User avatar
p206
Posts: 7944
Joined: 23/06/2011 07:23
Location: Medžika Džonsona br. 72

#17 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by p206 »

jeza u ledja wrote:Neki dan odgledah Buttigiegov foreign policy speech, koga zanima:

Pogledao...ukratko jebaće ga Jevreji...zbog vraćanja podrške sporazumu sa Iranom.
Americi nikako ne odgovara mir između Irana i S.Arabije da bi nazadnim saudijskim levatima svako malo mogli prodavati oružje, ali isto tako ne odgovara im ni ova situacija koju ih je Trump na nagovor židovskog lobija doveo, da se otvoreno sukobljava sa Iranom koji bez sporazuma nastavlja obogaćivanje uranijuma. Sporazum koji je Obama postigao odgovara svima, i Americi i Evropi i Irancima da skinu sankcije i budu još jači. Samo ne Jevrejima koji misle da se mogu nositi sa Iranom, to nikad neće moći.., i glupim Sudijcima.
User avatar
p206
Posts: 7944
Joined: 23/06/2011 07:23
Location: Medžika Džonsona br. 72

#18 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by p206 »

dječak sa šibicama wrote:nezaposlenost smanjena, zivotni standard povecan, rezultati su iza njega, Trump :thumbup:
i zavadio se sa Britancima, Francuzima, Njemcima, Kinom, Meksikom... Jedino nije razjebao odnose sa Japancima i Kanadom.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#19 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by nosara »

Samo tramp. Covo ima najbolji predizborni intelidzens.

Sandersu zelim dug zivot, sto se ne bi ostvarilo ako bi dobio nekim cudom.
User avatar
ljevoruki
Posts: 4747
Joined: 20/05/2011 22:49

#20 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by ljevoruki »

Demokrati ne trebaju ni da izadju na izbore, manje ce se obrukati ako se predaju bez borbe. :oops:
Trump uzima lopatom, sto bi rekli bice landslide.
Ende.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44870
Joined: 29/12/2005 01:20

#21 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by jeza u ledja »

Four more years! Four more years! :bih: :D
User avatar
ljevoruki
Posts: 4747
Joined: 20/05/2011 22:49

#22 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by ljevoruki »

Mjesec u Banovicima, mjesec u Banovicima (smajlisaamerickomzastavom)
:lol:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44870
Joined: 29/12/2005 01:20

#23 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by jeza u ledja »

Cetiri godine u Banovicima! :bih: :D
swanfilter
Posts: 7476
Joined: 06/06/2008 18:52

#24 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by swanfilter »

Iz ove nase perspektive, samo Biden ...
swanfilter
Posts: 7476
Joined: 06/06/2008 18:52

#25 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by swanfilter »

Iz ove nase perspektive, samo Biden ...
Post Reply