usa ekonomija

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#1 usa ekonomija

Post by drastic »

ima li ikakav insider na ovom forumu da kaze gdje ide usamarket u sledecih pola godine.
docepao sam se nekih para pa bi ih htio parkirati negdje ali mi sve smrdi na 2006-2007 godinu
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#2 Re: usa ekonomija

Post by jefferson »

Pa stock market definitivno ide gore.
Medjutim, realni brojevi isto idu gore: zaposlenost, gradnja kuca, eksploatacija nafte itd. Koliko ja vidim situacija nije ni blizu 2006-2007.
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#3 Re: usa ekonomija

Post by walter kurtz »

drastic wrote:ima li ikakav insider na ovom forumu da kaze gdje ide usamarket u sledecih pola godine.
docepao sam se nekih para pa bi ih htio parkirati negdje ali mi sve smrdi na 2006-2007 godinu
u pravu si smrdi parkiraj u čarapu :D
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#4 Re: usa ekonomija

Post by drastic »

jefferson wrote:Pa stock market definitivno ide gore.
Medjutim, realni brojevi isto idu gore: zaposlenost, gradnja kuca, eksploatacija nafte itd. Koliko ja vidim situacija nije ni blizu 2006-2007.
koliko ja vidim zaposlenost se popravila ekonomija zasad gura naprijed ali je to sve prenapucano
licni dohodak je manji ili stagnira zadnjih 8 godina inflacija je veca od statistike, a stok market je otisao za duplo.
Kako je to moguce ako je ekonomija zasnovana na potrosnji?
Sve mi nesto govori da idemo u goru recesiju nego onu od 2008
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#5 Re: usa ekonomija

Post by drastic »

walter kurtz wrote:
drastic wrote:ima li ikakav insider na ovom forumu da kaze gdje ide usamarket u sledecih pola godine.
docepao sam se nekih para pa bi ih htio parkirati negdje ali mi sve smrdi na 2006-2007 godinu
u pravu si smrdi parkiraj u čarapu :D
:D
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#6 Re: usa ekonomija

Post by muminovic »

Image
Image
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#7 Re: usa ekonomija

Post by Avetinho »

Ja bih ulozio u Real Estate. Npr. ja imam jedan most u Bruklinu, povoljno.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#8 Re: usa ekonomija

Post by jefferson »

drastic wrote:
jefferson wrote:Pa stock market definitivno ide gore.
Medjutim, realni brojevi isto idu gore: zaposlenost, gradnja kuca, eksploatacija nafte itd. Koliko ja vidim situacija nije ni blizu 2006-2007.
koliko ja vidim zaposlenost se popravila ekonomija zasad gura naprijed ali je to sve prenapucano
licni dohodak je manji ili stagnira zadnjih 8 godina inflacija je veca od statistike, a stok market je otisao za duplo.
Kako je to moguce ako je ekonomija zasnovana na potrosnji?
Sve mi nesto govori da idemo u goru recesiju nego onu od 2008
Sto je prenapucano?
Inflacija veca od statistike? Kako ti znas? Jel to u tvom forumskom imenu se krije neko znacenje kojem mi vise trebamo vjerovati nego zvanicnoj statistici?
Amerika je tek prije mejsec dana izgubila prvo mjesto kao najveci industrijski proizvodjac na svijetu, a po glavi stanovnika to ce ostati jos dugo. To sto je Americka ekonomija potrosacka ne znaci da se ne proizvodi nesto.
Onos to ja tebi mogu savjetovati jeste da cuvas te pare ispod jastuka, nije za tebe ulaganje. Svi koji ulazu u americku ekonomiju vjeruju statistikama, ali eto ti znas bolje :D
User avatar
Zeljoooo
Posts: 877
Joined: 02/11/2014 17:27

#9 Re: usa ekonomija

Post by Zeljoooo »

Daj meni pare da ih babuka oplodi. Tako cu ih oploditi da ce te glava zaboliti, ali bukvalno.
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#10 Re: usa ekonomija

Post by drastic »

jefferson wrote:
drastic wrote:
jefferson wrote:Pa stock market definitivno ide gore.
Medjutim, realni brojevi isto idu gore: zaposlenost, gradnja kuca, eksploatacija nafte itd. Koliko ja vidim situacija nije ni blizu 2006-2007.
koliko ja vidim zaposlenost se popravila ekonomija zasad gura naprijed ali je to sve prenapucano
licni dohodak je manji ili stagnira zadnjih 8 godina inflacija je veca od statistike, a stok market je otisao za duplo.
Kako je to moguce ako je ekonomija zasnovana na potrosnji?
Sve mi nesto govori da idemo u goru recesiju nego onu od 2008
Sto je prenapucano?
Inflacija veca od statistike? Kako ti znas? Jel to u tvom forumskom imenu se krije neko znacenje kojem mi vise trebamo vjerovati nego zvanicnoj statistici?
Amerika je tek prije mejsec dana izgubila prvo mjesto kao najveci industrijski proizvodjac na svijetu, a po glavi stanovnika to ce ostati jos dugo. To sto je Americka ekonomija potrosacka ne znaci da se ne proizvodi nesto.
Onos to ja tebi mogu savjetovati jeste da cuvas te pare ispod jastuka, nije za tebe ulaganje. Svi koji ulazu u americku ekonomiju vjeruju statistikama, ali eto ti znas bolje :D
:zzzz: :zzzz: :zzzz:
ulazes li ti? ili samo laprdas da ubijes vrijeme
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#11 Re: usa ekonomija

Post by jefferson »

:zzzz: :zzzz: :zzzz:
ulazes li ti? ili samo laprdas da ubijes vrijeme
Ulazem, ne ulazem. Kako znamo da ti ulazes?
Pitas nesto, da ti se odgovor, i onda kazes nije tacno. Sta koji qrtz pitas ako znas.
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#12 Re: usa ekonomija

Post by drastic »

jefferson wrote:
:zzzz: :zzzz: :zzzz:
ulazes li ti? ili samo laprdas da ubijes vrijeme
Ulazem, ne ulazem. Kako znamo da ti ulazes?
Pitas nesto, da ti se odgovor, i onda kazes nije tacno. Sta koji qrtz pitas ako znas.
duboko sam se nadao da cu dobit neki pointer od nase mlade intelektualne dijaspore ali vidim sve go kurac
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#13 Re: usa ekonomija

Post by jefferson »

drastic wrote:
jefferson wrote:
:zzzz: :zzzz: :zzzz:
ulazes li ti? ili samo laprdas da ubijes vrijeme
Ulazem, ne ulazem. Kako znamo da ti ulazes?
Pitas nesto, da ti se odgovor, i onda kazes nije tacno. Sta koji qrtz pitas ako znas.
duboko sam se nadao da cu dobit neki pointer od nase mlade intelektualne dijaspore ali vidim sve go kurac
Pa dao sam ti, ti odmah rekao nije to tacno bez da si ponudio ijedan primjer da nam dokazes zasto je nesto prenapuhano itd.
I ja sam kontao neko fakat ozbiljan, a ono ispalo da misli da je ekonomija SAD kao prodaja cevapa.
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#14 Re: usa ekonomija

Post by drastic »

dao si sta? u sta je sigurno staviti novac rudarstvo energetika, transport zlato bonds etc. Osnova zasto bi taj sector dobro stajao ili nastavio ici gore
a ne statistika pokazuje da bla bla bla
Jutros citam clanak na yahoo da se veliki investori povlace iz real estate. Ako oni pocnu dampovati kuce bacice ih na market sve od jednom a ne kao banke koje i danas sjede na milionima kuca izbacujuci ih laganice Gdje bi to moglo odvesti RE
nafta je pala samo radi rusije a gdje je dno?
kina i rusija kupuju tone zlata , nedavno je holandija povukla 122t zlata iz usa (ne znam kako im je uspjelo kad svabe su izgleda halalile svoje zalihe)
Ko zna mozda je cak i ukrajinsko (otprilike im je toliko nestalo)
svicarska ce uskoro imati referendum o zlatu
kineska ekonomija stagnira neki dan je centralna kineska banka spustila kamatu za 0.25%
engleska i njemacka su pred recesijom ako su ikada i izasle
I na kraju da dodam puno sam izgubio 2008 a koga zmija jednom ujede on se i gustera boji
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#15 Re: usa ekonomija

Post by jefferson »

drastic wrote:dao si sta? u sta je sigurno staviti novac rudarstvo energetika, transport zlato bonds etc. Osnova zasto bi taj sector dobro stajao ili nastavio ici gore
a ne statistika pokazuje da bla bla bla
Jutros citam clanak na yahoo da se veliki investori povlace iz real estate. Ako oni pocnu dampovati kuce bacice ih na market sve od jednom a ne kao banke koje i danas sjede na milionima kuca izbacujuci ih laganice Gdje bi to moglo odvesti RE
nafta je pala samo radi rusije a gdje je dno?
kina i rusija kupuju tone zlata , nedavno je holandija povukla 122t zlata iz usa (ne znam kako im je uspjelo kad svabe su izgleda halalile svoje zalihe)
Ko zna mozda je cak i ukrajinsko (otprilike im je toliko nestalo)
svicarska ce uskoro imati referendum o zlatu
kineska ekonomija stagnira neki dan je centralna kineska banka spustila kamatu za 0.25%
engleska i njemacka su pred recesijom ako su ikada i izasle
I na kraju da dodam puno sam izgubio 2008 a koga zmija jednom ujede on se i gustera boji
Veliki investitori se povlace iz real estatea zato sto je teze dobiti kredit za real estate. Ja sam evo nedavno kupio kucu. Haos zivi koji su uslovi da se kuca uzme, a konkretno u mojoj drzavi najvise kredita za real estate plasiraju lokalne kreditne unije a ne velike banke kao sto je Chase itd. Takodje ovdje bar, real estate je u ogromnom usponu zato sto je realna ekonomija u usponu.
Rudarstvo? Zaboravi.
Nafta nije pala samo rad Rusije. Nafte generalno ima viska na trzistu jer se busi u SAD ko ludo. Drugi razlog ej politicki, a to je Rusija, pozicija S. Arabije na trzistu, zato niej doslo do smanjenja proizvodnje. Medjutim, ne bi se ja previse brinuo za naftu, skocit ce ona opet.
Kina usporava jer kinez nece vise da radi u Kini za dolar dnevno. Od 2015 ce biti jeftinije proizvoditi u Meksiku nego u Kini. Imas X americkih proizvodjaca koji su se povukli iz Kine i prebacili proizvodnju u Meksiko i juzne drzave SAD.
EU? Ma tu nema selameta jos 20 godina ako i tad.
Gdje uloziti? Dugorocno? Tesla! Kratkorocno? Gledaj ako dodje do kuhanja izmedju SAD i SIrije onda; Boeing, Lockheed/Martin itd :D
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#16 Re: usa ekonomija

Post by detroit-mercy »

drastic wrote:ima li ikakav insider na ovom forumu da kaze gdje ide usamarket u sledecih pola godine.
docepao sam se nekih para pa bi ih htio parkirati negdje ali mi sve smrdi na 2006-2007 godinu
Las Vegas :mrgreen: , stavi sve na crno :mrgreen: .
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#17 Re: usa ekonomija

Post by detroit-mercy »

drastic wrote:
jefferson wrote:Pa stock market definitivno ide gore.
Medjutim, realni brojevi isto idu gore: zaposlenost, gradnja kuca, eksploatacija nafte itd. Koliko ja vidim situacija nije ni blizu 2006-2007.
koliko ja vidim zaposlenost se popravila ekonomija zasad gura naprijed ali je to sve prenapucano
licni dohodak je manji ili stagnira zadnjih 8 godina inflacija je veca od statistike, a stok market je otisao za duplo.
Kako je to moguce ako je ekonomija zasnovana na potrosnji?
Sve mi nesto govori da idemo u goru recesiju nego onu od 2008
A sad ozbiljno, jel bi ti jarane piskio il bi kakio :mrgreen: . Imam utisak da bi ti da se jebes al da ti ne udje :mrgreen: . Prvo pitas gdje da investiras, pa onda ma ne bi bas investirao jer recesija dolazi.
Ako si tako siguran da recesija dolazi, onda stekaj kes i cekaj svoju priliku u recesiji :mrgreen: , mada si svoj voz propustio 2008, jer tako nesto se desava jednom u zivotu.
A ako vec hoces da investiras, sta je tvoj investment goal, na brzinu da okrenes lovu ili ulaganje na duze staze. Ako je nabrzaka, onda kao sto sam vec reako, pravac Las Vegas.
Ako je na duze staze, onda jaro imas more fondova u koje mozes investirati :mrgreen: ljudi sve napravili.
Naslucujem da bi ti da izaberes jedno par kompanija ili neki commodity pa da ulozis u to. Iskreno, tezak je to odabir, to pracenje i investiranje je full time job :mrgreen:, ne moze se sjesti 5 minuta za kompjuter i ocekivati veliki povrat na ulozeno.
Npr, jugozapad Amerike je izlozen susi vec vise godina, istrazi koje se kompanije bave proizvodnjom opreme za preciscavanje vode i vidi dal se tu sta uraditi. Ali i to je sve samo spekulacija.
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#18 Re: usa ekonomija

Post by walter kurtz »

Investiraj u BiH turizam ima konstantan rast kao i drvopreradjivacka industrija jebes USA
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#19 Re: usa ekonomija

Post by jefferson »

detroit-mercy wrote:
drastic wrote:ima li ikakav insider na ovom forumu da kaze gdje ide usamarket u sledecih pola godine.
docepao sam se nekih para pa bi ih htio parkirati negdje ali mi sve smrdi na 2006-2007 godinu
Las Vegas :mrgreen: , stavi sve na crno :mrgreen: .
Las Vegas je zakon. Nekad padne, ali vrlo brzo sve dodje na svoje.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#20 Re: usa ekonomija

Post by prog321 »

Amerika je tek ovaj mjesec istampala svoj zadnji dolar. Skoro 4 hiljade milijardi dolara je USA od 2008 istampala.
Najpametnije je da sacekas i vidis gdje ce WallStreet dalje ici.
Sad su borze na vrhu. Najpametnije je sacekati u ovom momentu.
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#21 Re: usa ekonomija

Post by drastic »

jefferson wrote:
drastic wrote: Ja sam evo nedavno kupio kucu.
They got you for the balls
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#22 Re: usa ekonomija

Post by jefferson »

drastic wrote:
jefferson wrote:
drastic wrote: Ja sam evo nedavno kupio kucu.
They got you for the balls
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Dobro sefe, sta ces.
DOvoljno sam obrazovan da savjete ne moram traziti na forumu kao neki!
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#23 Re: usa ekonomija

Post by drastic »

jefferson wrote:
drastic wrote:[quote="jefferson".

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Dobro sefe, sta ces.
DOvoljno sam obrazovan da savjete ne moram traziti na forumu kao neki!
dobro si uradio dzefe, mislim stvarno bez zajebancije
but they got you for te balls :mrgreen: :mrgreen:
jebi ga :mrgreen:
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#24 Re: usa ekonomija

Post by jefferson »

drastic wrote:
jefferson wrote:
drastic wrote:[quote="jefferson".

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Dobro sefe, sta ces.
DOvoljno sam obrazovan da savjete ne moram traziti na forumu kao neki!
dobro si uradio dzefe, mislim stvarno bez zajebancije
but they got you for te balls :mrgreen: :mrgreen:
jebi ga :mrgreen:
Nek mi kaze neko ko izgubi pare i dodje ovdje traziti savjet :lol:
Jebo proljev kako si naporan.
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#25 Re: usa ekonomija

Post by drastic »

nije bitno ko gubi a ko dobija bitno je da se para obrce :mrgreen:
Post Reply