USA - Coast to coast

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
Ivo Lola
Posts: 820
Joined: 18/04/2009 19:59

#1 USA - Coast to coast

Post by Ivo Lola »

kako i sam naslov govori, zanima me je li neko imao iskustva sa putovanjem preko SAD, od jedne do druge obale
ako jeste kakva su iskustva, kako putovati, sta izbjegavati
kakve su cijene prosjecnih motela, hrane
a posebno goriva, odnosno kolika je potrosnja nekog auta srednje klase, recimo vw passat ili neki ekvivalent

koliko bi kostalo rentanje takvog auta, sa ostavljanjem na drugom kraju zemlje ?

ruta bi najvjerovatnije bila tipa washington-LA... a period april-maj
je li 20 dana dovoljno za takvo nesto ?

u sustini sve informacije koje imate bi bile super

Hvala
landlord
Posts: 332
Joined: 12/11/2007 09:29

#2 Re: USA - Coast to coast

Post by landlord »

Pogledao sam malo na google mapi i te dvije tri rute prolaze juznije od mene. Nisam nikada vozio tuda tako da ti ne mogu dati nekih konkretnih savjeta u vezi sa tom rutom.

Ja sam jednom prilikom vozio od zapadne obale do Chicaga (oko 1800 milja). To putovanje je trajalo 2 i po dana. Prva dva dana sam vozio po nekih 10-12 sati i treci dan nekih 4-5 sati. Bilo je jako iscrpljujuce i poprilicno dosadno jer sam sam bio u autu.
Drugom prilikom sam vozio od Chicaga do New Yorka i taj put je trajao nekih 15-16 sati (oko 820 milja). Moze se vjerovatno i brze stici, ali nas je bilo malo vise i razbili smo putovanje na dva dana. Prespavlai smo negdje u Ohio-u.

Tvoja ruta je nekih 2700 milja, dakle racunaj bar nekih 42-45 sati voznje, ako ne i vise. Ne znam sta zelis da vidis/posjetis usput, i koja je svrha tvog putovanja, ali ja se ne bih upustao u tu avanturu na tvom mjestu. Radje provedi neko vrijeme u DC i okolini, a onda avionom dodjes do San Francisca, tu ostanes 3 dana, i treci dan iznajmis rent-a-car i vozis starim autoputem prema Los Arandjelovcu. To moze trajati i do 12 sati, u zavisnosti koliko se zadrzavas usput. U LA-u ostanes par dana i spustis se do San Diega i tu ostanes par dana i avion i nazad do DC-a.

Ako se ipak odlucis da vozis, mozes naci auto od $35-$50 dollara po danu. Za gorivo racunaj minimalno $250 u jednom pravcu (Cijena goriva je oko $2.5, 2700 milja razdaljina i da auto trosi prosjecno 27 milja po galonu).

Sto se hotela tice, mozes naci pristojne hotele sa doruckom za nekih $85 za noc. Sto se tice hrane, cijene na stajalistima su za nekih 20% skuplje nego inace. Tu ces naci standardne lance brze hrane (MCD, Burger King, subway) i do $8 dollara mozes imati full obrok. Na dosta iskljucenja sa auto puta pored malo vecih mjesta ces naci i neke restorancice, sto je po mom misljenju puno bolja opcija. Tu ce cijena biti do $15.
User avatar
BajramBarecula
Posts: 541
Joined: 03/07/2017 18:30

#3 Re: USA - Coast to coast

Post by BajramBarecula »

das upisem
User avatar
Ivo Lola
Posts: 820
Joined: 18/04/2009 19:59

#4 Re: USA - Coast to coast

Post by Ivo Lola »

landlord wrote:Pogledao sam malo na google mapi i te dvije tri rute prolaze juznije od mene. Nisam nikada vozio tuda tako da ti ne mogu dati nekih konkretnih savjeta u vezi sa tom rutom.

Ja sam jednom prilikom vozio od zapadne obale do Chicaga (oko 1800 milja). To putovanje je trajalo 2 i po dana. Prva dva dana sam vozio po nekih 10-12 sati i treci dan nekih 4-5 sati. Bilo je jako iscrpljujuce i poprilicno dosadno jer sam sam bio u autu.
Drugom prilikom sam vozio od Chicaga do New Yorka i taj put je trajao nekih 15-16 sati (oko 820 milja). Moze se vjerovatno i brze stici, ali nas je bilo malo vise i razbili smo putovanje na dva dana. Prespavlai smo negdje u Ohio-u.

Tvoja ruta je nekih 2700 milja, dakle racunaj bar nekih 42-45 sati voznje, ako ne i vise. Ne znam sta zelis da vidis/posjetis usput, i koja je svrha tvog putovanja, ali ja se ne bih upustao u tu avanturu na tvom mjestu. Radje provedi neko vrijeme u DC i okolini, a onda avionom dodjes do San Francisca, tu ostanes 3 dana, i treci dan iznajmis rent-a-car i vozis starim autoputem prema Los Arandjelovcu. To moze trajati i do 12 sati, u zavisnosti koliko se zadrzavas usput. U LA-u ostanes par dana i spustis se do San Diega i tu ostanes par dana i avion i nazad do DC-a.

Ako se ipak odlucis da vozis, mozes naci auto od $35-$50 dollara po danu. Za gorivo racunaj minimalno $250 u jednom pravcu (Cijena goriva je oko $2.5, 2700 milja razdaljina i da auto trosi prosjecno 27 milja po galonu).

Sto se hotela tice, mozes naci pristojne hotele sa doruckom za nekih $85 za noc. Sto se tice hrane, cijene na stajalistima su za nekih 20% skuplje nego inace. Tu ces naci standardne lance brze hrane (MCD, Burger King, subway) i do $8 dollara mozes imati full obrok. Na dosta iskljucenja sa auto puta pored malo vecih mjesta ces naci i neke restorancice, sto je po mom misljenju puno bolja opcija. Tu ce cijena biti do $15.
hvala na iscrpnom odgovoru
svrha putovanja je turizam, a ideja je doci u SF ili DC-a pa autom na drugi kraj odatle avionom nazad u Evropu
dakle putovanje u jednom pravcu

dakle 45 sati voznje podijeljeno na 10 dana je po 4-5 sati voznje svaki dan, plus ostaje nam 10 koje nebi vozili nego bili u mjestima gdje smo se zaustavili, meni djeluje kao prilicno komotno za 20 dana

i da li preporucujes mozda neku bolju rutu od ove ? gradovi nisu fiksni

e sad, da li i koliko dize cijenu rentanja ako uzmem auto u jednom gradu a ostavim ga 3000 milja dalje ?
gorivo je super, ako je ta cijena, a placaju li se u americi neke putarine ili slicno ?
landlord
Posts: 332
Joined: 12/11/2007 09:29

#5 Re: USA - Coast to coast

Post by landlord »

Pa, ja ti zaista ne preporucujem ni jednu rutu. Ne znam jesi li prije bio u New Yorku, ali ako nisi, ja bi dosao do New Yorka, ostao tamo nekih 10 dana, avionom otisao do San Francisca, tamo ostao 3 dana, uzeo auto spustio se do LA, i onda do San Diega. U San Diegu mozes provesti isto neka 3 dana. To ti dodje super ispunjenih 20 dana. Dakle, put bi podijelio na 10 dana u New Yorku i 10 dana u California.
Ako budes dolazio u New York, obavezno pogledaj neku predstavu. A i kad odlucis sta i kako javi se pa ti mogu napisati vise detalja o samom New Yorku.

Ja sam ljetos obisao Californiu i najvise mi se svidio San Francisco. Zao mi je sto nisam posjetio sume sa sekvojama i vinograde. Nadam se to nekom drugom prilikom, ako su vinogradi jos citavi poslije ovih pozara. U LA-u nisam proveo puno vremena, jer smo tu isli u Dizni. Sam LA mi nije bio nesto specijalno. Izuzetak su super mala mjesta pored okeana (Santa Monica).
San Diego je super. Ima odilican ZOO vrt i park.

Moji prijatelji kad su selili iz Chicaga za San Francisco su vozili i isli su starom rutom 66. Tu se ima zaista mnogo stvari vidjeti, ali se trebas pripremiti za to. Ili nabavi neku knjigu, ili pogledaj neki dokumentarac koji opisuje ovaj put.

Neces nesto puno vise platiti sto ostavljas auto na drugoj lokaciji. Ja sam zadnja dva puta koristio Alamo i imali su super cijene. Mada gledaj preko Expedie ili tako neke stranice da rezervises auto.
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11073
Joined: 15/01/2010 18:31

#6 Re: USA - Coast to coast

Post by Jack Be Nimble »

Kad te policija zaustavi, ruke na volan i samo yes officer, no officer i thank you officer.
landlord
Posts: 332
Joined: 12/11/2007 09:29

#7 Re: USA - Coast to coast

Post by landlord »

Jack Be Nimble wrote:Kad te policija zaustavi, ruke na volan i samo yes officer, no officer i thank you officer.
Pa bijelac je, sta ga briga. Nece njemu nista.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#8 Re: USA - Coast to coast

Post by exliberal-ex »

Slazem se donekle sa landordom....samo sto bi ja napravio malo drugaciji plan

NY7 dana ali uradi recimo 4 dana u dolasku ( netreba ti auto za NY)...odleti do vegasa ( samo kao lokacija za spavanje 3-4 dana) tu rentaj auto pa obidji grand cannion, death valley...pa polako prema LA, smotas onda na sjever pa uzmes obalni put do san franciska to ti je jedno 3 dana ako budes isao polako, tu mozes da napravis izled da vidis sakvoje, 3 dana SF ( netreba ti vise)... i onda nazad u NY jos 3-4 dana ....i onda polako nazad...

centralna amerika moze da bude malo dosadna, barem sam tako cuo od ljudi koji voze kamione.....depresivna ravnica

i jos nesto, nemoj rentat mala auta, doci ce te malo skuplje ako rentas vece auto ili suv ali vjeruj mi vrijedi, ja sam vozio ovaj drugi dio i imao sam malo auto...zajebi...nije vrijedno
User avatar
Ivo Lola
Posts: 820
Joined: 18/04/2009 19:59

#9 Re: USA - Coast to coast

Post by Ivo Lola »

hvala svima za prijedloge
ako se ovo realizuje ipak ce biti road trip, ja i supruga mastamo o tome vec par godina i uvijek je ideja bila upravo to, coast to coast

a sto se tice depresivne ravnice kroz kansas ili teksas... i to je nesto za vidjeti, nekako imam dojam da je tu ostao najoriginalniji americki duh, bas tu zamisljam vidjeti prave amerikance i nacin zivota, bar ja tako razmisljam
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#10 Re: USA - Coast to coast

Post by moonca »

Jack Be Nimble wrote:Kad te policija zaustavi, ruke na volan i samo yes officer, no officer i thank you officer.

:hihihi:
Da, da 'officer' --tek ce ga onda trkeljati--rijecnik bivseg zatvorenika ili rednecka :-)
User avatar
Ivo Lola
Posts: 820
Joined: 18/04/2009 19:59

#11 Re: USA - Coast to coast

Post by Ivo Lola »

mislim da je on htio referirati na jednu drugu temu gdje sam bio aktivan zadnjih dana, vezano za ponasanje policije prilikom rutinskih kontrola ;)
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11073
Joined: 15/01/2010 18:31

#12 Re: USA - Coast to coast

Post by Jack Be Nimble »

Ivo Lola wrote:mislim da je on htio referirati na jednu drugu temu gdje sam bio aktivan zadnjih dana, vezano za ponasanje policije prilikom rutinskih kontrola ;)
Ne znam za te druge teme, više sam rekao iz zajebancije a ima i istine. Moj stari je naučio lekciju kako se ponašati sa policijom. Prvi put kada su ga zaustavili on je sve to po naski fino izaći iz kola, izvini ti se, osmijeh na licu. Kada je otvorio vrata nije ni noge izbacio na polje policajac uhvatio za pištolj, otvorio vrata svojih kola i počeo se derati get back. Moj stari se usrao i uvijek govorio kada polažes ispit za vozačku trebaju te naučiti kako sa policijom razgovarati.

Ako ti je prvi put u americi i vozis, mislim da je vrijedno znati sta i kako sa njima. Rekao sam to u sali, ali ima velike istine. Mogu još primjera navesti, a to su sve priče naših ljudi koji su bili naivni u početku to jest nisu znali sta i kako im je raditi.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#13 Re: USA - Coast to coast

Post by exliberal-ex »

Ivo Lola wrote:hvala svima za prijedloge
ako se ovo realizuje ipak ce biti road trip, ja i supruga mastamo o tome vec par godina i uvijek je ideja bila upravo to, coast to coast

a sto se tice depresivne ravnice kroz kansas ili teksas... i to je nesto za vidjeti, nekako imam dojam da je tu ostao najoriginalniji americki duh, bas tu zamisljam vidjeti prave amerikance i nacin zivota, bar ja tako razmisljam

sa srecom, polako vozi, uzivaj i sve ce biti u redu


jos jedan savjet to to mogu amerikanci potvrdit...uz sebe samo nosi minimalno gotovine

nista mimo par stoja, sve na credit card, americki drotovi imaju razradjen sistem da te zaustave ko slucajno i pitaju koliko para imas uz sebe i onda ako je veci iznos traze potvrdu o porijeklu novca, posto vecina ljudi to nema onda im " provremeno" oduzimaju dok nedokazes da su tvoje...a onda se sve otegne da vecina ljudi nedobije pare nazad

o tome je ja mislim pricao john oliver u last night tonight
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#14 Re: USA - Coast to coast

Post by MyTao »

exliberal-ex wrote:
Ivo Lola wrote:hvala svima za prijedloge
ako se ovo realizuje ipak ce biti road trip, ja i supruga mastamo o tome vec par godina i uvijek je ideja bila upravo to, coast to coast

a sto se tice depresivne ravnice kroz kansas ili teksas... i to je nesto za vidjeti, nekako imam dojam da je tu ostao najoriginalniji americki duh, bas tu zamisljam vidjeti prave amerikance i nacin zivota, bar ja tako razmisljam

sa srecom, polako vozi, uzivaj i sve ce biti u redu


jos jedan savjet to to mogu amerikanci potvrdit...uz sebe samo nosi minimalno gotovine

nista mimo par stoja, sve na credit card, americki drotovi imaju razradjen sistem da te zaustave ko slucajno i pitaju koliko para imas uz sebe i onda ako je veci iznos traze potvrdu o porijeklu novca, posto vecina ljudi to nema onda im " provremeno" oduzimaju dok nedokazes da su tvoje...a onda se sve otegne da vecina ljudi nedobije pare nazad

o tome je ja mislim pricao john oliver u last night tonight
Jako su male sanse da ce ih policija zaustaviti cak i ako se radi o putovanju sa jednog kraja SAD-a na drugi... Sve dok postuju pravila niko ih nikada nece zaustaviti.

Sto se tice oduzimanja, to se radi o velikim ciframa... preko 10k (a ni toliko) sa sobom u autu nebi trebali nositi iz dosta drugih razloga. Debit ili kredit kartica je prihvacena na svakom mjestu gdje se moze nesto kupiti.

Ideja je dobra, i ja sam mastao o tome jedno vrijeme... ali osim prirode nema se tu sta puno vidjeti. Ali ko voli prirodu to putovanje moze biti za 10.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#15 Re: USA - Coast to coast

Post by moonca »

exliberal-ex wrote:
Ivo Lola wrote:hvala svima za prijedloge
ako se ovo realizuje ipak ce biti road trip, ja i supruga mastamo o tome vec par godina i uvijek je ideja bila upravo to, coast to coast

a sto se tice depresivne ravnice kroz kansas ili teksas... i to je nesto za vidjeti, nekako imam dojam da je tu ostao najoriginalniji americki duh, bas tu zamisljam vidjeti prave amerikance i nacin zivota, bar ja tako razmisljam

sa srecom, polako vozi, uzivaj i sve ce biti u redu


jos jedan savjet to to mogu amerikanci potvrdit...uz sebe samo nosi minimalno gotovine

nista mimo par stoja, sve na credit card, americki drotovi imaju razradjen sistem da te zaustave ko slucajno i pitaju koliko para imas uz sebe i onda ako je veci iznos traze potvrdu o porijeklu novca, posto vecina ljudi to nema onda im " provremeno" oduzimaju dok nedokazes da su tvoje...a onda se sve otegne da vecina ljudi nedobije pare nazad

o tome je ja mislim pricao john oliver u last night tonight
Ovo prvi put cujem.
Samo na odlasku i dolasku u USA TE PITAJU. Cak nisu bili zainteresovani ni da provjere - samo upisali cifru.

Zasto bi ih unutar Amerike pitali za novac --- nije logicno --ako ista pitaju to je da li imas oruzje u autu, da li si konzumirao aklohol ako im izgledas sumnjivo ili tvoje ponasanje odskace od normalnog.
Policija je korektna.


10 000 $ je dozvoljeno iznijeti /unijeti sa sobom, bez dokazivanja.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#16 Re: USA - Coast to coast

Post by exliberal-ex »

moonca wrote:
exliberal-ex wrote:
Ivo Lola wrote:hvala svima za prijedloge
ako se ovo realizuje ipak ce biti road trip, ja i supruga mastamo o tome vec par godina i uvijek je ideja bila upravo to, coast to coast

a sto se tice depresivne ravnice kroz kansas ili teksas... i to je nesto za vidjeti, nekako imam dojam da je tu ostao najoriginalniji americki duh, bas tu zamisljam vidjeti prave amerikance i nacin zivota, bar ja tako razmisljam

sa srecom, polako vozi, uzivaj i sve ce biti u redu


jos jedan savjet to to mogu amerikanci potvrdit...uz sebe samo nosi minimalno gotovine

nista mimo par stoja, sve na credit card, americki drotovi imaju razradjen sistem da te zaustave ko slucajno i pitaju koliko para imas uz sebe i onda ako je veci iznos traze potvrdu o porijeklu novca, posto vecina ljudi to nema onda im " provremeno" oduzimaju dok nedokazes da su tvoje...a onda se sve otegne da vecina ljudi nedobije pare nazad

o tome je ja mislim pricao john oliver u last night tonight
Ovo prvi put cujem.
Samo na odlasku i dolasku u USA TE PITAJU. Cak nisu bili zainteresovani ni da provjere - samo upisali cifru.

Zasto bi ih unutar Amerike pitali za novac --- nije logicno --ako ista pitaju to je da li imas oruzje u autu, da li si konzumirao aklohol ako im izgledas sumnjivo ili tvoje ponasanje odskace od normalnog.
Policija je korektna.


10 000 $ je dozvoljeno iznijeti /unijeti sa sobom, bez dokazivanja.

nezajebavam se , fakat sam gledao
ako nadjem postavit cu...u svakom slucaju moj ti je savjet da nenosis puno gotovine
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#17 Re: USA - Coast to coast

Post by exliberal-ex »

evo iz washington post

http://www.washingtonpost.com/sf/invest ... 6e925d9f9f


There have been 61,998 cash seizures made on highways and elsewhere since 9/11 without search warrants or indictments through the Equitable Sharing Program, totaling more than $2.5 billion. State and local authorities kept more than $1.7 billion of that while Justice, Homeland Security and other federal agencies received $800 million. Half of the seizures were below $8,800.

Only a sixth of the seizures were legally challenged, in part because of the costs of legal action against the government. But in 41 percent of cases — 4,455 — where there was a challenge, the government agreed to return money. The appeals process took more than a year in 40 percent of those cases and often required owners of the cash to sign agreements not to sue police over the seizures.

Hundreds of state and local departments and drug task forces appear to rely on seized cash, despite a federal ban on the money to pay salaries or otherwise support budgets. The Post found that 298 departments and 210 task forces have seized the equivalent of 20 percent or more of their annual budgets since 2008.

Agencies with police known to be participating in the Black Asphalt intelligence network have seen a 32 percent jump in seizures beginning in 2005, three times the rate of other police departments. Desert Snow-trained officers reported more than $427 million in cash seizures during highway stops in just one five-year period, according to company officials. More than 25,000 police have belonged to Black Asphalt, company officials said.

State law enforcement officials in Iowa and Kansas prohibited the use of the Black Asphalt network because of concerns that it might not be a legal law enforcement tool. A federal prosecutor in Nebraska warned that Black Asphalt reports could violate laws governing civil liberties, the handling of sensitive law enforcement information and the disclosure of pretrial information to defendants. But officials at Justice and Homeland Security continued to use it.


cnn

http://www.cnn.com/2015/01/21/us/asset- ... index.html


forbes

https://www.forbes.com/forbes/welcome/? ... google.ca/


wiki

https://en.wikipedia.org/wiki/Civil_for ... ted_States
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#18 Re: USA - Coast to coast

Post by moonca »

:-?

Milsim da je ovo rijetkost, i da su target njima unaprijed poznate tablice.

Nije legalno da oduzimaju, no ako im neko -izledom ili ponasanjem da mogucnost , oni ce to iskoristiti i pretrest auto.

Al' do 10 000 mislim da ne bi bio problem , ne vjerujem da bi iko od nas nosio toliki sumu na godisnji.

Ko ima toliki novac. :lol: :zoka:
Najbolje krenuti ko' kada ides kod nas na more --konzerve hrane, hljeba ,vode i kroz pustinju. :wink:
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#19 Re: USA - Coast to coast

Post by drastic »

moonca wrote::-?

Milsim da je ovo rijetkost, i da su target njima unaprijed poznate tablice.

Nije legalno da oduzimaju, no ako im neko -izledom ili ponasanjem da mogucnost , oni ce to iskoristiti i pretrest auto.

Al' do 10 000 mislim da ne bi bio problem , ne vjerujem da bi iko od nas nosio toliki sumu na godisnji.

Ko ima toliki novac. :lol: :zoka:
Najbolje krenuti ko' kada ides kod nas na more --konzerve hrane, hljeba ,vode i kroz pustinju. :wink:
mene jednom priveli imao 10k kazu odakle ti novac,rekoh dala mi zena za djeparac :mrgreen:
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#20 Re: USA - Coast to coast

Post by exliberal-ex »

ma nije mi cilj da plasim nikog, samo licno razmisljanje

ja nenosim puno gotovine kad idem na put, sve mi je na karticama, imam jedno milju, dvije u gotovini i to mi je ono za kafe i emergency

skoro svaki put kad se vratim sa godisnjeg vratim minimalno pola od te gotovine...zato kad dodje mastercard statement... :skoljka:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#21 Re: USA - Coast to coast

Post by moonca »

exliberal-ex wrote:ma nije mi cilj da plasim nikog, samo licno razmisljanje

ja nenosim puno gotovine kad idem na put, sve mi je na karticama, imam jedno milju, dvije u gotovini i to mi je ono za kafe i emergency

skoro svaki put kad se vratim sa godisnjeg vratim minimalno pola od te gotovine...zato kad dodje mastercard statement... :skoljka:
Ma, dobro je iznijeti svoje uskustvo.

Gotovone treba imati,--nikada ne znas. :-)
Da li kreditnoj kartici /banci javite da putujete??
da ne misle da neko drugi dize lovu i blokira vam racun a vi na odmoru?? :zoka:
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#22 Re: USA - Coast to coast

Post by exliberal-ex »

moonca wrote:
exliberal-ex wrote:ma nije mi cilj da plasim nikog, samo licno razmisljanje

ja nenosim puno gotovine kad idem na put, sve mi je na karticama, imam jedno milju, dvije u gotovini i to mi je ono za kafe i emergency

skoro svaki put kad se vratim sa godisnjeg vratim minimalno pola od te gotovine...zato kad dodje mastercard statement... :skoljka:
Ma, dobro je iznijeti svoje uskustvo.

Gotovone treba imati,--nikada ne znas. :-)
Da li kreditnoj kartici /banci javite da putujete??
da ne misle da neko drugi dize lovu i blokira vam racun a vi na odmoru?? :zoka:

ne vise
sad kad ih nazoves da im prijavis kazu netreba da prijavljujute vise jer imamo state of art (kad bi se lagali) protection....ma mogu da vide kad rezervisem karte, hotele, auto...

mene neki dan zove mastercard da mi prodaju nesto jer ide da idem u santiago, ja ih pitao zasto mi to nudite kaze vidimo da si napravio rezervaciju u santiagu pa....ajd fino ne hvala

samo mi se jednom desilo da su mi zablokirali karticu i to je bilo na islandu ( jedva nadjoh kasnije automat da resetujem password)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#23 Re: USA - Coast to coast

Post by moonca »

exliberal-ex wrote:
moonca wrote:
exliberal-ex wrote:ma nije mi cilj da plasim nikog, samo licno razmisljanje

ja nenosim puno gotovine kad idem na put, sve mi je na karticama, imam jedno milju, dvije u gotovini i to mi je ono za kafe i emergency

skoro svaki put kad se vratim sa godisnjeg vratim minimalno pola od te gotovine...zato kad dodje mastercard statement... :skoljka:
Ma, dobro je iznijeti svoje uskustvo.

Gotovone treba imati,--nikada ne znas. :-)
Da li kreditnoj kartici /banci javite da putujete??
da ne misle da neko drugi dize lovu i blokira vam racun a vi na odmoru?? :zoka:

ne vise
sad kad ih nazoves da im prijavis kazu netreba da prijavljujute vise jer imamo state of art (kad bi se lagali) protection....ma mogu da vide kad rezervisem karte, hotele, auto...

mene neki dan zove mastercard da mi prodaju nesto jer ide da idem u santiago, ja ih pitao zasto mi to nudite kaze vidimo da si napravio rezervaciju u santiagu pa....ajd fino ne hvala

samo mi se jednom desilo da su mi zablokirali karticu i to je bilo na islandu ( jedva nadjoh kasnije automat da resetujem password)
:shock:
Koja spijunaza.
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#24 Re: USA - Coast to coast

Post by drastic »

gdje mi je post?
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#25 Re: USA - Coast to coast

Post by Tuzla111 »

Ivo Lola wrote:kako i sam naslov govori, zanima me je li neko imao iskustva sa putovanjem preko SAD, od jedne do druge obale
ako jeste kakva su iskustva, kako putovati, sta izbjegavati
kakve su cijene prosjecnih motela, hrane
a posebno goriva, odnosno kolika je potrosnja nekog auta srednje klase, recimo vw passat ili neki ekvivalent

koliko bi kostalo rentanje takvog auta, sa ostavljanjem na drugom kraju zemlje ?

ruta bi najvjerovatnije bila tipa washington-LA... a period april-maj
je li 20 dana dovoljno za takvo nesto ?

u sustini sve informacije koje imate bi bile super

Hvala
Najjeftinija i naudobnija opcija by far. Ja idem na ovaj trip najvjerovatnije za 2 sedmice. http://dereklow.co/across-the-usa-by-tr ... -just-213/
Post Reply