US kanton

Zanimljivosti, dešavanja i kulturno-politički život u Bihaću, Buzimu, Cazinu, V. Kladuši, Bos. Petrovcu, Sanskom Mostu, Bos. Krupi...

Moderator: Chloe

Post Reply
apricot
Posts: 3
Joined: 26/02/2005 22:35

#1 US kanton

Post by apricot »

jel se govori ikavica u unsko-sanskom kantonu?
apricot
Posts: 3
Joined: 26/02/2005 22:35

#2

Post by apricot »

po ovoj karti ispadne tako:

Image
apricot
Posts: 3
Joined: 26/02/2005 22:35

#3

Post by apricot »

a i po ovoj ispadnu ikavci ili poluikavci, mada to nikad nisam primjetio u govoru:

Image
BISCANIN2
Posts: 1144
Joined: 22/09/2004 12:30
Location: Bihać

#4

Post by BISCANIN2 »

Da ,samo je ona skoro pred izumiranjem na žalost .
FaceOff
Posts: 468
Joined: 01/06/2003 00:00

#5

Post by FaceOff »

Da u USK pojedini slojevi društva koriste ikavicu, ali nije opšte prihvaćena već je više koriste neobrazovani slojevi stanovništva.

Ni u kom slučaju situacija nije niti slična s Dalmacijom gdje je ikavica opšte prihvaćena i "znak prepoznavanja" Dalmatinaca.
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#6

Post by zlata »

Do Osmanlijskog osvajanja Bosne....Bosna je bila najvise, podrucje ikavsko stokavskog narjecja...sa malim iznimkama.

Prvi "Bosanski Ricnik", takozvana "Potur Sahidija" je pisan u Tuzli, ikavicom.

Bosna je ijekavizirana naseljavanjem Srba i Vlaha, a kasnije i muslimana, iz susjednih ijekavskih podrucja, Crne Gore i Sandzaka....i nakon Vuka Karadzica...prihvatanjem ijekavice kao zajednicke Lingua-e Franca-e Juznih Slavena (Srbijanci su se bili slozili...ali kasnije su odustali od ijekaviziranja...dok su Hrvati...do tad pretezno ikavci...prihvatili ijekavicu). Najveca ironija...jedino i malo ijekavizirano podrucje "Hrvata" do tad...su bili okolica Dubrovnika...Konavle...prema Crnoj Gori. Danas je ijekavica sinonim "Hrvatskog" jezika.

Kao primjer...u mom kraju...pravoslavni seljaci su govorili ijekavski...a katolici i muslimani ikavski. Ogroman broj pravoslavaca je doselio iz Istocne Hercegovine, Crne Gore i sa Sandzaka...u nas kraj...za Osmanlijama...dok su muslimani i katolici vecinom bili autohtoni konvertiti na Islam, ili muslimanske izbjeglice iz Like i Slavonije.

Koliko god danas Hrvatske i Bosnjacke nacionaliste zele predstaviti ijekavsko narjecje, kao autohtoni jezik BiH i Hrvatske...to nije TO. Osim Zagorja i Medjimurja...Hrvatska je bila zemlja ikavaca...kao i Bosna.

Najsmjesnije...epicentar ijekavskog govora je bio Crna Gora...i danasnja Juzna Srbija, tj.Sandzak, a ne Zagreb!!! Tol'ko o objektivnosti nasih jezikoslovaca...i autenticnosti nasih "jezika"!!!!!!
bosniaque
Posts: 1008
Joined: 16/04/2004 01:04
Location: CH

#7

Post by bosniaque »

ma pusti ikavicu od toga nema fajde, mene zanima hoceli biti kakvog autoputa kroz USK bihac-bos.petrovac-kljuc to nam treba...sta vi mislite biti ili ne biti! :roll: :-D
Qwert
Posts: 1210
Joined: 30/05/2003 00:00
Location: "Gold on Blue"

#8

Post by Qwert »

Najveca ironija...jedino i malo ijekavizirano podrucje "Hrvata" do tad...su bili okolica Dubrovnika...Konavle...prema Crnoj Gori. Danas je ijekavica sinonim "Hrvatskog" jezika.
Inace, mjestani Konavla vode porijeklo iz Crne Gore. Tacnije 'Morace'.
biscanin
Posts: 7
Joined: 28/06/2005 15:06

#9 susreti,kontakti

Post by biscanin »

hallo svim biscanima i ljudima dobre volje
User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#10 Re: US kanton

Post by Bumerang »

apricot wrote:jel se govori ikavica u unsko-sanskom kantonu?
:oops: Ma pusti se ikavice, ekavice i sl. Gledaj kako da se BiH zastiti od teritorijalne podijele na tri dijela. Gledaj kako US kanton da se poveze kako treba teritorijalno, ekonomski i svakako drugacije sa Sarajevom i drugim BH teritorijama. Gledaj da krenete sa izgradnjom Autputa dionice recimo od Bihaca prema Sarajevu. Eto toliko bi mogli da uradite samostalno za sada i za dobrobit sviju nas Bosanaca. To su konstruktivne stvari od kojih se zivi sve ostalo je periferija za sada :)
biscanin
Posts: 7
Joined: 28/06/2005 15:06

#11

Post by biscanin »

slazem se s´tim (boomerang) sto si napisao
biscanin
Posts: 7
Joined: 28/06/2005 15:06

#12

Post by biscanin »

mislim da kad pricamo jedni drugima da se razumijemo ali dali se isto tako shvatamo tj. dali stvarno razumijemo ono sta hocemo?
Zadig
Posts: 5755
Joined: 25/02/2005 19:39
Location: British Columbia

#13

Post by Zadig »

ne razumjem?
:D
User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#14

Post by Bumerang »

biscanin wrote:mislim da kad pricamo jedni drugima da se razumijemo ali dali se isto tako shvatamo tj. dali stvarno razumijemo ono sta hocemo?
Ma odlicno se razumijemo, nema problema. Samo citaj kako je napisano i pokusaj nesto uraditi medju svojim kako je napisano u mom prethodnom postu i sve ce biti ok :)
EdaHifi
Posts: 63
Joined: 06/07/2004 23:48

#15

Post by EdaHifi »

Gledaj da krenete sa izgradnjom Autputa dionice recimo od Bihaca prema Sarajevu. Eto toliko bi mogli da uradite samostalno za sada i za dobrobit sviju nas Bosanaca.
Zar nije izgradnja autoputeva drzavna stvar? I vec kad bi ljudi iz Krajine sami odlucivali u koji pravac da se put gradi, prije da bi to bilo od Bihaca prema zapadu, Karlovcu, Zagrebu itd.
eHost
Posts: 321
Joined: 08/05/2005 02:14
Location: Bihac / USK / BiH
Contact:

#16

Post by eHost »

Istina.. draze bi mi bio autoput do ZG... no hard feelings ali Sarajlije nas ne je*u ni 5% i zasto bi mi onda poticali izgradnju autoputa prema istoku.. mozda samo zato da bi sarajlije prije stigle na zapad kojim slucajem? pod sarajlije ne mislim na gradjane sarajeva ( cast izuzecima naravno ) nego na politicku scenu koja vecim dijelom ( 99% ) u Sarajevu.. i naravno da ce svi vuci sebi... mislim da bi drzava trebala poticati razvoje svih vecih centara, pogotovo turistickih ponuda kao i industrijskih zona.... ali da ne odemo sa teme :) vazno je da govorimo jezikom kojeg svi razumiju :D ili sto jedan moj dragi frend iz srbije voli reci "pricaj bre srpski da te citav svet razume" ( u sali naravno )...

Pozdrav

E.S.
eHost
User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#17

Post by Bumerang »

EdaHifi wrote:
Gledaj da krenete sa izgradnjom Autputa dionice recimo od Bihaca prema Sarajevu. Eto toliko bi mogli da uradite samostalno za sada i za dobrobit sviju nas Bosanaca.
Zar nije izgradnja autoputeva drzavna stvar? I vec kad bi ljudi iz Krajine sami odlucivali u koji pravac da se put gradi, prije da bi to bilo od Bihaca prema zapadu, Karlovcu, Zagrebu itd.
Pa nebi trebala biti samo drzavna stvar. Drzavu cine njeni gradjani i oni moraju krenuti sa inicajativama da se nesto promijeni recio u US kantonu sto se tice recimo izgradnje autocesti i sl. Ali eto kako ti kazes napravite makar dio trase autoceste od Bihaca prema Zagrebu, Karlovcu i sl. kako kazes i to je nesto pozitivno za vas. :)
User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#18

Post by Bumerang »

eHost wrote:Istina.. draze bi mi bio autoput do ZG... no hard feelings ali Sarajlije nas ne je*u ni 5% i zasto bi mi onda poticali izgradnju autoputa prema istoku.. mozda samo zato da bi sarajlije prije stigle na zapad kojim slucajem? pod sarajlije ne mislim na gradjane sarajeva ( cast izuzecima naravno ) nego na politicku scenu koja vecim dijelom ( 99% ) u Sarajevu.. i naravno da ce svi vuci sebi... mislim da bi drzava trebala poticati razvoje svih vecih centara, pogotovo turistickih ponuda kao i industrijskih zona.... ali da ne odemo sa teme :) vazno je da govorimo jezikom kojeg svi razumiju :D ili sto jedan moj dragi frend iz srbije voli reci "pricaj bre srpski da te citav svet razume" ( u sali naravno )...

Pozdrav

E.S.

Ja ipak mislim da bi US kanton dobio ekonomski mnogo kada bi se Autocestom povezao sa Sarajevom i dalje prema istoku. Dobili bi veliki transfer roba, usluga i sl sa Zapada prema Istoku i obratno. Mozda nije lose malo razmisliti o tome. A napokon na taj nacin cuvate cjelovitu svoju i jedinu drzavu BiH. Treba to sve malo sire gledati :roll: :)
eHost
eHost
Posts: 321
Joined: 08/05/2005 02:14
Location: Bihac / USK / BiH
Contact:

#19

Post by eHost »

Bumerang wrote:
eHost wrote:Istina.. draze bi mi bio autoput do ZG... no hard feelings ali Sarajlije nas ne je*u ni 5% i zasto bi mi onda poticali izgradnju autoputa prema istoku.. mozda samo zato da bi sarajlije prije stigle na zapad kojim slucajem? pod sarajlije ne mislim na gradjane sarajeva ( cast izuzecima naravno ) nego na politicku scenu koja vecim dijelom ( 99% ) u Sarajevu.. i naravno da ce svi vuci sebi... mislim da bi drzava trebala poticati razvoje svih vecih centara, pogotovo turistickih ponuda kao i industrijskih zona.... ali da ne odemo sa teme :) vazno je da govorimo jezikom kojeg svi razumiju :D ili sto jedan moj dragi frend iz srbije voli reci "pricaj bre srpski da te citav svet razume" ( u sali naravno )...

Pozdrav

E.S.

Ja ipak mislim da bi US kanton dobio ekonomski mnogo kada bi se Autocestom povezao sa Sarajevom i dalje prema istoku. Dobili bi veliki transfer roba, usluga i sl sa Zapada prema Istoku i obratno. Mozda nije lose malo razmisliti o tome. A napokon na taj nacin cuvate cjelovitu svoju i jedinu drzavu BiH. Treba to sve malo sire gledati :roll: :)
eHost
djelomicno si u pravu, ali sumnjam da bi nas US kanton profitirao toliko... ekonomsko stanje na kantonu se nece promjeniti Bog zna kako ako se izgradi autoput.. transfer robe.. super.. kome je transferirati kad nema potraznje? onim velikim igracima ce biti jeftinije dobaciti robu na US kanton i time unistiti male prodavace i privrednike koji jedini prave neke poslice... hm... eto toliko

Pozdrav

E.S.
eHost
BISCANIN2
Posts: 1144
Joined: 22/09/2004 12:30
Location: Bihać

#20

Post by BISCANIN2 »

USA su imale tri ekonomska buma jedan je kad su željeznicom povezali istok i zapad sjever i jug ,drugi kad su autoputevima uradili isto treći je kad su razvili i povezali informatičku mrežu .
Toliko o značaju autoputeva i protoku saobracaja .
eHost
Posts: 321
Joined: 08/05/2005 02:14
Location: Bihac / USK / BiH
Contact:

#21

Post by eHost »

tu si u pravu.. ali sto tu cinjenicu ne promovises kod nasih politicara? sta bi nasi ljudi dali da mogu otici vozom do drugih gradova BiH.. i da se mogu voziti u udobnim vozovima, a ne da se ubijaju u busu po 6-7 sati do sarajeva recimo...

toliko o povezanosti !

Pozdrav

E.S.
eHost
Post Reply