Uručenje prekrsajnog naloga

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
Janjicar
Posts: 5451
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#1 Uručenje prekrsajnog naloga

Post by Janjicar »

Trazio sam po netu ali nisam mogao naci odgovor uglavnom situacija je sljedeca:

Zaustavlja saobracajna policija, alkotestiranje 0,44promila, potpisivanje potvrde o alkotestiranju, potpisivanje rezultata alkotestiranja medjutim kada mi je Saobracajni policajac urucivao nalog trazio sam da posalje postom da ne zelim preuzet na licu mjesta na sto je on odg. ko sam ja da trazim da mi salje postom i napisao je da sam se odbio potpisati. Da li imam zakonske osnove da trazim da mi posalje postom a ne licno da mi uruci ?
User avatar
newklear
Posts: 1383
Joined: 10/12/2009 15:59

#2 Re: Uručenje prekrsajnog naloga

Post by newklear »

Janjicar wrote:Trazio sam po netu ali nisam mogao naci odgovor uglavnom situacija je sljedeca:

Zaustavlja saobracajna policija, alkotestiranje 0,44promila, potpisivanje potvrde o alkotestiranju, potpisivanje rezultata alkotestiranja medjutim kada mi je Saobracajni policajac urucivao nalog trazio sam da posalje postom da ne zelim preuzet na licu mjesta na sto je on odg. ko sam ja da trazim da mi salje postom i napisao je da sam se odbio potpisati. Da li imam zakonske osnove da trazim da mi posalje postom a ne licno da mi uruci ?
Po Zakonu o prekršaju može ti uručiti na licu mjesta ili poslati poštom, to što on priča to je klasična bahatost policajca. Sad čekaj poštara, nemoj da se vrati jer se smatra uručenim 5 radnih dana od dana predaje na poštu. Znači, ako faktički ne primiš nalog zato što nisi možda bio kući, on se smatra da ti je uručen pa ti vrlo lahko prođe onih 8 dana...
User avatar
Janjicar
Posts: 5451
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#3 Re: Uručenje prekrsajnog naloga

Post by Janjicar »

newklear wrote:
Janjicar wrote:Trazio sam po netu ali nisam mogao naci odgovor uglavnom situacija je sljedeca:

Zaustavlja saobracajna policija, alkotestiranje 0,44promila, potpisivanje potvrde o alkotestiranju, potpisivanje rezultata alkotestiranja medjutim kada mi je Saobracajni policajac urucivao nalog trazio sam da posalje postom da ne zelim preuzet na licu mjesta na sto je on odg. ko sam ja da trazim da mi salje postom i napisao je da sam se odbio potpisati. Da li imam zakonske osnove da trazim da mi posalje postom a ne licno da mi uruci ?
Po Zakonu o prekršaju može ti uručiti na licu mjesta ili poslati poštom, to što on priča to je klasična bahatost policajca. Sad čekaj poštara, nemoj da se vrati jer se smatra uručenim 5 radnih dana od dana predaje na poštu. Znači, ako faktički ne primiš nalog zato što nisi možda bio kući, on se smatra da ti je uručen pa ti vrlo lahko prođe onih 8 dana...
Ne ne on je meni dao nalog i uplatnice al je dole samo napisano Odbio potpisat. Dakle to je on meni licno dao iako sam zahtijevao da posalje postom
User avatar
newklear
Posts: 1383
Joined: 10/12/2009 15:59

#4 Re: Uručenje prekrsajnog naloga

Post by newklear »

Prekršajni nalog (dvije kopije) je uručen okrivljenom: šta ti je zaokruženo? a) osobnim/ličnim, b) poštom?
User avatar
Janjicar
Posts: 5451
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#5 Re: Uručenje prekrsajnog naloga

Post by Janjicar »

newklear wrote:Prekršajni nalog (dvije kopije) je uručen okrivljenom: šta ti je zaokruženo? a) osobnim/ličnim, b) poštom?
Ličnim to je on zaokruzio, i onda sam ja rek'o izvini ne mogu ti to potpisat jer hocu da mi se dostavi postom.



PS: Onda je rek'o ja cu stavit odbio da potpise, to je napisao i samo mi pruzio te naloge ja uzeo i to je to.
User avatar
newklear
Posts: 1383
Joined: 10/12/2009 15:59

#6 Re: Uručenje prekrsajnog naloga

Post by newklear »

Janjicar wrote:
newklear wrote:Prekršajni nalog (dvije kopije) je uručen okrivljenom: šta ti je zaokruženo? a) osobnim/ličnim, b) poštom?
Ličnim to je on zaokruzio, i onda sam ja rek'o izvini ne mogu ti to potpisat jer hocu da mi se dostavi postom.
Bila stvar.... od tog dana ti ide 8 dana... mislim da ti neće poštom ništa slati....

možeš jedino žaliti se u PU na policajca, ali od toga nema vele fajde
User avatar
Janjicar
Posts: 5451
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#7 Re: Uručenje prekrsajnog naloga

Post by Janjicar »

Znači uzmi plati i šuti.


MIslio sam da Okrivljeni ima pravo birati kako zeli da primi nalog pa rekoh da se zalim jer mi nije ispunio to pravo al znaci nista od toga :)
splinter
Posts: 7429
Joined: 08/10/2011 12:28

#8 Re: Uručenje prekrsajnog naloga

Post by splinter »

Janjicar wrote:Trazio sam po netu ali nisam mogao naci odgovor uglavnom situacija je sljedeca:

Zaustavlja saobracajna policija, alkotestiranje 0,44promila, potpisivanje potvrde o alkotestiranju, potpisivanje rezultata alkotestiranja medjutim kada mi je Saobracajni policajac urucivao nalog trazio sam da posalje postom da ne zelim preuzet na licu mjesta na sto je on odg. ko sam ja da trazim da mi salje postom i napisao je da sam se odbio potpisati. Da li imam zakonske osnove da trazim da mi posalje postom a ne licno da mi uruci ?
Klasično bahato i nezakonito ponašanje policajca.
Nastoj da iskoristiš svoje zakonsko pravo .
User avatar
kafanski_covjek
Posts: 2329
Joined: 09/10/2016 18:38

#9 Re: Uručenje prekrsajnog naloga

Post by kafanski_covjek »

nije tebi ostavljena mogucnost da biras oko urucenja vec drotu
User avatar
newklear
Posts: 1383
Joined: 10/12/2009 15:59

#10 Re: Uručenje prekrsajnog naloga

Post by newklear »

Janjicar wrote:Znači uzmi plati i šuti.


MIslio sam da Okrivljeni ima pravo birati kako zeli da primi nalog pa rekoh da se zalim jer mi nije ispunio to pravo al znaci nista od toga :)
na tvom mjestu, ja bih platio polovinu kazne i onda uputio žalbu na policajca u formi dopisa toj policijskoj upravi... jer, ti si kriv 100% što se tiče djela koji ti se stavlja na teret, a ta "procesna" smetnja te neće osloboditi kazne, to je greška u upravnom postupku a ne prekršajnom tako da te to ne oslobađa kazne....
ITNet
Posts: 779
Joined: 30/09/2016 11:47

#11 Re: Uručenje prekrsajnog naloga

Post by ITNet »

A ne kontam kakva je fora ne uzeti taj nalog? Ono potpisao si sve ostalo ali neces nalog da uzmes trazis postom da ti posalju, sta se dobija s tim?
testni_akaunt
Posts: 677
Joined: 26/06/2013 08:44

#12 Re: Uručenje prekrsajnog naloga

Post by testni_akaunt »

Sta ima volan + alkohol u krvi? Jedino mi je zao sto te nije iznabijao jos.
User avatar
Truba
Posts: 81667
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#13 Re: Uručenje prekrsajnog naloga

Post by Truba »

što ti to treba
uzmeš papir i zdravo žurim

ili ga zamoliš da ti da kaznu za pojas :D
User avatar
newklear
Posts: 1383
Joined: 10/12/2009 15:59

#14 Re: Uručenje prekrsajnog naloga

Post by newklear »

ITNet wrote:A ne kontam kakva je fora ne uzeti taj nalog? Ono potpisao si sve ostalo ali neces nalog da uzmes trazis postom da ti posalju, sta se dobija s tim?
Pa eto, dobije se na vremenu... kad ti nalog ide poštom, postaje konačan mnogo poslije nego prilikom ličnog uručenja i onda se stignu savjetovati da li tražiti sudsko odlučivanje, ako je velika kazna (234a) skupiti para za onu polovinu i td, i tek onda dođe onih 8 dana....
User avatar
kafanski_covjek
Posts: 2329
Joined: 09/10/2016 18:38

#15 Re: Uručenje prekrsajnog naloga

Post by kafanski_covjek »

zeljoteka :izet:
ITNet
Posts: 779
Joined: 30/09/2016 11:47

#16 Re: Uručenje prekrsajnog naloga

Post by ITNet »

newklear wrote:
ITNet wrote:A ne kontam kakva je fora ne uzeti taj nalog? Ono potpisao si sve ostalo ali neces nalog da uzmes trazis postom da ti posalju, sta se dobija s tim?
Pa eto, dobije se na vremenu... kad ti nalog ide poštom, postaje konačan mnogo poslije nego prilikom ličnog uručenja i onda se stignu savjetovati da li tražiti sudsko odlučivanje, ako je velika kazna (234a) skupiti para za onu polovinu i td, i tek onda dođe onih 8 dana....
Da kontam, mada ako je samo zbog placanja 50% nemamo mi uvezan sistem da onaj u kompjuteru zna/ne zna da je tebi isteklo 8 dana i da moras platiti punu kaznu. Dobijao sam kazne na licu mjesta uplatio poslije 20+dana 50% nije me niko nista pitao sto nisam punu platio itd...
User avatar
Janjicar
Posts: 5451
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#17 Re: Uručenje prekrsajnog naloga

Post by Janjicar »

testni_akaunt wrote:Sta ima volan + alkohol u krvi? Jedino mi je zao sto te nije iznabijao jos.
Bujrum ako imas volju
User avatar
Janjicar
Posts: 5451
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#18 Re: Uručenje prekrsajnog naloga

Post by Janjicar »

ITNet wrote:A ne kontam kakva je fora ne uzeti taj nalog? Ono potpisao si sve ostalo ali neces nalog da uzmes trazis postom da ti posalju, sta se dobija s tim?
Jedini razlog zasto nisam htio se potpisat je njegova bahatost i ponasanje, seljacko tipicno za drotove. Ta ekipa drotova koja me zaustavila je imala negdje jos intervenciju u trenutku pisanja meni kazne te je taj drot pozurivao i govorio potpisi hajdi, evo ovdje haj samo potpisi itd. Prepirao sam se snjim jer necu da potpisem nesto sto nisam procitao te nakon te prepirke sam rek'o necu hocu da mi se postom posalje na sto je on rek'o da ce napisati odbio da se potpise. To je i uradio i dao mi nalog upitao sam ga "Koja je dalja procedura" rekao je nije to moja briga sto nisi potpisao zalupio vratima i otisli su.
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#19 Re: Uručenje prekrsajnog naloga

Post by fidoremilienko »

Tipicino drotovsko seljacko ponasanje. Mamicu im natakarim.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#20 Re: Uručenje prekrsajnog naloga

Post by Tomahawk11 »

Mislim da si ti tu sebi napravio veći problem od kazne koju bi svakako dobio za vožnju u alkoholiziranom stanju.
Kako kažeš, već je bio označio da ti je lično uručeno, neće novi nalog pisati.
Naravno, kao što kažu, možeš se žaliti, ali sumnjam da ćeš išta postići.
User avatar
newklear
Posts: 1383
Joined: 10/12/2009 15:59

#21 Re: Uručenje prekrsajnog naloga

Post by newklear »

ITNet wrote:
newklear wrote:
ITNet wrote:A ne kontam kakva je fora ne uzeti taj nalog? Ono potpisao si sve ostalo ali neces nalog da uzmes trazis postom da ti posalju, sta se dobija s tim?
Pa eto, dobije se na vremenu... kad ti nalog ide poštom, postaje konačan mnogo poslije nego prilikom ličnog uručenja i onda se stignu savjetovati da li tražiti sudsko odlučivanje, ako je velika kazna (234a) skupiti para za onu polovinu i td, i tek onda dođe onih 8 dana....
Da kontam, mada ako je samo zbog placanja 50% nemamo mi uvezan sistem da onaj u kompjuteru zna/ne zna da je tebi isteklo 8 dana i da moras platiti punu kaznu. Dobijao sam kazne na licu mjesta uplatio poslije 20+dana 50% nije me niko nista pitao sto nisam punu platio itd...
Imamo uvezan sistem, kako možeš reći da nemamo? Postoji ROF/RNKiPE (Registar novčanih kazni) koji sve to bilježi... ti to što si navodno plaćao poslije 20+ dana to je zato što ti je taj policajac u tom programu stavio pogrešan datum konačnosti naloga ili ako si platio poslije konačnosti stoji ti i sada to ostalo 50% kao dug...
ITNet
Posts: 779
Joined: 30/09/2016 11:47

#22 Re: Uručenje prekrsajnog naloga

Post by ITNet »

Da ima taj sistem ali u praksi oko tih 8 dana ja imam drugacije iskustvo...Dobio sam kaznu od drota uplatio 50% 20+ dana poslije...Uslikao me radar u 3 mjesecu, kazna mi dosla u 6 mjesecu, platio sam 50% 15+dana poslije toga...Registrovao sam auto bez problema, pitao tamo ima li kazni u sistemu da me ne prozivate poslije 5 godina donjeo uplatnice, kazne su tu placeno je sve ok ne morate nista itd...
ado_sar
Posts: 1142
Joined: 14/06/2014 16:47

#23 Re: Uručenje prekrsajnog naloga

Post by ado_sar »

Janjicar wrote:Trazio sam po netu ali nisam mogao naci odgovor uglavnom situacija je sljedeca:

Zaustavlja saobracajna policija, alkotestiranje 0,44promila, potpisivanje potvrde o alkotestiranju, potpisivanje rezultata alkotestiranja medjutim kada mi je Saobracajni policajac urucivao nalog trazio sam da posalje postom da ne zelim preuzet na licu mjesta na sto je on odg. ko sam ja da trazim da mi salje postom i napisao je da sam se odbio potpisati. Da li imam zakonske osnove da trazim da mi posalje postom a ne licno da mi uruci ?
E da se hoce vratiti titina policija pa da se takva pijana govna degenece do zore, a ne da ono jos nesto bira. Fuj. Iduci put kad budes vozio pod promilima, zelim ti da sletis u jablanicko jezero.
User avatar
Janjicar
Posts: 5451
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#24 Re: Uručenje prekrsajnog naloga

Post by Janjicar »

ado_sar wrote:
Janjicar wrote:Trazio sam po netu ali nisam mogao naci odgovor uglavnom situacija je sljedeca:

Zaustavlja saobracajna policija, alkotestiranje 0,44promila, potpisivanje potvrde o alkotestiranju, potpisivanje rezultata alkotestiranja medjutim kada mi je Saobracajni policajac urucivao nalog trazio sam da posalje postom da ne zelim preuzet na licu mjesta na sto je on odg. ko sam ja da trazim da mi salje postom i napisao je da sam se odbio potpisati. Da li imam zakonske osnove da trazim da mi posalje postom a ne licno da mi uruci ?
E da se hoce vratiti titina policija pa da se takva pijana govna degenece do zore, a ne da ono jos nesto bira. Fuj. Iduci put kad budes vozio pod promilima, zelim ti da sletis u jablanicko jezero.
Hvala mangupe :bih:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7775
Joined: 03/06/2016 16:31

#25 Re: Uručenje prekrsajnog naloga

Post by Dope_Man »

newklear wrote:
ITNet wrote: Da kontam, mada ako je samo zbog placanja 50% nemamo mi uvezan sistem da onaj u kompjuteru zna/ne zna da je tebi isteklo 8 dana i da moras platiti punu kaznu. Dobijao sam kazne na licu mjesta uplatio poslije 20+dana 50% nije me niko nista pitao sto nisam punu platio itd...
Imamo uvezan sistem, kako možeš reći da nemamo? Postoji ROF/RNKiPE (Registar novčanih kazni) koji sve to bilježi... ti to što si navodno plaćao poslije 20+ dana to je zato što ti je taj policajac u tom programu stavio pogrešan datum konačnosti naloga ili ako si platio poslije konačnosti stoji ti i sada to ostalo 50% kao dug...
Potvrdjujuem ovo iz iskustva.

Imao sam jednu kaznu koju sam platio na vrijeme, bar sam mislio da jeste. Bio je 7. dan, mislim subota, u ponedjeljak bi bilo kasno. U banci gdje imam racun mi rece ovaj za salterom da bolje pokusam uplatiti preko poste, jer preko banke sigurno nece pare proci do ponedjeljka i isteci ce mi taj period za 50%. Uplatim u posti. Prije par dana odem da provjerim imam li sta platiti prije registracije i ispade da imam tu kaznu + 20 za prekoracenje placanja. Kako sam imao uplatnicu za onih 50% doplatio sam samo ostaliih 50% + 20 iako je u registru neplacenih pisalo 100% iznos + 20.
Post Reply