Urgentno rjesavanje sudskog postupka

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#26 Re: Urgentno rjesavanje sudskog postupka

Post by JThomas »

trebalo bi da ide po starosti inicijalnog akta, odnosno kad je predmet prvi put otvoren i zaveden. po mojim iskustvima zadnjih godina stvarno to puno brže riješe. tako u jednom ponovljenom postupku sam dobio drugostepenu i revizionu odluku za 10 mjeseci od (druge) prvostepene.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17265
Joined: 31/03/2019 14:56

#27 Re: Urgentno rjesavanje sudskog postupka

Post by vjeshalica »

JThomas wrote: 22/08/2020 16:21 trebalo bi da ide po starosti inicijalnog akta, odnosno kad je predmet prvi put otvoren i zaveden. po mojim iskustvima zadnjih godina stvarno to puno brže riješe. tako u jednom ponovljenom postupku sam dobio drugostepenu i revizionu odluku za 10 mjeseci od (druge) prvostepene.
Ocito nemas problema sa tim, odnosno nisi vodio spor sa sandzackim kabadahijom privrednikom...
Sta da ti kazem, razlike u placi i otpremnine, cifra velika
Uradilo se sve po nalogu sudije sa kantonalnog suda tj. Nalaz vjestaka
I isti sad taj sudija vec 2 godine ne mice i samo stavlja evidenciju u spis
Jednistavno moramo imati strpljenja da ne bi odluka u nasu koriat iz nekih razloga pala u vodu
Tako da ne urgiramo niti bilo sta
Spor pokrenut 2012 godine....
Nadamo se rjesenju u zadnjem kvartalu ove godine...
Staces...kakva drzava takve sudije
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#28 Re: Urgentno rjesavanje sudskog postupka

Post by JThomas »

:mrgreen: imam ja svakakvih.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17265
Joined: 31/03/2019 14:56

#29 Re: Urgentno rjesavanje sudskog postupka

Post by vjeshalica »

Kamata ide...uglavnom.pa sad kome se isplati na vecu osnovivu placati kamatu nek urgira da spor se buđa po laTicama
User avatar
Rofix
Posts: 35
Joined: 06/06/2017 11:22

#30 Re: Urgentno rjesavanje sudskog postupka

Post by Rofix »

Malo da dignem temu ako nekog zanima. Vjerovali ili ne, urgentno rjesavanje mi je odobreno za 6 dana od prijema zahtjeva. I sta bi na kraju? Nista, odbili me, ja pred'o na ustavni sud :lol:
User avatar
vjeshalica
Posts: 17265
Joined: 31/03/2019 14:56

#31 Re: Urgentno rjesavanje sudskog postupka

Post by vjeshalica »

Ustavni sud je mnogo pokosio budzete sa onom hiljadarkom radi nerazumnog trajanja spora...mozda budes sretnih za hiljadu, i rijesen spor ..ko zna
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#32 Re: Urgentno rjesavanje sudskog postupka

Post by kuli1961 »

vjeshalica wrote: 22/10/2020 19:56 Ustavni sud je mnogo pokosio budzete sa onom hiljadarkom radi nerazumnog trajanja spora...mozda budes sretnih za hiljadu, i rijesen spor ..ko zna
"Pokosio"-malo sutra. Za period 01.01.2017 -31.12.2020, sporost sudjenja je kostala Republiku Srpsku tačno 391.166,90 KM. Smijesna suma.
Izvor:
https://www.narodnaskupstinars.net/?q=l ... u-sjednicu

pa otvoriti zip fajl i u njemu Prijedlog zakona o zastiti prava na sudjenje u razumnom roku (word) u okviru tog dokumenta- Obrazloženje Prijedloga zakona, strana 12. -tabela
Inače, taj zakon je i usvojen- čista glupost, kao i do sada leglo se na rudu- Ustavni sud BiH se stavio u nedozvoljenu ulogu prikrivenog zakonodavca- eto, nece taj sud vise da odlučuje o povredama iz 6/1 ECHR- razumni rok sudjenja ( i neće- odbacuje apelacije, čuj neće, helouuu- odbija Ustavom BiH mu datu nadležnost) pa je uvalio entitetima da tu materiju sami "urede"...
alaj su je uredili, svaka im čast!
User avatar
vjeshalica
Posts: 17265
Joined: 31/03/2019 14:56

#33 Re: Urgentno rjesavanje sudskog postupka

Post by vjeshalica »

kuli1961 wrote: 22/10/2020 22:34
vjeshalica wrote: 22/10/2020 19:56 Ustavni sud je mnogo pokosio budzete sa onom hiljadarkom radi nerazumnog trajanja spora...mozda budes sretnih za hiljadu, i rijesen spor ..ko zna
"Pokosio"-malo sutra. Za period 01.01.2017 -31.12.2020, sporost sudjenja je kostala Republiku Srpsku tačno 391.166,90 KM. Smijesna suma.
Izvor:
https://www.narodnaskupstinars.net/?q=l ... u-sjednicu

pa otvoriti zip fajl i u njemu Prijedlog zakona o zastiti prava na sudjenje u razumnom roku (word) u okviru tog dokumenta- Obrazloženje Prijedloga zakona, strana 12. -tabela
Inače, taj zakon je i usvojen- čista glupost, kao i do sada leglo se na rudu- Ustavni sud BiH se stavio u nedozvoljenu ulogu prikrivenog zakonodavca- eto, nece taj sud vise da odlučuje o povredama iz 6/1 ECHR- razumni rok sudjenja ( i neće- odbacuje apelacije, čuj neće, helouuu- odbija Ustavom BiH mu datu nadležnost) pa je uvalio entitetima da tu materiju sami "urede"...
alaj su je uredili, svaka im čast!
Ne znam za RS ali znam za KS da je dosta ljudi dobilo po 1000KM radi kilavog vodjenja spora. Sve tri apelacije po 1000KM dobila.
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#34 Re: Urgentno rjesavanje sudskog postupka

Post by kuli1961 »

vjeshalica wrote: 23/10/2020 03:08
kuli1961 wrote: 22/10/2020 22:34
vjeshalica wrote: 22/10/2020 19:56 Ustavni sud je mnogo pokosio budzete sa onom hiljadarkom radi nerazumnog trajanja spora...mozda budes sretnih za hiljadu, i rijesen spor ..ko zna
"Pokosio"-malo sutra. Za period 01.01.2017 -31.12.2020, sporost sudjenja je kostala Republiku Srpsku tačno 391.166,90 KM. Smijesna suma.
Izvor:
https://www.narodnaskupstinars.net/?q=l ... u-sjednicu

pa otvoriti zip fajl i u njemu Prijedlog zakona o zastiti prava na sudjenje u razumnom roku (word) u okviru tog dokumenta- Obrazloženje Prijedloga zakona, strana 12. -tabela
Inače, taj zakon je i usvojen- čista glupost, kao i do sada leglo se na rudu- Ustavni sud BiH se stavio u nedozvoljenu ulogu prikrivenog zakonodavca- eto, nece taj sud vise da odlučuje o povredama iz 6/1 ECHR- razumni rok sudjenja ( i neće- odbacuje apelacije, čuj neće, helouuu- odbija Ustavom BiH mu datu nadležnost) pa je uvalio entitetima da tu materiju sami "urede"...
alaj su je uredili, svaka im čast!
Ne znam za RS ali znam za KS da je dosta ljudi dobilo po 1000KM radi kilavog vodjenja spora. Sve tri apelacije po 1000KM dobila.
To je moguce, ne sporim. Medjutim, praksa US BiH je bila da se visina naknade po ovom osnovu odredjuje u rasponu od 150-300 KM za svaku godinu nerazumnog kašnjenja, u posljednje vrijeme- prije famozne Ap odluke, kojom su odbacili puno predmeta sa gore naznacenom "uputom" entitetima, dosudjivali su fiksno 1000 KM maksimalno. E sad, neka je 1000 gradjana u cijeloj BiH dobilo po tu hiljadarku kemona, to je 1 milion. A sumnjam da se radi o hiljadu gradjana (apelanata). Posto se te naknade iz razlicitih nivoa budzeta- drzavni, entitetski, kantonalni (pri cemu nisam bas 100% sigurna da je kantonalni budzet obveznik te isplate) i one se ne isplacuju sve odjednom, u isto vrijeme, zakljucak bi bio da se relevantnim nivoima vlasti u BiH isplati placati, a ne preduzimati sta treba da ne dodje do prekomjerne sporosti u sudjenju. A ujedno- to im je i fantastican "argument" da i osnovano ali i neosnovano kritikuju, pljuju po pravosudju- "eto, sudovi nista ne rade, a mi moramo da placamo..". No to je i druga i duga prica.
Primjera radi, dugo godina je vlast Turske mirno isplacivala pozamasne naknade temeljem presuda Suda u Strazburu u "PKK" predmetima (kolokvijalni naziv za predmete protv Turske, u kojima je ta vlast proganjala pripadnike Radnicke partije Kurdistana, konkretno Kurde) a i dalje nastavljala sa razlicitim oblicima progona Kurda (mahom članovi 3, 5 i 6 ECHR).
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#35 Re: Urgentno rjesavanje sudskog postupka

Post by JThomas »

ma sto posto. to je kap u moru za sve što prođe kroz budžete raznih nivoa. ali i da je 10 puta više - spram nekih suštinskih reformi i rezova to je smiješno. jer svim nivoima vlasti odgovara ovako.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17265
Joined: 31/03/2019 14:56

#36 Re: Urgentno rjesavanje sudskog postupka

Post by vjeshalica »

kuli1961 wrote: 23/10/2020 10:20
vjeshalica wrote: 23/10/2020 03:08
kuli1961 wrote: 22/10/2020 22:34

"Pokosio"-malo sutra. Za period 01.01.2017 -31.12.2020, sporost sudjenja je kostala Republiku Srpsku tačno 391.166,90 KM. Smijesna suma.
Izvor:
https://www.narodnaskupstinars.net/?q=l ... u-sjednicu

pa otvoriti zip fajl i u njemu Prijedlog zakona o zastiti prava na sudjenje u razumnom roku (word) u okviru tog dokumenta- Obrazloženje Prijedloga zakona, strana 12. -tabela
Inače, taj zakon je i usvojen- čista glupost, kao i do sada leglo se na rudu- Ustavni sud BiH se stavio u nedozvoljenu ulogu prikrivenog zakonodavca- eto, nece taj sud vise da odlučuje o povredama iz 6/1 ECHR- razumni rok sudjenja ( i neće- odbacuje apelacije, čuj neće, helouuu- odbija Ustavom BiH mu datu nadležnost) pa je uvalio entitetima da tu materiju sami "urede"...
alaj su je uredili, svaka im čast!
Ne znam za RS ali znam za KS da je dosta ljudi dobilo po 1000KM radi kilavog vodjenja spora. Sve tri apelacije po 1000KM dobila.
To je moguce, ne sporim. Medjutim, praksa US BiH je bila da se visina naknade po ovom osnovu odredjuje u rasponu od 150-300 KM za svaku godinu nerazumnog kašnjenja, u posljednje vrijeme- prije famozne Ap odluke, kojom su odbacili puno predmeta sa gore naznacenom "uputom" entitetima, dosudjivali su fiksno 1000 KM maksimalno. E sad, neka je 1000 gradjana u cijeloj BiH dobilo po tu hiljadarku kemona, to je 1 milion. A sumnjam da se radi o hiljadu gradjana (apelanata). Posto se te naknade iz razlicitih nivoa budzeta- drzavni, entitetski, kantonalni (pri cemu nisam bas 100% sigurna da je kantonalni budzet obveznik te isplate) i one se ne isplacuju sve odjednom, u isto vrijeme, zakljucak bi bio da se relevantnim nivoima vlasti u BiH isplati placati, a ne preduzimati sta treba da ne dodje do prekomjerne sporosti u sudjenju. A ujedno- to im je i fantastican "argument" da i osnovano ali i neosnovano kritikuju, pljuju po pravosudju- "eto, sudovi nista ne rade, a mi moramo da placamo..". No to je i druga i duga prica.
Primjera radi, dugo godina je vlast Turske mirno isplacivala pozamasne naknade temeljem presuda Suda u Strazburu u "PKK" predmetima (kolokvijalni naziv za predmete protv Turske, u kojima je ta vlast proganjala pripadnike Radnicke partije Kurdistana, konkretno Kurde) a i dalje nastavljala sa razlicitim oblicima progona Kurda (mahom članovi 3, 5 i 6 ECHR).
https://zurnal.info/novost/20509/zbog-s ... ona-maraka

120 ljudi je u Kantonu Sarajevo dobilo, i to je placeno iz Budzeta KS.
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#37 Re: Urgentno rjesavanje sudskog postupka

Post by kuli1961 »

Ok, vjerujem da je tako. 120 x 1000=120.000,00 KM u nekom vremenskom rasponu, vjerovatno duzem od jedne fiskalne godine. A ako je unutar jedne- pa vise potrose na djelimicno nepotrebnu reprezantaciju, nepotrebno koristenje sluzbenih vozila i sta sve ne...a imaju argument protiv pravosudja
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#38 Re: Urgentno rjesavanje sudskog postupka

Post by JThomas »

ma da je sto puta više - ne zarađuju ih svakako, a to je mali bol spram bola realnog poboljšavanja stvari.
Post Reply