Uredjaji za hladjenje

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

limited_space
Posts: 10
Joined: 11/02/2022 14:45

#1 Rashladjivaci zraka

Post by limited_space »

Pozdrav, nisam bas nasao puno o ovoj temi na forumu pa da otvorim novu.

Zanima me da li je neko imao iskustva sa rashladjivacima zraka - koliko su efikasni npr. da li mogu rashladiti prostoriju od 25 kvadrata i koliko trose?
Vox_liberi
Posts: 203
Joined: 25/01/2022 14:39

#2 Re: Rashladjivaci zraka

Post by Vox_liberi »

Image

Sigurno misliš na ovako nešto, vidio sam i ja po piku a čini se kao solidno rješenje. Da li je neko koristio pa da podijeli iskustvo
citroen xm
Posts: 18141
Joined: 17/04/2012 22:57

#3 Re: Rashladjivaci zraka

Post by citroen xm »

Bacanje para koliko god malo da košta.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15640
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#4 Re: Rashladjivaci zraka

Post by problemnatravunu »

Kupi najjeftiniji klima uređaj
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#5 Re: Rashladjivaci zraka

Post by _BataZiv_0809 »

Rovus Artic je li ko probao?
tindbe
Posts: 1358
Joined: 04/02/2020 20:46

#6 Re: Rashladjivaci zraka

Post by tindbe »

Imam jedan rashlađivač zraka, koji sam mislio koristiti.
Testirao par dana na temperaturama od 33 - 35 stepeni u jednoj osrednjoj sobi. U spremnik dodao vodu i led. Temperatura zraka u sobi spuštena za pišljiva 2-3 stepena max. Led se istopi i voda ugrije veoma brzo, pa je valja mijenjat jer tu već gubi efikasnost. Uređaj poprilično bučan, pa ga nije lijepo držati blizu sebe.
Sve u svemu, mislim da nisu vrijedni uzimanja.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#7 Re: Rashladjivaci zraka

Post by _BataZiv_0809 »

Ventilator je ok opcija sto jest jest
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#8 Re: Rashladjivaci zraka

Post by Sanjarko »

a prijenosni klima uredzaj? mi mislimo to uzet
Drug Clan
Posts: 744
Joined: 05/01/2020 20:32

#9 Re: Rashladjivaci zraka

Post by Drug Clan »

Skoro sam uzeo mobilnu klimu Vivax 12PT35AEF i stvarno hladi bas dobro :thumbup: To je ovaj model

https://www.vivax.com/hr/vivax-mobilni- ... -35kw.aspx
User avatar
mayab
Posts: 27192
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#10 Re: Rashladjivaci zraka

Post by mayab »

limited_space wrote: 07/06/2022 14:26 Pozdrav, nisam bas nasao puno o ovoj temi na forumu pa da otvorim novu.

Zanima me da li je neko imao iskustva sa rashladjivacima zraka - koliko su efikasni npr. da li mogu rashladiti prostoriju od 25 kvadrata i koliko trose?
Ti uređaji su relativno jeftini i mislim da je nerealno očekivati da će to zadovoljavajuće raditi posao daleko skupljih uređaja!

Dakle, dati neke "prave" pare za pravi učinak, nešto tipa najpovoljnijeg split klima uređaja , ili eventualno ono nešto prenosno, kao onaj gore Vivax
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#11 Re: Rashladjivaci zraka

Post by rovac13 »

Zar jos neko pada na ovakve prevare :)

Cinjenica je da je to obicni ventilator,,i to jako skup.
Cinjenica je da sw ti hladis ustvari na frizider a ne na ovo,jer frizider hladi vodu koju trpas u ovo.
Cinjenica je da ovo povecava vlaznost zraka sto je suprotno od klima uredjaja koji to radi kako treba izdvajajuci kondenz i izbacuje van.

Dovoljno razloga da ne padas na takve budalastine.
toska
Posts: 2990
Joined: 26/09/2016 14:08

#12 Re: Rashladjivaci zraka

Post by toska »

Ne bacajte novac prvenstveno privučeni marketinškim trikovima i nečijoj pohlepi!!!
limited_space wrote: 07/06/2022 14:26 ...
Zanima me da li je neko imao iskustva sa rashladjivacima zraka - koliko su efikasni npr. da li mogu rashladiti prostoriju od 25 kvadrata i koliko trose?
"rashlađivač zraka" može biti samo pravi klima uređaj, ovi uređaji to nisu i zato novi, sa samo zrnom istine, naziv.
cijena im nije mala, 100 do 300 KM
evo hrpa modela na prodaju sa hvalisavim objašnjenjem rada:
https://www.electronic-star.hr/Hladenje ... aci-zraka/
rovac13 wrote: 09/06/2022 20:44 Zar jos neko pada na ovakve prevare :)

Cinjenica je da je to obicni ventilator,,i to jako skup.
Cinjenica je da sw ti hladis ustvari na frizider a ne na ovo,jer frizider hladi vodu koju trpas u ovo.
Cinjenica je da ovo povecava vlaznost zraka sto je suprotno od klima uredjaja koji to radi kako treba izdvajajuci kondenz i izbacuje van.

Dovoljno razloga da ne padas na takve budalastine.
objasnio si dosta, još dodati da frižider koji hladi vodu ili pravi led troši dodatnu energiju i time zagrijava prostor oko sebe,
može se staviti i voda iz česme, ali učinak je tada još manji i u oba slučaja uređaj će stvarati ogromnu vlagu u prostoriji, a stepen hlađenja okoline praktično zanemariv.
Vox_liberi wrote: 07/06/2022 14:36 Image

Sigurno misliš na ovako nešto, vidio sam i ja po piku a čini se kao solidno rješenje. Da li je neko koristio pa da podijeli iskustvo
_BataZiv_0809 wrote: 07/06/2022 23:05 Rovus Artic je li ko probao?
za ove male važi isto kao već napisano iznad za veće, usput, strujni adapteri tih uređaja imaju max snagu od 7,5W, može vrtiti manji ventilator u računaru.
Sanjarko wrote: 08/06/2022 09:43 a prijenosni klima uredzaj? mi mislimo to uzet
to su već prave klime, a sve komponente su u jednom uređaju, mogu fino poslužiti u manje zahtjevnim uslovima kao npr. stanovi u stambenim zgradama.
preduslov je otvor za odvođenje toplog zraka i postojeći dimnjaci koji se uglavnom već nalaze u stanu su idealni, ko ih nema mora crijevo sa toplim zrakom nekako dovesti do polu-otvorenog prozora, time se dosta gubi,
noviji modeli više nemaju posudu za skupljanje kondeza već se isti raspršuje sa izbačenim zrakom, nema nikakvog održavanja.

mane mobilnih klima su velika buka u prostoriji i bitno smanjena efikasnost u odnosu na klime sa vanjskim kompresorom.
izbacivanjem stvarno velike količine (toplog) zraka iz stana neće nastati vakum, taj manjak zraka se mora nadomjestiti, a odakle drugo nego ulaskom s vana.
izbacujemo topli zrak, a uvlačimo još topliji ako su vanjske temp. velike.
zato su najefikasnije noću i prijepodne i bez obzira na sve ipak rade posao i mnogi će biti zadovoljni.
dobra stvar je i što zbog načina rada vrlo brzo izmjene sav zrak u prostoru, a što prave, split klime ne mogu.

prodaju se modeli u dvije snage 2,5 i 3,5 (navodno jer troše puno manje) kw, ne bi trebalo rizikovati sa ovom manjom jer je efikasnost već umanjenja (iznad opisano) i bolje malo dodati za jači model.
takođe ima opcija sa ili bez grijanja, možda i tu malo doplatiti jer zimi grije jeftinije od klasičnih grijalica.
ima u ponudi i inverter ili on/off tip rada, inverter je bolji radi buke (ne tokom čitavog rada) i trajnosti uređaja, ali to košta i svako zna svoje.

jedino pravo i trajno rješenje su ipak klasične klime sa vanjskom i unutrašnjom jedinicom, a ni cijene nisu više bauk.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#13 Re: Rashladjivaci zraka

Post by Sanjarko »

+1 @toska mi mislili nju uzet jer nemozemo pravu ugradit, znaci ni ona nemoze bas, steta
toska
Posts: 2990
Joined: 26/09/2016 14:08

#14 Re: Rashladjivaci zraka

Post by toska »

Sanjarko wrote: 10/06/2022 09:50 +1 @toska mi mislili nju uzet jer nemozemo pravu ugradit, znaci ni ona nemoze bas, steta
- zašto ne možete ugraditi split klimu, sa vanjskom jedinicom?

- za pokretnu nemate dimnjak? nije baš nemoguće iskoristiti prozor ako bi odgovaralo da i klima stoji odmah do njega.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#15 Re: Rashladjivaci zraka

Post by Sanjarko »

toska wrote: 10/06/2022 13:26
Sanjarko wrote: 10/06/2022 09:50 +1 @toska mi mislili nju uzet jer nemozemo pravu ugradit, znaci ni ona nemoze bas, steta
- zašto ne možete ugraditi split klimu, sa vanjskom jedinicom?

- za pokretnu nemate dimnjak? nije baš nemoguće iskoristiti prozor ako bi odgovaralo da i klima stoji odmah do njega.
mal prostor itd, imamo razlog sto nemoze, a i ove pokretne klime skupe su izgleda, nista od ovoga znaci, hvala na pojasnjenju
Drug Clan
Posts: 744
Joined: 05/01/2020 20:32

#16 Re: Rashladjivaci zraka

Post by Drug Clan »

toska wrote: 10/06/2022 13:26
Sanjarko wrote: 10/06/2022 09:50 +1 @toska mi mislili nju uzet jer nemozemo pravu ugradit, znaci ni ona nemoze bas, steta
- zašto ne možete ugraditi split klimu, sa vanjskom jedinicom?

- za pokretnu nemate dimnjak? nije baš nemoguće iskoristiti prozor ako bi odgovaralo da i klima stoji odmah do njega.
TROTEC AirLock 100 zatvarač za vrata (60 KM)
https://www.olx.ba/r/43929265/272175

Ovo izgleda kao dobro rjesenje za odvod toplog zraka kroz prozor :)
User avatar
dzeko1
Posts: 812
Joined: 18/09/2012 13:55

#17 Re: Rashladjivaci zraka

Post by dzeko1 »

Koje je najbolje rješenje za rashladiti prostoriju, do 150-200 km?
User avatar
dzeko1
Posts: 812
Joined: 18/09/2012 13:55

#18 Uredjaji za hladjenje

Post by dzeko1 »

Pozdravljam. Zivim u stanu, u zgradi koja je iz Austro-ugarskog perioda, sva od betona, ovih dana je nesnosna vrucina, 32 stepena, iako je sve tokom dana zamraceno. Obzirom da sam podstanar, klasicni klima uredjaj ne dolazi u obzir. Ima li neko jeftinije rjesenje, do 150-200 km, da rashladi bar 3-4 stepena, ako ne moze vise. Citao sam da ovi rashladjivaci zraka su tezi shit, pa razmisljam o nekom kvalitetnijem ventilatoru, gledao sam i da imaju oni neki na vodu, pa ako ima neko prijedlog nekog uredjaja? Svako dobro.
epik
Posts: 1492
Joined: 10/05/2011 14:15

#19 Re: Uredjaji za hladjenje

Post by epik »

To na vodu nije rijesenje... Ali moze mobilna klima prava.... A moze mobilna klima u koju se ubacuje led... Tu je potrosnja ventilatora smjesna, ali naravno led treba napraviti...
User avatar
dzeko1
Posts: 812
Joined: 18/09/2012 13:55

#20 Re: Uredjaji za hladjenje

Post by dzeko1 »

Ne bih uzimao mobilnu klimu, treba ti min. 500-600km, a imas ono crijevo koje treba staviti kroz prozor, ili dimnjak eventualno,kad budem imao uslove ugraditi cu pravu, sa vanjskom jedinicom, sad radije bih uzeo neki ventilator bolji, ne mora biti na vodu, sta god, samo da malo osvjezi prostor. A koliko vidim, ovi na 'vodu', mogu raditi i kao klasicni ventovi. Citao na temi uredjaji za rashladjivanje zraka, da kazu da su te mobilne klime u koje se ubacuje led tesko smece, to me je odvratilo, a bila mi je jedna od opcija.
AtillaS
Posts: 2140
Joined: 27/08/2021 18:55

#21 Re: Uredjaji za hladjenje

Post by AtillaS »

Uzmi ventilator, za tri mjeseca će ti ionako trebati grijanje.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40844
Joined: 29/06/2011 23:39

#22 Re: Uredjaji za hladjenje

Post by dječak sa šibicama »

Po mom misljenju, klima uredjaj u Sarajevu, ako si u Sarajevu, suvisan je izdatak ako ces je koristiti samo za hladjenje. Ako se sa njom planira i grijanje, onda ok.

U Sarajevu su tropske vrucine ovih dana, ali realno klimu za hladjenje u Sarajevu trebas imati za maksimalno 3 mjeseca upotrebe, i to kad je juni ovako vreo a vrlo cesto nije i samo su juli i avgust vreli, uz nesto malo pocetak septembra.
Mozda se klima mijenja i uskoro i maj bude vreo sa +40 temperaturom ali do tada, klima sa svojom cijenom nije bas nuznost. Moze se prezivjeti i sa ventilatorom. Uzmes flasu od kisele vode 1,5 litara, napunis vodom zaledis u zamrzivacu i stavis ispred ventilatora. Rashladice tih 4-5 stepeni da se prezivi.
User avatar
Radar71
Posts: 7293
Joined: 21/07/2010 15:43

#23 Re: Rashladjivaci zraka

Post by Radar71 »

Drug Clan wrote: 08/06/2022 22:57 Skoro sam uzeo mobilnu klimu Vivax 12PT35AEF i stvarno hladi bas dobro :thumbup: To je ovaj model

https://www.vivax.com/hr/vivax-mobilni- ... -35kw.aspx
gdje si kupio?
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#24 Re: Rashladjivaci zraka

Post by rovac13 »

dzeko1 wrote: 03/07/2022 19:12 Koje je najbolje rješenje za rashladiti prostoriju, do 150-200 km?
Za te pare nemas nista sto se moze nazvat rjesenje :)

Raahlasjivaci na hladnu vodu su prevare.
Mozes isto tako stavljat smrznute flase vode ispred ventilatora i to je to ista stvar.

Mobilne klime su skuplje ali zbog principa rada ni one nisu rjesenje,trosice 5 ili 10 puta vise od split klime,i nikad prostor nece bit ugodan kao sa split..

Vecina nas je krenula od ventilatora,pa trazili dalje,pa rashladjivac,pa mobilna .....i na kraju opet uzmes pravu klimu i rijesis problem.

Jedino sta sam pogrijesio,sto nisam odma nabavio pravu,ovako dzaba se mucio i dzaba bacao pare na gluposti :)
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#25 Re: Rashladjivaci zraka

Post by rovac13 »

Drug Clan wrote: 12/06/2022 23:15 TROTEC AirLock 100 zatvarač za vrata (60 KM)
https://www.olx.ba/r/43929265/272175

Ovo izgleda kao dobro rjesenje za odvod toplog zraka kroz prozor :)
Ako ukljucimo zdrav razum onda njihova reklama nema smisla :)

Kazu stavis cijev koja bi bila kao na knap i kao ne moze vanjski zrak ulazit unutra pa je efikasnija :)

Kad bi kuca tako dihtala da ta klima samo izbacuje zrak van,a novi zrak ne ulazi,onda bi u kuci nastao vakuum,i ti nebi mogao disati vise :)

Sav zrak koji ta klima uzbaci van kroz tu cijev......uci ce novi zrak u kucu spolja,a vani 30 i preko :) ......kolko god ti zatvorio zrak ce uci,kroz kljucaonicu,ispod vrata,dichtunga,kroz dimnjak,naci ce rupu negdje.......ako ne udje zrak spolja nema ni tebe vise :)

Mobilne klime rade prividno dobro.
Kontas super,puse hladno.
Kad nabavis pravu skontas kolko si struje uzalud bacio,i da je sav princip rada tog uredjaja nakaradan.To je uredjaj samo ako moras, nemas drugog nacina,pa da se prezivi.
Post Reply