Uređenje interijera

User avatar
Irm@
Posts: 4188
Joined: 26/11/2005 00:44
Location: tramvaj

#51 Re: Uređenje interijera

Post by Irm@ »

BarbaDue wrote:Jeste li vi farbali cijevi od grijanja, pogotovo na ovim spojevima?

Image
kod nas su na vikendici majstori to farbali kad su krečili. Dva puta bojom pa lakom.
Kad se osušilo ovi dijelovi na spojevima su poplavili, tj oksidirali. Majstori su se vratili i ponovo prefarbali sad je sve bijelo.
Boja je posebna ta za radijatore i cijevi (ne znam koja marka) ali vidjet ćemo kako će se ponašati u sezoni grijanja.
Oni su farbali sa malim valjkom i četkom, mislim da je sa sprejem to malo nezgrapno.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63353
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#52 Re: Uređenje interijera

Post by BarbaDue »

Ja još ništa nisam farbao, a najradije bi ovo stavio u neke kanalice.
Hakiz
Posts: 40404
Joined: 30/07/2015 20:01

#53 Re: Uređenje interijera

Post by Hakiz »

Irm@ wrote:
BarbaDue wrote:Jeste li vi farbali cijevi od grijanja, pogotovo na ovim spojevima?

Image
kod nas su na vikendici majstori to farbali kad su krečili. Dva puta bojom pa lakom.
Kad se osušilo ovi dijelovi na spojevima su poplavili, tj oksidirali. Majstori su se vratili i ponovo prefarbali sad je sve bijelo.
Boja je posebna ta za radijatore i cijevi (ne znam koja marka) ali vidjet ćemo kako će se ponašati u sezoni grijanja.
Oni su farbali sa malim valjkom i četkom, mislim da je sa sprejem to malo nezgrapno.
Pa, ako sprejem farbaš, i pršćeš boju na cijevi sa oko 25 cm udaljenosti od cijevi, to znači da će prostor na koji će prskati boja po zidu iza cijevi biti barem 50x50 cm ako ne i veći. Znači na zid moraš staviti neku zaštitu recimo 1x1 m da zaštitiš zid. Onda kada treba farbati cijevi odozdo i odozgo, sprej može neće raditi zbog toga što ga moraš nageti, a sprej treba držati što uspravnije da bi dobro radio. I kada sve to i uspiješ, kako sprejem farbati onaj dio cijevi koji je uz zid? Opet se mora koristiti mali valjak ili četka.

Onda, sa sprejem bi se obavezno trebala koristiti maska, jer boja iz spreja ipak prskanjem dođe do usta i nosa (kao i očiju), a ne bi je trebalo unositi u sebe. Sa četkom i valjkom se bez maske udišu isparenja boje, ali sa sprejem se može i sama boja unijeti u organizam ako se ne koristi maska pa čak i zaštitne naočale. Rukavice, naravno, nositi bez obzira na to čime se farba.

Moje iskustvo je da je za ovakve stvari mali valjak i četka bolji način od spreja.
Hakiz
Posts: 40404
Joined: 30/07/2015 20:01

#54 Re: Uređenje interijera

Post by Hakiz »

U vezi sa onom pričom o bušilicama za bušenje rupa da se objese slike na zid. U OBI-ju je sniženje cijene CMI električnog čekića, košta 80 KM (sniženje sa 120 KM) verzija od 800 W (verzija od 1.500W košta 170 KM). To je super cijena za takvu bušilicu, za manje radove u betonu, probušiti poneku rupu za sliku, za utičnicu, pa i malo pločica skinuti. Nije baš za neko štemanje zidova, ali za taj novac i za povremene male radove, može proći.

Ko pomisli da kupi, mora paziti da u tu mašinu ne idu boreri (ni oni za beton) kao u udarnu bušilicu. Mora biti borer sa oznakom SDS PLUS (SDS +)

Dakle ovakvi: https://images.ffx.co.uk/tools/MIL23070 ... scale=both

NE ovakvi: https://tools.cromwell.co.uk/images/854 ... ll_bit.jpg

Ja ipak čekam da skupim za jaču varijantu :)
illbill
Posts: 261
Joined: 09/01/2014 07:56

#55 Re: Uređenje interijera

Post by illbill »

Ljud trebam pomoc i savjete

Trebam kompletno renovirati stan , od stolarije do prozora , namjestaj , kuhinaja itd..ono klasika pretvaram stan od mame u svoj dom gdje cu za zenom zivjeti pa se mjenj sve.

Od cega poceti , ja sam mislio prvo promjeniti stolariju pa nakon toga u jednoj sobi uraditi parket a ostale parkete prelakirati i ispeglati malo (jer su u dobrom stanju generalno) i nakon toga krenuti namjestaj ubacivati , za pocetak bi spavacu i dnevnu sobu , a malo kasnije kuhinju i kupatilo

Da li je ovo pametno ili trebam drugaciji krenuti..mozda prvo parkete pa stolariju ili ..?
savjeti su dobro dosli :)
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#56 Re: Uređenje interijera

Post by zijancer »

:) pitaj ženu

opširnije rečeno: prvo prozori, pa mokri radovi, a tek na kraju preostali suhi radovi
Nestea31
Posts: 58
Joined: 21/01/2012 10:57

#57 Re: Uređenje interijera

Post by Nestea31 »

Taze iz renoviranja :)
ako imaš novca da odmah uradiš sve onda nemoj ostavljati za kasnije nešto.
Ako je ovo što si nabrojao prvo uradi kupatilo, ono će ti odnijeti najviše novca i vremena, onda stolariju, kuhinju, a na kraju parkete. Bilo bi uzaludno ako parkete uradiš prije svih radova, jer ma koliko oni bili kvalitetni mogu se uništiti materijalom koji ugrađuješ ili namještajem kojeg "vucaš tamo-vamo". Kada uradiš parkete, to znači da čim ti se osuši lak unosiš stvari i useljavaš.
S tim da ne znam kakve radove planiraš u kuhinji, hoće li biti skidanja pločica, lijepljenja novih, ili samo mijenjanje kuhinjskih elemenata.
Možda malo više podataka šta konkretno radiš po stanu pa da ti neko stručniji da svoje mišljenje.

Gore navedeno je rečeno iz iskustva žene i njenog čišćenja:)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#58 Re: Uređenje interijera

Post by moonca »

:-D
E , kad' si taze -koliko otprilike treba novaca za dvosoban stan 54m2.
Kao i vremenski period.

Hvala :D
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#59 Re: Uređenje interijera

Post by zijancer »

ako plocice u kupatilu i kuhinji ne otpadaju, niti imaju namjeru, ne diraj ih!! :-)
stare plocice su kvalitetnije od novih (a posto je mamin stan, znas kako je cistila)
ako ima viska elemenata u kuhinji, to mozes baciti,a ostalo samo dobro ocisti

eksli, daj slike kupatila i kuhinje :-D
illbill
Posts: 261
Joined: 09/01/2014 07:56

#60 Re: Uređenje interijera

Post by illbill »

Nestea31 wrote:Taze iz renoviranja :)
ako imaš novca da odmah uradiš sve onda nemoj ostavljati za kasnije nešto.
Ako je ovo što si nabrojao prvo uradi kupatilo, ono će ti odnijeti najviše novca i vremena, onda stolariju, kuhinju, a na kraju parkete. Bilo bi uzaludno ako parkete uradiš prije svih radova, jer ma koliko oni bili kvalitetni mogu se uništiti materijalom koji ugrađuješ ili namještajem kojeg "vucaš tamo-vamo". Kada uradiš parkete, to znači da čim ti se osuši lak unosiš stvari i useljavaš.
S tim da ne znam kakve radove planiraš u kuhinji, hoće li biti skidanja pločica, lijepljenja novih, ili samo mijenjanje kuhinjskih elemenata.
Možda malo više podataka šta konkretno radiš po stanu pa da ti neko stručniji da svoje mišljenje.

Gore navedeno je rečeno iz iskustva žene i njenog čišćenja:)
Kupatilo na zalost ostavljam za kasnije , jer planiram kupatilo prosiriti na balkon a za to treba fina cifra :)

Kuhinju mjjenjam kompletno novu , tako da se dvoumim da li neke tapete staviti iza ili ono malo pokriti sa neki plocicama :)
Plan je neki ovim redom:

-stolarija i pvc i te stvari
-krecenje kompletno i tapete itd
-kuhinja
-parketi
I onda namjestaj ubacivati
Nestea31
Posts: 58
Joined: 21/01/2012 10:57

#61 Re: Uređenje interijera

Post by Nestea31 »

moonca wrote::-D
E , kad' si taze -koliko otprilike treba novaca za dvosoban stan 54m2.
Kao i vremenski period.

Hvala :D
Ovisno sta se radi i koliko majstori uzmu. Muz i ja smo svojim radom: skinuli sa zidova (dvije sobe, manji hodnik i kuhinja) stari rofiks, podigli stari brodski pod iz soba hodnika i kuhinje, oslajfali stolariju, prelakirali je, okrecili zidove, popunili fuge na plafonskim stiroporima ( oni ukrasni stiropori), postavili bambusov parket.

Majstori: nanijeli novi rofiks, ugradili nova ulazna vrata, izlili estrih, postavili plocice podne u kuhinji i hodniku, napravili i postavili novu kuhinju.

Troskovi gore ugradenog, uz kupovinu novog ugaonog dijela, roletni, i jos nekih stvari je bio oko 20.000 uz kompletne ugradbene elemente u kuhinji.
S tim da ovdje nije renovirano kupatilo,

A vremenski rok je bio oko 3 mjeseca, s tim da zadesilo nas majski snijeg i losi nepovoljni uslovi. Ovo s obzirom da je vlaga i hladnoca uticala na susenje estriha ( povodili smo se 1cm estriha za 1 sedmicu susenja) koji je bio podloga za parket.
Last edited by Nestea31 on 01/09/2017 18:14, edited 1 time in total.
Nestea31
Posts: 58
Joined: 21/01/2012 10:57

#62 Re: Uređenje interijera

Post by Nestea31 »

illbill wrote:
Kuhinju mjjenjam kompletno novu , tako da se dvoumim da li neke tapete staviti iza ili ono malo pokriti sa neki plocicama :)
Izvini zaboravih napomenuti. Ja sam kod sebe ostavila zidne plocice, s obzirom da mi je bilo mnogo novca ulagati za nesto sto se nece vidjeti iza kuhinje. Tako da sam u onom dijelu izmedu donjeg i gornjeg dijela kuhinje stavila crveno staklo debelo koje je sakrilo stare zelene plocice.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#63 Re: Uređenje interijera

Post by moonca »

Hvala puno.
Ako dodamo kupatilo i recimo nove prozore moglo bi biti oko 30 000KM.

:-)
Neki me ubjedjuju da je oko 15 000KM dovoljno za zatezanje stana.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#64 Re: Uređenje interijera

Post by moonca »

Nestea31 wrote:
illbill wrote:
Kuhinju mjjenjam kompletno novu , tako da se dvoumim da li neke tapete staviti iza ili ono malo pokriti sa neki plocicama :)
Izvini zaboravih napomenuti. Ja sam kod sebe ostavila zidne plocice, s obzirom da mi je bilo mnogo novca ulagati za nesto sto se nece vidjeti iza kuhinje. Tako da sam u onom dijelu izmedu donjeg i gornjeg dijela kuhinje stavila crveno staklo debelo koje je sakrilo stare zelene plocice.
Hm , vjerujem da to lijepo izgleda. Postavi sliku
Nestea31
Posts: 58
Joined: 21/01/2012 10:57

#65 Re: Uređenje interijera

Post by Nestea31 »

.....
Last edited by Nestea31 on 03/11/2017 10:11, edited 1 time in total.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#66 Re: Uređenje interijera

Post by moonca »

:thumbup:

Lijepo izgleda. Negdje sam vidjela zelenu boju ,takodje :thumbup:

Samo sink je jako mal , po meni nefunkcionalan. Ja bih u kuhinju kadicu ugeadila , tolika je to pomoc pri pranju sudja ili pripremem za masinu.

Jel'ovo tvoja ili model iz prodavnice?
Nestea31
Posts: 58
Joined: 21/01/2012 10:57

#67 Re: Uređenje interijera

Post by Nestea31 »

Meni nije trebala veca sudopera, po mom dosadasnjom iskustvu, jer vise koristim masinu za sude nego sto perem sude u koritu. I prethodna je imala isti promjer, pa nisam imala zelju za zauzimanjem vise prostora kako na radnom stolu, tako i ispod ( u unutrasnjosti ispod sudopere).
Imala sam neke ideje oko korita, ali nije isto bilo u crnoj boji i ne bi mi se uklapalo u sliku kuhinje kakvu bih voljela ( sudopera je kupljena namjenski za ovu crnu kuhinju).
Moj problem je bila mala prostorno kuhinja, i nemogucnost da manipulisem elementima,strujom, vodom, svjetlosti...
Ovo je nama najbolje i najfunkcionalnije sto smo mogli skontati.
Vjerovatno bi neko imao drugacije ideje i zelje, ali nama je ovo to sto nam treba:)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#68 Re: Uređenje interijera

Post by moonca »

Ok , znaci ispobano.
No , meni je veliki problem povrsina oko sporeta. Ne bi mi odgovaralo kako si ti zamislila, pogotovo desna strana uz plakar, kao i lijeva gdje bi mi trebala povsina sa pripremljenim namirnicama i sudjem.
Ima li napa iznad sporeta?
illbill
Posts: 261
Joined: 09/01/2014 07:56

#69 Re: Uređenje interijera

Post by illbill »

kuhinja izgleda premocno , jos ja obozavam crnu boju..predobro izgleda bas
Nestea31
Posts: 58
Joined: 21/01/2012 10:57

#70 Re: Uređenje interijera

Post by Nestea31 »

Ja sam bila zamislila sva tri puta razlicite ideje, ali uz ogranicenja koja svaka kuhinja ima, a sto sam pobrojala postoji i problem dimenzija elemenata, kako nekih standarda kuhinje, tako i standarda elemenata(ploce, rerne, nape, masine za sude...). Tako da nase ideje su dobre kad imamo dovoljno kvadrata u kuhinji, pa se moze ugraditi sve-svugdje. Ali uz ogranicenja kvadrature i rasporeda zidova, vode, struje u stanu to je prilicno tesko.
I da napa je iznad el.ploce ali je u boji kuhinje i elemenata pa se ne vidi :)
Nestea31
Posts: 58
Joined: 21/01/2012 10:57

#71 Re: Uređenje interijera

Post by Nestea31 »

illbill wrote:kuhinja izgleda premocno , jos ja obozavam crnu boju..predobro izgleda bas

Hvala:)
I muz i ja smo ljubitelji crne i uopste tamnijih nijansi tako da eto pokusali smo u kuhinji to u kompletu realizovati i nismo se pokajali ( za sada) :)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#72 Re: Uređenje interijera

Post by moonca »

Nestea31 wrote:Ja sam bila zamislila sva tri puta razlicite ideje, ali uz ogranicenja koja svaka kuhinja ima, a sto sam pobrojala postoji i problem dimenzija elemenata, kako nekih standarda kuhinje, tako i standarda elemenata(ploce, rerne, nape, masine za sude...). Tako da nase ideje su dobre kad imamo dovoljno kvadrata u kuhinji, pa se moze ugraditi sve-svugdje. Ali uz ogranicenja kvadrature i rasporeda zidova, vode, struje u stanu to je prilicno tesko.
I da napa je iznad el.ploce ali je u boji kuhinje i elemenata pa se ne vidi :)
Tacno zelje su jedno mogucnosti drugo.Lijepa , elegantna i :-) drzis je jako uredno.
Izgleda da je stan sa 'visokim'plafonima?
Nestea31
Posts: 58
Joined: 21/01/2012 10:57

#73 Re: Uređenje interijera

Post by Nestea31 »

Hvala :)
Lahko je drzati urednim kad nas je troje i kad svi pazimo da nema mnogo posla za ostale :).
Red, rad i disciplina radi lakse dolazenja do vise slobodnog zajednickog vremena ( cega je danas hronicni nedostatak).
Nisu visoki plafoni, mozda je takav dojam ostavila slika. A u pitanje je nadogradnja,
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#74 Re: Uređenje interijera

Post by Maraschino »

:-) :-)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#75 Re: Uređenje interijera

Post by moonca »

Maraschino wrote::-) :-)
:-D --Sta ti znaci :-) :-) ?
Post Reply