Ured za zalbu FBiH

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

nepoznati988
Posts: 481
Joined: 20/11/2018 09:27

#26 Re: Ured za zalbu FBiH

Post by nepoznati988 »

JThomas wrote:ne znam, napisao sam da nisam ja imao. a nisi ti ni ranije imao nimalo šansi. jer šta biva i kad dobiješ upravni spor. dok ga dobiješ na kantonalnom sudu u sarajevu, neko već radi pet godina na tom mjestu. i ne može sve i kad bi htjeli dobiti otkaz bez razloga za otkaz. a sistematizacija popunjena.
kako ne moze ako sud ponisti rjesenje?
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#27 Re: Ured za zalbu FBiH

Post by high_volume »

JThomas wrote:ne znam, napisao sam da nisam ja imao. a nisi ti ni ranije imao nimalo šansi. jer šta biva i kad dobiješ upravni spor. dok ga dobiješ na kantonalnom sudu u sarajevu, neko već radi pet godina na tom mjestu. i ne može sve i kad bi htjeli dobiti otkaz bez razloga za otkaz. a sistematizacija popunjena.
Šta i ko treba učiniti da sudije Kantonalnog suda ubrzaju rješavanje upravnih sporova. Mnoge rješava sudija pojedinac, što može uraditi za pola sata, nakon dospijeća potrebne dokumentacije.
Koliku moć i mogućnost da ubrza predmete ima predsjednica suda?
Da li može VSTV?
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#28 Re: Ured za zalbu FBiH

Post by JThomas »

ali neće on poništiti rješenje o prijemu, mada, teoretski, ima i tu opciju. poništiće (ako uvaži tužbu u upravnom sporu) pobijano konačno rješenje, a to je ono drugostepeno kojim je odbijena žalba. i neće zaista dobiti posao onaj ko nije dogovoren da dobije. tako posloženo. privid pravne zaštite.
Murphy90
Posts: 32
Joined: 16/10/2017 13:04

#29 Re: Ured za zalbu FBiH

Post by Murphy90 »

ali neće on poništiti rješenje o prijemu, mada, teoretski, ima i tu opciju. poništiće (ako uvaži tužbu u upravnom sporu) pobijano konačno rješenje, a to je ono drugostepeno kojim je odbijena žalba. i neće zaista dobiti posao onaj ko nije dogovoren da dobije. tako posloženo. privid pravne zaštite.
Mogu li u upravnom sporu pred kantonalnim sudom postaviti alternativni zahtjev, u smislu da sud ponisti zakljucak odbora za zalbe i nalozi istom da odluci po zalbi ili da sud odluci o zalbi i ponisti rjesenje o prijemu kandidata.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#30 Re: Ured za zalbu FBiH

Post by JThomas »

imaju u zakonu i opcije da sam riješi spor, i da poništi i prvostepeno rješenje. samo što to neće uraditi.

ako ti je to baš jedini san, kreni od nekog opštinskog odbora.
chi13
Posts: 5
Joined: 15/08/2013 14:15

#31 Re: Ured za zalbu FBiH

Post by chi13 »

Zdravo,mene zanima da li je neko na sudu bio i uspio da se rjesenje ponisti? Takodjer mi je Odbor za zalbe odgovorio na zalbu da nije nadlezan,sto po meni znaci da svaka zalba koja je primljena nakon sto im je Pravilnik stavljen van snage ce biti odbijena.... Nemamo osnovno ljudsko pravo,pravo na zalbu,a lijepo nam u Obavijesti kao pravni lijek navedena zalba Odboru. Kod mene je slucaj da je primljen zadnji kandidat s liste,gledala se nacionalnost...a kandidat ima jednu godinu iskustva kao volonter,a konkursom se trazio radni staz. Ne znam da li imam osnova da idem na sud?
User avatar
purgatorio
Posts: 1064
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#32 Re: Ured za zalbu FBiH

Post by purgatorio »

chi13 wrote:Zdravo,mene zanima da li je neko na sudu bio i uspio da se rjesenje ponisti? Takodjer mi je Odbor za zalbe odgovorio na zalbu da nije nadlezan,sto po meni znaci da svaka zalba koja je primljena nakon sto im je Pravilnik stavljen van snage ce biti odbijena.... Nemamo osnovno ljudsko pravo,pravo na zalbu,a lijepo nam u Obavijesti kao pravni lijek navedena zalba Odboru. Kod mene je slucaj da je primljen zadnji kandidat s liste,gledala se nacionalnost...a kandidat ima jednu godinu iskustva kao volonter,a konkursom se trazio radni staz. Ne znam da li imam osnova da idem na sud?
Oni odbijaju sve zbog nenadležnosti. Probaj uputiti dopis Federalnom ministarstvu pravde ili upravnom inspektoru.
chi13
Posts: 5
Joined: 15/08/2013 14:15

#33 Re: Ured za zalbu FBiH

Post by chi13 »

Bila sam u upravnom inpektoratu i u uredu za ljudska prava. Nazalost, niko nista ne moze uciniti...samo mogu ici na sud i da tako pokusam ostvariti svoja prava...
User avatar
purgatorio
Posts: 1064
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#34 Re: Ured za zalbu FBiH

Post by purgatorio »

Murphy90 wrote:
ali neće on poništiti rješenje o prijemu, mada, teoretski, ima i tu opciju. poništiće (ako uvaži tužbu u upravnom sporu) pobijano konačno rješenje, a to je ono drugostepeno kojim je odbijena žalba. i neće zaista dobiti posao onaj ko nije dogovoren da dobije. tako posloženo. privid pravne zaštite.
Mogu li u upravnom sporu pred kantonalnim sudom postaviti alternativni zahtjev, u smislu da sud ponisti zakljucak odbora za zalbe i nalozi istom da odluci po zalbi ili da sud odluci o zalbi i ponisti rjesenje o prijemu kandidata.
Gdje se može naći presuda Vrhovnog suda FBiH broj 27 0 Rs 018807 14 Rev od 26.09.2017. godine? Valjda je tu zauzet stav na koji se Ured vadi i proglašava se nenadležnim.
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#35 Re: Ured za zalbu FBiH

Post by kuli1961 »

purgatorio wrote:
Murphy90 wrote:
ali neće on poništiti rješenje o prijemu, mada, teoretski, ima i tu opciju. poništiće (ako uvaži tužbu u upravnom sporu) pobijano konačno rješenje, a to je ono drugostepeno kojim je odbijena žalba. i neće zaista dobiti posao onaj ko nije dogovoren da dobije. tako posloženo. privid pravne zaštite.
Mogu li u upravnom sporu pred kantonalnim sudom postaviti alternativni zahtjev, u smislu da sud ponisti zakljucak odbora za zalbe i nalozi istom da odluci po zalbi ili da sud odluci o zalbi i ponisti rjesenje o prijemu kandidata.
Gdje se može naći presuda Vrhovnog suda FBiH broj 27 0 Rs 018807 14 Rev od 26.09.2017. godine? Valjda je tu zauzet stav na koji se Ured vadi i proglašava se nenadležnim.
Javi mi se na PP, ostavi mi mail, pokusacu je dobiti u ponedjeljak, ne obecavam da cu uspjeti, ali cu se potruditi, OK?
Koliko vidim, nema je u praksi CSD-a
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#36 Re: Ured za zalbu FBiH

Post by Euphoria »

Na koji nacin se moze dobiti informacija od Ureda za zalbe da li postoji zalba na rijesenje o prijemu?
Telefonom ne moze,osim ako znate ime kandidata koji se zalio :-)
Dadoooo
Posts: 96
Joined: 16/04/2013 00:37

#37 Re: Ured za zalbu FBiH

Post by Dadoooo »

Da li ima neka preporuka za dobrog advokata iz oblasti radnog prava da bi sastavio zalbu i poslao na adresu odbora za zalbe?
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#38 Re: Ured za zalbu FBiH

Post by Euphoria »

Sta kada Odbor donese rjesenje da je zalba osnovana? Koja je dalja procedura?
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#39 Re: Ured za zalbu FBiH

Post by kuli1961 »

Euphoria wrote: 27/12/2022 06:58 Sta kada Odbor donese rjesenje da je zalba osnovana? Koja je dalja procedura?
Ukoliko je žalba usvojena, tj ako je osnovana, Izreka/dispozitiv rješenja bi trebalo da sadrži odluku o "sudbini" akta koji se osporava.
Moguća su dva oblika:
1. žalba se uvažava i osporeni akt (npr. rješenje/odluka o izboru lica XY) se poništava i predmet vraća "nižestepenom" organu na ponovnu odluku Najčešći slučaj)-vidi clan 239 ZUP F BIH, ili
2. žalba se uvažava i osporeni akt poništava i rješava tako da se lice AB bira na mjesto...- vrlo rijetko, vidi clan 240 ZUP F BiH
U izreci/dispozitivu konkretnog rješenja Odbora bi trebalo da piše šta dalje, sa uputama koje se daju u obrazloženju, a zavisno od vrste povrede koju je Odbor utvrdio da je pocinjena- materijalnopravna ili procesna, ili oboje.
Ako se radi o vraćanju na ponovni postupak, taj "niži" organ je dužan da donese novo rješenje u roku od 15 dana- vidi clan 239/2 ZUP.
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#40 Re: Ured za zalbu FBiH

Post by Euphoria »

kuli1961 wrote: 27/12/2022 10:44
Euphoria wrote: 27/12/2022 06:58 Sta kada Odbor donese rjesenje da je zalba osnovana? Koja je dalja procedura?
Ukoliko je žalba usvojena, tj ako je osnovana, Izreka/dispozitiv rješenja bi trebalo da sadrži odluku o "sudbini" akta koji se osporava.
Moguća su dva oblika:
1. žalba se uvažava i osporeni akt (npr. rješenje/odluka o izboru lica XY) se poništava i predmet vraća "nižestepenom" organu na ponovnu odluku Najčešći slučaj)-vidi clan 239 ZUP F BIH, ili
2. žalba se uvažava i osporeni akt poništava i rješava tako da se lice AB bira na mjesto...- vrlo rijetko, vidi clan 240 ZUP F BiH
U izreci/dispozitivu konkretnog rješenja Odbora bi trebalo da piše šta dalje, sa uputama koje se daju u obrazloženju, a zavisno od vrste povrede koju je Odbor utvrdio da je pocinjena- materijalnopravna ili procesna, ili oboje.
Ako se radi o vraćanju na ponovni postupak, taj "niži" organ je dužan da donese novo rješenje u roku od 15 dana- vidi clan 239/2 ZUP.
Radi se o ponistenju konkursa. Nalozeno je da se nastavi konkursna procedura. Bio je samo jedan uspjesan kandidat na listi.
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#41 Re: Ured za zalbu FBiH

Post by kuli1961 »

Eto, sam/a si dao/la odgovor na pitanje sta dalje. Ako je nalozeno da se nastavi, uradice se sto nije uradjeno i odluciti o izboru. Ako je nalozeno ponavljanje, ponovice se sve ili dio postupka za koji je utvrdjeno da je nezakonito sproveden.
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#42 Re: Ured za zalbu FBiH

Post by Euphoria »

kuli1961 wrote: 28/12/2022 23:08 Eto, sam/a si dao/la odgovor na pitanje sta dalje. Ako je nalozeno da se nastavi, uradice se sto nije uradjeno i odluciti o izboru. Ako je nalozeno ponavljanje, ponovice se sve ili dio postupka za koji je utvrdjeno da je nezakonito sproveden.
Pretpostavljam da se treba ponovo dostaviti lista uspjesnih kandidata na kojij je samo jedan kandidat i on se zaposliti. Da li imaju neki rokovi u kojima se treba to izvrsiti?
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#43 Re: Ured za zalbu FBiH

Post by Euphoria »

Sad vidim da u skladu sa clanom 239. ZUPa imaju rok od 15 dana.
Hvala ti
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#44 Re: Ured za zalbu FBiH

Post by kuli1961 »

:thumbup:
Post Reply