Ured za zalbu FBiH

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

leptirica27
Posts: 186
Joined: 25/01/2011 18:42

#1 Ured za zalbu FBiH

Post by leptirica27 »

Da li neko ima iskustvo sa zalbom koja je upucena Ureduza zalu FBiH na razmatranje? Rjec je o konkursu na koju odluku sam podnjela zalbu . U kojem vremenu odbor odgovori? :bih:
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#2 Re: Ured za zalbu FBiH

Post by Streptokok »

leptirica27 wrote:Da li neko ima iskustvo sa zalbom koja je upucena Ureduza zalu FBiH na razmatranje? Rjec je o konkursu na koju odluku sam podnjela zalbu . U kojem vremenu odbor odgovori? :bih:
koliko se ja sjećam imaju rok od 30 dana (nisam 100 % siguran). uglavnom nemoj puno od njih očekivati.
leptirica27
Posts: 186
Joined: 25/01/2011 18:42

#3 Re: Ured za zalbu FBiH

Post by leptirica27 »

Samo neka sto prije zavrse :roll:
leptirica27
Posts: 186
Joined: 25/01/2011 18:42

#4 Re: Ured za zalbu FBiH

Post by leptirica27 »

Evo 6 mjeseci od kako sam predala zalbu i jos nema odgovora ma kakav god on bio.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#5 Re: Ured za zalbu FBiH

Post by muminovic »

leptirica27 wrote:Evo 6 mjeseci od kako sam predala zalbu i jos nema odgovora ma kakav god on bio.
polahko'
User avatar
purgatorio
Posts: 1064
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#6 Re: Ured za zalbu FBiH

Post by purgatorio »

4-6 mjeseci im inače treba.
leptirica27
Posts: 186
Joined: 25/01/2011 18:42

#7 Re: Ured za zalbu FBiH

Post by leptirica27 »

Nezuri se ljudima jos 2017 godinu rade :bih:
leptirica27
Posts: 186
Joined: 25/01/2011 18:42

#8 Re: Ured za zalbu FBiH

Post by leptirica27 »

Odgovor iz ureda dosao nakon 8 mjeseci potvrdili prijem drugoplasirane a ja kao prva nista hahaha eto to je Bosna Sada ide tuzba sve do kraja nema povratka
User avatar
Revolucionar ★
Posts: 2347
Joined: 27/10/2011 17:39
Location: Adventure seeker on an empty street

#9 Re: Ured za zalbu FBiH

Post by Revolucionar ★ »

Kakav je konkurs uopce bio, je li po principu da osoba odgovorna za konkurs ima pravo birati sa liste uspjesnih ili?
leptirica27
Posts: 186
Joined: 25/01/2011 18:42

#10 Re: Ured za zalbu FBiH

Post by leptirica27 »

Ma brate mili to nije nigdje spomenuto, bili je testiranje najbolji ce biti primljen no međutim primljen drugi. Odgovor je socijalno stanje drugoplasirane.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#11 Re: Ured za zalbu FBiH

Post by Ramzess Veliki »

leptirica27 wrote:Ma brate mili to nije nigdje spomenuto, bili je testiranje najbolji ce biti primljen no međutim primljen drugi. Odgovor je socijalno stanje drugoplasirane.
Samo medjunarodni sud, tuzis ih za krsenje ljudskih prava. Najbolje advokat stranac da ne mogu da imaju uticaja na njega.
Neka te ne cudi, mene su odbili sa nasteljenog konkursa i dali posao drugoj osobi. A fino sam govorio da u Zahtjev za konkurs stave moju sliku da se ko ne ugura ...
Nije zafrkancija, radio sam nekad projekte saobracajnica za regulacione planove pa sam dobio otkaz da se nasteli kolegi kome je tetka u ministarstvu prostornog uredjenja, SDA kadar. Nije ispalo lose jer sam nasao bolje placen posao, ali se desilo da niko ne zna projektovati i ministar saobracaja je napravio dreku da se vrati projektant, tj ja, nakon 5-6 godina. Zavod otvori konkurs, stavi uslov iskustvo u izradi prostornih planova, samo sto me nisu nacrtali, I na konkurs se samo ja javim. Da bi mi poslali odbijenicu da nisam dostavio dokaz o poznavanju jednog stranog jezika ... bez prava na zalbu. :lol:
Sekretar SDA uposlio neku klinku bez iskustva, niko nije smio prigovoriti. Srecom pa sam se rekreativno prijavio, imao sam daleko bolje placen posao pa mi se nije ni prelazilo u Zavod.
Zato samo kontra SDA, pa ko god da bude.
leptirica27
Posts: 186
Joined: 25/01/2011 18:42

#12 Re: Ured za zalbu FBiH

Post by leptirica27 »

Ta tvoja situacija je bas neblozna ali tako je to ovdje. Neznam konsultovat cu se sa advokatom ali bas bi ovo do kraja gurala nesto mi inat trenutno
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#13 Re: Ured za zalbu FBiH

Post by Ramzess Veliki »

leptirica27 wrote:Ta tvoja situacija je bas neblozna ali tako je to ovdje. Neznam konsultovat cu se sa advokatom ali bas bi ovo do kraja gurala nesto mi inat trenutno
Bas na vrijeme:
https://www.klix.ba/vijesti/bih/ozbiljn ... /180815041

:thumbup:
leptirica27
Posts: 186
Joined: 25/01/2011 18:42

#14 Re: Ured za zalbu FBiH

Post by leptirica27 »

To je jedan zacarani krug. Kod mene obrazlozenje sto je ova primljena socijalni status a iz ureda za zalbu to ni spomenuli nisu ma uzas
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#15 Re: Ured za zalbu FBiH

Post by Ramzess Veliki »

leptirica27 wrote:To je jedan zacarani krug. Kod mene obrazlozenje sto je ova primljena socijalni status a iz ureda za zalbu to ni spomenuli nisu ma uzas
A sta sa tvojim socijalnim statusom?
leptirica27
Posts: 186
Joined: 25/01/2011 18:42

#16 Re: Ured za zalbu FBiH

Post by leptirica27 »

Ja zaposlena na neodređeno hahaha to mi je grijeh i nemam muza i djece :bih:
Murphy90
Posts: 32
Joined: 16/10/2017 13:04

#17 Re: Ured za zalbu FBiH

Post by Murphy90 »

Pozdrav raja, ovako, u oktobru ove godine primio sam informaciju rezultatima javnog konkursa od ads fbih bez pouke o pravnom lijeku, nakon cega sam kontaktirao ads fbih sa pitanjem iz kojeg razloga sam dobio informaciju bez pouke o pravnom lijeku. Gospodja iz ads-a mi je rekla da je pravilnik o jedinstvenim kriterijima, pravilima i postupku imenovanja i postavljanja drzavnih sluzbenika stavljen van snage, te da se na javne konkurse sada, pored zakona od drzavnoj sluzbi, primjenljuje samo uredba o uvjetima i nacinu polaganje ispita opceg znanja i strucnog ispita iz 2018.godine, pa iz navedenog razloga informacija ne sadrzi pouku o pravnom lijeku, ali da pravo na zalbu postoji, te da se zalba salje na uobicajan nacin, odboru drzavne sluzbe za zalbe fbih putem ads fbih.
Naravno ulozio sam zalbu, obzirom da sam bio kandidat sa najvise osvojenih bodova i da je primljena djevojka koja je bila 5.na listi, a nacelnikova je rodica.
Prije koji dan dolazi mi zakljucak kojim odbor za zalbe odbacuje moju zalbu zbog nenadleznosti, obzirom da je pravilnik koji je propisivao njihovu nadleznost stavljen van snage, a uredba ne odredjuje organ nadlezan za odlucivanje po zalbi, te navode da im nije poznat organ koji je nadlezan za odlucivanje.
Zanima me da li se ovo jos nekom desilo, te koje mi mogucnosti stoje na raspolaganju, hvala unaprijed :)
User avatar
zgiba
Posts: 565
Joined: 05/09/2003 00:00

#18 Re: Ured za zalbu FBiH

Post by zgiba »

Murphy90 wrote:Pozdrav raja, ovako, u oktobru ove godine primio sam informaciju rezultatima javnog konkursa od ads fbih bez pouke o pravnom lijeku, nakon cega sam kontaktirao ads fbih sa pitanjem iz kojeg razloga sam dobio informaciju bez pouke o pravnom lijeku. Gospodja iz ads-a mi je rekla da je pravilnik o jedinstvenim kriterijima, pravilima i postupku imenovanja i postavljanja drzavnih sluzbenika stavljen van snage, te da se na javne konkurse sada, pored zakona od drzavnoj sluzbi, primjenljuje samo uredba o uvjetima i nacinu polaganje ispita opceg znanja i strucnog ispita iz 2018.godine, pa iz navedenog razloga informacija ne sadrzi pouku o pravnom lijeku, ali da pravo na zalbu postoji, te da se zalba salje na uobicajan nacin, odboru drzavne sluzbe za zalbe fbih putem ads fbih.
Naravno ulozio sam zalbu, obzirom da sam bio kandidat sa najvise osvojenih bodova i da je primljena djevojka koja je bila 5.na listi, a nacelnikova je rodica.
Prije koji dan dolazi mi zakljucak kojim odbor za zalbe odbacuje moju zalbu zbog nenadleznosti, obzirom da je pravilnik koji je propisivao njihovu nadleznost stavljen van snage, a uredba ne odredjuje organ nadlezan za odlucivanje po zalbi, te navode da im nije poznat organ koji je nadlezan za odlucivanje.
Zanima me da li se ovo jos nekom desilo, te koje mi mogucnosti stoje na raspolaganju, hvala unaprijed :)
Njihovu nadleznost propisuje cl. 65. Zakona o drzavnoj sluzbi u FBiH, tako da je, po meni, taj njihov zakljucak neosnovan. Mozes pokrenuti upravni spor tuzbom pred Vrhovnim sudom FBih u roku od 30 dana od prijema zakljucka.
Murphy90
Posts: 32
Joined: 16/10/2017 13:04

#19 Re: Ured za zalbu FBiH

Post by Murphy90 »

Njihovu nadleznost propisuje cl. 65. Zakona o drzavnoj sluzbi u FBiH, tako da je, po meni, taj njihov zakljucak neosnovan. Mozes pokrenuti upravni spor tuzbom pred Vrhovnim sudom FBih u roku od 30 dana od prijema zakljucka.
Zvao sam ads fbih, gospodja s kojom sam razgovarao mi je rekla da mogu pokrenuti radni spor, obzirom da ce kantonalni sud odbaciti tuzbu ako pokrenem upravni spor, mada nije znala iz kojeg razloga ne mogu pokrenuti upravni spor.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5924
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#20 Re: Ured za zalbu FBiH

Post by studiorum_tuzlaensis »

gospođa je dio sistema, ne slušaj gospođu, već pročitaj zakone i traži svoja prava.

A ako ti nije frka, koja Općina je u pitanju.

Pozz.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#21 Re: Ured za zalbu FBiH

Post by JThomas »

a sistem želi da budu primljene isključivo sistemlije, isključivo po prethodnom dogovoru i raspodjeli. ne bavi se neko politikom ovdje da bi to tako sa ulice predao i bio primljen :mrgreen:

elem, nisam ja imao, pošto kupio po to prodao, ali žalili su mi se da zaista odbacuju tužbe u upravnom sporu (mada bi po svakoj logici trebao biti upravni spir) i da u ovom trenutku niko ne zna šta činiti. što je vjerovatno bio i cilj.
Murphy90
Posts: 32
Joined: 16/10/2017 13:04

#22 Re: Ured za zalbu FBiH

Post by Murphy90 »

a sistem želi da budu primljene isključivo sistemlije, isključivo po prethodnom dogovoru i raspodjeli. ne bavi se neko politikom ovdje da bi to tako sa ulice predao i bio primljen :mrgreen:

elem, nisam ja imao, pošto kupio po to prodao, ali žalili su mi se da zaista odbacuju tužbe u upravnom sporu (mada bi po svakoj logici trebao biti upravni spir) i da u ovom trenutku niko ne zna šta činiti. što je vjerovatno bio i cilj.
Ovim postupcima su bas u potpunosti unistili i ono malo sansi koje je neko od nas obicnih ljudi imao da se zaposli u drzavnoj sluzbi.
Znas li iz kojeg razloga odbacuju tuzbe u upravnom sporu.
Murphy90
Posts: 32
Joined: 16/10/2017 13:04

#23 Re: Ured za zalbu FBiH

Post by Murphy90 »

gospođa je dio sistema, ne slušaj gospođu, već pročitaj zakone i traži svoja prava.

A ako ti nije frka, koja Općina je u pitanju.

Pozz.
Problematika je u tome sto ni zakoni ne daju konkretan odgovor, a drzavni organi se prepucavaju dok pojedinci koriste guzvu da poture svoje stranacke drugove, rodjake i sl.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#24 Re: Ured za zalbu FBiH

Post by JThomas »

ne znam, napisao sam da nisam ja imao. a nisi ti ni ranije imao nimalo šansi. jer šta biva i kad dobiješ upravni spor. dok ga dobiješ na kantonalnom sudu u sarajevu, neko već radi pet godina na tom mjestu. i ne može sve i kad bi htjeli dobiti otkaz bez razloga za otkaz. a sistematizacija popunjena.
nepoznati988
Posts: 481
Joined: 20/11/2018 09:27

#25 Re: Ured za zalbu FBiH

Post by nepoznati988 »

JThomas wrote:a sistem želi da budu primljene isključivo sistemlije, isključivo po prethodnom dogovoru i raspodjeli. ne bavi se neko politikom ovdje da bi to tako sa ulice predao i bio primljen :mrgreen:

elem, nisam ja imao, pošto kupio po to prodao, ali žalili su mi se da zaista odbacuju tužbe u upravnom sporu (mada bi po svakoj logici trebao biti upravni spir) i da u ovom trenutku niko ne zna šta činiti. što je vjerovatno bio i cilj.
meni su odbacili pokrenuti upravni spor na rjesenje policijskog odbora za zalbe. sada je na parnicnom.
Post Reply