Urbicid i zagađenje Sarajeva

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

konami666
Posts: 2515
Joined: 11/05/2015 21:57

#1 Urbicid i zagađenje Sarajeva

Post by konami666 »

Dok je trenutni trend u razvijenim zemljama zatvaranje gradske jezgre za auto saobracaj, proširivanje parkova i biciklističkih staza u Sarajevu je trend izgraditi zgradu sto većih gabarita u sto manjem prostoru:

https://www.klix.ba/biznis/u-centru-sar ... /200712014

U svakoj normalnoj zemlji ove ulice okolo bi bile samo za bicikla i za vozila sa dozvolom. U Sarajevu će da naprave čudovište i to sa podzemnom garažom. Naravno ono standardno - niko se ne buni, nikome ne smeta a kad za koju godinu fasuju kojekakve bolescuge od zagađenog vazduha onda kreće kuknjava kako doktori samo kovertu uzimaju.
Dalje, šta bi sa onom zelenom fasadom u neposrednoj blizini gdje će se graditi ovo čudovište? Propala ko žeton.

Šta bi sa onim gradskim autoputem sto se trebao graditi kako auta ne bi išla kroz grad? Na trasi napravili bingo verziju Amazon fulfillment centra.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#2 Re: Urbicid i zagađenje Sarajeva

Post by high_volume »

konami666 wrote: 12/07/2020 10:00 Dok je trenutni trend u razvijenim zemljama zatvaranje gradske jezgre za auto saobracaj, proširivanje parkova i biciklističkih staza u Sarajevu je trend izgraditi zgradu sto većih gabarita u sto manjem prostoru:

https://www.klix.ba/biznis/u-centru-sar ... /200712014

U svakoj normalnoj zemlji ove ulice okolo bi bile samo za bicikla i za vozila sa dozvolom. U Sarajevu će da naprave čudovište i to sa podzemnom garažom. Naravno ono standardno - niko se ne buni, nikome ne smeta a kad za koju godinu fasuju kojekakve bolescuge od zagađenog vazduha onda kreće kuknjava kako doktori samo kovertu uzimaju.
Dalje, šta bi sa onom zelenom fasadom u neposrednoj blizini gdje će se graditi ovo čudovište? Propala ko žeton.

Šta bi sa onim gradskim autoputem sto se trebao graditi kako auta ne bi išla kroz grad? Na trasi napravili bingo verziju Amazon fulfillment centra.
Negdje sam ili pročitao ili čuo da je zgrada "hotela Pošta" stavljena pod zaštitu države kao kulturno-istorijski spomenik. Zna li neko više?
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#3 Re: Urbicid i zagađenje Sarajeva

Post by P308 »

Ja koliko znam 10 (ako ne i vise) godina se prica da je zgrada predvidjena za rusenje.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#4 Re: Urbicid i zagađenje Sarajeva

Post by un1ted »

Joj meni su bas šega kad se pitamo hoćemo li im dopustiti? Pa neka sravne sve, jesmo li ih mi birali ili nismo? Ako jesmo, pustite ljude da rade kako znaju i misle da trebaju.
kritikos
Posts: 784
Joined: 12/01/2018 09:17

#5 Re: Urbicid i zagađenje Sarajeva

Post by kritikos »

P308 wrote: 12/07/2020 15:03 Ja koliko znam 10 (ako ne i vise) godina se prica da je zgrada predvidjena za rusenje.
Tom logikom onda treba srušiti i kasarnu Jajce.
Kakva bi Baščaršija bila kada bi se one male radnje porušile i napravili moderna zdanja, šopinzi, tornjevi, stambeno-poslovni prostori.......eeeeeee
Samo idiot može zapustiti pa rušiti kulturno-istorijsko nasljeđe.
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#6 Re: Urbicid i zagađenje Sarajeva

Post by P308 »

kritikos wrote: 12/07/2020 15:17
P308 wrote: 12/07/2020 15:03 Ja koliko znam 10 (ako ne i vise) godina se prica da je zgrada predvidjena za rusenje.
Tom logikom onda treba srušiti i kasarnu Jajce.
Kakva bi Baščaršija bila kada bi se one male radnje porušile i napravili moderna zdanja, šopinzi, tornjevi, stambeno-poslovni prostori.......eeeeeee
Samo idiot može zapustiti pa rušiti kulturno-istorijsko nasljeđe.
Slazem se. Samo ne razumijem nesto...prica se godinama o rusenju ovog objekta da bi se prica poslije zatisja ponovo pokrenula 2017. godine.
U novembru 2018. i martu 2019. godine (ako se dobro sjecam) su organizirane i javne rasprave o rusenju objekta i prezentacija idejnog rjesenja s tim da se tad pricalo o spajanju dva trga u jedan veliki i gradnji podzemne garaze. Istina, nova zgrada se nije spominjala ali za rusenje se niko nije bunio, koliko sam ja upoznat.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#7 Re: Urbicid i zagađenje Sarajeva

Post by high_volume »

P308 wrote: 12/07/2020 15:30
kritikos wrote: 12/07/2020 15:17
P308 wrote: 12/07/2020 15:03 Ja koliko znam 10 (ako ne i vise) godina se prica da je zgrada predvidjena za rusenje.
Tom logikom onda treba srušiti i kasarnu Jajce.
Kakva bi Baščaršija bila kada bi se one male radnje porušile i napravili moderna zdanja, šopinzi, tornjevi, stambeno-poslovni prostori.......eeeeeee
Samo idiot može zapustiti pa rušiti kulturno-istorijsko nasljeđe.
Slazem se. Samo ne razumijem nesto...prica se godinama o rusenju ovog objekta da bi se prica poslije zatisja ponovo pokrenula 2017. godine.
U novembru 2018. i martu 2019. godine (ako se dobro sjecam) su organizirane i javne rasprave o rusenju objekta i prezentacija idejnog rjesenja s tim da se tad pricalo o spajanju dva trga u jedan veliki i gradnji podzemne garaze. Istina, nova zgrada se nije spominjala ali za rusenje se niko nije bunio, koliko sam ja upoznat.
Ne priča se o rušenju hotela pošta, nego se perfidno zagovara njeno rušenje, pod izgovorom da zgrada propada, i da saniranje njenog slijeganja nije moguće, odnosno da nije isplativo. A zgrada stoji kako stoji, uprkos i zemljotresima i svim drugim naporima...

I nije bilo priče o novoj, odnosno "zamjenskoj" zgradi, naročito ne o zgradi sa 7 spratova. Jedan od idejnih projekata od prije dvije godine bio je rušenje ove zgrade i poravnanje terena u "pozorišni trg", ali sa podzemnom garažom ispred Pozorišta. I to samo idejno rješenje, bez ikakve odluke.

Međutim, očito je da je guzica Edhema Bičakčića i njegovog zeta-potrčka, u međuvremenu dobila na dimenziji :-)

Nažalost, ako SDA pobijedi na sljedećim izborima u Općini Centar, izvjesno je da će odlučiti na rušenje hotela Pošta i izgradnji ove 7-spratne skalamerije, novog poslovnog prostora, čime bi se dodatno pojačao promet automobila u centralnom dijelu grada i dodatno intezivirao saobraćajni haos, jer bi tada SDA sigurno donijeli odluku da se javna površina na ovom lokalitetu proda Malcomu, za interes njegove gradnje

Image
Image
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#8 Re: Urbicid i zagađenje Sarajeva

Post by P308 »

high_volume wrote: 12/07/2020 15:59
P308 wrote: 12/07/2020 15:30
kritikos wrote: 12/07/2020 15:17

Tom logikom onda treba srušiti i kasarnu Jajce.
Kakva bi Baščaršija bila kada bi se one male radnje porušile i napravili moderna zdanja, šopinzi, tornjevi, stambeno-poslovni prostori.......eeeeeee
Samo idiot može zapustiti pa rušiti kulturno-istorijsko nasljeđe.
Slazem se. Samo ne razumijem nesto...prica se godinama o rusenju ovog objekta da bi se prica poslije zatisja ponovo pokrenula 2017. godine.
U novembru 2018. i martu 2019. godine (ako se dobro sjecam) su organizirane i javne rasprave o rusenju objekta i prezentacija idejnog rjesenja s tim da se tad pricalo o spajanju dva trga u jedan veliki i gradnji podzemne garaze. Istina, nova zgrada se nije spominjala ali za rusenje se niko nije bunio, koliko sam ja upoznat.
Ne priča se o rušenju hotela pošta, nego se perfidno zagovara njeno rušenje, pod izgovorom da zgrada propada, i da saniranje njenog slijeganja nije moguće, odnosno da nije isplativo. A zgrada stoji kako stoji, uprkos i zemljotresima i svim drugim naporima...

I nije bilo priče o novoj, odnosno "zamjenskoj" zgradi, naročito ne o zgradi sa 7 spratova. Jedan od idejnih projekata od prije dvije godine bio je rušenje ove zgrade i poravnanje terena u "pozorišni trg", ali sa podzemnom garažom ispred Pozorišta. I to samo idejno rješenje, bez ikakve odluke.

Međutim, očito je da je guzica Edhema Bičakčića i njegovog zeta-potrčka, u međuvremenu dobila na dimenziji :-)

Nažalost, ako SDA pobijedi na sljedećim izborima u Općini Centar, izvjesno je da će odlučiti na rušenje hotela Pošta i izgradnji ove 7-spratne skalamerije, novog poslovnog prostora, čime bi se dodatno pojačao promet automobila u centralnom dijelu grada i dodatno intezivirao saobraćajni haos, jer bi tada SDA sigurno donijeli odluku da se javna površina na ovom lokalitetu proda Malcomu, za interes njegove gradnje
Pa napisao sam sve isto sto i ti, ne kontam :mrgreen:
User avatar
mk ultra
Posts: 19527
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#9 Re: Urbicid i zagađenje Sarajeva

Post by mk ultra »

Sve je to zrelo za rušenja

Ne bi prenocili u njoj garantujem :mrgreen:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40830
Joined: 29/06/2011 23:39

#10 Re: Urbicid i zagađenje Sarajeva

Post by dječak sa šibicama »

Investitor je garant opet neki Malčo.

Jebiga, tako glasaci zele.

Gledam u Ljubljani, kako su ljudi zastitili stari grad, potpuno zatvoren za automobile. Setaj ili plati elektricni vozic.

Tako se to radi u Europi.
konami666
Posts: 2515
Joined: 11/05/2015 21:57

#11 Re: Urbicid i zagađenje Sarajeva

Post by konami666 »

dječak sa šibicama wrote: 12/07/2020 19:10 Investitor je garant opet neki Malčo.

Jebiga, tako glasaci zele.

Gledam u Ljubljani, kako su ljudi zastitili stari grad, potpuno zatvoren za automobile. Setaj ili plati elektricni vozic.

Tako se to radi u Europi.
Upravo tako, u Europi. Bosna je negdje izmedju Indije i Pakistana.
Bas me zanima na šta će Sarajevo ličiti 2035 godine. Budimo realni ovi koji su sad na vlasti bit će i tad a pritom će se dosta obrazovanog kadra da odseli. Možda pored Sebilja izgrade zgradu od 45 spratova
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40830
Joined: 29/06/2011 23:39

#12 Re: Urbicid i zagađenje Sarajeva

Post by dječak sa šibicama »

Zamisli od titove naprave shared space ili uvedu car sharing, prvo bi se pobili oko mjesta a drugi dan bi neko zgazio biciklistu.

Kod nas ljakse kad dodje u urbanu sredinu, prvo se obracuna sa zelenim povrsinama jer ga asociraju na rodno selo i bude kompleks.
User avatar
Pauza
Posts: 676
Joined: 03/06/2016 11:00

#13 Re: Urbicid i zagađenje Sarajeva

Post by Pauza »

Zimska sezona 2022/2023.

Kome u Kanstonu Sarajevo prijaviti "ložača" guma, plastike, mokrih drva i uglja koji u noćnim satima, i danima vikenda loži sve što ima u kući, terorizirajući širi komšiluk? Iz dimnjaka kuće kulja plavičasto-sivi dim kao iz termoelektrane, a sve je začinjeno mirisima zapaljenog moornog ulja.

Zvao sam policiju, kažu nismo nadležni.
Zvao sam vatrogasce, kažu ako nije otvoreni požar, nismo nadležni.
Zvao sam Općinu, kaže ne znamo.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#14 Re: Urbicid i zagađenje Sarajeva

Post by bitanga_sa_otesa »

Ne budi smeker,ljudi nemaju para :D
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#15 Re: Urbicid i zagađenje Sarajeva

Post by Truba »

kod nas je nemam para ==>> radi što želiš

tako da su oni koji nemaju para isti kao oni koji ih imaju previše
Dino79
Posts: 803
Joined: 05/02/2017 13:41

#16 Re: Urbicid i zagađenje Sarajeva

Post by Dino79 »

Veca sam ranije napravio slicno temu.
Bice jos tema ali dok ne preduzmemo konkretne korake urbicid ce da se ponavlja.

urbicid-gradnja-i-razgradnja-grada-t149649.html
User avatar
Pauza
Posts: 676
Joined: 03/06/2016 11:00

#17 Re: Urbicid i zagađenje Sarajeva

Post by Pauza »

bitanga_sa_otesa wrote: 24/10/2022 12:41 Ne budi smeker,ljudi nemaju para :D
Neka se više grle, neka šire ljubav. A ne kancer u obliku zapaljenih opanaka i protekt guma.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4479
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#18 Re: Urbicid i zagađenje Sarajeva

Post by VladaFBiH »

Pauza wrote: 24/10/2022 12:34 Zimska sezona 2022/2023.

Kome u Kanstonu Sarajevo prijaviti "ložača" guma, plastike, mokrih drva i uglja koji u noćnim satima, i danima vikenda loži sve što ima u kući, terorizirajući širi komšiluk? Iz dimnjaka kuće kulja plavičasto-sivi dim kao iz termoelektrane, a sve je začinjeno mirisima zapaljenog moornog ulja.

Zvao sam policiju, kažu nismo nadležni.
Zvao sam vatrogasce, kažu ako nije otvoreni požar, nismo nadležni.
Zvao sam Općinu, kaže ne znamo.
ovo sam našao na netu (nisu do mene velika slova :) ):

UOČENA PREKOMJERNA ZAGAĐENJA ZRAKA GRAĐANI MOGU PRIJAVITI KANTONALNOJ UPRAVI ZA INSPEKCIJSKE POSLOVE
Građani također mogu prijaviti uočena prekomjerna zagađenja zraka kako bi nadležni ispektori provjerili situaciju na terenu koja je propisana zakonskim odredbama. Viber broj Uprave je 061/160-926 i cjelodnevno je na raspolaganju svim fizičkim i pravnim licima, kao i institucijama radi eventualnog podnošenja prijava koje se odnose na zagađenje zraka, a kontaktirati se može i putem eko telefona: 66 00 00. Tokom radnih dana u sedmici građanima je dostupan dežurni telefon Uprave za prijave 033/ 770 -156, te e-mail [email protected]. Više infomacija dostupno je na službenoj web stranici Uprave.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24866
Joined: 08/09/2005 20:08

#19 Re: Urbicid i zagađenje Sarajeva

Post by Haris.ba »

VladaFBiH wrote: 24/10/2022 16:36
Pauza wrote: 24/10/2022 12:34 Zimska sezona 2022/2023.

Kome u Kanstonu Sarajevo prijaviti "ložača" guma, plastike, mokrih drva i uglja koji u noćnim satima, i danima vikenda loži sve što ima u kući, terorizirajući širi komšiluk? Iz dimnjaka kuće kulja plavičasto-sivi dim kao iz termoelektrane, a sve je začinjeno mirisima zapaljenog moornog ulja.

Zvao sam policiju, kažu nismo nadležni.
Zvao sam vatrogasce, kažu ako nije otvoreni požar, nismo nadležni.
Zvao sam Općinu, kaže ne znamo.
ovo sam našao na netu (nisu do mene velika slova :) ):

UOČENA PREKOMJERNA ZAGAĐENJA ZRAKA GRAĐANI MOGU PRIJAVITI KANTONALNOJ UPRAVI ZA INSPEKCIJSKE POSLOVE
Građani također mogu prijaviti uočena prekomjerna zagađenja zraka kako bi nadležni ispektori provjerili situaciju na terenu koja je propisana zakonskim odredbama. Viber broj Uprave je 061/160-926 i cjelodnevno je na raspolaganju svim fizičkim i pravnim licima, kao i institucijama radi eventualnog podnošenja prijava koje se odnose na zagađenje zraka, a kontaktirati se može i putem eko telefona: 66 00 00. Tokom radnih dana u sedmici građanima je dostupan dežurni telefon Uprave za prijave 033/ 770 -156, te e-mail [email protected]. Više infomacija dostupno je na službenoj web stranici Uprave.
Nadleznost im nisu "neprivredna" lozista.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4479
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#20 Re: Urbicid i zagađenje Sarajeva

Post by VladaFBiH »

Haris.ba wrote: 24/10/2022 16:39
VladaFBiH wrote: 24/10/2022 16:36
ovo sam našao na netu (nisu do mene velika slova :) ):

UOČENA PREKOMJERNA ZAGAĐENJA ZRAKA GRAĐANI MOGU PRIJAVITI KANTONALNOJ UPRAVI ZA INSPEKCIJSKE POSLOVE
Građani također mogu prijaviti uočena prekomjerna zagađenja zraka kako bi nadležni ispektori provjerili situaciju na terenu koja je propisana zakonskim odredbama. Viber broj Uprave je 061/160-926 i cjelodnevno je na raspolaganju svim fizičkim i pravnim licima, kao i institucijama radi eventualnog podnošenja prijava koje se odnose na zagađenje zraka, a kontaktirati se može i putem eko telefona: 66 00 00. Tokom radnih dana u sedmici građanima je dostupan dežurni telefon Uprave za prijave 033/ 770 -156, te e-mail [email protected]. Više infomacija dostupno je na službenoj web stranici Uprave.
Nadleznost im nisu "neprivredna" lozista.
e *eb ga :( :( :(
konami666
Posts: 2515
Joined: 11/05/2015 21:57

#21 Re: Urbicid i zagađenje Sarajeva

Post by konami666 »

Ma ložite šta hoćete, niko vas ni pogledati neće. Otvorio sam ovu temu prije 2 godine i apsolutno ništa nije učinjeno u vezi ovoga gorućeg problema. A ako ćemo iskreno, ovo je bio problem i 2010 i od tad također niko nije pomjerio prsta.

Ako možete, kupite ili se privremeno preselite van Sarajeva za vrijeme zime jer u protivnom možete fasovati rak, ljudi u Bosni nisu ni svjesni koliko bolesti izaziva zagađen zrak.

I ove zime će Sarajevo da bude prvo na svim listama zagađenog zraka ispred Pakistana, Indije i Kine :)
User avatar
Pauza
Posts: 676
Joined: 03/06/2016 11:00

#22 Re: Urbicid i zagađenje Sarajeva

Post by Pauza »

konami666 wrote: 25/10/2022 09:42 Ma ložite šta hoćete, niko vas ni pogledati neće. Otvorio sam ovu temu prije 2 godine i apsolutno ništa nije učinjeno u vezi ovoga gorućeg problema. A ako ćemo iskreno, ovo je bio problem i 2010 i od tad također niko nije pomjerio prsta.

Ako možete, kupite ili se privremeno preselite van Sarajeva za vrijeme zime jer u protivnom možete fasovati rak, ljudi u Bosni nisu ni svjesni koliko bolesti izaziva zagađen zrak.

I ove zime će Sarajevo da bude prvo na svim listama zagađenog zraka ispred Pakistana, Indije i Kine :)
Sve što si napisao stoji, ali od nečega se krenuti mora. Neka to bude pozivima i prijavama Ekološkoj inspekciji KS.

Ostaje nam da živimo u nadi da će vlasti KS regulistati ovo pitanje od egzistencijalne važnosti za Kanton.
konami666
Posts: 2515
Joined: 11/05/2015 21:57

#23 Re: Urbicid i zagađenje Sarajeva

Post by konami666 »

Pauza wrote: 25/10/2022 11:04
konami666 wrote: 25/10/2022 09:42 Ma ložite šta hoćete, niko vas ni pogledati neće. Otvorio sam ovu temu prije 2 godine i apsolutno ništa nije učinjeno u vezi ovoga gorućeg problema. A ako ćemo iskreno, ovo je bio problem i 2010 i od tad također niko nije pomjerio prsta.

Ako možete, kupite ili se privremeno preselite van Sarajeva za vrijeme zime jer u protivnom možete fasovati rak, ljudi u Bosni nisu ni svjesni koliko bolesti izaziva zagađen zrak.

I ove zime će Sarajevo da bude prvo na svim listama zagađenog zraka ispred Pakistana, Indije i Kine :)
Sve što si napisao stoji, ali od nečega se krenuti mora. Neka to bude pozivima i prijavama Ekološkoj inspekciji KS.

Ostaje nam da živimo u nadi da će vlasti KS regulistati ovo pitanje od egzistencijalne važnosti za Kanton.
Naravno da treba prijavljivati i od nečeg se krenuti mora. A dok to ne urodi plodom (ako urodi), treba se negdje drugo preseliti tokom zime da ne bi dobili bolest neku.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40830
Joined: 29/06/2011 23:39

#24 Re: Urbicid i zagađenje Sarajeva

Post by dječak sa šibicama »

Kako ce regulisati kad cijena plina non stop ide gore, prijete poskupljenjem struje, pelet milju maraka, tu nema nikakve regulacije samo pljacka.

I ko nije lozio, sad ce loziti. I to se lozi smece.
Post Reply