URBICID gradnja i razgradnja grada

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Dino79
Posts: 803
Joined: 05/02/2017 13:41

#1 URBICID gradnja i razgradnja grada

Post by Dino79 »

Da se pitam ja bih betonir o travu
I ofarbo tamno braon svaku vodu plavu!
Nekako bih probusio tanki sloj ozona
A Zemlju bih zastitio kesom od najlona!

Beton, beton, samo beton!


Upravo ovako bih opisao gradnju u Sarajevu a vjerujem.da i u drugim gradovima nije nista bolje.

Primjera je mnogo pa bar da ukažemo na njih.

Zadnji svjez primjer .

https://www.klix.ba/biznis/privreda/na- ... /180324020
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#2 Re: URBICID gradnja i razgradnja grada

Post by Nadzorna_ploca »

Gledam danas svjetsko prvenstvo u polumaratonu u Valenciji i blenem ko tele. Red, sklad, cisto, palme, voda, sve pod konac. Gdje mi zivimo Alija dragi..
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#3 Re: URBICID gradnja i razgradnja grada

Post by triconja »

Da hoce sve bit goli beton, jebo travu, iz trave bajusture izlaze. :lol: :lol: :lol:
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#4 Re: URBICID gradnja i razgradnja grada

Post by Streptokok »

Iz teksta se da zakljuciti da su neki zli ljudi tu predvidjeli zelenu povrsinu ili jos gore od toga neki spimenik. Ali ne treba da brinemo jer su aktualni jurisnici sve to popravili i sada cemo na opstu radostimati toranj koji ce napraviti unipromet zrtvujuci svoja sredstva i radnike a sve zbog dobrobiti građana. Hvala vam jurisnici, nadam se da ce doci vrijeme da zbog korupcije visite na banderama.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#5 Re: URBICID gradnja i razgradnja grada

Post by moonca »

Kakve zelene povrsine, za koga.

Mislim da Sarajevo ima dosta zelenih povrsina. Zemlja je skupa, graditi se mora za nove narastaje.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#6 Re: URBICID gradnja i razgradnja grada

Post by TRANCE »

moonca wrote:Kakve zelene povrsine, za koga.

Mislim da Sarajevo ima dosta zelenih povrsina. Zemlja je skupa, graditi se mora za nove narastaje.
:thumbup:
Jedina zamjerka za ovu zgradu je što se arhitektonski ne uklapa s ostalim starim zgradama. Ostalo sve ok.
Obično su protivnici gradnje ili dobili stan na guzove preko certifikata ili sklepali kuću na prvoj livadi koju im je stranka legalizovala pred izbore, pa ne daj bože da se poslije njih šta izgradi, jer mladi neka idu u Tarčin živjeti ako hoće kupiti novi stan. Da se ja pitam, poravnao bi sve qrčeve kućice po Nedžarićima, Stupu, Butmiru, Ilidži i opalio zgrade s parkovima i parkiralištima. Jer zbog takvih je kad se pogledaju satelitske snimke ostalo jedino prostora u Hrasnici i Rajlovcu za neku veću sistemsku izgradnju.
Sreća da imamo slab natalitet i emigraciju mladih, inače bi stan u Sarajevu koštao kao u Londonu, što bi lako moglo da se desi u slučaju da se doseli u grad 50-100 hiljada imigranata s lovom. Jer cijena ovisi od ponude i tražnje, a ponuda je mizerna, jer se grad nema gdje širiti.
homar
Posts: 1485
Joined: 16/06/2008 17:07

#7 Re: URBICID gradnja i razgradnja grada

Post by homar »

TRANCE wrote:
moonca wrote:Kakve zelene povrsine, za koga.

Mislim da Sarajevo ima dosta zelenih povrsina. Zemlja je skupa, graditi se mora za nove narastaje.
:thumbup:
Jedina zamjerka za ovu zgradu je što se arhitektonski ne uklapa s ostalim starim zgradama. Ostalo sve ok.
Obično su protivnici gradnje ili dobili stan na guzove preko certifikata ili sklepali kuću na prvoj livadi koju im je stranka legalizovala pred izbore, pa ne daj bože da se poslije njih šta izgradi, jer mladi neka idu u Tarčin živjeti ako hoće kupiti novi stan. Da se ja pitam, poravnao bi sve qrčeve kućice po Nedžarićima, Stupu, Butmiru, Ilidži i opalio zgrade s parkovima i parkiralištima. Jer zbog takvih je kad se pogledaju satelitske snimke ostalo jedino prostora u Hrasnici i Rajlovcu za neku veću sistemsku izgradnju.
Sreća da imamo slab natalitet i emigraciju mladih, inače bi stan u Sarajevu koštao kao u Londonu, što bi lako moglo da se desi u slučaju da se doseli u grad 50-100 hiljada imigranata s lovom. Jer cijena ovisi od ponude i tražnje, a ponuda je mizerna, jer se grad nema gdje širiti.
Nije problem u gradnji, nego što to ne izgleda urbano, što se samo prave neboderi, nigdje pratećih objekata, škola, vrtića, sportskih terena, parkova....Prave se spavaone, u titino vrijeme nisi mogao ovako raditi. Dajte mi i jedno novo naselje u Sarajevu koje je ambijent ugodnog življenja, nema. Opljačkani novac se ubrizgava u legalne tokove, a dio Sarajeva koji je na nešto i ličio već su novopečeni tajkuni pretvorili u gomilu betona.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15611
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#8 Re: URBICID gradnja i razgradnja grada

Post by problemnatravunu »

Nema tu pomoći, činjenica je da će svaka površina uz glavnu gradsku saobraćajnicu dobiti zgradu, uglavnom poslovnu , to je izgleda neminovno
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#9 Re: URBICID gradnja i razgradnja grada

Post by Streptokok »

problemnatravunu wrote:Nema tu pomoći, činjenica je da će svaka površina uz glavnu gradsku saobraćajnicu dobiti zgradu, uglavnom poslovnu , to je izgleda neminovno
A kad to popune jurisat ce i na one malo dalje dok sve poklope. Ali kad vidim koliko smo zaostali kao narod nista drugo i ne zasluzujemo.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50411
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#10 Re: URBICID gradnja i razgradnja grada

Post by Bloo »

moonca wrote:Kakve zelene povrsine, za koga.

Mislim da Sarajevo ima dosta zelenih povrsina. Zemlja je skupa, graditi se mora za nove narastaje.
Zelenih površina u centru grada nema.
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#11 Re: URBICID gradnja i razgradnja grada

Post by Heller »

Jebo ja majku ko u Tuzli dade Gipromu i Veterinarskom zavodu dozvole, u centru grada dvije ruzne kucurine s krovovima. Pa onda dole na ircu onih stovarista s onim jeftinim industrijskim panelima.
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6765
Joined: 20/02/2013 14:14

#12 Re: URBICID gradnja i razgradnja grada

Post by Cherry-Cherry »

Ne voli seljak vidjeti drvo, pa to ti je... Samo beton.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#13 Re: URBICID gradnja i razgradnja grada

Post by moonca »

Bloo wrote:
moonca wrote:Kakve zelene povrsine, za koga.

Mislim da Sarajevo ima dosta zelenih povrsina. Zemlja je skupa, graditi se mora za nove narastaje.
Zelenih površina u centru grada nema.
Malo koji grad ima. Sta se smatra Parkom, uvijek je prazan ljeti, tako sam primjetila.

Ja bih dodala drveca i klupa za sjedenje na Ferhadiji, kao i oko Sebilja.. Gdje da se odmori umoran turista, penzioner, mladi koji nece u baste ili ne mogu.
Grad ne izgleda prijateljski. :-) :-)
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50411
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#14 Re: URBICID gradnja i razgradnja grada

Post by Bloo »

moonca wrote:
Bloo wrote:
moonca wrote:Kakve zelene povrsine, za koga.

Mislim da Sarajevo ima dosta zelenih povrsina. Zemlja je skupa, graditi se mora za nove narastaje.
Zelenih površina u centru grada nema.
Malo koji grad ima. Sta se smatra Parkom, uvijek je prazan ljeti, tako sam primjetila.

Ja bih dodala drveca i klupa za sjedenje na Ferhadiji, kao i oko Sebilja.. Gdje da se odmori umoran turista, penzioner, mladi koji nece u baste ili ne mogu.
Grad ne izgleda prijateljski. :-) :-)
Nemamo drveća...
Plućni kolaps ljeti....sve je beton, beton koji se usije..
Veliki park i park cara dušana/at mejdan koji je minijaturan...
U velikom parku ne možeš bas da prostreš dekicu u hlad i odmaraš i čitaš knjigu (iz više razloga)...
Daj barem neke saksije sa bonsaijem u štrosmajerovoj...
User avatar
muha_sa
Posts: 128607
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#15 Re: URBICID gradnja i razgradnja grada

Post by muha_sa »

bar ce nas ove nove zgradurine od vjetra zaštitit :D
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6765
Joined: 20/02/2013 14:14

#16 Re: URBICID gradnja i razgradnja grada

Post by Cherry-Cherry »

A da ne spominjemo ruglo Buča Potok, Boljakov potok, Briješće, Sokolje, Dovroševići.... Ko fol gradska opština, a pola Novog Grada je ruglo. Hajde što imaš ruglo po Ilidži i Vogošći, ali Novi Grad je ipak nešto drugo. Bolje su onda i one zgradurine što se prave uz glavnu saobraćajnicu, bar zaklanjaju pogled na ono ružno brdo.
Last edited by Cherry-Cherry on 25/03/2018 13:20, edited 1 time in total.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#17 Re: URBICID gradnja i razgradnja grada

Post by moonca »

Bloo wrote:
moonca wrote:
Bloo wrote: Zelenih površina u centru grada nema.
Malo koji grad ima. Sta se smatra Parkom, uvijek je prazan ljeti, tako sam primjetila.

Ja bih dodala drveca i klupa za sjedenje na Ferhadiji, kao i oko Sebilja.. Gdje da se odmori umoran turista, penzioner, mladi koji nece u baste ili ne mogu.
Grad ne izgleda prijateljski. :-) :-)
Nemamo drveća...
Plućni kolaps ljeti....sve je beton, beton koji se usije..
Veliki park i park cara dušana/at mejdan koji je minijaturan...
U velikom parku ne možeš bas da prostreš dekicu u hlad i odmaraš i čitaš knjigu (iz više razloga)...
Daj barem neke saksije sa bonsaijem u štrosmajerovoj...
I meni nije izgledao sigurno, no to bi se moglo rijesiti sa jednim dezurnim policajcem ili volonteri za nadgledanje.Steta, jer je park lijep, ugodno ljeti a u centru.

E, te saksije sa cvijecem-kako bi nase drage zene pocupale 'pelcere' :lol: da ozive i svoje balkone.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#18 Re: URBICID gradnja i razgradnja grada

Post by moonca »

Cherry-Cherry wrote:A da ne spominjemo ruglo Buča Potok, Boljakov potok, Briješće, Sokolje, Dovroševići.... Ko fol gradska opština, a pola Novog Grada je ruglo. Hajde što imaš ruglo po Ilidži i Vogošći, ali Novi Grad je ipak nešto drugo. Bolje su onda i one zgradurine što se prave uz glavnu saobraćajnicu, bar zaklanjaju pogled na ono ružno brdo.
Sta ti je ruzno na tim padinskim predjelima. Kuca do kuce, pa to je ok. A i nismo 'bogati' da fasade uljepsavamo cvijecem. :cry:
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6765
Joined: 20/02/2013 14:14

#19 Re: URBICID gradnja i razgradnja grada

Post by Cherry-Cherry »

moonca wrote:
Cherry-Cherry wrote:A da ne spominjemo ruglo Buča Potok, Boljakov potok, Briješće, Sokolje, Dovroševići.... Ko fol gradska opština, a pola Novog Grada je ruglo. Hajde što imaš ruglo po Ilidži i Vogošći, ali Novi Grad je ipak nešto drugo. Bolje su onda i one zgradurine što se prave uz glavnu saobraćajnicu, bar zaklanjaju pogled na ono ružno brdo.
Sta ti je ruzno na tim padinskim predjelima. Kuca do kuce, pa to je ok. A i nismo 'bogati' da fasade uljepsavamo cvijecem. :cry:
Ma gdje će biti ok, ono izgleda kao neko sirotinjskoj predgrađe u Indiji...
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#20 Re: URBICID gradnja i razgradnja grada

Post by moonca »

Cherry-Cherry wrote:
moonca wrote:
Cherry-Cherry wrote:A da ne spominjemo ruglo Buča Potok, Boljakov potok, Briješće, Sokolje, Dovroševići.... Ko fol gradska opština, a pola Novog Grada je ruglo. Hajde što imaš ruglo po Ilidži i Vogošći, ali Novi Grad je ipak nešto drugo. Bolje su onda i one zgradurine što se prave uz glavnu saobraćajnicu, bar zaklanjaju pogled na ono ružno brdo.
Sta ti je ruzno na tim padinskim predjelima. Kuca do kuce, pa to je ok. A i nismo 'bogati' da fasade uljepsavamo cvijecem. :cry:
Ma gdje će biti ok, ono izgleda kao neko sirotinjskoj predgrađe u Indiji...
Pa to su padinski predjeli, kako ih uljepsati. Kuca su zidane, meni izgleda ok.
No, sta mi se nije svidjelo i jako tuzno izgleda voznja zaobilnicom od Aneksa prema AP.
To sam izbjegavala. :cry:
User avatar
Inteligencija
Posts: 384
Joined: 10/03/2018 11:28

#21 Re: URBICID gradnja i razgradnja grada

Post by Inteligencija »

moonca wrote: Malo koji grad ima.
Ima ima i to na samo 30 minuta od Sarajeva i to najveci gradski park u drzavi

Image

Vrijedi vise nego suho zlato
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#22 Re: URBICID gradnja i razgradnja grada

Post by moonca »

Gdje se nalazi. :?:
User avatar
Prpa.ba
Posts: 10963
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#23 Re: URBICID gradnja i razgradnja grada

Post by Prpa.ba »

Jedni zeljni asfalta da bi zaboravili na porijeklo, drugi zeljni suma oko zgrada da ne bi morali slucajno guzicu protegnuti citavih 20-30 minuta, nikad ugoditi.. :mrgreen:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50411
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#24 Re: URBICID gradnja i razgradnja grada

Post by Bloo »

Prpa.ba wrote:Jedni zeljni asfalta da bi zaboravili na porijeklo, drugi zeljni suma oko zgrada da ne bi morali slucajno guzicu protegnuti citavih 20-30 minuta, nikad ugoditi.. :mrgreen:
Govorimo o praktičnoj koristi drveća u centru grada - asfalt, ljeto, hlad....
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#25 Re: URBICID gradnja i razgradnja grada

Post by Streptokok »

Cherry-Cherry wrote:Ne voli seljak vidjeti drvo, pa to ti je... Samo beton.
Kompleksi pa ti eto.
Post Reply