Urbane legende [Ex-Yu]

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

nellington

Urbane legende [Ex-Yu]

Post by nellington » 16/03/2011 21:43

Na temi o Ceci i maxoviziji rodila se ideja za otvaranje teme koja će se baviti urbanim legendama sa naših prostora. Kao što rekoh na toj temi, neće biti teško naći dovoljan broj legendi za analizu, biće teže naći argumente i čvrste dokaze za i protiv. Nakon svake objektivno razjašnjene legende ćemo podvući crtu, proglasiti je istinitom ili neistinitom prema predočenim dokazima i ostaviti budućim pokoljenjima relevantan i meritoran sud o svakoj od tih priča.

Mole se učesnici u diskusiji da diskusiju drže ozbiljnom - koliko god je to moguće. Flameanje, neracionalni argumenti - zero tolerance na ovoj temi.

Noćas spaljujemo iluzije!

Topla voda

Re: Urbane legende [Ex-Yu]

Post by Topla voda » 16/03/2011 21:51

daj prvu legendu,pa da vidimo u kojem ritmu ide tema :)

nellington

Post by nellington » 16/03/2011 21:53

Sačekao bih preseljenje par postova sa teme o Ceci koja je gore linkovana :) To je u domenu moderacije :)

Pera Trta
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

Post by Pera Trta » 16/03/2011 22:09

Misli se na razne priče koje kruže o slavnim i "slavnim" ličnostima (ne tračeve, već stvari koje se uzimaju kao sto posto tačne), zatim razne strašne i nevjerovatne priče koje vam je pričao drug čija je sestrična od mamine zaove prisustvovala događaju i klela se da je živa istina. Potom priče kojima su vas plašili dok ste bili mali, a vi iz nekog razloga vjerovali (npr.u mojim školskim danima, na godinu-dvije pred rat se pričalo o kombiju sa registracijom PE, koji krade, siluje i ubija djecu, zatim, pričalo se da se u sličicama Nindža kornjača krije droga i sl).
Takve stvari. Ne moraju nužno biti neistine, samo je bitno da su bile, ili su još, toliko raširene, da su stekle legendaran status. Tu spadaju i legende vezane za određeni lokalitet ili region (vidjeti primjer teme "Goraždanske priče" na podforumu Istočna Bosna: http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?f=33&t=27690).
Eto, tako :)

Topla voda

Post by Topla voda » 16/03/2011 22:19

Pera Trta wrote:Misli se na razne priče koje kruže o slavnim i "slavnim" ličnostima (ne tračeve, već stvari koje se uzimaju kao sto posto tačne), zatim razne strašne i nevjerovatne priče koje vam je pričao drug čija je sestrična od mamine zaove prisustvovala događaju i klela se da je živa istina. Potom priče kojima su vas plašili dok ste bili mali, a vi iz nekog razloga vjerovali (npr.u mojim školskim danima, na godinu-dvije pred rat se pričalo o kombiju sa registracijom PE, koji krade, siluje i ubija djecu, zatim, pričalo se da se u sličicama Nindža kornjača krije droga i sl).
Takve stvari. Ne moraju nužno biti neistine, samo je bitno da su bile, ili su još, toliko raširene, da su stekle legendaran status. Tu spadaju i legende vezane za određeni lokalitet ili region (vidjeti primjer teme "Goraždanske priče" na podforumu Istočna Bosna: http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?f=33&t=27690).
Eto, tako :)

nije to mislio nelington,drugo nesto :D

dezurni_ucenik
Been thanked: 1 time

Post by dezurni_ucenik » 16/03/2011 23:11

ja sam cuo za dinu merlina da je poginuo kao vojnik armije bih.....te ona stara ratna kako davorin popovic i safet isovic srpskom djecom hrane lavove u pionirskoj dolini

Topla voda

Post by Topla voda » 16/03/2011 23:53

ja se sjecam da je sasa karadzic presao u TO :lol:

poznanik

Post by poznanik » 17/03/2011 00:50

CVIKERASH wrote:ja sam cuo za dinu merlina da je poginuo kao vojnik armije bih....

U jesen 1985. godine, tadašnja Teritorijalna odbrana opština Stari Grad i Centar organizirala je veliku vojnu vježbu na širem području Vučje Luke i Crepoljskog. Nisam siguran, ali mislim da smo svi u Faletićima zadužili i lako naoružanje, i imali svi punu ratnu opremu.
Ja sam bio u grupi koja je kasnila nekoliko sati, i pred sumrak sjeli smo da odmorimo malo prije logora, i dugo vremena posmatrali jednu tačku koja nam se iz linije horizonta polako približavala. Kad je tačka već postala čovjek, prepoznali smo je - Dino Merlin, s rukama u džepovima vojničkih hlača i razvezanim čizmama, raskopčane košulje...pita nas za konja! :D
Jadnik, u rezervnom sastavu JNA imao je zaduženje - konjovodac, i stvarno je u Faletićima zadužio konja, kojeg je vojska uzela na revers od nekog seljaka. Na konja je natovario svoju pušku i ranac, ali i od još trojice jarana. I - konj mu pobjegao :D

Našli su konja kasnije, vratio se vlasniku u štalu.

Topla voda

Post by Topla voda » 17/03/2011 00:55

poznanik wrote:
CVIKERASH wrote:ja sam cuo za dinu merlina da je poginuo kao vojnik armije bih....

U jesen 1985. godine, tadašnja Teritorijalna odbrana opština Stari Grad i Centar organizirala je veliku vojnu vježbu na širem području Vučje Luke i Crepoljskog. Nisam siguran, ali mislim da smo svi u Faletićima zadužili i lako naoružanje, i imali svi punu ratnu opremu.
Ja sam bio u grupi koja je kasnila nekoliko sati, i pred sumrak sjeli smo da odmorimo malo prije logora, i dugo vremena posmatrali jednu tačku koja nam se iz linije horizonta polako približavala. Kad je tačka već postala čovjek, prepoznali smo je - Dino Merlin, s rukama u džepovima vojničkih hlača i razvezanim čizmama, raskopčane košulje...pita nas za konja! :D
Jadnik, u rezervnom sastavu JNA imao je zaduženje - konjovodac, i stvarno je u Faletićima zadužio konja, kojeg je vojska uzela na revers od nekog seljaka. Na konja je natovario svoju pušku i ranac, ali i od još trojice jarana. I - konj mu pobjegao :D

:lol: one to hundred ...multiplied by you :D

Topla voda

Post by Topla voda » 17/03/2011 01:11

:D :D :D

Hendrix

Post by Hendrix » 17/03/2011 08:09

Merlin je svugdje :shock:
Prije par godina, koncert Protesta iza FIS-a , i šega Damir zajebaje se i poče o Merlinu nešto, nisam ja ko on , ovo ono , rock tamo vamo....a mi pjani se smijemo i deremo se da je Merlin ovde da ga čuje, što ga provaljuje....
Okrenem se lijevo, kad pored mene.... Merlin :shock: i smije se. Vjerovatno ga je Damir vidio u publici pa počeo zajebavati, ali mi je i dan danas to kao scena iz zone sumraka bila. :D

enko 1964

Post by enko 1964 » 17/03/2011 08:55

poznanik wrote:

Vojna vježba rezervnog sastava osamdeset i neke godine, u široj regiji Sarajeva. Podijelili nam puške i ostalu opremu i natjerali da iz pravca Krivoglavaca "napadnemo i oslobodimo" selo Rječicu. Krenuli mi u pohod a jedan rezervista s nadimkom Plavi kaže: " Ku.ac ću ja ovo nosat " i zafijara svu opremu u žbunje. Nakon povratka sa "uspješno obavljenog" zadatka, smotra, pregled naoružanja i opreme. Fali puška. Plavi pijan ko deva nema pojma gdje ju je bacio. Dolazi nekakav aktivni pukovnik i jebe našeg "rezervnog" komandira. Te nisi oficir, te kakva ti je ovo vojska, te ne znaš komandovat itd. Ovome doku.či i kaže:" Ma jebi se, ne znaš ni ti vozit kamion a ja sam kamiondžija." Pri daljem pregledu pukovnik dolazi do Avde koji je imao onu čupavu bradu, samo ispod usana. Avdo je puštao godinama i bio baš ponosan na nju. Kaže njemu pukovnik: " Boga mu, kakva ti je ovo brada?" U to vrijeme brade još nisu bile omiljene u JNA. Avdo onako snuždeno i skrušeno odgovori:" Druže pukovniče, kad sam se rodio, stara imala težak porođaj pa mi pola pi.ke ostalo na bradi." Mi se svi zacenuli od smijeha a pukovnik nam jebe sve i prijeti vojnim sudovima.
E kako u ovoj priči nema niko poznat moram reći da je Plavi bio poprilično poznat lik ali ne mogu reći o kome se radi. A i Avdina sestra se u to vrijeme malo vodala sa gitaristom Divljih jagoda ali oni nemaju ništa sa ovom pričom.

nineinchnails
Has thanked: 1 time

Post by nineinchnails » 17/03/2011 09:03

Ma Chuck Norris je nula, sta je za njega Dino Merlin :-D

Magarece_godine

Post by Magarece_godine » 17/03/2011 09:20

Jesul ovo urbane legende ili JNA legende ? :D

Salim se ... Keep going ..

HAVANA

Post by HAVANA » 17/03/2011 09:32

Topla voda wrote:ja se sjecam da je sasa karadzic presao u TO :lol:

Jes,jes :lol:

HAVANA

Post by HAVANA » 17/03/2011 09:41

I onaj snimak nikad ne vidjeh...kad danis navodno ogresti ,na upit da kaze nesto na tooom bosanskom...kaze...
Naumpadne li ti djahkad u sabah ćuna :D

amrica

Post by amrica » 17/03/2011 09:58

Kad vec spominjete DinA :D

Prica se, dosli Dino M. i Davorin P. u komandu da traze dozvolu za izlazak, najavila ih sekretarica (neki komandant podrijetlom odnekle, da ne spominjem :D ): Dosli Merlin i Pimpek za dozvole. A kaze lik: Ko su ta dvojica? :-)

amrica

Post by amrica » 17/03/2011 10:26

Prva spanska (juznoamericka) sapunica u nas, je li esmeralda ili neka slicna zeMska, uglavnom, zakuhalo se nesto i ona optuzena za ubistvo. I onda su zene iz nekeog mjesta u Bosni pisale pismo filmskoj kuci da je puste iz zatvora jer nije ona nekog ubila nego neko drugi :roll:

samo malo

Post by samo malo » 17/03/2011 11:00

Kupim ja neki dan pastetu, otvorim je, kad unutra Enis Beslagic.

Magarece_godine

Post by Magarece_godine » 17/03/2011 12:05

amrica wrote:Prva spanska (juznoamericka) sapunica u nas, je li esmeralda ili neka slicna zeMska, uglavnom, zakuhalo se nesto i ona optuzena za ubistvo. I onda su zene iz nekeog mjesta u Bosni pisale pismo filmskoj kuci da je puste iz zatvora jer nije ona nekog ubila nego neko drugi :roll:

Za Esmeraldu su skupljali pare da joj urade operaciju ....

mp3sa

Post by mp3sa » 17/03/2011 12:05

amrica wrote:Prva spanska (juznoamericka) sapunica u nas, je li esmeralda ili neka slicna zeMska, uglavnom, zakuhalo se nesto i ona optuzena za ubistvo. I onda su zene iz nekeog mjesta u Bosni pisale pismo filmskoj kuci da je puste iz zatvora jer nije ona nekog ubila nego neko drugi :roll:

Nisu zene iz nekog mjesta u Bosni nego u srbiji, nije pismo filmskoj kuci nego su angazovale advokata da ide u Meksiko i odnese kasetu koju su one snimile i preda meksickom sudu... Sjecam da je advokat govorio nesto u stilu pokuso sam ih ubjdit da to nije tako ali su oni vec dali pare za avionsku kartu i placaju sve rekavsi mu ili ti ilineko drugi ali istina se mora znat... :run:

samo malo

Post by samo malo » 17/03/2011 12:23

mp3sa wrote:

Nisu zene iz nekog mjesta u Bosni nego u srbiji, nije pismo filmskoj kuci nego su angazovale advokata da ide u Meksiko i odnese kasetu koju su one snimile i preda meksickom sudu... Sjecam da je advokat govorio nesto u stilu pokuso sam ih ubjdit da to nije tako ali su oni vec dali pare za avionsku kartu i placaju sve rekavsi mu ili ti ilineko drugi ali istina se mora znat... :run:

To je ona Kasandra :D

A za Eden iz Santa Barbare, neke zene iz Hrvatske su platile misu, da ozdravi, kad je ono zavrsila u invalidskim kolicima i zarobljena od strane onog bradonje sto je kasnije postao dobar (kad je nju zarobio, zivio je u nekoj kolibi u sumi, ljut na cijeli svijet), valjda je postao i policajac, i veliki Kruzov jaran :D

komunalac

Post by komunalac » 17/03/2011 12:29

Magarece_godine wrote:

Zar to nije za Marisol bilo :lol:

zonna

Post by zonna » 17/03/2011 12:31

:lol: :lol:
hahaahahaha niste normalni.... :lol:

bosnianidiot

Post by bosnianidiot » 17/03/2011 12:37

Magarece_godine wrote:

i ja sam ovo cuo, da su se po Bosni pare skupljale da Esmeralda progleda :lol: :lol:
uvijek me zanimalo ima li istine u tome :D

Locked