Upravitelji - Haram im bilo

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply

Jeste li za to da se sistem UPRAVITELJSTVA kod održavanja zaj. dijelova zgrada ukine?

Da.
14
64%
Ne.
3
14%
Ne znam.
0
No votes
Ne zanima me.
0
No votes
Ja stanujem u kući, a ne u etaži. Nije me briga za upraviteljstvo.
3
14%
Samo četvrtkom da dođu kod mene i upravljaju mojom zgradom, molio bih.
0
No votes
Treba mi malo nježnosti kao kad me oblak u pantolonama miluje.
2
9%

Total votes: 22

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Upravitelji - Haram im bilo

Post by PipiDugaDevetka » 30/09/2011 14:40

Evo je ovdje zaključana i ''uspavana'' u memorijskim jedinicama Saiks servera legendarna tema i akcija ''Haram im bilo'':
viewtopic.php?f=1&t=61642&start=25

Tada smo svi k'o jedan pomogli mladiću hljeba gladnog iz Podčauša kod Bratunca.

Evo nove prilike da u naizgled sličnoj akciji pomognemo sami sebi. Dakle, bez političara kao posrednika, nego direktno da nešto učinimo za sebe i sve stanovnike Kantona Sarajevo.

Od 14.09.2011. teče rok od 60 dana za obavljanje Javne rasprave o Nacrtu zakona o održavanju zajedničkih dijelova zgrada i upravljanju zgradama: viewtopic.php?f=25&t=89696

Evo i teksta tog Nacrta novog Zakona:
http://skupstina.ks.gov.ba/sites/skupstina.ks.gov.ba/files/Nacrt%20zakona%20zgrade_0.pdf

Kako nas je forumaš @KANTONALAC obavijestio, primjedbe i sugestije u vezi sa Nacrtom se mogu slati i elektronski na adresu skeretara Skupštinskog vijeća KS:
[email protected]

Pozivam vas da se masovno odazovete i učestvujete u RAHAT JAVNOJ RASPRAVI TIPKAJUĆI OD SVOGA DOMA SLATKOG ILI VIRTUALNO ESKEJPIRAJUĆI SA SVOG RADNOG MJESTA !

Trebamo se sam dogovoriti jeste li za UKIDANJE UPRAVITELJSTVA ili neku drugu opciju.

Ja pozivam na to da se UPRAVITELJSTVO UKINE jer se pokazalo kao neuspješno u našim uslovima šampiona Evrope u korupciji. Zapravo sasvim solidna i jednostavna ideja UPRAVITELJSTVA se pretvorila u svoju suprotnost, pa imamo da certifikat UPRAVITELJA ima značenje certifikat ZA OZAKONJENO POTKRADANJE GRAĐANA. Skoro sve genijalne ideje su, ustvari, jednostavne, međutim ova se izrodila do neizdrživosti.

Diskusija forumaša @vryzasa sa Dobrinje je pokazala da su oni u njegovoj zgradi i još 4 iste takve zgrade empirijski (eksperimentom) dokazali da je održavanje i upravljanje zgradom u režiji samih etažnih vlasnika (EV) toliko jeftino da oni po etaži plaćaju mjesečno desetak maraka i sve im perfektno ''šljaka''. Zgrada im je ogromna sa 4 sprata/kata i liftovima, c. grijanjem....možda imaju i hidrofor, ja ne znam to.

Uglavnom, stvarna cijena održavanja zaj. dijelova i upravljanja zgradom je po mojoj nekoj odokativnoj računici od 13 do 15pf po m2 korisne površine etaže. Sada je to po Zakonu 38pf/m2 u zgradama sa liftovima, a 25pf/m2 u zgradama bez liftova.

Interesantno je da je ova cijena od početka kada je uvedeno upraviteljstvo 2002.g. (Ministar Tajo-SBIH) i niko od upraviteljskih firmi da se pobuni, otkaže pružanje usluga po toj nepromjenjivoj cijeni. Ovdje stati pa staviti prst na čelo i razmisliti.

UKINIMO UPRAVITELJSTVO U KANTONU SARAJEVO!

Postavlja se pitanje šta sa upraviteljskim firmama i radnicima zaposlenim u njima? Šta sa službenicima u Ministarstvu st. politike kao stručnim osobama u sprovođenju Zakona?

Majstori se mogu udružiti i osnovati svoje nove firme čija bi djelatnost bila pružanje usluga u održavanju stanova i zgrada.

Dobar majstor će uvijek imati posla da ne može sve stići obaviti. Dobar majstor će prijaviti svoju djelatnost i plaćati poreze, doprinose i takse. Dobar majstor će u toj svojoj novoprijavljenoj djelatnosti imati toliko posla da će zaposliti još radnika u svojoj novoosnovanoj firmi ili dopunskoj djelatnosti.

Sadašnje firme upravitelji d.o.o. i sl. bi mogli samo promijeniti opis svoje djelatnosti i nastaviti sa radom. Bili bi angažovani po potrebi uvažavajući kvalitetu i cijene usluga.

Praktično, vratili bi smo se na Austrougarski sistem održavanja tada nazvan HAUSMAJSTORSKI, samo što niko ne bi bio dužan da hausmajstoru - PEV-u (predstavniku etažnih vlasnika) obezbjedjuje stan u sklopu zgrade.

PEV bi polagao ispit pred Komisijom i bio bi plaćen od strane etažnih vlasnika zgrade u određenom procentu. Postoji mogućnost da višak radnika iz upraviteljskih firmi postanu PEV-ovi, nastave da rade svoj posao u sklopu firme i predstavljaju EV jedne ili više zgrada (ako su manje), brinu se o angažovanju majstora, za račun održavnja zgrade za koju su zaduženi,...etc.

UKIDANJEM UPRAVITELJSTVA održavanje zaj. dijelova zgrada bi pojeftinilo, a majstore i upraviteljske firme stavilo u položaj da se bore za klijente (TRŽIŠNA UTAKMICA, pa ko preživi na ovom turbulentnom vaktu i zemanu).

Političke partije i stranke koje su trenutno na vlasti bi ubrali poene pozitive kod glasača/birača jer bi stupanjem na snagu Zakona kojim se ukida upraviteljstvo, održavanje zgrada kolektivnog stanovanja POJEFTINILO!

Inspekciju iz Ministarstva stambene politike koja nadgleda rad upravitelja i kvalitet održavanja zgrada kolektivnog stanovanja, premjestiti u Inspektorat Kantona (RTV Dom). Smješno je da šef inspektorima bude ministar, pa onda inspektori ne smiju i ne mogu napisati Rješenje protiv nekog pravilnika, uputstva ili Odluke koju greškom protivzakonito donese sam ministar. Pojačati inspekciju viškom službenika i službenica koje su do sada radile na trenutno važećem, ali definitivno propalom UPRAVITELJSTVU u Ministarstvu.

Inspekcija bi bila kao u USA, čim nije podšišana živica ili trava ispred zgrade, stiže etažnim vlasnicima čestitka. Nedo bog da kome padne balkon na glavu ili skupocjenu vozilicu, čestitka od inspekcije ili suda bi bila tolika da bi EV morali rasprodati svoje etaže da plate kazne.

DOLJE LJAGA OD UPRAVITELJA!
(čast izuzecima koji samo potvrđuju pravilo)!
Last edited by PipiDugaDevetka on 02/10/2011 12:56, edited 1 time in total.

sokkia

Re: Sjećate li se akcije sa legendarne teme ''Haram im bilo''?

Post by sokkia » 30/09/2011 14:56

UKIDANJEM UPRAVITELJSTVA održavanje zaj. dijelova zgrada bi pojeftinilo, a majstore i upraviteljske firme stavilo u položaj da se bore za klijente (TRŽIŠNA UTAKMICA, pa ko preživi na ovom turbulentnom vaktu i zemanu
:thumbup:
ali ne ukidati samo u sarajevskom kantonu nego u cjeloj FBIH, jer je to samo još jedna pljacka naroda.

sinuhe

Post by sinuhe » 30/09/2011 15:00

sta znaci etaza? Zasto se u nasem jeziku bezobrazno koriste tudjice?

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 30/09/2011 15:11

sokkia wrote:UKIDANJEM UPRAVITELJSTVA održavanje zaj. dijelova zgrada bi pojeftinilo, a majstore i upraviteljske firme stavilo u položaj da se bore za klijente (TRŽIŠNA UTAKMICA, pa ko preživi na ovom turbulentnom vaktu i zemanu
:thumbup:
ali ne ukidati samo u sarajevskom kantonu nego u cjeloj FBIH, jer je to samo još jedna pljacka naroda.

To ćemo podržati kada se u tvom kantonu bude mijenjao Zakon o upraviteljima i održavanju zgrada, a hoće sigurno, jer ostali kantoni samo kopiraju Sarajevski kanton u vezi sa stambenom politikom.

Nego, ovo učešće u RAHAT JAVNOJ RASPRAVI PUTEM INTERNETA TREBA TAKO OBAVITI DA SE TEKST SVOJIH PRIMJEDBI I SUGESTIJA POTPIŠE. Imenom, prezimenom, adresom mjesta boravišta, staviti i iz koje MZ se javljate za Javnu raspravu, broj l.k., JMBG. Možete staviti da pojačate važnost svojih diskusija svoju titulu, odlikovanja, ili procijenite svoju pošteno zarađenu imovinu i kao što je običaj u Americi iskažite je u $$$ te koliko godišnji porez plaćate.

Ne košta vas ništa da
RAHAT TIPKAJUĆI INTERNETOM RIJEŠITE JEDNO TAKO VAŽNO PITANJE U NAŠEM KANTONU ZVANOM ŽUPANIJA/VILAJET.

Mene su toliko iznervirali da sam definitno riješio da se selim u neku jeftinu vikendicu koju bih kupio, a koja nema upravitelja. Samo su mene i moju porodicu /obitelj uspjeli protjerati velikosrbi-četnici u julu 1992.g., pa sam bio izbjeglica u vlastitom gradu. :x

I evo sada i upravitelji me ćeraju. Jedina mi je nada da ih se ratosiljam podrška forumaša u učešću u Javnoj raspravi da bi smo svi na svoju i moju radost UKINULI UPRAVITELJE!

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 30/09/2011 15:14

sinuhe wrote:sta znaci etaza? Zasto se u nasem jeziku bezobrazno koriste tudjice?

Pa kako da jednom rječju, na našem, BCgHS, jeziku iskažeš da misliš na stan, garažu i/ili poslovni prostor?
Bajta? Flat?
:D

Ja sam to i takvo izražavanje preuzeo sa web. stranice Ministarstva i starog Zakona.
Uključi se u JAVNU RASPRAVU i kritikuj predloženi Nacrt Zakona sa tvoje tačke gledišta, lingviste.
Obavezno napiši spisak riječi koje nisu bezobrazne tuđice u našem jeziku, a koje bi ti turio u Zakon.

dječak sa šibicama
Been thanked: 6 times

Post by dječak sa šibicama » 30/09/2011 15:19

Dovoljno je reci Sefkija Okeric.

Protiv!

sinuhe

Post by sinuhe » 30/09/2011 15:22

PipiDugaDevetka wrote:
sinuhe wrote:sta znaci etaza? Zasto se u nasem jeziku bezobrazno koriste tudjice?

Pa kako da jednom rječju, na našem, BCgHS, jeziku iskažeš da misliš na stan, garažu i/ili poslovni prostor?
Bajta? Flat?

Ja sam to i takvo izražavanje preuzeo sa web. stranice Ministarstva i starog Zakona.
Uključi se u JAVNU RASPRAVU i kritikuj predloženi Nacrt Zakona sa tvoje tačke gledišta, lingviste.
Obavezno napiši spisak riječi koje nisu bezobrazne tuđice u našem jeziku, a koje bi ti turio u Zakon.

Ma ne znam. Ne zivim u Bosni i evo do sada nisam znao sta znaci etaza.

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 30/09/2011 15:24

dječak sa šibicama wrote:Dovoljno je reci Sefkija Okeric.

Protiv!

Pored imena koje ćeš staviti u potpisu tvoje priložeene diskusije (sugestija i prijedloga) u Javnoj raspravi, stavi i nick, pa će se valjda na web. stranici Skupštine Kantona to vidjeti da li si protiv Šefke OKI-ja ili ne.
Imaš jedinstvenu priliku da ga ''potklipiš'' i rasformiraš mu haram firmu.

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 30/09/2011 15:30

sinuhe wrote:
PipiDugaDevetka wrote:

Bajta? Flat?

Ma ne znam. Ne zivim u Bosni i evo do sada nisam znao sta znaci etaza.

Meni liči na francuski jezik i garaža i etaža. Ima i Google prevodilica. Razumijem to kada je neko dugo u inostranstvu, pa ponekad ponešto ne razumije od našeg, BCgHS jezika. Nikada nikome ne stavljam primjedbe kada u diskusiji na Forumu pogriješi u pravopisu. Jedino, kada napravi kardinalnu pravopisnu grešku i stavi je u naslov teme. Time umanjuje vrijednost Foruma i potcjenjuje diskutante na temi.
Jasno mi je da ima forumaša kojima nije maternji jezik ovaj naš, bosansko-crnogorsko-hrvatsko-srpski JE(A)DAN jezik, pa pogriješe u pravopisu. Kardinalno i često.

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 30/09/2011 16:02

Vođen ovim nezaboravnim stihovima pročitanim davno, u srednjoj školi, odklučio sam da pokušam da ukinem upravitelje i sva ona poniženja koja sam od njih i Ministarstva st. politike doživio.
Opomena
A.B. Šimić

Čovječe pazi
da ne ideš malen
ispod zvijezda!

Pusti
da cijelog tebe prođe
blaga svjetlost zvijezda!

Da ni za čim ne žališ
kad se budeš zadnjim pogledima
rastajo od zvijezda!

Na svom koncu
mjesto u prah
prijeđi sav u zvijezde

Ko malo vode na dlanu što se pruža žednom,...eto tako mi treba pomoć forumaaša samo da me ne prisile da se preseljavam u drugi stan/kuću koja nema upravitelja. Samo su me velikosrbi-četnici uspjeli protjerati, a evo sada i upravitelji uz svsrdnu pomoć Ministarstva st. politike Kantona. Ne zaboravite mi u BiH smo evropski šampioni u korupciji, a svjetski smo vicešampioni. Samo je u DR Kongu veća korupcija, tamo nijedna provincija ne uplaćuje centralnoj Vladi poreze i takse, nego ta centralna Vlada opstaje tako što rasprodaje ogromne prirodne resurse.
Kakvo je stanje u BiH polako, ali sigurno sustižemo Democratic Republic of Fckn* CONGO. Evo, recimo u Medjugorju uopšte ne uplaćuju boravišnu taksu od milion turista koliko godišnje dođe da se pokloni Gospi.
Dovedeni turisti ponekada nisu uopšte svjesni u kojoj se državi nalaze kada posjećuju Medjugorje.
Opasno se približavamo Kongu-Kinshasi.
Kinshasa i ja smo se potajno voljeli,
Ispod prozora mi je bio procvjetao baobab,
Pored baobaba je bio red za ovjeru i uplatu viza za dvoentitetsku Belgiju.
Među njima je bio i PAPA WEMBA:

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 30/09/2011 16:48

Evo diskusije sa druge teme kojom je dokazano da je realna cijena održavanja i upravljanja zgradom 13 do 15pf po metru kv. korisne površine etaže:

vryzas wrote:
Dr.Mr.Fr. wrote:
vryzas wrote: Ne, nemamo upravitelja. Otjerali smo OKI poslije 2-3 mjeseca nakon sto je potpisan ugovor o odrzavanju i zadnjih nekoliko godina ulaz odrzavamo zajednickim snagama. Svaki stan placa mjesecno po 10-ak maraka, a sve pare se uplacuju na zajednicki racun. Sa tim novcem se placa mjesecno odrzavanje lifta, ciscenje ulaza jednom sedmicno, kao i sitnice tipa zamjena brave na ulaznim vratima, sijalica itd. Novac se trosi na ono osnovno za normalno funkcionisanje ulaza...godisnje na racunu ostane stotinjak maraka koje se koriste u slucaju ozbiljnijih problema tipa poplave u podrumu jer je pukla cijev, :D ugradnje spec. vrata za podrum itd.

Kakav crni upravitelj i govna...

Btw. za ovakav "model "odrzavanja ulaza moras imati normalne komsije :-) , a u mom ulazu ih je 90% 8)
Toliko ih i placa mjesecnu naknadu...

Ma kako ste to uspjeli majke ti ??? zar vam nije ministarstvo stambenih poslova naložilo da izaberete drugog ?

Lako uz Sinalco :D
Na satanku kucnog savjeta jednoglasno donesena odluka da se raskine ugovor sa prevarantima...nemam pojma kako je to zavrseno sa pravne strane jer je komsija advokat zavrsio sve uz potpis/saglasnost svih stanara...nakon sto smo raskinuli ugovor nije angazovan novi upravitelj od strane predstavnika stanara...niko iz nikakvog ministarstva nije dolazio, slao preporucena pisma, zvao itd.itd. zar su trebali? :?

Znam jos nekoliko ulaza na Dobrinji koji nemaju upravitelja (vecinom zgrade do 4 sprata) :-)

Placao sam prije nekoliko godina skoro 30KM za odrzavanje, a na oglasnoj tabli bi u sklopu "racuna" navodili kojekakve poreze i ostale gluposti, dok bi sa druge strane cekali na zamjenu brave po mjesec dana. Sada 90% stanara placa po 10KM i sve fercera OK!

Nije mi do jebenih 20KM ali ne dozvoljavam da me neko pravi budalom i krade na moje oci...govna su za kanalizacije, a par firmi u KS koje se bave ovim poslom ce upravo tamo i zavrsiti 8)

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 30/09/2011 17:49

Upravo mi je danas haram - uprvitelj, FAMOS-GRADNJA d.o.o. poslala neke majstore, molere da moluju haustorske zidove. Protivno sadašnjem važećem Zakonu, nije uopšte održan Skup EV na kojem bih ja dao svoj glas ZA ili PROTIV usvjanja Plana rada na održavanju za tekuću godinu.

Taj Skup EV, prikupljanjem potpisa , je trebao biti održan do marta mjeseca ove godin. Ujedno je trebao biti usvojen od strane EV i Godišnji izvještaj za 2010.g.

Gurbetsko ihtijarski (80) PEV je održao Skup EV vlasnika samo TRI PUTA i to 2002.g. prikupljanjem potpisa:
PRVI PUT, POSLJEDNJI PUT I NIKADA VIŠE!

I pored izričite pismene naredbe ministra da ovaj put održi Skup EV, nije održan, pa je tako i ovo molovanje haustora protivzakonito! Fakat ga treba molovati i ofarbati, ali nikako protivno Zakonu, mimo procedure propisane Zakonom.

''Nagovorio'' ga direktor FG da kupi u naše ime oglasnu ploču za 75KM!?
Šta će mi tako skupa oglasna ploča kada smo mogli potrošiti 2-3 KM za holc šarafe sa diblovima, naći od nekog odbačenog namjestaja finu drvenu ploču i eto oglasne ploče za 3KM.

Niko ne zna koliko me ovo ''izjeda'' da ne mogu učestvovati u ravnopravnom korištenju moje privatne imovine-stana, a koji je u zajedničkom vlasništvu i ZKS (Zgradi kolektivnog stanovanja). Zar postoji i ZPS (Zgrada u kojoj se pojedinačno stanuje?!) :? :-)

Ne znam kako ste vi kao vlasnici stanova/etaža koje ste kupili za silne paretine do kojih da bi ste došli moraste propišati krv, litre znoja, suza i kilometre nerava potrošiti. Ili ako ste naslijedili od roditelja kao što sam ja naslijedio stan.
Ja ne pristajem da neko uzurpira skoro 150 godina radnog staža mojih svih umrlih od kojih niko nije dobio svoj stan osim rahmetli oca.

Ne dozvoljavam da mi neko to otima i umanjuje tržišnu vrijednost stana. Samo kada se sjetim kako mi je gospođa mama ustajala u 4 sata sabah in d morning da bi stigla do tramvajske na IlidžU, pa bi putovala do Katedrale i stigla tačno u 06:00 kada bi bile startovane mašine, te onda 8 sati stajala za mašinom u, sada privatizovanoj firmi SATEX, samo da bi i njen staž bio pripisan očevim bodovima pri ''dodjeli'' ovog moga stana i svoju djecu odgajala.

Ledenica moja, gospođa mama je umrla prošle godine. Nisam je mogao rahat njegovati jer sam vrijeme trošio na odlaske u Ministarstvo šaljući žalbe i molbe na rad upravitelja i PEV-a. :(

NO PASSARAN!
DOLJE DROLJE OD UPRAVITELJA (svaka čast izuzecima)!
NAPOLJE IZ ZAKONA UPRAVITELJI, ZAKONOM OVLAŠĆENI DA POTKRADAJU POŠTENE I LOJALNE GRAĐANE!

Ima li još neko da su mu nervi u vezi sa upraviteljima, pev-ovima i ostalom uglavnom bagrom (svaka čast izuzecima kojih ima) toliko oštri kao ''nepravedne sankcije'' nametnute komšijama tokom rata?

PipiDugaDevetka

Re: Upravitelji - Haram im bilo

Post by PipiDugaDevetka » 02/10/2011 13:00

Sarajevo |Objavljeno 02.10.2011. u 12:24
Izbjegnuta tragedija

U Ferhadiji se obrušio komad fasade i pao među prolaznike

Mogućnost da vam, dok koračate ulicama, komad fasade padne na glavu, postala je svakodnevnica u Sarajevu, a u prijepodnevnim satima nedjelje je veliki komad fasade pao u najprometnijoj gradskoj ulici, Ferhadiji.
Veliki komad fasade obrušio se iznad prodavnice Bellissima, koja se nalazi u Ferhadiji. Na svu sreću povrijeđenih nije bilo. Pripadnici PU Centar izašli su na mjesto događaja i napravili zapisnik.

Nadamo se da će nadležne institucije konačno poduzeti neophodne mjere kako bi riješili ovaj problem i sanirali ruševne objekte koji mogu ozbiljno ugroziti živote naših sugrađana.

Post Reply