UPRAVITELJ NEOSNOVANO TUZI STANARE-molim pomoc!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#1 UPRAVITELJ NEOSNOVANO TUZI STANARE-molim pomoc!

Post by lijepa u dusi »

Kompletan haustor je zbog bezobrazluka upravitelja, Famos Gradnja d.d. Sarajevo, odlucio prestati placati za njihove "usluge". Naime, nakon godina i godina redovnog placanja, nikada niko nije dosao da okreci ili ocisti haustor, nemamo rasvjete u haustoru, dimnjak cisti dimnjacar po pozivu stanara kojeg i platimo, bukvalno vec godinama odrzavamo sami haustor, iako je spomenuta firma sve uredno naplacivala. Na svaki poziv da se nesto uradi, odgovor je bio "Kad se skupi dovoljno para na racunu", sto se naravno po njima nikad nije desilo. A znam da je to cista ubleha jer su svi stanari placali.
Nakon nekog vremena, svi smo u dogovoru prestali placati jer je to sto rade cisti bezobrazluk. Sada stize opomena svima, pred poziv na sud, i terete svakog od nas za cca 800 KM.

Ako ima imalo zakona i pravde, mi njih mozemo tuziti jer pokusavaju naplatiti uslugu koju ne pruzaju, na stranu sto su propala firma koja pokusava ublehama da zaradi novac za dzepove pojedinaca.

Ukoliko oni tuze nas, stanare, a ocigledno hoce, kakve su sanse da zaista i dobiju na sudu? Kakve su sanse nas stanara da mi njih tuzimo za pokusaj naplacivanja usluge na prevaru?

Molim vas, postove koji odisu "humorom" zadrzite za sebe.
User avatar
Altsa
Posts: 7346
Joined: 19/03/2004 18:31

#2 Re: UPRAVITELJ NEOSNOVANO TUZI STANARE-molim pomoc!

Post by Altsa »

Isti slucaj je imala moja zgrada sa Eko ingom. Moj vam je savijet da se sa njima dogovorite i da platite najminimalniji iznos. na sudu nemate sanse. meni sudinica kaze da sam ja u pravu ali da zakon kaze da moramo platiti. platili smo neki iznos koji smo dogovorili sa njima i raskinuli potom ugovor i nasli novog upravitelja.
napravili ste gresku sto niste nakon prestanka placanja odmah raskinuli sa njima ugovor.
Last edited by Altsa on 25/05/2018 13:57, edited 2 times in total.
gurabija78
Posts: 1242
Joined: 03/06/2008 15:24

#3 Re: UPRAVITELJ NEOSNOVANO TUZI STANARE-molim pomoc!

Post by gurabija78 »

imate li predstavnika stanara? je li dobivate redovne mjesečne izvještaje o stanu vašeg računa? zašto niste promijenili upravitelja ako ste nezadovoljni sadašnjim?
plaćanje naknade za održavanje zajedničkih dijelova stambenih jedinica je propisano zakonom, taok da mislim da upravitelj ima pravo da vas tuži ako niste plaćali.
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#4 Re: UPRAVITELJ NEOSNOVANO TUZI STANARE-molim pomoc!

Post by lijepa u dusi »

gurabija78 wrote:imate li predstavnika stanara? je li dobivate redovne mjesečne izvještaje o stanu vašeg računa? zašto niste promijenili upravitelja ako ste nezadovoljni sadašnjim?
plaćanje naknade za održavanje zajedničkih dijelova stambenih jedinica je propisano zakonom, taok da mislim da upravitelj ima pravo da vas tuži ako niste plaćali.
Predstavnika nemamo. Podvuceni dio je problem. Mi placamo za odrzavanje, a ne za neodrzavanje. Nije uredu da se ovako postupa.

Altsa wrote:Isti slucaj je imala moja zgrada sa Eko ingom. Moj vam je savijet da se sa njima dogovorite i da platite najminimalniji iznos. na sudu nemate sanse. meni sudinica kaze da sam ja u pravu ali da zakon kaze da moramo platiti. platili smo neki iznos koji smo dogovorili sa njima i raskinuli potom ugovor i nasli novog upravitelja.
Iskreno mislim da je bezobrazluk ocekivat da ljudi isplate gotovo 1000 KM u roku od 8 dana. Fuj jebem ti drzavu.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40844
Joined: 29/06/2011 23:39

#5 Re: UPRAVITELJ NEOSNOVANO TUZI STANARE-molim pomoc!

Post by dječak sa šibicama »

kod mene u naselju gomila stanara ne placa usluge firmama koje odrzavaju stubista jer imaju isti odnos kao i taj vas upravitelj, kad god treba nesto uraditi kazu "nema dovoljno sredstava na racunu". Srecom pa zena koja cisti, ocisti stubiste.

Dosta je i tuzbi, odavno, tako sam bar cuo od brojnih komsija. Vec godinama se tuzakaju i po sudovima se ti predmeti povlace, ali oni nemaju nacina da naplate dugovanja. Salju nekad policiju da prepadnu stanare, nema pljenidbe, cuo sam i da su sudovi pretrpani takvim tubama, negdje sam citao da ima na stotine hiljada predmeta tuzbi na sarajevskim sudovima zbog neplacanja komunalija. Ne samo za stanarine, vec i za vodu u stambenim zgradama (kazem ovo jer u privatnim kucama te mogu iskljuciti, u zgradi ne mogu jer je brojilo zajednicko) za odvoz smeca i tako dalje. Nece ljudi da placaju, mnogi i nemaju odakle, ono sto im ne mogu iskljuciti. Problem je veliki opcenito.
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#6 Re: UPRAVITELJ NEOSNOVANO TUZI STANARE-molim pomoc!

Post by lijepa u dusi »

dječak sa šibicama wrote:kod mene u naselju gomila stanara ne placa usluge firmama koje odrzavaju stubista jer imaju isti odnos kao i taj vas upravitelj, kad god treba nesto uraditi kazu "nema dovoljno sredstava na racunu". Srecom pa zena koja cisti, ocisti stubiste.

Dosta je i tuzbi, odavno, tako sam bar cuo od brojnih komsija. Vec godinama se tuzakaju i po sudovima se ti predmeti povlace, ali oni nemaju nacina da naplate dugovanja. Salju nekad policiju da prepadnu stanare, nema pljenidbe, cuo sam i da su sudovi pretrpani takvim tubama, negdje sam citao da ima na stotine hiljada predmeta tuzbi na sarajevskim sudovima zbog neplacanja komunalija. Ne samo za stanarine, vec i za vodu u stambenim zgradama (kazem ovo jer u privatnim kucama te mogu iskljuciti, u zgradi ne mogu jer je brojilo zajednicko) za odvoz smeca i tako dalje. Nece ljudi da placaju, mnogi i nemaju odakle, ono sto im ne mogu iskljuciti. Problem je veliki opcenito.
Ako dodje do suda, lijepo cemo reci da sve sto su oni napravili u haustoru skinu i poruse i nek naplate dugovanja na taj nacin. Ako nista suk :D

Ma stvarno ne znam, bezobrazluk teski, firma od par uposlenih, znaci i da hoce da ispune zahtjeve nema ko, jer imaju samo par uhljeba koji rade administraciju i to je to. Propala, ublehaska firma koja na ovaj nacin vec godinama opstaje tek toliko da bude dzeparac zaposlenicima, kad zafali.

Nasa greska je jedino sto nismo raskinuli ugovor na vrijeme, ali nemamo predstavnika stanara i nikad nismo mislili da ce doci do ovog. Ocekivali smo konacno da urade nesto pa da nastavimo placati (jer smo idioti, jel).
User avatar
Altsa
Posts: 7346
Joined: 19/03/2004 18:31

#7 Re: UPRAVITELJ NEOSNOVANO TUZI STANARE-molim pomoc!

Post by Altsa »

Mi smo imali sve napismeno zahtijeve za izvrsenje radova na zgradi. nisu nikad nista uradili, a sudinica se nije ni pocesala na to. kada sam izlazio sa prvog rocista pride mi jedan advokat i kaze da odem u tu firmu i da se sa njima dogovorim oko placanja a da to bude neki prihvatljiv iznos.i tako smo i uradili. stanari prihvatili to. ja skupio pare i odnjeo a oni povukli tuzbe.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40844
Joined: 29/06/2011 23:39

#8 Re: UPRAVITELJ NEOSNOVANO TUZI STANARE-molim pomoc!

Post by dječak sa šibicama »

Mozda i bolje sto nemate predstavnika stanara, mi smo ih trojicu ili cetvoricu izmijenjali nakon rata, samo jedan posten bio ali umro jadnicak star bio. Ovi ostali, nema koji se nije napljackao nasih para, i jos nas gledaju u oci ne trepnu od stida, kazu "ne znam ja nista, dokazi ako mozes" :D
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#9 Re: UPRAVITELJ NEOSNOVANO TUZI STANARE-molim pomoc!

Post by Chmoljo »

iskreno, glupa vam je taktika.

ali hajde da krenemo redom:

kada ste tako složni u neplaćanju, zašto ne izaberete predstavnika etažnih vlasnika?
da li vam je upravitelj ikada dostavio stanje računa, i ako nije, jeste li se obratili inspekciji?
kolika vam je zgrada, koliko spratova, ima li lift, u kakvom stanju je zgrada općenito?

za neki konkretniji savjet treba malo ovih ulaznih informacija.

a ovako na prvu ti mogu reći da je taktika neplaćanja glupa jer plaćati MORATE. ali možete birati kome ćete plaćati.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#10 Re: UPRAVITELJ NEOSNOVANO TUZI STANARE-molim pomoc!

Post by Chmoljo »

lijepa u dusi wrote:
Ako dodje do suda, lijepo cemo reci da sve sto su oni napravili u haustoru skinu i poruse i nek naplate dugovanja na taj nacin. Ako nista suk :D
a oni će se od šuka plaho nasekirati i složiti vam presudu i poslati na izvršenje.
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#11 Re: UPRAVITELJ NEOSNOVANO TUZI STANARE-molim pomoc!

Post by lijepa u dusi »

Altsa wrote:Mi smo imali sve napismeno zahtijeve za izvrsenje radova na zgradi. nisu nikad nista uradili, a sudinica se nije ni pocesala na to. kada sam izlazio sa prvog rocista pride mi jedan advokat i kaze da odem u tu firmu i da se sa njima dogovorim oko placanja a da to bude neki prihvatljiv iznos.i tako smo i uradili. stanari prihvatili to. ja skupio pare i odnjeo a oni povukli tuzbe.
Koliki su bili dugovi, a koliko ste morali platiti? Ovo je uzas za citat, nevezano za nasu situaciju nego sto danas bilo ko moze osnovat firmu i natjerat ljude da im daju pare. PO ZAKONU!

dječak sa šibicama wrote:Mozda i bolje sto nemate predstavnika stanara, mi smo ih trojicu ili cetvoricu izmijenjali nakon rata, samo jedan posten bio ali umro jadnicak star bio. Ovi ostali, nema koji se nije napljackao nasih para, i jos nas gledaju u oci ne trepnu od stida, kazu "ne znam ja nista, dokazi ako mozes" :D
:-) Sve gore od goreg! Ma kod nas je mali haustor, svega 6 stanova, jedan stan potpuno prazan. Ostalo sve porodice s djecom, nigdje nekog penzionera kojem je dosadno pa da se bakce s time. Svi u nekoj frci i trci, i ovi dogovori o neplacanju nakon sto su prevrsili svaku mjeru su bili nekako usput i u mimohodu.
Stvarno ne mogu da vjerujem da imaju zakonskog osnova naplatit uslugu koju ne pruzaju.
Ja bih kilu magle, ako moze.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#12 Re: UPRAVITELJ NEOSNOVANO TUZI STANARE-molim pomoc!

Post by Chmoljo »

lijepa u dusi wrote: :-) Sve gore od goreg! Ma kod nas je mali haustor, svega 6 stanova, jedan stan potpuno prazan.
i to sve objašnjava...
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#13 Re: UPRAVITELJ NEOSNOVANO TUZI STANARE-molim pomoc!

Post by lijepa u dusi »

Chmoljo wrote:iskreno, glupa vam je taktika.

ali hajde da krenemo redom:

kada ste tako složni u neplaćanju, zašto ne izaberete predstavnika etažnih vlasnika?
da li vam je upravitelj ikada dostavio stanje računa, i ako nije, jeste li se obratili inspekciji?
kolika vam je zgrada, koliko spratova, ima li lift, u kakvom stanju je zgrada općenito?

za neki konkretniji savjet treba malo ovih ulaznih informacija.

a ovako na prvu ti mogu reći da je taktika neplaćanja glupa jer plaćati MORATE. ali možete birati kome ćete plaćati.
3 sprata, po 2 stana na svakom, jedan stan prazan. Nema lifta, nema rasvjete, nema interfona, nema nekih zajebanih vrata, nema nadzora. Nikad nije dostavljeno stanje racuna, a zahtjevi za radovima su se odvijali pozivom na telefon. Odgovor je bio kako sam vec navela. Odluka o neplacanju je donijeta jer je u pitanju fiktivna, ublehaska firma koja godinama posluje kako posluje, zastrasujuci stanare, nismo jedini koji imaju problem s njima, ali smo rijetki koji su ih zadrzali. Nasa greska.
Gdje i kome se obratiti, podnijeti zahtjev za promjenom upravitelja?
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#14 Re: UPRAVITELJ NEOSNOVANO TUZI STANARE-molim pomoc!

Post by lijepa u dusi »

Chmoljo wrote:
lijepa u dusi wrote: :-) Sve gore od goreg! Ma kod nas je mali haustor, svega 6 stanova, jedan stan potpuno prazan.
i to sve objašnjava...
Meni opet nista nije jasno...
Sta objasnjava?
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21582
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#15 Re: UPRAVITELJ NEOSNOVANO TUZI STANARE-molim pomoc!

Post by MarlboroGold »

Meni nekako miriše da tu ima i masla upravitelja ili barem neodgovornosti... ako griješim, uostalom, odmah ste trebali raskinuti ugovor.
Dobro je da ste složni... kod mene pola stanara plaća pola ne. Da vidiš tek tu problema kad je skup etažnih vlasnika, a zgrada sa 10 spratova sa po 3 stana na svakom...
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#16 Re: UPRAVITELJ NEOSNOVANO TUZI STANARE-molim pomoc!

Post by lijepa u dusi »

MarlboroGold wrote:Meni nekako miriše da tu ima i masla upravitelja ili barem neodgovornosti... ako griješim, uostalom, odmah ste trebali raskinuti ugovor.
Dobro je da ste složni... kod mene pola stanara plaća pola ne. Da vidiš tek tu problema kad je skup etažnih vlasnika...
Evo sad mi komsinica rece da je OKI preuzeo odrzavanje, zato ovi pokusavaju naplatit dugove. :lol:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21582
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#17 Re: UPRAVITELJ NEOSNOVANO TUZI STANARE-molim pomoc!

Post by MarlboroGold »

lijepa u dusi wrote:
MarlboroGold wrote:Meni nekako miriše da tu ima i masla upravitelja ili barem neodgovornosti... ako griješim, uostalom, odmah ste trebali raskinuti ugovor.
Dobro je da ste složni... kod mene pola stanara plaća pola ne. Da vidiš tek tu problema kad je skup etažnih vlasnika...
Evo sad mi komsinica rece da je OKI preuzeo odrzavanje, zato ovi pokusavaju naplatit dugove. :lol:
Onda i objašnjava tužbu, jer je to posljednji potez da se naplate potraživanja...
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#18 Re: UPRAVITELJ NEOSNOVANO TUZI STANARE-molim pomoc!

Post by Nadzorna_ploca »

Ne placajte dok sud ne nalozi drugacije.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21582
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#19 Re: UPRAVITELJ NEOSNOVANO TUZI STANARE-molim pomoc!

Post by MarlboroGold »

I ako naloži, dobro provjerite da li ima zastarjelih potraživanja. Sudovi se inače time ne bave i ne ulaze u starost, pa oni koji tuže pokušavaju i to da naplate.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#20 Re: UPRAVITELJ NEOSNOVANO TUZI STANARE-molim pomoc!

Post by Chmoljo »

hajde polako,

ne valja vam stav, jer nećete halabukom ništa riješiti. prvo se smirite, upoznajte sa svojim pravima, pa ćete znati i mogućnosti.

1. firma očito nije fiktivna, jer ni te tužbe nisu fiktivne. ako je nešto nepravedno, ne mora značiti da nema osnova za to.

2. vaš najveći problem je nerješiv - mala ste zgrada. niko se neće otimati za vas. vaše mjesečne uplate jedva mogu, ako uopšte mogu pokriti najosnovnije stvari.

možemo i odokativno sračunati:

neka su tri stana po 60 i tri po 80 kvadrata. neka je taj stan koji je napušten od 60 kvadrata.

(0,25*60x2) + (0,25*80x3) = 30 + 60 = 90 KM

dakle, vi mjesečno uplatite 90 KM. od toga upravitelj ima pravo uzeti 17% BEZ PDV-a. dakle 17,90 KM sa PDVom ide upravitelju i vama ostaje 72 KM.

dakle, vi u startu imate finansijski problem.

on se može riješiti tako što ćete donijeti odluku kojom ćete povećati naknadu, da možete riješiti neke stvari u hauastoru.

3. ako vam je sve to TOLIKI problem, izaberite predstavnika stanara između sebe, ali obzirom koliko ste mali, bilo bi idealno da se odrekne naknade zarad haustora. jer i to je dodatnih 12,5% na tih 90 KM. ako nemate predstavnika, Ministarstvo će vam dodijeliti prinudnog, a koji će bez pardona uzeti tu naknadu, a pitanje je hoće li išta raditi da vam pomogne.

4. upravitelj je zakonski obavezan obavijestiti stanare o stanju računa, i nema zakonskog osnova da to krije od bilo kojeg stanara. ne nasjedajte priču o zaštiti ličnih podataka, jer se to odnosi samo na stanje duga pojedinih stanara, a ne ukupno stanje cijele zgrade. jedino se mogu praviti ludi i reći da za to treba PEV, ali onda se vraćamo na tačku 3. - IZABERITE PEVa. ali svi svakako zaprijetite inspekcijom ukoliko odbiju, i ako nastave po svom i otiđite u inspekciju. za nadzor je nadležno Ministarstvo prostornog uređenja. nalazi se u ulici Hamida Dizdara, ispod hotela Zagreb.

ovako samo dokazujete da vas to baš i ne tangira previše, jer niko neće da se toga istinski prihvati.

kada budete znali koliko uopšte imate para, onda ćete moći i neke konkretnije korake preduzeti.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#21 Re: UPRAVITELJ NEOSNOVANO TUZI STANARE-molim pomoc!

Post by Chmoljo »

MarlboroGold wrote:
lijepa u dusi wrote:
MarlboroGold wrote:Meni nekako miriše da tu ima i masla upravitelja ili barem neodgovornosti... ako griješim, uostalom, odmah ste trebali raskinuti ugovor.
Dobro je da ste složni... kod mene pola stanara plaća pola ne. Da vidiš tek tu problema kad je skup etažnih vlasnika...
Evo sad mi komsinica rece da je OKI preuzeo odrzavanje, zato ovi pokusavaju naplatit dugove. :lol:
Onda i objašnjava tužbu, jer je to posljednji potez da se naplate potraživanja...
to im je i zakonska obaveza kada se promijeni upravitelj.

prethodni MORA tužiti sve stanare koji nisu redovno plaćali.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#22 Re: UPRAVITELJ NEOSNOVANO TUZI STANARE-molim pomoc!

Post by Chmoljo »

MarlboroGold wrote:I ako naloži, dobro provjerite da li ima zastarjelih potraživanja. Sudovi se inače time ne bave i ne ulaze u starost, pa oni koji tuže pokušavaju i to da naplate.
tačno. samo što je ovdje zastarni rok 3 godine.
gidra
Posts: 3576
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#23 Re: UPRAVITELJ NEOSNOVANO TUZI STANARE-molim pomoc!

Post by gidra »

dječak sa šibicama wrote:Mozda i bolje sto nemate predstavnika stanara, mi smo ih trojicu ili cetvoricu izmijenjali nakon rata, samo jedan posten bio ali umro jadnicak star bio. Ovi ostali, nema koji se nije napljackao nasih para, i jos nas gledaju u oci ne trepnu od stida, kazu "ne znam ja nista, dokazi ako mozes" :D
Na koji način predstavnik može klepiti lovu sa računa? Nisam nikada razmišljao o ovome...
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#24 Re: UPRAVITELJ NEOSNOVANO TUZI STANARE-molim pomoc!

Post by Chmoljo »

gidra wrote:
dječak sa šibicama wrote:Mozda i bolje sto nemate predstavnika stanara, mi smo ih trojicu ili cetvoricu izmijenjali nakon rata, samo jedan posten bio ali umro jadnicak star bio. Ovi ostali, nema koji se nije napljackao nasih para, i jos nas gledaju u oci ne trepnu od stida, kazu "ne znam ja nista, dokazi ako mozes" :D
Na koji način predstavnik može klepiti lovu sa računa? Nisam nikada razmišljao o ovome...
zar stvarno želiš da se ovdje nekome daju ideje? :D
gidra
Posts: 3576
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#25 Re: UPRAVITELJ NEOSNOVANO TUZI STANARE-molim pomoc!

Post by gidra »

Chmoljo wrote:
gidra wrote:
dječak sa šibicama wrote:Mozda i bolje sto nemate predstavnika stanara, mi smo ih trojicu ili cetvoricu izmijenjali nakon rata, samo jedan posten bio ali umro jadnicak star bio. Ovi ostali, nema koji se nije napljackao nasih para, i jos nas gledaju u oci ne trepnu od stida, kazu "ne znam ja nista, dokazi ako mozes" :D
Na koji način predstavnik može klepiti lovu sa računa? Nisam nikada razmišljao o ovome...
zar stvarno želiš da se ovdje nekome daju ideje? :D
ahaha doduše, onako kontao sam okvirno ne mora u detalje :D
Post Reply