UPOZORENJE POTROŠAČIMA I U BIH: Konzumova K Plus tunjevina s

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

cranberries
Posts: 594
Joined: 02/04/2010 15:19
Location: Earth

#1 UPOZORENJE POTROŠAČIMA I U BIH: Konzumova K Plus tunjevina s

Post by cranberries »

UPOZORENJE POTROŠAČIMA I U BIH: Konzumova K Plus tunjevina sadrži otrovni histamin!
"Redovnim nadzorom sanitarne inspekcije Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi provedeno je uzorkovanje konzervirane ribe 'Tunj komadi u ulju - K plus' 95 g na hrvatskom tržištu. Inicijalnom procjenom rizika utvrđeno je da proizvod predstavlja rizik za zdravlje potrošača

K Plus Tunjevina

Proizvod predstavlja rizik za zdravlje potrošača, posebice za osobe intolerantne na histamin, djecu i trudnice te kao takav nije pogodan za konzumaciju", navodi se u obavijesti koja je objavljena na službenim stranicama Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja.

Naime, utvrđeno je nedopuštena odnosno povišena koncentracija histamina te je naređeno povlačenje i opoziv proizvoda koji je se prodaje pod oznakom "Tunj komadi u ulju - K plus", 95 g označenog: "najbolje upotrijebiti do kraja 05/2015", te serijom MN5DNN AL02SEA 3EW1H (na dnu limenke), proizvođača THAI UNION MANUFACTURING CO. LTD, Tajland uvoznika Konzum d.d

"Subjekt u poslovanju s hranom poduzeo je i dodatne mjere", navodi se na kraju upozorenja Ministarstva.

Konzum mora povući 75.000 konzervi koje su završile u njihovim trgovinama i skladištima.

Plave ribe najčešći uzrok histaminskog trovanja

Histamin je normalni sastojak svakog organizma, te se ubraja u tkivne hormone. Najviše ga ima u koži, plućnom i živčanom tkivu, te mastocitima. Međutim, kako je istaknuto na službenim stranicama Zavoda za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije, unos histamina u organizam u većim količinama može imati toksično djelovanje izazivajući simptome otrovanja.

U našim je krajevima najčešći uzrok histaminskoga otrovanja upravo konzumacija različitih vrsta plave ribe ili njihovih konzervi u kojima je stvorena velika količina histamina. Meso plave ribe je, naime, bogato histidinom od kojeg može nastati histamin. Histamin u plavoj ribi može nastati zbog bakterijskog djelovanja, ali puno je opasnija situacija u kojoj se histamin u tijelu ribe stvara zbog toga što riba nakon ulova nije dobro ohlađena. U takvim je slučajevima zapravo jako teško uočiti da se riba pokvarila, a veliki je problem što histamin neće nestati niti termičkom obradom: ova tvar, naime, izdržava temperaturu i do 200 stupnjeva Celzijusa, zbog čega nastavlja biti prisutna u spremljenoj ribi ili u ribi u konzervi.

Trovanje histaminom može uzrokovati čak i smrt!

Trovanje histaminom ovisi o sadržaju histamina u ribi, o tjelesnoj masi čovjeka te o količini histamina u samoj namirnici. Ljudski organizam može podnijeti relativno velike količine histamina unesenoga u organizam namirnicama. Oko 95% histamina unesenoga u organizam preko probavnoga sustava crijevne bakterije acetiliraju i razgrade, te ga na taj način inaktiviraju. Otrovanje hranom sigurno izazivaju količine od 60 do 100 mg histamina na 100 g konzumirane ribe.

Simptomi histaminskoga otrovanja javljaju se vrlo brzo nakon konzumiranja hrane bogate histaminom, otprilike u razdoblju od 10 minuta do 3 sata nakon konzumacije sumnjive namirnice. Oni uključuju: utrnuće oko usta i jezika, pečenje i suhoću u ustima, vrtoglavicu, mučninu, povraćanje, proljev, grčeve u trbuhu, otok usnica, lica i jezika. Otrovana se osoba znoji, osjeća svrbež kože; sluznica očiju, koža lica i tijela obično su zacrvenjene. Moguć je i pad krvnoga tlaka, nastanak neugodnoga osjećaja lupanja srca te paraliza disanja. Težinu kliničke slike uzrokovane ovim otrovanjem potvrđuju i literaturni podatci koji bilježe i smrtne slučajeve nastale kao posljedica ovoga otrovanja.

Liječenje otrovanih osoba obuhvaća hitno ispiranje želudca, davanje antihistaminika koji se nađu pri ruci te dopremanje otrovanih u najbližu bolnicu. U slučaju otrovanja na moru bitno je hitno krenuti prema kopnu.

(Index.hr/** No links **/em)
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#2 Re: UPOZORENJE POTROŠAČIMA I U BIH: Konzumova K Plus tunjevina s

Post by MAN-lion's coach »

Smetlje.
Vodim računa kakvu ribu kupujem,sve što je sa Istoka svakako moram izbjegavati u širokom luku.Od radijacije pa nadalje.
User avatar
stochar
Posts: 3385
Joined: 17/10/2007 18:02
Location: pod suncem
Contact:

#3 Re: UPOZORENJE POTROŠAČIMA I U BIH: Konzumova K Plus tunjevina s

Post by stochar »

MAN-lion's coach wrote:Smetlje.
Vodim računa kakvu ribu kupujem,sve što je sa Istoka svakako moram izbjegavati u širokom luku.Od radijacije pa nadalje.
slazem se, ali, koja je to tunjevina sa zapada? skoro svugdje, pa cak i 'markirana', iz Vijetnama i slicnih destinacija...
ultrajvosa
Posts: 74
Joined: 20/03/2011 20:34

#4 Re: UPOZORENJE POTROŠAČIMA I U BIH: Konzumova K Plus tunjevina s

Post by ultrajvosa »

Oj jebo te znao sam cim je akcija da ne valja !! Jeo sam je masovno ovih dana omg svako jutro..
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#5 Re: UPOZORENJE POTROŠAČIMA I U BIH: Konzumova K Plus tunjevina s

Post by ladyblue18 »

:? ja samo nju i jedem :-? ostale jeftinije su bljutave i nisu ni za pacova a kamoli za covjeciji organizam, a ona mi je bila prihvatljive cijene a i ukusna.

Nista onda, jest cu evu. :roll:
User avatar
sodom
Posts: 1697
Joined: 08/05/2008 13:21
Location: KRV I MED (BALKAN)

#6 Re: UPOZORENJE POTROŠAČIMA I U BIH: Konzumova K Plus tunjevina s

Post by sodom »

:D
link wrote:nisam ni trudnica a ni dijete, tako, zaboli me.
a i ko da neko jede ribu u bas nekim velikim kolicinama dnevno?
HomeArt
Posts: 2076
Joined: 02/09/2004 13:33
Location: Hrasno Hill :)

#7 Re: UPOZORENJE POTROŠAČIMA I U BIH: Konzumova K Plus tunjevina s

Post by HomeArt »

Jel to ova riba?

Image
SundanceKid
Posts: 1377
Joined: 26/01/2008 23:38

#8 Re: UPOZORENJE POTROŠAČIMA I U BIH: Konzumova K Plus tunjevina s

Post by SundanceKid »

ladyblue18 wrote::? ja samo nju i jedem :-? ostale jeftinije su bljutave i nisu ni za pacova a kamoli za covjeciji organizam, a ona mi je bila prihvatljive cijene a i ukusna.

Nista onda, jest cu evu. :roll:
Bas tako, cijena joj je bila skroz ok, a po meni ukusom ista ili bolja nego RioMare. Ukucam nakon ovoga na google "K Plus tunjevina", cisto da vidim jel to ta koju sam stalno jeo, i jos vidim reklamacije na raznim portalima, neko je cak naso crva (i usliko) u konzervi...cirkus...
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#9 Re: UPOZORENJE POTROŠAČIMA I U BIH: Konzumova K Plus tunjevina s

Post by ladyblue18 »

To je rial, haman pa se ne moze naci slika na netu, samo sam ovo nasla ali je jako sitna

Image
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#10 Re: UPOZORENJE POTROŠAČIMA I U BIH: Konzumova K Plus tunjevina s

Post by kmirsad »

....da vidite samo kake su zdrave, sočne i bujne tune na našem Panonskom jezeru... iako se se svi lože na ove azijatske ... :lol: :lol: :lol:
HomeArt
Posts: 2076
Joined: 02/09/2004 13:33
Location: Hrasno Hill :)

#11 Re: UPOZORENJE POTROŠAČIMA I U BIH: Konzumova K Plus tunjevina s

Post by HomeArt »

ladyblue18 wrote:To je rial, haman pa se ne moze naci slika na netu, samo sam ovo nasla ali je jako sitna

Image
Znaci moze Rial!? Meni je ona najbolja.
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#12 Re: UPOZORENJE POTROŠAČIMA I U BIH: Konzumova K Plus tunjevina s

Post by ladyblue18 »

Nasla sam jos jednu sliku :D

Image
Ovu sam ja jela. :-)

A rial sam probala jednom i nije mi se svidjela.
User avatar
newklear
Posts: 1384
Joined: 10/12/2009 15:59

#13 Re: UPOZORENJE POTROŠAČIMA I U BIH: Konzumova K Plus tunjevina s

Post by newklear »

ladyblue18 wrote::? ja samo nju i jedem :-? ostale jeftinije su bljutave i nisu ni za pacova a kamoli za covjeciji organizam, a ona mi je bila prihvatljive cijene a i ukusna.

Nista onda, jest cu evu. :roll:

A nekako i zrači :D
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#14 Re: UPOZORENJE POTROŠAČIMA I U BIH: Konzumova K Plus tunjevina s

Post by chuchumbamayumbe »

Zato ja jedem samo ono što ja pokupim sa livade i prikoljem svojeručno.
8-)
HomeArt
Posts: 2076
Joined: 02/09/2004 13:33
Location: Hrasno Hill :)

#15 Re: UPOZORENJE POTROŠAČIMA I U BIH: Konzumova K Plus tunjevina s

Post by HomeArt »

ladyblue18 wrote:Nasla sam jos jednu sliku :D

Image
Ovu sam ja jela. :-)

A rial sam probala jednom i nije mi se svidjela.
Merni vala ove koMzerve isto izgledaju, nebi me cudilo da je samo ona traka drugacija. Cesto ove njihove marke imaju u 2 verzije, "original" i pakovanje za Konzum, hm...
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#16 Re: UPOZORENJE POTROŠAČIMA I U BIH: Konzumova K Plus tunjevina s

Post by Cholina_Lokica »

Odlicno, mogla sam pasce na groblje poslat zbog njihove ribe, jadna je se nazderala samo tako... :roll: 10 dana je jela svaki dan po konzervu-dvije :lol:
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#17 Re: UPOZORENJE POTROŠAČIMA I U BIH: Konzumova K Plus tunjevina s

Post by Toto »

BiH je jedan od vecih izvoznika plemenite ribe a narod nam se truje tajvan-hajvan otpadom ...
User avatar
karbofix
Posts: 319
Joined: 14/10/2008 15:11

#18 Re: UPOZORENJE POTROŠAČIMA I U BIH: Konzumova K Plus tunjevina s

Post by karbofix »

pa sve sto na sebi ima Kplus je prakticno smece...
User avatar
Baltazar_khan
Posts: 7936
Joined: 25/08/2008 01:46
Location: Moj grad, moj klub

#19 Re: UPOZORENJE POTROŠAČIMA I U BIH: Konzumova K Plus tunjevina s

Post by Baltazar_khan »

lijepi rio mare :mrgreen:
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#20 Re: UPOZORENJE POTROŠAČIMA I U BIH: Konzumova K Plus tunjevina s

Post by plain vanilla »

lijepa deverika :D
User avatar
.Irfan.
Posts: 286
Joined: 29/08/2010 17:10
Location: I reject your reality and substitute my own...

#21 Re: UPOZORENJE POTROŠAČIMA I U BIH: Konzumova K Plus tunjevina s

Post by .Irfan. »

Hehehe konzerve....

Pa zar nije ovo ljepse:

Image

pa ovo

Image






Znas sta si zaklo i pojeo, a ko zna sta u tim konzervama ima, npr:
Image
User avatar
slobodni armirach
Posts: 5588
Joined: 22/06/2010 17:17
Location: Administrativni Centar Kantona 4

#22 Re: UPOZORENJE POTROŠAČIMA I U BIH: Konzumova K Plus tunjevina s

Post by slobodni armirach »

hvala na upozorenju,
ionako NISTA ne kupujem u Konzumu
convict
Posts: 2996
Joined: 10/02/2008 01:20

#23 Re: UPOZORENJE POTROŠAČIMA I U BIH: Konzumova K Plus tunjevina s

Post by convict »

K PLUS = RIAL

Radi se o identičnoj robi. K plus je namijenjen Konzumovim objektima, a Rial je Konzumova (Velpro) veleprodajna marka. Radi se o jednom od najprodavanijih artikala u Konzumu uopšte !!!
Spajz
Posts: 61
Joined: 16/03/2011 12:27

#24 Re: UPOZORENJE POTROŠAČIMA I U BIH: Konzumova K Plus tunjevina s

Post by Spajz »

Brate hvala na infu,moji se zaletili pa kupili par komada,Neki sam dan jednu na brzaka smazo,veceras sam ih htio mackama dat :D al sam ipak odlucio u smece :) :) :)
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#25 Re: UPOZORENJE POTROŠAČIMA I U BIH: Konzumova K Plus tunjevina s

Post by PipiDugaDevetka »

Grozim se predstojeće praznične žderačine i kupovanja životinjskih leševa po mesarama,...
Ovo jeste država mesara i pekara. Bukvalno su oni na vlasti. Sad mogu da prošvercaju mladu jagnjetinu, doduše, bruceloznu i prodaju ono za čije bi pravilno uništavanje trebali ''izletjeti'' poveliku sumu novaca. Ušteda od skoro 100%.

Image

Ako već kupujete veću količinu mesa za predstojeće dane praznovanja, kupujte to meso sada, i to u velikim tržnim centrima gdje je veća vjerovatnoća da je to meso pregledano od strane veterinara.

U Kanotnu Sarajevo se dnevno zakolje oko 300 goveda, a mesa se proda kao da je zaklano 3000 goveda. Odakle razlika? Uvezeno iz Brazila, Argentine (Gaučosi), Estonije,... zamrznuto i sada, pred praznike se odmrzava,...
Post Reply