upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#76 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by Njanjavi »

Pogledajte par predavanja od Ray Kurzweilla na ove teme.
Mnogo se stvari trenutno desava na polju simbioze insana i mashina.
Svjest ce biti moguce uploadovat u mashinu za petnestak godina, samim tim sljedeci je korak da se avatari usavrse, spoj bionickog i masine koji ce onda tu svjest podrzavati.
Naravno to sve ocekuje probrane, naravno da nece obicna buranija imati dodira sa tim ali se ide prema tome.
Sada je aktuelno modifikovanje insana pomocu maticnih celija, imate masu raje, sportista, bogatasa koji su podosta stvarcica modifikovali sa tim tretmanima.
Povrede za koje je bila potrebna operacija danas se najnormalnije rade uspricavanjem maticnih celija u ozljedjeni dio, samim tim zacjeljuje i kosti pa i misice ako su popucali, ligamente itd.
Uzgoj organa je isto jako blizu, samim tim transplantacije na kakve smo sada navikli nece biti potrebne jer ce se isti uzgajati od maticnih celija osobe kojoj je potrebno to.
Sto znaci nece biti potrebe za dozivotnim uzimanjem bruke lijekova protiv odbacivanja organa i slicno.
Ima likova koji su u juznoj americi ubrizgavali sebi maticne celije intravenozno, onaj dan blitzerian je jedan od njih, ima na podcastu joe rogana price o tome i lijepo covjek opisuje kako je to odradio i koliko se bolje osjecao.
Maltene cjelo tjelo regenerises i dovedes do maximalnih potencijala.
Zube vec sada mozete napravit uspomoc maticnih celija, za 12 hefti ti nikne tvoj zub, ubace kosuljicu od maticnih celija, naravno dobijas neke suplemente koje trebas pit da se to izgradi i imas svoje zube za 12 hefti.
Vec je sad moguce to odradit, samo se sad radi na tome da taj tretman bude jeftiniji od implatanata.
DARPA, na cijem je celu ovaj cikica o kojem pricam ray kurzweill je jos prije vise od 10 godina radila na sintetizovanim genima salamandera koji bi mogli ljudima otkinute udove regenerisat.
O tome se prije 10tak godina pricalo da se radi na tome, a zamislite sta se danas postiglo a o cemu se ne moze bas citati tako javno.
Samo ne bih bas isao u toliku krajnost i smatrao spoj insana i mashine kao nesto negativno po defaultu, naravno bice tu trzavica i sranja kao i u svemu sto insan radi ali mislim da bi vise koristi bilo od toga nego negativnog kako vecina raje misli.
Jbga insan evoluira sve vrjeme, ako vec mozemo jako usporiti proces starenja i poboljsati nase tjelo na te nacine, zasto ne bi.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23235
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#77 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by Sanjarko »

Ma znam ja to njanjo. Tehnika vojna je od 10-100 godina ispred ove civilne, komercijalne. Ni ja nemam neko misljenja o masinama, kiborzima itd. Ne znam sta da mislim o tome bas. Ali ograniceno se razmislja dosta. Jb to sve ako se nismo makeli nigdje itd. i jos gnjidama nismo nista pomogli itd. Koja korist da se gnjidama ne pomogne, nego jos im odmazu, pa cak ih i ubijaju itd. Koja mu je gnjida opasnost.
Last edited by Sanjarko on 29/07/2017 18:37, edited 1 time in total.
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#78 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by Njanjavi »

Zaboravih dodat da ja licno vjerujem da ce vecina ovih procedura oko uploada svjesti pa u avatare biti rezervisana za elitu a sitnu buraniju ce se furat da moze dozivjeti x puta ljepse stvari u virtualnoj realnosti nego u reali.
Mislim da ce razvoj virtuelne realnosti ici u smjeru spajanja tih masina na ljudski kortex preko cega cemo moci osjecati dodir, okus, miris, sve kao i u reali.
Mislim da ce to biti zesci mamac za vecinu obicne buranije, tu ce nastati podjela na njih i nas.
Reala ovakva kakvu poznajemo sada ce biti jako skup sport, skup i neodrziv za sve.
Samim tim ce to bit jako zajeban mamac u kojem ce se nuditi sitnoj buraniji nezamislive stvari koje ce u biti i dozivjeti maltene na isti nacin kao i u reali.
Znaci da podvucemo, imamo taj pristup koji ray kurtweill predvidja, spoj insana i mashine i zivot u avatarima, drugi pristup je dekodiranje preko genetike i usporavanje, usavrsavanje i stopiranje maltene procesa starenja pa i regeneracija tjela uspomoc reci cemo prirodnih metoda, i treca opcija je hibrid reale i virtuale za sitnu buraniju.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23235
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#79 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by Sanjarko »

Ma vidis i to je ograniceno razmisljanje, sto ne to sve zajedno. Ko Borg nesto tako. Znaci ovo sve sta si naveo ali kombinovano, miks.
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#80 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by Njanjavi »

To je vec nerealno polaziste, to je kao da sada kazes a zasto ne bi svi burzuji podjelili visak novca sa ostatkom fukare.
Moras imat klasnu razdvojenost jbga i nivoe sta je za koju skupinu.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23235
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#81 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by Sanjarko »

Njanjavi wrote:To je vec nerealno polaziste, to je kao da sada kazes a zasto ne bi svi burzuji podjelili visak novca sa ostatkom fukare.
Moras imat klasnu razdvojenost jbga i nivoe sta je za koju skupinu.
Ma uredu je to. Kontam klase i to. Ali ostavit fukaru bez icega, to je vec opasno mozda. A nisam mislio na to nego ovo u vezi kiborga itd. sta si govorio. Naveo si par pristupa a ja kazem sto ne bi kombinovano, miks. Na to sam mislio. A fukara zadovoljna im ne predstavlja opasnost. Koja korist ne podijelit i udijelit ono viska malo ostalima. Ali izgleda da ce bit ko u onom filmu od Timberlejka, in Time. S vremenom, u vremenu.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23235
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#82 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by Sanjarko »

Zato sam i reko ono prethodno, sta sam reko. Kad je bal nek je maskenbal. Neka ele i sretno im bilo. :thumbup:
CrayOn
Posts: 132
Joined: 21/04/2013 21:17

#84 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by CrayOn »

Vizionar 1985 wrote:
DaShip wrote: Da li je to citat ili se obraćaš meni?Da sam jedan od njih sigurno ne bih bio ovdje.Istina koju niko ne želi da prizna je da se ljudi ne smiju razmnožavati bez odobrenja, pogledaj film Idiocracy, možda nešto shvatiš.Svođenjem populacije na jednu milijardu bi mogao biti najbolji period čovječanstva, izgubili bi se mnogi umovi ali i ovako se gube.Samo pokušaj zamisliti svijet bez gluposti/idiota, gdje svako radi na onome što želi i gdje ne gubi vrijeme u neproduktivnosti, zamisli tek tehnološki napredak.
Ma fulas ba. Nisam tebi nego opcenito a s obzirom da podrzavas ovo njihovo pa i tebi indirektno. Slazem se da ne treba bas da populacija itd. raste bez ogranicenja itd. ali nisam bas ni za ovo sta se radi da se ona ogranici. Jesil za ratove, itd. sve sta ovi rade da ogranice populaciju. Jesil da mi ostali koji ostanemo a nismo elita budemo oko kante itd. Evo od mene ste svasta mogli dobit al ne dam nista sada, jer me ne slusate itd. i nista mi ne date, jos bi mi vjerovatno noz u lezda zabili itd. A ne pitate se jel lakse 1 ili 10 ljudi opstat. Ograniceno razmisljate. Resursa samo Amerika ima da hrani itd. sa trenutnim standardom i trenutnom efektivnosti 2 milijarde ljudi. Mozda moze i vise kad bi efektivnost itd., povecala itd. Jos hocete neke dodatne teritorije, resurse itd. Cak ne samo da vas nije briga za vasu vrstu nego vas nije briga opcenito za zivot, za opstanak zivota bilo kakvog. Brinete se samo za svoje guzice. Ograniceno razmisljanje skroz ba. Imaju moji radovi o tome. Ako ko spija zna nesto. Ali puno toga ne zna. ;-)
"Americki san" i konzumerska politika.
Vizionar 1985 wrote: "za opstanak zivota bilo kakvog."
Dobro receno, samo profit i moja guzica. Problem je sto im oci nisu samo uperene na Sjevernu Ameriku, vec na cijeli svijet.
CrayOn
Posts: 132
Joined: 21/04/2013 21:17

#85 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by CrayOn »

Njanjavi wrote:Pogledajte par predavanja od Ray Kurzweilla na ove teme.
Mnogo se stvari trenutno desava na polju simbioze insana i mashina.
Svjest ce biti moguce uploadovat u mashinu za petnestak godina, samim tim sljedeci je korak da se avatari usavrse, spoj bionickog i masine koji ce onda tu svjest podrzavati.
Naravno to sve ocekuje probrane, naravno da nece obicna buranija imati dodira sa tim ali se ide prema tome.
Sada je aktuelno modifikovanje insana pomocu maticnih celija, imate masu raje, sportista, bogatasa koji su podosta stvarcica modifikovali sa tim tretmanima.
Povrede za koje je bila potrebna operacija danas se najnormalnije rade uspricavanjem maticnih celija u ozljedjeni dio, samim tim zacjeljuje i kosti pa i misice ako su popucali, ligamente itd.
Uzgoj organa je isto jako blizu, samim tim transplantacije na kakve smo sada navikli nece biti potrebne jer ce se isti uzgajati od maticnih celija osobe kojoj je potrebno to.
Sto znaci nece biti potrebe za dozivotnim uzimanjem bruke lijekova protiv odbacivanja organa i slicno.
Ima likova koji su u juznoj americi ubrizgavali sebi maticne celije intravenozno, onaj dan blitzerian je jedan od njih, ima na podcastu joe rogana price o tome i lijepo covjek opisuje kako je to odradio i koliko se bolje osjecao.
Maltene cjelo tjelo regenerises i dovedes do maximalnih potencijala.
Zube vec sada mozete napravit uspomoc maticnih celija, za 12 hefti ti nikne tvoj zub, ubace kosuljicu od maticnih celija, naravno dobijas neke suplemente koje trebas pit da se to izgradi i imas svoje zube za 12 hefti.
Vec je sad moguce to odradit, samo se sad radi na tome da taj tretman bude jeftiniji od implatanata.
DARPA, na cijem je celu ovaj cikica o kojem pricam ray kurzweill je jos prije vise od 10 godina radila na sintetizovanim genima salamandera koji bi mogli ljudima otkinute udove regenerisat.
O tome se prije 10tak godina pricalo da se radi na tome, a zamislite sta se danas postiglo a o cemu se ne moze bas citati tako javno.
Samo ne bih bas isao u toliku krajnost i smatrao spoj insana i mashine kao nesto negativno po defaultu, naravno bice tu trzavica i sranja kao i u svemu sto insan radi ali mislim da bi vise koristi bilo od toga nego negativnog kako vecina raje misli.
Jbga insan evoluira sve vrjeme, ako vec mozemo jako usporiti proces starenja i poboljsati nase tjelo na te nacine, zasto ne bi.
Džaba svako unapređivanje tijela, ako nema razvitka uma.
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#86 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by MyTao »

Hakiz wrote:
MyTao wrote: :run:

Znas li da je hiljade, hiljade i hiljade ljudi dobilo posao da bi napravili taj bager?

Ljudi ne treba da rade poslove kao sto su kopanje kanala... Bar ne danas u ovom svijetu.
Ti ono baš bukvalno?

I danas taj bager prave dva čovjeka i 150 robota. I jedan koji upravlja sa njim. I te hiljade što su ga pravile ostaju bez posla kao i oni sa krampama.
Znas li samo koliko je radnika trebalo i treba da dizajnira, programira, odrzava te robote?? Pa koliko je radnika dobilo posao da odrzava i popravlja bager?

Kako god, ispade da se deset radnika koji su kopali kanal zamjenilo sa hiljade i hiljade onih koji su dizajnirali product, manufacturing process, quality department, automation, planning, marketing, accounting, HR itd itd...

Treba da napravite podjelu izmedju automacije i artificial intelligence, znam da ima mnogo slicnosti ali to su dvije razlicite stvari. Hawking upozorava na opasnosti koje nam dolaze od artificial intelligence a ne od robota koji je programiran da pravi auta :D
User avatar
Sanjarko
Posts: 23235
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#87 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by Sanjarko »

Jarane ja se ne bojim terminatora i skajneta, vas ljudi se bojim. Terminatori i skajnet me mozda barem ko kucnog ljubimca zadrze a vi ljudi mnogi bi me ubili. Nije mene i moju porodicu ojadio, opljackao, ubijao itd. terminator i skajnet nego neki od vas ljudi. Pa ja kao ljudov sam mogo dat neka oruzja haman pola ili citav svijet da se pobije u ratovima. Nisam htjeo dat jer nisam htjeo smrti itd. drugih ljudi i bica pa i prirode. Mi ljudi smo veoma opasni, za terminatore i skajnet se ja ne brinem. Oni su garant opstanka zivota pa makar on bio i umjetan.
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#88 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by Hakiz »

Vizionar 1985 wrote:Jarane ja se ne bojim terminatora i skajneta, vas ljudi se bojim. Terminatori i skajnet me mozda barem ko kucnog ljubimca zadrze a vi ljudi mnogi bi me ubili. Nije mene i moju porodicu ojadio, opljackao, ubijao itd. terminator i skajnet nego neki od vas ljudi. Pa ja kao ljudov sam mogo dat neka oruzja haman pola ili citav svijet da se pobije u ratovima. Nisam htjeo dat jer nisam htjeo smrti itd. drugih ljudi i bica pa i prirode. Mi ljudi smo veoma opasni, za terminatore i skajnet se ja ne brinem. Oni su garant opstanka zivota pa makar on bio i umjetan.
Dakle, roboti, pošto su pravljeni od metala, fizički su jači od ljudi. Vremenom će dobiti veću inteligenciju pa i samostalno odlučivanje. A što se tiče priče da ipak na kraju ljudi kontrolišu robote, vijest od prije neki dan da su u Facebooku isključili kompjutere koji su počeli komunicirati na njihovom jeziku, ljudi nisu razumjeli šta dva kompjutera pričaju između sebe. Kako kontrolisati nešto za šta ne znaš šta planira, pa ni šta govori čak i kada ga slušaš?

I tako nekada u budućnosti roboti dobiju zadatak da naprave plan zaštite života na planeti. I počnu oni razmišljati. Počnu analizirati razne oblike života na planeti, opsanost da ti oblici nestanu i uticaj tih oblika života na planetu i na ostale oblike života. I jedan dan dođu ljudi na red za analizu. I analiza ustanovi da ljudi koriste sve resurse planete, od životinja i biljaka za ishranu, preko fosilnih goriva, drveta za gradnju itd. A zauzvrat planeti vraćaju - ništa. I jednostavnom matematikom se ustanovi da bi za planetu i očuvanje svih drugih oblika života na njoj, pa i neživih stvari, najbolje bilo da ljudi na planeti nema.

I krenu ti roboti da odrade potrebno za očuvanje života na planeti. A kako su jači od nas....
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#89 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by victom »

Hakiz wrote: vijest od prije neki dan da su u Facebooku isključili kompjutere koji su počeli komunicirati na njihovom jeziku...
ma to su priče malu dijecu i show za medije.
robot radi ono što mu se naredi, i to je to.
Od scenarija iz Terminatora smo još uvijek daleko, ako je to uopšte moguće.
Last edited by victom on 01/03/2021 06:08, edited 2 times in total.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23235
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#90 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by Sanjarko »

Hakiz wrote:I jedan dan dođu ljudi na red za analizu. I analiza ustanovi da ljudi koriste sve resurse planete, od životinja i biljaka za ishranu, preko fosilnih goriva, drveta za gradnju itd. A zauzvrat planeti vraćaju - ništa.
Pa nije bas tako. Trenutno smo mi garant opstanka zivota. Evo stvaramo vjestacki zivot, te robote, rasirili smo skoro sve vrste sirom planete. Primjerice koka ima haman svuda gdje ima i ljudi itd. Znaci trenutno smo mi garant ali nismo najbolja bas garacija jer smo skloni sebicnosti itd. i zaj-bu. Samo smo papirna garancija ali nismo puno uradili da budemo stvarna.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23235
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#91 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by Sanjarko »

victom wrote:
Hakiz wrote: vijest od prije neki dan da su u Facebooku isključili kompjutere koji su počeli komunicirati na njihovom jeziku...
ma to su priče malu dijecu i show za medije.
robot radi ono što mu se naredi, i to je to.
Od scenarija iz Terminatora smo još uvijek daleko, ako je to uopšte moguće.
Ma terminator nije problem koji je samosvjestan. Gori problem je terminator pod kontrolom odredzenih ljudi, koji bi uklonili druge putem njih bez razmisljanja, u trenutku, bez emocija, pod kontrolom psihopata, i nismo daleko od toga. Samo vi terminatore ljudoliko zamisljate. Evo dron bilo koje vrste, recimo Predator dron ti je terminator. Jbg antropocentricni ste pa svemu dajete ljudolik izgled od vanzemaljaca do vila i andzela.
CrayOn
Posts: 132
Joined: 21/04/2013 21:17

#92 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by CrayOn »

MyTao wrote:
Hakiz wrote:
MyTao wrote: :run:

Znas li da je hiljade, hiljade i hiljade ljudi dobilo posao da bi napravili taj bager?

Ljudi ne treba da rade poslove kao sto su kopanje kanala... Bar ne danas u ovom svijetu.
Ti ono baš bukvalno?

I danas taj bager prave dva čovjeka i 150 robota. I jedan koji upravlja sa njim. I te hiljade što su ga pravile ostaju bez posla kao i oni sa krampama.
Znas li samo koliko je radnika trebalo i treba da dizajnira, programira, odrzava te robote?? Pa koliko je radnika dobilo posao da odrzava i popravlja bager?

Kako god, ispade da se deset radnika koji su kopali kanal zamjenilo sa hiljade i hiljade onih koji su dizajnirali product, manufacturing process, quality department, automation, planning, marketing, accounting, HR itd itd...

Treba da napravite podjelu izmedju automacije i artificial intelligence, znam da ima mnogo slicnosti ali to su dvije razlicite stvari. Hawking upozorava na opasnosti koje nam dolaze od artificial intelligence a ne od robota koji je programiran da pravi auta :D
Pa upravu si, ja sam mislio na automatizaciju pogonjenu umjetnom inteligencijom.
CrayOn
Posts: 132
Joined: 21/04/2013 21:17

#93 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by CrayOn »

Vizionar 1985 wrote:
victom wrote:
Hakiz wrote: vijest od prije neki dan da su u Facebooku isključili kompjutere koji su počeli komunicirati na njihovom jeziku...
ma to su priče malu dijecu i show za medije.
robot radi ono što mu se naredi, i to je to.
Od scenarija iz Terminatora smo još uvijek daleko, ako je to uopšte moguće.
Ma terminator nije problem koji je samosvjestan. Gori problem je terminator pod kontrolom odredzenih ljudi, koji bi uklonili druge putem njih bez razmisljanja, u trenutku, bez emocija, pod kontrolom psihopata, i nismo daleko od toga. Samo vi terminatore ljudoliko zamisljate. Evo dron bilo koje vrste, recimo Predator dron ti je terminator. Jbg antropocentricni ste pa svemu dajete ljudolik izgled od vanzemaljaca do vila i andzela.
Slazem se u potpunosti. ta kako da ih nazovemo "distant feeling weapons" u bilo kojem obliku su najopasnija, dronovi, interkontinentalne rakete, atomske bombe, itd.
User avatar
512MB
Posts: 10548
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#94 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by 512MB »

victom wrote:
Hakiz wrote: vijest od prije neki dan da su u Facebooku isključili kompjutere koji su počeli komunicirati na njihovom jeziku...
ma to su priče malu dijecu i show za medije.
robot radi ono što mu se naredi, i to je to.
Od scenarija iz Terminatora smo još uvijek daleko, ako je to uopšte moguće.
Ozbiljno? DeepMind od Google se sama naucila hodati, bez inputa sa strane: http://www.businessinsider.com/google-d ... 017-7?IR=T

Ukratko, robot programira drugog robota itd. Reprodukcija.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#95 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by victom »

512MB wrote:
victom wrote:
Hakiz wrote: vijest od prije neki dan da su u Facebooku isključili kompjutere koji su počeli komunicirati na njihovom jeziku...
ma to su priče malu dijecu i show za medije.
robot radi ono što mu se naredi, i to je to.
Od scenarija iz Terminatora smo još uvijek daleko, ako je to uopšte moguće.
Ozbiljno? DeepMind od Google se sama naucila hodati, bez inputa sa strane: http://www.businessinsider.com/google-d ... 017-7?IR=T

Ukratko, robot programira drugog robota itd. Reprodukcija.
a ko je robotu rekao sta treba da nauci i sta je pozeljno, a sta nije ? Te inpute i dalje programiraju ljudi u samom AI algoritmu.
A da ne govorimo o autonomnosti napajanja robota ? svi su na kablu.
A o pojmu svijesti mogu samo sanjati.
Ulratko AI je samo fora koja se prodaje. To je samo jeftina simualacija ljudskon nacina ucenja u mozgu. Takav robot nema nikakvu autonomiju u odlučivanju. Covjek odluci za njega, i onda ga pusti da racuna najkraće rute.
Last edited by victom on 01/03/2021 06:08, edited 2 times in total.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23235
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#96 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by Sanjarko »

Dobro vjerovatno si u pravu, ali ko zna mozda jednog dana postanu ti roboti svjesni, ko u onom I Robot. Za ovo si vjerovatno upravu, cisto sumnjam onako samo od sebe bez bilo kakvog prijasnjeg programiranja. Ali mi, pa cak i neki stariji bas u zanimljivom dobu zivimo. Dosli smo od konja do robota za jedno stoljece, i to smo sve vidili skoro svi, a ko zna sta ce ovi koji su sada mladi ili se tek rodili vidjeti u buducnosti. Neko je negdje pisao da kao da smo u buducnost otputovali vremeplovom. Kao da smo se transportovali u buducnost iz proslosti, tako nekako.
User avatar
512MB
Posts: 10548
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#97 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by 512MB »

victom wrote: a ko je robotu rekao sta treba da nauci i sta je pozeljno, a sta nije ? Te inpute i dalje programiraju ljudi u samom AI algoritmu.
A da ne govorimo o autonomnosti napajanja robota ? svi su na kablu.
A o pojmu svijesti mogu samo sanjati.
Ulratko AI je samo fora koja se prodaje. To je samo jeftina simualacija ljudskon nacina ucenja u mozgu. Takav robot nema nikakvu autonomiju u odlučivanju. Covjek odluci za njega, i onda ga pusti da racuna najkraće rute.
U ovom slucaju AI samostalno programira dodatne code layer bez inputa sa strane, ovde se radi o deep learning, ne ona stara AI. Reprodukcija samog sebe :) Netrazi Musk bez razloga da politika u US uvede restrukcijske mjere u vezi AI.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#98 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by Dope_Man »

Daleko smo mi jos od bilo cega sto bi se u bilo kom slucaju moglo nazvati ''svjesnim'' AI, a jos dalje od prebacivanja svijesti covjeka u masinu jer jos uvijek pojma nemamo od ljudskom mozgu i on je tolika nepoznanica da ce mozda tek neki veoma napredan (ali ne ''svjestan'') AI moci pomoci da uopste shvatimo taj pojam svijesti i nacin rada mozga.. a dok to ne shvatimo vrlo dobro dabome da ne moze ni doci do ''transfera'' svijesti u bilo sta drugo.
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#99 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by Hakiz »

Dope_Man wrote:Daleko smo mi jos od bilo cega sto bi se u bilo kom slucaju moglo nazvati ''svjesnim'' AI, a jos dalje od prebacivanja svijesti covjeka u masinu jer jos uvijek pojma nemamo od ljudskom mozgu i on je tolika nepoznanica da ce mozda tek neki veoma napredan (ali ne ''svjestan'') AI moci pomoci da uopste shvatimo taj pojam svijesti i nacin rada mozga.. a dok to ne shvatimo vrlo dobro dabome da ne moze ni doci do ''transfera'' svijesti u bilo sta drugo.
Nema potrebe prebacivati ljudsku svijest. Sa deep learning mašine će razviti svoju svijest. Da li će to biti "samo" izuzetno brzo računanje i logičko zaključivanje ili će se razviti u apstraktnu svijest koja će poznavati empatiju, ljubav, intuiciju to je o dugom štapu. Ali samo brzo računanje i logičko zaključivnje je dovoljno za zabrinutost.

A o tome da ljudi moraju dati input. Tačno. Ali dovoljno je jednom dati input i mašine će na osnovu toga razvit isvoju svijest koja će postati nezavisna od ne samo daljih inputa, nego i taj početni input će postati "zaboravljen" u procesu.

Jednom kada nastane potreba da mašine samostalno donesu odluke, da im se input i pusti da na osnovu tog inputa samostalno donesu odluku prije ili poslije će nestati potreba za dodatnim inoutma od ljudi, Mašine će same dolaziti do njih.

Taj primjer sa samostalnim komuniciranjem dva kompjutera je pokazatelj kuda bi moglo otići. Dat im je input od ljudi, pušteni su da samostalno uče i na kraju su ih morali isključiti jer su ljudi izgubili kontrolu nad njima. Gubitak kontrole ljudi nad komunikacijom mašina govori da je gubitak kontrole nad prekidačem za isključivanje mašina samo pitanje vremena.

I šta se desilo? Mašine više ne puzaju, sada hodaju samostalno, uče jezik. Mašine više nisu bebe. Sada čekamo ulazak u pubertet i samostalnu reprodukciju.

Čista evolucija.

A to što mi ljudi u svojoj aroganciji i igranju boga ne možemo podnijeti i prihvatiti činjenicu da, ipak, nismo najmoćniji, pa ismijavamo takve pojave od podsvjesnog straha, to je već naš problem.

Jedini način da izbjegnemo tu opasnost je da zaustavimo napredak. A to se neće desiti. I nastavićemo da radimo u korist svoje propasti. To samo govori kako nem je uzalud dat mozak. Džaba nam nauka, filozofija, umjetnost itd. Glupi smo kao vrsta na fundamentalnom nivou opstanka.
Post Reply