UPOMOĆ, UGUŠI NAS DIM OD LOŽENJA!

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
agenštajn
Posts: 39
Joined: 05/07/2012 10:32

#1 UPOMOĆ, UGUŠI NAS DIM OD LOŽENJA!

Post by agenštajn »

Molim sve forumaše koji mogu da mi pomognu!!! Hitno! Imam komšiju koji ima nekakvo girjanje na ćumur i dragi ljudi kada oni ujutro i predveče zapale vatru u toj peći u podrumu, u straaašnom crnom dimu i smradu ko zna čega sve ne lože, izgubismo se svi mi okolo.Idući uz ulicu od gustog dima ne mogu pronaći svoju kuću.Da ne govorim da ne znam šta znači jutarnje ili večernje zračenej stana, ili prostiranje veša da se lahori na štriku u bašti!!! Ali i to na starnu, imam dvoje djece i palkala bih od jada i muke što maoraju udisati taj smrad.
Zato vas molim savjetujte mi gdje se mogu obratiti, da li eko inspekciji, ili kome već ?Hvala unaprijed!
agenštajn
Posts: 39
Joined: 05/07/2012 10:32

#2 Re: UPOMOĆ, UGUŠI NAS DIM OD LOŽENJA!

Post by agenštajn »

Uh, napravih puno grešaka pišući u žurbi ali kada sam otvorila prozor zagušio me je užasan smrad plastike i ko zna čega još, pa izvinite!
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#3 Re: UPOMOĆ, UGUŠI NAS DIM OD LOŽENJA!

Post by starii »

sta ces kriza narod loži sve i svasta...vidi sa eko policijom il nekom inspekcijom mada sumljam da ce sta biti :)
KenCo
Posts: 337
Joined: 25/12/2008 02:47

#4 Re: UPOMOĆ, UGUŠI NAS DIM OD LOŽENJA!

Post by KenCo »

zovi eko policiju, sve moguce urada da sprijecis to. lako ces za smrad, ali moram ti reci da je taj dim izuzetno stetan, kancerogen, sta vise. hitno to probaj sprijeciti
goshpar
Posts: 278
Joined: 21/12/2003 00:00

#5 Re: UPOMOĆ, UGUŠI NAS DIM OD LOŽENJA!

Post by goshpar »

agenštajn wrote:Molim sve forumaše koji mogu da mi pomognu!!! Hitno! Imam komšiju koji ima nekakvo girjanje na ćumur i dragi ljudi kada oni ujutro i predveče zapale vatru u toj peći u podrumu, u straaašnom crnom dimu i smradu ko zna čega sve ne lože, izgubismo se svi mi okolo.Idući uz ulicu od gustog dima ne mogu pronaći svoju kuću.Da ne govorim da ne znam šta znači jutarnje ili večernje zračenej stana, ili prostiranje veša da se lahori na štriku u bašti!!! Ali i to na starnu, imam dvoje djece i palkala bih od jada i muke što maoraju udisati taj smrad.
Zato vas molim savjetujte mi gdje se mogu obratiti, da li eko inspekciji, ili kome već ?Hvala unaprijed!
joj, ko da pored zeljezare u zenici zivis, koliko si zakukala. ja zivim u mahali gdje mnogo ljudi lozi cumur i situacija nije ni blizu onakva kako ti napisa. to da ima dima, ima naravno, ali sad bas da ne vidis kuce od njega...
mini2
Posts: 518
Joined: 17/05/2011 00:06

#6 Re: UPOMOĆ, UGUŠI NAS DIM OD LOŽENJA!

Post by mini2 »

katkad pomislim da lože mačke i cuke bože me sačuvaj!
_ado_
Posts: 657
Joined: 18/10/2007 18:32

#7 Re: UPOMOĆ, UGUŠI NAS DIM OD LOŽENJA!

Post by _ado_ »

nije problem u lozenju cumura koliko je problem lozenja smeca, starih cipela, plastike i svega sto im dodje pod ruku a upravo je to praksa kod dosta ovih koji imaju grijanje na cvrsto gorivo. I sto je najgore, pepeo iz peci bace u kontejner i onda od toga plane i smece u kontejneru pa je 'ugodjaj' dvostruk. Posljednjih dana je malo toplije, pa je situacija bolja al mislim da cu i ja morati zvati policiju.
User avatar
awaken
Posts: 1588
Joined: 10/05/2011 23:28

#8 Re: UPOMOĆ, UGUŠI NAS DIM OD LOŽENJA!

Post by awaken »

.
User avatar
Neradnik
Posts: 6743
Joined: 14/11/2012 22:50
Location: na forumu

#9 Re: UPOMOĆ, UGUŠI NAS DIM OD LOŽENJA!

Post by Neradnik »

agenštajn wrote:Molim sve forumaše koji mogu da mi pomognu!!! Hitno! Imam komšiju koji ima nekakvo girjanje na ćumur i dragi ljudi kada oni ujutro i predveče zapale vatru u toj peći u podrumu, u straaašnom crnom dimu i smradu ko zna čega sve ne lože, izgubismo se svi mi okolo.Idući uz ulicu od gustog dima ne mogu pronaći svoju kuću.Da ne govorim da ne znam šta znači jutarnje ili večernje zračenej stana, ili prostiranje veša da se lahori na štriku u bašti!!! Ali i to na starnu, imam dvoje djece i palkala bih od jada i muke što maoraju udisati taj smrad.
Zato vas molim savjetujte mi gdje se mogu obratiti, da li eko inspekciji, ili kome već ?Hvala unaprijed!
Zacepi mu solunar kad papak nalozi nek mu vrati da vidi kako je :D
Mozda se tako moze i ugusit al ko ga jebe bolje da on crkne nego citava mahala :lol:
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#10 Re: UPOMOĆ, UGUŠI NAS DIM OD LOŽENJA!

Post by riko-ga »

Hmmmmmmmmm cuj ti on bi zacepio dimnjak?Veliki broj ljudi koristi ugalj za zagrijavanje kuce.Razlog je jednostavan.Plin je preskup a alternativa je pelet i ugalj.Za pelet treba na startu izdvojiti 6-7 hiljada KM za pec i sve ostalo dok ovo za Ugalj je bar 2-3 hiljade jevtinije i zbog toga je situacija takva.Naravno da je zagadjenje vece sa ugljem al bas toliko kako napisa pokretac teme :shock: .U mom komsiluku svaka druga kuca koristi ugalj i nije bas onako kako rece pokretac teme.Naravno da se osjeti miris uglja to jeste ima dima al da ne vidis svoju kucu ono bas :-) .Takodje velika je razlika i u kvalitetu uglja.Neki ugalj se vise cuje to jeste smrdi od drugog.Ne vjerujem da bi neko lozio naprimjer plastiku u pec jer time ne dobije nista sto se tice toplote a samim tim dolazi do zacepljenja same peci i dimnjaka.To je nesto kao auto-gol u fudbalu.
User avatar
Partizzanka
Posts: 2732
Joined: 14/01/2011 09:01

#11 Re: UPOMOĆ, UGUŠI NAS DIM OD LOŽENJA!

Post by Partizzanka »

ocito da problematicne komsije onda ne koriste ugalj
pokretac teme je i rekao da ne zna sta koriste
ljudima je prvo sto pomisle ugalj ili drva
ne mora znaciti - to je vjerovatno neki plasticni otpad tipa flase ili sl

ekopolicija ili policija ili mozda ministarstvo zdravlja (ovo lupam!)
agenštajn
Posts: 39
Joined: 05/07/2012 10:32

#12 Re: UPOMOĆ, UGUŠI NAS DIM OD LOŽENJA!

Post by agenštajn »

Da, neki od vas su u pravu.Vjerujte, kada nalože ujutro i uveče crni, smrdljivi dim je nepodnošljiv i zaista bude tako gust da je to nevjerovatno.A sinoć je smrad plastike bio užasan! Vidjela sam u par navrata kakav ugalj koriste i to je samo prah, i ne znam kako se to zove.
Činjenica je da im nije nešto u redu sa tim grijanjem kad tako smrdi i dimi jer i moja svekrva loži drva i ugalj i iz dimnjaka se vidi "normalan" dim koji ne smrdi toliko.
Sve bih i nekako "prežvakala" ali to da mi djeca udišu taj otrov, e to me ubi. A komšiluk šuti i trpi...da komšija ne zamjeri.
Zovem eko br ali mi se niko ne javlja.
amko76
Posts: 1144
Joined: 17/06/2010 15:38

#13 Re: UPOMOĆ, UGUŠI NAS DIM OD LOŽENJA!

Post by amko76 »

Tako je to gdje je siromaštvo i sirotinja :) Djeca će imati hronične bolesti dišnog sistema, to je normalno kod nas.
agenštajn
Posts: 39
Joined: 05/07/2012 10:32

#14 Re: UPOMOĆ, UGUŠI NAS DIM OD LOŽENJA!

Post by agenštajn »

amko76 wrote:Tako je to gdje je siromaštvo i sirotinja :) Djeca će imati hronične bolesti dišnog sistema, to je normalno kod nas.
Vjerujte da ima istine u tome.Upravu ujutro moram mlađe dijete voditi jer hropi kao dedo od 70g.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#15 Re: UPOMOĆ, UGUŠI NAS DIM OD LOŽENJA!

Post by dustaban »

profulo temu :D
User avatar
JeronimoBa
Posts: 120
Joined: 17/07/2012 19:01

#16 Re: UPOMOĆ, UGUŠI NAS DIM OD LOŽENJA!

Post by JeronimoBa »

jesi li riješila ovaj problem? Jedina adresa je KUIP(.gov.ba)
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#17 Re: UPOMOĆ, UGUŠI NAS DIM OD LOŽENJA!

Post by VjecitiStudent »

Alarmantno zagađenje zraka u Sarajevu!

http://www.ekoakcija.com/content/alarma ... u-sarajevu
Last edited by VjecitiStudent on 03/01/2013 17:29, edited 1 time in total.
User avatar
I am Happy
Posts: 10216
Joined: 25/04/2011 14:19
Location: Profil/Postavke. Vracam avatar koji mi klix redovno izbrise

#18 Re: UPOMOĆ, UGUŠI NAS DIM OD LOŽENJA!

Post by I am Happy »

Moj savjet je da mu kupite drva pa ce te onda znati sta lozi ;-)
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#19 Re: UPOMOĆ, UGUŠI NAS DIM OD LOŽENJA!

Post by Hajlac »

Reklo bi se stane jutros kao prije nekoliko dana kad su alarmirali javnost:

http://80.65.164.218/trendo.aspx
Otoka:

Izmjereni satni prosjek 1/10/2013 u 10:00 sati
Polutant Jed. Vrijednost
Select CO mg/m3 0.00
Select NO ug/m3 209.96
Select NO2 ug/m3 110.02
Select NOx ug/m3 372.19
Select O3 ug/m3 0.00
Select PM10 ug/m3 314.00
Select SO2 ug/m3 0.00

Alipasina:

Izmjereni satni prosjek 1/10/2013 u 10:00 sati
Polutant Jed. Vrijednost
Select CO mg/m3 4.85
Select NO ug/m3 231.98
Select NO2 ug/m3 87.69
Select NOx ug/m3 437.76
Select O3 ug/m3 7.79
Select PM10 ug/m3 304.00
Select SO2 ug/m3 172.64

Za usporedbu evo vrijednosti od prije nekoliko dana kad rekose da je zagadjenje bilo 7x vece od dozvoljenog:
http://www.ekoakcija.ba/content/alarman ... u-sarajevu

Doslo vrijeme da kao japanci nosimo bijele maske gradom :(

Ajmo cumura jeftino na vrecu!
rimano
Posts: 734
Joined: 28/12/2009 00:05

#20 Re: UPOMOĆ, UGUŠI NAS DIM OD LOŽENJA!

Post by rimano »

Mozda cojk koristi banovicki ugalj koji je kaloricniji i duze drzi toplotu. On jako smrdi i ima taman dim. U mojoj mahali vecina kuca ima centralno grijanje i koristi se uglavnom banovicki ugalj i zna biti poprilicno katastrofalna situacija. Dok dodjes do kuce usmrdis se sav.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#21 Re: UPOMOĆ, UGUŠI NAS DIM OD LOŽENJA!

Post by VjecitiStudent »

Pogledajte ovo:
Granične vrijednosti zagađenja sa PM10 su u 2012. godini na nekim mjernim lokacijima u Sarajevu prekoračene 219 puta!
http://www.ekoakcija.com/content/katast ... 012-godini
User avatar
Koshpa
Posts: 4908
Joined: 20/05/2007 19:59
Location: Sarajevo

#22 Re: UPOMOĆ, UGUŠI NAS DIM OD LOŽENJA!

Post by Koshpa »

Image

Image

Image


:roll:
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#23 Re: UPOMOĆ, UGUŠI NAS DIM OD LOŽENJA!

Post by drug_profi »

Isto ovako u Hotonju mercedesov servis.
Tacno pogusi sve oko sebe. Kao da je staro ulje ili gume, to se ne da opstati.
Zvali smo i inspektore za okolis, ali izgleda da se to lagano zavrsi u kafani.
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#24 Re: UPOMOĆ, UGUŠI NAS DIM OD LOŽENJA!

Post by Hajlac »

Koshpa wrote:Image

Image

Image


:roll:
Heco ili Standrard tvornica ako su je uopste obnovili nakon onog pozara?

KRIMINALNO :!:
Post Reply