Uplata na račun u inozemstvu

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
melac
Posts: 1575
Joined: 25/08/2008 19:33

#1 Uplata na račun u inozemstvu

Post by melac »

Pozdrav,

neki dan želih uplatiti neki sitan novac u inostranstvo za nostrifikaciju diplome, sa svog deviznog računa, i sve super, nije mnogo para, poslali mi instrukcije za placanje i sve 5. No kod nas, izgleda ne dozvoljava zakon da se izvrše uplate na račun pravnog lica u inozemstvu ako nemam od njih račun za tu uslugu ili robu. Naravno meni iz agencije koja treba nostrificirati kažu da oni ne izdaju račune, več da to trebam uplatiti da bi nostrificirali diplomu, i da nisu nikad čuli za takav problem, osim za nas iz BiH. Naravno riješio sam to na drugi način.

No mene interesuje da li je još neko imao problem ove vrste i kako ga je riješio? Meni uplatili moji iz inozemstva.

Kojim pravo mene zakon može ograničavati u zakonitom korištenju moga novca? Ja sam u procesu ukidanja računa i držanja novca u kešu, jer jednostavno meni taj devizni račun više ne koristi.

I da li je ovo specifikum BiH ili je to standardna procedura i u drugim državama?
akcija007
Posts: 2847
Joined: 17/05/2008 23:50

#2 Re: Uplata na račun u inozemstvu

Post by akcija007 »

To je standardna procedura prema zakonu o deviznom poslovanju. Agencija ti je rekla da uplatis novac i poslala ti je na e mail instrukciju za placanje ili ti je rekla da posjetis neki link na intetnetu gdje ces preuzeti podattke za placanje.
Jedno od to dvoje si trebao isprintati i dostaviti Banci.
Moze fizicko lice iz BiH ppacati pravnom vani.
User avatar
mayab
Posts: 27139
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#3 Re: Uplata na račun u inozemstvu

Post by mayab »

akcija007 wrote:To je standardna procedura prema zakonu o deviznom poslovanju. Agencija ti je rekla da uplatis novac i poslala ti je na e mail instrukciju za placanje ili ti je rekla da posjetis neki link na intetnetu gdje ces preuzeti podattke za placanje.
Jedno od to dvoje si trebao isprintati i dostaviti Banci.
Moze fizicko lice iz BiH ppacati pravnom vani.
Tako je, to je dovoljan dokaz da uplata ide na regularno mjesto, međutim imaš povelike provizije, plaćaš i svojoj banci, kao i banci vani, primaocu uplate
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#4 Re: Uplata na račun u inozemstvu

Post by Matris »

Ako placas karticom prema stranim licima ne pita te niko nista i jeftinije je.
User avatar
cendlerbing
Posts: 15622
Joined: 17/08/2017 03:43

#5 Re: Uplata na račun u inozemstvu

Post by cendlerbing »

Imala je moja prijateljica sličan problem.
Pravno lice kojem je trebala uplatiti novac nije imalo otvoren devizni račun, te se tako bez IBAN i SWIFT koda nikako nije moglo uplatiti iz BiH. Na kraju je našla nekoga iz te države da joj uplati to.
Mi smo se također čudile da jedna javna institucija nema devizni račun i da nema nikakav drugi način da se to iz inistranstva uplati.
melac
Posts: 1575
Joined: 25/08/2008 19:33

#6 Re: Uplata na račun u inozemstvu

Post by melac »

akcija007 wrote:To je standardna procedura prema zakonu o deviznom poslovanju. Agencija ti je rekla da uplatis novac i poslala ti je na e mail instrukciju za placanje ili ti je rekla da posjetis neki link na intetnetu gdje ces preuzeti podattke za placanje.
Jedno od to dvoje si trebao isprintati i dostaviti Banci.
Moze fizicko lice iz BiH ppacati pravnom vani.
Dobio sam instrukcije na mail, ali su mi rekli da mi treba račun od pravnog lica, ili predračun. I ja popizdio, naljutio se sto mi ne daju da uplatim moje pare gdje ja zelim, a ne da moram njima nesto dokazivati, i nisam se ni sjetio da ih pitam da li je dovoljno da im prilozim tu instrukciju.
Mada mogu komentarisati da je meni to nelogicni da ja ne mogu svoje pare da uplatim bilo kome, totalno mi je to nelogicno.
melac
Posts: 1575
Joined: 25/08/2008 19:33

#7 Re: Uplata na račun u inozemstvu

Post by melac »

Matris wrote:Ako placas karticom prema stranim licima ne pita te niko nista i jeftinije je.
Pokušao sam i to, ali mi dosao mail da moram dosatvaiti te podatke kao i ova zena na salteru.
melac
Posts: 1575
Joined: 25/08/2008 19:33

#8 Re: Uplata na račun u inozemstvu

Post by melac »

cendlerbing wrote:Imala je moja prijateljica sličan problem.
Pravno lice kojem je trebala uplatiti novac nije imalo otvoren devizni račun, te se tako bez IBAN i SWIFT koda nikako nije moglo uplatiti iz BiH. Na kraju je našla nekoga iz te države da joj uplati to.
Mi smo se također čudile da jedna javna institucija nema devizni račun i da nema nikakav drugi način da se to iz inistranstva uplati.
Ova agencija ima devizni racun, volja ti eur volja dolar, ja isto imam devizni eur racun. I ne moze, trazi ministarstvo finansija neke dokaze gdje ide lova, kao nesto oni kontrolisu, a milijarde prosle i prolaze.
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#9 Re: Uplata na račun u inozemstvu

Post by Matris »

melac wrote:
Matris wrote:Ako placas karticom prema stranim licima ne pita te niko nista i jeftinije je.
Pokušao sam i to, ali mi dosao mail da moram dosatvaiti te podatke kao i ova zena na salteru.
Sa unicredit ne traze nista kad se placa karticom. Imam redovna placanja prema inostranstvu u prosjeku 3 do 4k dolara, mada vecinu odradjuje paypal kao posrednik. Jedino kad je wire transfer onda traze.
Post Reply