Upit za računovođu

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
abs
Posts: 128
Joined: 17/10/2010 10:31

#1 Upit za računovođu

Post by abs »

Firma xy ima 1/3 valsnički udjel u firmi yz.
firma yz vec drugu godinu za redom iskazuje gubitak i firma xy zeli da dio gubitka 1/3 uknjizi u svoje poslovne knjige
kako izvesti knjizenje
hvala
Kalajdzija
Posts: 72
Joined: 13/02/2011 00:28

#2 Re: Upit za računovođu

Post by Kalajdzija »

Poznajem mnogo nezaposlenih ekonomista u Sarajevu, a o drzavi da ne pricam. Zasto se ne obratis nekom od njih?
abs
Posts: 128
Joined: 17/10/2010 10:31

#3 Re: Upit za računovođu

Post by abs »

hvala
Kalajdzija
Posts: 72
Joined: 13/02/2011 00:28

#4 Re: Upit za računovođu

Post by Kalajdzija »

evo ti jedan mali tip od mene: na forumskoj temi Konkurs za posao u KPMG ima lik koji se zove bullmastif, javi se njemu, kaze da je odlican sto se tice racunovodstva, pa se dogovorite...
alys
Posts: 40
Joined: 22/03/2010 21:57

#5 Re: Upit za računovođu

Post by alys »

Nikako!
To je izvan IRS a i prekršajno/kažnjivo podliježe "gonjenju".
rebus
Posts: 165
Joined: 16/03/2005 07:39

#6 Re: Upit za računovođu

Post by rebus »

Nema tu firma šta željeti.
Odluka o pokriću gubitka firme će sve reći. Izvjesno je da će, shodno toj odluci, doći do umanjenja vrijednost udjela svakog udjeličara ponaosob za iznos ostvarenog gubitka, pa tako i te tvoje firme.
Može se umanjiti aktiva firme udjeličara na poziciji grupe 06 ali to igranje s procjenom fer vrijednosti nije za svakog.
Last edited by rebus on 14/06/2011 07:19, edited 2 times in total.
bullmastiff
Posts: 580
Joined: 11/11/2009 18:25

#7 Re: Upit za računovođu

Post by bullmastiff »

knjizis na teret rashoda

po starom kontnom planu

660/059

059/050

ti samo vidi koja su ovo konta u novom KP

nego, kako si dobio posao u racunovodstvu? :D

ja ga jos uvijek nemam :x
Utokkha
Posts: 778
Joined: 20/05/2008 14:52

#8 Re: Upit za računovođu

Post by Utokkha »

Bez dlake na jeziku: xy ima katastrofalnog računovođu-knjigovođu i bolje joj je da se posveti isključivo bilježničkom računovodstvu. Računovođa je tu u skladu s kodeksnom odredbom kompetetivnost dužan da u okviru svog posla ukaže na problem, i da rješenje u okviru zakonskih i računovodstvenih normativa.
Rebus i alys su dali odgovore, no ja bih samo dodao da prema izmjenama Zakona o računovodstvu koje slijede (doduše ne znam hoće li se mijenjati konkretno zakon ili će se donijeti uredba), obaveza objave konsolidiranih finansijskih izvještaja biti će mnogo stroža po našem zakonu nego kako je to definisano u MRS 27.
abs
Posts: 128
Joined: 17/10/2010 10:31

#9 Re: Upit za računovođu

Post by abs »

end
almamostar
Posts: 6
Joined: 25/06/2011 18:58

#10 Re: Upit za računovođu

Post by almamostar »

Jedno pitanje: Stekla sam tek zvanje certificiranog računovođe i nisam se još raspitala u Savezu, pa me interesuje da li neko od kolega zna moram li izraditi pečat ( Uredba o računovodstvu budžeta FBiH kaže da fin.izvještaj svojim potpisom i pečetaom ovjerava CR ) ili je dovoljno da upišem broj licence i potpišem se ?
User avatar
Bebelo
Posts: 44
Joined: 26/11/2010 23:09

#11 Re: Upit za računovođu

Post by Bebelo »

bullmastiff wrote:knjizis na teret rashoda

po starom kontnom planu

660/059

059/050

ti samo vidi koja su ovo konta u novom KP

nego, kako si dobio posao u racunovodstvu? :D

ja ga jos uvijek nemam :x
Je l' i tebi Jahić predav'o? :mrgreen:
almamostar
Posts: 6
Joined: 25/06/2011 18:58

#12 Re: Upit za računovođu

Post by almamostar »

Jedno pitanje za starije kolege ? Mogu li potpisivati završni račun u organu uprave u kojem sam zaposlena i pored toga na osnovu ugovora o djelu to raditi za neka udruženja i sl. ? Često su na seminarima davali suprotna tumačenja, pa sam u nedomici, a tek sam stekla licencu pa me ineteresuje .
User avatar
Ricken
Posts: 6038
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#13 Re: Upit za računovođu

Post by Ricken »

almamostar wrote:Jedno pitanje za starije kolege ? Mogu li potpisivati završni račun u organu uprave u kojem sam zaposlena i pored toga na osnovu ugovora o djelu to raditi za neka udruženja i sl. ? Često su na seminarima davali suprotna tumačenja, pa sam u nedomici, a tek sam stekla licencu pa me ineteresuje .
Usluge računovodstva može pružati samo agencija registrirana za tu djelatnost, nikako pojedinac. Znači možeš na ugovor o djelu sa agencijom, čije će klijenti biti ta udruženja. Agencija se potpisuje na izvještaje.
almamostar
Posts: 6
Joined: 25/06/2011 18:58

#14 Re: Upit za računovođu

Post by almamostar »

Ricken wrote:
almamostar wrote:Jedno pitanje za starije kolege ? Mogu li potpisivati završni račun u organu uprave u kojem sam zaposlena i pored toga na osnovu ugovora o djelu to raditi za neka udruženja i sl. ? Često su na seminarima davali suprotna tumačenja, pa sam u nedomici, a tek sam stekla licencu pa me ineteresuje .
Usluge računovodstva može pružati samo agencija registrirana za tu djelatnost, nikako pojedinac. Znači možeš na ugovor o djelu sa agencijom, čije će klijenti biti ta udruženja. Agencija se potpisuje na izvještaje.


Hvala na odgovoru. Znači moram naći agenciju koja će sebi uzimati procenat.
enx
Posts: 352
Joined: 01/02/2010 18:02

#15 Re: Upit za računovođu

Post by enx »

ili otvoriš sebi agenciju pa uzimaš sama procenat i plaćaš uredno poreze državi.
User avatar
Ricken
Posts: 6038
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#16 Re: Upit za računovođu

Post by Ricken »

Utokkha wrote:Bez dlake na jeziku: xy ima katastrofalnog računovođu-knjigovođu i bolje joj je da se posveti isključivo bilježničkom računovodstvu. Računovođa je tu u skladu s kodeksnom odredbom kompetetivnost dužan da u okviru svog posla ukaže na problem, i da rješenje u okviru zakonskih i računovodstvenih normativa.
Rebus i alys su dali odgovore, no ja bih samo dodao da prema izmjenama Zakona o računovodstvu koje slijede (doduše ne znam hoće li se mijenjati konkretno zakon ili će se donijeti uredba), obaveza objave konsolidiranih finansijskih izvještaja biti će mnogo stroža po našem zakonu nego kako je to definisano u MRS 27.

Koliko znam zakon o računovodstvu i reviziji je prilično taze i primjenjuje se tek godinu dana. Isti taj zakon je, baš kao i onaj prije njega, upotpunosti usvojio primjenu MRS-ova, MSFI-jave i ostalih tumačenja. Tako da neznam šta se tu može po oštrit u odnosu na MRS. Ali na stranu sve, upit iz ove teme svakako nije iz djelokruga MRS 27, već 28.
User avatar
Ricken
Posts: 6038
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#17 Re: Upit za računovođu

Post by Ricken »

almamostar wrote:
Ricken wrote:
almamostar wrote:Jedno pitanje za starije kolege ? Mogu li potpisivati završni račun u organu uprave u kojem sam zaposlena i pored toga na osnovu ugovora o djelu to raditi za neka udruženja i sl. ? Često su na seminarima davali suprotna tumačenja, pa sam u nedomici, a tek sam stekla licencu pa me ineteresuje .
Usluge računovodstva može pružati samo agencija registrirana za tu djelatnost, nikako pojedinac. Znači možeš na ugovor o djelu sa agencijom, čije će klijenti biti ta udruženja. Agencija se potpisuje na izvještaje.


Hvala na odgovoru. Znači moram naći agenciju koja će sebi uzimati procenat.

Da ne bude zabune, može bilo koji subjekt, registriran za tu djelatnost.
Post Reply