Upis u maticnu knjigu vjencanih i promjena dokumenata

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
Sunshine09
Posts: 4
Joined: 30/10/2013 00:29

#1 Upis u maticnu knjigu vjencanih i promjena dokumenata

Post by Sunshine09 »

Pozdrav svima,
bila bih vam jako zahvalna ako biste mi pomogli oko par stvari...
Naime, vjencala sam se u Francuskoj i sada treba da u Bosni zavedem taj brak. Ono sto mene zanima je da li je potrebno zavesti brak u obje maticne knjige vjencanih (obzirom da moj muz i ja nemamo isto mjesto prebivalista) ili je dovoljno zavesti samo u njegovoj opcini, sto bi meni bilo puno lakse?
Hvala unaprijed :)
relevantan
Posts: 777
Joined: 08/10/2011 22:30

#2 Re: Upis u maticnu knjigu vjencanih i promjena dokumenata

Post by relevantan »

Sunshine09 wrote:Pozdrav svima,
bila bih vam jako zahvalna ako biste mi pomogli oko par stvari...
Naime, vjencala sam se u Francuskoj i sada treba da u Bosni zavedem taj brak. Ono sto mene zanima je da li je potrebno zavesti brak u obje maticne knjige vjencanih (obzirom da moj muz i ja nemamo isto mjesto prebivalista) ili je dovoljno zavesti samo u njegovoj opcini, sto bi meni bilo puno lakse?
Hvala unaprijed :)

Dovoljno samo u jedno, sada su uvezani tako da svi imaju uvid :)
Sunshine09
Posts: 4
Joined: 30/10/2013 00:29

#3 Re: Upis u maticnu knjigu vjencanih i promjena dokumenata

Post by Sunshine09 »

:thumbup: hvala vam puno :)
I da li vam je poznata dalja procedura?
Nakon toga sa vjencanim listom koji cu nakon upisa da dobijem, treba da odem i izvadim rodni list na muzevljevo prezime, a nakon toga slijedi zamjena licne karte i pasosa? Nadam se da sam sve ovo dobro shvatila? :?
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#4 Re: Upis u maticnu knjigu vjencanih i promjena dokumenata

Post by drndalo »

Da, nakon vjencanog lista, izvadis novi rodni list gdje je ta promjena zavedena, pa s njim po LK, VD, pasos... Mada nisam siguran da pasos moras odmah mijenjati, to provjeri...
AnaSime
Posts: 19
Joined: 21/10/2013 09:28
Location: Suprugov zagrljaj :)

#5 Re: Upis u maticnu knjigu vjencanih i promjena dokumenata

Post by AnaSime »

Sve s dobro shvatila s tima da pasos ne moras odmah mijenjati a licnu i vozacku moras... pasos mijenjas samo ako planiras autom preko granice, pa da ne bude na vozackoj jedno a na pasosu drugo prezime.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#6 Re: Upis u maticnu knjigu vjencanih i promjena dokumenata

Post by muminovic »

Na osnovu internacionalnog vjencanog lista iz Francuske napravis promjene u BiH.

I regulises nakon toga svoje prezime na ono koje si uzela.

Potom ishodujes nove BH dokumente.

A onda napravis novu putnu ispravu i LK.
User avatar
ivan_ch
Posts: 227
Joined: 18/04/2012 16:10

#7 Re: Upis u maticnu knjigu vjencanih i promjena dokumenata

Post by ivan_ch »

muminovic wrote:Na osnovu internacionalnog vjencanog lista iz Francuske napravis promjene u BiH.

I regulises nakon toga svoje prezime na ono koje si uzela.

Potom ishodujes nove BH dokumente.

A onda napravis novu putnu ispravu i LK.
Hvala i od mene :-)
User avatar
LipaMill
Posts: 19
Joined: 22/06/2010 15:29

#8 Re: Upis u maticnu knjigu vjencanih i promjena dokumenata

Post by LipaMill »

drndalo wrote:Da, nakon vjencanog lista, izvadis novi rodni list gdje je ta promjena zavedena, pa s njim po LK, VD, pasos... Mada nisam siguran da pasos moras odmah mijenjati, to provjeri...
Meni nisu tražili rodni list (sa novim prezimenom) - u maju ove godine sam zamijenila ličnu kartu samo uz vjenčani list i staru ličnu kartu. Mislim da ti rodni list treba samo ako prvi put vadiš ličnu kartu.
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#9 Re: Upis u maticnu knjigu vjencanih i promjena dokumenata

Post by drndalo »

Jos bolje... Davno sam se zenio... :wink:
User avatar
ivan_ch
Posts: 227
Joined: 18/04/2012 16:10

#10 Re: Upis u maticnu knjigu vjencanih i promjena dokumenata

Post by ivan_ch »

LipaMill wrote:
drndalo wrote:Da, nakon vjencanog lista, izvadis novi rodni list gdje je ta promjena zavedena, pa s njim po LK, VD, pasos... Mada nisam siguran da pasos moras odmah mijenjati, to provjeri...
Meni nisu tražili rodni list (sa novim prezimenom) - u maju ove godine sam zamijenila ličnu kartu samo uz vjenčani list i staru ličnu kartu. Mislim da ti rodni list treba samo ako prvi put vadiš ličnu kartu.
U rodnom listu ti pise i u NAKNADNE BILJESKE i to da si zakljucila brak u nekoj drzavi, te ti pise sa kim, koje godine i ostali podaci, tako da bi trebo i rodni list po mom mislenju.

A neke opcine znam da traze kod u pisa, i POTVRDU KRETANJA za jednog od bracnih partnera pa se i to mora pribaviti iz MUP-a.
Sunshine09
Posts: 4
Joined: 30/10/2013 00:29

#11 Re: Upis u maticnu knjigu vjencanih i promjena dokumenata

Post by Sunshine09 »

LipaMill wrote:
drndalo wrote:Da, nakon vjencanog lista, izvadis novi rodni list gdje je ta promjena zavedena, pa s njim po LK, VD, pasos... Mada nisam siguran da pasos moras odmah mijenjati, to provjeri...
Meni nisu tražili rodni list (sa novim prezimenom) - u maju ove godine sam zamijenila ličnu kartu samo uz vjenčani list i staru ličnu kartu. Mislim da ti rodni list treba samo ako prvi put vadiš ličnu kartu.
Wow, to je jos bolje :) super, onda ce da ide puno lakse....ko jos voli administraciju :-)
Sunshine09
Posts: 4
Joined: 30/10/2013 00:29

#12 Re: Upis u maticnu knjigu vjencanih i promjena dokumenata

Post by Sunshine09 »

ivan_ch wrote:
LipaMill wrote:
drndalo wrote:Da, nakon vjencanog lista, izvadis novi rodni list gdje je ta promjena zavedena, pa s njim po LK, VD, pasos... Mada nisam siguran da pasos moras odmah mijenjati, to provjeri...
Meni nisu tražili rodni list (sa novim prezimenom) - u maju ove godine sam zamijenila ličnu kartu samo uz vjenčani list i staru ličnu kartu. Mislim da ti rodni list treba samo ako prvi put vadiš ličnu kartu.
U rodnom listu ti pise i u NAKNADNE BILJESKE i to da si zakljucila brak u nekoj drzavi, te ti pise sa kim, koje godine i ostali podaci, tako da bi trebo i rodni list po mom mislenju.

A neke opcine znam da traze kod u pisa, i POTVRDU KRETANJA za jednog od bracnih partnera pa se i to mora pribaviti iz MUP-a.
Joj, Boze, Boze, zasto jednostavno kade se moze zakomplikovati :sad:
User avatar
JohnnyS
Posts: 13390
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#13 Re: Upis u maticnu knjigu vjencanih i promjena dokumenata

Post by JohnnyS »

AnaSime wrote:Sve s dobro shvatila s tima da pasos ne moras odmah mijenjati a licnu i vozacku moras... pasos mijenjas samo ako planiras autom preko granice, pa da ne bude na vozackoj jedno a na pasosu drugo prezime.

Koliko si sigurna u ovo? Npr., hrvatska putovnica se mora mijenjati nakon promjene prezimena, bez obzira čime se planira preko granice
shandrprcSA
Posts: 9785
Joined: 23/02/2013 08:16

#14 Re: Upis u maticnu knjigu vjencanih i promjena dokumenata

Post by shandrprcSA »

Sunshine09 wrote:
ivan_ch wrote:
U rodnom listu ti pise i u NAKNADNE BILJESKE i to da si zakljucila brak u nekoj drzavi, te ti pise sa kim, koje godine i ostali podaci, tako da bi trebo i rodni list po mom mislenju.

A neke opcine znam da traze kod u pisa, i POTVRDU KRETANJA za jednog od bracnih partnera pa se i to mora pribaviti iz MUP-a.
Joj, Boze, Boze, zasto jednostavno kade se moze zakomplikovati :sad:
u novom sarajevu traze uvjerenje o kretanju i mislim da ces morati predati i za supruga (da ne prolazi kroz evidencije) + takse od 5KM
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45075
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#15 Re: Upis u maticnu knjigu vjencanih i promjena dokumenata

Post by Chmoljo »

prebačeno na podforum Pravo :)
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#16 Re: Upis u maticnu knjigu vjencanih i promjena dokumenata

Post by muminovic »

Chmoljo wrote:prebačeno na podforum Pravo :)
:thumbup:
nera18
Posts: 1563
Joined: 27/09/2009 13:35

#18 Re: Upis u maticnu knjigu vjencanih i promjena dokumenata

Post by nera18 »

Ima li iko info iz prve ruke,
imam novo prezime, ali sam do sada samo licnu kartu zamijenila...smijem li se sa starim pasosem usuditi uci u hr?
jel nam uvezan cips, hocel vidjeti da ne postojim?
noc-mi-te-duguje
Posts: 4
Joined: 24/02/2013 13:15

#19 Re: Upis u maticnu knjigu vjencanih i promjena dokumenata

Post by noc-mi-te-duguje »

nera18 wrote:Ima li iko info iz prve ruke,
imam novo prezime, ali sam do sada samo licnu kartu zamijenila...smijem li se sa starim pasosem usuditi uci u hr?
jel nam uvezan cips, hocel vidjeti da ne postojim?
Je li iko saznao sta u vezi ovoga? Smijemo li putovati sa trenutnim pasosem, a zamijenili smo licnu?
Post Reply