Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
ZyzzSar
Posts: 2429
Joined: 08/04/2017 02:14
Location: Sarajevo

#1726 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by ZyzzSar »

mistek wrote: 29/05/2022 22:32 ...
Image

Image

toliko o tome
na birou je najvise ekonomista i pravnika, i to je poznata cinjenica unazad 10 godina

//Agencija za rad i zapošljavanje Bosne i Hercegovine
User avatar
auspuhc
Posts: 2099
Joined: 04/02/2022 14:06

#1727 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by auspuhc »

ZyzzSar wrote: 30/05/2022 00:57
mistek wrote: 29/05/2022 22:32 ...
Image

Image

toliko o tome
na birou je najvise ekonomista i pravnika, i to je poznata cinjenica unazad 10 godina

//Agencija za rad i zapošljavanje Bosne i Hercegovine
Najvise ih ima na birou. Isto tako ih najvise ima i zaposlenih.

Jednostavno hiperprodukcija kadra.
Opet ces vise prilika za zaposlenje imati nego sa npr. biologijom ili tako necim.
Karikaturist
Posts: 3647
Joined: 20/12/2020 10:03

#1728 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Karikaturist »

Pa niko normalan ne bi biologiju upisao svakako :mrgreen:
Ekonomiju zaboraviti.
Ako vec zelis fakultet, ili it sektor ili neku medicinsku granu. Mozda jos i masinstvo..
Ostalo manje vise nula poena.
Ali svakako je tema ekonomski faks pa da ne granamo plaho. :mrgreen:
mistek
Posts: 3376
Joined: 23/05/2010 15:16

#1729 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by mistek »

ZyzzSar wrote: 30/05/2022 00:57
mistek wrote: 29/05/2022 22:32 ...
Image

Image

toliko o tome
na birou je najvise ekonomista i pravnika, i to je poznata cinjenica unazad 10 godina

//Agencija za rad i zapošljavanje Bosne i Hercegovine
Jedan od najglupljih podataka ikad. Eto traži s biroa podatak koliko ih je koji su 1990. godište ili mlađi.

Ja vam opet kažem, završi EFSA i ne postoji šansa da ćeš čekati više od 30 dana za posao u struci. A i drugo, moraš biti baš trut koji neće da se pokrene 2% pa da recimo 5-6 godina od završetka faksa nemaš barem platu barem 50% iznad prosječne.
Admer12
Posts: 49
Joined: 19/04/2017 19:31

#1730 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Admer12 »

Kao osoba koja je završila studij na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu prošle godine, mogu definitivno potvrditi da 90% kolega pronađe posao u struci par mjeseci nakon završetka studija. Imam prijatelje na skoro pa svakom fakultetu u Sarajevu i niko se ne zapošljava lakše nego studenti EFSA.

Slažem se sa kolegom da moraš biti baš neka lijena osoba da ne pronađeš posao nakon par godina. Uz Bachelor i poznavanje engleskog jezika, posao je gotovo pa siguran nakon 2-3 mjeseca. Naravno, tu postoji jos dosta nekih znanja pored studija koji te mogu izdvojiti na tržištu rada (IT npr.). Lično sam u 4 mjeseca dobio 3 ponude za posao, doduše i jesam zapeo da pronađem posao odmah.

Tako da bih ja definitivno svakome preporučio da upiše ovaj fakultet, uz određenu dozu truda i ulaganja u sebe bit će svako spreman za tržište rada. Evo vidim da sada ima i smjer "Poslovna analitika", što je po meni pun pogodak.
Amir_575
Posts: 20
Joined: 26/04/2021 14:25

#1731 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Amir_575 »

Hvala
Amir_575
Posts: 20
Joined: 26/04/2021 14:25

#1732 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Amir_575 »

Hvala puno na savjetima i vašim iskustvima.

Ja se također slažem da je EFSA jedan od boljih fakulteta u Sarajevu, ali i jedan od težih za završiti.
Da li mi još možete napisati šta je bolje upisati i sa čim se brže pronalazi posao, tj. koji je studij/ odsjek na EFSA najbolji.
Da li je bolje smjer ekonomija / menadžment / poslovno upravljanje.

Ne mogu da se odlučim.
Hvala svima unaprijed!
Admer12
Posts: 49
Joined: 19/04/2017 19:31

#1733 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Admer12 »

Amir_575 wrote: 31/05/2022 18:10 Hvala puno na savjetima i vašim iskustvima.

Ja se također slažem da je EFSA jedan od boljih fakulteta u Sarajevu, ali i jedan od težih za završiti.
Da li mi još možete napisati šta je bolje upisati i sa čim se brže pronalazi posao, tj. koji je studij/ odsjek na EFSA najbolji.
Da li je bolje smjer ekonomija / menadžment / poslovno upravljanje.

Ne mogu da se odlučim.
Hvala svima unaprijed!
Ma nije težak uopšte, vjeruj mi, ima dosta težih. Naravno, potrebno je dosta truda i rada kao i za svaki drugi, ali ništa previše. Imat ćeš vremena i za ostale stvari u životu, a ne samo fakultet, tako što se toga tiče nemoj da se brineš. Svaki trud i rad će biti nagrađen, to je najbitnije. Vjerujem da će i ono fascinantno Računovodstvo biti dosta lakše položiti sada kada ne predaje Jahić.

Što se tiče smjera, ja bih birao između Ekonomije i Menadžmenta. Poslovno upravljanje je Visoka Poslovna Škola (VPŠ) ako me sjećanje služi, tako da bih to odmah izbacio.
Zavisi šta te zanima, konkretno sa Menadžmentom imaš širi opis poslova koje možeš raditi, tako da bih se ja opredijelio za tu opciju, ali opet kažem, to je do tebe i zavisi šta te interesuje.
Amir_575
Posts: 20
Joined: 26/04/2021 14:25

#1734 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Amir_575 »

Aha, hvala puno.

Da li još znate koji je smjer na EFSA da se poslije možeš zaposliti kako nastavnik ili profesor ekonomske grupe predmeta.
User avatar
ZyzzSar
Posts: 2429
Joined: 08/04/2017 02:14
Location: Sarajevo

#1735 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by ZyzzSar »

Amir_575 wrote: 01/06/2022 17:49 Aha, hvala puno.

Da li još znate koji je smjer na EFSA da se poslije možeš zaposliti kako nastavnik ili profesor ekonomske grupe predmeta.
bilo koji vjerovatno
samo trebas zavrsiti drugi ciklus studija
al sto ce ti to, prosvjeta nije placen posao :D
_huzzah_001
Posts: 59
Joined: 22/06/2021 14:37

#1736 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by _huzzah_001 »

Da li neko moze dati vise informacija o prijemnom ispitu? Koliko je tesko? Na sta treba da obratim paznju?
Hvala unaprijed.
Tanker
Posts: 5
Joined: 02/02/2018 23:27

#1737 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Tanker »

Pozdrav ljudi. Ima li neko sa Poslovnog upravljanja, ili neko da ima informacije iz prve ruke o tom odsjeku. Razlikuje li se računovodstvo i statistika u odnosu na druge odsjeke i sl.

Hvala unaprijed.
User avatar
perfect_guy
Posts: 6503
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#1738 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by perfect_guy »

u neko moje doba statistika je imala 2-3 poglavlja manje u odnosu na Ekonomiju/Menadžment. Računovodstvo je mislim isto
Tanker
Posts: 5
Joined: 02/02/2018 23:27

#1739 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Tanker »

perfect_guy wrote: 02/07/2022 17:20 u neko moje doba statistika je imala 2-3 poglavlja manje u odnosu na Ekonomiju/Menadžment. Računovodstvo je mislim isto
Hvala na odgovoru. Pitam jer sam upao tu ali mi iskreno matematika nije jača strana... Sada ne znam koliko je pametno da krenem tim putem, jer nema svrhe da krećem ako neću moći riješiti taj drugi semestar.
mistek
Posts: 3376
Joined: 23/05/2010 15:16

#1740 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by mistek »

Tanker wrote: 03/07/2022 08:13
perfect_guy wrote: 02/07/2022 17:20 u neko moje doba statistika je imala 2-3 poglavlja manje u odnosu na Ekonomiju/Menadžment. Računovodstvo je mislim isto
Hvala na odgovoru. Pitam jer sam upao tu ali mi iskreno matematika nije jača strana... Sada ne znam koliko je pametno da krenem tim putem, jer nema svrhe da krećem ako neću moći riješiti taj drugi semestar.
Ma studenti idu na Poslovno upravljanje (ex. VPŠ) kako bi izbjegli matematiku. Glupost je što uopšte postoji takav studij, bez matematike, ali postoji. A, statistika koja se izučava na tom odsjeku je elementarna, ako si završio srednju bilo kakvu ne može ti biti problem :D

Računovodstvo ko računovodstvo, nema veze s matematikom, nego logika sama za sebe, a vjerovatno jeste najteži predmet na tom odsjeku. Sve ostalo je uglavnom šega.
FrozenCastle
Posts: 732
Joined: 01/09/2007 15:39

#1741 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by FrozenCastle »

mistek wrote: 04/07/2022 10:53
Tanker wrote: 03/07/2022 08:13

Hvala na odgovoru. Pitam jer sam upao tu ali mi iskreno matematika nije jača strana... Sada ne znam koliko je pametno da krenem tim putem, jer nema svrhe da krećem ako neću moći riješiti taj drugi semestar.
Ma studenti idu na Poslovno upravljanje (ex. VPŠ) kako bi izbjegli matematiku. Glupost je što uopšte postoji takav studij, bez matematike, ali postoji. A, statistika koja se izučava na tom odsjeku je elementarna, ako si završio srednju bilo kakvu ne može ti biti problem :D

Računovodstvo ko računovodstvo, nema veze s matematikom, nego logika sama za sebe, a vjerovatno jeste najteži predmet na tom odsjeku. Sve ostalo je uglavnom šega.
Glupost je što ti postojiš da određuješ šta treba kome da bude glupo.

Poslovno upravljanje kao smjer na tržištu rada vrijedi isto kao i druga dva smjera jer su svakako sva tri na birou i niko se ne otima za njih.

Ljudi sa Poslovnim upravljanjem rade u stranim organizacijama poput UNDP-a, BH Telecoma, svih banaka, osiguravajućih kuća, NVO-a, IT firmi, stvar je u tome da ti se ukaže šansa, a tvoj ih smjer ne interesuje već da ispunjavaš VSS kriterij sa odgovarajućim fakultetom. Svaki posao gdje god da dođeš, ćeš morati naučiti od nule jer te ekonomski fakultet ni na jednom smjeru ne priprema na tom nivou. Ali ćeš zato znati ekonomski razvoj Bijafre iz 1963. godine.

Ako hoćeš na Master, položiš 3 predmeta razlike i to je to.
Statistika postoji na smjeru, sa 2-3 poglavlja razlike. Prednost je što nema finansijskog računovodstva tj. notornog Mehmeda Jahića zbog kojeg su studenti prebacivali sa smjera Menadžment na Poslovno upravljanje da se riješe budale.
mistek
Posts: 3376
Joined: 23/05/2010 15:16

#1742 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by mistek »

FrozenCastle wrote: 04/07/2022 19:52
mistek wrote: 04/07/2022 10:53

Ma studenti idu na Poslovno upravljanje (ex. VPŠ) kako bi izbjegli matematiku. Glupost je što uopšte postoji takav studij, bez matematike, ali postoji. A, statistika koja se izučava na tom odsjeku je elementarna, ako si završio srednju bilo kakvu ne može ti biti problem :D

Računovodstvo ko računovodstvo, nema veze s matematikom, nego logika sama za sebe, a vjerovatno jeste najteži predmet na tom odsjeku. Sve ostalo je uglavnom šega.
Glupost je što ti postojiš da određuješ šta treba kome da bude glupo.

Poslovno upravljanje kao smjer na tržištu rada vrijedi isto kao i druga dva smjera jer su svakako sva tri na birou i niko se ne otima za njih.

Ljudi sa Poslovnim upravljanjem rade u stranim organizacijama poput UNDP-a, BH Telecoma, svih banaka, osiguravajućih kuća, NVO-a, IT firmi, stvar je u tome da ti se ukaže šansa, a tvoj ih smjer ne interesuje već da ispunjavaš VSS kriterij sa odgovarajućim fakultetom. Svaki posao gdje god da dođeš, ćeš morati naučiti od nule jer te ekonomski fakultet ni na jednom smjeru ne priprema na tom nivou. Ali ćeš zato znati ekonomski razvoj Bijafre iz 1963. godine.

Ako hoćeš na Master, položiš 3 predmeta razlike i to je to.
Statistika postoji na smjeru, sa 2-3 poglavlja razlike. Prednost je što nema finansijskog računovodstva tj. notornog Mehmeda Jahića zbog kojeg su studenti prebacivali sa smjera Menadžment na Poslovno upravljanje da se riješe budale.
Ponovit ću još jednom - Ne postoji niti jedan student koji je završio Ekonomski fakultet u Sarajevu, smjer menadžment, u posljednjih 10 godina, a da je na birou rada (bez da je to dobrovoljno). Svaki student koji završi taj studij može naći posao 7 dana po završetku studija (a i prije) i itekako se otimaju za njih.

To o ekonomskom razvoju Bijafre je još jedan pokazatelj da veze nemaš o čemu pričaš. Pa, makar je Ekonomski fakultet dovoljno modernizovan da se na smjeru računovodstvo i revizija govori o najnovijim MSFI, da se na smjeru poslovna analitika primjenjuju najsavremeniji dostupni alati, da se na smjeru marketing priča o vremenu iza 2010. i sl.

VPŠ je smijurija s aspekta znanja i svi to tako gledaju. Da li ga je lakše završiti? Jeste. Da li je u neku ruku pametno završiti VPŠ, položiti tri predmeta razlike, pa s masterom doći na isti nivo kao ovi ostali? Ima logike. Prednost nije što nema Jahića, nego što nema ni Kvantitativnih metoda, nema ozbiljne statistike, nema matematike, nema ni ozbiljnog FM i cijelog niza predmeta. Ali, obzirom da sam jako povezan sa svim tim, itekako znam da barem dio poslodavaca zna o čemu je riječ i kad traži studente, traži sa akadamskog studija, a ne sa VPŠ. Naravno, ima milion primjera gdje su ljudi na rukovodećim pozicijama i sa VPŠ, preinteligentni i preuspješni. Ali, kad govorimo o šansama, ponavljam, sa smjera menadžment ne moraš čekati uopšte na posao, a sa VPŠ ne mogu garantovati za to. Uostalom, evo ako ćeš i tako, ko god završi smjer menadžment, nek mi se javi, za 2 dana ću mu naći posao, a za 30 barem 3 ponude :)
kvinoja
Posts: 415
Joined: 03/12/2021 23:37

#1743 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by kvinoja »

mistek wrote: 05/07/2022 01:50
FrozenCastle wrote: 04/07/2022 19:52
Glupost je što ti postojiš da određuješ šta treba kome da bude glupo.

Poslovno upravljanje kao smjer na tržištu rada vrijedi isto kao i druga dva smjera jer su svakako sva tri na birou i niko se ne otima za njih.

Ljudi sa Poslovnim upravljanjem rade u stranim organizacijama poput UNDP-a, BH Telecoma, svih banaka, osiguravajućih kuća, NVO-a, IT firmi, stvar je u tome da ti se ukaže šansa, a tvoj ih smjer ne interesuje već da ispunjavaš VSS kriterij sa odgovarajućim fakultetom. Svaki posao gdje god da dođeš, ćeš morati naučiti od nule jer te ekonomski fakultet ni na jednom smjeru ne priprema na tom nivou. Ali ćeš zato znati ekonomski razvoj Bijafre iz 1963. godine.

Ako hoćeš na Master, položiš 3 predmeta razlike i to je to.
Statistika postoji na smjeru, sa 2-3 poglavlja razlike. Prednost je što nema finansijskog računovodstva tj. notornog Mehmeda Jahića zbog kojeg su studenti prebacivali sa smjera Menadžment na Poslovno upravljanje da se riješe budale.
Ponovit ću još jednom - Ne postoji niti jedan student koji je završio Ekonomski fakultet u Sarajevu, smjer menadžment, u posljednjih 10 godina, a da je na birou rada (bez da je to dobrovoljno). Svaki student koji završi taj studij može naći posao 7 dana po završetku studija (a i prije) i itekako se otimaju za njih.

To o ekonomskom razvoju Bijafre je još jedan pokazatelj da veze nemaš o čemu pričaš. Pa, makar je Ekonomski fakultet dovoljno modernizovan da se na smjeru računovodstvo i revizija govori o najnovijim MSFI, da se na smjeru poslovna analitika primjenjuju najsavremeniji dostupni alati, da se na smjeru marketing priča o vremenu iza 2010. i sl.

VPŠ je smijurija s aspekta znanja i svi to tako gledaju. Da li ga je lakše završiti? Jeste. Da li je u neku ruku pametno završiti VPŠ, položiti tri predmeta razlike, pa s masterom doći na isti nivo kao ovi ostali? Ima logike. Prednost nije što nema Jahića, nego što nema ni Kvantitativnih metoda, nema ozbiljne statistike, nema matematike, nema ni ozbiljnog FM i cijelog niza predmeta. Ali, obzirom da sam jako povezan sa svim tim, itekako znam da barem dio poslodavaca zna o čemu je riječ i kad traži studente, traži sa akadamskog studija, a ne sa VPŠ. Naravno, ima milion primjera gdje su ljudi na rukovodećim pozicijama i sa VPŠ, preinteligentni i preuspješni. Ali, kad govorimo o šansama, ponavljam, sa smjera menadžment ne moraš čekati uopšte na posao, a sa VPŠ ne mogu garantovati za to. Uostalom, evo ako ćeš i tako, ko god završi smjer menadžment, nek mi se javi, za 2 dana ću mu naći posao, a za 30 barem 3 ponude :)
Mora vam se priznati da ste stručnjaci za marketing preko foruma :mrgreen:
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3534
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#1744 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by JavierBosnia »

FrozenCastle wrote: 04/07/2022 19:52
Ako hoćeš na Master, položiš 3 predmeta razlike i to je to.
4 predmeta*
Mikroekonomija, makroekonomija, statistika i metode cini mi se
FrozenCastle
Posts: 732
Joined: 01/09/2007 15:39

#1745 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by FrozenCastle »

mistek wrote: 05/07/2022 01:50
FrozenCastle wrote: 04/07/2022 19:52
Glupost je što ti postojiš da određuješ šta treba kome da bude glupo.

Poslovno upravljanje kao smjer na tržištu rada vrijedi isto kao i druga dva smjera jer su svakako sva tri na birou i niko se ne otima za njih.

Ljudi sa Poslovnim upravljanjem rade u stranim organizacijama poput UNDP-a, BH Telecoma, svih banaka, osiguravajućih kuća, NVO-a, IT firmi, stvar je u tome da ti se ukaže šansa, a tvoj ih smjer ne interesuje već da ispunjavaš VSS kriterij sa odgovarajućim fakultetom. Svaki posao gdje god da dođeš, ćeš morati naučiti od nule jer te ekonomski fakultet ni na jednom smjeru ne priprema na tom nivou. Ali ćeš zato znati ekonomski razvoj Bijafre iz 1963. godine.

Ako hoćeš na Master, položiš 3 predmeta razlike i to je to.
Statistika postoji na smjeru, sa 2-3 poglavlja razlike. Prednost je što nema finansijskog računovodstva tj. notornog Mehmeda Jahića zbog kojeg su studenti prebacivali sa smjera Menadžment na Poslovno upravljanje da se riješe budale.
Ponovit ću još jednom - Ne postoji niti jedan student koji je završio Ekonomski fakultet u Sarajevu, smjer menadžment, u posljednjih 10 godina, a da je na birou rada (bez da je to dobrovoljno). Svaki student koji završi taj studij može naći posao 7 dana po završetku studija (a i prije) i itekako se otimaju za njih.

To o ekonomskom razvoju Bijafre je još jedan pokazatelj da veze nemaš o čemu pričaš. Pa, makar je Ekonomski fakultet dovoljno modernizovan da se na smjeru računovodstvo i revizija govori o najnovijim MSFI, da se na smjeru poslovna analitika primjenjuju najsavremeniji dostupni alati, da se na smjeru marketing priča o vremenu iza 2010. i sl.

VPŠ je smijurija s aspekta znanja i svi to tako gledaju. Da li ga je lakše završiti? Jeste. Da li je u neku ruku pametno završiti VPŠ, položiti tri predmeta razlike, pa s masterom doći na isti nivo kao ovi ostali? Ima logike. Prednost nije što nema Jahića, nego što nema ni Kvantitativnih metoda, nema ozbiljne statistike, nema matematike, nema ni ozbiljnog FM i cijelog niza predmeta. Ali, obzirom da sam jako povezan sa svim tim, itekako znam da barem dio poslodavaca zna o čemu je riječ i kad traži studente, traži sa akadamskog studija, a ne sa VPŠ. Naravno, ima milion primjera gdje su ljudi na rukovodećim pozicijama i sa VPŠ, preinteligentni i preuspješni. Ali, kad govorimo o šansama, ponavljam, sa smjera menadžment ne moraš čekati uopšte na posao, a sa VPŠ ne mogu garantovati za to. Uostalom, evo ako ćeš i tako, ko god završi smjer menadžment, nek mi se javi, za 2 dana ću mu naći posao, a za 30 barem 3 ponude :)
A jesi navaljao gluposti kao da nismo iz istih knjiga učili i isti nam profesori predavali. Prodaješ maglu isto kao kad EFSA vabi zašto upisati taj fakultet. Pitaj da te prime u PR službu, treba nove generacije izmanipulirati ublehaškom kvalitetom koju nude. Statistika na birou je jasna kao što su drugi forumaši to već dokumentovali gore.
mistek
Posts: 3376
Joined: 23/05/2010 15:16

#1746 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by mistek »

Statistika ili ne, direktno sam involviran upravo u tu statistiku. Studenti koji završe ekonomski fakultet u Sarajevu ne čekaju ni dan na posao i plate su debelo iznadprosječne. A, ako mene lično pitaš, meni više odgovara da ga manje ljudi upiše, jer to samo poboljšava moju poziciju.

Znam stotine ljudi koji su ga završili u posljednjih 10 godina, niko nije na bezveznoj poziciji i niko ne radi za mizerne pare. U tih posljednih 6-7 generacija znam masu ljudi koji su dogurali do strašnih pozicija. I generalno, ono što nije beznačajno, a zanimljiv je podatak - studenti ekonomskog fakulteta u Sarajevu su studenti koji kasnie najmanje rade u državnoj službi (procentualno). Jednostavno, mogu naći puno jače poslove i najmanje ovise o štelama (Prije godinu dana me nazove drug koji je blizak vladajućim strukturama i kaže treba im šef finansija u jednom javnom preduzeću, plata između 2 i 3 hiljade, zaboravio sam, imam li koga da preporučim. Nazovem bar 10 ljudi koji su završili faks u posljednjih 5-6 godina i hladno mi se zahvale, nikom ne pada na pamet. Naravno, zvao sam najkvalitetnije koje znam).
zvjezdica97
Posts: 1
Joined: 02/10/2022 17:13

#1747 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by zvjezdica97 »

Zdravo, ima li ovdje neko ko se prebacio sa Ekonomskog fakulteta iz nekog drugog grada, ili konkretno iz BL? Interesuje me priznaju li položene predmete. Imam ih 7 položenih iz prve i 4 iz druge, pa bih voljela znati šta da očekujem prije nego što se direktno kod njih raspitam :)
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#1748 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by klixoris »

zvjezdica97 wrote: 02/10/2022 17:56 Zdravo, ima li ovdje neko ko se prebacio sa Ekonomskog fakulteta iz nekog drugog grada, ili konkretno iz BL? Interesuje me priznaju li položene predmete. Imam ih 7 položenih iz prve i 4 iz druge, pa bih voljela znati šta da očekujem prije nego što se direktno kod njih raspitam :)
Ja kada sam ga zavrsavao prebacio se sa FIT-a u Mostaru na EFSA i priznali su mi pojedine ispite (na EFSA sam takodjer upisao IT smjer).
Naravno, trebas donijeti ovjeren plan i program za svaki polozeni ispit, potvrde, index itd. Znaci ne moze ko Sebija samo sa kopijom indexa i da ti priznaju ispite :)
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#1749 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Ozimician »

Ekonomski fakultet pruža veliku fleksibilnost, ono što je pozitivno jeste da bukvalno od tebe zavisi kako ćeš proći na tržištu rada i to je ono što se meni lično dopada kod ovog fakulteta. Plate i mogućnost napredovanja su odlični. Uglavnom, uz IT - trenutno mislim da je najpametniji izbor i pored ovakve statistike na birou.

Jednostavno pruža mnogo mogućnosti iz razloga što sve i jedna firma ima potrebu za ekonomistom, tako da je tržište rada ogromno. Postoje naravno fakulteti (ing i medicinski: stom, farm, medicina) koji su dosta teži za završiti od ekonomije, a mogućnost za zaposlenje je daleko manja nego sa ekonomskim + plate su uglavnom u tim strukama prilično fiksirane (osim ako ste ultra-pro sa više decenija iskustva) i jako ima malo mogućnosti za nešto više.
_huzzah_001
Posts: 59
Joined: 22/06/2021 14:37

#1750 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by _huzzah_001 »

Cao. Planiram da se prebacim na DL. Zanima me da li je lakse, teze, zahtijevnije itd ?
Post Reply