Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
musicman80

#1701 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by musicman80 »

Zasto svi studiraju ekonomiju ili management u zadnje vrijrme? Je li to nacin da se brzo dodje do diplome I onda udomi negdje u javnom sektoru ili sta? Meni nema smisla studirati ekonomiju ili management u zemlji kao sto je BIH gdje ekonomija I neke ozbiljne kompanije I ne postoje, a biro pun ekonomista i menadzera. :?
Ena432

#1702 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Ena432 »

Neko sa EFSA bi mi trebao za jedan savjet??
zigzag

#1703 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by zigzag »

musicman80 wrote: 08/04/2021 01:32 Zasto svi studiraju ekonomiju ili management u zadnje vrijrme? Je li to nacin da se brzo dodje do diplome I onda udomi negdje u javnom sektoru ili sta? Meni nema smisla studirati ekonomiju ili management u zemlji kao sto je BIH gdje ekonomija I neke ozbiljne kompanije I ne postoje, a biro pun ekonomista i menadzera. :?

Vjeruj da ih treba. I školovanih i obrazovnih. Ne toliko ekonomista koliko menadžera nižih i srednjih nivoa. Menadžment bi trebao biti kompletniji odsjek od ekonomije jer pored ekonomskih tehnika proučava i psihologiju i marketing i organizaciju rada odnosno sve što je potrebno da bi se pojedinac uklopio u firmu i da bi od sebe dao najbolje. Pod uslovom da je odsjek menadžmenta dobro postavljen i da su predavači kakvi trebaju biti.

Danas imaš niz proizvodnih firmi u kojima su šefovi neki priučeni tipovi koji nisu za tih mjesta ali eto, odabiri idu po principu: stavi njega, tu je malo duže pa zna voditi odjel. Mislim na privatne firme koje su svojim snagama krenule u razvijanje ali i strane greenfield projekte.
Ena432

#1704 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Ena432 »

Ena432 wrote: 12/04/2021 23:23 Neko sa EFSA bi mi trebao za jedan savjet??
Neko??
invincible1921

#1705 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by invincible1921 »

musicman80 wrote: 08/04/2021 01:32 Zasto svi studiraju ekonomiju ili management u zadnje vrijrme? Je li to nacin da se brzo dodje do diplome I onda udomi negdje u javnom sektoru ili sta? Meni nema smisla studirati ekonomiju ili management u zemlji kao sto je BIH gdje ekonomija I neke ozbiljne kompanije I ne postoje, a biro pun ekonomista i menadzera. :?
Ouuu, brate nisi ni svjestan koliko si u krivu...ekonomija manje vise, al medzment je dns itekako trazena i odlicno placena struka ...firmi imas koliko hoces. Naravno nismo sad neka megagiga drzava, al vjeruj mi da ih itekako ima. Pusti raju sto prospipa suplju po kafama i psuje bakira
noDiscussion

#1706 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by noDiscussion »

Ima li neko da je 2020. polagao prijemni za II ciklus na EFSA-i?

Planiram ove godine da upišem menadžment DL, a znam da su promijenili kriterij za upis. Prije se gledao samo prosjek, sad valjda ima prijemni i bodovanje nekih relevantnih predmeta. Pa ako neko zna koji se predmeti polažu i koji su to relevatni predmeti koji se gledaju obzirom da sam prvi ciklus nisam završio na EFSA-i.
Suki46

#1707 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Suki46 »

Ena432 wrote: 13/04/2021 16:32
Ena432 wrote: 12/04/2021 23:23 Neko sa EFSA bi mi trebao za jedan savjet??
Neko??
Koje te informacije konkretno zanimaju ?
mistek

#1708 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by mistek »

Od ljudi koji su završili EFSA akademski studij u posljednjih 10-ak godina, procenat onih koji su na birou je mizeran. U načelu, ne znam nikoga ko je diplomirao i čekao duže od par mjeseci na posao, a i to neko ko se dobrano zajebavao i tražio posao, a molio Boga da ga ne nađe :D
S druge strane, EFSA je najviše uključen u neke moderne tokove, okrenuti tržištu puno više nego drugi fakulteti i dobro su proaktivni, pa to daje rezultate. U biti, svugdje ih ima i svugdje se guraju :)

Generalno, možda i jeste problem što je tako, problem je i što se samo Ekonomski fakultet kako-tako prilagođava tržištu, ali eto (i Ekonomski fakultet kasni par godina za tržištem, ali drugi kasne par decenija nažalost).
Ena432

#1709 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Ena432 »

Kakvi su zadaci na finansijama (vps II semestar)? Da li je tesko obzirom da sam ja s matematikom nebo i zemlja, a vps upisujem bas jer nema matematike.
Drugarica iz prve god se vec zali na finansije :roll:
Snake Eyes

#1710 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Snake Eyes »

Kakva je razlika između smjerova "Menadžment i organizacija" na VPŠ i na Menadžmentu?
Post Reply