Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#1701 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by musicman80 »

Zasto svi studiraju ekonomiju ili management u zadnje vrijrme? Je li to nacin da se brzo dodje do diplome I onda udomi negdje u javnom sektoru ili sta? Meni nema smisla studirati ekonomiju ili management u zemlji kao sto je BIH gdje ekonomija I neke ozbiljne kompanije I ne postoje, a biro pun ekonomista i menadzera. :?
Ena432
Posts: 171
Joined: 07/01/2021 18:45

#1702 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Ena432 »

Neko sa EFSA bi mi trebao za jedan savjet??
zigzag
Posts: 5608
Joined: 18/04/2014 11:26

#1703 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by zigzag »

musicman80 wrote: 08/04/2021 01:32 Zasto svi studiraju ekonomiju ili management u zadnje vrijrme? Je li to nacin da se brzo dodje do diplome I onda udomi negdje u javnom sektoru ili sta? Meni nema smisla studirati ekonomiju ili management u zemlji kao sto je BIH gdje ekonomija I neke ozbiljne kompanije I ne postoje, a biro pun ekonomista i menadzera. :?


Vjeruj da ih treba. I školovanih i obrazovnih. Ne toliko ekonomista koliko menadžera nižih i srednjih nivoa. Menadžment bi trebao biti kompletniji odsjek od ekonomije jer pored ekonomskih tehnika proučava i psihologiju i marketing i organizaciju rada odnosno sve što je potrebno da bi se pojedinac uklopio u firmu i da bi od sebe dao najbolje. Pod uslovom da je odsjek menadžmenta dobro postavljen i da su predavači kakvi trebaju biti.

Danas imaš niz proizvodnih firmi u kojima su šefovi neki priučeni tipovi koji nisu za tih mjesta ali eto, odabiri idu po principu: stavi njega, tu je malo duže pa zna voditi odjel. Mislim na privatne firme koje su svojim snagama krenule u razvijanje ali i strane greenfield projekte.
Ena432
Posts: 171
Joined: 07/01/2021 18:45

#1704 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Ena432 »

Ena432 wrote: 12/04/2021 23:23 Neko sa EFSA bi mi trebao za jedan savjet??
Neko??
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#1705 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by invincible1921 »

musicman80 wrote: 08/04/2021 01:32 Zasto svi studiraju ekonomiju ili management u zadnje vrijrme? Je li to nacin da se brzo dodje do diplome I onda udomi negdje u javnom sektoru ili sta? Meni nema smisla studirati ekonomiju ili management u zemlji kao sto je BIH gdje ekonomija I neke ozbiljne kompanije I ne postoje, a biro pun ekonomista i menadzera. :?
Ouuu, brate nisi ni svjestan koliko si u krivu...ekonomija manje vise, al medzment je dns itekako trazena i odlicno placena struka ...firmi imas koliko hoces. Naravno nismo sad neka megagiga drzava, al vjeruj mi da ih itekako ima. Pusti raju sto prospipa suplju po kafama i psuje bakira
noDiscussion
Posts: 39
Joined: 15/07/2013 20:34

#1706 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by noDiscussion »

Ima li neko da je 2020. polagao prijemni za II ciklus na EFSA-i?

Planiram ove godine da upišem menadžment DL, a znam da su promijenili kriterij za upis. Prije se gledao samo prosjek, sad valjda ima prijemni i bodovanje nekih relevantnih predmeta. Pa ako neko zna koji se predmeti polažu i koji su to relevatni predmeti koji se gledaju obzirom da sam prvi ciklus nisam završio na EFSA-i.
Suki46
Posts: 8
Joined: 30/12/2020 00:47

#1707 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Suki46 »

Ena432 wrote: 13/04/2021 16:32
Ena432 wrote: 12/04/2021 23:23 Neko sa EFSA bi mi trebao za jedan savjet??
Neko??
Koje te informacije konkretno zanimaju ?
mistek
Posts: 3376
Joined: 23/05/2010 15:16

#1708 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by mistek »

musicman80 wrote: 08/04/2021 01:32 Zasto svi studiraju ekonomiju ili management u zadnje vrijrme? Je li to nacin da se brzo dodje do diplome I onda udomi negdje u javnom sektoru ili sta? Meni nema smisla studirati ekonomiju ili management u zemlji kao sto je BIH gdje ekonomija I neke ozbiljne kompanije I ne postoje, a biro pun ekonomista i menadzera. :?
Od ljudi koji su završili EFSA akademski studij u posljednjih 10-ak godina, procenat onih koji su na birou je mizeran. U načelu, ne znam nikoga ko je diplomirao i čekao duže od par mjeseci na posao, a i to neko ko se dobrano zajebavao i tražio posao, a molio Boga da ga ne nađe :D
S druge strane, EFSA je najviše uključen u neke moderne tokove, okrenuti tržištu puno više nego drugi fakulteti i dobro su proaktivni, pa to daje rezultate. U biti, svugdje ih ima i svugdje se guraju :)

Generalno, možda i jeste problem što je tako, problem je i što se samo Ekonomski fakultet kako-tako prilagođava tržištu, ali eto (i Ekonomski fakultet kasni par godina za tržištem, ali drugi kasne par decenija nažalost).
Ena432
Posts: 171
Joined: 07/01/2021 18:45

#1709 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Ena432 »

Kakvi su zadaci na finansijama (vps II semestar)? Da li je tesko obzirom da sam ja s matematikom nebo i zemlja, a vps upisujem bas jer nema matematike.
Drugarica iz prve god se vec zali na finansije :roll:
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5191
Joined: 12/04/2013 14:02

#1710 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Snake Eyes »

Kakva je razlika između smjerova "Menadžment i organizacija" na VPŠ i na Menadžmentu?
ivylily
Posts: 5
Joined: 21/05/2021 19:28

#1711 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by ivylily »

Zdravo, planiram ove godine upisati Ekonomski fakultet u Sarajevu.
Zbog korone pripremna nastava je online, vjerovatno će biti i prijemni ispit. Da li ima neko da je prošle godine polagao prijemni na ekonomiji online. Na koji način je bio organizovan ispit, koliko vremena je potrebno, šta je sve bilo (matematika, bosanski i engleski), na koji način su kontrolisali da li neko prepisuje i sl.? I da li pripremna nastava pomogne? Pozdrav :)
User avatar
ZyzzSar
Posts: 2429
Joined: 08/04/2017 02:14
Location: Sarajevo

#1712 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by ZyzzSar »

ivylily wrote: 21/05/2021 19:52 Zdravo, planiram ove godine upisati Ekonomski fakultet u Sarajevu.
Zbog korone pripremna nastava je online, vjerovatno će biti i prijemni ispit. Da li ima neko da je prošle godine polagao prijemni na ekonomiji online. Na koji način je bio organizovan ispit, koliko vremena je potrebno, šta je sve bilo (matematika, bosanski i engleski), na koji način su kontrolisali da li neko prepisuje i sl.? I da li pripremna nastava pomogne? Pozdrav :)
imas na fb grupu Svi brucosi Ekonomskog Fakulteta Sarajevo pitaj tamo
drugarica mi je upisivala to prosle godine, nije bilo zahtjevno za poloziti koliko znam :D
a vjerovatno nadgledaju preko kamera
Ena432
Posts: 171
Joined: 07/01/2021 18:45

#1713 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Ena432 »

Da li ima prijemni za dl studiji??
ivylily
Posts: 5
Joined: 21/05/2021 19:28

#1714 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by ivylily »

Zdravo, da li neko zna prošle godine online upis preko čega je išao i koliko je taj program pratio, nadzirao učenike? Jedni kažu nikako, jedni kamere, prati svaki pokret, zvuk, tako da ako neko ima informacije iz prve ruke mnogo bi značilo.
User avatar
cenecimoveocino
Posts: 2437
Joined: 31/12/2013 23:00
Location: Zenica

#1715 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by cenecimoveocino »

Zna li neko do kada je rok za upis na drugi ciklus zajednickog masterra EFSA EFZG koji se nudi?
Ima li prijemni ili se samo treba platiti i tjt?
exsist12
Posts: 41
Joined: 03/01/2017 23:58

#1716 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by exsist12 »

Ima li neko da je isao na smjer marketing menadžment na ovim zajednickim studijama Zagreba i Sarajeva ?

Jel šuplja ili ima finih informacija ?
_huzzah_001
Posts: 59
Joined: 22/06/2021 14:37

#1717 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by _huzzah_001 »

Pozdrav. Da li neko moze da mi da vise informacija o studij u saradnji sa Griffith College Dablin?
Koja je cijena, koji stepen engleskog je potrebno? koji su uslovi? da li se isplati?
Hvala unaprijed.
mistek
Posts: 3376
Joined: 23/05/2010 15:16

#1718 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by mistek »

_huzzah_001 wrote: 03/04/2022 13:57 Pozdrav. Da li neko moze da mi da vise informacija o studij u saradnji sa Griffith College Dablin?
Koja je cijena, koji stepen engleskog je potrebno? koji su uslovi? da li se isplati?
Hvala unaprijed.
Ne isplati, jer to niko ne smatra ozbiljnim studijem :D
_huzzah_001
Posts: 59
Joined: 22/06/2021 14:37

#1719 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by _huzzah_001 »

Koja je opcija bolja, menadzment ili poslovno upravljanje?
Amir_575
Posts: 20
Joined: 26/04/2021 14:25

#1720 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Amir_575 »

_huzzah_001 wrote: 14/04/2022 17:44 Koja je opcija bolja, menadzment ili poslovno upravljanje?
Bolje ti je manadžment.
Amir_575
Posts: 20
Joined: 26/04/2021 14:25

#1721 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Amir_575 »

Pozdrav
Da li mi može neko reći neki svoj savjet, iskustvo za upis na ekonomski fakultet?
Zanima me kakav bude otprilike prijemni ispit. Da li se uči po nekim katalozima npr: iz bosanskog ili moramo učiti sve lekcije iz sve četiri godine gimnazije. Da li je dobro ići na pripremnu nastavu? Da li je teška matematika na prijemnom pošto znam kakva je i šta sve bude na testu.
Da li se vježbaju zadaci iz priručnika pa ti budu na prijemnom, a šta bude na engleskom?

Dvoumim se između ekonomskog fakulteta i PMF i ne mogu da se odlučim.
Unaprijed zahvaljujem na pomoći!
kenkki123
Posts: 4
Joined: 23/10/2014 21:25

#1722 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by kenkki123 »

Poslovanje i informacione tehnologije (Business and information Technology - BIT)
Strucni studij- 2 godine trajanje

Naletim na EFSA stranici na ovo, pa me zainteresovalo. Ima li neko da mi malo vise kaze o ovom studiju? Kolika je cijena, mogucnost zaposlenja poslije zavrsteka studija itd.?
Vrijedi li ovo uopste upisivati?
mistek
Posts: 3376
Joined: 23/05/2010 15:16

#1723 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by mistek »

Amir_575 wrote: 21/05/2022 00:59 Pozdrav
Da li mi može neko reći neki svoj savjet, iskustvo za upis na ekonomski fakultet?
Zanima me kakav bude otprilike prijemni ispit. Da li se uči po nekim katalozima npr: iz bosanskog ili moramo učiti sve lekcije iz sve četiri godine gimnazije. Da li je dobro ići na pripremnu nastavu? Da li je teška matematika na prijemnom pošto znam kakva je i šta sve bude na testu.
Da li se vježbaju zadaci iz priručnika pa ti budu na prijemnom, a šta bude na engleskom?

Dvoumim se između ekonomskog fakulteta i PMF i ne mogu da se odlučim.
Unaprijed zahvaljujem na pomoći!
Pripremna nastava je ok, ali ne moraš ići, možeš sve sam preći i naučiti. Za matematiku je dovoljan priručnik, zadaci istog tipa budu i na prijemnom ispitu, po 1 iz svake oblasti. I na pripremnoj nastavi se rade ti zadaci, pa jedino ako se ne možeš sam natjerati da vježbaš. Bosanski ne znam da ima katalog, barem nekad nije bio, ali tu u načelu trebaš ono opće znanje. Pogledaj par primjera ispita, opet ako neko ima materijal s pripremne, ali trebalo bi da iz gimnazije nemaš problema s tim (ako baš nisi prespavao). Engleski nije eliminatoran i to nema potrebe ni spremati ni gubiti vrijeme, znaš koliko znaš.

Ne znam šta je izbor na PMF, ali u načelu ćeš s EFSA biti kompetitivniji i puno lakše kasnije naći posao, a trebalo bi i da s relativno manje muke prođeš kroz fakultet.
Project Lucian
Posts: 590
Joined: 28/04/2022 09:03

#1724 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Project Lucian »

mistek wrote: 27/05/2022 11:33
Amir_575 wrote: 21/05/2022 00:59 Pozdrav
Da li mi može neko reći neki svoj savjet, iskustvo za upis na ekonomski fakultet?
Zanima me kakav bude otprilike prijemni ispit. Da li se uči po nekim katalozima npr: iz bosanskog ili moramo učiti sve lekcije iz sve četiri godine gimnazije. Da li je dobro ići na pripremnu nastavu? Da li je teška matematika na prijemnom pošto znam kakva je i šta sve bude na testu.
Da li se vježbaju zadaci iz priručnika pa ti budu na prijemnom, a šta bude na engleskom?

Dvoumim se između ekonomskog fakulteta i PMF i ne mogu da se odlučim.
Unaprijed zahvaljujem na pomoći!
Pripremna nastava je ok, ali ne moraš ići, možeš sve sam preći i naučiti. Za matematiku je dovoljan priručnik, zadaci istog tipa budu i na prijemnom ispitu, po 1 iz svake oblasti. I na pripremnoj nastavi se rade ti zadaci, pa jedino ako se ne možeš sam natjerati da vježbaš. Bosanski ne znam da ima katalog, barem nekad nije bio, ali tu u načelu trebaš ono opće znanje. Pogledaj par primjera ispita, opet ako neko ima materijal s pripremne, ali trebalo bi da iz gimnazije nemaš problema s tim (ako baš nisi prespavao). Engleski nije eliminatoran i to nema potrebe ni spremati ni gubiti vrijeme, znaš koliko znaš.

Ne znam šta je izbor na PMF, ali u načelu ćeš s EFSA biti kompetitivniji i puno lakše kasnije naći posao, a trebalo bi i da s relativno manje muke prođeš kroz fakultet.
Nema šanse da će sa EFSA-om biti kompetitivniji od PMF-a.
mistek
Posts: 3376
Joined: 23/05/2010 15:16

#1725 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by mistek »

Ma kako nema :D Ja znam preko 500 ljudi koji su završili EFSA u posljednjih 10 godina i APSOLUTNO NIKO nije bez posla. Možda ima neko ko je završio VPŠ, ali hajd da to ne računam. I štaviše, niko ko je bio iole iznadprosječan student, ne radi neki glup posao. Plate su isto fantastične za naše uslove. Eto, ako neko ima kontra iskustvo, za ljude koji su završili posljednjih 10-ak godina, nek slobodno piše, ali fakat uzorak nije 5 ljudi, nego barem 500 :D

S druge strane, sa PMF znam isto dosta raje i dosta onih koji su se prekvalifikovali. Znam par ljudi s matematike, koi su i završili, pa se kasnije približavali ekonomiji (recimo kroz banke), dosta ljudi koji su "prosjek" na PMF, recimo sa TKN, pređu na ekonomiju. Znam i troje s fizike, dvoje su doduše sad asistenti (jedno na UNSA, drugo ne), ali treća osoba koja i jeste bila prosjek, baulja i čeka posao. Znam i dvoje s biologije, jedna nema posla, a drugi je u apoteci, za 800KM radi šta mu daju. Eto, jedino ako je bolje s geografijom i hemijom, ali čisto sumnjam.

Opet, mislim da je EFSA najpodcjenjeniji fakultet u smislu perspektive. Studenti s EFSA prelagano nađu posao, imaju mogućnost promjene posla praktično kad god hoće i dosta dobrog napretka. Recimo, ako sad uzmeš studente koji su završili fakultete prije 5 godina i izračunaš njihove plate, pretpostavljam da je plata onih koji su završili EFSA, u prosjeku, najveća, nakon onih koji rade u IT.

Pa evo, na stranu sve, najbolja jaranica mi je završila Mašinstvo, bila srebrena značka UNSA. Cura je radila jedan posao, dojadilo joj, dala otkaz i 7-8 mjeseci je tražila novi, dobila ponudu da radi u Travniku i 100 puta se pokajala radi otkaza. Jednostavno, preteško promijeniti. Mene s druge strane stid pred njom spominjati koliko se svi s EFSA lahko šaltaju i koliki je izbor poslova.
Post Reply