Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
sarajevo-x.com
Posts: 840
Joined: 19/04/2013 08:42
Location: Tuzla, Bosnia and Herzegovina

#1576 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by sarajevo-x.com »

Može li se dokumentacija predati zadnji dan konkurs tj 4. jula ? LP
Jade4
Posts: 24
Joined: 27/04/2014 22:10

#1577 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Jade4 »

Ima li drugi rok za upis na ovom faksu?
dexter10
Posts: 4
Joined: 27/09/2015 19:05

#1578 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by dexter10 »

Raja, zna li neko da li se placa ljekarsko uvjerenje? I gdje se treba uplatiti?
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#1579 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Daryl Dixon »

.
Last edited by Daryl Dixon on 12/08/2016 07:28, edited 1 time in total.
sam111
Posts: 1
Joined: 13/07/2016 20:14

#1580 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by sam111 »

Da li je moguce preci sa dl na redovan studij?
leechild
Posts: 34
Joined: 17/07/2014 18:02

#1581 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by leechild »

zanima me zvanje studenta koji je prošle godine završio ekonomski fakulteta. Je li to Bachelor ekonomije, diplomirani ekonomista ili dipl. oec.?

znam da nije vezano za upis, ali valjda ima neki ekonomista koji zna koje mu je zvanje.
User avatar
perfect_guy
Posts: 6509
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#1582 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by perfect_guy »

bachelor ekonomije/menadžmenta/poslovanja (ovisno o odsjeku)
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#1583 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Daryl Dixon »

.
Last edited by Daryl Dixon on 12/08/2016 07:28, edited 1 time in total.
User avatar
perfect_guy
Posts: 6509
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#1584 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by perfect_guy »

nisam viđao da se ikakva koristi
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#1585 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Daryl Dixon »

.
Last edited by Daryl Dixon on 12/08/2016 07:28, edited 1 time in total.
User avatar
perfect_guy
Posts: 6509
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#1586 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by perfect_guy »

Daryl Dixon wrote:ja k'o da sam negdje vidio.. BSc, BA..
to je neka općenita, ali nisam viđao konkretno za ekonomiste, arhitekte i ostalo kako je prije bilo
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#1587 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Daryl Dixon »

.
Last edited by Daryl Dixon on 12/08/2016 07:29, edited 1 time in total.
Nefs-i Mulhima
Posts: 605
Joined: 07/01/2013 23:18

#1588 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Nefs-i Mulhima »

sam111 wrote:Da li je moguce preci sa dl na redovan studij?
Moguće uz molbu koja se podnosi prodekanu za nastavna pitanja na protokol fakulteta. Na redovna samofinansirajuce vrlo moguce, na redovne sanse postoje, ali nakon završene godine školovanja i prosjekom minimalno 8,5 ako se dobro sjećam.
mistek
Posts: 3390
Joined: 23/05/2010 15:16

#1589 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by mistek »

Može i sa DL na redovne kao i sa SF na redovne uz prosjek 8,0, a ne 8,5.
nezznalicaa
Posts: 58
Joined: 12/11/2014 14:47

#1590 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by nezznalicaa »

Koje je zvanje kada se završi VPŠ? I da li ima velike razlike od MEnadžmenta u traženju posla prvenstveno?
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72856
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#1591 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Velkoski »

Nikakvo, mo'sh obrisat' guzicu s papirom. Za podrobnije informacije se obrati forumašu pod nickom Muhamed Đakmić, on je završio ovo smeće od faksa prije dvije godine, a trenutno ima samo hroničnu upalu koljena jer puno hoda do biroa :mrgreen:
User avatar
perfect_guy
Posts: 6509
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#1592 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by perfect_guy »

bachelor poslovanja. a poslodavce manje-više zaboli za to, bitno im je da vide fakultet i to je to
User avatar
inconnu
Posts: 19
Joined: 16/07/2014 15:11

#1593 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by inconnu »

nezznalicaa wrote:Koje je zvanje kada se završi VPŠ? I da li ima velike razlike od MEnadžmenta u traženju posla prvenstveno?

Nikakve razlike nema, jedan prijatelj se hladno zaposlio u banci nakon završene VPŠ, a da budemo realni (pošto i ja sam na VPŠ smjeru) čak se dobije bolje znanje koje je više praksi orijentisano,tu su profesori opušteniji i manje uštogljeni kao i manje je teorije ( ne kažem da se ne mora učiti ! ) od ekonomije/ menadžmenta. S tim da se za master moraju položiti 3 predmeta razlike,što opet nije neki bauk...
User avatar
inconnu
Posts: 19
Joined: 16/07/2014 15:11

#1594 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by inconnu »

Da li je tesko naci posao ili pokrenuti svoj neki biznis poslije?[/quote]

Da, tesko je naci posao, jer ima puno studenata koji studiraju Ekonomiju i Menadzment. Znaci da je velika konkurencija. Doduse, skoro sam sreo jednog poznanika koji je zavrsio saobracajni fakultet - smjer drumski saobracaj i nije uspio dobiti posao u struci. A studenti saobracajnog naspram ekonomskog - odnos 1:100, ako ne i vise.
Dakle, upisati ekonomiju je rizik, ali koji fakultet kod nas nije. Malo je danas onih koji ti garantuju radno mjesto.
Ipak, koliko ti god pesimisticno zvucalo, preporucujem ti da upises (naravno, ako nemas sta drugo raditi - recimo da se bavis nekim poslom). Sigurno je da ces imati bolje sanse za posao nego sa SSS.
Svoj biznis pokrenuti.....ako budes imao/la finansije, lakse ce ti biti sigurno da nesto pokrenes. Samo sa zavrsenim fakultetom - tesko.

Dzakma, ne lozi :D
Mozda je moj komentar malo grub, ali tako je.[/quote]



Što bi rekao prof Senad Softić ,inače guverner centrale banke BiH , ima puno ekonomista ,istina je al' nema dobrih. Iz svog iskustva vidim da je 70% studenata ekonomije izgubljeno,sjede po kafama, provlače se kroz fakultet samo, mrsko im je pogledat kad imaju ispite i slično... Ko se uspije snaći dobro na faksu i poslije njega, ne treba da brine :)
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72856
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#1595 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Velkoski »

Ko se uspije snaći - ne treba mu faks uopšte. :mrgreen:
User avatar
inconnu
Posts: 19
Joined: 16/07/2014 15:11

#1596 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by inconnu »

minka2 wrote:Idem u Srednju ekonomsku i razmišljam upisati efsa. Na stranici fakulteta stvarno ima malo informacija, stoga bih željela kad bi mi neki student odgovori na neka pitanja. Upisala bih odsjek menadžment, ali ima mnogo smijerova i ne znam baš koje su razlike. Da li se smijer bira odmah pri upisu ili naknadno? Zatim me zanima da li se može raditi u banci ako se ne izabere smijer bankarstvo i osiguranje nego npr. marketing menadžmet, pošto oba smijera spadaju u isti odsjek. Također me zanima, da li su kursevi engleskog jezika obavezni iako se ne ide na nastavu na engleskom i da li se nakon zavrsteka tih kurseva dobije certifikat o poznavanju engleskog jezika. Da li se nakon diplomiranja može upisati master iz neke druge oblasti, tj. na nekom drugom fakultetu nakon završene ekonomije? Čula sam i da se po ovom bolonjskom sistemu nakon diplomiranja ne može raditi kao profesor jer on traje samo 3 godine, da li je to istina? o.O I ove godine primljeno je dosta redovnih studenata, a samo njih 30-tak je primljeno na budžet, ostali su samofinansirajuci. Pa me zanima da li i za te redovne studente godina iznosi 1000 KM, kao i za vanredne studente ili je nešto jeftinija? Unaprijed hvala na odgovorima, znam da imam previše pitanja ali stvarno nigdje se ne mogu naći ovi podaci, tako da se nadam da će mi neki student pomoći vlastitim iskustvom.

1. smjerove -menadžment - ekonomija - visoka poslovna škola biraš pri upisu, a smjerove unutar njih ( marketing,bankarstvo,računovodstvo itd) biraš na kraju trećeg semestra tek
2. u banci možeš raditi na raznim pozicijama- od računovođe,šalteruše, u marketingu, finansijama i slično, tako da imaćeš neko predznanje koji god da smjer uzmeš,ako budeš učila sa razumijevanjem naravno
3.engleski radi na sljedećem principu: od početka akademske godine imaš svaki mjesec ispitne rokove, za prvu godinu od ove godine polažeš 1,2,3,4 kurs englesog jezika .Sama biraš koji mjesec ćeš polagati , da li odvojen ili sva 4 zajedno ili neka druga kombinacija.Engleski plaćaš 20 KM po kursu,i postoje na FB grupama odgovori,tako da ne plaćaš 90 KM gdje imaš pristup nekim materijalima i kursveru.Ali ukoliko iole znaš engleski,nećeš bacati tolike pare.U ostalim godinama polažeš preostali kurs 5 i 6. Kad sve to položiš platiš i dobiješ certifikat.
4.Master možeš upisate dalje na bilo kom fakultetu
5. Raditi kao profesor ( srednjoj školi) bi značilo i imati položene ispite vezano za pedagogiju i slično a iskreno,ne znam više detalja o tome.A raditi kao prof na fakultetu znači imati doktorsko zvanje
6.Redovni studenti plaćaju 100 KM školarinu, i dodatne troškove naravno neke i to izađe oko 280 KM. Ostali samofinansirajući i DL-vanredni studenti imaju školarinu od 1000 KM.
User avatar
inconnu
Posts: 19
Joined: 16/07/2014 15:11

#1597 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by inconnu »

Velkoski wrote:Ko se uspije snaći - ne treba mu faks uopšte. :mrgreen:

Ima istine,al' neki poslodavci u dobrim firmama te gledaju prvo da li imaš diplomu il nemaš( koliko god to samo " komad papira " bio) :D
Itsoktobealone
Posts: 2221
Joined: 25/08/2012 17:54

#1598 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Itsoktobealone »

Samo da se nadovezem na temu ovu sto se tice prevelikog broja ekonomista.

Istina je, stvarno nas ima puno, i to je bransa koja dolazi i odlazi (nema gdje ekonomista ne moze raditi: od apoteke, fudbalskog tima do piljare), ali ono sto je stvarno rijetkost danas (nekoliko postova prije mene neko je spomenuo) jeste biti dobar ekonomista; neko ko stvarno razumije materiju, ko vlada tim stvarima u teoriji (apsolutno ih razumije) a moze ih primjeniti i u praksi, pa nebitno je sada dal' je to racunovodstvo, prodaja, marketing ili politicka ekonomija. Takvi ljudi nemaju problema niti sa poslom (jer ih poslodavci cijene), niti sa daljnjim obrazovanjem (iz iskustva govorim).
Leon16v
Posts: 5788
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#1599 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Leon16v »

Zdravo, postavljam pitanje za mlađeg brata koji je na ekonomiji sada VPŠ I godina.

Prvi (zimiski) semestar, položio je 3 predmeta, 2 su mu ostala.
Drugi (ljetni) semestar, isto tako.

Pitanje je, sada ce opet da uplati I godinu, međutim, može li sada u zimskom semestru, uzeti 3 predmeta iz druge godine i slušati 2 što nije položio u prvoj ?

Zahvaljujem :-D
kolegione
Posts: 1267
Joined: 28/09/2013 02:29

#1600 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by kolegione »

Leon16v wrote:Zdravo, postavljam pitanje za mlađeg brata koji je na ekonomiji sada VPŠ I godina.

Prvi (zimiski) semestar, položio je 3 predmeta, 2 su mu ostala.
Drugi (ljetni) semestar, isto tako.

Pitanje je, sada ce opet da uplati I godinu, međutim, može li sada u zimskom semestru, uzeti 3 predmeta iz druge godine i slušati 2 što nije položio u prvoj ?

Zahvaljujem :-D
Da, to je kolizija i placa 100km po predmetu koji nije polozio, po mom najboljem sjecanju
Post Reply