Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
DuckZz
Posts: 3089
Joined: 07/05/2012 18:12

#1526 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by DuckZz »

Ne znam smijem li ovo pitati, vjerovatno da.

Posjeduje li neko knjige za DL studij, tj. trebao bi placati 60KM za e-knjižaru, pa me zanima ima li tko ove knjige isprintano ili "nekako" u e-formatu na desktopu ? PM
giovanni galli
Posts: 426
Joined: 05/01/2012 21:30

#1527 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by giovanni galli »

pozz ljudi dobre volje, ima li iko spisak predmeta dodiplomskog na engleskom jeziku, gledam po ovoj stranici nikako da nadjem, aplicirala mi cura za studije vani, ali joj traze brosuru na engleskom, a ne mozemo naci?? iko zna?
ArminCOYG
Posts: 54
Joined: 28/06/2014 19:16

#1528 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by ArminCOYG »

Moze li mi neko dati informacije vezane za koliziono uzimanje predmeta. Koliko se sta placa, koliko predmeta mogu uzeti i slicno. Redovan sam student prve godine i ostali su mi racunovodstvo i statistika nepolozeni. Zanima me jos da li se moze ikako ocistiti cijela druga godina ako koliziono upisem? Hvala unaprijed.
dexter10
Posts: 4
Joined: 27/09/2015 19:05

#1529 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by dexter10 »

Pozdrav raja,
ima li iko da studira menadzment na engleskom? Kakva su vam iskustva? I imali iko skripte za prijemni na I ciklus studija? Ili da li znate gdje se mogu te skripte nabaviti? :)
Bila bih jako zahvalna na pomoci :-D
Last edited by dexter10 on 05/10/2015 13:40, edited 1 time in total.
super_woofer
Posts: 173
Joined: 06/11/2011 12:52

#1530 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by super_woofer »

Moze li mi neko od buducih kolega razjasnit neke stvari :-).
Zavrsio sam Vps na Ekonomskom fakultetu u Tuzli i djeluje mi primamljiv i povoljan master studij na efsa.
Eh prvo vidim da je rok za prijavu pomjeren do utorka, pa me zanima par stvari...
1. S obzirom da zivim i radim u Tuzli ne mogu se preseliti u Sar ali bi mogao dolaziti vikendom i da li se to podrazumjeva na ovo LD ? Ima li neko iskustva s ovim? Kako idu predavanja, vjezbe kakva je prolaznost?
2. Vidim da su naveli za druge fakultete da je obavezno polaganje 3 predmeta.. al vidim da oni nisu uslov za upis nego da se mogu poloziti do kraja akademske 15/16 godine. I procitao sam da se po ispitu placa 200km? Kakva je prolaznost i da li su zeznuti profesori?
3. Gdje mogu naci smjerove i predmete ?

Za sad je to dovoljno, hvala na odgovorima! :-)
User avatar
minka2
Posts: 32
Joined: 08/10/2015 21:15

#1531 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by minka2 »

Idem u Srednju ekonomsku i razmišljam upisati efsa. Na stranici fakulteta stvarno ima malo informacija, stoga bih željela kad bi mi neki student odgovori na neka pitanja. Upisala bih odsjek menadžment, ali ima mnogo smijerova i ne znam baš koje su razlike. Da li se smijer bira odmah pri upisu ili naknadno? Zatim me zanima da li se može raditi u banci ako se ne izabere smijer bankarstvo i osiguranje nego npr. marketing menadžmet, pošto oba smijera spadaju u isti odsjek. Također me zanima, da li su kursevi engleskog jezika obavezni iako se ne ide na nastavu na engleskom i da li se nakon zavrsteka tih kurseva dobije certifikat o poznavanju engleskog jezika. Da li se nakon diplomiranja može upisati master iz neke druge oblasti, tj. na nekom drugom fakultetu nakon završene ekonomije? Čula sam i da se po ovom bolonjskom sistemu nakon diplomiranja ne može raditi kao profesor jer on traje samo 3 godine, da li je to istina? o.O I ove godine primljeno je dosta redovnih studenata, a samo njih 30-tak je primljeno na budžet, ostali su samofinansirajuci. Pa me zanima da li i za te redovne studente godina iznosi 1000 KM, kao i za vanredne studente ili je nešto jeftinija? Unaprijed hvala na odgovorima, znam da imam previše pitanja ali stvarno nigdje se ne mogu naći ovi podaci, tako da se nadam da će mi neki student pomoći vlastitim iskustvom.
User avatar
perfect_guy
Posts: 6509
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#1532 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by perfect_guy »

Redovni plaćaju 100 KM,dok vanredni na efsi ne postoje. Što se tiče odabira smjera i posla nemaš brige, dosta ljudi ne radi u polju svog smjera. Smjer se bira tekna trećoj godini, tako da imaš dovoljno fore dotad.
promjenjivoblacno
Posts: 170
Joined: 16/08/2014 16:11

#1533 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by promjenjivoblacno »

Koja je procedura promjene teme magistarskog rada?
Prijavu sam predala i odobrena mi je tema. Rad sam skoro pa završila, ostalo mi je par stranica do kraja, ali zbog nemogućnosti dolaska do konačnog rješenja i nezainteresovanosti mentora da mi pomogne da privedem rad kraju, ne preostaje mi očito ništa drugo nego da promijenim temu i mentora..
Hvala!
triple mama
Posts: 560
Joined: 18/03/2011 19:41

#1534 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by triple mama »

promjenjivoblacno wrote:Koja je procedura promjene teme magistarskog rada?
Prijavu sam predala i odobrena mi je tema. Rad sam skoro pa završila, ostalo mi je par stranica do kraja, ali zbog nemogućnosti dolaska do konačnog rješenja i nezainteresovanosti mentora da mi pomogne da privedem rad kraju, ne preostaje mi očito ništa drugo nego da promijenim temu i mentora..
Hvala!

pa mislim da je to najmanji problem, ako Vama nije mrsko ponovo sve ispočetka (tražiti, temu, literaturu, pisati rad....) ko vam je bio mentor, ako nije tajna? mnogi su tamo nezainteresovani....
FrozenCastle
Posts: 734
Joined: 01/09/2007 15:39

#1535 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by FrozenCastle »

triple mama wrote:
promjenjivoblacno wrote:Koja je procedura promjene teme magistarskog rada?
Prijavu sam predala i odobrena mi je tema. Rad sam skoro pa završila, ostalo mi je par stranica do kraja, ali zbog nemogućnosti dolaska do konačnog rješenja i nezainteresovanosti mentora da mi pomogne da privedem rad kraju, ne preostaje mi očito ništa drugo nego da promijenim temu i mentora..
Hvala!

pa mislim da je to najmanji problem, ako Vama nije mrsko ponovo sve ispočetka (tražiti, temu, literaturu, pisati rad....) ko vam je bio mentor, ako nije tajna? mnogi su tamo nezainteresovani....
Baš tako. I mene zanima ko je taj, ako može u pp informacija?
Leon16v
Posts: 5781
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#1536 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Leon16v »

Cao, evo da postavim jedno pitanja za rodjaka, on je trenutno 1 god, VPŠ, i evo posto mu sada idu ispiti, interesuje ga sljedece

1. Ako polozi recimo 3 predmeta, 2 ne, da li ih on nosi u drugi semestar sa novim predmetima sto ce tu dobiti ?

Ili uglavnom, ako moze neko da pojasni oko tog prenosenja predmeta u 2 godinu ili kako vec, pa cu mu ja to prenijeti :D
Hvala
User avatar
Pryda
Posts: 939
Joined: 16/02/2015 17:21

#1537 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Pryda »

Leon16v wrote:Cao, evo da postavim jedno pitanja za rodjaka, on je trenutno 1 god, VPŠ, i evo posto mu sada idu ispiti, interesuje ga sljedece

1. Ako polozi recimo 3 predmeta, 2 ne, da li ih on nosi u drugi semestar sa novim predmetima sto ce tu dobiti ?

Ili uglavnom, ako moze neko da pojasni oko tog prenosenja predmeta u 2 godinu ili kako vec, pa cu mu ja to prenijeti :D
Hvala
Ne prenose se predmeti po semestrima, ako 2 nije polozio ima sansu u septembarskom roku ili na ljetnoj skoli (na ekonomiji je 200KM jedan predmet).
Ako ni tad ne polozi te predmete opet polaze u prvom semestru prve godine s tim da umjesto ta 3 predmeta sto je vec polozio moze uzeti koliziono 3 predmeta iz treceg semestra tj druge godine. Nadam se da si shvatio ako nisi slobodno me citiraj pa cu pokusati bolje objasniti :wink:
Leon16v
Posts: 5781
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#1538 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Leon16v »

Pryda wrote:
Leon16v wrote:Cao, evo da postavim jedno pitanja za rodjaka, on je trenutno 1 god, VPŠ, i evo posto mu sada idu ispiti, interesuje ga sljedece

1. Ako polozi recimo 3 predmeta, 2 ne, da li ih on nosi u drugi semestar sa novim predmetima sto ce tu dobiti ?

Ili uglavnom, ako moze neko da pojasni oko tog prenosenja predmeta u 2 godinu ili kako vec, pa cu mu ja to prenijeti :D
Hvala
Ne prenose se predmeti po semestrima, ako 2 nije polozio ima sansu u septembarskom roku ili na ljetnoj skoli (na ekonomiji je 200KM jedan predmet).
Ako ni tad ne polozi te predmete opet polaze u prvom semestru prve godine s tim da umjesto ta 3 predmeta sto je vec polozio moze uzeti koliziono 3 predmeta iz treceg semestra tj druge godine. Nadam se da si shvatio ako nisi slobodno me citiraj pa cu pokusati bolje objasniti :wink:
Znaci ovako, ja mislim da mu je Poslovno pravo frka i jos jedan ne znam tacno koji.
Padne ta 2 na svemu :lol: , i opet ide u prvu godinu s tim da slusa 2 predmeta koja je pao i moze uzeti jos 3 iz druge godine.
A sta je sa predmetima iz drugog semestra sto mu sad ide u februaru ? Ako i tu recimo 2 padne, nek obnovi godinu komotno :lol:
User avatar
Pryda
Posts: 939
Joined: 16/02/2015 17:21

#1539 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Pryda »

Leon16v wrote:
Pryda wrote:
Leon16v wrote:Cao, evo da postavim jedno pitanja za rodjaka, on je trenutno 1 god, VPŠ, i evo posto mu sada idu ispiti, interesuje ga sljedece

1. Ako polozi recimo 3 predmeta, 2 ne, da li ih on nosi u drugi semestar sa novim predmetima sto ce tu dobiti ?

Ili uglavnom, ako moze neko da pojasni oko tog prenosenja predmeta u 2 godinu ili kako vec, pa cu mu ja to prenijeti :D
Hvala
Ne prenose se predmeti po semestrima, ako 2 nije polozio ima sansu u septembarskom roku ili na ljetnoj skoli (na ekonomiji je 200KM jedan predmet).
Ako ni tad ne polozi te predmete opet polaze u prvom semestru prve godine s tim da umjesto ta 3 predmeta sto je vec polozio moze uzeti koliziono 3 predmeta iz treceg semestra tj druge godine. Nadam se da si shvatio ako nisi slobodno me citiraj pa cu pokusati bolje objasniti :wink:
Znaci ovako, ja mislim da mu je Poslovno pravo frka i jos jedan ne znam tacno koji.
Padne ta 2 na svemu :lol: , i opet ide u prvu godinu s tim da slusa 2 predmeta koja je pao i moze uzeti jos 3 iz druge godine.
A sta je sa predmetima iz drugog semestra sto mu sad ide u februaru ? Ako i tu recimo 2 padne, nek obnovi godinu komotno :lol:
Isti je princip za svaki semestar. Vezu se prvi-treci-peti i drugi-cetvrti-sesti. Ima fore 1 ili 2 da padne svake godine, to nek provjeri. Eh sad ako padne veci broj predmeta od dozvoljenog on mora obnoviti godinu i placa u skladu sa cjenovnikom faksa. Uglavnom je na svim fakultetima 100 maraka po predmetu koji se obnavlja (Osim medicine, hemije i tako tih oni placaju nesto fiksno).

Sad recimo da je on pao godinu, a nadam se da nece ovo je samo teoretski da zna sta ga ocekuje :P. I pao je 3 predmeta, 2 iz prvog semestra i 1 iz drugog, ode fino kod tete u studentsku i vidi koji predmeti su odobreni za koliziju. Svaki predmet mu nosi ECTS bodove i opterecenje po semestru je 30 bodova. Recimo da za ova 2 sto je pao opterecenje 5 i 6 ECTS, to znaci da on obnavlja ukupno 11 ECTS i moze uzeti predmeta sa druge godine u tezini od 19 ECTS, a u drugom semestru u tezini od npr 25. Etoo i nek mu je sretno :skoljka:
User avatar
inconnu
Posts: 19
Joined: 16/07/2014 15:11

#1540 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by inconnu »

minka2 wrote:Idem u Srednju ekonomsku i razmišljam upisati efsa. Na stranici fakulteta stvarno ima malo informacija, stoga bih željela kad bi mi neki student odgovori na neka pitanja. Upisala bih odsjek menadžment, ali ima mnogo smijerova i ne znam baš koje su razlike. Da li se smijer bira odmah pri upisu ili naknadno? Zatim me zanima da li se može raditi u banci ako se ne izabere smijer bankarstvo i osiguranje nego npr. marketing menadžmet, pošto oba smijera spadaju u isti odsjek. Također me zanima, da li su kursevi engleskog jezika obavezni iako se ne ide na nastavu na engleskom i da li se nakon zavrsteka tih kurseva dobije certifikat o poznavanju engleskog jezika. Da li se nakon diplomiranja može upisati master iz neke druge oblasti, tj. na nekom drugom fakultetu nakon završene ekonomije? Čula sam i da se po ovom bolonjskom sistemu nakon diplomiranja ne može raditi kao profesor jer on traje samo 3 godine, da li je to istina? o.O I ove godine primljeno je dosta redovnih studenata, a samo njih 30-tak je primljeno na budžet, ostali su samofinansirajuci. Pa me zanima da li i za te redovne studente godina iznosi 1000 KM, kao i za vanredne studente ili je nešto jeftinija? Unaprijed hvala na odgovorima, znam da imam previše pitanja ali stvarno nigdje se ne mogu naći ovi podaci, tako da se nadam da će mi neki student pomoći vlastitim iskustvom.
Smjer se ne bira na početku ,već na drugoj godini.Ako si DL/redovan samofinansirajući plaćaš 1000,a ako upadneš u redovne,što je moguće bez ikakve štele,ako imaš dobar prosjek iz srednje i dobro uradiš prijemni ispit-plaćaš 100KM.
el_Norte
Posts: 142
Joined: 18/06/2012 19:11

#1541 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by el_Norte »

Pozdrav, razmišljam o upisu menadžmenta, dosta sam izgubio vremena na saobraćaju, pa mi treba par odgovora.
1. Da li je bolje upisati menadžment na engleskom ili na našem ? Moje poznavanje engleskog je jedna solidna osmica
2. Ukoliko radim prijemni odmah za redovne, položim ali ne upadnem na budžet, da li me automatski prebacuju u samofinansirajuće ?
3. Da li odbijaju samofinansirajuće neovisno o rezultatima prijemnog?
mistek
Posts: 3386
Joined: 23/05/2010 15:16

#1542 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by mistek »

SilvioM wrote:Pozdrav, razmišljam o upisu menadžmenta, dosta sam izgubio vremena na saobraćaju, pa mi treba par odgovora.
1. Da li je bolje upisati menadžment na engleskom ili na našem ? Moje poznavanje engleskog je jedna solidna osmica
2. Ukoliko radim prijemni odmah za redovne, položim ali ne upadnem na budžet, da li me automatski prebacuju u samofinansirajuće ?
3. Da li odbijaju samofinansirajuće neovisno o rezultatima prijemnog?
1. Ima prednosti i nedostataka. Najveća prednost je što ćeš ušteliti engleski fino.
2. Prebacuju. Čak i ako ga ne položiš, možeš ići u samofinansirajuće. Predaj u redovne svakako.
3. Odgovoreno pod 2.
el_Norte
Posts: 142
Joined: 18/06/2012 19:11

#1543 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by el_Norte »

mistek wrote:
SilvioM wrote:Pozdrav, razmišljam o upisu menadžmenta, dosta sam izgubio vremena na saobraćaju, pa mi treba par odgovora.
1. Da li je bolje upisati menadžment na engleskom ili na našem ? Moje poznavanje engleskog je jedna solidna osmica
2. Ukoliko radim prijemni odmah za redovne, položim ali ne upadnem na budžet, da li me automatski prebacuju u samofinansirajuće ?
3. Da li odbijaju samofinansirajuće neovisno o rezultatima prijemnog?
1. Ima prednosti i nedostataka. Najveća prednost je što ćeš ušteliti engleski fino.
2. Prebacuju. Čak i ako ga ne položiš, možeš ići u samofinansirajuće. Predaj u redovne svakako.
3. Odgovoreno pod 2.
hvala druže/drugarice :thumbup:
sarajvosa
Posts: 177
Joined: 07/04/2012 09:02

#1544 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by sarajvosa »

Zanima me zajedincki master studij Ekonomskom fakulteta Sarajevo i Ekonomskog fakulteta Zagreb,to jest kakve se diplome dobiju po završetku studiju.Dobije li se diploma EFZG ili samo neki certifikat?
Hvala!
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#1545 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Klitemnestraaa »

Zdravo, moze li mi neko reci je li prva sedmica jula inace testiranje engleskog za VPS? Nema neki termin ranije slucajno?

Meni je problem sto cu mozda biti odsutna juli, avgust i pola septembra pa ne znam sta da radim. :-) Isto tako, moze li se predati istovremeno za redovni i DL studij? (prolazila sam u srednjoj odlicnim i imala visoke ocjene, samo sto informatiku nisam imala nikako :-) pa se bojim da me ne prime pa kontam da probam na oba nacina studija)
Jade4
Posts: 24
Joined: 27/04/2014 22:10

#1546 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Jade4 »

Da li ove godine ima prijemni i ako ima koji predmeti budu na prijemnom?
promjenjivoblacno
Posts: 170
Joined: 16/08/2014 16:11

#1547 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by promjenjivoblacno »

Ima li neko primjere testova za prijemni?
Hvala.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#1548 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Tomahawk11 »

Klitemnestraaa wrote:Zdravo, moze li mi neko reci je li prva sedmica jula inace testiranje engleskog za VPS? Nema neki termin ranije slucajno?

Meni je problem sto cu mozda biti odsutna juli, avgust i pola septembra pa ne znam sta da radim. :-) Isto tako, moze li se predati istovremeno za redovni i DL studij? (prolazila sam u srednjoj odlicnim i imala visoke ocjene, samo sto informatiku nisam imala nikako :-) pa se bojim da me ne prime pa kontam da probam na oba nacina studija)
Valjda ako ne upadnes u redovne mozes u samofinansirajuce ili DL.
Mozda da vidis na studentskoj?
agolos92
Posts: 10
Joined: 20/06/2016 16:30

#1549 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by agolos92 »

Ima li na Ekonomiji u Sarajevu neki dobar informatički smjer?
Nefs-i Mulhima
Posts: 605
Joined: 07/01/2013 23:18

#1550 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Nefs-i Mulhima »

agolos92 wrote:Ima li na Ekonomiji u Sarajevu neki dobar informatički smjer?
Postoji MIT smjer u 3 godini i u 2 ciklusu.
Menadzment informacionih tehnologija. Opcenito o informacionim tehnologijama i njihovoj primjeni, te infrastrukturama.

Najbolje bi bilo mail da im posaljes.
Post Reply