Upis faxa nakon 25. god?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
purgatorio

#1 Upis faxa nakon 25. god?

Post by purgatorio »

Zanimaju me mišljenja, odnosno da li ima smisla upisivati fakultet nakon 25. godine. Naime, završio sam jedan fakultet i usljed nemogućnosti pronalaska posla, puno istovjetne struke na birou itd, razmisljam da upisem fax koji sam i mislio upisat davno nekad ali su me okolnosti spriječile. Da li je kasno ?
saramica

#2 Re: Upis faxa nakon 25. god?

Post by saramica »

Naravno da nije kasno, bolje i to nego sjediti kuci i nista ne raditi, pogotovo ako volis to sto hoces da upises i kao sto kazes ako si to oduvijek zelio :D Ako nije tajna mozes li reci koji si fakultet zavrsio i koji to zelis da upises :)
freedom within

#3 Re: Upis faxa nakon 25. god?

Post by freedom within »

purgatorio wrote:Zanimaju me mišljenja, odnosno da li ima smisla upisivati fakultet nakon 25. godine. Naime, završio sam jedan fakultet i usljed nemogućnosti pronalaska posla, puno istovjetne struke na birou itd, razmisljam da upisem fax koji sam i mislio upisat davno nekad ali su me okolnosti spriječile. Da li je kasno ?
Zašto bi bilo kasno? To je na zapadu normalna stvar, i zove se prekvalifikacija. Ako već ne možeš naći posao, bolje ti je ulagati vrijeme na nešto korisno, a nema ništa korisnije nego ulagati u sticanje novih znanja i vještina. Jer dolazi vrijeme kad će se cijeniti samo znanje i vještine koje posjeduješ. Pod uslovom da je to fakultet za zanimanja koja su tražena i deficitarna na tržištu rada, poput programera(ETF, FIT). Ako je to opet neki društveni fakultet, to ti je gubljenje vremena. I ja sam upisao fakultet u 30-toj godini (FIT), jer sa prethodno završenim fakultetom(kriminalistika) nisam mogao naći adekvatno zaposlenje (ne možeš cijeli život raditi za 400 KM). Ako ga sad ne upišeš, možda ćeš nekad u budućnosti pogledati unazad i bit će ti žao što to nisi uradio.
Last edited by freedom within on 01/04/2013 21:50, edited 1 time in total.
kenzo

#4 Re: Upis faxa nakon 25. god?

Post by kenzo »

ljudi upisuju fakultet u 40-oj a kamoli u 25-oj ..kako da ne samo naprijed..
Mate Simmons

#5 Re: AW: Upis faxa nakon 25. god?

Post by Mate Simmons »

Moj rodjak je isao 10 godina na fax (prije rata) i eno ga sad jedan od boljih doktora :) Cijelo Sa ga je znalo :mrgreen:
I on je imao oko 20-25g
purgatorio

#6 Re: Upis faxa nakon 25. god?

Post by purgatorio »

saramica wrote:Naravno da nije kasno, bolje i to nego sjediti kuci i nista ne raditi, pogotovo ako volis to sto hoces da upises i kao sto kazes ako si to oduvijek zelio :D Ako nije tajna mozes li reci koji si fakultet zavrsio i koji to zelis da upises :)
Završio sam inženjerstvo zaštite okoliša, i iako mi se sviđa i zanima me, teško je do posla u datoj struci i ne vidim načina da bi moglo biti bolje.

Mislio sam upisati nešto vezano za IT, pošto sam to i htio odmah.
Ziogu

#7 Re: Upis faxa nakon 25. god?

Post by Ziogu »

Kad sam tek upisao fax, dosli mi na predavanja. Iza nas sjedi starija zena i okrece se moj haver i kad je ugleda govori meni: - Cija je ovo stara dosla na predavanja? :D
exAprilica

#8 Re: Upis faxa nakon 25. god?

Post by exAprilica »

Ziogu wrote:Kad sam tek upisao fax, dosli mi na predavanja. Iza nas sjedi starija zena i okrece se moj haver i kad je ugleda govori meni: - Cija je ovo stara dosla na predavanja? :D
:roll:
Jay Gatsby

#9 Re: Upis faxa nakon 25. god?

Post by Jay Gatsby »

purgatorio wrote:Zanimaju me mišljenja, odnosno da li ima smisla upisivati fakultet nakon 25. godine. Naime, završio sam jedan fakultet i usljed nemogućnosti pronalaska posla, puno istovjetne struke na birou itd, razmisljam da upisem fax koji sam i mislio upisat davno nekad ali su me okolnosti spriječile. Da li je kasno ?
Mi koji smo prošli rat i na njegovom kraju imali otprilike toliko godina nismo ni razmišljali o tome da li je kasno. Upisuj bez razmišljanja.
Opetja033

#10 Re: Upis faxa nakon 25. god?

Post by Opetja033 »

Samo naprijed, sto neko rece to je na Zapadu sasvim normalna stvar. Sve sto ce ti obogatiti zivot, sve sto ce te ciniti kompletnijom osobom, sve sto ce te razviti kao licnost - zasto da ne. Svaka ti cast! :thumbup:
purgatorio

#11 Re: Upis faxa nakon 25. god?

Post by purgatorio »

Tako sam si i razmišljao, hvala na podršci :)

Još me zanima da li je isplativo u današnje vrijeme u ovoj našoj državi ulagati u samo-edukaciju i pohađati različite kurseve u cilju sticanja kompetencija i raznih certifikata. Evo recimo što se tiče informatike, našao sam bar 10 raznih privatnih/državnih fakulteta koje nude takve studije, ali mnogi od njih su, koliko primijetih, mrtva slova na papiru. Eh sad, da li je tako i s certifikatima neformalnog obrazovanje koje ostaju nezamijećeni..?

Sve u svemu, vidim da većina razmišlja na način da nikad nije kasno, ipak je ovo vrijeme cjeloživotnog učenja i brzog napretka znanosti i tehnologije u kojem diplome u rubnim područjima znanosti zastarijevaju kroz desetljeće i taj okvir se smanjuje.
Post Reply